RWATTAs5r Bij Griep of Influenza werken MijnharSt's ganapiriniabletten mede tot een spoedig* herstel JAS/A :I|il Beter dan6oedDE^ESIE EERSTE KAMER. TWEEDE KAMER. RECLAME. Glazen Buisjes 75 cent. Bij Apoth. en Drogisten Rijksslcun daarvoor thans geheel wordt ge mist, duizenden jongens en meisjes, in het bijzonder ten platlelande, na hun 12de jaar geen gelegenheid tot het ontvangen van eenig onderwijs meer hebben, en daar door voornamelijk voor de kinderen der on- eh minvermogenden het onderwijs geduren de de zes jaren op de lagereschool het conige onderwijs is, dat zij ooit genieten;' dat bet ontbreken van een zevende leer jaar en een slechts zesjarige leerverplich ting in onzen tijd, waarin de lagere school, hetzij als hel instituut, dat een stevige basis heeft te leggen voor deugdelijk vak- en an der vervolgonderwijs, hetzij zij eindonder wijs heeft te geven', een hoogst belangrijke factor is in de ontwikkeling van onze jeugd, oorzaak zal worden van een te geringe gees telijke kracht van ons volk en daardoor den terugkeer tot de vroegbre volkswelvaart te genhouden dat de millioenen aan het lager onderwijs gedurende zes leerjaren uitgegeven, door het ontbreken van een zevende leerjaar en een beperking van de leerverplichting tot zes jaar, nooit dat rendement kunnen opleveren, als waartoe ze in staat zouden zijn, indien ter bevestiging en versterking en uitbreiding van het geleerde nog een jaar onderwijs werd verstrekt in een zevende leerjaar, spe ciaal daarvoor juist ook ingericht; dat de verantwoordelijkheid voor het groo- tc hiaat van twee jaTon tusschen het oogen- blik, waarop tengevolge van de thans gel dende slechts zesjarige leer-periode der la gere school, deze door onze plm. 12-jarige jongens cn meisjes wordt verlaten, en den leeftijd van toelating tot den arbeid in fa brieken cn werkplaatsen, met zijn zeer ern stige gevaren voor de moreele, zoowel als de verstandelijke cn lichamelijke ontwikke ling van onze aanstaande jongelingschap, door Rcgcenng en Volksvertegenwoordiging moeiiiik langer kun worden gedragen; oat het dalen van heb peil van ons on derwijs beneden dab in de ons omringende landen voor de toekomst van ons volk ars hoogst bedenkelijk mocb worden be schouwd; deze toekomst zoo afhankelijk van een intens goed gedreven landbouwbe drijf, een deugdelijk concuTrêerende in dustrie en kloeken, durvenden handel, deze drie niet mogelijk zonder goed land bouw-, nij verhei de- en handelsonderwijs, en deze ondervvijsvertakkingen w»eer niet be staanbaar zonder een uitnemenden basis van goed lager onderwijs; dat de terugkeer tot een zevende leer jaar en een zevenjarige leerverplichting in aanmerking genomen het groot aantal op wachtgeld gestelde leerkrachten bij het lager onderwijs en het feit, dat vele souool- gebouweu in verband met dc vóór de Wet geving van 30 Juni 1024 geldende regeling op heb hebben van een zevende leerjaar reeds zijn ingericht aan de financiën van Rijk en gemeente niet zulke hooge eischen stellen zal, dat met de gvoote bo- tcclcenis daarvan dc daarvoor te maken kosten niet te verdedigen zouden wezen; dat op deze gronden de Regeering drin gend wordt verzocht, do Wet van 30 Juni 1924 (Stbl. Xo. 319) wat betreft dc artike len I en II en III, in te trekken. Spoorwegpersoneel. De Coöp. Vcrceniging „Voor Allen' voor spoorwegpersoneel, opgericht 1908, verga dert geregeld op Zondag, waardoor de leden die bezwaar hebben tegen reizen en