PU ROL GEMENGD NIEUWS. Stukgeloopen voeten KERK- EN SCHOOLNIEUWS" gesteld, maar de Executieve, nadat de af deeling de zaak bij haar aanhangig heeft gemaakt. Ook wij hebben ons daarna tot de Derde Internationale gewend en deze heeft vastgesteld hoe het wezen zal. Ze was geroepen om zich met de zaak bezig te houden op verzoek van de betrokkenen. Aan dc uitspraak van de Derde Interna tionale heeft de afdecling Rotterdam zich niet gehouden, wetende, dat zc zioh daar door automatisch buiten het partijverband plaatste. Vrijwillig heeft de afdeeling Rot terdam zich gosteld boven do hoogste macht, welke wij in onze wereldorganisatie erkennen. Wij zijn niet een nationaal par tijtje, maar we zijn een sectic van een wereldorganisatie, de Dorde Internationale. Een stem: Hoeft dit congres dan niets fce zeggen De voorzitterDit congres heeft zich te richten naar do besluiten van de Derde Internationale. Doet het dat niet, dan is het geen communistisch congres, maar een congres van landelijke sectariërs 1 (Luid applaus en lawaai). De voorzitter deelt tenslotte mee, dat aan de afzonderlijke besprekingen met het partijbestuur en met de vertegenwoordigers der Derde Internationale zullen deelnemen van elke aanwezige afdeeling twee leden en ook twee leden van de geroyeerde af decling Rotterdam, waarna het congres voor een uur wordt geschorst. In een an dere zaal van het gebouw begint bovenbe doelde afzonderlijke conferentie. De conferentie heeft tot halfzcs geduurd; wen wa9 nog niet tot een resultaat geko men. 'sAvonds heeft het congres een huishou delijke zitting gehouden. Toen Zaterdagavond het congre^ in huis houdelijke zitting vergaderde, deed de min derheid een voorstel om de vergadering openbaar* te maken. Dit voorstel is verwor pen, waarna de tot de minderheid behoo renden de zaal hebben verlaten en op eigen gelegenheid zijn gaan vergaderen in een zaal in de buurt. Ook daar was geen toegang voor dc pers. Zondagmorgen is het congres voortgezet. De voorzitter, de heer L. de Visser, deelde mede wij volgen een verslag in het Vad. dat in de huishoudelijke bespreking uit voerig gediscusieerd is over de vraag, of de uit zichzelf uitgetreden afdeeling Rotterdam tot het congres zou worden toegelaten. Twee vertegenwoordigers van Rotterdam hebben daar de gelegenheid gehad om hun stand punt toe te lichten; het partijbestuur" heeft hen beantwoord, en daarna is in de huis houdelijke zitting van het congres van Zater dagavond in stemming gebracht het orde voorstel, om de afdeeling Rotterdam met alle rechten van het afdcelingschap tot het con gres toe te laten. Dit voorstel is verworpen met groole meerderheid; 16 afdeelingen met 276 stemmen waren voor het voorstel, maar 21 afdeelingen met 1023 stemden tegen toe lating van dc afdeeling Rotterdam. Gedurende een uiteenzetting van het ge val, die dc heer L. de Visser vervolgens gaf, ontstond weer een geweldig lawaai; Roosje Vos had daarbij vooral de leiding. Toen dc voorzitter na geruimen tijd weder in staat was voort te gaan, zeidc hij: Jelui hield een fractie-bespreking, terwijl jelui vroeger niet anders deed dan den vloek uit spreken over fractievorming. Nu hadden we kunnen zeggen: voor menschen, die zeggen aan het congres niet te kunnen deelnemen als zij tegen de meerderheid in hun zin niet krijgen, is het congres gesloten. (Lawaai, gefluit en gegil). De voorzitter vervolgt: Wij willen echter niet formeel zijn. Dc afdeelingen, welker orde-vooTstel is verworpen, hebben een ver klaring afeelegd, welker onjuistheid ze blijk baar spoedig ingezien hebben. Zc zijn gere tireerd en hebben getoond toch nog begrip te hebben, dat zij moeten zoeken naar een weg om in de Derde