AGENDA. •IET ZANGCONCOURS TE KOUDEKERK UIT DE RIJNSTREEK. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. Vlij day. Prediker (JanvusseDsteeg): Radio-avond Leidech Drankweeicoinité. Spr. ir. Brandt vver „Alcohol en snelverkeer". 8 uur. Zaterdag. Stadszaal (groote zaal). Feestavond Leid- sche Reddingsbrigade. llaliaegen nam. „l'Union" (Steenstraat)Uitvoering Eerste f*cidsche Klucht- en Revue-gezelschap. 8 uur De apotheek van do „Hulp der "Mensch- heid". Hooigracht 48. is altijd geopend, doch vau n.in. 8 uur lot v.m. 8 uur alleen voor spoed-recepten. Alleen voor leden van üat fonds. De avond-, nacht- on Zondagdienst dor apotheken wordt van V r ij d a g 14 tol en met Zondag 16 Mei a.s. waargeno men door de apotheek van den heer M. Boekwijt. tel. 552. Vischmarkt 8. mogelijkheid verschaft do boeken gemakke lijker lo verkrijgen, door het openen van een agentschap *n die wijk. Op twee avonden per week, Maandag en Donderdag van hall- acht lot negen uur zal in het huis Java- slrual 12 de gelegenheid bestaan hoeken .te lemen en aanvragen voor bepaalde boek werken in le leveren. Leden van de O. L. en B. die van deze gelegenheid wenechen gebruik te maken, kunnen zich in het ge bouw aan de Breestraat voor dit agent schap doen overschrijven, waar natuurlijk ook gaarne nieuwe loden aangenomen wor den. Postpakketten en luchtpostpakkelten voor, of via Engeland kunnen weder Ier ver konding worden aangenomen. De briefpost-verzending via Engeland is eveneens weder normaal. Onder verwijzing naar de desbetreffen de annonce vestigen wij er de aandacht op, dat door den groolen toeloop de intieme dansavond ten bate an de Leidsche Red dingsbrigade zal plaats vinden in de groote zaal der Stadsgehoorzaal, waardoor meerde ren dezen triooien avond kunnen meemaken. Gaarne wekken wij in het belang van het maatschappelijke doel tot een bezoek op. Kaarten zijn bij de leden van het dames comité alsnog verkrijgbaar en Zaterdag a.s. lusschen 2 en 4 uuf aan de Gehoorzaal. Morgen zal in het perceel Haarlem merstraat 237. waarin voorheen de „Ban den-koning" den rubber-scepter zwaaide, de lieer S. Croiset onder den naam „Tip- Top" een nieuw magazijn in parfumerieën en loiict-arlikclen openen, naar de heer^-C. ons mededeelde, het 39ste van dien aard in Nederland. De winkel onderging le dien einde zoowel in- als uitwendig een algehecle verbouwing waarvoor de heer De Tombe Jr., aannemer hier ter stede, op waarlijk keurige wijze zorg droeg. Het schilderwerk bleek bij den heer Koet in vertrouwde handen te berus ten. Men kan in dezen winkel niet alleen terecht voor bovengenoemde artikelen, maar ook voor borstelwerk in den meest uitge- breiden zin van het woord. enz. Men neme zelf eens een kijkje. De politie alhier heelt gisteren in ver zekerde bewaring gesteld den bloemist C. J a., alhier, als verdacht van oplichting van een bedrag van f 675 aan houtwaren ten nadeelc van de N V. Mau en Passenier te Wcesp. Genoemde K. gaf voor aannemer 'te zijn van een bouwwerk te Wassenaar, te welks behoeve hij van deze firma het be- ooodigde hout betrok. Toen later bleek, dat K. de aannemer niet was, bleek tevens, dat K. het hout verkocht had. Woensdagnacht is op den Haagweg pen luxe-auto. bestuurd door den Utrecht sehen student S. A. van G., en toebehoorende aan den heer Van T. te '9-Gravenhage. door onbekende oorzaak omgekanteld. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor-, een der inzittenden, de heer J. W. G., eveneens te Utrecht woonachtig, bekwam eenige schaat- wondjes. De politie alhier heeft gisteren een tweetal opgeschoten jongens aangehouden, •lie zich nabij den molen „De Valk" schuldig «naakten aan diefstal van meidoorn takken en vernieling van dien boom. Tegen de daders fs. evenals zulks met alle eventueele na volgers het geval zal zijn, proces-verbaal opgemaakt. Ten nadeele van den heer II. J. V. is een rijwiel ontvreemd. t Schipper de R. heelt bij de politie aan- gilte gedaan van diefstal van een vaarboom van zijn schip, liggende nabij de ketting- (abriek. Wij vestigen er de aandacht op. dat de aangifte van nieuwe leerlingen voor de Nieuwe Bewaarschool van de Ver. voor Chr. Onderwijs aan het Plantsoen alhier, waar van de opening is bepaald op morgen, moet geschieden aan die school ingang 4de Bin nenvestgracht. Men leze verder de adver tentie in dit Blad. Liet het w«xler zich in den morgen van Hemelvaartsdag niet erg gunstig aanzien voor het te houden zangconcours te Koude kerk, tegen den middag klaarde de lucht ge heel op en bescheen de zon met hare koes terende stralen de menigte die was saam- gekomen op het terrein van den heer G. J. Corls. Het concours werd geopend met gebed door den voorzitter van liet uitvoerend *o- milé, de heer C. B. v. d. Zeeuw, waarna door den eere-voorzitter, den burgemeester van Koudekerk met nog eenige woorden het concours» officieel werd geopend. De uitslagen zijn als volgt: Afdeehng Kinderkoren: Verplicht num mer: Jubilate Amen (F. Polman). 3de pr. „Looft den Heer". Hazerswoude (directeur N. v. d. Keur). Vrijgekozen num mer: „Lief kindje in den nacht", 2-16 punten. lste pr. Ocgsigcesler Meisj'cskoor, Oegst- geest (directeur T. H. Polman). Vrijgekozen nummer: „Blaadjesgcspeel", 313 punten. Vierde afdeeling, Verplicht* nummer: Licht zij uw Geest (F. Geer lings)'. 2e j)r. „Exceisjpr", Leiderdorp, directeur .1 W. Snel. Vrijgekozen nummer: Zalig zijn de doodvn (P. J). v. Wijk), 262 punten. 2de pr. „Halleluja, Leiden, directrice mej. Tilly Leening. Vrijgekozen nummer: Ont waakt gij die slaapt (G. Jell es ma), 294 p. 3de pr. „Excelsior". Warmond, directeur G. de Wolf. Vrijgekozen nummer: Avond klokken (Fr. Abt), 254 punten. lste pr. „Excelsior", Nieuw-Vennep, dir. S. P. Visser. Vrijgekozen nummer: Sneeuw klokjes (P. M. Zijderlaan), 303 punten. 3de pr. „Zang en Vriendschap", Hazers woude, diecteur N. v. d. Keur. Vrijgekozen nummer: Zondag (Fred. Hiller). 253 punten. 2de pr. „Excelsior", Leimuiden, directeur N. v. d. Keur. Vrijgpkozen nummer: IJs (Leo Mens), 268 punten. lste pr. Het Laakkoor, Den Haag, direc teur. A. Teijeur. Vrijgekozen nummer: Ver heugt gij volkren (F. Möhring), 355 punten. 2de pr. „Halleluja", Oegslgeest, directeur D. v. Wouw. Vrijgekozen nununer: Zondag (Fred, niller), 263 punten. 2de pr. „Zingt den Heer", Zoeterwoudê, directeur T. II. Polman. Vrijgekozen num mer: Avondlied, 263 punten. 