verga deren op Zondag de algcmecne vergaderin gen niet kunnen bijwonen en ook geen functie al© hoofdcorrespondent of correspon dent of een lcid«ndc functie in het bestuur kunnen aanvaarden. In de laatste jaren gingen hiertegen stem men op en het gelukte in 1925 een alge- meene vergadering op een dag in de week lo krijgen. Hierna echter werd het bestuur door hoofdcorrespondenten cn corresponden ten bewogen, dit niet meer te doen. Een aantal leden heeft hiertegen schrif telijk bij het bestuur geprotesteerd, maar besloten werd, toch op Zondag te vergade ren, waarop de secretaris de heer P. Z. L. dc Groot, te Utrecht, zijn functie neerlegde. Velen van hen, die geprotesteerd hebben, sloten zich aane.en en belegden een ver gadering, waarop plannen voor een actie weiden besproken! Een comité werd ge vormd bestaande uit de hccrcn J. Augusteyn te Zwolle, W. Belger, C. J. Pels, H. L. Schollen en P- Z. L. de Groot, te Utrecht, A. v. d. Burg, te Amersfoort, Taal, te Voorschoten en G. Wissel ink, te Enschedé. Dit comité heeft zich opnieuw met een uit- vocrigen brief tot het bestuur van „Voor Allen" gewend, waarin dringend verzocht wordt aan het bezwaar legen het vergade ren op Zondag tegemoet te komen daar het comité anders tot zijn leedwezen er toe zal moeten overgaan, voor het bedanken alë lid propaganda te maken cn op andere wijze uclie tegen „Voor Allen" te voeren. Christelijk Ovexkeidspersons&l. In de Maandag gehouden vergadering van het permanent comité van Christelijke Or ganisaties van personeel in pubiieken dienst is het Bezoldigingsbesluit voor burgerlijke rijksambtenaren, zooals dat na de jongste herziening tot stand is gekomen, aan ern stige criliek onderworpen. Geconstateerd werd. dat de teleurstelling onder het lagere personeel zeer groot is, nu blijkt, d£.t slechts één salarisnorm onder de f 2000 voor ver betering in aanmerking kwam. Het stelsel van salarisnormcp heeft schipbreuk geleden omdat de regeering ten aanzien van de bij zondere commissies van overleg geen vast gestelde leiddraad kon verschaffen. Besloten werd te ijveren voor een tech nische herziening van het Bezoldigingsbe- sluit, waarbij het stelsel van •salarisnormcn wordt afgeschaft en een volledig en over zichtelijk salarisreglement verkregen wordt, terwijl het salarispeil van 1920 meer be naderd wordt. Tenslotte sprak de vergadering er haar emsüg leedwezen over üit, dat de regeering inzake de bevordering tot schrijver le klasse, welke functie bij wijze vojt com promis tusschen de regeering en ae orga- uisalie i9 ingevoerd, nog geen maatregelen heeft genomen, waardoor de betrokkenen T^ed-s' 5 maanden nadeel ondervinden. Aig. Ned. Christelijke Ambten aanbond. De Algemeene Noderlandsche Christe lijke Vmblenaacsbond hield gisteren zijn jaarlij'ische algemeen© vergadering te Dordrecht. Omstreeks 1 uur lieellc de voor zitter der regelingscommjssie, de heer S. R. Beinema, de afgevaardigden welkom. Daarna heeft in de feestelijk versierde raadszaal de officieel© ontvangst plaats ge had, waarbij de burgemeester, de heer P. L. de Gaay Fortman, de gasten met een uit voerige rede begroet heeft. De voorzif ter van den Hond, de heer A. de Vric9, heeft deze rede beantwoord. Daarna is een boottocht gehouden, aan geboden door het gemeentebestuur en gis teravond werd een gemeenschappelijke maaltijd gebruikt, waaraan ook B. en 5Y. aanzaten. Uil do S. D. A. P. In de jongste bestuursvergadering van de