lo 20312. 3 JUNI Anno 1926. STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste nieuws van herten. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cis. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertenliën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Ctsbij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Ct9. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.35. per week(ƒ0.18, Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week ....71" „0.18. Franco per post 2.36 portokosten. Uit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. De Leidsche Brandweer. Zooals wij gisteren reeds met een enkel woord meldden, heeft de Leidsche Brand weer een belangrijke aanwinst van haar materiaal te boeken in den vorm van een nieuwe automobiel-motorspuit met afneem bare ladder. Alvorens hiervan éen korte beschrijving te geven, dunkt het ons goed in gedachten even terug te gaan tot 1920, toen de Leidsche vroede vaderen besloten over te gaan tot aankoop van een auto-spuit met mechani sche ladder. In verband met de algemeene (bezuiniging werd destijds alleen uitvoering gegeven aan dit raadsbesluit, voor zoover het de spuit betrof, terwijl de ladder voorloopig achterwege bleef. De brandweer beschikte dus toen over een aulospuit benevens twee oude stoomspuiten, waarvan de een al spoedig daarna geheel werd afgekeurd, terwijl de andere op be paalde voorwaarden o.a. mocht er slechts uit één straal water gegeven worden nog dienst mocht blijven doen. Bovendien was er nog een hand-ladder wagen, welke gestationneerd was nabij de school (hoofd de heer van Dijk) aan de Oude Vest. Het spreekt wel vanzelf, dat dit niet voldoende was voor een stad als Leiden, die zich voortdurend uitbreidt. Na een langdurige en uitgebreide corres pondentie tusschen den commandant der Brandweer, den heer P. J. Verhoog en de brandspuitenfabrick in Berlijn, waarheen de heer Verhoog ook zelf nog een reis maakte, slelde deze aan het college van B. en W. voor om thans uilvoering te geven aan het destijds genomen raadsbesluit met dien ver stande, dat voor een nog lager bedrag als vcor den ladder-auto op de begrooting was uitgetrokken, zou worden aangekocht een voertuig, dat de eigenschappen van een ladderwagen en die van 'n auto-spuit in zich vereenigde en geconstrueerd was volgens aanwijzingen van den heer Verhoog. Aldus geschiedde en wij meenen èn de gemeente Leiden èn den heer Verhoog te mogen ge- lukwenschen met deze o. i. zeer bevredi gende en bovenal economische oplossing. Ecnige bijzonderheden betreffende dit ge- combin. voertuig moge hieronder volgen: Voor het hier beoogde doel is gebruik ge maakt van een Daimler-chassis, hetwelk met een CO P.K motor is uitgerust en dat van een specialen bovenbouw is voorzien. Meestal dient dit voertuig in hoofdzaak als motorspuit en is daarom voorzien van een pomp, welke door den motor wordt gedreven. Op dit voertuig ligt nu een afneembare Metz-ladder, welke op eenvoudige wijze op en afgeladen kan worden Op de plaats van den brand kan de ladder en de spuit als apart werktuig en op elke gewenschte plaats worden bediend. De constructie van het voertuig als spuit is geheel gelijk aan de reeds in gebruik zijn de automotorspuit. De ladder onderscheidt zich, wat hare constructie betreft, door eenvoudige en sta biele bouwwijze, heeft een stijghoogte van 20 Meter en is vierdeelig. De hoofddeelen zijn: lo. de ladder, waarvan de lijsten ver vaardigd zijn uit pijnboomhout, terwijl de sporten van esschenhout zyn; 2o. het oprichtraam, waarin het uitschuif- tncchanisme gebouwd is; 3o. het voerluigraara; 4o. het zwenkraam, welke de as van het voertuig, alsmede het oprichtingsmecha nisme draagt, hetwelk gelijktijdig ook voor hel op- en afnemen van de uadder dient. Na afgenomen te zijn kan de ladder op de beide groote wielen worden voortbewogen en kan dit ook geschieden op 3 wielen, indien de ladder horizontaal opgericht is. De