M Ondergrofldsche Syndicaat Ho 20305. LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 26 Mei Tweede Blad Anno 1926. ^BINNENLAND. EERSTE KAMER. INGEZONDEN. FEUILLETON. 4 Intern. Aibeidsconferentie. Bij Kon. besl. zijn tot leden van de Ne- ferlandsclie delegatie naar de 9de Interna tionale Arbeidsconferentie, die op 7 Juni a.s. te Genève bijeen zal komen, benoemd: als afgevaardigde van de Regeering: Z. E. dr. W\ H. Nolens. Minister van Slaat, lid van de Tweede Kamer der Stalen-Generaal; mr. W'. L. P. A. Molengraaf!, voorzitter van de sommissie tot herziening van de rechtsposi tie van kapitein en schepelingen; als tech nische raadslieden der Regeeringsafgcvaar- digden: W. II. M. de Fremery. hoofdinspec teur van den havenarbeid; mr. A. M. C. Sandberg, secretaris van de Commissie tot herziening van de rechtspositie van kapilein m schepelingen; L. Veenstra, tweede-voor- tiller der Centrale van Koopvaardij-officie- ren; als afgevaardigde voor de werkgevers: i. J. M. Goudriaan, voorzitter van den Bond ran werkgevers in de Koopvaardij; als tech nische raadslieden van den afgevaardigde voor de werkgevers: mr. P. W. J. II. Corl van der Linden, secretaris v^n de afdeel in g Nederland" der Inlernalionale Organisatie van Induslrieele werkgevers, toegevoegd lid van den raad van beheer van het Interna tionaal Arbeidsbureau; J. Slakenburg, secre taris van den Bond van werkgevers in de Koopvaardij; als afgevaardigde voor.de ar beiders: J. Zwaga. secretaris van den Ned. B -K. Bond van transportarbeiders; als tech nische raadslieden van den afgevaardigde foor de arbeiders: Joh. Brautigam. lid van Je Tweede Kamer der Sta ten-Generaal, (voorzitter van den Centralen Bond van Transportarbeiders; W. Slrijbis Pzn., alge meen bestuurslid van het Christ. Nat. Vak verbond en voorzitter van den Ned. Bond yan Christelijke Fabrieks- en Transport arbeiders. Dei nieuwe Gouverneur-Generaal Jhr. De Graeii. Gistermiddag is jhr. mr. A. A de Graeff, buitengewoon gevolmachtigd minis ter te Washington, die benoemd is tot gou- yemeur-generaal van Ned.-Indie per s.s. „Volendam" van de HollandAmerika-lijn te Rotterdam aangekomen. Jhr. de Graeff reisde, na begroeting van flen president-commissaris en den direc teur van de HollandAmcrika-lijn direct naar Den Haag door. Hij zal tot half Augustus in on3 land "blijven, waarna hij per stoomschip ,,Gro- iius" van de maatschappij „Nederland" naar Indië denkt te vertrekken. Wachtgeld voor militairen beneden den rang van officier. Het Departement van Oorlog heeft aan 3e militaire wachtgelders beneden den rang van officier een circulaire doen toekomen, in verband met de bij K. B. van 7 Mei 1926 gebrachte wijzigingen in de wachtgeldrege ling voor de militairen der landmacht, be neden den rang van officier. De voornaam ste wijzigingen bij genoemd K. B. aange bracht, zijn de volgende: Het waclilgeld wordt niet toegekend, wanneer de militair op het tijdstip der flicnstverlaling 40 voor pensioen geldige dienstjaren heeft (tot dusver 35); boven dien wordt geen wachtgeld toegekend, wan neer de militair, op het tijdstip der dienst- verlaling, den leeftijd van 60 jaren heeft bereikt of overschreden, en uit dien hoofci in hel genol van pensioen kan worden ge steld. Een andere wijziging komt hierop neer, dal de regeling van een wachtgeld voor de militairen, aan wie wachtgeld wordt toe gekend gedurende een termijn, gelijk aan hun diensttijd, indien zij ten tijde van hun ontslag koslwinnaar zijn van eep gezin, ge durende de eersle 5l/s jaar gelijk blijft aan de thans geldende regeling, doch dat hel percentage voor de daarop volgende vijf jaren wordt teruggebracht van 70 op CO. en voor de daarop volgende jaren van CO 'op 50. In de overige gevallen blijft het per centage gedurende de