e 0, 20308. ZATERDAG 29 MEI Anno 1926. Officieele Kennisgeving. STADSNIEUWS, UIT ONZE STAATSMACHINE. Het voornaamste nieuws van lieden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENHEN 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertenlifn, uilsluitend bij vooruilbelaling, Woensdags en Zaterdags 50 Cts., bij eenr maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opxending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per weck Franco per post 2.35 portokosten. Z 0.18. .0,18. 9it nummer bestaat,uit VIER Bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gezien het verzoek van: a. P. P. de Bruin Pzn., om vergunning tot het oprichten van een bewaarplaats voor 3000 Liter petroleum in het perceel Lage Rijndijk No. 140, kadastraal bekend Ge meente Leiden, Sectie N. No. 73C. b. R. L. Kallenberg, om vergunning lot het uitbreiden van de banketbakkerij in het perceel Hansenstraat No. 91, kadastraal be kend Gemeente Leiden, Sectie K. No. 3882. Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet; Geven kennis aan het publiek, dat ge- poemde verzoeken met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd <sijn-. alsmede dat op Zaterdag, den 12 Juni e.k. les voormiddags te half&lf uren op het Raad huis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen deze verzoeken in te bren gen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor bel gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mon- 'dling toe le lichten. G015 N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 29 Mei 192G. Jaarlijksche algemeene vergadering van de Lcidsche Burgerwacht Gisteravond hield de Leidsche Burger wacht in do groole zaal van het Nutsge- houw onder voorzitterschap van mr. P. A. - Pijn acker Hordijk, haar jaarlijksche alge meene vergadering, die goed bezocht was. De voorzitter stelde, na de aanwezigen een woord van welkom te hebben toegeroepen, Allereerst voor,- aan H. M. de Koningin een telegram te zenden van den volgenderr in houd: „De Leidsche Burgerwacht, in alger meene vergadering bijeen, biedt Uwe Ma jesteit hare eerbiedige hulde en trouw aan". Dit voorstel werd onder luid applaus bij acclamatie aangenomen. Daarna werden.de uitvoerige notulen der vorige jaarvergadering door den secretaris den heer M. A. A. Sleyns gelézen en, nadat de voorzitter daaruit nog enkele punten naar voren had gebracht met dank aan den heer Sleyns goedgekeurd. Daarop bracht de secretaris het jaarver slag over 1925 uit, waaraan wij het vol lende ontlecnen: Het jaar 1925 werd begonnen met 721 ge wapende, en 129 ongewapende leden en voorts nog 110 betalende of ondersteunende leden. Op 1 Januari van dit jaar waren dfe cijfers 745 gewapende, 129 ongewapende en 108 ondersteunende leden. Het was het be- sluur een groote voldoening dat 1925 het" aontal leden met 24 deed vermeerderen, een feit, waarop de Burgerwacht trotsch mag zijn. Te betreuren valt echter, dat héb aan tal ondersteunende leden, zij het dan ook met een kleine fractie, achteruit is gegaan, in een tijd dat de rijkssubsidie sterk ver mindert. liet is dus zaak de hoogst moge lijke zuinigheid le betrachten. Op de jaar lijksche vergadering op 14 Mei 1925 werden -tot bestuursleden herkozen de heeren mr. P- A. Pijnacker Hordijk. W. P. Suringar en H. v. d. Velde. In het uitvoerend comité kwam geen v r- andering. Op de jaarl. alg. vergad. le Amsterdam was de vereeniging vertegenwoordigd door de heeren P. H. Steenhauer en Sleijns. De schietoefeningen hadden geregeld plaats, des winters in het gebouw Pieters kerker. 7 en in den zomer op de schietba nen le Katwijk. De opkomst was zeer be vredigend, al blijft het bestuur het betreu ren, dat nog altijd vele leden wegblijven. In het verslag werd aan den leider der oefeningen, den len luit. P. II. Steenhauer, onder applaus der vergadering dank ge bracht. Ook aan den heer Blotkamp werd een woord van dank gebracht voor zijn ge waardeerde hulp en arbeid. Niet alleen als rechterhand van den luit.