DONDERDAG 27 MEI Anno 1926, Officieels Kennisgeving. STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. ftp. 20309a 'ka. LEID DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel. Bij regelajjonnement belangrijk lageren prijs Kleine Ad verten tien, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 50 Ctsbij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordelndsplein Telefoonnummers voor Olrectie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COüRANTi Voor Leiden per 8 maanden 2.86, per week 'f 0.18. Buiten Leiden, waar agenten gevestigd gijn, per week ...TIT „0.18, Franco per post 2 36 portokosten. /ftt nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden, orengen ter algemeene kennis, dat de be slissing op het verzoek van de firma P. Fontein Pzn., houdende verzoek om vergun- Tiing tot het uilbreiden van de zagerij en schaver ij van hout op een gedeelte van het perceel Havenkade Nis. 2123, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie C No. 1897, te verdaagd N. C. DE GIJ SELA AR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden. 28 Mei 1926. 5865 Neder!. Bond van Huis- en Grondeigenaren en Bouwondernemers. Na de officieele ontvangst ten Stadhuize, hvam, zooals wij reeds mededeelden, het Centraal Comité gistermiddag in d« boven hal van „In den Vergulden Turk" bijeen. Deze vergadering werd door den voorzitter ïir. De Meijier met een korte rede geopend, waarin hij verschillende vraagstukken, den Bond rakende, de revue liet passeeren. In hel bijzonder stond hij stil bij de Huurwet ten, een" van de crisiswetten waarvan we nog niet kunnen afkomen. De Bond leeft omtrent hetgeen de Regeering wil nog altijd in afwachting. Z. i. moeten deze weiten, evenals alle uit dien tijd stammende rege lingen, zoo spoedig mogelijk verdwijnen. - j Ook besprak hij nog de wenschelijkheid Van goedkooper bouwerediel en wilde de rraag doen overwegen of niet vanwege den Bond, 't zij alleen 't zij in samenwerking 4met andere lichamen, een hypotheekbank 'moet worden geslicht Over het jaarverslag 1925, waarvan wij gisteren reeds de voornaamste punten mee deelden, werden enkele opmerkingen ge maakt, waarna hel onder dankzegging aan ■den secretaris, mr. Den Hollander Jr., werd /^gekeurd. Uit het financieel verslag bleek dat de ontvangsten bedroegen 113,565.28, waarvan aan contributies een bedrag van f 12,342. De uitgaven bedroegen f 12,927 28 zoodat het batig saldo op de rekening van 1926 'overgebracht f 633 bedraagt. Alt. De Meijier te 's-Gravenhage werd als voorzitter herkozen. In de plaats van de aftredende leden, de "heeren F. van Beers te Amsterdam en W. J. Gebhardt te 's-Gra ven hage, die niet her kiesbaar waren werden benoemd de heeren J) W Peijlbonse te Amsterdam en W. J. Terlaak te 's-Gravenhage. Op voorstel van het bestuur werden eenige wijzigingen in de statuten aange bracht, waarop de Koninklijke bewilliging zal worden gevraagd. Het voorstel „Haarlem" om een commis sie te benoemen voor het onderzoek, op welke wijze men kun komen tot een kortere procedure voor het Kantongerecht met be trekking tol de ontruiming van woningen werd aangenomen De* reeds meermalen besproken zegel- IQuaoslie, hierdoor ontstaan, dal bij een stil zwijgende verlenging van het huurcontract steeds voor lien jaar zegels moet worden betaald, kwam ook weer ter sprake en op de onbillijkheid er van gewezen. Het be stuur zal daar tegen een zeker gerechtvaar digde actie voeren, waartoe de vergadering toe! machtigde. Met betrekking tol de actie lot afschaffing van de Huurwetten wilde de meerderheid Been positie nemen, maar afwachten wat de Regeering in dezen zal doen. Besloten werd ook het vraagstuk der ver zekering tegen huurschade door achlerstal- huurders te besludceren, terwijl ten skjlle het bestuur opgedragen werd bij de Rogeering aan te dringen op een verplichte organisatie van huiseigenaren inzake het «ondelsregister. Hierna werd de geanimeerde vergadering