S. D. A. P. is, naar „Het Volk" meldt, be sloten tot het instellen van een commissie ter bestudeering onzer huwelijkswetgeving. Uilgenoodigd zullen worden om hierin zitting to nemen de leden mr. Donker, mevr. S. Groene wegen, mr. M. Mendels, mevr. C. Pot huisSmit, mej. mr. E. Ribhius Peleiier, W. H. Vliegen en F. M. Wibaut. De van verschillende kanten geopperde bezwaren togen de vereeniging van de func tie van Gedeputcerdo van Zuid-Holland en het lidmaatschap der Tweede JTamer door don heer J. H. Schaper, werden besproken. Daar beide functies gezien de woon plaats van den heer Schaper, en do plaats waar beido functies worden uitccocfend behoorlijk door hom kunnen worden vervuld en de beslissing in dezen volgens congresbe- sluit bij liet P. B. berust, meende dit college tegen deze verbinding geen bezwaar te moe ten maken. -»•» UIT NED. COST-INDIE. Vice-president Hooggerechtshof. BUITENZORG, 19 Mei (Ancla). De hoer mr. A. H. Walkafe, onlangs van verlof terug gekeerd en voordien raadsheer in het Hoog gerechtshof voor Ncderf.-Indië, is benoemd lot vice-president van dit Gerechtshof. RECLAME. (Vergadering van gisteren). Na opening, voorlering cn goedkeuring der Notulen, wordt mededceiing gedaan van ingekomen boekwerken, adressen, enz. De VOORZITTER deelt mede, dat morgen aldeelingsonderzoek zal plaats hebben van een aantal wetsontwerpen, in de eerste plaats van de begrooting van financiën. Donderdag 11 uur openbare vergadering tot albandeling eerst van een aantal klei- ncro ontwerpen, waarna algemeene be schouwingen over de Begrooting van Finan ciën zullen worden gehouden. Do VOORZ1TTFR verdaagt hierop de openbare vergadering tot Donderdag 11 uur. Als bijzonderheid 'zij aangclcekend, dat deze avondvergadering van de Eerste Kamer nog hij daglicht gesloten kon worden. (Zitting van gisteren). Installatie van mr. dr. Schckking. Het nieuwbenoemde lid mr. dr. Schokking legt dc vereischle eeden af en neemt zitting. Interpellalie-Lovink. Aan de orde is dc interpellatie van den heer Lovink inzake dc onlangs door Ame rika getroffen maatregelen ten aanzien van den invoer van planten en bollen. De heer LOVINK (C.-H.) geelt een over zicht van do geschiedenis van de maat regelen tijen den invoer van planten en bollen, die een ernstige belemmering zijn voor onzen export. Allengs heelt de Ziekte- kundigen dienst zich ontwikkeld en wel tot een hoogte, die eerbied afdwingt. Inmiddels is Amerika voortgegaan met verscherping der maatregelen, zoodat bijna alle invoer onmogelijk is geworden. Slechts voor een klein deel is deze nog toegelaten. Honderd procent zekerheid kan geen land eischen evenmin als eenig land dien kan geven. Spr, stelt deze vragen: 1. Is de regeering in staat en bereid mede te declen ot de inspectie van die plan ten en bloembollen, waarvoor thans de in voer in Amerika nog mogelijk is, aan zoo danige ei:cben voldoet, dat er geen grond bestaat den invoer van deze gewassen uit plantcnziektenkundige overwegingen in Amerika le weren? 2. Is do regeering bereid, -om, wanneer de eerste vraag bevestigend kan worden be antwoord de Amerikaansche regeering hier van oflicieel mededeeling te doen en deze regeering daarbij te verzoeken, om wanneer zich onverhoopt gevallen mochten voordoen waarbij zou blijken, dat de inspectie in Nederland niet steeds effectief zou zijn, hiervan met vermelding van bijzonderheden onmiddellijk mededeeling aan do Nederl. regeering "Té doen, opdat de ondervonden bezwaren kunnen worden ondervangen? 