I KWATTAS5 ets. Reepeixmet Cadeau Het Ondergrondsche Syndicaat 00. 20304. LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 25 Mei Tweede Blad Anno 1926. Bilillllllliiilllll!!tll!lllillll!HIIII!!l!!!illilillEllllillllllUllllllllill!llllllllllll|[A UITKNIPPEN EN BEWAREN! 1 PRIMA VERZILVERD VULPOTLOOD H KWATTA SOLDAATJES BLIJVEN ALTIJD GELDIG BINNENLAND. FEUILLETON. RECLAME. Inzenders van 250 Sterretjes 1 geknipt uit de achterzijde der 5 cents Kvratta Reep-etiketten ontvangen gratis en Iranco 55 merk „Marquise". Het beste Fransche Vulpotlood, winkelwaarde f 3.«55 DEZE RECLAME LOOPT TOT 1 AUGUSTUS 1926 Inzendingen met opgaaf van juist adres aan KWATTA BREDA. Afdeeliiig RECLAME. 5758 Opheffing van het Kon. NaL Steuncomité. Do Min. van Financiën heeft in zijn Ka binet ontvangen de heeren prof. Is. P. de Vooys en C. J. P. Zaalberg, resp. voorzitter tn algemeen secrelaris van hel Kon Nat. Steuncomité, die de bezittingen en rechten van het Kon. Nat. Steuncomité aan den Slaat der Nederlanden hebben overgedra gen. t. w. een kassaldo van f30.027.17; ef fecten ter waarde van ongev. f 763.975.85 en enkele binnenkort te verwachten stor tingen lot een bedrag van ongev. f -53-28.30 le znmen nagenoeg f 800.000. Voorts zal dezer dagen een acte van cessie gepasseerd worden, waarbij aan den Slaat worden overgedragen drie gebouwen fe Den Haag, alsmede alle rechten en vor deringen van het Comité. De volmacht daartoe is verstrekt. Zij verzoeken voorts hel omvangrijke archief van het Comité te 'Tillen aanvaarden. Verplichte internationale rechtspraak. Ingediend is een wetsontwerp tot goedkeu- jir.g van dc hernieuwde aanvaarding van de verplichte rechtspraak, overeenkomstig art. 3C lid 2 van het statuut van het Permanente Hof van Internationale Justitie. Krachtens de wet van 30 Juni 1921, waar bij het protocol betreffende het statuut van het Permanente Hof werd goedgekeurd, werd hij de mededeeling aan het secretariaat-ge neraal van de bekrachtiging van dit proto col een verklaring afgelegd, volgens welke ie Ncderl. regeering de rechtspraak van hel Perm. Hol als verplicht erkende voor den tijd van 5 jaar. Deze termijn zal op 5 Aug. 1926 eindigen. Naar het oordeel der regee ring bestaat er alle reden voor een verlen ging van den termijn, gedurende welken deze verplichte rechtspraak door Nederland is aanvaard, terwijl er geen bezwaar bestaat em den termijn op tien jaren te stelten. De Minister van Buitenlandsche Zaken is van oordeel, dat het ook thans nog gewenscht is ijc bevoegdheid tot het maken en handhaven van afwijkende regelingen buiten twijfel le Blollcn. Evenwel dient het gemaakte voor behoud thans te worden beperkt tot die ge schillen ten aanzien waarvan men na het in werking treden van het Permanente Hof een speciale regeling, buiten het Hof om, heeft voorzien. Het tot nu toe geldende voor behoud betrof ook arbitrageverdragen en i-regclingen, die vóór dien waren aangegaan. De Nederlandsche Gezant bij het Vaticaan. Men seint uit Rome aan dc ,,Msbde": Dc Nederlandsche Gezant bij het Vaticaan |lir. mr. O. F. A. M. van Nispen lot Sevenaer zal binnen acht dagen Rome verlaten en zicli naar Wcencn begeven, om aldaar als Nederlandsch Gezant op le treden. Gcdenkteekeu voor de in ons land overleden Fransche vluchtelingen. Het gedenkleeken voor de in 1918 en 1919 in ons land overleden Fransche vluchtelin gen, vervaardigd door den beeldhouwer Ch. Vos, naar een ontwerp van Huib Luns en le Maastricht geplaatst aan het uiteinde van dc oude stad, is Zondag onthuld. Dit stelt voor een Nederlandsche vrouw, Hollandsche Hulpen