Internationale le blij ven. (Geroep: Natuurlijk!) JJit deze instem ming blijkt hoe precies ik jelui psyche be grijp. Er ontstaat nu een nieuw cn oorverdoo- vend lawaai, doordat mevr. StamPonsen, vroeger medewerkster van de Tribune, zich door een uitlating van den heer Dc Visser beleedigd acht. Ze rent naar het podium en gilt dat zo het woord eischt. De voorzitter probeert haar te overschreeuwen, maar ze blijft op haar stuk staan, totdat eenige barer vrienden haar met zachten drang terugwer ken naar haar plaats, onder het uitspreken van de troostrede, dat het onmogelijk is om zich door De Visser te laten beleedigen. Het woord is dan aan Klooster, vertegen woordiger van de minderheid uit het Noor den, die een verklaring aflegt, dat nog eens een poging zal worden aangewend om" de afdeeling Rotterdam in de Partij terug te krijgen. Na langdurige nicuwo verwikkelingen en Eieuw wederzijdsche geschreeuw krijgt me vrouw Roosje StelVos het woord om een verklaring af te leggen namens de minder heid. Sprckester stelt voor om het congres te schorsen, teneinde de oppositie gelegenheid te geven om zich te beraden. De opposiüe krijgt hiervoor 20 minuten den tijd, weJke tot een uur gerekt worden. Tegen halfeen heropent dc voorzitter, de heer De Visser, de vergadering. Op voorstel van den voorzitter ging het congres thans over tot de verkiezing van het presidium. Het partijbestuur stelde voor v. d. Glas en De Visser, functionncerendc voor zitters; uit het congres is voorgesteld als candidaat Cohen (Zwolle). Deze drie heeren werden gekozen. De oppositie was inmiddels teruggekomen. Do voorzitter wil nu opnieuw aan een vertegenwoordiger van de minderheid het woord geven voor het afleggen van een ver klaring, om daarna opnieuw le stemmen over het ordc-voorslcl, om de afdecling Rot terdam loc le laten. Ilct woord is dan voor twee minuten aan Van Uggelen (Amersfoort) voor het afleggen van een verklaring namens de oppositie. Ilij wil eerst „eenige woorden plaatsen", maar er gaat een gebrul op, hetwelk hem dit on mogelijk maakt. Van Uggelen weigert dan het afleggen der verklaring, waartoe daarna de heer Klooster het woord krijgt. Als resultaat van de stemming ovex het voorstel om de uitgetreden afdeeling Rot terdam tot het congres toe te laten, deelt dc voorzitter het volgende mc-de: Een-en-lwintig afdeelingen met 1012 le den hebben tegen gestemd; drie afdeelingen met 88 leden hebben vóór gestemd; 15 afdee- Ijngen hebben blanco gestemd, en de rest van de afdeelin-gen heeft zich van stemming onthouden. Na de pauze was het congres in een at mosfeer van volkomen kalmte gekomen. Aan de orde kwam de bespreking van liet beleid van het partijbestuur. De heer L. de Visser gaf een inleiding over de poli tiek van het partijbestuur. Bij de gedachtenwisseling was ook in bespreking een resolutie, die het gespro kene door den heer de Visser samenvatte, en welke een voorstel inhoudt tot royement van v. Ravesteijn, en tot royement van Wijnkoop, als hij zich niet bereid ver klaart met de andere richtingen in de par tij samen ie werken ter doorvoering van de besluiten van de Comintern. De heer Knuttel zegt, dat door de wijze waarop dit partijbestuur aan het bewind is gekomen, de democratie in de partij is om gebracht en de partij niet meer- democra tisch kan functionneeren. In de avondvergadering werd de gedach tenwisseling over de leiding van het partij bestuur hervat. Maandagmorgen is het congres voort gezet. De heer L. de Visser beantwoordde de gemaakte opmerkingen over het beleid van het partijbestuur. Ten slotte zeidc spreker: Het tegen woordig partijbestuur heeft "het bondgenoot schap met het N. A. S. tot stand gebracht, cn zoo de gelegenheid geschapen- om vele revolutionaire arbeiders voor de communis tische partij te winnen. De resolutie, welke het partijbestuur over do partijpolitiek voorstelde, moest nog nader worden vastgesteld, en zou dus later in stemming komen. Aan de orde was vervolgens de bespre king van de vakveïeenigingspoliliek. Dit onderwerp heeft de heer v. 