dio tol half zes duurde, gesloten. Hedenmorgen om halfelf vond men de congressisten wederom op den Rijnsburger weg bijeen teneinde gezamenlijk onder lei- diug van den hoofd-architect bij den bouw v?n het nieuwe Academisch Ziekenhuis, dit fre-kenhuis te bezichtigen Reeds bij den ingang werden de deelne- door ir. Hoekstra verwelkomd, die zulks even later in een der coliege-zalen van kinderkliniek herhaalde, waarbij spr. er °P weos, dat thans de bouw nog in vollen jjflng is, zoodat hetgeen slraks in oogen- suiouw zal worden genomen nog in een n"al stadium verkeert. Alvorens den tocht over de uitgestrekte jciremen te aanvaarden, gaf spr. nog een chlüig. waaraan wij het volgende wil- tjO enen. tet was in December 1923, dat aan spr. I ^h^ucht tot afwerken werd verstrekt aan WpM» van een rï°or cegeering vaslge- r bouwprogramma met begrooting. (hi?i ■,anuari '24 vingen de voorbereidende sp/m!0 e,n aan' terwijl in Juni d.a.v. de fgïaanbesteding plaats vond. aanb es lodingen geschiedden door gaans openbaar; alleen voor eenige bijzon dere, technische installaties werd een uit zondering gemaakt en werd er ondershands aanbesteed Het geheele complex bestaat uit twaalf gebouwen, waarvan één dat voor anato mie reeds in 1923 gereed en in gebruik genomen was. Het terrein wordt begrensd door den Rijnsburgerweg, de nieuwe trambaan der II. T. M. en de Pesthuissloot en doorsneden door de Poelwetering. De hoofdingang is gelegen aan den Rijnsburgerweg en wordt afgesloten met een eenvoudig poortgebouw. Bovendien is er nog een neveningang voor den toevoer van levensmiddelen en den afvoer van af valproducten, zoodat dit niet door den groo- ten ingang behoeft te geschieden. Grenzende aaa de terreinen der Nederl. Spoorwegen is het huishoudelijk gebouw ge legen, waarvan het middelste gedeelte wordt gevormd door het ketelhuis, terwijl de vleu gels respectievelijk worden ingenomen door de wassclierij en de keukens met opslag- plaatsen. Hier zijn tevens de twee perswindketels voor het laagrcservoir geplaatst, welke het geheele complex van reinwater voorzien, daar de druk van de Leidsche Duinwater- maatschappij voor de hoogstgelegen gedeel- ten niet voldoende zou zijn. De bedrijfsdruk varieert tusschen 3 en 4 atmosfeer, welke ingeval van brand kan worden opgevoerd tot 8 atmosfeer, voor welk doel een derde pomp aanwezig is. De gebouwen zijn gebouwd volgens het z.g.n. paviljoenssysteem, waarbij hoofdzake- I lijk aandacht is besleed aan de licht- en Lichtvoorziening der ziekenzalen. Bij de af- werking der gebouwen is niet in de eerste plaats gestreefd naar architectonische schoonheid, doch in hoofdzaak naar grooten eenvoud soms bij het sobere af en vooriil ook duurzaamheid. De gangen, ope ratiezalen, badkamers enz. hebben als vloer bedekking bardgebakken tegels met wat de gangen betreft een rubberlooper in het mid den. In de college- en ziekenzalen zijn vrij wel uitsluitend rift-vloeren gelegd. De hoofdwegen op het terrein zijn z.g.n. topeca- wegen; de voet- en zijpaden zullen worden geplaveid met basaltine-tegels. De geplante bcomen zijn uit eigen kweekerij afkomstig. Behalve het huishoudelijk gebouw, dat tevens dienst doet als geluidsscherm voor de overige gebouwen, zijn er nog aparte gebou wen voor de administratie, waarin zijn on dergebracht de apotheek, het zusterhuis (voor pl.m. 200 verpleegsters), kamers voor de directie alsmede een groote aula voor plechtige gelegenhedeneen chirurgische kliniek met aparten ingang voor de polikli niek en een orlhopaedische klinieken bene vens een apart gebouw voor de gynaecolo gie en obstetrie. Het lag oorspronkelijk in de bedoeling der regeering ook een afzonderlijk gebouw voor besmettelijke ziekte te bestemmen; doordat dit echter reeds in een ander gebouw is on dergebracht, wordt hieraan nog een andere bestemming gegeven, welke niet moeilijk zal zijn te vinden. Onze wandeling voortzettende komen wij bij de kliniek voor interne ziekten met een J