leggend op een sarcophaag voor de loverleden Franschen Aan den voorkant staan de woorden „lis B'cndormaient en parlant du retour au pays". Aan den zijkant: Op 23 Mei 1926 Werd dit gedenkleeken onthuld ter nagedach- ilenis van -151 -Fransche burgers, die als slachtoffers van den wreeden krijg het le- .ven lieten in het herbergzame Nederland." Bij de onthulling waren o.a. tegenwoordig prins Hendrik, de minister van Oorlog, de heer Lambooy, de minister van O., K. en iW. de heer Waszink enz. Aan prins Hendrik werd het grootkruis van het Fransche Roode Kruis verleend. De reserve officieren contra den Staat. Naar wij vernemen, hebben een aantal toserve-officieren een bureau opgericht om te gaan procedeeren tegen den Staat. In Pen circulaire aan alle reserve-officieren schrijven de oprichters van het bureau o.m.: ..Volgens art. 9 van de Wet op 't Reserve- Personeel 1905 hebben de reserve-officieren, die onder de wapenen komen, dezelfde rech ten en plichten als de beroepsofficieren van Door Mrs. C. N. WILLIAMSON. Nedcrl Andsche vertaling van Ada van Ar kei. 6) H zult zelf kunnen oordeelen mis schien, want mijnheer Mc. Kinnon heeft hjc verteld, dat mylord van Londen Mt hier zal komen om zijn bezittingen te gaan en als een gewohe gast hier in het hotel zal logceren. Hij erft van de vrou welijke linie en de familieverwantschap is 'heel ver. Zijn mo?der was een juffrouw Douglas, die beneden haar stand getrouwd en zij was een nicht in den derden graad Tan den ouden lord. „Een juffrouw Douglas?" .„Ja. Wel, warempel, dat is uw naam, ®iet? Dal vergat ik. Is u ook een Schotsche, 3uffrouw?" ..Mijn vader was een Schot. Zijn familie Woonde in Argyllshire." „Wel, dan moeien "hel dezelfde Douglas- n 2Ün» geloof ik. Verbeeld u, juffrouw, dat Jj oen van de familie is eri in hel voorva derlijk huis komt als een een. „Als typiste," lachte Sheila. „Ik zal me 'lor nu heelemaal thuis voelen." Zij sprak uchtig, maar in werkelijkheid was zij vol ^telling en opgewondenheid. Haar va- Iwi Z€^en gesproken ovér de familie- en, die hem den rug hadden toegedraaid 7i! *aP' roaar het meisje wist, dat •in a. Moed in de aderen had en zij be- mw» d Zlï nu zou échten uit Ie vinden yó. tic relalie lusschpn haar Douglassen en gelijken rang en stand. De Hooge Raad heelt beslist, dat onder gelijke rechten mede zijn te verstaan de financieele regelingen. Dit wettelijk voorschrift is reeds in 1905 ver treden, toen bij K. B. werd bepaald, dat de reserve-officieren een salaris zullen genie ten, berekend naar de minimum-jaarwedde van bun beroepsrangenoot. Zelfs heeft men bij de laatste bezoldigingsbesluiten zooda nige lage maxima vastgesteld, dat deze in verband met het aantal dienstjaren nimmer door de beroepsofficieren worden genoten, doch uitsluitend voor de verlofsofficisren toepasselijk zijn. Welken grooten invloed deze wetsschending heeft, blijkt wel daaruit, dat een een vertofsofficier, die gedurende de mobilisatie eenige jaren in den rang van lsten luitenant of kapitein heeft gediend, meer dan f 1000 te kort is gedaan aan trak tement, toelage, enz., aldus vervolgt de cir culaire. Thans is besloten hei ingehoudene door etn proces op te eischen. Er is echter spoed bij het geval, want op 31 October verjaren deze vorderingen. Mr. R. A. James, advocaat le Apeldoorn, zal het proces voeren. Het totaal bedrag der vorderingen is nog r.iet opgemaakt kunnen worden. Men schat, cat hel enkele millioenen zal bedragen Het bureau is gevestigd te Deventer en slaat onder leiding van den heer J.'A Entingh. Jeugdbond voor onthouding. Gedurende de Pinksterdag