'Riel (partij bestuur) ingeleid. In de middagvergadering hield de heer Sneevliet een inleiding over de koloniale kwestie. Het Congres heelt de resolutie aangeno men, waarbij de heeren Wijnkoop, van Ra- vesteyn en v. Burink worden geroyeerd. In een afzonderlijke vergadering der op positie is besloten dit communistisch Con gres niet geldig te verklaren en de beslui ten er van niet te erkennen. Uitgesproken werd dat men in geen geval zal trachten een nieuwe partij le vormen, maar dat men een nieuw beroep op de Derde Internationale zal doen. In de slotvergadering zijn bij acclamatie in het partijbestuur benoemd: C. Sneevliet, L. de Visser, Bouman, dr. J. A. N. Knuttel, de Roo, Tervors, Lakenveldt, Schalker. v. d. Glas, de Vries, v. Riel en Zeegers. Als candidaal-leden zijn aangewezen: van 't Reve, Jong en mevr. B. de Vries. Bij Kon. Besl. is benoemd tot burge meester der gemeente Aagtekerkc J, Bossc- laar. De gewone audiënties van de ministers van Arbeid en Oorlog zullen op Donderdag niet plaats hebben. RECLAME 5741 Verduistering. In Maart werd een brutale oplichting ten stadhuize te Rotterdam ontdekt. Een tijdelijk ambtenaar, J. C. J. II. H., had in totaal f*7000'verduis terd ten nadede van het Nationaal Steun comité. De gelden van het Steuncomité werden gebruikt als bijslag op de pen sioenen. Deze ambtenaar was er in geslaagd lot zeven maal toe zijn 'chef een chèque van 11000 te laten* aiteekenen, zonder dat de gelden voor den dienst noodig waren. De chéques, die volkomen aan de eischen be antwoorden, werden natuurlijk uitbetaald. Het geld behield H. ten eigen bate. Toen de zaak ontdekt werd, is H. naar België ge vlucht. Het geld was op en H. kwam naar Holland terog. Bij het onderzoek is geble ken, dal hij tevens het beroep van zaak waarnemer uitoefende; in deze functie heeft hij zich in een drietal zaken aan verduiste ring schuldig gemaakt. Ook voor deze zaken zal II. zich thans te verantwoorden hebben. Bekneld geraakt. Te Vlaar- dingen is hij het versieepen van een balk op de scheepstimmerwerf van den heer A. de Jong de werkman A. KnoeSter bekneld 'geraakt lusschen de balk en een in •aan bouw zijnd schip. Zijn hoofd werd bijna verbrijzeld. Eenige uren na overbrenging naar het ziekenhuis is hij overleden. Stilletjes gepot. Te IIui- zen is op hoogen leeftijd overleden de vrouw van den bejaarden vischvenler S. Deze was zelf venter in Hilversum, zoodat buren in de woning het allernoodzakelijkste deden wat een sterfgeval meebrengt. Men vond toen ook eengeldkistje, dat bij opening bleek te bevallen 40 biljetten van f 10. De aanwezigheid van f 400 verbaasde te meer, aangezien het echtpaar S. door Burgerlijk Armbestuur en Diaconie geregeld was geliolpen. Ar-mjiesjuur en Diaconie heb-. ben nu het geld opgevorderd onder aftrek van de benoodigde som voor de begrafenis enz. Onder den tr^in. Zaterdag- middag speelde G. Kroeze, bijna twee jaar oud, voor het huis, gelegen vlak aan de spoorlijn ZwolleAmersfoort bij Wezcp. Al spelende kwam hij op de spoorbaan, juist toen de sneltrein van 2.49 uit Amersfoort naderde. De machinist zag het gevaar te laat om den trein tijdig tot slaan to bren gen. De machine ging dwars over het lichaampje heen. De treinenloop ondervond een half uur vertraging. Overtreding Vleeschkeu- ringswet. In Berg-Ambacht heerscht tegen de Yleeschkeuringswet