3. Acht de regeering de methode, waar op op plantenzieklenkundige overwegingen verschillende tuinbouwproducten uit Ame rika zijn uilgesloten, niet een gevaar ook voor verschillende andere vakken van land en tuinbouw en zelfs voor koloniale pro ducten? 4. Is de regeering bereid met de Ameri kaansche regeering in overleg tc treden in zake de instelling van een gemengde com missie van deskundigen, ten einde te over wegen, welke maatregelen bcliooren te worden genomen om verdere uitsluitingen van in te voeren planten ot bollen uit hoofde van plantenzieklenkundige overwe gingen te voorkomen? 5. Mocht de Amerikaansche regeering niet bereid zijn lot het in hot leven roepen van een dergelijke gemengde commissie, ia de Ncderlandsche regeering alsdan bereid het initiatief te nemen tot het bijeenroepen van een conferenlie met belanghebbende landen ter vaststelling van de regelen, vol gens welke naar redelijkheid kan worden verwacht, dat verdere uitsluitingen in Ame rika op plantenzieklenkundige overwegin gen niet zullen plaals vinden, althans niet op de wijze zooais dit in liet verleden is geschied. De Minister van Binnenl. Zaken en Landbouw, de heer KAN, zegt, dat hét ant woord op alle vragen bevredigend kan zijn. Dat er wol eens slechte bollen tusschen do goede schuilen, is onvermijdelijk en gelijk da heer Lovink zeide, is 100 procent zeker heid nooit te geven. Amerika neemt aan, dat, als op een kist met 2000 bollen er één ziek is, de gansche kist besmet is. Dat is schromelijk overdreven. Het optreden van Amerika is doorzichtig: Amerika'is voor do Amerikanen en zoodra men iemand niet meer noodig heeft, sluit men hem uit. Zei men dat openlijk, dan wist mort waaraan men zich te houden bad. Do besmette bloembol is de stok. dien men vindt onj den invoer tegen te houden en protectio toe te passan. Echter last men geheel ten onrechte don goeden naam van onze producten aan. Ad 1. De toestand in Nederland en de inspectie is zoo, dat de beste waarborgen worden gegeven. Er kan dus niet het min ste bezwaar worden gemaakt door de Ame rikaansche regeering. Ad 2. De regeering is bereid wederom officieel onderhandelingen te openen en mededeeling te vragen omtrent eventueel gebleken ziektegevallen. Ad 3. Het standpunt van ^merika is inderdaad Ibedenkelijk en wordt (gelukkig door geen ander land gedeeld. Ad 4. Do regeering zal zoo ver mogelijk gaan met waarborgen te;stellen. Ad 5. Hangende de onderhandelingen met Amerika is er geen aanleiding om tot de instelling eener commissie over le gaan. Spr. wacht de besprekingen af. Do Minister van Buitenl. Zaken, de heer VAN KARNEBEEK, zegt. dat de bevoegd heid van Amerika niet ontkend kan worden. Iets anders is hot of ze strookt met goede verhoudingen en met de Amerikaansche beginselen zelf. Voor arbitrage is hier geen terrein want er is geen verschil tusschen de Staten. De hee LOVINK (G.-H.) repliceert. Spr. betoogt, dat de Ilollandsche bollen veel ge zonder zijn dan die in America, waar het vol zit met ziekten en het is noodig daarop Amerika te blijven wijzen. De heer LOERAKKER (R.-K.) betoogt, dat de controle op dc bollen zóó goed is, dat voor ccnige vrees geen gevaar -behoeft te bestaan. Amerika schaadt zijn eigen be- belangcn ook, maar middelerwijl kwijnt in ons land een bloeier.de streek. De heer KORTENHORST (R.