heeft de Jeugdbond voor Onthouding te Utrecht zijn achtste algemeene vergadering gehouden, onder voorzitterschap van den heer B. J. J. Weykamp, uit Baarn, lid van de Provin ciale Staten van Utrecht. Vertegenwoordigd waren 94 afdeelingen door 307 jongelieden uit alle deelen des lands. De jaarverslagen werden behandeld en goedgekeurd. Er bleek o.a. uit, dat het le dental 3115 bedraagt en het aantal ver spreide bladen van „De Jonge Onthouder" 90.500. De ontvangsten bedroegen f 7376, de uitgaven f 6556. De brocKurenhandel hand een omzet van f 1620 en aan uit gaven f 1484. Dc ontvangsten van „De Jonge Onlhouder" bedroegen f2881. de uitgaven f 2876. Het beleid van het hoofdbestuur en dat der redactie werden goedgekeurd. Tot leden van het hoofdbestuur werden gekozen: Piet Coert uit Haarlem, Harry van Dorssen uit Utrecht, Saakjc Sybranda uit Leiden, Beb Tellegen en Henk Teilegen, beiden uit Maarssen. Tot lid der redactie van „De Jonge Onlhouder" werd gekozen Carel van Rijsinge, uit Utrecht. Aan het hoofdbestuur werd opgedragen, om, zoodra de oplaag van het bondsorgaan tot 10.000 exemplaren is geslegen, een dubbel bijblad uit te geven en dc uitbrei ding van het bijblad dienstbaar le maken aan de algemeene ontwikkeling van de leden. Op voorstel van de afdeeling Neede werd besloten, dat het hoofdbestuur cenige open luchtspelen zal uitgeven. Op voorstel van de afd. Amsterdam werd besloten, dat het hoofdbestuur dit jaar een jeugdalmanak zal uilgeven. Het hoofdbestuur zal de mogelijkheid overwegen van instelling van een centrale spaarkas, speciaal bedoeld den leden het bezoek aan congres en kamp te vergemak kelijken. Centrale Bond van Werkmeesters. Onder voorzitterschap van den heor J. Jeronimus is te Utrecht de zevende alge meene vergadering van den Centralcn Bond van Werkmeesters en ander opzichthoudend personeel begonnen. Na een kort openings woord van den voorzitter en nadat de af deeling Utrecht aan het hoofdbestuur een huldeblijk had aangeboden, bestaande uit een tegel in lijst, voorstellende den zaaier, werden uitvoerige besprekingen gevoerd over voorstellen tot aansluiting bij het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigin- gen en lot afscheiding van het Verbond van Hoofdarbeiders. Het voorstel lot aan sluiting bij het N. V. V. werd ten slotte verworpen met 20 stemmen voor en 89 te gen. Daarna werd het voorstel tot afschei ding van het V. V. H. verworpen met 30 stemmen voor en 79 tegen. de Douglassen, die familie waren van Glentorly, in elkaar zat. „Ik zal het niet aan mijnheer Mc, Kinnon zeggeD," zei ze in zichzelve, „het zou zoo opsnijderig en gek lijken maar ik zal het toch heerlijk vinden om mij zoo'n soort dochter des huizes le voeleh, en ik hoop, dgt -lord Glenlorly zal komen. Ik zou wöl eens graag willen zien hoe hij er uitziet, voor het geval hij blijkt een soort van neef in den twee-en-veerligs(cn graad te zijn, al zal hij dat nooit weten." Toen "juffrouw Ritchie eindelijk hel meisje de steenen wenteltrap van den „spook- toren" had opgebracht naar haar kamer, Ogende Sheila de gceslen, aan wie zij zulk een verrukkelijk vertrek dankle. Zonder hen zou dit zeker een der meest begeerde ka mers van het heele hotel zijn geweest, dacht zij, en zij had jufrouw Ritchie graag de ge schiedenis van den toren laten vertellen. Maar, evenals mijnheer Munro, werd de huishoudster plotseling teruggetrokken, toen het onderwer-p „spookloren" werd aange roerd. Sheila wilde niet aandringen, maar 'werd hoe langer hoe nieuwsgieriger. Toen de huishoudster op het punt slond haar alleen te laten, m:t de