3de pr. „Hosanna", Benthuizen, direc teur J. v Reek. Vrijgekozen nummer: Bar- karola (P. M. Zyderlaan), 241 punten. 2de pr. „Zingt den Heer", Ilillegom, di- Teoteur S. P. Visser. Vrijgekozen nummer: Sneeuwklokjes (P. Af. Zyderlaan), 277 p. Derde afdeeling verplichlnummer: Lente lied (F. Pijlman). 3de pr. „Hosanna", Boskoop, directeur J. A. Deys. Vrijgekozen nummer: Avondlied (J. W. Onck), 247 punlen. 2de pr. „Sursum Corda", Alphen a. d. Fijn, directeur T. II. Polman. Vrijgekozen nummer: Lofzang (A. Möhling), 266 punlen. 2de pr. „De Lofstem". Voorscholen, direc teur S. S. Leppink. Vrijgekomen nummer: Die mijns harten vrede zijt (J. P. J. Wiierts), 285 punten Tweede afdeeling: Verplicht nummer: De süllc waierlelie (Fr. Abt.). lste pr. „Looft den Heer", Lisse, directeur C. v. d. Keur Jr. Vrijgekozen nummer: Mor genwandeling (Becker), 328 punten. lste pr. „Excelsior", Rijswijk, directeur Teijeur. Vrijgekozen nummer: Herders Zondagslied (C. Kreutser), 336 punten. Eerste afdeeling. Verplicht nummer: Voorjaarsbezieling (P. M. Zijderlaan). lste pr. „Koudekerks Gem. Koor", Koude kerk, directeur C. v. d. Keur Jr. Vrijgekozen nummer: Ons lied van de Zee (P. Hartog), 301 puiten. lste pr. „Oefening en Stichting", Ouder kerk a. d. lJssel, directeur Mar. Egberts Jr. Vrijgckozc-n nummer: Hoor ons Almachtige (M. Hauplman), 322 punten. lste pr. „Zang Zij Onze Leus", Leiden, directeur A. Teijeur. Vrijgekozen nummer: Dit is de dag (F. Möhring), hoogst aantal purtten van de ring, 351 punten. Afdeeling Uilmundheid. Verplicht num mer: Vertrouw op u, o altoos liefderijke (B. Diamant). lste pr. „Debora", Oegslgeest, directeur P. de Rook 367 punlen. Vrijgekozen num mer: Salve regina (II. Oberhoffer), zilveren lauwertak, aangekocht door het gemeente bestuur van Koudekerk. De jury bestond uit de heeren: B. Dia mant, F. Pylman, en P. Martin Zijderlaan. Na afloop gaf het fanfarecorps „Kunst na Arbeid" een concert zoodat men nog lang gezellig hijeen bleef en het ringbestuur van Leiden en omslrcken met dankbaarheid op dezen dag mag terug zien. Alphen. De bouw van een kerkgebouw aan de De Ruilerslraat in den Hoorn alhier, voor rekening van den kerkeraad der Geref. Gemeente is gegund aan den laagslen in schrijver. den heej D. G. Mans te Andef. Bij haar werkzaamheden had de huis vrouw van de G alhier het ongeluk van een tiap te vallen. Zij viel hierbij met haar hoofd legen den wand, waardoor zij een groote snede bekwam. Onmiddellijk werd zij per auto vervoerd naar dr. G. waar zij werd ver bonden. Alkemade. De verpachting heeft plaats •gehad van het grasgewas langs de wegen onder deze gemeente Toegewezen werd per ecel 1 aan Jan Cozijn te Oude-Wetering, per ceel 2 aan dezelfde, perceel 3 aan J. Rem- merswaal te Nieuwe-Wetering, perceel 4 aan P. Zoetemelk te Rijpwetering, perceel 5 aan B. Verbrugge te Haarlemmermeer, perc. 6 aan dezelfde, perceel 7 aan A. van Tol te Haarlemmermeer. De verpachting heeft in letaal opgebracht de som van f 221. Boskoop. Dinsdag geraakte het 5-jarig zoontje van den heer R aan de Achterkade alhier te water. Den heer K.. die de kleine in dc diepte zag verdwijnen, spTong te water en mocht het gelukken het kind te redden. Dinsdag had