-instructeur op de oefeningsavonden, maar ook als rechterhand van den commandant. gebruikelijke onderlinge wedstrijden met rnarga op 30 en 31 Maart in de zaql, en do wedstrijden met scherp op 25 Aug. te Katwijk hadden evenals andere jaren een zeer goed verloop. Daarvoor bracht de se cretaris ten slotte nogmaals de heeren steenhauer, Blotkamp en Baan als com mandanten hartelijk dank. Behalve de vereenigings- en kringwed- rijden werden nog verschillende onder moe wedstrijden door de leden zelf georga niseerd Vooral de bekende Eierenwedsl rijd, waarvan de heeren Van der Velde en Van ergen Henegouwen de organisators waren "*34 veel succes. Gelukkig werd de subsidie in 1925, dank 'J de bemoeiingen van den voorzitter niet voel verminderd. Dit jaar is een gymnastiek-sportafdeeling opgericht, onder leiding van den lsten luit. H. Verkuyl en een schermafdeeling onder leiding van den heer Gijsberly Hodenpijl. Het bestuur hoopt voor beide afdeelingen propaganda te kunnen maken. Ten slotte werd nog melding gemaakt van de twee groole schietwedstrijden door de Burgerwacht van 812 December georga niseerd, die zeer bijzonder slaagden, waarna hij mei groote voldoening constateerde de prettige samenwerking met het departement van Binn. Zaken en Landbouw, den Insp. der Burgerwachten, kapt. Bakhuis, het ge meentebestuur van Leidon, den Commissa ris van Pplilie alhier en den Bond van Vrijw. Burgerwachten te Amsterdam, ter wijl hij nog dank bracht aan den ecre-voor- zitler, den Burgemeester van Leiden, voor zijn voortdurende belangstelling. Dit'verslag werd met instemming begroet en, nadat de voorzitter, die daaruit nog een en ander naar voren bracht, waarbij hij nogmaals op het betrachten der zuinigheid aandrong, den lieer Sleyns daarvoor dank had gebracht, kwam het financieel verslag ter tafel dat bij afwezigheid van den pen ningmeester, den heer Suringar, ook door den heer Sleyns werd uitgebracht. Daaruit bleek dat met liet voordeelig saldo van 1924 ad f 315.35, de onlvangsten in lolaal hebben bedragen f 4035.9G, de uilgaven f 3322.7G, zoodat er een batig saldo is van f713.20, een resultaat, waarmede men, zooals de voorzitter opmerkte, zeer tevreden kan ziji^. De heer Van Leeuwen bracht namens de kascommissie den penningmeester dank voor zijn keurig beheer, waarna ook het financieel verslag werd goedgekeurd. Tot leden der nieuwe kascommissie wer den bij acclamatie benoemd de heeren Van der Drift, Langenbroek en Baal, terwijl als bestuursleden werden herbenoemd de hee ren Bisschop en Zitman. Hierna werden van de bestuurstafel bij monde van den heer Sleyns en den voor zitter eenige mededeelingen gedaan betref fende de schietoefeningen le Katwijk. Een regeling is getroffen inzake hel rei zen met de. tram: de leden hebben alleen recht op vergoeding voor de reis op een tien- rittenkaart, en het rijden op de fiets wordt bij goed weer aanbevolen. Met het oog op de weinig drukke opkomst -zijn voorloopig de Maandagavondoefeningen afgeschaft. Daarentegen zullen in de maand Augustus de oefeningen worden voortgezet. Kapt. Qüadekker heeft den wensch te kennen ge- géven tegenwoordig te zijn bij de vaardig- heidsproeven. Een vaardigheidsdiploma zal beschikbaar worden gesteld. Er is een uitnoodiging ingekomen van het bestuur der Leidsche Scherpschulters- vereeniging om deel te nemen aan de wed strijden Ier gelegenheid van het G0-jarig be staan dier vereeniging. liet bestuur zou in dien kamp met twee vijftallen willen deel nemen. Daarvoor zijn echter ernstige voor oefeningen noodig. Verder werd door het bestuur medege deeld dat in het najaar een scbietlokaal zal worden geopend in de Morschpoorikazerne ter vervanging van het lokaal Pielerskerk- gracht 7. In October zal dit lokaal op eenigs- zins feestelijke wijze officieel worden ge opend. De heeren Sleyns, Verkuyl cn Hoden pijl