JO. 20309. MAANDAG ST MET Anno 1926. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. KERK- EN S%unm "WIWS. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER AD VERTE NTIEN: 30 Cts. per regel. Bi) regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueels opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordelndsplein Telefoonnummer» voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per B maanden 2.36, per week0.13, Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week0.18. Franco per post 2.35 -f- portokosten. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. r- W. A. van Lith 80 jaar. Morgen hoopt een der oudste cn meest jeachte burgers van_ onze goede stad zijn 60stcn geboortedag te herdenken. Wie kent In Leiden en in den omtrek van Leiden den man niet, wiens portret we hier mede een eeieplaats geven, oud is hij maar niet ver ouderd, spijt den last der jaren een Ongebo gen figuur, veerkrachtig van gang en opge wekt en vriendelijk jegens iedereen dien hij ontmoet en met wien hij gaarne een harte- lijken groet wisselt of een gezellig babbeltje houdt De heer W. A. VAN LITE. Willem Anionic van Lith zag in Leiden liet levenslicht op 1 Juni 1S4G. Leidenaar van geboorte is hij zijn vaderstad altijd ge trouw gebleven, al was hij meer dan eens in de gelegenheid elders een goede positie te verwerven. Daar ontving hij het eerste onderwijs, daar werd hij latef een der beste- leerlingen van het toen al zeer goed bekende „Mathesis", de inrichting welke hij later vele jaren als leeraar diende.. Daar Vond hij haar met wie hij later huwde, ook van Lcidschen bloede en met wie hij een lang en gelukkig huwelijksleven leidt. Na de school van M. S. G. te hebben door- loopen en de diploma's welke er toen te be halen waren te hebben verworven, ging de levenslustige jongeling die het leven aan durfde, zich in de practijk in de bouwvakken bekwamen. Waai* hier theorie en practijk samengingen, waaraan zich paarde een hel der doorzicht en een groot aanpassingsver mogen, daar was hel geen wonder, dat de jonge Van Lith zich spoedig boven anderen van zijn jaren uitwerkte. Zoo werd hij als jonge man reeds als opzichter bij'bouwwer ken aangesteld. ïn 1865 was hij achtereenvolgens op zichter bij den bouw van dc openbare school aan het Plantsoen en bij de Hoogere Bur gerschool voor Jongens aan de Pielcrskerk- graQ^t,,twee gebouwen die lmn^solidildtal hebben bewezen. Het volgend jaar vroeg'ifr&n1 hem in Den Haag het opzicht te willen hou den bij den boinv vsln een destijds als een modoHnrichting bekende onderwijsinrichting „Licht, Liefde en Leven". Weldra trad* hij- daarna op als aannemer en als architect. In den bouw van tal van werken in deze ge meente heeft hij de hand gehad. In het Pie ter Huibertshof bouwde hij 22 perceelen, aan den Maredijk 15 en aan den Morschsin- gel 5. Verder noemen wij, om slechts hier en daar een greep te doen cn daarmede de beteekenis van zijn architectuur te doen uit komen ,het riante heerenhuis aan den Sta tionsweg, thans bewoond door dr. Kroon, het huis aan de Steenschuur destijds bewoond door de fabrikantenfamilie Hoogenstraaten, de verbouwing van het huis van den tand arts dr. Hammes eveneens aan den Stations weg, van de zaak van de firma Vroom en Dreesmann, van café „Neuf", de huizen van prof. Zaayer en Van der Heijden enz. enz. Verschillende bezoldigde en onbezoldigde functies heeft hij in zijn lang leven vervuld. Reeds in 1888 werd hij Commissaris van het voormalig St. Joseph- of timmermans- en metselaarsgilde, welke functie hij nog be kleedt. Van 1869 tot 190G was hij leeraar in het bouwkundig leekenen en 'rekenen aan de school van M. S. G., van 1881 tot 1894 di recteur (tegenw. heet het commandant) van dc Brandweer, na vooraf brandmeester, op- perbrandmeester en adjunct-directeur te zijn geweest. Ook was hij vele jaren Rooimeester van wege de gemeente, welke betrekking eenigs- zins overeenkomt met die van directeur der bouwpolitie, terwijl hij in 1898 mede geroe pen werd lot uitvoering van de