-K.) zal geen retoTsiemaaU'Cgelen vragen tegen Amerika, omdat dit den toesland zou verergeren. Ne derland moet niet als machlelooze smeeke- Jing slaan maar met krachtige argumenten aankomen. Het systeem van onze economi sche politiek heeft hier schipbreuk geleden en het wordt meer dan tijd die te herzien. Het stelsel van mceslbegunstiging helpt ons niet wat Amerika weert ons nu op grond van gezochte kwalen en profiteert van onze mcostbcgunsliging. Dc heer VLIEGEN (S.-D.) wil propaganda maken in Amerika zoodat verkeerde voor stellingen verdwijnen. De kwaadwilligheid om onze producten te smaden zal tegenge gaan moeten worden en dat is het eerste wat wij moeten trachten gedaan te krijgen. Van retorsie-maatregelen rtioet spr. niets hebben. Minister KAN antwoordt nog kort. Hij zal niet ingaan op de economische beschouwin gen van den lieer Korlenhorst. Spr. wijst op de Ned. Kamer van Koophandel in Amerika die veel goeds doet en propaganda maakt. De mededeeling dal Amerikaansch fruit be smet was met arsenicum, is den Minister bekend. Als dat juist was dan zou het een geldige reden voor verbod Zijn. Later ech ter zijn die mededeelingen tegengesproken. Na eenigo dupliek wordt do interpellatie gesloten. De vergadering wordt verdaagd lot 's avonds acht uur. Avondvergadering. Hoofdstuk X (Arbeid). De besprekingen betreffende Hoofdstuk X (Arbeid) der Staalsbegrootingover 1926, worden voortgezet. Dc heer SCHAPER (S.-DI spreekt de hoop uit, dat deze Minister veel tot stand zal kun nen. brengen ten bate van de arbeiders. Hij moge zich verzetten tegen menschen als den heer Korlenhorst, die tegen arbeidsver- lcnging en loonsverlaging zelfs geen be zwaar heeft. Spr. wijst den Minister op het probleem der huisindustrie, waarin nog veel misstan den bestaan. Er moeten nog groote dingen worden gedaan, want er is nog weinig tegen gedaan. Er wordt nog te veel geprofiteerd van de huisindustrie en spr. wijst op de zegeltjes-plakkerij, waaromtrent nog niet vaststaat wie die moet betalen. Deze Minis ter moge hier wel eens het oog op gevestigd houden. Er is een verwarring omtrent de Iconklassen omdat deze niet zijn va9t te stellen. De arbeidsduur is lang en de huis industrie werkt dien in de hand. Vrouw en kinderen werken mede en het gezin wordt afgebeuld. Van vacantie is geen sprake. Vooral wijst spr. op de Kleeding-induslrie, waarin de toestanden zeer slecht zijp- Volledige toepassing der arbeidswetten op de huisindustrie is noodig en toezicht daar voor is onmisbaar. De wetgever moet alle pogingen tot verbetering steunen en het lijkt spr., dat de Minister met spoed tal van maat regelen moet invoeren, Vervolgens drukt hij den Minister op het hart eens den toestand der toonkunstenaren na le gaan. Deze mensehen vragen niets dan één vrijen dag in de week; minder kan hel al, niet. Het betrett niet alleen de bioscoop muzikanten maar allo (oonkunslenaren, wanl de mees'en hebben nooit één vrijen dag. Spr. hoopt, dat de Minister hier eens krachtig zal optreden, want het is dringend noodzakelijk dat aan dien slechten toestand een eind komt. Naar spr.'s oordeel zijn dc muzikanten vrcl onder de Arbeidswet te be trekken. Kan dat niet, dan hoopt spr. op een speciaal wetje voor deze personen. De hc-er VAN DEN TEMPEL (S.