f|o< 20300. LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 19 Mei Derde Blad Anno 1926. Vilt de groote mode UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. LAND- EN TUINBOUW. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. RECLAME. VILTHOEDEN De Pasutt is ivd loo goed. 4761 Alnhen. Lijst van onbestelbare brie- en briefkaarten, van welke de alzen- 'ders onbekend zijn, over de eerste helft jan Mei: Brieven Binnenland: Mcj. C. Snelderwaard, p.a. J. van Loon, Heemstede. Ingekomen cn vertrokken personen. Inaekomen: M. E. Vcrmeij, Otweg- 1, uit Boskoop. A. Reijneveld, Friusenlaan 7, uit Ter Aar. A P. v. d. Linden, Prins .Hendrikstraat 62. uit Leiden. J. A. v. d. Mans, Prins Hendrikstraat 62, uit Ooster- land.' J. Z. Lapaer en gezin, Groencweg, uit Boskoop. N. Baars, Korlsteeklerweg fc uit Zwammerdam. J. B. v. d. Neut^ Croeneweg 24, uit Zevenhoven. A. Hom oiets Kortsteekterweg 46, uit Leiderdorp. A. Declen en gezin, ftingdijk 2, uit '41:. -tuis. D. Verborst en gezin, Grijpen de-; raat 2, uit Voorschoten. .Ja. Vis, ,wei A Kranenburg, Hooftstraat 299, uil Kou i-kerk. Y. Schenkel en gezin. Wil len/raat 37, uil Langerak. W. de Vos, KorL'.eekterweg 59, uit Voorschoten. C. E. Simons, wed. v. Leent, Prius Hendrik straat 69, uit Leiden. G. v. d. Laar en {erin, Gnephoek 12, uit Wijk V rlrokken: B. J. Ouwens, naar Ahnerlo. P.a, Harts, naar Opperdoes- en C. V. d. tBerg. H. Schuurhof, naar Nieuwkoop. Ta. W. van Leeuwen, naar Delft, Vrouwen- rochl 9. Ta. Gerdes, naar Woubruge. De,tern (Duitschland) Ba. Gerdes. Ja. de (Vogel, naar Leiden, Rijnsburgersingel. IV c. Leeuwenhoek en gezin, naar Wou- bruggo, Voorweg 96. P. J- Stuiver, naar Avc-reest, Dedcmsvaarl. Ra. Krap, naar "Hijnzaterwoude. W. C. Visser en C. W. (Visser, naar Zevenhoven. W. v. Vliet tri gezin, naar Amsterdam. Wagenaarstraat (B6. P. W. Bleijswijk en gezin, naar Lei- 'muiden Alkemade. Burger 1. Stand. Jtboren: Cornelis, z. v. Pieler Vis en Cor nelia Rusilla v. dz Lip. Simon Henricus, ,z v. Henricus Johannes Bakker en Enge- 'lina Maria van Ruiten. Cornelis Ignatius z. v. Wilhelmus Johannes Rodewijk en Mathilda Clazina Volwater. Helena Jo hanna Mara, d. v. Gerardus Volwater en Maria Hoek. Gehuwd: Leonardus Jacobu: v. d. Meer, oud 28 j. met Johanna Elisabeth Hoo- 'govccn, jd., oud 25 1. Overleden: Krijn Warmerdam, oud 83 j. Leiderdorp. In ca(6 Ramakers alhier «Verga terden gisteravond ecu groot aantal (pulpverbruikers uit- dit dorp en omgeving. tV' bijeenkomst werd mede bijgewoond door de hoeren J. Uittenbogaard en J. W. woada nit Leiden, leden van het dage- 'l'jks!i bestuur van den Bond tot Verbete ring vin den Pulphandel in Nederland. De kiacblige opwekking tot aansluiting bij den bond had tot gevolg, dat vrijwel aileo zich staande de vergadering als lid opgaven en tot de stichting van een plaaL selijke afdeeling werd besloten. Het be- («tuur zal worden gevormd door de heeren h. Rijnsburger Pssn J. W. Koning, beiden* alhier en J de Graaf, te Zoetcrwoude. Waddinxveen. In de stoommeubel- fabriek van de firma if. en D., had de Werkman A. hel ongeluk mei zijn hand in Je vlakbank fe geraken, waardoor de top Van een zijner vingers werd afgesneden. 'Direct werd dokters hulp ingeroepen.* Mcj. T„ alhier, had hel ongeluk bij «et schoonmaken gistermorgen zoodanig door een vallende plank op haar hoofd te worden getroffen, dal er een ernstige hoofd- ,-Wonde ontstond en geneeskundige hulp •moest worden "verleend. -- Aan het postkantoor zijn onbestelbare «heven terug ontvangen in de eerste helft er maand Mei 1926 G. Figee, Haarlem; llej. Grieljc de Vroom, «knip Waterploeg, Rotterdam. Buitenland: Dr Van Vleck Co., New- .Lourt. Haarlemmermeer. De heer K. Visser au den Hoofdweg le. Abbenes alhier, is be- ViT polilielroepen le 's-Graven- Biilegom. De H. B. B.