deden nu nog cenige mededeelin gen inzake de gymnastiek en schermr.f- declingen. Men kan, zoo bleek, lid van beide afdeelingen zijn. De heer Hodenpijl klaagde over gebrek aan goed schermmateriaal. waarin zal worden voorzien. De heer Haverkorn bood namens de deel nemers aan de leiders der afdeelingen gym nastiek en schermen, de heeren Verkuyl en Hodenpijl, een souvenir in zilver aan. Na de rondvraag, waarbij -verschillende vragen werden gedaan en opmerkingen ge maakt. welke alle dóór het bestuur in wel willende overweging werden genomen, werd overgegaan tot uitreiking der prijzen van de gehouden schietoefeningen, bestaande be halve uit een enkele medaille, uit huishou delijke artikelen en luxe voorwerpen. Door dat de voorzitter verhinderd was om lot aan het einde aanwezig te zijn. reikte de heer Steyns de prijzen uit, waarbij hij kortere of langere toespraken hield. Een prijs ont vingen: Afd. Veteranen: 1. P. Gave 102 p.; 2. Van. der Velden, 93 p.; 3. Van Leeuwen, 93 p. Afdeeling A: la. Bergman. 113 p.; lb. Ila verkorn, 113 p.; 3. Devilé, 110 p.; 4. W. F. Koreman. 108 p.; 5. De Gunst, 107 p.; 6. v. Staveren, 106 p.; 7. H. P. v. d. Drift 10G p. Afdeeling B: 1. A. van Muyncn 100 p.; 2. W. Pijnacker 100 p.; 3. Philippo 97 p.; 4. Bizot 95 p.; 5. Broekhuyzen 94 p.; G. Korswagen 93 p. Tijdvakken. Ie tijdvak: 1. C. P. Kok 294 p.y 2. De Gunst 291 p. 3;. Haverkorn 288 p.; 4. Al- phenaar 287 p.; 5. Bergman 284 p. He tijdvak: 1. Van Vliet 290 p.; 2. C. P. Kok 282 p.; 3. Dorst 281 p.; 4. Van Benton 280 p.; 5. Van Baal 278 p. Kampioen Marga: D. Bergman 1G1 v. d. 180 (medaille). Schermen: le pr. Van Thïel (eveneens voor stijl); 2e pr. De Groot: 3e pr. Bernard; 4e pr. Keereweer. Gymnastiek: le pr. De Groot; 2e pr. Ha verkorn: 3e pr. Nieuwenburg; 4e pr. Muller, terwijl aan den heer Borst voor touwklim men als prijs een vulpen werd vereerd. Geslaagd is voor het hier ter stede afgenomen apothekers-assislen-examen de heer E. J. M. Cnoops uit Delft. Er waren 4 candidaten opgeroepen. B. en W. van Den Haag hebben als no. 1 op de voordracht geplaatst voor leeraar in de staatswetenschappen aan de 5-jarige II. B. S en de II. B. S. voor Meisjes aldaar de heer J. Mullemeislcr, leeraar aan de 5-jarige H. B. S. en de II. B. S voor Meisjes alhier. Op 2 Juni a s. des middags te 12 uur zal in Rijnlandshuis alhier een vergadering gehouden worden van Hoogheemraden en Hoofdingelanden van Rijnland. Punten van behandeling: 1. Vaststelling van notulen der vorige ver gadering. 2. Mededeelingen. 3. Overlegging van het proces-verbaal van kasopneming. 4. Voorstel tot wijziging van art. 20 van de verordening tot regeling der jaarwedde van Rijnlands beambten. 5. Voorstel tot verkoop van een gedeelte water van het Spaarne aan de gemeente Spaarndam. G. Voorstel lot het ofiinbaar verklaren van eenige pachtsommen over de jaren 1921, 1922, 1923 en 1921. 7. Voorstel tot sluiten eener overeenkomst met den polder Nieuwkoop en Noorden tot regeling van toekomstige schade aan de Zwammerdamsche brug als gevolg van ge regeld vervoer van ITaagsch Stadsvuil door dien brug naar genoemden polder. 8. Vaststelling van de rekening over 1925. 9. Vaststelling van het gaarderboek voor 1926. De wisselprijs,. door de Harmonie ,.de Post" le Loosduinen gewonnen, een pla quette, zal heden en morgen te bezichtigen zijn in de etalage van de firma Van Ewijk, in de Brecslraat. Naar wij vernemen, is naast de reeds jaren lang bestaande ketlners- en oppas- sersvereeniging „Ons Belang" een tweede soortgelijke vereeniging opgericht,, onder den naam „Hulp in Nood". In hooTdzaak bedoelt deze Vereeniging hetzelfde als de oudere zusterorganisatie. Zij wil de leden hij ziekte en werkloosheid ook steunen, wat ook de hoofdzaak is van „Ons Belang". Hét verschil tusschen beide organisaties is, dat van de nieuwe vereeniging ook personen van 45 jaar cn ouder nog lid kunnen wor den, wat bij „Ons Belang" uilgesloten 