-D.) pleit voor een wettelijke regeling in zake een werkioosheidsuilteering. Al sinds vele jaren bestaat de noodzakelijkheid daarvoor en er is een lijd geweest, dat de Regeering ook van die mecning was. Spr. geeft een over zicht van hetgeen in de laatste jaren over dit onderwerp is geschreven, en geadviseerd ten einde tc geraken tot een Wettelijke rege ling. Do adviezen leerden, zoo schreef mi nister Aalberse, hoe uiterst moeilijk deza materie is. De moeilijkheden kwamen echter van de zijde der werkgevers en de Regee ring liet zieh daardoor "afschrikken. Voor spr. is dit geen reden om zich te laten terug dringen: integendeel spr. blijft met nadruk een wettelijke regeling verdedigen. Er is op dit gebied al veel tot stand gebracht, meestal zonder medewerking der werkgevers en de Regeering vindt een grondslag, waarop zij kan voortbouwen. Groote stabiliteit in do verzekering, uitbreiding van het aantal ver zekerden, betere verdeel ing der kosten over werkgevers en werknemers en verieeniiir, van den uitkceringstermijn zijn de vier be langrijke punten, die allereerst geregeld moeten worden. Spr. hoopt, dat deze Minis ter dit belangrijke onderwerp in studie za: nemen en tot een goede oplossing zal bren gen. Als de Minister waebten zou op de toestemming* der werkgevers, dan kwain "er nooit iels van terecht. De Minister moet spoedig den knoop doorhakten. Do heer BOON (V.-B.) betreurt het, dat Minister Kooien is heengegaan en zag dezen Minisier met gemengde gevoelens optreden. Gelukkig heeft deze Minister nog al goede antwoorden gegeven op aan hem gestelde vrageft, o.a. ten aanzien van de overwerk- vergunningen. Er is bij den Minister aan gedrongen op stopzetten van die vergunnin gen, hetgeen naar spr.'s oordeel, onmogelijk is, omdat de toestanden in de industrie nog verre van gunstig zijn. Er wordt vooral door het N. V. V. krachtig geageerd tegen die ver gunningen. Spr. vindt dat niet verstandig en hij juicht het toe, dat de Minister een ander standpunt heeft ingenomen. Niet toestaan van dc overwerkvergunningen moet ten ge volge hebben, dat de bedrijven niet loonend zijn te cxploltoercn en dat het aantal ar beiders verminderd moet worden. Spr. licht dit toe met cijfers omtrent de Wiltonfa- brieken. Van verschillende zijden is aangedrongen op uitbreiding van de Arbeidswet voor velo categorieën. Spr. wijst eens op de chauf feurs; voor hen verwart men dienslüjd en arbeidstijd, die voor deze personen zeer verschillend zijn. De heer MARCHANT (V.'-D.): Precies als voor Kamerleden! De heer BOON (V.-B.) wijst er op, dat uit de kringen der arbeiders zelf verzet komt tegen do Arbeidswet, Tegen den doodenden regel komt ten slotte het volk zelf <ip. Een uniforme 8-uren-dag acht spr. geen schoone illusie. Ten aanzien van de goedkeuring der col lectieve arbeidscontracten moge de Minis ter eens ter degc nagaan hoe de adviezen daarover zijn. De internationale Arbeidsconferentie te Genóve gaat naar spr.s oordeel haar be voegdheid te buiten bij het toezicht op het landverhuizersverkeer. Het gaat verder dan uitbreiding van den inspectie en spr hoopt, dat onze vertegenwoordigers daArtegen zul len opkomen. Wat do conferenlie te Washington be treft, heeft de Minister een goed antwoord gegeven. Het voornemen om de conferentie te anlepiceercn bestaat zoogenaamd overal maar nog geen enkel belangrijk land heeft het gedaan. Van de 56 Staten zijn er 6 kleine die geratificeerd hebben, maar het zijn juist degene, die haast geen industrie hebben. Zoolang niet alle landen bereid zijn om te tcekenen, kan Nederland niet voorgaan want het zou gelijk slaan met zich den hals at te snijden. In die G landen is de onderlee- kening nog een wassen neus. De heer