noodigc vciligheidsinrichtingen ontbre ken niet. Op het voertuig zijn ruime kasten voor berging van gereedschappen en brandweer- benoodigdheden, als straalpijpen, liydranten, en slangen, aangebracht. Ook zijn er op aan gebracht 2 afneembare en njbare slangen haspels, waarop 100 M. slang kan worden gewonden, terwijl nog 300 M. in de kasten kunnen worden meegevoerd. Zoo noodig kunnen 10 a 11 personen er °P plaats vinden. Het geheele voertuig is in roode kleur van een duurzame lakkeering voorzien, de lad der natuurkleurig. Ook ontbreekt het Leidsche Wapen niet. Deze samenvoeging van spuit en ladder is de eerste welke in Nederland wordt geleverd en wel door dezelfde firma die ook voor de eerste auto-motorspuit voor de Leidsche brandweer zorgde en wel de Mercedes-Benz Automobiel Maatschappij te 's Gravenhage. Het ligt in de bedoeling om in de komende dagen veelvuldig met het nieuwe voertuig uit le rukken teneinde het bedienende per soneel zoo volledig mogelijk met de behan- png enran vertrouwd te maken. Bij onverhoopt voorkomende gelegenheden zal dus dit voertuig in de eerste plaats jhonst doen, terwijl eerst daarna zoo noodig Oe reeds eenige jaren in gebruik zijnde auto- PJJit in werking zal worden gesteld. len slotte zij er nog op gewezen, dat 'Jjiens het spuiten de ladder kan worden af- Eeiaden zonder dat daardoor het blu9- 'ngswerk eenige slagnatie ondervindt. Feestavond ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Coöperatie „Vooruit." Nadat Zaterdagavond bovengenoemd ju bileum reeds in den kring van bestuur, personeel en genoodigden in het Volksge bouw was gevierd, werd gisteravond een feestavond gehouden voor leden-verbrui kers met him vrouwen en verdere familie leden. Hoewel vanavond de uitvoering nog eens herhaald zal worden, was de groote Stadsgehoorzaal gisteravond, zoowel boven als beneden geheel bezet Er moesten som migen zich nog met een staanplaats tevre den stellen. De voorzitter der Coöperatie, de heer F. A. Kooislra, hield (jen korte in leidende rede, waarin hij de beteekenis van de Coöperatie in de moderne arbeidersbe weging schetste als een der middelen die tof de ontvoogding der arbeidersklasse zui den. Doordat de Coöperatie zorgt dat haar leden goede waar ontvangen voor hun geld, kan zij tegelijk met de winst de politieke en economische actie tegen de kapitalistische klasse steunen. Hij beval dan ook „Vooruit" krachtig bij de vrienden en familieleden van de leden verbruikers aan* Elk jaar hield het bestuur ter aanbeveling anders een kinderfeest; dit jaar werden door deze feestavonden vooral de ouderen bereikt. Geen enkel zelfbewust arbeider mag buiten de gelederen der coö peratie blijven staan, aldus eindigde de voorzitter zijn warm toegejuichte rede. Hierna werden twee propagandistische films vertoond van den Centralen Bond van Arbeiderscoöperaties, welke reeds in een vijftig plaatsen van ons land vertoond werden. De secretaris van dien Bond, de heer R. van der Sluis, gaf daarbij de pakkende ex plicatie. Woord en beeld steunden elkaar op een wijze, die af en toe de zaal deed da veren van het lachen lenkoste natuurlijk van de baatzuchtige^?) winkeliers, die door slechte waar, liefst met prullige cadeaux er bij, voor duur geld verkoopen en van de domme huismoeders, die, omdat ze „vrij" willen blijven in deze winkels nog koopen en „poffen", om van de arbeiderscoöperatie verre te blijven. Eerst werd de geschiedenis vertoond van juffrouw Pieterse, die ook sterk tegen de coöperatie was, doch door schade en schande wijzer geworden, tot een voor standster ervan werd bekeerd. In „De won derbaarlijke gevolgen van een waschdag" werd hetzelfde thema behandeld en vooral ook het cadeaustelsel aan de kaak gesteld. Na de pauze kwam het eigenlijke feest- program tot zijn recht met het optreden van het gezelschap Anton Ruys, dat een drietal kleine tooneelstukjes vertoonde, getiteld: „De Muis" (spel van angst en heldenmoed), „Baas