eersle vijf en oen half jaar na het ontslag eveneens gelijk, doch voor de volgende vijf jaren wordt het teruggebracht van 60 op 50. en daarna van GO op 40. Voorts is bepaald, dat het wachtgeld niet daalt beneden het bedrag van het uitge steld pensioen, waarop de betrokkene ter zake van het hem verleende ojitslag uit zicht heeft of, indien uithoo'de van eeniger- lei omstandigheid, zoodanig uitzicht niet of niet meer ten volle beslaat, anders recht zou hebben gehad. De wijziging, die door een andere bepa ling wordt aangebracht, baaiaat bieriu, dat thans ook aan niet-kostwinners van een gezin na het verstrijken van de eersle 3 maanden een percentage van 70 pCl. wordt toegekend. Voorts is het maximum van 1 jaar, dat voor de kostwinners voor het ontvangen van wachtgeld was bepaald uit de regeling geschrapt Een nieuwe regeling wordt getroffen ten aanzien van de vermindering van 't wacht geld, wegens het genieten van inkomsten uit arbeid of bedrijf, anders dan in dienst van openbare lichamen. Ingevolge het hier bij bepaalde, wordt, bij hel genieten van die inkomsten, het wachtgeld verminderd met een bedrag, gelijk aan de helft dezer inkomsten, met dien verstande evenwel, dat van die inkomsten builen aanmerking blijft een bedrag gelijk aan hel verschil fusschen liet wachtgeld, en de laatstelijk genolen be zoldiging .100 pCl. wachtgeld) of, indien dit verschil meer bedraagt dat 30 pCt van de laatstelijk genoteo bezc.diging. alleen deze 30 pv.t. Ten slotte wordt een aantal ove'gangs- bepalingcn in het leven i gejoepen. Arbeidsovereenkomsten in het Zeevaartbedrijf. De bij besluit van 2i Maart 1921 door mi nister Heemskerk benoemde commissie, met. opdracht te onderzoeken hoe de arbeids voorwaarden tusschen den reeder eenerzijds en den kapitein (schipper), scheepsofficieren en scheepsgezellen anderzijds opnieuw bij de wet behooren te worden geregeld om te voldoen aan de eischen van den legenwoor- digen tijd, heeft thans verslag, bevattende hel resultaat van haar arbeid, aan den mi nister van Justitie uitgebracht. Het is vervat in een tweetal ontwerpen van wetsvoorstellen mei daarbij behoorende toelichtingen. Hel eerste wetsvoorstel regelt de arbeids overeenkomst in het zeevaartbedrijf. Deze regeling kan aldus wordt in het verslag gezegd een plaats vinden in hel Wet boek van Koophandel, ter vervanging van den vierden titel van het tweede boek, doch zij kan ook een ontwerp uithiaken van een afzonderlijke wet. Het tweede wetsvoorstel is ontworpen in den vorm van een afzonderlijke wet op de samenstelling en de taak van de Kamers van Zeezaken, en van de daaraan verbonden Zeegerechlen, een onderwerp, waarvan de regeling in het W. van K. of in een afzon derlijke wel op de Zee-arbeidsovereenkomst niet op haar plaats zou zijn. Hel eersle ontwerp strekt mede ter ver vanging van de wet van 7 Mei 1856, hou- dpnde bepalingen omtrent de huishouding en luolit op de koopvaardijschepen. Enkele artikelen dier wet komen echter voor hand having in aanmerking. Het lid der commissie, de lieer Tegelberg, heelt bij afzonderlijke nota aan den minis ter zijn meening kenbaar gemaakt over een onderdeel van liet voorontwerp van wet No.. 1, waaromtrent in de commissie geen eenstemmigheid kon worden verkregen. Wat de hoofdbeginselen der regeling be- Irett, wordl in de M. van T. o.a. het volgende opgemerkt: Onafhankelijk van de plaats, waar de nieuwe regeling van de arbeids overeenkomst van kapitein en schepelingen wordt opgenomen een vraagstuk, dat la ter ter sprake komt zal elke herziening van dit onderwerp geheel moeten aansluiten bij het nieuwe zeerecht. Bij vergelijking van den rechtstoestand van den kapitein ?n schepelingen, volgens de bestaande wettelijke bepalingen met den rechtstoestand van de arbeiders in het