-en de S. D. A. P. ,'L>r "ebben per adres aan den gemeente- verzocht een plaats aan te wijzen waar had)C r zon<fer levensgevaar zal kunnen T™ ,'"u er nog g.-en zweminrichting is ilirlit ion werkzaamheden voor de te .d- en zweminrichting onverwijld san Tl u*'TOeren- Adressanten herinneren i 'el raadsbesluit van 11 December van 1 «onge jaar aa° t'en Rijn- Tuinbouw. /joop - i r 6i de 'aalsle dagen van April O' "e vroege aardappelen dit jaar wel vroeg in het seizoen rooibaar zouden zijn, in Mei is het weer gedurig zoo geweest dat nu wel bijna met zekerheid gesproken kan worden van een laat seizoen. Ook de vroege peen, een der hoofdproducten hier, is later dan ooit. En niet alleen dat deze laat is. doc.li van het gewas is. begrijpelijk, ook nogaliets te zeggen. Hel weer is te koud. Het is bijna uitgesloten, dat de pro ducten op den gewonen tijd rijp zullen zijn. De plannen voor de stichting van ccn R.-K. Vereenigingsgcbouw nemen steeds vasteren vorm aan. Naar we vernemen zal hierover spoedig meer kunnen worden ver meld. Katwijk aan Zee. Van de Irawlvis- scherij kwam Dinsdag fe IJmuiden aan de markt de logger KW 36 met f 739 besom ming. Bij de gisteren in „Casa Cara" door notaris Eerdbeek plaats gehad hebbenden verkoop van het woon- en winkelhuis Sluis- weg—Noordstraat, dat ingezet was voor 18800 werd door den heer G. Bloot afge mijnd op f 350, zoodat de tolaal-som is 19150. Het pand Oostpad, dal in bod stond op f 1200, weid met óón guldén daarboven al- gemijnd door den lieer D. v. Duivenboden. Op den Sluisweg hield gisteravond de agent Jansen een wielrijder aan wiens rij wiel niet van het benoodigde belaslingmerk voorzien was. De wielrijder verzette zich dermate, dat Jansen hem de boeien wilde aandoen, doch toen kwamen drie anderen den wielrijder te hulp en mishandelden den agent. Er lcwam inlusschen veel publiek op de been. Toen even lafer de agenten Schaap SP Elfring te hulp kwamen, werd de fiets in beslag genomen. De agent moest zich onder geneeskundige Behandeling stellen en legen de kwaadwilligen werd proces-verbaal op gemaakt. Voor een 200-lal genoodigden, w. o. eenige autoriteiten, werden gisteravond in het Paviljoen van het Badhotel alhier door de N. V. ,,Het Motorhuis" te Leiden, eenige films van de Ford-Motor-Company vertoond Hadden de films in het begin eenigszins te lijden van doorkomend daglicht, nader hand werd hel beeld uitstekend en werd een goeden indruk vorkregen van de wijzo, waarop het in deze reuzen-onderneming, waar 170 duizend menschen werken, toe gaat. Om halfclf was de verlooning ge ëindigd. Lisse. Dinsdagavond vergaderde de Coöperatieve Boerenleenbank voor Lisse en naaste omgeving. De directeur, de heer C. van Leeuwen, presideerde deze vergadering. De notulen werden ongewijzigd vastgesteld. De secretaris deed verslag van het behees over 1925. De heer L. Onderwater werd weer herbenoemd als lid van den Raad van Toe zicht en de heer H. (IulseboscU als lid van het besluur. Hel overzicht van den toestand der bank over het boekjaar 1925 is als volgt; Spaargelden: Op 1 Januari bedroeg hel saldo 1765.102,97. Inge!, werd 1906 185,34, totaal 11.671.288,31. Terugbetaald werd f856.892,14, saldo op 31 December alzoo 1814.396,17. Voorschollen: Op 1 Januari le vorderen: f262.536; nieuwe voorschotten f 98.500. (otaal f361.036. Terugontvangen werd 187.616; saldo 31 Dec. alzoo 1273.420. Loopende rekening Centrale bankr Op 1 