Ho 20307. LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 28 Mei Tweede Blad Anno 1926. EERSTt KA^ER. _»i!0DiriG UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. De huid behoort teer te zijn, (Vervolg van gisteren). Arbeid. Handel en Nijverheid. Aan de orde is de begrooting van Ar- Ipid, Handel en Nijverheid. De heer VAN DE" LANDE (11.-K.) houdt beschouwing over de internationale arbeidsverhoudingen. Hij onderscheidt flaarbij het nationaal en het internationaal belang. Dit laatste heeft zeker de over- band gehad op de conferentie te Washing- jon in 1919. Bijna 7 jaren zijn sedert Washington heengegaan en alle 6 con ven zijn nog maar alleen ondertcekend idoor drie onbeteekenende landen, n.l. Bulgarije, Itoemeuë en Griekenland. Is dit Leen bespotting van den grooten opzet? Al dat nutteloos gepraat heeft ons niet 'jerder gebracht. De 8-urige werkdag is geheel illusoir ge worden, vooral na de laatste conferentie lyaa ministers der groote mogendheden uo (jonden. Spr. is in beginsel voorstander yan den 8-urendag, maar is zeer sceptisch gestemd ten opzichte van Genève. Toch jg het noodzakelijk, dat Nederland concur reert met de landen, waar met de sociale petten het handje gelicht worde. Spr. hoopt dus ook, dat dc minister voorzichtig zal zijn met het uitvoeren der sociale wet ten en het uitvaardigen van nieuwe ver ordeningen. Den Nederlandschen arbeiüer ©ag geen werk ontgaan. We hebben daar aan nog groote behoefte. Japan is een hevige concurrent voor Ne derland. Daar werkt men in vele bedrijven 12 uren en men kent er geen Zon- en feest dagen. Spr. hoopt, dat de minister een onder zoek zal instellen naar arbeidstoestanden jn het buitenland en vraagt, welke maat regelen van den minister te verwachten zijn als dat onderzoek tot de conclusie leidt, dat de Nederlandsche arbeidswetge ving schade toebrengt aan de industrie. De heer WIBAUT (S.D.A.P.) bespreekt let standpunt van den minister ten aanzien yan de woningvoorziening. De minister 'meeat, dat ddt nu weldra aan particulie ren kan worden overgelaten. Is het den Aninister nog niet bekend, dat, wanneer particulieren woningen bouwen, in vele plaatsen het onmogelijk is, om zonder bij- èrage in de exploitatiekosten deze wottk- ren te verhuren aan valide arbeiders? CTp bet platteland zijn duizenden arbeiders, die (onmogelijk een huur van f5 of f 4.50 kun- 'öon betalen. Wat kan men echter doen met de f 80 000 ftie de minister daarvoor ter beschikking ttfeit? Ware dit bedrag f800.000, dan was feier sprake van een bescheiden begin. Welk bezwaar zou er voor een minister In gelegen kunnon zijn, om een hooger be drag beschikbaar te stellen voor woning- (xmwveTcenigingen als de exploitatie vol ledig wordt gedekt? Zonder voorschot kan geen enkele vereeniging bouwen en dan mist men bet mooie, dat die vcreenigrn- gen tot stand brachten, n.l. de opvoering yan het type der arbeiderswoning. De heer DANZ (S.D.A.P.) erkent, dat de Regeering inziet de noodzakelijkheid cm maatregelen te nemen in verband met Werkverruiming. Hij meent echter, dat neer spoed kan worden betracht en acht keb noodzakelijk, dat- een bureau wordt ingesteld, waarin vertegenwoordigers van ycerkgevers en werknemers zitting hebben en dat voortdurend contact heeft met de >ommissie