alge meen, treft aanslonds de uitzonderingstoe stand, waarin de huidige wet kapitein cn schepelingen plaalst. Érnslig is afgevraagd of er aanleiding was, dezen uitzonderings toestand le bestendigen. Na raadpleging van de opvattingen van belanghebbenden en kennisneming van de nieuwe buitenlartd- sche wellen en ontwerpen van wel op dit punt is hel beginsel van de gelijkheid ten aanzien van kapilein en schepelingen aan vaard. Het overbrengen \a>. de regeling naar 3e sfeer van het burgerlijk recht, bracht van- zelve een beperking mede van de mogelijk heid van hei optreden van den slrafrechter ter zake van het niet naleven van de ar beidsovereenkomst. Natuurlijk echter blijft aan den kapitein, die verantwoordelijk is voor de handhaving der orde aan boord, disciplinaire macht toegekend. Bovendien zal de strafrechter gekend kunnen worden in gevallen van niet-naleving der arbeids overeenkomst, indien do niet-nalcvrng plaats grijpt onder zoodanige omstandigheden, dat daarvan gevaar voor het schip, de opvaren den of de lading ie duchten is. Een gevolg van bel aansluiten op de rege ling van de arbeidsovereenkomst van liet B. W. is ook, dat de monstering een geheel andere beteekenis krijgt. De monsterrol •komt als ambtelijke staat van de beman ning geheel los le staan van de arbeidsover eenkomst. Deze kan reeds veel eerder lot stand zijn gekomen; zij bevat nu de ver plichting zich ter beschikking te houden van den reeder, om gemonsterd te worden. Voor de handhaving van de geheele wet zijn bij afzonderlijke wet Kamers van Zee zaken ingesteld, uit wier midden Zeegerech ten worden gevormd. In deze Kamers van Zeezaken vinden de georganiseerde bedrijfs- genoolen gelegenheid lol gezamenlijke werk zaamheid in het belang van het bedrijf, en in het bijzonder van een goede toepassing dezer wet. Aan het Zcegerecht is o.m. de taak toege dacht om bij uitsluiting kennis te nemen van geschillen nopens arbeidsovereenkom sten van kapiteins en schepelingen in liet zeevaartbedrijf. Wijziging art 20 Invaliditeitswet. Op het wetsontwerp tot wijziging van art. 20 der Invaliditeitswet heeft de heer J. B. van Dijk een amendement ingediend, ten einde het eenig artikel van dit ontwerp te lezen: „De woorden „jaarlijksche bijdragen van het Rijk gedurende vijf en zeventig jaar van een en twintig en een half millioen gulden", voorkomende in het eerste lid van arL 20 der Invaliditeitswet, worden vervangen door de volgende woorden: „jaarlijksche bijdrage van hel Rijk van f 1.800.000 voor tegemoet koming in de administratiekosten". De bedoeling van het amendement is om hel bedrag, door het Rijk te storten ia hel Invalidileilsfonds. voorlaan te bepalen op de sonr, die daarvoor in de jaren 1921 en 1925 werd vastgesteld Belasting iso-propylalcohol. Verschenen is bij de Tweede Kamer een r.ola van wijziging betreffende het wetsont werp tot heffing van belasting van iso- propylalcohol. Aangezien gebleken is, dat, behalve van de zijde van den iso-propylalcohol ook ge vaar dreigt van die van den gewonen pro pylalcohol, waarvan invoer in beteekcncn- de hoeveelheden hier te lande reeds heeft plaats gehad, wordt het ontwerp aangevuld, zoodat ook de propylalcohol er onder wordt betrokken, terwijl een nieuw artikel 7 wordt toegevoegd, waarin de Kroon zich voorbe houdt bij algemeenen maatregel van be stuur andere alcoholen voor de toepassing der wet gelijk le stellen met propylalcohol en iso-propylalcohol. indien blijkt van het gc-bruik dier alcoholen hier le lande ter vervanging of gedeeltelijke vervanging van aethylalcohol in reuk- of toiletwaters of in dranken. Technici en opzichthondend personeel. In oen Maandagavond le Utrecht gehou den vergadering van personen en vertegen woordigers van de desbetreffende groepen, onder leiding