Jan. tegoed f 104.207,08: gezonden werd 1934.512,53; totaal f 1.038 719,61. Opgeno men werd f894.371,41; saldo 31 Dcc. alzoo 1 144 348,20. Leden; Op 1 Jan. le vorderen f567,062.39; vérstrekte gelden f2.575.212,89; totaal alzoo f 3.142.275,28. Terugonlv. werd f 2.54G.686.01 saldo 31 Dee. 1595.589,27. Omzel: totaal der onlv.: f 5.261.618,54; tolaal der uitgaven f 5.223.G22.35; totaal f 10.485.240.89; omzet v. jaar f 4.808 456,12; vermeerdering f 5 G7G 784,77. Winst- en verliesrekening: Aan rente ont vangen 151 477,23; aan rente betaald: f 45.810,73. alzoo wist t 5666,50. Reservefonds: Saldo fonds 1 Jannari: f21.702,03; winst boekjaar f 5666,50; bedrag reservefonds totaal f 27.368,53. Afwezig waren 135 leden, welke daardoor eer» boele verschuldigd zijn van f 0.50 p. lid. Een der aanwezigen vroeg naar de mo gelijkheid van verlaging van den renlevoet De Voorzitter deelde daarop mede, dat dit r unt reeds de aandacht van 't besluur had Hedenavond komt de raad der ge meente in openbare vergadering bijeen, te halfaelil, om te behandelen: 1. Voorstel van B. en W. om aan den heer H. A. Snijders een perceeltje bouwter rein te verkoopen langs de Julianaslraat. 2. Idem, om aan den heer C. v. Rijssel een perceeltje bouwterrein te verkoopen langs de Kanaalstraat. 3. idem om voor de verbreeding van de Kapelstraat van diversen een strook grond le koopen. 4. Idem om een perceel grasland langs de Kanaalstraat le verhuren aan den heer \V. A. Verlaan. 5. Idem tot vaststelling van een verorde ning op hel verbliijf van woonschepen in de gemeente. 6. fdem tol wijziging van de Algemeene Polilieverordening voor zooveel de maximum snelheid betreft. 7. Idem om den lieer J. "Pijnacker met in gang van i Juli 1920 te herbenoemen tot lid van den Raad van Commissarissen van de N.V. Eleclriciteilsbedrijf HillegomLisse Sassenheim. 8. Idem tot vaststelling van een verorde ning omtrent afzonderlijk beheer van be schikbaar en opgenomen kasgeld. 9. Comptabiliteit. 10. Ingekomen slukken en mededeelIngea. Noordwijk. Loop der bevolking Ingekomen personenM. C. Mulder, dienstbode, Soest, Zd. Boulevard 11; P. Groenhuizen, banket- bakkersbed., A'dam, Molenstraat 49; C. M. Rouwmoester. dienstbode. Sassenheim, Wil- helminaslr. 5: E. Otte. huishoudster, Am sterdam, Zd. Boulevard 35; Dj. Wynja, win- kolbed., Worlcum, School- raai 70b, C. W. van der Klugt, dienstbode,— Noordw.houl, Bronckhorstslr. 69, 11. Brouwer, landarbei der, Nieuwveen, Langevcld 26; Wed II. Eigenbrood geb. van Doorn, Voorhout, SL- Jeroensgeslicbt; J C. Wijtenburg, Leiden, Idem; Wed. C. Ilcykoop geb. de ICcyzor, Idem, Idem. Vertrokken: Wed. J. J. Koning geb. Kooy, Oegstgeest. Warmondgrweg 68; J.-Duyn en fain., inspecteur levcnsverz.-mij., Zeist, Dorpsstraat 23. RoordwijkerhonL Dinsdag vergaderden de ingelanden van den Hoogevcensehen polder. Voor de vergadering begon had de verkiezing plaats van twee poldermeesters. In de vacature B. van Dijk werd gekozen met groote meerderheid van stemmen, de heer M. Koudijs. In de vacalure Job Pen- nings de heer W. Th Langeveld, De nieuw gekozenen namen beiden de benoeming aan. Hierna heette de voorzitter alten welkom en moest hij tot zijn spijt meedéelen, dat de secretaris, de heer L. M. van Noort, onge steld was. De heer H. Langeveld nam daar om diens functie waar. De boeken en be scheiden werden door don heer G. Schilder in volkomen orde bevonden. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de inkomsten bedroegen f 9-468, en de uitgaven f 8616. Verder bestaat er een dubious:: kwestie over een bedrag van f 355 dat nog te vorderen is aan polaerlasten. Toen indertijd de pelroleum-moter ge plaatst werd. was het de bedoeling om hen, die geen belang bij deze machine hadden 12 reductie per H A. te geven op de polder- laslen. De heer J. van Dijk zegt: „het be sluur heeft ons misleid. Er wordt van de niet-belanghebbcnden evengoed f7 polder- last per n.A. gevorderd. Wij weigeren te betalen." Het zal nu een rechtzaak worden. Ingekomen was eep schrijven van den pensioen-raad, waaruit blijkt, dat nog f 970 betaald moet worden aan pensioenbijdrage voor den ouden molenaar. Hieraan zal worden voldaan. Ingekomen is een verzoek om salaris- verhooging van den tcgenwoordigen mole naar. Deze wensch-t in plaats van 1300 salaris, f 500 te verdienen. De molen maalde in 't afgeloopen jaar 1200 uren, waaronder op 12 Zondagen diensl werd gedaan. De molenaar verdiende alzoo 25 ets. per uur. Gaarne had hij ook een gratificatie voor 't afgeloopen jaar van 1270. Besloten werd het salaris van 1300 op f 400 te brengen en over 1925 een gratifi catie toe te kennen van f 100. Is de mole naar er niet mee tevreden, dan zullen legen 1 Juni in het „Leidsch Dagblad" nieuwe sollicitanten worden opgeroepen. In de begrooting 1926 kwam voor het punt om bet salaris te verhoogen van den voorzitter, den penningmeester cn den secretaris met 15 tol 20 pet. De beer J. van Dijk uit liierover zijn ver ontwaardiging. De man, die bel werk doet krijgt wat of niemendal, zegt hij, en de be stuursleden die zelf alle mogelijke moeite doen om stemmen le krijgen om aan de groene tafel te kunnen plaats nemen, wil len hun salaris bovendien aardig zien stijgen. De lieer P. P. Verdogaal zegt, dal de be stuursleden voor zich zelf veel te veel reclame gemaakt hebben en nu bovendien nog met de duiten willen gaan strijken. Met algemeene stemmen wordt het punt dan ook geschrapt. De begrooting 1926 wordt hierop vast gesteld ip^uilgaven op f 54441/2, in in komsten op ruim f 5000. De polderlasten. zulten in 1926 bedragen 110 per H.A. Voorhout. Door hel bestuur van den Boekhorstpolder is een gouden horloge, en door dat van den Luizenmarktpolder een gouden ketting toegekend aan den lieer W. D. Th. van Werkhoven, als blijk van er kentelijkheid voor diens trouwe diensten, gedurende 50 jaren als bode bewezen. Gisteren herdachten onze dorpsgenoo- len Leonardus van der Hulst en Grietje Nederstigt, wonende aan de Heerenlaan, den dag waarop zij vijftig jaar geleden in het huwelijksbootje slapten. Van vele zijden mocht het gouden bruidspaar op dezen dag blijken van belangsleling ondervinden. Het Voorhouter muziekkorps bracht hun een serenade, waarvoor de krasse oudjes zich zeer gevoelig beloonden, Burger 1. Stand Geboren: Theodoras Petras Franciscus, zoon van P. Th. Mens en C. M. van den Bosch. Jo hannes Michaöl Maria, zoon van H. A. Al- lard en C. M. Hollee. Antonius Wilhel mus, zoon van A. de Groot en C. M. van den Nculand. Overleden: Hendrik Schuurink 49 jaar, echtgenoot van P. Terreehorst. Ondertrouwd: H. J. Raaphorst, 23 j., van Lisse, en C. v. d. Ploeg, 24 j., van Voorhout. P. v. d. Berg, 30 j., van Noordwijkcrhout, en M. L. van den Nicuwcndijk, 30 j. van Voorhout. Getrouwd: W. v. nieren, 2G j, en G. J. II. Jansen, 27 j. Bestrijding van geelziek en zwaitrand» Erof. van Slogteren schrijft in het ,,Week_ blad voor Bloembollencultuur": Op het oogenblik is wel de meest ur gente vraag voor de bestrijding van het geelziek het spoedig ontdekken van het zwartrand om dit zoo snel en afdoend mo gelijk onschadelijk te maken, ten einde verdere verspreiding te voorkomen. De tot nu toe als het beste hiervoor aan bevolen methode, is het wedsnijden van alle