aparte afdeeling Röntgenologie, de kliniek voor kinderziekte, onderverdeeld in een af- i deeling voor de patiënten met quarantaine- afdeeling, 'n polikliniek terwijl boven even- j ah in de andere gebouwen de laboratoria en j ziekenzalen zijn gehuisvest; een apart go- bouw voor de dermatologische en otologische klinieken met gemeenschappelijke college zaal en een gebouw voor de oogheelkundige kliniek. Door bijzondere omstandigheden wordt de groote kliniek voor psychiatie en neurologie waarin wellicht ook het phy- sologisch laboratorium wordt gehuisvest het laatst afgewerkt. Al deze gebouwen zijn onderling verbon den door betontunneh, die.alle uitloopen op het huishoudelijk gebouw. Aan de andere zijde van de Poelwelering vinden wij tenslotte nog het gebouw voor de pathologische anatomie, waar de secties worden verricht en vanwaar uit ook de be grafenissen plaats vinden. Gelijk bekend is de ontwerper van het complex de Rijksbouwmeester; de heer Vrij man Doen zich geen bijzondere omstandighe den voor, dan hoopt men in den loop van het volgende jaar vijf klinieken in het hufc- houdelijk gebouw in gebruik te nemen. Na de toelichting van ir. Hoekstra werd groepsgewijze onder leiding van de heeren Hoekstra, Heivink, Fabrie en Nieboer een rondgang over het' terrein gemaakt. Te ongeveer halfeen vergezelde het ge zelschap zich wederom bij den uilgang, waar de bondsvoorzitter, de heer mr. Meyier den heer Hoekstra hartelijk dank bracht voor zijn interessante voordracht en vrien delijk rondgeleide, waarop de heer Hoekstra antwoordde, dat hel hem aangenaam zou zijn, indien de heeren over eenigen tijd, wanneer de werkzaamheden in de meerge vorderd stadium zullen zijn gekomen, hun bezoek eens zouden willen hervatten. In de hedenmiddag voortgezette vergade ring werd in behandeling genomen het raif- port, uitgebracht door de Kadastercommis sie, bestaande uit de heeren, ir. Roburgh, voorzitter, mr. Bes, secret Kreef'enberg. mr. De Meijier en mr Hollander. In dit rapport wordt eerst hel kadaster in het algemeen beschreven, waarbij wordt uiteengezet dat het tweeërlei belangen dLnf nl. overheidsbelangen en particuliere. Zal het kadaster voldoen aan de door de grond eigenaren te stellen eischen, dan moet in de eerste plaats de kadastrale kaart een zuiver verkleind beeld van den bodem geven. In de Iweede plaats moeten de registers, welke de objecten vermelden van den eigendom, zoodanig zijn ingericht en wor den bijgehouden dal degenen, die voor zijn rechtshandelingen t. av. onroerend goed afgaat op hun inhoud, menschelijker wijs gesproken, absoluut veilig is. liet privaatrecht der verschillende mo dern bestuurde landen is'volgens het rap port tot tweeërlei systeem terug te brengen. Na een beschouwing van deze beide systemen geeft het rapport een overzicht van het Nederlandsch Kadas'er. De Neder- landsche kadaslrale kaarten, opgemaakt ten behoeve van de grondbelasting, zijn bij ge- misvan de oorspronkelijke veldaanteekenin- gen als regel alleen op grafische manier te vergrooten en met den bodem te vergelijken en vertoonen dan zoodanige afwijkingen, dat zij voor het vervaardigen van uitbrei dingsplannen enz. niet te gebruiken zijn Nederland verkeert echter in de gelukkige omstandigheid dat de secundaire rijksdrie- hoek9meeting bijna is voltooid. De techni sche grondslag zal echter nog moeten wor den uitgebreid zoodanig, dat het mogelijk is., om elke nieuwe grens aan dien technischen grondslag te bevestigen. Op die wijze wordt een geleidelijke vernieuwing der kaart ver kregen in plaats van een zeer koslbare generale. De rapporteurs merken op dat de Staatscommissie 1906 een regeling heeft ontworpen om die nieuwe grenzen ton ge tale van 100.000 per jaar juridisch afdoende te fundeeren. Deze regeling wordt in het kort in het rappori uiteengezet en hare ge breken aangetoond. Zonder de invoering van een positief stelsel dat indruischt tegen de geldende Nederlandsche rechtsbeginselen