van het bestuur van het N. V. V., is tot oprichting van een modernen Bond van Technici, Werkmeesters, Teeke naars. Opzichters en finder opzichthondend Personeel in Nederland besloten. Een voorloopig bestuur is gevormd, dat zeer spoedig een congres zal bijeenroepen, om tot definitieve vaststelling van statuten, reglementen, enz., le komen en voorts tot bet treffen van al die maatregelen, welke noodig zijn om de organisatie behoorlijk te doen funclioneeren. Aan de organisatie zal een weerslands- kas en een wcrkloozenkas verbonden zijn; levens zal uil keering bij ziekte worden ver strekt. De oppositie in de C. P. H. Namens de vergadering van de afdeelin- gen der Communistische Partij Holland (C. P. H.), welke Zondag j.l. het congres dier partij demonstratief hebben verlaten, op grond van het feit, dat het partijbestuur weigerde de. in strijd met de statuten ge schorste ardecling Rotterdam tot het con gres toe te laten als de eenigc rechtmatige afdecling uit die plaats, wordt over het daar verhandelde exi de daar genomen be sluiten het volgende medegedeeld: De bijeenkomst stond onder leiding van de geschorste afdeeling Rotterdam. Het aan tal afdeelingen, dat zich achter haar had geschaard, bleek 27 le zijn. Het bestuur der Federatie Zuid-Limburg nam hetzelfde standpunt in. Dpze 27 afdeel ingen vormen ao overgroole meerderheid van de federa ties het Noorden, Gelderland, Overijsel en Zuid-Holland. Uitdrukkelijk werd vastge steld, dat het verlaten van het congres slechts de beteekenis had van het nict-er- kennen van dit congres als een regelmatig reglementair congres der C. P. II. Hieruit vloeit voort, dat de besluiten, eventueel op dit congres genomen, niet als geldige besluiten van de hoogste macht in de partij kunnen worden erkend. Geens zins heeft het verlaten van het congres de beteekenis van het uittreden uil de C P H. Met nadruk werd door alle aanwezigen zonder eenige uilzondering vastgesteld, dat men zicfc beschouwde als te behooren tol de C. P. II. cn daarmede lot de Derde In ternationale. Mochten de afdeelingen, die nog waren overgebleven op de bijeenkomst, welke on der leiding van het partijbestuur stond, be sluiten de afdeelingen, welke hel congres hebben verlaten, op grond daarvan builen de partij te,zetten, dan zullen deze beslui ten, hetgeen uit het bovenstaande volgt, niet worden erkend en zullen laatstgenoem de afdeelingen zicli blijven beschouwen als dcelen van.de C. P. II. Dit geldt eveneens voor alle royementen, schorsingen, terugroeping van raad- en sta tenleden, spreekverboden enz. Besloten werd tegen de terroristische handelwijze van dit partijbestuur in beroep te gaan bij de Internationale. Daartoe werd oen Comité van beroep op de Derde Inter nationale opgericht. IIcl comité werd sa mengesteld uit personen uit verschillende deelen van het land. Hel dagelijksch be stuur wordl gevormd door personen uit Amsterdam en Rotterdam. Het secretariaat is voorloopig bij C. v. Burink, Jacobu6slraat 3, Rotterdam. De Communistische Gids zal opnieuw worden uilgegeven. voorloopig als 14- daagsch blad. In de redactie werden ge plaatst D. J. Wijnkoop, J. C. Celon en W. v. Ravesteijn, benevens personen uit ver schillende deelen van het land. Een uitvoerig rapport zal aan de Inler nalionale worden uitgebracht over de poli tieke verhoudingen in Holland cn de ge beurtenissen van de laatste jaren in de C. P. II., welke lot de tegenwoordige crisis hebben geleid. Hiermede werd eeü speciale commissie belast. Hel beroep op de Inter nationale zal op dit rapport worden gefun deerd. Samengesteld zal worden een studie over den economischen toestand cn de verhou dingen in de vakbeweging in Nederland. Deze studie zal als grondslag voor de uit werking van de vakbewegingslactiok en den strijd