voor dc werkverruiming. Wat betreft de uitbreiding der toepassing van de Arbeidswet dringt spr. aan op een •volledige toepassing dier wet. De aarzelende houding de3 Ministers is spr. onbegrijpelijk en vooral voor verplegend personeel en restaurantper son eel is een behoorlijke rege ling van den werktijd dringend noodig. Ook met de politiek der overwerkvergunningen is spr. niet tevreden. Ook pleit spr. voor raticatie van de be sluiten der conferentie van Washington. Tegen unificatie der Sociale verzekering heeft spr. geen bezwaar. Doch hoe denkt de minister zich die unificatie? In ieder geval dient invoering der Ziekteverzekering daar aan vooraf te gaan. Jammer dat geen vertegenwoordiger der Vakbeweging is opgenomen in de commis sie, die den minister over de unificatie zal Voorlichten. De heer DE VRIES (A.R.) vraagt den Mi nister bij de regeling van de werktijden in gestichten, voorlichting te vragen bij het «stuur der Vereeniging van verplegenden in krankzinnigengestichten. De heer WITTERT VAN HOOGLAND CR-K.) bespreekt de arbeidersverzekering. Spr. had te dezen van het vorig kabinet goede verwachtingen en ook omdat dit in voering der Ziektewet beloofde te zullen in voeren. Maar in dc plaats daarvan komt nu minister Slolemaker de Bruine met dc niets zeggende belofte van unificatie der verzeke ring, een werk waarop minister Aalberse zeven jaar zich lieeft afgesloofd. Aan deze Kamer heeft de minister beloofd de invoe- f'ng der ziekteverzekering daaraan vooraf te laten gaan. Echter moest hij eerst zeker heid omtrent de lasten en kosten hebben. Dat verschuift de zaak weer ad kalendas 'graecas en spr. betreurt die houding des ^misters ten zeerste. Spr herinnert er aan. hoe de Minister, men hij nog deel uitmaakte van deze Kamer, A? yooruitslrevender van aard was en op dadelijke invoering der Ziekteverzekering jiandrong. Spr. geeft intusschen nog niet de nop op, dat de Minister doortastender zal worden, maar hij waarschuwt hem, dat ''.ucalie een zaak van veel tijdverlies en J-3lomme:ïng zal zijn. Spr. maakt hierna opmerkingen fmkieverzekeringswet ^passing er van. VfJ6 j*,n^er van Arbeid, Handel en Nij- dr i heer SLOTEMAKER DE BRUINE .sprekers beantwoordend, behandelt eerst i r?ani"sa*'e en medezeggingschap en p - dat de denkbeelden hiervan nog met rijpelijk overwogen zijn. Men beweert, dat ze sturen in de richting van het socia lisme, doch spr. ontkent dit en is voorstan der van bedrijfs-organisatie. Medezeggen schap is nog steeds niet een vaststaand om schreven begrip, maar spr. zou niet gaarne willen, dat medezeggenschap zou beteeke- nen recht van den arbeider om mede te be slissen. Wat ten dezen in het buitenland i3 geregeld, beteekent nog niet veel. Ten on zent moeten we beginnen met de collectieve contracten. Voor wal belreft de geheele invoering van de Arbeidswet, de zaak is buitengewoon moeilijk, omdat er slcrk.gespecialiseerd moet worden. Spr. wil cn moei daarom bijzonder voorzichtig zijn. Het Bureau International du Travail le Genève is spr. zeer sympathiek, cn hij heeft eerbied voor het werk van mgr. Nolens en waar mogelijk wil hij gaarne ratificeeren wat internationaal is overeengekomen. Maar dat kan alleen geschieden nadat de natio nale wetgeving den weg heeft geëffend. En men