en daarom hier te lande slechts een enkelen talentvollen verdediger heeft gevonden is echter nog heel wat te bereiken zooals aaai het slot van het doorwerkt betoog nader wordt aangegeven. Vereeniging ,fDe Paedagogisohe Bibliotheek" Door de vereeniging „De paedagogische bibliotheek" alhier wordt tégen Zaterdag 30 October a.s. een paedagogische conferentie voorbereid. De bedoeling ie, dal daarbij vooral de practijk der nieuwere richtingen op paeda- gogisch gebied zal worden belicht. Verte genwoordigers van de richting Fröbel, Mon- Tcssori en Dalton zullen worden ujtgenoo- digd, mededeelingen uit hun prachlische er varing te doen. Waarschijnlijk zal de voormiddag aan T voorbereidend, de namiddag aan het lager onderwijs gewijd zijn. Getracht zal worden, aan deze conferentie een tentoonstelling te verbinden, b.v. van Monlessoriwerk. Nadere bijzonderreden zijn voor be langstellenden te verkrijgen bij den Socre- I taris der vereeniging. Oude Singel 220. Lei den. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft in de commissiën, belast met het afnemen ter verkrijging van de acte van bekwaamheid, bedoeld in art. i 77 a der Wet tot regeling van het L. O. van 1 17 Augustus 1878. benoemd te 's-Gravenha ge lot lid en voorzitter, de heer J. Baak Jzn., inspecteur van het L.O. in de inspectie Lei den. lot leden de heeren M. J. Krop, onder wijzer in de Rijksnormaallessen alhier en M. Sfmons, oud-onderwijzer aan Rijksnor maallessen te Wassenaar, en tot plaatsver vangende leden de heeren J. Broeze, direc teur der Rijksnormaallessen alhier, F. W. Zeelenberg, onderwijzer der genoemde school. P. A. Ililma, hoofd eener openbare mulo-school alhier en J Tuinman, hoofd oonor bijzondere lagere school te Alphen- nan-den-Rijn. Geslaagd is voor het machinisten-di ploma voor koopvaardijschepen onze stad genoot. de heer A. Van 't Zelfde. Men verzoekt 0119 mede te deel en, dat tol Directeur van het mannenkoor „De Ver- cenigde Zangers benoemd is de heer Henri Pielage te Haarlem. Wij kunnen het koor met deze keuze ge- lukwenschen. omdat genoemde heer een al leszins bekende en zeer gunstige reputatie in de zangerswereld geniet. Dat bij erkende kwaliteiten bezit moge blijken uit het feit, dat hij met zijn verschil lende Zangkoren op diverse wedstrijden in tolaal 120 prijzen behaalde Op aanstaanden Woensdag 2 Juni zal het 25 jaar geleden zijn, dat het Juffr. Maas hofje aan de Kalvermarkt weid in gebruik genomen. Dit hofje is gesticht door de toen malige Geref. Kerk (Hooigracht) uit een legaat, dal aan die gemeente vermaakt was door wijlen mej. Maas alhier. Het hofje werd gebouwd op dezelfde plaats, waar te voren het woonhuis der erflaatster stond, en wordt onderhouden door de huuropbrengst van eenige woonhuizen, die in het legaat mede begrepen waren. Het bevat, gegroepeerd om een rustigen tuin, zes keurige woningen voor ouden van dagen, en is thans eigendom der Geref. Kerk alhier. Op eenvoudige wijze wenschen de Regen ten met de bewoners het zilveren feest te herdenken. Een der bewoonsters is van hel begin af in het hofie gehuisvest J.V., melkhandelaar in de de Genestet- straat had Dinsdagavond om 11 uur lust een buurpraatje te maken en zette toen een mandje met 124 eieren voor zijn woning neer met de bedoeling deze als hij bij zijn buurman vandaan kwam in zijn woning te zetten. Toen hij terugkwam dacht hij niet meer aan zijn eieren en den volgenden mor gen waren zij verdwenen. Hij heeft thans aangifte hiervan bij de politie gedaan. DE ALGEMEENE TOESTAND. De ontwapeningsvoorberei- dingsconlerentie vooreerst uiteen De handelscon ferentie Weer een steun- v er drag. De eerste zitting der voorbereidingscom missie voor do ontwapeningsconferentie is gisteren gesloten, na de eenstemmige aan neming van hot rapport der door jhr. Lou don ook "geleide redactiecommissie, dat het vvikprogram voor de naaste toekomst pre ciseert De ondercommissies voor militaire en niet-militaire technische kwesties