voor hel eenheidsfront worden geno men. Ook voor het samenstellen van deze studie werd een speciale commissie inge steld. De bijeenkomst ging na kameraadschap pelijke beraadslaging uileen. De afdeelingen der C. P. H..,dio de partij der oude geschorste afdeeling Rotterdam gekozen en hel congres verlaten hebben, zijn: Cironingen, Gorinchem, Linschoten. Finsterwoldc. Bcerta, Nieuwcschans. Sap- pcmeer, Leeuwarden. Middelburg. Lochem, Yelsen. Almelo. Lemmer. DeVenter. Oosler- bcck, Weesp, Dordrecht. Leiden (gedeelte lijk), Terwispel, Blaricum, Heenvliet met Voornc, Purmerend, Giethoorn, Oude Pe- kcla, Wageningen en de secties (2 van de 5) Oosterpark cn-de Eilanden van A raster»* dam. Bij Kon. Besluit is benoemd tot lid der Bezuinigingscommissie prof. L. A. van Roven, oud-Minister van Oorlog en Marine ad interim. De gewone audiëntie van den Minister van Koloniën zal op Vrijdag 28 Mei niet plaats hebben. (Zitting van gisteren), Motie-Van Embden. Aan de orde is de stemming over de motie van orde van den heer Van Embden: De Eersle Kaneer der Stalen-Generaal, overwegende dat de moreele aanspraken der Rijksambtenaren ex art. 40 van het Be zoldigingsbesluit, zooals dit in 1920 en 1922 werd vaslgesield, door hetgeen tot dusver geschied is, niet zijn te niet gegaan. overwegende, dat Minister De Geer in 1922 de onbetwislbaarheid dezer moreele aanspraken reeds met kracht verdedigd heeft, noodigt den Minister van Financiën uit, de medewerking te zoeken van de besturen der amblenaarsvereenigingen opdat de Staal van zijn verplichting, om aan die aanspra ken le voldoen, ontslagen worde en heigeen jëgens de ambtenaren verricht is, nog zoo veel mogelijk wordt goedgemaakt. De motie wordt verworpen mei 19 tegen 7 stemmen. Vóór: de aanwezige vrijzinnig-democra ten en sociaal-democraten, met uitzonde ring van den heer De Zeeuw. De Kamer gaal over lol afdeel in gsonder- zoek. De" VOORZITTER verdaagt de openbare vergadering lot morgenochtend 11 uur en deelt rnede, dal dan aan de orde is de be spreking van de Jusliliebegrooling en dat daarbij hel woord is aan den heer De Savor- nin Lobman over de onrechtmatige over- hcidsdaad. (Buiten verantwoordelijkheid dor .Redactie). Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. Het Cadeaustelsel. Mijnheel* de Redacteur, Beleefd verzoek ik U een plaatsje in Uw veelgelezen Blad waarvoor bij voorbaat mijn dank. Al meer en meer komen er uit alle deelen van ons land klachten en protesten legen het verfoeilijke cadeaustelsel, een kanker, die zoo langzamerhand ons geheele volk aantast en voor vele huismoeders een groot gevaar is, omdat deze om in het bezit van een cadeau te komen, soms vele din gen koopen, die, bij nader inzien, weinig of geen waarde hebben. Ook krijgt men vaak artikelen, die men veel goedkooper kan koopen, redenen waarom de verschil lende Kamers van Koophandel en ook de Vereeniging van Nederlandsche Huisvrou wen hun prolestcn en waarschuwingen lalen hooren om toch vooral in geen zaken met cadeaustelsel te koopen. Op de op 5 Mei j.1. te Dordrecht gehou den jaarvergadering van den Nederland- schcn Kruideniersbond is een voorstel door den heer J. C. Hesselink, te Ruurlo, inge diend om slappen te doen, noodig voor het verkrijgen van een wettelijke regeling, waarbij hel geven van cadeaux verboden wordt. Huismoeders, bedenkt toch ook liet im- moreele van dit systeem, waardoor oneer lijke concurrentie in de hand wordt ge werkt en helpt de bonafide winkeliers in hun strijd om dit euvel weg te krijgen. Namens de Markt- en Kooplicden- verecniging „Leidons Belang", K. LOTTE. Secretaris. Door Mrs. C. N. WILLIAMSON. Nederlandsche verlating van Ada van Arkel. 