verlieze niet uit het oog. dat ratificatie uiterst langzaam in haar werk gaat, daar er voor gewaakt moet worden dal wij niet zélf het kind van de rekening zijn. Wat belreft de vraag van den heer Van der Landen, of spr. buiten de diplomatie om een onderzoek wil instellen naar de inter nationale concurrentie, antwoordt bij be vestigend, maar hij belooft niet de diploma tic ook niet om inlichtingen te vragen. Wat belreft de sociale verzekering, voor een wet op de werkloosheidsverzekering is thans de lijd niet gekomen: de Ziekteverze kering dient nu vooraf te gaan. Den lieer Danz antwoordt spr. inzake de samenstel ling van de commissie van advies, dat hij een mogelijke fout van zijn voorganger niet wil herstellen, omdat hij den schijn niet wil hebben zijn voorganger le désavouee- ren. Dat laatste wil hij nooit. Wat belreft de invoering der Ziektewet is spr. den heer Wittcrt dankbaar voor zijn wenken, maar hij blijft het wenschelijk achten een economisch onderzoek aan de invoering vooraf te laten gaan. Ten slotte de woningkwestie. Spr. beant woord ontkennend de vraag van den heer Wibaut of dc regeering bereid is bijslag le geven in dc huur van woningen aan valide arbeiders, die de economische huur niet kunnen betalen. Want uit de combinatie blijkt, dat de arbeider niet voldoende wordt betaald. En waarom alleen voor huur en niet andere behoeften bijslag verleend? Waarom alleen aan den arbeider? En wat zijn behoeften? IIet*probleem is een loon- kwestie en die is niet onmiddellijk op te lossen. Tegenover het verwijt dat hij zich beroept op de minima cener bouwverorde ning, wijst spr. er op, dat die minima toch ook geoorloofd zijn; de raad om door betere woningen het peil der arbeiders omhoog le brengen is heel mooi, maar dal is een an dere kwestie. Wat belreft de circulaire van 17 Maart omtrent voorschotten voor woningbouw, zegt spr. dat daarin nadrukkelijk de regee ring verklaart zich te moeien 'beperken en spr. vindt dit volkomen juist: het beschik bare geld voor krotopruiming moet zoo eco nomisch mogelijk worden besleed en hoe het tusschen spr. en den Minister van Fi nanciën is toegegaan bij de vaststelling van het beschikbare bedrag, verklapt spr. niet. Over de verdeeling van het beschikbare geld valt intusschen met belanghebbenden te pralen, maar zij dienen zelf ook faciei le zijn tegenover derden. En laten we nu aan het werk gaan om ons volk zoo goed mogelijk te helpen aan woningen, al zijn die niet voldoende in aan tal. Dat is in ieder geval beter dan praten. De besprekingen over de begrooting van Arbeid zijn hiermede geëindigd en de ver gadering wordt tot heden verdaagd. RECLAME. met g'gat/3 pakje >A/Aj GQENADItteSaU5 *C'^r,tnajDa^^ over het stelsel der cn de toekomstige Alkemade. Burger 1. Stand. Geboren: Simon Henricus, Z. v. H. J. Bak ker en E. M. van Ruiten. Corneli3 Igna tius, Z. van W. J. Rodewijk en van M. C. Volwater. Helena Johanna Maria, D. v. G. Volwater en van M. Hoek. Cornelia Alberdina Geertruida, D. v. D. Zoetemelk en van C. H. Maarschalk. Johanna Maria D. van G. Koek en van Th. M. van der Zwet. Geertruida Wilhelmina, D. van J. van der Wereld en van M. W. van der Ploeg. Petronella Johanna Maria, D. v. P. de Jeu en van A. K. van der Pouw Kraan Overleden: Theodora