VAN RAPP.YRD (V. B.) bespreekt den landbouw in verband met de Arbeids wet. Spr. hoopt dat de Minisier voorzichtig zal zijn met zijn beslissing nu de Hooge Raad van Arbeid met 21 tegen 16 slcmmen zijn advies heeft vastgesteld. Een bindend- verklaring van de collectieve contracten acht spr. een stap in socialistische richting cn daartegen waarschuwt spr. ernstig. De arbeidsduur in het landbouwbedrijf is niet te regelen omdat alles afhangt van het weer. De vrijzinnig-democraten en de so ciaal-democraten hebben indertijd gestemd vóór de motie-Hiemstra in zake beperking van den arbeidsduur in den landbouw. Vlak vóór de verkiezingen hebben de vrijzinnig democraten in een strooibiljet dit ontkend. De heer OUD (V. D.) zegt dat de heer v. Rappard in Winterswijk had gezegd dat spr.'s fractie voor den 8 urendag in den landb. was. Dal is onjuist. De Minister van ATbeid, de heer SLOTE- MAKER DE BRUINE antwoordt. Er is een theoretische en een practische groep van vragen die gesteld zijn. Het solidarisme staat tegenover het indi vidualisme. Er moet een organische samen werking zijn die in Slaat leidt, omdat het slcrfc doorgevoerde individualisme lot een I noodlottig einde leidt. Organisatie is noodig cn spr. begrijpt dat de arbeiders hechten aaa hun organisatie. Het goed recht der vakbe weging aient allereerst erkend te worden, omdat die beweging het overleg brengt ea' leidt tot et-n beter levenspeil. Wij staan nog ïd een reeks van vragen en het is nog mei mogelijk alle np te losscn.-Voor vele is nog geen antwoord gevonden en zelfs de heer Veraart geelt toe dat wij nog zoekend zijn. Wij zullen nog iels moeten grijpen en spr. grijpt de vakbeweging ais uitgangspunt o.a. om te komen tot inperking van de over heidsbemoeiing, niet in den zin van het „laisser aller"' maar omdat zij veel kan overlaten aan andere organen. De klacht is algemeen dat de Staat te uniform regelt als hij gaat regelen. De organisaties en werk gevers en werknemers zullen veel zelf tót stand kunnen brengen, gelijk verschillende partijen meenen, al ligt het accent van htir opvatting wel eens elders. De Regeerin, heelt de taak van toezicht decentralisatie van bevoegdheden kan ons alleen uit het labyrinth voeren waarin wij geraakt zijn, Spr. wijst o.a. op het aniendcmenl-Dressel- huys b:j de behandeling van de Arbeidswet waarin werd voorgesteld die bedrijven uit de Arbeidswet te schakelen, waarin een col lectief arbeidscontract is verkregen. Hierin ligt voor spr. het uitgangspunt voor publiek rechtelijke regeling van den arbeid. Spr. wil niet meegaan met een poging van den Slaat, om de concurrcntie-voonvaarden gelijk te maken. De collectieve contracten moeten liet mo- gelijk maken dat de Regeering terugtreedt. Do civielrechtelijke regeling moet dus voor- of-gaan. liet advies van de Hooge Raad van Arbeid is verschenen, waarmede voor spr. de zaak niet uit is. De waarde van het ad vies ligt in de argumenten en niet in de stemmen-verhouding. De economische zijde van de vraag is nog onvoldoende beslu dcerd en onvoldoende bezonken. Hel opleg gen van loonen aan ondernemingen is een moeilijki? kwestie, die ernstig overwogen moet worden. De Staat Jogt thans geen loo nen op cn als dit geschiedt krachtens col lectieve contracten, kan niet gezegd worden dat de Staat terugtreedt. Het loon vormt oen eigen element in de constructie der contrac ten. Er zijn economische wollen die de loonsbepating beheerschcn en rr moet