7) Het bloed van het meisje klopte in haar slapen. Zij ging rechtop in bed zitten en luisterde door het zware kloppen in haar twen door. Ilct geluid werd nu -zwakker, a'sof het verder wegging. Met handen, die een weinig beefden vond zij een kaars cn lucifers op een tafeltje bij het bed en stak jen licht aan dat klein en geel in den wil len maneglans gloeide. Alles was nu stil, zij wachtte en de indruk Tan iets vreemds en verschrikkelijks begon «e verminderen. Zij had zich znker het ge- J'nkel verbeeld en hel lik-tik-lik van hakjes, «ot was bekend, dat muizen allerlei soorten Aa.n vreemde geluiden konden maken, als 2|J rondscharrelden achter de muren van .oude huizen, zooals dit er een was. Er was °ker ergens een holle tusschen de betim mering en den eigenlijken muur van den oren, een prachtig speelterrein voor een t e muV?en- Hoe dom van haar om bang onf,n' Zli' n°S wel zoo gepocht had J','aa? rooed, en gezegd had, dal zij hoop- Ba v -n rï0n l°ren spookte. Zij zou nu uitblazen en zich dwingen om te Jiaaï l pen.\ an<tèrs zou zij morgen niet op ^r. b?sl zÜn om haar werk le beginnen. fcm'i ëiag We0r ln Uroote kussens liggen 3e J-.1naiWC!i*ks was zij begonnen bewust ■apen, die over liet hek sprongen, te tellen, toen een zacht, zwaar gewicht tegen den wand viel, die liet boveneind van haar bed vormde. Er volgde een zwakke kreet", die klonk of hij ergens van boven kwam, en weer het tik-tik-tik van hooge hakjes. Sheila ging ditmaal niet rechtop zitten. Zij bleef als versieend stil liggen, haar Gogen wijd open, haar ooren ingespannen,- om een .gedempt .gemurmel van stemmen op te vangen. Hel was of er een man en een vrouw samen aan het praten waren, en toen weerklonken voetstappenvennengd met een metaalachtig gerinkel, waarin het" meisje eerst niet had willen gelooven. Zij trachtte nu niet langer dapper le zijn. Koud en bevend sprong zij uit bed en liep, bibberend, op haar bloole voeten de toren kamer binnen. Daar kon zij in het maanlicht, dat door de beide vensters, waarvan de gordijnen open gebleven waren, binnen stroomde, de voorwerpen zien, die haar al bekend en vertrouwd waren geworden. Zij waren in zekeren zin een geruststelling, daar zij aan het gewone dagelijksche leven herinnerden. „Nonsens, nonsens, nonsens!" herhaalde zij boos half luid, blij het geluid van haar eigen slem te hooren. „Het is niets. Wat zou het kunnen zijn, behalve een droom? O, waarom kan ik die nare lamp nu niet aan krijgen?" Spoedig scheen de rozige schijn door de dunne zijde van de kap, maar nog niet te vreden slak zij de kaarsen ook aan Het licht was als een vriend. Zij kon nu denken, zieh- zclve vragen doen en verstandig beant woorden. Mat had de huishoudster haar gezegd? Dat zij des nachts alleen in den toren zou zijn. In een kamer gelijkvloers Werkte de, timmerman overdag; in de kamer daarboven werden meubelen en bagage opgeborgen. Dan kwam haar eigen kamer cn wat kwam dan? Juffrouw Ritchie's uitlegging was niet verder gegaan, maar Sheila had gezien, dat do pas herstelde wenteltrap buiten haar kamer ophield. Yerder was hij afgesloten mot steenen en dus konden er geen gelui den, geen voetstap en geen geklik van hakjes zijn geweest. Zij moest dal hébben ge droomd. Bovendien, zelfs als de trap. die naar de verdieping boven de hare voerde, niet versperd was, waren de muren toch veel te dik. dan dat geluiden, zooals zij zich verbeeldde gehoord te hebben, lot haar ka mer konden doordringen; en in ieder geval was die al koot, waar haar lxxl stond, geen plek. waar menschen. die de trap opgingen, voorbij kwamen. Maar als er dan toch eens werkelijk geeslen bestonden? Neen, zij wilde haar gcdaohlen niet dien kant op laten gaan Als zij dat deed, als zij eenmaal begon met toe te geven aan dien onzin, zou er tevens een eind komen aan de rust cn het genoegen in deze torenkamer, waar zij zoo verlangend naar had