Cornelia Borst jd. 25 j. Cornelia Iloogenboom, echtgenoote T. de Jong 77 j. Gehuwd: Pieter Schuilenburg jm. 22 j. en Maria Seip jd. 22 j. Bodegraven. In den loop van dezen zomer zullen de leerlingen van de vijlde, zesde en zevende klasse van de Da Costa- en Verhoetf-Roilmansehool, met de leerlin gen van de 5de tot de negende klasse van de Groen van Prinslererschool, in drie ver schillende groepen een bezoek brengen aan Rollerdam. Daar zullen de havens enz. wor den bezichtigd, terwijl dan nog een bezoek wordt gebracht aan Hoek van Holland. De conferentie met de adressanten legen de rioleeringsbesluilen. waartoe de Baad in haar laatste vergadering besloot, zal plaats hebben op A-S Maandagavond ten gemeentehuize. Reeds meerdere malen hadden bewo ners van de omgeving van het station voor speld, dat er wel eens een ongeluk zou plaal9 hebben met het materiaal bij het rangeeren met goederentreinen. Men schijnt hiel dergelijke speelgoederen wel eens wat ruw om le gaan. Dat ongeluk dan heeli Woensdagavond plaats geliad. Door le sne. achleruii rijden van den rangeereüden trein werd een wagen boven op het slootblok ge worpen waardoor de wagen werd bescna' digd en het slootbiok zoo goed als vermeid werd Ook van een drietal andere wagens werden door den schok de buffers inge drukt. Nu het warme weer gekomen is, is er weer groote behoefte aan zwemwater. Dus zal Zaterdag de zweminrichting „Rijn stroom" weer worden opengesteld. Evenais vorige jaren zullen ook nu voor on vermo genden volksboden zonder betaling beschik baar zijn. Op de veemarkt werden deze week de volgende premies uitgereikt: Voor den groot- sten aanvoer le premie W. Oskam f 10, 2e premie K. Haring f 5. Premie voor den grootsteq kooper S. Rooseboom, Gouwsluis 10 gulden. Burgerlijke Stand. Coboren Jan, z. van P. Visser en M. C. van Rijn. Sophia Petronella Huiberdina, d. van N, Schellingerhout en M van Solingen. Wijnand Arie, z. van A. Vermeulen en II Bool. Cornelia Wilhelmina, d. van J. Bakker en C. v. d. Heiden. Overleden: Hermijlje Hendrika van Oorl 71 j., wed. van J. van Vliet. Gehuwd: J. C. Schouten 3i j. en II For- fuin 26 j In den loop der week hebben zich in onze gemeente de volgende personen geves tigd: j. Meinen, dienstbode van Wester- slcde, Duitschland; W. Meinen, boeren knecht van Westerstede; T. Delver en ge zin, arbeider van Alphen a. d. Rijn; II. Hil- gers en gezin, betonwerker van Woerden; T. W. van Gent, dienstbode van Rotterdam; P. Visser en gezin, kaasmaker van Bar- woudswaarder; J. Manlen en gezin, fa brieksarbeider van Breukelen, SI. Piolers; G. van 'l Hoog en gezin, landarbeider van Al phen a d. Rijn, F. Rooskamp, dienstbode van Oslernburg (Duitschland). Inmiddels zijn verlrokken: N. Ruling, zonder beroep naar Rietveld on E. Genie naar, zonder beroep naar Alphen a. d. Rijo Een klein meisje geraakte al bloemeu- plukkend in een stool langs de Zuidzijde Reeds was ze op het punt van verdrinken, toen voorbijgangers er in slaagden liet kind te redden. Eenigen lijd moest de kunslmi- lige ademhaling worden toegepast, eer inc-u er in slaagde de levensgeesten weer op te wekken. Dr. van Bruggen, die toevallig even later passeerde, stelde een nauwkeurig onderzoek in. De toestand is ernstig. In de bocht, bij de „Phoenix" in de