19, waarin ex-leden, die de stad verlaten en na hun 45sle levensjaar weder terugkecrcn. ook deelen. De Vereeniging wenscht straks een plaatsingbureau in het leven te roepen, waartoe werklooze kellner? zich kunnen wenden. Het bestuur beslaat uit de heeren: C. Kapaam voorzitter, P. v. d. Meer, secr., G. Hovenk, penningmeester, en K. Favier, com missaris. Door het Stedelijk Muziekcorps zal Dinsdagavond te 8 uur in het v. d. Werff- park het volgende programma ten gehoore worden gebracht: No. 1. Marche aux Flambeaux, Clark; 2. Ouverture „Les Dragons des Villars", Mail- lart; 3. Geschichten aus dem Wiener Wald", Wals. Strauss; 4. Fantaisie „Die Perlen- fischer" (1ste uilv.), Bizct; 5. Introduction cl Choeur de l'Opéra „Carmen", Bizet, 6 „Bub' odor Madel", Wals, Granichstoedten; 7. „lm Zigeunerlager", marsch, O. Scheit. Regen en wind zijn goede medewer kers der bioscoop-directies, dié zich dan ook gisteravond in lieel wat" grootere belangstel ling hebben, kunnen verheugen dan onder normale omstandigheden vermoedelijk het geval zou-zijn geweest. Liefhebbers van sen satie gingen natuurlijk, evenals» vorige week naar het City-Theater waar hun de tweede serie wachtte van de drie-weeksche film „De Burcht der Verschrikking". En ook nu hebben zij naar hartelust genoten. Er was angst, spanning en sensatie, dank zij ook het uitstekende spel, en zoo kan ook volgende avonden een druk bezoek worden verwacht', temeer daar na de pauze „Zigo- to" zijn triomfen viert in de 6-acter „Een Koninkrijk voor een Film-Scenario". In het Luxor-theater gaat men on afgebroken door met het brengen van be kende film-werken, waartoe wij toch stellig ook mogen rekenen „Een Walsdroom", be werkt naar de operette van Oscar Slraus-s. Het is het verhaal van een voor Weenen, waar zij met haar vader tijdelijk verblijf houdt, wat héél zedige D.uilsche prinses, die den aartshertog tot man tracht te krijgen, doch op een gegeven moment de genoegens van het Weensche leven leert kennen en dan ruimschoots tevreden is met den lui tenant van den aartshertog, die haar dat leven heeft leeren kennen. Na het huwelijk wil het echter met de verstandhouding niet vlotten, totdat een Weensche muziekleer-, ares aan de prinses leert hoe zich te klee- den en hoe een Weensche wals te spelen. Aldu3 woidt het ijs gebroken en vindt het tweetal elkaar. Het is een geschiedenis vol fijne humor, waarin Mady Christians en Jac. Fiedtke op zeer goede wij'ze de hoofdrollen vervullen. Vóór de pauze speelt Jackie Coo- gan in „In handen der Kannibalen", terwijl ter afwisseling een zang-, muziek- en dans- mimmer wordt gegeven op het tooneel. Het Casino-theater vangt het pro gramma aan met ctftgefrreid Hollandses Nieuws, waarna wordt aangevangen met de eerste hoofdfilm, in vijf aden: „Op de groote versnelling". Men maakt in deze film van alles mee: snel auto rijden, zwemmen en andere tak ken van sport. Vooral de held uit-deze film onderscheidt zich zeer door zijn durf en kracht, die hij hier telkens loont. De film is verder rijk aan mooie natuuropnamen. Na de pauze krijgen wij „Circe" (De Ver leidster), met Mac Murray in de hoofdrol, die op onverbeterlijke wijze de moderne Si renen-dochter uitbeeldt. lederen man weet zij onder haar bekoring le brengen, behalve haar buurman, dr. Marlijn, die haar ver acht. Hoe echter juist dit tweetal bij elkaar komt. leert dit interessante verhaal, dat voortdurend weet' le boeien. Ongetwijfeld zullen velen met ge noegen terugdenken aan de gezellige avon den hun in den vorigen zomer door den heer Batenburg in café „Zomerzorg" bereid. Nog meer plezier zal het dezulken doen te vernemen, dat ook voor het a.s. seizoen een reeks schitterende cabaretavonden op het programma staan.. Dinsdagavond wordt het seizoen geopend met een concert van de Ila'arlemsche Orkostvereeniging in den geheel nieuw gereslaureerden tuin van „Zo merzorg". Waar de II. O. V. in de