schatting der ongebouwde eigendommen in het district Leiden, een arbeid van beteekenis. Voorts voerde hij dc administratie cn hield hij op zicht over betaalde huizen en andere ge houwen hem door de eigenaren opgedragen die al spoedig wisten dat zij hun admini stratie veilig aan hem konden overlaten. Het agentschap van Brand-, Levens- cn Irbraakverzekcringen nam hij ^vele jaren waar en nog tot op dezen tijd werkt hij in deze branche en trekt hij daarvoor nog dage lijks de stad door. Ook aan het openbare leven lieeft de heer Van Lith een deel van zijn vrijen lijd ge wijd; van verschillende vereenigingen, cor poraties is hij lid of bestuurslid geweest en nog thans is hij als wij het wel hebben eere lid van het College van Opperbrandmeeslers en beheert hij mede hel fonds van hel St. Jo- seph-gilde. Zoo heeft hij gewerkt voor zich en zijn gezin en voor zijn medemenschen, zoolang het voor hem dag was. Als na een moeien zomerdag de zon is ondergegaan kan haar weerschijn de kim nog met een zacht "purper kleuren en een stemming wekken van vrede cn rust. Zoo ook de levensavond van dezen tach tigjarige. Wie hem cn zijn echtgenoote mor gen in „huize Bruyns" aan het Rapenburg de hand komen drukken, zullen zeker den indruk krijgen dat deze Leidenaar van den echten, ouden stempel een gelukkigen le vensavond heeft cn hem deze nog vele jaren gunnen. Het 25-jarig bestaan van de Coöperatie „Vooruit". Zooals wij reeds mededeelden hield het bestuur van de Coöperatieve Broodbakkcrij en Verbruiksvereeniging „Vooruit" Zater dag -receptie in de groole zaal van het Volksgebouw aan de Heerengracht. Eigen lijk was het een avond speciaal voor het personeel en hun gezinnen, doch er waren ook vertegenwoordigers van organisaties, waarmede de Coöperatie verwant is, zooals dc. afd. Leiden van de S. D. A. P., de L I?. R., het Volksgebouw. „De Stem des Volks" (zang) en „Nieuw Leven" (muziek). Een oud-voorzitter, de heer Van der Heuvel, thans chef de bureau bij de textielarbeiders- organisatie te Amsterdam en enkele ande ren 'waren van elders overgekomen. Dë'zdhl zag er recht feestelijk uit. Op het podium prijkten lal van bloemstukken, waarbij rood predomineerde doorslikt met wit. Een aardig strijkje werkte tot de ver hooging der feestvreugde mee, terwijl nok de muziek van „Nieuw Leven" haar mede werking verleende door in den naastgelegen tuin nu cn dan zich te laten hooren. Toen do „Internationale" werd gespeeld rezen allen van hun zetels op en zongen dit lied uit volle borst mede. De voorzitter, de heer F. Kooistra, heette de aanwezigen welkom cn verontschuldig- Foto W. Bleuzé.' Een foto van de gedenksteen, welke Zaterdagavond aan het bestuur der Coöperatie „Vooruit" ter gelegenheid van haai; 25-jarig bestaan werd aangeboden. de het bestuur daarna voor het feit, dat niet meerdere zusterorganisaties waren uitge- noodigdè De beperkte ruimte was daarvan de reden. Hij schetste vervolgens in korte trekken de ontwikkeling van de arbeiders coöperatie in den geest als hier bedoeld en bracht een eercsaluut aan de pioniers, die dG hechte fundamenten hebben gelegd, waarop latere bestuurders hebben kunnen voortbouwen. De coöperatie heeft in de eer ste jaren en vervolgens in den oorlogstijd moeilijke jaren doorgemaakt. Dat zij is staande gebleven is vooral te danken ge weest aan den administrateur Marks, wien hij daarvoor onder luid applaus hulde bracht. Ten slotte deelde hij de verschillende schriftelijke en telegrafische gelukwenschen mede, ook v. zuster-organisaties buiten Lei den en noemde de namen van hen, die bloemen hadden gezonden. Daarna werden ververschingen aangeboden. De rij der sprekers werd geopend door den mr. bakker J. G. v. d. Zeeuw, die na mens het personeel een in terra cotta bas- relief uitgevoerden gedenksteen aanbood, vervaardigd door den nog jongen boelseer- kunstenaar Dries Vermeulen,, voorstellende de handreiking van producent en consu ment. De boom „Coöperatie" staat met rijke vruchten beladen in het midden. Arbei dersvrouwen plukken deze vruchten en wijzen