aholofle, dat haar middagmaal om halfacht zou worden gebracht, keerde de oude vrouw zich op den drempel om. ..Ik hoop, dat u hier niet bang zult zijn," zei ze. „Het is wel wat een zaam, want de kamer onder die van u wordt gebruikt om bagage en oude meubelen op te bergen en de kamer daaronder wordt door den timmerman van het hotel als werk plaats gebruikt. Ec is dus 's nachts niemand als u in den (oren. Maar des le rusliger. U zult lekkerder kunnen slapen en u heeft een eleclrisehe bel, die u uit uw bed kunl aanraken. Als u bang is, heeft u er maar op De vergadering sprak uit, dat in de ko mende twee jaar het officieel voeren van propaganda in den bond voor aansluiting bij het N. V. V. verboden is. Besloten werd een studiecommissie in te stellen, die de wenschelijkheid en mogelijkheid zal on derzoeken van aansluiting bij het N. V. V. en daaromtrent verslag zal uitbrengen. Vervolgens werd met 68 stemmen voor, 27 tegen en 12 blanco het beleid van het hoofdbestuur- goedgekeurd. Bonden MarinepersoneeL „Het Volk" meldt, dat de hoofdbesturen van den Bond van Minder Marine-perso neel en den Korporaalsfcond, het besluit hebben genomen den algemeenen vertegen woordiger van den B. v. M. M. P., den heer J. H. Smith, voor gezamenlijke rekening als gedelegeerde dezer bonden naar Indië uit te zenden, ten einde de bondsaangetegen- heden daar te kunnen behartigen. Verlof sofficierïti. De Algemeene Vereeniging van Verlote- officieren de Nederlandsche Land- en Zee macht heeft te Utrecht haar jaarlijksche algemeene ledenvergadering gehouden. Besloten werd aan de Koningin een tele gram van hulde en verknochtheid le zen den. De voorzitter, prof. mr. J. C. Kielstra, uit Wageningen, gaf een overzicht van den toestand der organisatie, waarbij hij lang- langdurig stilstond bij de afdeelingen. De afdeeling Ned.-Indië moest, in verband met de beëindiging van de detacheering van re serve-officieren, worden opgeheven. Ook de afdeeling Zutphen ging te loor. Bepaald werd, dat, indien een hoofd- of deeiingsbestuurslid het gewoon lidmaat schap verliest, dit lid aan het einde van het vereenigingsjaar automatisch aftreedt als hoofd- of afdeelingsbestuurslid, tenzij hij met 3/4 der uitgebrachte geldige stemmen heritozen wordt. i De aftredende bestuursleden, de heeren J. C. van der Noor, W. van 't Hoog, dr. J. de Jong, C. Küppers en IT. van Loghem wer den herkozen. Luitenant-kolonel J. II. Ilardenberg, com mandant van de luchtvaartafdeeling der landmacht, hield een rede over de beteeke- nis van onze luchtstrijdkrachten Kinder en Politierechtspraak. De Vereeniging voor Kinder- en Politie rechtspraak heelt Zaterdag een algemeene vergadering gehouden le Iloenderloo, onder presidium van mr. H. de Bie. Mej. mr. E. Frida Katz, lid der Tweede Kamer, sprak over het onderwerp: „Wat ons Londen le zeggen heeft", naar aanlei ding van het in Aug. 1925 te Londen ge houden Penitentiaire congres. Op voorstel van den voorzitter werd be sloten de najaarsvergadering te houden op 23 October te Nijmegen. Daarna was aan de orde de bestuursver kiezing Periodiek aftredend waren de hee ren mr. Leenderts en mr. Cluysenaer, de secretaris. Gekozen werden de heeren mrs. De Jongh en baron Van der Feltz. Mr. Gnopius, advocaat-generaal bij het Gerechtshof te Arnhem, bracht Ier sprake de vraag, of in het algemeen bij de bepaling van do strafmaat bij tuchtschoolstraffen lange of korte straffen moeten worden op gelegd. Op voorstel van mr. Hannema werd een bespreking van deze zaak aangehouden. ,«De Dageraad". De algemeene vergadering van de Vrij denkersvereniging „De Dageraad" is ge houden in café-restaurant „De Kroon" te Den Haag, onder leiding van den heer Hoving. De jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester werden goedgekeurd. Uit het eerste bleek, dat er 22 afdeelingen zijn met 1460 leden en 33 algemeene leden en dona teurs. De- rekening sloot met een kassaldo op 1 Mei 1326 van f 1190,30 lot een bedrag van f 3513,99V». Het beleid van het hoofdbestuur werd goedgekeurd. Het beleid van de redactie van het or- gaaji „De Vrijdenker" werd besproken en er op aangedrongen dit meer geschikt t6 maken voor de propaganda. Na uitvoerige le drukken en de nachtportier is in twee minuten hier. Maar kom, u zult natuurlijk niet schrikken. Waarom? Er i9 niets om u hier aan het schrikken te maken." „Natuurlijk niet en ik zal heelemaal niet bang zijn," antwoordde Sheila dapper. Zelfs toen juffrouw Rilchie was wegge gaan, was zij nog van dezelfde mcening, hoewel zelfs zoo vroeg in den avond er een doodsche stilte heeTSchte in den toren, die vreemd aandeed in een druk hotel, van den zolder tot den kelder vol menschen. Het was een groole, ronde kamer met twee buitengewoon diepe vensters tegenover elkaar, zóó ver in den dikken muur van den toren geplaalsl, dal het scheen of ieder raam zich aan het eind van een ander kleiner ka mertje bevohd maar de vensters waren zoo breed, dat zij ondanks die eigenaardigheid toch overvloedig licht gaven. Onder ieder raam was een bank met kus sens, en de alkoof van het venster aan den oostkant had aan iedere zijde deuren in de zwart eiken lambrizeering. Deze deuren ver borgen ruime klecrenkasten, maar de alkoof aan den westkant had glazen deuren aan elke zijde, die uitkwamen in groole open ruimten. Eén daarvan was een badkamer, terwijl in de andere een bed slond, blijkbaar uil één sluk hout gesneden, één met den eiken wand er achter. Dit bed was natuurlijk niet zich'baar van uit de andere kamer, daar d* beschoten wand het verborg; dus bezat Slieiia eigenlijk een aparle zitkamer. De glazen deuren waren schuifdeuren en hinderden niet bij het heen en weer loopen en Iconden altijd open blijven slaan. De meubelen van de groole kamer waren prachtig, vond Sheila, al stamden zij uit verschillende- perioden en waren zij waar schijnlijk hier gezel, om elders plaats le ma- besprekingen van internen aard werd de beer Hoving herbenoemd tot redacteur. Als plaats voor het toekomstige hoofdbe stuur werd Amsterdam aangewezen. Na de pauze werd de middagvergadering gewijd aan de bespreking van het voorstel der afdeeli-ng Vlissingen en van het hoofd bestuur: Het congres overwege opnieuw zijn standpunt inzake liet rationalistisch onderwijs. Don Haag stelde voor, dat de „Dageraad" een rapport late opstellen over de vraag: in welke richting moeten het onderwijs en de opvoeding worden gestuwd? Dit rapport moet besproken worden op een con gras en wanneer het wordt goedgekeurd moeien de leden worden aangespoord deze bsgin- selijken te verwerkelijken. Het voorstel-Den Haag werd aangenomoji. Een commissie van vijf leden werd be noemd, bestaande uit de heeren van Oor schot, Vlissingen; Conslandse, 's-Graven- hag.; Vos, Amsterdam- Aarse, Amsterdam, en Havers, 's-Graverihnge. De volgende algemeene vergadering zal te Haarlem gehouden worden. Congres van de Communistischs Partij. T© Amsterdam is het buitengewone par tijcongres van dc Communistische Partij Holland gehouden. D© geroyeerde afdeeling Rotterdam had onder de leden van het congres een door den secretaris, den heer G. van Burink, onderteekend vlugschrift doen verspreiden in het slot waarvan staat, dat