afge- loopen jaren stecd9 ondanks haar veelvul dig bezoek aan de sleutelstad in slaat bleek goed bezette zalen te trekken, ligt het in de lijn der verwachting, dat ook Dinsdag avond velen hun schreden herwaarts zul len richten. Een luisterrijk vuurwerk besluit het concert. Op 12 Juni zal de Leidsche Accordeon vereniging „Onderling Kunstgenot" haar 12Vï-jarig beslaan herdenken. Gisleren werd een koe, toebehoorende aan den landbouwer W. den E., te Zoeter- woude door de Morschstraat geleid. Voor den winkel van mej. 11. aldaar, schrok het dier van een voorbijrijdenden haudwagen, week achteruit en drukte daardoor een ruit van dien winkel in. Gistermiddag had op de Hoogewoeril een aanrijding plaals lusschen een auto, be stuurd door den heer D. II. uit Utrecht, dip in de richting van den Hooge-Rijndijk reed en de stadstram, die van den andereri kant kwam. Het linkerspatbord van de auto werd ern stig beschadigd. De autobestuurder wijt de schuld aan den trambestuurder, die volgens hem de vaart had moeien 'inhouden. Wan neer hij niet op het trottoir was uitgeweken, zou volgens hem de aanrijding nog veel ern stiger zijn geweest. De politie onderzoekt de zaak nader. Aangehouden werd hedenmorgen de zwerver L. G. B„ in het Politieblad gesig naleerd, omdat hij wegens openbare dron kenschap twee dagen hechtenis moest on dergaan. Bij de politie alhier, is door den koop man D. II. alhier aangifte gedaan van de vermissing van een lam dat met andere lammeren door hem op de Leidsche markt aangevoerd was. De Commissaris, verzoekt van hen, die daaromtrent inlichtingen kunnen verschaf fen gaarne bericht. Hedenmorgen geraakte aan den Oude- Singel een werkman Joh. Jac. L. die daar stond terwijl twee vrachtauto's, resp. toebe- ihoorende aan onze sladgenoolen Vlasveld en Van der Meer, tegen elkaar bolslen, lus schen een der auto's en een boom bekneld. L. klaagde zeer over pijn in een der dijbee- nen. Dr. Kroneberg, die de eerste genees kundige hulp verleende achtte de kneuzing niet ernstig. Toch werd de man ter behan deling naar het SI. Elizabelh-ziekenhuis ge bracht. - Gistermiddag kwam aan de Haagschc Schouw de student C. P. T. G., die daar op een tweewielig motorrijtuig passeerde, met zijn voertuig te vallen, doordat het wiel in de tramrails vast raakle. n»j kreeg bij den val een wonde boven het oog, waar glas scherven binnen drongen. In het Academisch Ziekenhuis behandeld, Weck het ongeval niet ernstig. -Hedenmorgen kreeg de werkman J. A. alhier aan de Havenkade bij hel lossen van hout oen plank tegen het been met het ge volg dat het been brak. Buitengewone maatregelen tot aiwending van de Pert, den Vlektyphns en de Aziatische Cholera en tot wering hunner uitbreiding en gevolgen. De StaaXsbladen Nos. 120, 121 en 122 van dit jaar bevallen de Koninklijke Besluiten van den vijftienden Mei, waarin de maat regelen worden vastgesteld, welke in onzen titel breeder zijn omschreven. Ieder zal het met ons eens wezen, dat het niet slechts gewenscht, maar dringend noodzakelijk is deze vreeselijke ziekten buiten onze gren zen te houden en dat. zoo zich gevallen daarvan voordoen, de uitbreiding en de ge volgen zooveel mogelijk moeten bezworen worden. BINNENLAND. De memorie van antwoord van minister van Karnebeek inzake liet Nederl.-Belgisch verdrag. Zitting der Tweede Kamer. BUITENLAND. Bezuinigingsplannen in België. Inkrim ping van personeel etc. Militaire opstand in Pojrtngal. Grey stelt zich geheel achter Asqnith in diens twist met Lloyd George. Een Laboor-overwinning bij ee» tnsachen- tijdsche verkiezing. Deze Koninklijke Besluiten bevatten bui tengewone maatregelen, waaruit blijkt, dat gewone maatregelen reeds genomen zijn. Deze liggen dan ook vast in de Besmelte- lijke-Zieklen-Wet. Maar deze maatregelen zijn volgens de deskundigen niet afdoende, vandaar dat deze Koninklijke Besluiten ver schenen, waarin dus de buitengewone maat regelen vastgelegd