Noordstraat had een gevaarlijke botsing plaats tusschen een luxe-auto en een vrachlauto. De kleine reed in de flank van den grooten wagen. De botsing was zoo hevig dat een wie! van de auto in een sloot werd teruggevonden. Beide chauffeurs ont kennen schuld aan het ongeval en geen enkele ooggetuige bleek aanwezig te zijn geweest. De luxe wagen was verzekerd, de vrachtauto niet Op de Noordzijde, voorbij de Wie- rickerschans, overreed een onvoorzichtig wielrijder in volle vaart een voetganger. De man kreeg leelijke inwendige kwetsuren, terwijl zijn hoofd moest worden verbonden. Koudekerk. liet jaariijksch onderzoek der verlofgangers van de lichtingen 1911 en 1917 zal voor deze gemeente plaats hebben op Donderdag 24 Juni in het gymnastiek lokaal der openb. lagere school aan de Schoolstraat te Atphen. des namiddags om kwart over drieën. Het aantal kiezers, volgens de laalsle- lijk van kracht geworden kiezerslijst dezer gemeente, voor het jaar 1926-1927 bedraagt 741, waarvan 741 kiesgerechtigd voor de Tweede Kamer, 737 voor de Prov. Stalen en 714 voor den gemeenteraad. Burger 1. S tand. Geboren: Gerardus Hendrikus, Z. v. Gijsberlus Klever en van Gijsberta Maria van der Meer. Marius, Z. v. Klaas Vonk en van Wilhel mina Cornelia Guldcmond. Overleden: Hendrik Blouw, 14 m. Jo hannes Schreuder, 77 j. Roelofarendsveen. De verbreeding van den weg tot aan de F-ransche Brug is nu geheel voltooid. Dezer dagen zijn de straat lantaarns geplaatst en aan het eleclrische net aangesloten, zoodat de weg tusschen Roelofarendsveen en Nieuwe-Wetering nu geheel verlicht is. Duidelijk blijkt nu welk een prachtige verbetering hier is verkregen, maar zulks zal nog beter blijken wanneer de weg over de volle breedte voldoende zal zijn bereden, zoodat het bovendek dan ge heel verbard zal zijn. Ter gelegenheid van de plechtige eer ste mis, opgedragen door den weleerw. heer H. W. van Schie in de parochiekerk van St. Petrus Banden zal Zaterdagmiddag te hallzeven de feestelijke intocht plaats heb ben aan de brug over de ringvaart te Nieuwe Wetering. De stoet gaat over Roelofarends veen langs den dorpsweg naar het zuiden en zoo terug naar de Kerk. Te halfacht zal een kort Lof worden gehouden. Zondag zal de neomist le 10 uur een plechtige H. Mis opdragen, terwijl men hem van halldrie tot halfvier in de zusterschool kan compli menteeren. Het eere comité bestaat uit de heeren Th. J. F. Bergansius, pastoor; H. A. Ulleman, kapelaan, Th. van der Lugt, kapelaan. Het huldigings-comité uit: L. H. M. J. Vosters, voorzitter; W. A. v. Harteveld, ^cr.; C. Straathof, B. Otto, L. P. J. M. van Akkeren, leden. Zwammerdam. Burger 1. Stand: Overleden: Cornelis Steintoort, 90 j_ echt genoot van Marrigje Hofstede. Ondertrouwd: Johannes Pieter yan der Vis jm. 27 j. alhier en Jacoba van Staal duinen, j.d. 25 j.. te Bodegraven. Pieler Dekker, j m. 27 j alhier en Janna Johanna Hoosbeek j.d. 28 j., te Reeuwijk De uilslag van de in het hotel „De Ruslende Arend" alhier gehouden aanbe steding a-oor het bouwen van een veestal met hooiberg enz. voor rekening van den heer A. Verburg, landbouwer aan den Kromme Ziendeweg alhier, is als volgt: N.V. tot aanneming van beton- en Iras- werken le Gouda f8676; J. Splinter Zn., alhier, f8370; D. van