ook maar als verdacht gevonden planten, liefst met een of meer rijen van nog schijn baar gezonde omstanders. Aan deze be proefde methode blijft, evenals bij elke bestrijding te velde, het gevaar van ver spreiding der iiektte bij het toepassen 'der bestrijdings-methode verbonden. Op de ge- vaien aan het werken lussohen de bollen verbonden, heb ik reeds eenige malen Ge wezen. Ten einde deze gevaren iets te ontgaan, heb ik proeven genomen en doen neipcn met het natspuiten van alle zwartrand- plckken met een oplossing van formalide, verkregen door 1 Liter van de handelsop lossing te verdunnen met G tot 8 Liter wa ter. Indien men daarna deze planten nog afsnijdt, loopt men voel minder gevaar bij dit afsnijden de ziekte nog met handen of mes te verspreiden. Ook heb ik hier en daar echter kunnen vaststellen, dat de ziekte zich rondom deze planten, ook in dien deze niet werden afgesneden, met meer verspreidde. Dikwijls bleven zelfs de onderste gedeelten der planten schijnbaar gezond en verspreidde de besmetting zich niet verder in do aangetaste bladeren. liet laatste is evenwel meer dan men mag verwachten en men doet beter er op te rekenen, dat de nat gespoten planten ver loren gaan. Indien men echter de besmet ting hiermee kan stoppen, moet men hier mee zeker in de gegeven omstandigheden tevreden zijn. Is het nu ook nog mogelijk het zwartrand te stoppen zonder de aangetaste planten en hun omgeving te vernietigen, en tevens in de rest van de partij de besmetting le voor komen. Hiervoor werden reeds geruimen tijd proeven genomen met een besuiting met sublimaat. Aan het gebruik van dit middel zijn echter zoo groote gevaren verbonden, niet alleen voor de planten, maar ook voor le menschen, die het moeten aanwenden, dat het gebruik hiervan alleen gerechtvaardigd is, indien blijkt, dat niet alleen de resulta ten afdoende zijn, maar er ook geen ander middel met nabijkomende uitwerking is te vinden. De gevaren van sublimaat zijn zoo groot, dat hiervoor niet krachtig genoeg kau wor den gewaarschuwd cn het geringschattend schrijven of spreken over het hieraan ver bonden gevaar, grenst aan het misdadige Eén gram sublimaat is voldoende om 10 k 15 menschen to dooden, terwijl ook nog veel kleinere hoeveelheden, indien de menschen deze herhaaldelijk binnen krijgen, op den duur zeer groote gevaren kunnen opleveren. Indien de gevolgen zich openbaren, is het wellicht te laatl Hen, die hiermee proeven hebben geno men, heb ik voor zoover ze mij om advies hebben gevraagd, dan ook zoo krachtig, als me dit mogelijk wa3, op het groote gevaar gewezen. De resultaten tot nu toe verkre gen, schijnen soms wel gunstig, al durf ik nog niet te verklaren, dat deze de toepas sing van een zoo gevaarlijk middel recht vaardigen. Stellig zou ik hiervoor ook nu nog niel hebben geschreven, indien me niet was ge bleken, dat hier en daar het middel reeds op een wijze wordt toegepast, die zoowel voor de menschen, als voor de planten noo- deloos gevaar oplevert. Hoe sterker de oplossing, des te grooter is hefc gevaar, zoowel voor hen, die het toedienen, als voor de plant en het ge bruik van oplossingen, sterker dan strikt noodzakelijk voor het dooden der bacte- rieën, is voor de menschen en de planten noodeloos gevaarlijk. De bespuiting moet niet vaker worden toegepast, dan do ziektetoestand absoluut noodzakelijk doet schijnen. Waar de bac teriën worden getroffen, worden deze door een oplossing van 50 a 75 gram per 100 Liter water reeds gedood en overal, waar men de planten raakt, zonder bacteriën tc treffen, doet men schade aan de planten, die slechts voordeel kan