haar kinderen op dien boom, om er ook van te profiteeren. Toen het doek van den groolen sleen werd weggenomen, ging er een luid hoera op. De beer Van der Z. hoopte, dat het be stuur in een der muren van de gebouwen -van de Coöperatie voor dezen gedenksteen een goede plaats zal vinden. Tevens over handigde 'hij den voorzitter een fraai inge bonden album, met de gecalligrafeerde na men der deelnemers é.n deelde ten slotte onder applaus der vergadering mede, dat hel personeel en hun vrouwen in de laatste weken 495 nieuwe verbruikers voor de Coöperatie hebben gewonnen. De voorzitter, dankende voor de goede woorden, zcide, dat den gedenksteen een passende plaats zal worden gegeven. Voor de propaganda van hel personeel en hun huisgenootèn voor de zaken gemaakt, dankte hij eveneens. De lieer Snijders bood daarop namens de muziekverecn. „Nieuw Leven" de Coöpe ratie een bloemenmand aan. Een der oprichters, de heer Segaar, zoo- als zijn mede-oprichters door den voorzit ter als pioniers gehuldigd, kwam ook met een keurige roode bloemenmand aan dra gen. Hij deed uitkomen, dal zij als voor trekkers het niet altijd gemakkelijk had den. Zij hebben echter een krachtigen steun van hun stuurman, tevens kapitein, Marks gehad, aan hem komt een groot deel van de eer van het succes toe. De heer H. J. Baart, uit naam van den L. B. B. sprekende, wees er op, dat de L. B B. en de Coöperatie aan elkaar verwant zijn. De L. B. B zorgt voor leden-verbrui kers de coöperatie levert goedkoope waar en steunt de strijdkas van den L B. B., die van zijn kant propaganda maakte voor den 8- uren-dag, medezeggingsschap en pensioen. Ook deze spreker kwam niet met leege handen. Behalve een mooi bouquet, ver raste iiij het coöperaticbesluur met een "staande klok voor het kantoor met West- minster slagwerk Dit mooie cadeau was mede gegeven door de Leidsche -afdeeling der S. D. A. P. en door het Volksgebouw. De voorzitter der afd. Leiden van de S. D. A. P., mr. D. van Eek, zich aanslui tend bij den heer Baart, betoogde, dat dc moderne arbeidersbeweging haar doel langs verschillende wegen tracht te benaderen. Eén dezer wegen is de coöperatie. En het is zoo goed, dat de politieke- en de vakbewe ging met de coöperatie samenwerkt, zooals dat hier geschiedt. Er is moeilijk één stad in ons land aan te wijzen waar de toestand zoo is als hier. Toch is het in het verleden niet altijd goed geweest en dat is het nog niet, maar wat cr ook nog moet veranderd worden, wij kunnen trotsch zijn op onze Coöperatie, aldus spr., die besloot met een opwekking, met name tot de vrouwen ge richt, om propagande voor de Coöperatie te maken om het ledental uit te breiden De heer Van den Heuvel, als oud-voor zitter sprekende, memoreerde een en ander uit de geschiedenis der Coö peratie. Hebben de pioniers moeilijkhe den gehad, ook in spr.'s tipi zijn er wel stormen over het hoofd van het bestuur ge gaan cn daarom verheugt het hem te meer, dat het nu zoo goed gaat, waarmode hij het bestuur geluk wenschte. De heer T. Groeneveld, bestuurslid van het Volksgébeuw. zeide, dat deze slichting vooral reden heeft de Coöperatie te prijzen. Had de Coöperatie niet bestaan, de arbei dersbeweging had nimmer een eigen ge bouw zooals nu gekregen. Tusschen de sprekers door werd er mu ziek gemaakt en werden kleine tooneel- stukjes opgevoerd, thee, koffie, bier, limo nade en wijn geschonken en Coöperatie-ge bak rondgediend. Er heerschle den geheelen avond een recht gezellige loon en men bleef tot vrij laat bijeen. Federatie Woningbouw vereenigingen. Verschenen is het jaarverslag van de „Federatie van WoningbouwveTeenigingen" te dezer stede. De secretaris, de lieer Hoogeveen, bi-ginl met de opmerking, dat er in het afgelocpen jaar weinig leven in de Federatie zat, al was het iels beter dan in 1924. Omtrent de actie voor huur verlaging ver meldt het verslag: In verband met de hooge huren hadden wij een onderhoud met den heer Vrijen - hoek, wethouder van Den Haag, teneinde van hun nadere bijzonderheden te verne men over de