veel tegen kanting, zooals trouwens ook nog wel in de Alblassewaard het geval is Men beseft niet, dat deze wet er is voor bescherming van de volksgezondheid en de landbouwers vinden het over het algemeen zonde al3 2o een stuk vee, dat gestorven is onder verdachte omstandigheden, onder den grond moeten laten steppen. Kort geleden was er een landbouwer, clie een varken dood had. De man deed daarvan geen aangifte, maar besloot het gestorven dier zelf te slachten en uit le becnen, waarbij hij zich door een arbeider liet helpen. Het kadaver verkeerde in zoo'n smerigen toestand, dat de etter den boer en zijn helper over de handen liep, toen zij het uitbeenden. Grootendeels moest het dan ook worden weggeworpen, maar een deel kon toch worden behouden en deze heerlijkheden werden ingezouten en zou den zijn genuttigd, als niet de politie er achter gekomen was, die de zaak in beslag nam. De arbeider had zijn deel van deze slacht meegekregen. Hij durfde niet te weigeren, maar vond het zóó vies. dat hij het weggegooid heeft. De andere geschiedenis, die le Berg-Am bacht is voorgekomen en veel ernstiger is, is van later datum. Op Woensdag 12 Mei stierf een sfrer van den, landbouwer A. S. Ilij vond het bezwaarlijk met het oog op den Hemelvaartsdag om van de zaak aan gifte te doen: ik zal het dier zelf wel be werken. Met zijn zoon, die van dienst thuis was, opende hij het gestorven dier, beende het uit en voerde het vleescli aan zijn var kens. Een paar dagen ging dat goed. Maar j.l. Maandag waren al zijn varkens ziek cn de dierenarts, de heer Slager, van -Schoon hoven, werd er bij gehaald, toen een var ken was doodgegaan. De heer Slager keek "bedenkelijk en constateerde miltvuur. Toen schrok de boer en de heer Slager zei: Ver tel maar op, wat er hier is gebeurd. Dat wil ik wel doen, antwoordde de landbouwer, als u me -niet laat vervolgen. Als je iels verkeerds gedaan hebt, wordt je natuurlijk vervolgd, was het antwoord, maar zeg het maar, dat is voor je veestapel beter. Daarop viel de boer door de mand, dat bij vleesch van een gestorven stier aan de varkens bad gevoerd. Onmiddellijk werd de Rijksvecarlsenij- kundige Dienst van dit geval in kennis ge steld. Het doode varken en de huid en in gewanden van den stier, die de boer al on der den grond had verstopt, werden ver- brand onder toezicht van een vee-opzichter. De inspecteur van den Veearlsenijkundigen Dienst, de heer Vink, kwam zichzelf op de boerderij van de zaak op de hoogte stellen. De heer Slager keek bij een volgend be zoek aan de boerderij, dat hij Donderdag 1.1. bracht, den boer eens aan en zei: Wat heb je daar voor vlekken op je handen? S. ant woordde, dat het zoo begon te jeuken en hij niet wist wat het wa9. Hij werd door den heer Slager onmiddellijk naar den ge neesheer gebracht, die hem onderzocht. Daar werd geconstateerd, dat de boer zelf door het miltvuur was aangetast. Hij is in geënt en men hoopt, dat het verder voor hem geen nadeelige gevolgen zal hebben. Aan den zoon van den boer, die weer naar dienst moest, i9 een bric! meegegeven voor den officier van gezondheid en den paar denarts, zoodat die op hem een oogje kun nen houden of ook hij soms door de ziekte is aangetast. („N. R. Ct') De reis zonder kaartje. Za terdagmorgen ont-dekte een conducteur in den trein tusschen Amersfoort en Scherpen- zeel in een eerste klas coupé een man, die niet in het bezit was van een plaatsbewijs. Hij weigerde den conducteur eenige inlich tingen le verstrekken. Er werd van Scher- penzeel naar Yeenendaal geseind om hem aan te houden, doch toen de trein daa? stop te, stapte de man aan den verkeerden kant uit cn verdween langs de lijn. De overweg was