Geest, alhier, f8140; A. Yoordouw, alhier, f 7900; P. van der Ileydon Zn., alhier, f 7600. De gunning van het werk is nog aangehouden. in den ouderdom van ruim 90 jaren is de oudste inwoner dezer gemeente, Cornelis Steinfoort, van beroep kleermaker, overle den. Tot nog kort voor zijn laatste ziekte, die aan zijn leven een einde maakte, oefen de hij nog geregeld zijn beroep uit. Wel een bewijs dus boe kras deze hoogbejaarde man nog was. Haarlemmermeer. Een nieuwe r ij vereeniging opgericht. In de laatstgehouden vergadering dor ver. eenigiug Vooruit" is besloben om over eenkomstig liet besluit van den gemeente raad de overdekte tribune, staande op het gemeentelijk sportterrein aan de gemeen te over te dragen voor een prijs van f 10.000. Verder werden in het voorloopige pro gramma voor het a s. ooncours-hippique nog eenjge wijzigingen aangebracht. De benoeming van de juryleden en «e verdere regelingen wercicn overgelaten aan het bestuur. Onder voorzitterschap van den burge meester had in hotel ,,De Landbouw" to Hoofddorp oen vergadering plaats om te komen tot 6fcichten van eer. landelijke rij- vereeni'ging. Deze is nu geconstitueerd; zij draagt, den naam van Kapitein van der Wal"; ge noemd naar deu man, die in Haarlemmer meer het eerst begonnen is om onderrioht te geven in paardenkennis en later den stoot heeft gegeven tot de oprichting van van de vereeniging „Vooruit" en de orga nisatie van liet concours-hippique, dat zoo'n groote vermaardheid verkregen heeft. De startuten en het huishoudelijk regle ment zijn vastgesteld; de werkende leden worden verdeeld in drie afdeelingen: rui ters, adspirant-ruiters cn carousselruiters. Ongeveer 40 leden hebben zioh reeds op gegeven. Wie nog wil meedoen met de ih- studeering voor het carousselnummer moet zich spoedig aanmelden. De heer Ph. Kok, directeur van de Ha&r- lemsche manege, die reeds met het geven van rijonderrioht is begonnen, woonde deze vergadering bij. Tot bestuursleden werden gekozen de heerenP. Kistemaker, voorzitter, Chr. v. Wijk Antzn., secretaris, W. Narminga, uit Hoofddorp en .Tan de Groot, C. Gort en P. de Breuk uit Nieuw-Vennephet eere-voor- zitlerschap werd aangeboden aan den bur gemeester nar. A. Slob, die dit. aanvaardde. Voorloopig zullen de rijlessen worden ge geven op drie plaatsen: Hoofddorp, N.- Vennep en Rijk. Woensdagavond geraakte het jong ste zoontje van ds. Franke te Hoofddorp ia een onbewaakt oogenblik in een bij ae ouderlijke woning gelegen sloot. Een twee tal arbeiders z-agen het reeds in bewuste- loozen toestand verkcercnde kind drijven en brachten hef direct op het droge. Ge neeskundige hulp werd onmiddellijk inge roepen. Na geruimem tijd getracht te heb ben de levensgeesten weder op te wekken, keerde het bewustzijn bij tussehenpoozen oven terug. De toestand van den kleine was Donderdag iets vooruitgaande, zoo dat er hoop bestaat op levensbehoud. Tot directeur van het te Nieuw-Ven nep alhier opgerichte neutrale mannenkoor „Eensgezindheid" is benoemd de heer S. P. Visser te Bennebroek. Woensdag bevond een zaan, die te Hoofddorp in een logement gelogeerd was, zich met een rijwiel op den Spaarnwouder- weg alhier. Hij moest bij het defect raken yan zijn fiets afstappen, wildo direct zelf tot reparatie overgaan en ging daartoe