er gens oen regulator zijn. Binding der loonep zal moeten leiden tot binding der prijzen en men moge dal alles wel goed overwegen want het bezwaar der consumenten is nog niet ondervangen. Te naici is hot te denken, dat de procedure voor de bindend-verkla ring een waarborg is voor de consumenten, Spr. kan niet meegaan met bindendver klaring van collectieve contracten wanneer die ook omvatten bindciidverklaring van loonen. Het gansche vraagstuk dient bezien' tc worden van het standpunt der diverse parlijen. Daarvoor is hel thans nog tijd. Over de werkloosheidskwestie zal spr. thans niet spreken. Dat komt la ter wel. De kwestie van de conferentie te Genève is door den heer Boon ter sprake gebracht. Spr. meent, dat de competentie dier confe rentie ten opzichte van het landverhuizers- verkeer vast slaat. Wij, die veel met dit vraagstuk hebben tc maken, moeten stellig met het initiatief nemen om deze kwestie van de baan te schuiven. Nopens de Arbeidswet zijn vele vragen gcsleld. De acht-urendag acht spr. een be langrijk sociaal probleem. Dien te behou den is eeu sociaal belang, maar daartegen over kan het economisch belang slaan en hel is de vraag hoe ver het één liet ander kan tolerecren. Regeling der internationale productie is noodzakelijk, meent de heer Stenhuis, maar het is geen kleinigheid die hij daarmede vraagt. Zoolang dan echter die regeling niet is verkregen, moet men zicli aanpassen, maar dat wil de heer Stvnhuia niet. We moeten zoeken naar het punt dat sociaal en economisch mogelijk is. Het eco nomische leven leeft hier en daar weer op, maar men dient er voorzichtig mee te zijn. Voor het oogenblik gaat het practisch om dia overwerkvergunningen. Spr. heelt zijn standpunt dienaangaande uiteengezet: hif ziet de feiten van de twee kanteD. waarvan ze bezien moeten woTden. Het streven be staat over te gaan naar de 48-urige week, als dit mogelijk is. als het sociaal mogelijk is. Met den toestand in het buitenland dient gerekend te worden en spr. heeft als be windsman daaTop te letten. Hij citeert het oordeel der arbeidersorganisaties, waarvan vele ook een soepeler toepassing der Ar bridswel wenschen. Ten onzent is de toesland dikwijls niet anders. Met cijfers die gegeven zijn. moet men voorzichtig zijn. omdat massale en in- dividueolc vergunningen zeer verschillend van aard ziin. Als men daarmede rekening houdt, wordt de toestand anders. De ov'er- werk-vergunningen'worden zaakkundig ge geven, heeft de lieer Korlenhorst erkend en voor die verklaring is spr. dankbaar On recht is der bewering van den heer Sten huis, dat een God-zegen-don-gjeep bij de verleening wordt toegepast; onrecht is dat voor de hoofdambtenaren. Omtrent eenige detail-vragen geeft da Mi ni-ter nadere inlichtingen. - Voor den havenarbeid zijn faciliteiten verleend mot het oog op de concurrentie met het buitenland. Echter wordt getracht overleg le plegen met reederijen en dat heeft al resultaat opgeleverd. Tc Hoek van Holland zijn facililpiten verleend, maar naar spr.'p oordeel dient naar beperking van den Zondagsdienst te worden gestreeld. Bij uitbreiding van de Arbeidswet dient hel sociale belang in het oog le" worden ga- vat. Men moet niet verder gaan dan prac tisch mogelijk is en de Minisier wordt dik' wijls gekweld door de moeilijke vraag ver hij kan gaan. Normaal acht spr. het d® de Arbeidswet op den duur 'voor alle catw - 2—2.

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 10