zullen nog eenigen tijd aan het werk blijven. Een verwachte groote poliLieke discussie over een Hongaarsch memorandum is achter wege gebleven, omdat de delegaties der Kleine Entente zich ten slotte bereid ver klaarden, genoegen te nemen met een uit drukkelijk voorbehoud ten aanzien van alle politieke beschouwingen in het Ilongaar- sclie document. Tegen een verwijzing der technische kwesties van het Hongaarsche m morandum naar de technische subcom missies, maakfen de gedelegeerden der Kleine Entente 'geen bezwaar. In veTband met de politieke beschouwingen van de de Hongaarsche regeering over het. gevaar, dat de groote legers der Kleine Entente voor het ontwapende Hongarije veroorzaakten, verklaarden de gedelegeerden van Tsjecho- Slowakije, Roemenië en Zuid-Slavië allen, dat hun regeeringen bereid zijn met Hon garije een verdrag van non-agressie te slui ten op den grondslag der Locarno-vcrdragen Bij de sluiting sprak de voorzitter, jhr. Loudon, ongeveer als volgt: De eerste etappe van ons werk is thans geëindigd. Gij verwacht stellig niet, dat ik een sluitingsrede uitspreek, want wij slaan nieit voor een sluiting, doch slechts voor een begin. Diep ben ik getroffen door den geest, die er tijdens onze discussie heeft ge- heer9cht, zoowel in de voltallige vergade ringen als in de bijeenkomsten der com missie van redactie. Wij hebben allen ge zien. hoe allen ernaar streefden, elkander woderkeerig te begrijpen, hoe een ieder zich beijverde, het standpunt van den ander te verstaan. Indien ik een raad zou mogen geven aan de twee sub-commissies, die nu aan het werk gaan, zou ik haar willen vra gen, zich door diezelfden geest te laten lei den. Werpt voorts in uw vergaderingen alle mogelijke bedenkingen op. want uit den schok der meeningen moet de helderheid der opvattingen voortspruiten. Doch maakt u een wapenrusting van gezond verstand, want dit is een der. voornaamste oorzaken van het succes. Ilebt voorts den vasten wil. te slagen en verdubbelt, indien gij het kunt, dezen wil door enthousiasme. Want nim mer is hier op aarde iels grootsch tot stand gebracht zonder geestdrift. Ik spreek hier niet van het enthousiasme, dat zich open baart in prachtige woorden, maar van een onwankelbare geestdrift, die als een mach tige adem is, welke naar het-ideaal voort drijft. Werkt, bekommert u niet om de scep tici, maar zegt elkander, dal -op den dag, waarop uw werk bevredigend is verricht, gij een grooten slap gezet zult hebben naar de verwezenlijking van de vermindering van bewapening, door het Volkenbonds- vordrag geëischt. Luid applaus volgde op deze woorden van den heer Loudon, wiens groot gezag in Volkenbondskringen door zijn presidium dezer commissie nog is verhoogd. Lord Ce cil maakte zich de tolk van aller gevoelens, toen hij hierop zcide: Ik ben er zeker van. dat gij allen uw groote dankbaarheid wilt uitspreken over het feit. dat wij zulk een bewonderenswaardig voorzitter hebben ge had. Ik .ben er zeker van. dat de goede geest, waarop hij zoo terecht en met zoo veel zuiver gevoel gewezen heeft, voor een groot deel te danken is aan de verzoenende wijze, Vol bewonderenswaardig goed begrip der omstandigheden, waarop hij onze de batten geleid heeft. Ik vertrouw er op, dat de voorzitters der sub-commissies door hel voorbeeld en den geest van jhr. Loudon zullen geleid worden. Lord Cecil noodigde de leden uit, door een hartelijk applaus hun volkomen waardeering over de wijze, waar op de heer Loudon dezo zitting geleid heeft, te kennen te geven. Een algemeen en zeer hartelijk applaus volgde. De internationale parlementaire han delsconferentie. te Londen bijeen, hield in het parlementsgebouw haar tweede ple naire zitting, en besprak de belangrijke kwestie van de kolenmarkten der wereld. Sir Beddoe Rees, die in Engeland mijn- belangen heeft, opende het debat. Hij zeide. dat hij gaarne zou zien. dat een internatio nale commissie van mijneigenaars en miiD- werker3 werd ingesteld