aan den kant van den weg op zijn knieën liggen, er in 't geheel niet op bedacht zijnde, dat er een stoomwals naderde, die voor het onderhouden van dc wegen in den Haarlemmermeerpolder gebruikt wordt De wals ging hem plotseling over oen zij ner been en heen. Ernstig gekneusd werd de man opgenomen ©n onder geneeskun dige- behandeling geslcld. Op de Donderdag te Hoofddorp ge houden veemarkt bestond de aanvoer uit... nihil. Dit zal vermoedelijk moeten worden toegeschreven aan de drukke land- cn tui nbou wwe rkza amhed cn Donderdag werd bij dc-n landbouwer v. S. aan don IJ weg bij den Bennebroeker- weg alhier een ongeveer bO-jarig man ge vonden, die iets ingenomen scheen te heb ben, waardoor hij onwel was geworden en hevige pijn leed. De ontboden geneesheer achtte overbrenging naar een ziekenhuis noodzakelijk, hetgeen geschiedde per zie kenauto van den gemeentelijken genees kundigen dienst van Haarlemmermeer naar de Maria-stiohting te Haarlem. Zijn toe stand schijnt niet levensgevaarlijk te zijn. B ur ger 1 ij ke S tand. Geboren: Peter, z. v. P. Schalk en C. v. Vliet. Laurens, z. v. J. A. v. Kempen en A. P. v. Patten. Cornelia Magrietha, d. v. L. v. yuuren en G. Vos. Cornelis Jan, z. v. E. Bouman en D. v. Aalst Nicolaas, z. v. W. Slootweg en B. Verbeek. Alida Cornelia, d. v. A. D. Dol en J. G. Griek- spoor. Johanne3 Gijsbertus, z. v. J. G. v. Renswoude eh M. Vonhoff. Ondertrouwd: W. J. Wakker, 22 j. en J. G Verheul. 21 j. K. B ias, 27 j. en J. Smit 24 j. A. H. de Vlieger, 31 j. en RECLAME. vrij van onzuiverheden, huid wormpjes en puistjes en men moet kunnen zien, dat zij met nauwgezetheid verzorgd wordt. Het allerbeste doet men dit met behulp van Keizer-Borax, dagelijks aan. het waschwater toegevoegd. Gegarandeerd zuivere Keizer-Borax wordt nooit los, maar alleen en uitsluitend in de bekende roode carlons met handelsmerk: knielende vrouwenfiguur, geleverd door do fnraa Heinr. Mack Nachf., Ulm a/D. 8495 M. G. A. Mesman, 25 j. N. den Roogen, 32 j. en M. Kabout, 27 j. Gehuwd: C. J. v. Vliet, 29 j. en J. Schoen makers, 23 j. P. A. v. d. Reep, 25 j. en J. Bax, 23 j. W. van Breen, 35 j. en J. van Groningen, 26 j. R. XX v. Nieuw koop, 26 j. en M. Eijken, 26 j. Overleden: Lena, 3 mud., d. v. J. J. Rhijnsburger en L. Emmerzaal. Pieter v. d. Sar, 71 j., geh. met M. Vellek oop. Hillegom. Donderdagmorgen werd op hel lerrein aan de Hoofdstraat de eerste steen" gelegd van de inaanbouw zijnde nieuwe St. Joseph kerk. Te halftien uur werd door Mgr. H. J. Zondag een gezongen II. Mis opgedragen, om den zegen Gods >ver het bouwwerk af le smeeken. Z.Ew. hield een korle predikatie waarin hij de diepe be- teekenis der wijding uileen zede en steun vroeg en gebed voor deze groote en belang rijke onderneming. In het priesterkoor had den plaats genomen de geestelijken der beide kerken, terwijl in de kerk o.a tegenwoordig waren het kerkbestuur, architect J Stuyl, de aannemer Koppen uit Tilburg met zijn zoons, de dag. opz. de heer Etmans, de uit voerende heer Oere en vele belangstellen den. Voor de mooie gedenksteen werd ingemet seld las pasloor Van Leeuwen een oorkonde voor, die deze gebeurtenis vereeuwigde. Na de plechtigheid werd gelegenheid gegeven voor hel bouwwerk een steentje bij Le dra gen, van welke gelegenheid