boven baas" (hotel-scène), en „De Sterrekijkers" (clowneske), waarbij dit ge zelschap zich van de goede zijde liet ken nen en de aanwezigen aan zich heeft weten te binden. Het vrijwillige strijkje heeft zich ook weer op een verdienstelijke wijze van zijn taak gekweten. Vanavond heeft een tweede voorstelling plaats, terwijl belangstellenden de geiegeu heid hebben den door het personeel aange boden gedenksteen dagelijks te bezichtigen in den Coöperatiewinkel aan de Haarlem merstraat De ruiterfeesten. De gala-avond van de door de Onderoffi cieren -vereeniging „Ons gelang" ten bate van haar sanatorium fonds georganiseerde ruiterfeesten mocht zich evenals de vorige avond in een groote belangstelling verheu gen. Reeds lang voor het aanvangsuur van achten waren alle beschikbare plaatsen ver kocht. zoodat velen onverrichterzakè moes ten terugkeeren. En ook voor hedenavond is, naar men ons mededeelde, de zaal reeds uitverkocht, zoodat de commissie aan de autoriteiten toestemming vroeg en verkreeg om ook Vrijdagavond nog een voorstelling I* te mogen geven. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op den burgemeester jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar met echlgenoote, den garnizoens commandant luit.-kol. jhr. W. Roëll, den commandant van het 4de reg. inf. luit.-kol. C. C de Gelder en de heeren J. V. Ryppcrda Wierdsma. praeses van het L. S. C.. Chr. v. Spall, directeur der L. D. M. en W. v. d. Laan en N G. Spaargaren, bestuursleden der 3-Oct.-Vereeniging, de meesten met hun dames. Voorts gaven nog een groot aantal officieren, zoowel van de veld-artillerie als ook van de infanterie, van hun belangstel ling blijk. De avond werd geopend met een kranige speech van den voorzitter van de commissie van voorbereiding, opperwachtmeester-in structeur 6e reg. veldartillerie A. C. van Rooié, die allen, die ook maar eenigszins hadden medegewerkt tot het tot-sland-komen en welslagen van deze liefdadigheidsfeesten daarvoor hartelijk dank bracht. Een woord van bij zonderen lof wijdde spr. aan den heer F. O A. Carré, wien spr. als souvenir aan dezen avond en aan zijn diensttijd een portret in lijst aanbood van zijn lievelingspaard „Aapje" met hemzelf als dresseur. Een hartelijk applaus van het publiek be wees, dat ook dit de prestaties van den heer Carré op de juiste waarde wist te schatten. Doch ook de muziek, de muziekgezel schappen „Orpheus" en Sappho", die tijd noch moeite gespaard hadden om dezen avond met keurige muziek op te luisteren, werd niet vergelen. De heer T. F. Vlie land Jr. had als bewijs van erkentelijkheid een fraaie krans in ontvangst te nemen, hetgeen het publiek wederom met gul ap plaus onderstreepte. Nadat door allen het Wilhelmus en het Io-Vivat slaande waren aangehoord, werd een aanvang gemaakt met de afwerking van het aardige programma, hetgeen zeer vlot geschiedde. De geheele opzet getuigde trou wens van goede organisatie en voorberei ding. Wij wenschen „Ons Belang" toe, dat haar streven, waarvan liefdadigheidszin de drijfveer is, ook morgenavond met succes •bekroond moge zien. Tot bestuurslid van de afd. Leiden van het Nederl. Genootschap tot Zedelijke Ver betering van Gevangenen is in de vacature wijlen mr. P, M. Trapman, benoemd mevr. de wed. P. M. TrapmanHeltcrschij. Tot bestuurslid van het district Leiden van de Vereeniging „Pro Juventute" is in de vacature, ontstaan door het overlijden van mr. P. M. Trapman, benoemd mevr. de wed. P. M. Traprnn#Hetterschij. In de gisteren gehouden vergadering der N.V. Leidsche Effectenbank is het divi dend over het afgeloopen boekjaar vastge steld op 6 pCt. In de op 29 Mei jJ. ton kantore der Vennootschap gehouden Algemeene Aan deelhoudersvergadering der Naamlooze Ven nootschap „Calien's Kleedingmaalschappij", alhier, is tot liquidatie der Vennootschap besloten. De vergadering benoemde den heer H. W. Cahen tol liquidaleur. In verband met dit besluit zal het magazijn „De Stad "Parijs Haarlemmerstraat hoek Donkersteeg binnen zeer korlen tijd worden opgeheven. In een drukbezochte algemeene verga dering van „Jeruël" Middelstcgracht, werd met algemeene stemmen besloten medio- Juli e.k een vcertiendaagsche tentcampagne te houden; hiervoor is een mooie tent be schikbaar. Voor de vele kosten werd door de vergadering een som gegarandeerd, waarvoor elk der aanwezigen voor een ge deelte inschreef. Zooals uit advertenties in dit Blad reeds gebleken is, geeft het Fransche circus Amar Frères, voor 't eerst in Nederland ver toevende, in de volgende week hier ter stede een reeks voorstellingen. Hel circus arri veert Maandagmorgen met twee extra trei nen en geelt 's avonds om 8 uur reeds de eerste voorstelling om Zaterdag d.a.v de reeks te beëindigen. De standplaats i9, zooals gewoonlijk, het Schuttersveld Het aantal werkzoekenden ingeschre ven bij de Arbeidsbeurs bedroeg gisteren in totaal 461. tegen op 2 Juni '25- 542. Men verzoekt ons mede te deelen. dat het fleschje met creoline. waaruit de heer J. J. Ch. de vorige week bij vergissing dronk, tengevolge waarvan hij korten tijd daarna overleed, niet stond in de zieken kamer, doch in een bijkeuken, waarheen de heer C. zich had begeven. DE ALGEMEENE TOESTAND. De ontwapening De opinm~ commissie Mosoel. De militaire deskundigen ter Ontwape ningsconferentie zijn in hun geheime zit ting tot een principieele kwestie gekomen, waarbij de sub-commissie zich in twee vrij antagonistische gedeelten heeft gesplitst. l>e Fransche deskundigen wilden, gesteund door hun Japansche en Italiaansche colle ga's, eens en vooral uitgemaakt zien, dat hun reservisten niet onder het vredesef- fecbief vallen. De deskundigen van de Ver eenigde Staten en Duitachland stelden zich op een ander standpunt en verklaarden dat naar hun meenmg, alle reserves zon der meer bij het vredeseffectief dienen mede te tellen, aangezien het anders inzonderheid met inaahtname van een ver korten diensttijd, zooale b. v. in Frankrijk overwogen wordt mogelijk zou zijn bij een betrekkelijk klem staand leger over een enorm aantal voorbeeldige manschap pen te beschikken, die ieder oogenblik kunnen worden gemobiliseerd. De Engel- Bche deskundige trachtte bemiddelend op te treden en wilde deze aangelegenheid ver dagen. De Fransolie deskundige verlangde even wel, evenals de Duitsdie en Amerikaan- sche, in verband met de principieele be teekenis van dit vraagpunt een spoedige beslissing. Daarop is het Fransche standpunt aan vaard. Op de zitting van de opiumcommissie van gisteren is het weer heftig toegegaan. De vertegenwoordigers van Indië, Engeland en de Vereenigde Staten verweten de Zwit- sersche firma's dat zij den ongeoorloof de n handel in opium hadden begunstigd. De vertegenwoordiger van Zwitserland verklaarde, dat zijn land weliswaar vroe ger in de betreffende kwestie laakbaar was, doch thans door de toetreding tot dc Haag- Sche Conventie, maatregelen tot een scher pe controle verzekerd zijn. Mosoel is nog niet geregeld. Chamberlain heeft in 't EngeJsche Lagerhuis op een vraag verklaard, dat do onderhandelingen met. de Tirrksche regeering over de Mosoel- quaestie n®g steeds in vriendschappelijkcn geest werden voortgezet, en dat men meer hoop had gekregen, dat zij spoedig en op bevredigende wijze zouden worden be ëindigd. BELGIE. De belasting-ontwerpen ingediencL De minister van financiën heeft dc nieuwe financieele wetsontwerpen bij de Kamer ingediend. In een rede zeide hij, dat de regeering alle inflatie krachtig zat be strijden, maar aan al haar verplichtingen wil voldoen. De maatregelen, welke nood zakelijk zijn, zullen spoedig worden door gevoerd. In de eerste plaats moeten de uitgaven verminderd worden. Daarenboven zullen er nog 360 millioen noodig zijn om de gewone begrooting sluifend te maken en 440 voor de buitengewone begrooling. Voor het ekort van 1926 is er ook nog 800 noodig. De regeering stelt voor een