echter geslotende man probeerde over de „hoornen" te klimmen, doch de daar ge- stationneerde seinwachler schoot toe en trachtte hem dat te beletten. Dit ging echter niet zoo gemakkelijk, zoodafc het publiek een handje moest helpen. Nu was hij spoedig overmand en onder groole belangstelling werd hij naar het station teruggebracht en in de wachtkamer opgesloten. De marechaussees waren spoedig gewaar schuwd en namen hem mee naar de ka zerne. Daaf vertelde de man, dal hij Vrij dagavond te Haarlem in een eerste klas wagen was geslopen en toen in slaap was gevallen. Plotseling was hij wakker gewor den en toen bleek hem dat de trein reed. Ilij was blijven zitten; hij moest toch naar Nij megen. Spoedig wa9 hij echter gesnapt. Na onderzoek bleek, dat de man verschil lende malen met de politie heeft kennis ge maakt en in Februari j.l. pas uit de gevan genis te Utrecht is ontslagen. De inlichtin gen kwamen met zijn mededeelingen echter overeen en daar hij niet meer gesignaleerd stond, moest hij op vrije voelen worden ge laten. Een boksbeugel werd op hem gevon den en in beslag genomen. Tevens werd natuurlijk proces-verbaal opgemaakt we gens het in den trein zijn zonder geldig plaatsbewijs en wegens verzet. Hoog water. Te Geesteren is de dijk der Bolksbeek doorgebroken, waardoor het Gecstersche broek ondergeloo- pen is. De Schipbeek heeft veel weilanden over stroomd. Een zedenmisdrijf. Naar wij vernemen, is een le Vlissingen wonende kassier ter beschikking van de Amsterdam- sche justitie gesteld, verdacht van een ze denmisdrijf. De man blijkt vele relaties le hebben aangeknoopt met junge personen niet alleen in Amsterdam, maar ook in Rot terdam en Bergen op Zoom. Een inspecteur van de afdeeling Zedenpolitie van de Cen trale Rechercho te Amsterdam, die ver schillende klachten omtrent den verdachte heeft ontvangen, heeft in verband daarmede den man in Vlissingen laten arreslecren. Of nog meer personen hij.dit zedendelict betrokken zijn, zal het onderzoek, dal nog aan den gang is wellicht aan het lieht bren gen. De heer L. heeft een bekentenis afgelegd. Een dievenbende ingere- kend. Naar aanleiding van een aangifte van diefstal van een 67 K.G. zware looden buis te Wouw (Moerstraten) op Donderdag 1.1., toog de marechaussee van Roosendaal op onderzoek uit. Het resultaat was schitte rend. Reeds in den namiddag was het lood, dat reeds in stukken was gebroken, bij een opkooperij le Roosendaal in beslag geno men, terwijl des avonds nog de twee daders konden worden gearresteerd, die een volle dige bekentenis aflegden. •Hierbij kwam tevens aan hel licht, dat een hunner nog aan verschillende inbraken cn diefstallen mede schujdig was, waarom trent hij ook bekentenissen deed. Dit gaf aanleiding het onderzoek nog voort te zetten, waarbij nu kwam vast te staan, dal men op het spoor was van een dievenbende, die aan o.m. de volgende fei ten debet was: een diefstal van een looden huis van een pand uit een weide le Wouw; poging lot diefstal met braak aan de Coöp. Landbouwvereeniging te Heerle (Wouw); diefstal met braak bij den landbouwer E. te neerle, waarbij o.m. een revolver werd ge stolen, diefstal met braak bij den heer de Nijs, bakker te Wouw, waar een bedrag van f70 werd ontvreemd; en een diefstal van een konijn te Roosendaal. Naar De Grondwet nog weet to melden werden nog 3 personen aangehouden als verdacht van medeplichtigheid en heling. Inlusschen vermoedt men dat nog andere gevallen aan het licht zullen komen, waar om de marechaussee hun onderzoek nog verder voortzetten. Door een paard gedood. Bij het naar de weide brengen van zijn paard kreeg dc landbouwer H. Schreurs te Eli een trap van het dier, welke zoo eras tig was, dat de man eenige uren later aan de verwondingen overleed. Bliksem ingeslagen. Za terdag woedde een hevig onweer boven cLo omstreken van Hilvarenbeek (N.