zijn. Aangezien deze drie besluiten tegelijker tijd verschenen en eenzelfde materie be handelen. bovendien zeer veel met elkander gemeen hebben, vindt hun bespreking ten dienste onzer lezers in één bijdrage in deze serie plaats. Gelukkig kan in den aanhef dezer besluiten alleen maar gesproken wor den van liet voorkomen dezer gevaarlijke ziekten in het buitenland maar bij het drukke verkeer, zoowel van personen als van goederen, i3 de mogelijkheid niet uitge sloten, dat één van deze ongewenschte pas ten van buitenaf bij ons insluipt. Vandaar het woord noodzakelijk. Alle drie besluiten zijn onderverdeeld in drie hoofdstukken: a. de algemeene bepa- -lingen; b. het toezicht op landverhuizers en dergelijken, grens-sohecpvaartverkeer en goederenvervoer; c. slotbepalingen. In de algemeene bepalingen zijn vastge legd de maatregelen, die de plaatselijke overheid nemen moet in verband met ver dachte of geconstateerde gevallen dezer drie ziekten, bovendien woidt aan ieder de ver plichting opgelegd om de inlichtingen, welke ambtenaren of geneeskundigen van hem vragen ter zake van de uilvoering van dit besluit, nauwkeurig en naar waarheid on verwijld le geven. Bovendien rust op ieder, die waarneemt, dat een persoon aan één van deze ziekten lijdt of verschijnselen ver-i toont, welke doen vermoeden, dat hij daar door besmet is, de plicht daarvan onverwijld kennis 1e geven aan den burgemeester of den meest nabijzijnden ambtenaar van de rijks- of gemeentepolitie. Inzonderheid geldt deze verplichting voor de houders van ver-» voermiddelen en voor het personeel daarvan De burgemeesters hebben de bevoegdheid aanstonds in één van de beide, hun aange brachte, gevallen krachtdadig in te grijpen; zij kunnen de gesignaleerde personen da door hen'noodig geachte maatregelen van onderzoek, afzondering en ontsmetting doen ondergaan in het geval van vlektyphus wordt daaronder ook begrepen de verdelging van ongedierte hen, als hun toestand dit gedoogt, doen overbrengen naar een open bare inrichting of andere verblijfplaats ter verpleging. Deze personen hebben zich daar aan eenvoudig te onderwerpen en zoolang dit gewenscht wordt geacht, kunnen ze worden vastgehouden op de plaats, waar ze zijn. Bovendien kunnen de burpemecslers bij het voorkomen van vlektyphus, pest en cholera, na ingewonnen deskundig advies, huizen, woonwagens, keeten en vaartuigen doen reinigen en ook de nabijgelegen wo ningen lijdelijk doen ontruimen, als dit noo dig wordt geacht. Bij de twee eerstgenoemde ziekten kan hij ook verbieden het over brengen van verdachte of voor het over brengen van besmetting vatbare voorwefpen vanuit de verblijfplaats van den gesigna leerde naar een andere plaats. In spoed- eischende gevallen mag hij de hulp requi- reeren van de bestuurders van rijksinrich tingen, speciaal voor het afstaan van mate riaal voor de verpleging, afzondering, ont smetting of vervoer van de personen in kwestie of goederen of voorwerpen, die ver dacht zijn. Ten slotte vermelden de alge meene bepalingen, dat de burgemeester? nauwkeurig de hand moeten houden aan de verplichte bijhouding van het register del slaapsteden en logementen, maar bovendien moet hij nauwlettend acht geven op deze inrichtingen en op de daarin evenals in de woonwagens en schepen verblijf houdende personen. Zoowel de houders als de gasten zijn verplicht den geneeskundige bij zich le ontvangen en alle pewenschle inlichtingen te dezer zake te verschaffen, terwijl de bur gemeester terstond aan den ambtenaar van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid mededeeling doet van wat door hem gedaan werd in geconstateerde of verdachte p val len. Deze voorschriften gelden voor alle drie gevallen, maar in het geval van cholera wordt bovendien nog voorgeschreven een eventueele ontralling van huizen, woonwa gens, keeten en vaartuigen en een even-»

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 1