amorlisatie- fonds te vormen, dal eerst zal dienen om de biljettenemissie der Nationale Bank le doen afnemen en daarna om de vlottende schuld te verminderen. De regeering wil in de eerste plaats de uilgaven voor weelde treffen-, in die geval len, waar er sprake kan zijn van openbaar nut, zal er vrijstelling der belasting kunnen gegeven worden. De nieuwe belastingen zullen slechts van tijdelijken aard zijn. De Kamer heeft de wetsontwerpen naar de financieele commissie verwezen. Men verwacht aanneming zonder, wijzi gingen. FRANKRIJK. Een interpellatie. Gisteren heeft een interpellatie over de staking bij Renault plaats gehad. Durafour zeide, dat de firma beloofd had een aantal ontslagen arbeiders terug in dienst te ne men, zoodra de omstandigheden het toela ten en geheel buiten alle politieke overwe gingen. De minister deelde verder mede, dat hij een wetsontwerp op de verplichte arbitrage in geval van werkstaking in voorbereiding heeft. Met 390 stemmen tegen 140 werd de hou ding der regeering goedgekeurd. ENGELAND. De voortduring van den nood toestand in het Lagerhuis De brenk tusschen Asquith en Lloyd George Mc Donald geen dr. honoris cansa. Het Lagerhuis hield een bespreking over het voortduren van den noodtoestand. Deze werd op 30 April afgekondigd na de procla matie der algemeene slaking. De wel van 1922, volgens welke de regeering gemach tigd wordt deze afkondiging uit te vaardigen schrijft voor, dat „zulk een afkondiging niet langer van kracht zal zijn, dan gedurende een maand, waarbij echter het recht wordt toegekend, een nieuwe afkondiging uit lo vaardigen op of voor het einde dezer periode". Dientengevolge werd de tweede proclamatie door den koning op 29 Mei uit gevaardigd, waarbij de noodtoestand ver nieuwd werd met het oog op de „nog voort durende staking in de kolenmijnen" Rarasay Macdonald, de leider der arbei derspartij, verzette zich tegen 't voortduren der noodregelingen, daar zij niet noodzake lijk waren. Hij zeide, dat hij zeer goed wist, dat de regeering. toen zij voor een toestand was geplaatst als een paar weken geleden het geval was. verplicht was te vragen om noodhevoegdheden. Maar. wat er ock om trent de leiding der algemeene staking mocht worden gezegd, de geheele wereld had be tuigd van de buitengewone gelijkmoedigheid en het geduld van het volk. Wij hebben, zoo zeide hij, met elkaar gestreden, en zijn hel met elkaar oneens geweest, en wij hebben werk zien verrichten door lieden, die dit, naar wij meenden, niet hadden behooren te doen. Evenwel hadden de gelijkmoedig heid, het gezond verstand, en de guede kameraadschap die door beide zijden wareD betoond, een aangename herinnering ge vormd zelfs van de droevigste ondervindin gen der staking. Commandant Ken worthy, liberaal, ge waagde eveneens van het uitstekend gedrag van allen, die gedurende de algemeene sta king al dan niet met werkzaamheden belast waren. Hij nam de gelegenheid te baat, om hulde te brengen aan den minister van Binnen!. Zaken, wien hij in hooge mate het succes toeschreef van de pogingen om de orde te handhaven. Hij zeide, dat aan sir William Joynson Hicks voornamelijk het schitterend gedrag te danken was van de politiemacht, de mannen, die hulpdiensten verrichtten, en de speciale constables. Hij drong er echter bij de regeering op aan, eenige regelingen niet langer te laten voort duren, welke, naar hij beweerde, thans niet meer noodig waren. De minister van Binnenlandsche Zaken zeide, dat hij zich gaarne wilde aansluiten bij de getuigenis, welke de leiders van de BINNENLAND. Het Koninklijk bezoek nan Amsterdam. Volgens den Centralen Raad van Beroef is verbranden geen begrafenis. Nog eenige vergaderingen. BUITENLAND. Oneenigheid in de ontwapenings- en opiumcommissie. De nienwe' financieele wetsontwerpen in België ingediend. Debat in het Engelsche Lagerhuis ovex de voortduring van den noodtoestand. arbeiders- en de Liberale partij hadden af gelegd