velen gebruik maakten. De bouw gaat tot heien zeer voor spoedig. Noord wijk? Binnen. Gevonden voor- wei'pen: 1 knipmes, 2 zakken, 1 rugzak, 2 portemonnaies met inhoud, 3 rQwi3-be- lastingmerken' 26, 1 sleutel, 1 oorknopje, 1 sokkenhouder. Inlichtingen omtrent deze voorwerpen zjjin te bekomen aan het politie-bureau te Noord- w'hk-Binnen, uitsluitend Zaterdag van 12 tot 1 uur. Op don Zeeweg kwam een wielrjjdater zoodanig met een ander in boUing, dat kwam te vallen en een bloedende been wonde opliep. Noordwijkerhout Alhier deed zich voor een geval van meningitis (hersen-rugge- mergvlies-ont:teking) met doodelijken afloop bij1 een zevenjarig knaapje. Het kapitale „Hanze-Gebouw", alhier is ondershands verkocht aan de firma Th. v. d. Berg Zn., die er een vleesch- houwerr) in gaat opzetten. De dure, in gemetselde kluis wordt thans ingericht voor.... koelcel. Tot groot leedwezen der parochianen gaat pater Romijn tegen 1 Juni de gemeente er la ten. Tijdens zijn verbluf alhier wist hij zich vele vrienden te maken. Noordwijk aan Zee. Naar wii verne men, zijn deze week op een avond laat 3 personen een villa binnengegaan om daar eenig geld van den bewoner te eiscUen. Ei- werd iets gegeven en na het vertrek heeft de bewoner de politie gewaarschuwd, welke, nnaar verluidt, de drie personen in Leiden kon opsporen. Oegsgeest. Een niet alledaagsche ge beurtenis had gisteren in onze gemeente plaats. De sedert jaren door de familie G v. d. Mey bewoonde woning aan den Wij lenbachweg was al langen lijd zeer bouw vallig, doch de toestand was het laaisle jaar zoo vreeselijk, dat de familie aanzeg ging kreeg deze woning le moeten verlaten. Van vertrek was echter niet9 te bespeuren, waarom B. en W. het noodig oordeelden afdoende maatregelen te nemen om onge vallen te voorkomen. Hiertoe dan trok de gemeentepolitie en de gemeente-opzichter uit om de woning te doen ontruimen, wal weldra was geschied, bijgewoond door talrijke toeschouwers. De geheele zaak werd op een gemeente vrachtauto geladen en ondergebracht in een leeg staand pakhuis in de Dorpstraat. Bij de halte Warmonderweg aan den Leidsche Straatweg werd door een waren van den bierhandelaar W. te Leiden; één der palen der eleclrische verlichting totaal bij den grond afgereden. Blijkbaar is «ok deze nieuwe verkeersweg nog niet breed ge noeg. De besluurder van dit voertuig zal zich echter wel verantwoorden moeten Tegen C. K. te Voorschoten is proces verbaal opgemaakt wegen9 het zonder toe stemming aanleggen van een trambaan voor het vervoeren van bouwmaterialen aan den Rijnsburgerweg. Rijnsbmg. Gemeenteraad. Voorzitter burgemeester J. L. Bosschieter. Afwezig de heer M. Brussee. Nadat de voorzitter de vergadering met gebed heeft geopend, worden door hem de notulen van de vorige vergadering voo^ele- zen. Deze worden ongewijzigd goedgekeurd. Hierna doet de voorzitter mededeeling van de ingekomgn stukken. Hieronder be vinden zich eenige door Gedeputeerde Sta ten goedgekeurde raadsbesluiten. Mededee- ling wordt voorts gedaan van door Rijns burg verschuldigde bijdragen in de ko9len van onderwijs voor kinderen d e te Leiden onderwijs genieten en wel f 552.42 voor leerlingen aan de H. B. S. 6-jarige cursui

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 5