opleveren, indien er een beschermend laagje op de plant aanwezig blijft. Hiervoor is het gebruik van kleefstoffen zeer gcwenscht en tot nu toe schijnt mij dextrine het meest aan tc bevelen. Met andere middelen worden proeven genomen. Daar het noodzakelijk is om de zieke planten overal te raken en de te beschermen planten over het ge- heele oppervlak met een beschermend laag je te bedekken, is een dichte bespuiting gcwenscht. Zoolang we nog in het stadium van proefnemingen zijn; schijnt me !»et beste een oplossing van 50 a hoogstens 75 gram per 100 Liter te gebruiken, waarmee zoodanig dient tc worden gespoten, dat men met een pulverisator va nl5 ^iter on geveer 6 bedden spuite. Men losse de su blimaat eerst in liefst heet water op cn verdunne deze oplossing met water. Daar na. losse men in de 100 Liter oplossing on geveer een half pond dextrine op. 'Aan het mengen van de sublimaat in de Bordeaux-pap, is, uit een theoretisch oog punt gezien, het bezwaar verbonden, dat hierdoor veel minder oplosbare 'verbindin gen ontstaan, waardoor de uitwerking min der giftig moet worden. De sublimaat behoeft echter niet onder alle omstandigheden voor 100 pCt. onwerk. zaara te worden en ook de minder oplosbare kwikverbindingen zullen giftig blijven. In verband met Jiet bovenstaande is niet vreemd, dat ons is gebleken, dat de planten minder snel worden beschadigd bij het ge bruik van de combinatie van sublimaat en Bordeaux-pap. De uitwerking is echter ook tegenover het zwartrand minder krachtig en al scheen deze in enkele gevallen voldoende, in andere gevallen meende ik te moeten vaststellen, dat de uitwerking onvoldoende was. Waar ik nog nergens schade heb kunnen vaststellen veroorzaakt door hel gebruik van 150 gram sublimaat in 100 Liter op lossing van Bordeaux-pap, kan het wellicht aanbeveling verdienen deze methode aan te wenden waar men vreest last van vuur te zullen krijgen Vuufsnijden toch zal dit jaar waarschijnlijk meer schade dan goed uitwerken. De ervaring met het gebruik van Bor deaux-pap tegen bet vuur opgedaan, heeft ons echter voldoende doen zien, dat de be oordeeling van de resultaten van bespui- tingsproefnemingen} die zoozeer van almos- pherische invloeden afhankelijk zijn, uiterst moeilijk is. Behalve voor de menschen levert hel ge% bruik van sublimaat echter ook groot gevaar voor de planten op. Het gebruik van ta sterke oplossingen of het te vaak spuiten heeft dan ook al menigeen een groot deel van het gewas doen verspelen. Indien dif toch reeds als verloren beschouwde par tijen betreft, moge men dit uog niet ala ccn groot verlies beschouwen, toch heeft een onoordeelkundige toepassing ook bij niet erg zieke partijen veel sc,hade veroorzaakt, dio beter vermeden had kunnen worden. Zoolang de weersomstandigheden de ver spreiding van het geelziek nog niet veel meer in de liand hebben gewerkt, is een -clefinitiof oordeel nog niet te geven. Ook in de niet-bespolen partijen verspreidt het zwartrand zich in de laatste tijd niet sterk. Tot zoolang blijve men vooral tegelijk vast houden aan die methode v.m bestrijding, waarvan we de waarde reeds van vroeger kennen. Wil incn proeven^ nemen met hel gebruik van sublimaat, dan blijve men zich steeds bewust van de zeer groote verantwoordelijk heid, welke het gebruik hiervan, oplegt aan hen, die het gebruik hiervan adviseeren of aan hun personeel opdragen. Op elke ficsch of emmer of zak, du subli maat bevat moet met zeer groote letters do inhoud vermeld staan met dc aanwijzing, dat het zwaar giftig isl De arbeiders en ieder die er mee in aanraking is geweest, moet terstond daarna