wijze, waarop de gemeenle Den Haag de voorschotten heeft kunnen aflossen. Toen wij deze bijzonderheden wisten en de heer Vrijenhoek ons zijn steun toezegde is onzerzijds een adres aan den Raad gericht om te komen tot huur- verlaging door het sluiten van een lee ning op langen termijn en tegen een rente van 5 pCt. teneinde daardoor in staal te zijn de Rijks-voorschotten k 6 pCt. cn hooger af te lossen. Het gevolg van deze actie was, dat B. en W. in den Raad van 21 Dec. j.l. met voorstellen kwamen. Hoe wel niet identiek aan ons voorstel van 5 pCt. kwamen B. en W. met een rente type van 51/* pCt. Hierdoor werden de huren iets verlaagd. Een andere zaak, welke de Feleratiet b.ezig hield, vormden de voorwaarden," waarop een bouwvoorschot was verstrekt aan de vereeniging „Ons Belang". De andere woningbouwverenigingen had den van deze voorwaarden een exemplaar van B. en W. ontvangen met een verzoek er bij of zij genegen waren om de bestaande voorwaarden overeenkomstig de nieuwe, zooals aan „Ons Belang" opgelegd, te wijzi gen. Het bestuur van de Federatie noodigdc de besturen van de diverse bouw vereeni gingen uit tot een vergadering teneinde deze zaak te bespreken en zoo mogelijk lot eendrachtig optreden te komen. Deze poging slaagde volkomen. De adressen, te zenden naar dert Raad en aan B. en W., werden vastgesteld en onderleekend door de bestu ren van „Ons Doel", „De eendracht" en „Tuinstadwijk" terwijl „Ons Belang" aan de adressen adhacsie betuigde. Het verslag vermeldt verder, dat het ge volg van dit gezamenlijke optreden is ge weest, dal bij de organisaties „Ons 3elang'' en „Ons Doel" de behoefte al grooler en grooter werd om weer lot nauwere samen werking te komen en zich aan te sluiten bij de Federatie. De secretaris eindigt met het uitspreken van de hoop, dat deze zuster-organisaties spoedig lot deze stap zullen overgaan. In aansluiling hierbij kunnen wij vermel den dat „Ons Doel" 7 Mei jl. lot de Federatie loelrad en de ledenvergadering van „Ons Belang" Vrijdagavond jl. lot toetreding be sloot. Op het in Den Haag gehouden examen voor Esperanlo slaagden voor diploma A (laalbekwaaraheid) de heeren G. W. L. Monné, F. J. v. d. Meijden, J. Saunier, en mej. Cobie Hoope, allen alhier. Ter gelegenheid van de jaarlijksche in spectie van de Marine-Kustwacht door den vice-admiraal Fock, prijkten de gebouwen in het Noordeinde heden in vlaggenlooi. Op Woensdag 9 en Donderdag 10 Juni e.k. organiseert de Christelijke Jongelings- vereeniging „Prediker XII la" ter gelegen heid van haar 65-jarig bestaan eenige fees lelijkheden, welke zullen worden geopend met een openbare feestvorgadering op Woensdagavond in de groote Stadszaal. Ds. Thomas zat de feestrede uitspreken, terwijl de avond verder zal worden opgeluisterd met declamatie, zang en muziek. Donder dagmorgen te halftien heeft in het gebouw in de Jan vossen steeg wederom een vergade ring plaats, uitsluitend toegankelijk voor leden, oud-leden en genoodigden, gevolgd door een gemeenschappelijke lunch, 's Mid dags wordt met trams en autobussen een bezoek gebracht aan Kijkduin, waar het diner zal worden gebruikt, terwijl 's avonds in het eigen gebouw de feestelijkheden wor den voortgezet Het bestuur van het Juffr. Maas-hofje houdt ter gelegenheid van het jubileum Woensdag 27 Juni van 45 uur 's middag3 receptie in de bestuurskamer van bovenge noemd hofje aan de Kalvermarkt, terwijl des avonds in dezelfde kamer de tegenwoor dige en oud-regenten hopen samen te komen om dit feit te herdenken. De Commissaris van Politie alhier ver strekt inlichtingen omtrent een tweetal pin ken, die onbeheerd op de spoorbaan nabij het station werden aangetroffen, benevens omtrent een lam, dat Vrijdag j.l. door zeke ren Z. is opgevangen. In het perceel Nieuwe Mare, no. 8, tegenover de Leidsche Broodfabriek, waar tot voor korten lijd nog een sigarenhandel was gevestigd, heeft Zaterdagavond onze stadgenoot, de heer C. J. Jonk, een zaak ge opend in verfwaren, borstelwerk, wasch- eu schoonmaakartikelen, drogistwaren, palent- geneesmiddelen, toiletartikelen, enz