omtrent het gedrag van het volk ge durende de staking. Hel volk telde omtrent 40 millioen, en slechts een zeer klein deel was met de wet in conflict gekomen, zei fa onder de bepalingen der noodregelingen. Hij was volkomen bereid, die gevallen weike gedurende de staking gerechtelijk waren be handeld, te herzien en had gelast, dat van alle gevallen een volledig rapport ir.oes* worden gemaakt. Maar wat de algemeene kwestie betrof, of de regelingen al dan niet moesten voortduren, was hij verplichi co verklaren, dat hij als lid der regeer1 ng, Jio verantwoordelijkheid voor het handhaven van wet en orde, het Huis niet kon advi- seeren, deze noodregelingen in te trekken. Vervolgens werd uitvoerig gedebatcerd over de verschillende regelingen. Het alge meene doel daarvan is natuurlijk, de regee- ring in staat (e stellen, alle maatregelen te nemen, die noodig kunnen zijn, om de noodzakelijke diensten te handhaven. De minister van Binnenlandsche Zaken gaf in den loop van het verdere debat toe, dat de redenen voor de regeling feitelijk waren vervatten sind9 de ineenstorting der algemeene staking, maar hij was van mee ning, dat het voortduren der mijnstaking het wonschelijk maakte, dat de regeering do regelingen als voorzorg van kracht zou doen blijven. Het ranlsoeneeren der kolen is mo menteel een der belangrijkste maatregelen welke de regeering volgens haar nood-be voegdheden heeft kunnen nemen. De motie, waarbij de verlenging van den noodtoestand wordt goedgekeurd is daarop met 249 tegen 100 stemmen aangenomen. Wat de mijnstaking zelf betreft, geen ver andering. De breuk tusschen Lord Oxford and As quith en Lloyd George is door het publicee- ren vanverdere correspondentie, vergroot Hiertoe behoort een brief van Oxford aan Sir Godfrey Collins, libearaal whip, waarin de toestand opnieuw is uiteengezet, en een gemeenschappelijke mededeeling van 12 lei ders der liberale partij, aangevoerd door Lord Grey, die het standpunt van Oxford steunen, cn verklaren, dat Lloyd George de partij in moeilijkheden heeft gebracht. Oxford herinnert er aan, dat de alge meene slaking eenige van de eerste begin selen van het liberalisme aantastte, het welk de meening wa9 van al de liberale leiders, die op 3 Mei in het „schaduw kabinet" bijeenkwamen. Lloyd George weigerde een week later de vergadering van het schaduw-kabinet bij te wonen, en zette in een schrijven uit een, dat hij het niet tens was met de ver klaringen, afgelegd door Oxford en Grey, die het gezag der regeering in de crisis steunden. Dit, zegt Oxford, stond gelijk met aftreding, en hij beschouwde het dan ook als zoodanig. Op een oogenblik van den grootsten nood „verkoos Lloyd George zich op de meest formeele wijze van onze beraadslagingen afzijdig le houden Hij weigerde, om daaraan deel te nemen." Uit deze briefwisseling komt nu wel om onstoolelijk vast te slaan, dat de breuk tus schen lord Oxford en Lloyd George defini tief en onheelbaar is. Het ligt thans in het voornemen van lord Oxford, in de aanstaan de conferenlie van de nalionaal-liberale Federatie, die te Weslon super-Mare zal worden gehouden, een motie van vertrouwen in te dienen. Mocht deze motie worden ver worpen. dan zou lord Oxford onmiddellijk als leider der partij aftreden. Lloyd George heeft volgens de „Times" de liberale Lagerhuisfraclie tegen heden bijeengeroepen. Bij den Senaat van de universiteit van Cambridge was een verzoek ingekomen ora Ramsay Mac Donald den titel van doctor in de rechten honoris causa te verleenen. Over dit voorstel zou Zaterdag van gedach ten gewisseld worden. Inmiddels was be kend geworden, dat het niet zonder oppo sitie aangenomen zou worden. Mac Donald heeft nu gisteren aan den president van den Senaat laten welen, dat hij op die wijze geen prijs stelde op verleening van het eere doctoraat, weshalve het voorstel Zaterdag niet verder in behandeling zal komen.

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 1