zijn handen zeer goed was sen en vooral'vóór elke maaltijd dit nog eens goed worden herhaald. Men bedenke, dat iemand die eenmaal één tiende gedeelte van één gram heeft binnen gekregen, onherroepelijk verloren is en door geen medische hulp meer te red den is. In de gegeven omstandigheden is boven staand schrijven vooral als een zeer ernsti ge waarschuwing voor hen, die sublimaat gebruiken of willen gebruiken bedoeld. Voor overleg lot proefnemingen blijft onder- geteekende gaarne bereid, terwijl hij zich voor de medcdeeling van ervaringen houdt aanbevolen. V raag: Ik heb uien'gezaaid op zwaren grond. Waarmede kan ik 't gewas aanstonds beste bemesten oru lot eon goed resultaat te lcomen A. G. te Ll 'Ant w.Mesteu met beer is ai.i. niet ge- wenscht-, kunstmest is de aangewezen weg. Geef per Are (100 M2.) 8 kilo Ammoniak- superfosfaat, waaraan 4 kilo patent-kali kan worden toegevoegd. In plaats van de am- moniak-superfosfaat kunt u uitstrooien, eveneens per Are, 8 kilo zwavelzure Am moniak en 4V& kilo Superfosfaat. Vraag: Ik heb sla geplant, kunt u me ook een bemesting opgeven, waarmede cte sla goed zal uitgroeien C. S. te L Ant w.Als de grond niet te licht is oil wat oude kracht aanwezig geacht kan wor- deD, kunt u uitstrooien per Aro (100 M2.) 2 a 3 kilo Ohilisalpcter. Dit moet fcuaschcn de planten gestrooid of, wanneer het er over moet geworpen, dan dienen de blade* ren volkomen droog te zijn. J. S. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Re dactie onder motto „Tuinbouw." Ned.'Herv. Kerk. Beroepen: Te Marken: J. van Wocr. den, candidaat le Loosduinen. Te Mijdrecht' II. J. van Schuppen, te Groot-Ammers Aangenomen: Naar Zuilen: D. C- de Grool, te Vianen. Gerei. Kerken. Beroepen: Te Hilversum C. v. d. Woude. le Gorredijk; Te Overschild: H. Wiersema, cand. le Zandeweer (Gr.); Te Tholen- J. de Koning, tc Vries. Ds. D. Pol. Ds. D. Pol, indertijd predikant bij de Ge. rel. Gemeente te Boskoop, thans te Rijsoord, herdenkt heden zijn 25-jarige ambtsbedie ning. Synodale Commissie der Ned.-Herv. Kerk In behandeling komen de zaken belrel- tende de geestelijke verzorging der Neder landers in Duitschland Uit het rapport van den voorganger, den lieer Sanders, blijkt, dat in de week vóór Paschcn dr. J. B Callenbach de gemeenten le Duisburg, Ruhrot, Müllieim cn Essen bezocht, aldaar lidmaten hectl aangenomen, den doop be diend cn avondmaal gehouden. Uil het ver slag, door dr. Catlenbacli ingediend, blijkt, dat de verhouding van de Nederlandsciie en Duilsehé gemcenlcn in het Rijngebied gunstiger is geworden, na een bespreking door den heer Van Lith en hem met de .vertegenwoordigers van het Presbyterium 1e Duisburg* en van het Consislorium le Coblenlz De arbeid onder de Nederlanders wordt met grooten ijver behartigd door den heer Sanders 't is zeer le betreuren, dat het groote belang van dil werk nog le weinig wordt erkend, waardoor de collecten voor dit doel veel tc weinig opbrengen, en de noodzakelijke uitbreiding van hel werk niet kan plaats hebben. Voor den verbouw van hel Ziekenhuis te Meiderich, dat voor de Proleslanlsche Ne derlanders van groot belang is. wordt f200 geschonken In Emmerik wordt om de veertien dagen dienst gedaan door dr. Zeydner te 's lloe- renberg. De bijdrage voor dit werk moet met 150 worden verhoogd. Dr. Zeydner bezoekt ook geregeld het ziekenhuis In Kleef wordt des Zondags dienst ge daan door de brs. Harmsen en Rijkens. uit Nijmegen een enkele maal door dr. Zeydner. In Gronau wordt geregeld dienst gedaan om de beurt door de predikanten: TWmad

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 5