rnz Aan weerskanten van den ruimen inganz ziet men een mooie, welvoorziene -riokel- kast, keurig geëtaleerd. In een der kasten, vindt men uitsluitend artikelen, betrokken uit de fabrieken van de heeren Dros en Gebrs. Tieleman alhier, een sorteering die mag gezien worden. In de andere etalagekast trekt vooral d* aandacht een rijke collectie verfstoffen, van zeer verscheiden kleur, Voor menschen die BINNENLAND. Het Koninklijk bezoek aan Amsterdam. Ingediend zijn de nieuwe belastingontwer- pen en het ontwerp tot wijziging der rijks- inkomstenbelasting. Fosie van Vadert. Verbond en het Ver bond van Actualisten. Het N. V. V. kapittelt Stenhuia. De roei- en zeilwedstrijden van „Hollan- dia". De Kemphaan won den strijd der zes meters. BUITENLAND. De noodtoestand in Engeland is met een maand verlengd. De revolntie in Portngal zegeviert. De regeering is afgetreden. Do onderwerping van Abdel Krim en van Marokko. Pilsndski is gekozen tot president van Pelen. hun woning zelf binnen of buiten Villen opknappen of grootere en kleinere voorwer pen een mooi kleurtje geven Allerlei engre- diënten kwasten en penseelen vindt men er bij met de gebruiksaanwijzing er bij. Gistermiddag wilde de 67-jarige koet sier J J. C., die in zijn woning in de Hein- siusstraat ziek te bed lag. uit een fleschje, dat op een tafeltje bij zijn bed stond, een hoeveelheid vloeibare cascara innemen Hij vergiste zich echter in den inhoud met een ander fleschje, dat creoline bevatte, waar van hij een fiksche teug nam. Al spoedig geraakte de arme man builen bewustzijn. Kort nadat het slachtoffer ïiaar het Acade misch Ziekenhuis was overgebracht, is hij aan de bekomen verkondingen bezweken. Dë~welhouder van Onderwijs, de heer J. B. Meyncn is Woensdagmiddag verhin derd spreekuur te houden. De politie alhier heeft proces verbaal opgemaakt tegen zekeren J. Z., die in de zaal van het „Leger des Heils" verschil lende personen met een mes heeft bedreigd. Proces-verbaal i3 opgemaakt tegen den 24-jarigen los werkman S. B., die ten na- deele van zijn broer een portemonnaie, in houdende fll heeft ontvreemd De porte monnaie, waarin nog slechts 22 centen za ten, i9 in beslag genomen. Hedenmiddag omstreeks 12 uur had op de Hoogewoerd een aanrijding plaats tus schen den motorrijder S. en den wielrijder A. St., tengevolge waarvan hot rijwiel van laatstgenoemde ernstig werd beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. In de Stedelijke Werkinrichting zijn fn de afgeloopen week opgenomen 192 volwas senen en 5 kinderen, in totaal 197 personen. NetL-Herv. Kerk. Beroepen: Te 's-Gravendeel: W W. Siddré, te Oude- cn Nieuwe-Wetering, te Bergambacht: J. H. Koster, te Monlfoort; te Echteld* H. van Dijken, te Wageningen. Aangenomen: Naar Oosterhout. D. J. Bran3, te Soest. Bedankt: Voor Ouderkerk: J. H. F- Remme, te Amsterdam. Geref. Kerken. Beroepen: Te Rottevalle: H. Wier- •ema, cand. te Zandeweer. Ds. P. van Binnendijk, f In den ouderdom van 68 jaar is te Wetsmge overleden ds. P. van Binnendijk, Ned. Iferv. predikant te WetsingaSauwerd. De overledene werd in 1886 candidaat tot den II. Dienst en stond als predikant le Garsthuizen, Auguslinusga, Stadskanaal, Obergum, 't Zandt en Wetsinge. De Jeugdkapel te Hoofddorp. Naar wij vernemen, worden met den bouw van de jeugdkapel annex -nieuwe kosters- woning naa3t de Ned.-Hervormde Kerk te Hoofddorp goede vorderingen gemaakt. De kapspanten zijn reeds geplant en met een paar dagen hoopt men de pannen te kunnen leggen. Aanvankelijk was gedacb', dat het gebouw in den loop van de maand Juni a.s in gebruik zou kunnen worden ge nomen, doch door verschillende omstandig heden zal dit wel niet eerder kunnen ge schieden dan eind Juli of begin Aug. a.e. De 1ste Remonstr. Broederschapsdag. Te Utrecht is in de Remonstrantsche kerk de eerste zoogenaamde Remonstrantsche Broederschapsdag geopend door dr. C. E. Hooykaas, van Rotterdam. Daarna was er gelegenheid tot onderlinge

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 1