-B.) Een groote, nog niet lang geleden gebouwde hofstede, toebehoorende aan den groot-in- duetrieel van Puyenbroek te Goirle (nabij Tilburg) werd door het hemelvuur getroffen en brandde nagenoeg geheel af. Slechts de woningen van den bedrijfsleider Broeks en van den tuinbaas Van der Jaoht bleven be houden. Een koe tb ara dekstier kon niet tijdig genoeg worden gered en werd zóó verwond, dat het. dier moest worden afge maakt. Overleden. De k29-j arige G. J. M. H., eenige zoon van den heer H., rij wielhandelaar t© Tilburg, die enkele dagen geleden op den Bosschen Weg met een nieuwe Chevrolet tegen een boom reed, doordat hij het stuur was kwijt geraakt, en daarbij ernstig verwond werd, is in het zie kenhuis aan do gevolgen bezweken. Uit de goot gevallen. IIel 8-jarig meisjo B. W., wonende aan het Zui- derdiep te Groningen, is met haar zesjarig zusje naar de zolderverdieping geklommen" en toen naar de dakgoot geklauterd waar zij naar beneden wilde kijken en daarbij viel. Bij vervoer naar het ziekenhuis i9 zij overleden. Ongevallen. De 2 3-jarige mej. D. S. uit Schipborg is aan de viaduct le Groningen- bekneld geraakt tusschen een tram, een schutting en haar rijwiel. Zij kreeg een hersenschudding en verkeert in levensgevaar. P. S. uit Kantens is Zondagnacht te Gro ningen met zijn motorrijwiel geslipt cn met een hersenschudding naar het ziekenhuis vervoerd. Ernstig aut o-o ngeluk. Het echtpaar Ch. S., de heer H. en de heer V. uit Amsterdam, reden gisteren per auto van Charleroi naar Couvïn. Op het punt, waar dc straatweg van Philippeville, de Bultia genaamd, overgaat in een macadam- weg, raakte de auto in een kuil. Hij kreeg een hevigen schok. Mevr. S., die chauf feerde, raakte het stuur kwijt on de 'r.u^o liep zich te pletter tusschen twee hoo rnen langs den weg. Den heer S. werd het hoofd verbrijzeld tusschen den auto en een boom. H. werd uit den auto naar den an deren kant van den weg geslingerd en op geraapt met eenige gebroken ribben en naar men vreest met een schedelbreu^. Zijn toestand wordt echter niet ernstig in gezien. V. is er zonder kwetsuren van be- teckenis afgekomen. Toen mevr. S., die ongedeerd was ge bleven, den dood van haar man hoorde, kreeg zij een zenuwtoeval. Vriendin I: „Heb Je VenotiP bezocht op je huwelijksreis?" Vriendin II: ,,Ik kan het je niet zeggen. Jan nam altijd de kaartjes." RECLAME. 6161 Ned. Herv. Kerk. Beroepen le Barneveld d9. W T Mulder te Enter. Aangenomen naar Odoorn (Dr)' ds. J. Nieuwenhuizen te St. Anna ter Mui, den (Z.); naar Makkinga ds. F. T. Tammen» te Niczijl. Chr. Gercf. Kerk. Beroepen te' Ouderkerk a. d. Amstel dr. J. Jongelecn te Hilversum; te Broek o d. Akkerwoude ds. D. Driessen te 's-Graven- zando. Geief. Kerken. Beroepen te Overschild (Gr.) de heer II. Wiersema, candidaat tc Zandeweer (Gr.); to Anna Jacobapolder de heer H. Holtrop, cand. te Scharren b. Joure. Bedankt voor Hillegersberg ds. A Wijngaarden te Baarland. De zaak-Geelkerken. Zondagavond heeft in de Park kerk vah de Gevel Kerk van Amsterdam-Zuid (bui ten het Kerkverband) plaats gehad de be vestiging van ds. J. J. Bnskes, gekomen uit Oosterend (Texel), die als tweede pre dikant in deze gemeente is beroepen. Het ruime kerkgebouw was reeds laDg voor den aanvang gevuld met een zeer groote schare, zoodat geen plaatsje onbe zet was en velen zich met een staanplaats in de gangpaden cn trapportalen moesten behelpen, terwijl ook de treden van do kan- seltrappen bezet waren. Dr. J. G. Geelkerken trad als bevesti ger op. Na het zingen