aan de me thodes van de tegenwoordige leiders der O. P. H. een einde moet worden gemaakt. Dit kunt ge alleen doen, zoo heet het ver der, door bij het begin van het congres, vóór alle andere dingen, van het P. B. te eischen, dat de afdeeling Rotterdam als de eenige uit clie plaats met alle rechten worde toegelaten. De voorzitter der Partij, de heer L. de Visser, noemde in zijn openingsrede dit congres buitengewoon belaogrijk, omdat er onder de tegenstanders der revolutionnaire arbeiderspartij velen zijn, die er veriau- gend naar uitzien, dat op dit congres de Hollandsche comnministen zich zóó zullen gedragen, dat_ zij, cLo bezittende klasse, geen last van (le communistische beweging meer zulten hebben. Bij de hier te houden besprekingen en te nemen beslissingen zul len we, aldus spr., daarmee rekening heb ben te houden en ons er bewust van moe ten zijn, dat de Hollandsche sectie een onverbreekbaar gebeel is met de Commu nistische Internationale. De voorzitter zeide dat thans aan de orde was de verkiezing van het presidium. De afdeeling Groningen vroeg toen on middellijk het woord, om te zeggen dat er afdeelingen waren geweerd. Roosje Vos riep: We kunnen, geen presidium kiezen! Rotterdam is geweerd! ken voor iels beters. Er waren twee of drie prachtige oude stoelen, een allerliefste tafel met klauwpooljes, een antieke „secretaire- boekenkast" met glazen deuren, waarachter men de banden van ouderwetsche boeken kon zien; en een hoog scherjp van mooi, hoewel verschoten, bewerkt leer, dat een le moderne toilettafel voor het oog verborg. Hel meisje genoot van hot uitpakken en wegbergen van haar weinige eenvoudige be zittingen in de groole muurkasten, waarvan een. naar zij ontdekte, met cederhout ge voerd was; en vóór zij met alles klaaT was, kwam haar diner: een echt klein feeslmaal, naar het haar voorkwam, op een groot mei damast bedekt blad en met zilveren deksels op de schalen. Er stond een lamp met een rnsc kap op tafel en de bediende, die liet blad bracht, slak die voor haar aan. maar hoewel de vlam maakte, dat de zijde er uitzag als een bouquet rozen, zoog de donkere lambrizec- ring het licht op en Sheila kreeg het gevoel, toen*zij alleen aan la fel zat met een boek van Scolt, dal zij uit de boekenkast had ge nomen, dat de zwarte wanden hoe langer hoe meer op haar af kwamen naarmate de duisternis inviel. Zij sprong op en slak heel verkwistend ook de twee kaarsen op de toilettafel aan, maar het verschil, dat zij maakten, viel bijna niet op. Het leken wel vuurvliegjes in de duisternis en het meisje begon zich af te vragen, of zij eigenlijk wel zoo gebofd had als zij dacht, toen zij den toTen van Glen torly heel alleen voor zich kroeg. Zij herinnerde zich niet ooit zoo'n lekker en smakelijk opgediend maal te hebben ge- Ibruikt en het moest heerlijk zijn te denken, dat zij nu met haar tijd kon duen wat zij wilde tot morgenochtend negen uur toe. Do voorzitter: Alle afdeeiiugen zijn hier! Er ontstaat nu een geweldig rumoer, het welk de voorzitter, de heer L. de' Visser, met zijn machtig stemgeluid ternauwernood kan overschreeuwen. Meermalen roept hij uit: Als jelui je nou niet stilhoudt, schei ik er uit. En hij vervolgt: Ik begrijp dat wie van buiten komen, wie niet op de hoogte zijn, bepaalde opvattingen kunnen hebben, welke leiden tot begeerten als nu tot uiting komen. Namens het partijbestuur en namens de vertegenwoordigers van do Derde Internationale stel ik voor, het con gres 'n uur te schorsen. Met hen, die een verklaring willen afleggen omtrent de zaak- Rotterdam, zulten wc dan, gezamenlijk