uitgezien. Zij zou verstandig zijn, maar het was niet noodig naar bed terug te gaan, vóór zij slaap kreeg. Zij zou maar zenuwachtiger worden, als zij daar lag cn zich allerlei malle dingen inbeeldde. Dezen eenen nacht zou zij zich maar eens de weelde permit- teeren om op te blijven zitten en te lozen, en morgen zou zij misschien een heel een voudige verklaring vinden voor de geluiden, die nu zoo spookachtig leken. Zij zou op on derzoek uitgaan en haar omgeving dóór cn dóór verkennen, vóór er weer een naclil aan brak. Zij nam hel deeltje van Scolf, dat zij was begonnen* te lezen bij haar diner, maar als c»m te bewijzen, dat zij haaf zenuwen nog niet meester was, schrikte zij zóó op het geluid van een wegvluchtende rat achter het beschot, dat het bock op den grond viel. liet lag open, met den rug naar bovengekeerd en een vierkant stukje wit papier viel uil de gele, muf ruikende bladen. Sheila raapte hel op en zag, dal hel toch niet leeg was. Op de zijde, die op den grond gelegen had, had iemand het gezicht van een jongen gcteeker.d De potloodlijnen wa ren verbleekt, het papier had de kleur van oud ivoor en de kraag en das, met een paar lijnen aangegeven, waren van een eigen aardig modeL Maar hel gelaat was opvallend knap en zóó karakteristiek, dal Sheila over tuigd was, dal hel schetsje als gelijkenis een succes moest zijn geweest. ïn een hoekje stonden initialen cn een datum, maar zij waren óf met opzet, óf bij toeval onleesbaar geworden en Sheila hield het papier dicht bij het licht zonder het ie kunnen ontcijfe ren. Plotseling, terwijl zij de flauwe letters bestudeerde, scheen er iels van boven te val len, langs haar oogen iets vlugs en kleins, waar hol licht een gloed als een ro bijn uil sloeg, en tegelijkertijd spatte de ro bijn in een- rondo vlek uiteen op de tccke- ning. Mei een gil sprong Sheila op, machinaal het papier vasthoudende. Hel geleekende gezicht van den jongen was rood gekleurd; er was een ronde natte veeg op haar duim en vinger en terwijl zij er vol afschuw naar k°ek. verstard van schrik, viel er weer een robijr.rcode vlek langs haar oogen. HOOFDSTUK 111. Een geheim te middernacht. Onmiddellijk schoten de woorden van de huishoudster hel meisje !e binnen. De bel! De bel, waarmee zij den nachtportier kon roepen. Waar was die? O, zij wist hel al en even vlug als de gedachte bij haar op- kwhm, zweefde haar vinger boven den elec- trischen knop. Nog één seconde en de angstroep zou zijn uitgezonden langs den draad; inaar iets scheen haar hand lerug te houden. „Neen riep zij halfluid, „ik doet het niet." en met groole zclfbeheersching keerde zij de bel den rug toe; de bel, die hulp en menschelijk gezelschap beteekende, zoodra zij dat wen sc h le. „Waarschijnlijk hebben zij dezelfde soort moeilijkheden hier al eer met hun secreta ressen gehad," dacht het meisje. „Mijnheer Mc. Kinnon verleide me, dal degene, die zij hier uil de buurt hadden, het werk niet aan kon; maar ik.vond, dal hij er vreemd uitzag, toen hij dat zei. en ipisschien zat ér meer achter. Mischien verwachten zij, dat ik drukte zal makc-n, al kom ik niet uit de buurt, en veronderstellen zij, dal ik niets van de historie van dezen toren heb ge hoord. Misschien wist dal andere meisje het al vooTuït: Maar het doet er niet toe, ik wil geen lawaai maken! Ik heb er op gebluft, dat ik moedig was, en ik za! het uithouden, al zou hel me dooden. Hel kan ook best zijn, dal.de een of ander mij vannacht een reelijke poels heeft willen spelen. Dan zul len zij er geen pleizier van hebben! Ik ben van plan hier in de kamer le blijven, al moet ik den heelen nacht wakker blijven, en ik zal overdag mijn werk doen iederen dag. totdal, wie hel ook er genoeg van krijgt." Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 9