van den voorzang (Ps. 132 5 en 6) en het lezen der Geloofs belijdenis ging hij voor in gebed, liet zin gen Ps. 84 2, 3 on G en las vervolgens Efeze 4 416. Als tekst voor de beves- tigingspvedicatie gaf hij hierna aan: 2 Co- rinthe 3 5 en 6: ,,Niet dat wij vair ons zelve bekwaam zijn iets te denken als uit ons zelve; maar onze bekwaamheid is uit God, die ons bekwaam gemaakt heeft om te zijn dienaars des nieuwen testaments, niet de letter, maar des Geestes; want de letter doodt, maar dc Geest maakt levend." Nadat gezongen was Ps. 135 1 en 12, ging dr. Geelkerken over tot de bevesti ging van ds. Buskes. Toen deze op de hem gestelde vragen met het: ,,Ja ik van gan- scher harte" geantwoord had, zong de ge meente hem toe Ps. 119 9 (eonigszins gewijzigd). Do godsdienstoefening is hierna met dankgebed en het zingen van Ps. 105 24 gesloten. Toen Dr. Geelkerken den kansel verliet, vroeg een dei* gemeenteleden nog te zin gen ,,Hoe zalig is het volk, dat naar Uw klanken hoort" en nadat dit vera van Ps. 89, gezongen was, verliet de groote schare het kerkgebouw. Dr. Buskes hoopt Donderdagavond a.s.j eveneens in de Pavkkerk, zijn intrede W doen. Nedeilandsche Lnthersche Jongelings verbond. Gedurende de Pinksterdagen is te Utreoht do bondsvergadering gehouden van den Nederlandschen Lutberschen Jonge lings- bond, welke druk bezocht was. Uit do verslagen bleek, dat de Bond thans ruim 300 leden telt, verdeeld over 18 afdeelingen. Het jongenswerk in den Bond is vooruitgaande; 22 vereenigingen met ruim - 600 leden zijn daarbij aangesloten. Ook het kampwerk breidt zich uit; vooral de jongens toonen voortdurend groote be langstelling en ook dit jaaT belooft de deel* neming groot te zijn. De heeren ds. P. Neideck en C. A. v< d. Berg, beiden te Amsterdam, en W. M. Heyl, to Leiden, werden als bestuursleden van den Bond herkozen. Ds. H. C. Zwahler, Evangelisch-LutherscK predikant in Den Haag, sprak over: Wij Christenen en de maatschappelijke samen* leving, waarop een levendige gedachten* wisseling volgde. Ds .Th. Gramberg, Hersteld Evangelisch- Lutherseh predikant te Zwolle, hield een rede over het kerkelijk leven in Amerika. Ter vergadering werden drie nieuwe af deelingen tot den Bond toegelaten. Ned. Heiv. Jongelingsveresnigingen op Gereformeerden grondslag. Gisteren is te Utrecht de 16de bondsdag gehouden van den Bond van Ned. Ilerv. Jon- gc-lingsvereenigingen op Gereformeerden grondslag, welke druk bezocht was. Voorzitter was ds. W. J. van Lokhorst te Delfshaven. Volgens het jaarverslag zijn bij den Bond aangesloten 101 vereenigingen met 2300 le den, dit beteekent een vooruitgang van 8 vereenigingen. Ds. II. A. de Geus tc Waddinxveen en ds. W. J. van Lokhorst te Delfshaven werden als bondsbesh>rtrsIeden herkozen; ds. R. Eartlema le Zeist werd als bondsbesluurslii gekozen. Ds. G. II. Bcckenkajpp te Leiden hield daarna een rede over: Lutheranisme of Cal" vinisme. Ten slotte sprak nog ds. R. Bartlema ti Zeist over Getuigen. Vergadering van den Bond van Nederl. Onderwijzers. De op^ mgsrede. Te Arnhem is de 52ste algemeene ver gadering van den Bond van Ncderlandsche Onderwijzers gehouden, onder voorzitter schap van den heer F. L. Ossendorp. Deze vroeg o.a. wat is er van de verbeteringen van 1921 over 1 cn antwoorddeDo 7-jarige school is verdwenen ,de 7-jarige Leerplicht wet is weg, het aantal leerlingen per oir "derwijzer is weer gebracht op het peil va* 1878 en in de wet vastgelegd. Het Fransen is van de. lagere school verdwenen, taan* de vrees bestaat, dat het weer zal wordefi ingevoerd met alle nadeelige gevolgen e1 aan verbonden. Op de salarissen der or.defr

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 6