met de vertegenwoordigers der Executieve der Derde Internationale, een afzonderlijke bijeenkomst, houden, waarin men precies van alles op de hoogte kan worden ge bracht. Een stem: Eenzijdig! De voorzitter; Houdt jelui nou jelui bek ken cn Iaat mij een oogenblik uitspreken 1 Het is schande, zooals jelui een voorzitter belet zijn werk te doenWie na die afzon derlijke conferentie niet bereid is zich met ons te vereenigen, kunnen later, bij de be sprekingen over hel beleid van het partij bestuur, dus bij openbare discussie him mee ning over de zaak Rotterdam zeggen. Het is voor mij £cn ldcinc moeite om nu te la ten stemmen over het al dan niet toelaten van dc voormalige afdeeling Rotterdam. Wij weten uit de cijfers, dat we dan van een groote meerderheid vercekerd zijn. Maar wij zetten er alles op om tot een re delijke overeenstemming te komen I Een stem: Zoo krijg je de poppenkast f Een andere stemEerst Rotterdam toela ten! (Lawaai.) De voorzitter: Wie dat zegt bedoelt: Wij dicteeren onzen wilAls er een wil gedicteerd moet worden, zal de meerder heid dat bij stemming doen! Niets zal hier gebeuren door afdreiging! Het woord is vervolgens aan Huizinga (Groningen) voor het afleggen van een verklaring. Hij zegt dat verschillende af deelingen uit het Noorden nog niet aanwe zig konden zijn, mede doordat het aan» vangsuur van het congres eerst gisteravond in de „Tribune" heeft gestaan. Verschillende afdeelingen, 21 in getal, zoo vervolgt spr.; eischen toelating van de afdeeling Rotterdam Dc voorzitter: deze afdeelingen stelleri dus voor een afdeeling toe te laten, die zelve uitgetreden ie Geroep: Een leugen. De voorzitter: Deze verklaring houdt in een bedreiging. Ik moet namens het be stuur van de C. P. H. en van de Interna tionale antwoorden, dat niet het bestuur van de C. P. H. de voorwaarden, gesteld aan de afdeeling Rotterdam, heeft vast- Wat zou het heerlijk zijn le lezen tot zi) slaap kreeg en te droomen in dat wonder lijke oude bed met de groote linnen, sloopen, met strookenl Maar toen liet blad was weggehaald, be gon zij vreemde, rare geluidjes achler het beschot te hooren. geluiden als wegsnellen de voetstappen, hel ritselen van stijve zijde, het tikken- van onzichtbare vingers. Nataur- lijk muizen, die hun nachtelijke tochten be gonnen. Sheita wist dat, en zij was niet bang. Toch moes* rij zichzelve telkens en telkens weer voorhouden, dat zij eigenlijk die gekke geluiden wel prettig vond, dat zij gezellig waren hier in deze afgelegen ka mer, waar geen geluid van menschclijk leven, behalve haar eigen, kon dóórdringen. Zij las met weinig aandacht, tot een klok op den smallcn schoorsteenmantel boven (ten grooten haard elf sloeg, en het was bijna twaalf uur eer zij in liet groote bed in de alkoof rustte. Toen zij daar tus- sehen de koele linnen lakens lag, was het meisje klaar wakker, hoewel zij na (lcri langen, verrnociendcn dag, dien zij c'-liad liad, slaperig had moeten zijn. Zij had de glasdeuren wijd open geduwd en de alkoof, waar zij inkeek, terwijl zij lag. was wit van het licht der opkomende maan. „Ik ben blij, dat ik niet in geesten ge loof," zei ze in zichzelve. ..In zoo'il nacht dc zin word in Sheila's gedach ten afg- broken en haar hart gaf een haren bons. Vlak achter haar hoofd klonk een ander geluid, dal" muizen en rallen niet kondon maken, eon vreemd, metaalachtig geluid als het rinkelen van een keiling of het rammelen vao sleutels tegen elkaar. Telkens weer hoorde zij het. toen het tik ken van een hoogen hak op een steenen Irap. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 5