ten einde te be proeven. de toestanden in de verschillende landen een we.nig meer mei elkaar in over- BINNENLAND. Zittingen van Eerste en Tweede Kamer. Vergaderingen van diverse vereenigingen. Indrukken van de vergadering der Bloem bollenkweekers. BUITENLAND. De zitting der voorbereidende ontwape ningsconferentie is gesloten. De handelsconferentie te Londen. Abdel Krim geeft zich aan de Fransclien over. Uitspraak in het Hongaarsche valsche mnntersproces. eenstemming te brengen. Hij geloofde niet, dat door het stichten van organisaties con currentie vermeden werd, maar het zou voor de industrie van groot nut zijn, in dien de een of andere methode kon worder. vastgesteld, waardoor de regeeringen der andere landen overeen kwamen, dat er uni formiteit van het aantal werkuren moest bestaan, en dat zij een overeenkomst aan gingen, de loonen te betalen op betrekku- lijk denzelfden grondslag als die welke in Engeland geldig is. De heer Farkas uit Hongarije gaf^ de conferentie in overweging, een commissie van 5 leden te benoemen, om een onderzoek in te stellen naar de zaken, welke de we reld-productie en de consumptie der kolen betreffen, en aan de volgende conferentie daarover rapport uit te brc'agen. Sir Beddoe Rees diende daarna de vol gende resolutie in, dat „deze conferentie aan de regeeringen en de volken der wereld aanbeveelt, dat een nauwkeurige studie zal worden verricht naar de abnormale oor zaken der verminderde consumptie, gede- precieerde koersen, en ongeregelde toe standen, in de hoop, dat door eliminatie daarvan de kolenproductie der wereld zaï toenemen, en deze tevens gepaard zal gaan met vermeerdering der aanvragen, daling der prijzen, aanmoediging der industrieele ontwikkeling, en verbetering in den levens standaard van hen, die bij deze industrie zijn betrokken; dat voorts een commissie van 5 leden dezer conferentie zal worden benoemd, om een verder onderzoek in te stellen naar de geheele kwestie van den kolenhandel der wereld, en daarover aan de volgende conferentie rapport uit te brengen." Deze resolutie werd aangenomen. Aan de gedelegeerden werd daarna een lunch aangeboden door de Vereeniging van Britsche Kamers van Koophandel. Sir Arthur Balfour, ex-president der vereeni-. ging, bracht een toast uit op de konink rijken, republieken, en Britsche dominions, die vertegenwoordigd waren. In den loop zijner rede zeide hij, dat een groote stap in de richting van internationalen handel en internationale eensgezindheid kon worden gedaan, door het uit den weg ruimen dei handelsbelemmeringen Zijn toast werd beantwoord door Theu- nis, oud-premier van België, Chaumet. Fransch oud-minisler. en Meyer, lid van den Duilschen Rijksdag. De afdeeling scheepvaart van de inter nationale parlementaire handelsconferentie beeft een motie goedgekeurd tegen de dub bele belasting van bezit in schepen. Alleen het land. waar de eigenaar gedomicilieerd is, mag belasting heffen. VeFder sprak men den wensch uit. dat de Volkenbond er spoedig in zou slagen een uniforme regeling van de binnenscheep vaart voor heel Europa door te voeren en werden de leden der conferentie er toe aan gespoord bij hun parlementen aan te dringen op spoedige ratificatie van de be sluiten der maritieme diplomatieke conle rentie, die onlangs te Brussel heeft plaats gehad. Momenteel vertoeft de Zuid-Slavische mi nister van buitenl. zaken Nintsjitsj, te Parijs Het gaat om een wederzijdsch sfe'un- verdrag, dat bijkans afgesloten heet. Weer een stap verder in de richting der verderfelijke verdragen van steun-beloving etc., waaruit 1914 geboren werd! BELGIE. Kamerdebat Loonsverhooging. Gisteren is in de Kimer begonnen aan het debat over de regeeringsverklaring. Heden zal dit worden beëindigd. De motie van vertrouwen is zeker. De patrooavvereeniging in de rjzir-in dustrie heeft besloten met ingang van 1 Juni de loonen met 5 pet. te verhoogsa.

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 1