de lieer C. B. alhier het ongeluk met paard en wagen in de Gouwe le geraken. B. wist zich zwemmende te red den, doch het paard verdween in de diepte en werd later dood opgehaald. Het paard was niet verzekerd. Op het concours te Ammerstol, be haalde het muziekgezelschap.Concordia" alhier, directeur de heer J. H. A. Ripken een eersten en een tweeden prijs. Rijpwetering. Woensdag 19 Mei zal de Boerenleenbank haar 25-jarig bestaan her denken met een fees tv erg adering in café „Van der Hulst", te Oude Ade. Roelofarendsveen. Tot voorbereiding en regeling van den feestelijken intocht van den welcerw heer H. W. van Schie, die op 29 Mei a.s. de^H. Priesterwijding zal ontvangen is een eere- en een huldigings-comjté ge vormd. In het eere-comité hebben zitting pastoor K. Th. J. F. Bergansius en de kape laan II. A. Ulleman en Th. van der Lugt. Het huldigings-comité bestaat uit de heeren L II. M. J. Vosters, burgemeester, W. A. van Harteveld, gemeente-secretaris. C. Straathof, B Olio en L. P. van Akkeren. Nadere bijzon derheden. zullen later nog worden bekend gemaakt. DE ALGEMEENE TOESTAND. Nieuwe strijd in Engeland De Voikenbondsraad. In Engeland zijn nieuwe moeilijkheden gerezen, men zie onder Engeland en de telegrammen. Van hervatting van het werk is nog geen sprake. De werkgevers maken D.l. voorbehoud ten aanzien van de terug neming van alle arbeiders; zij willen een soort schifting en daartegen verzet liet T. U. C. zich. Zoo schiet men nog weinig op! De studiecommissie inzake de Volken bondsraadsamenstelling heeft zich, onder voorbehoud van een latere definitieve be slissing, tegen de 9tem van den Spaanschen vertegenwoordiger Palacios uilgesproken voor een regeling, die den duur der losse Raadszelels op drie jaar stelt, met dien ver stande, dat jaarlijks een deel en wel 1/3. der losse zetels vernieuwd wordt en dat de Raadsmandaten dadelijk na de verkiezing van kracht worden. Bij de beraadslaging over het voorstel van lord Robert Ceeil nopens de lierkiesbaarheid van losse raadsleden heeft Cecil de verkla ring afgelegd, dat hij van zijn regeering de strikte opdracht heeft gekregen, zich legen elke uitbreiding van het aantal vaste Raads zelels te verzeilen. Zich tot den Duitsche gedelegeerde wen dend vervolgde spr.: Die opdracht is natuur lijk niet legen den vasten zefel voor Duitsch- laad gericht, daar de Engelsche regeering Duilschland als reeds in den Volkenbond en den Raad opgenomen beschouwt. De vertegenwoordigers van Spanje, Polen en Brazilië deelden mede, dat hun regeerin gen niet konden afzien van een permanen ten zetel in den Raad. BELGIE. Brunei legt de opdracht neer. Waar de liberalen vasthielden aan eren eisch, uaf het kabinet in doorsnee een extra parlementair kabinet zou worden, heeft Brunet dc opdracht, een ministerie le vor men neergelegd. Over zijn standpunt ver klaarde hij nog: Mijn doel was, een regee- ring op parlementairen grondslag samen te stellen, omdat volgens mijn oordeel de re geering binnenkort het parlement volmacht zou hebben kunnen verzoeken voor het tref fen van zekere maatregelen die geen lang durige besprekingen in Kamer en Senaat dulden. Om deze reden moest de regeering het beeld zijn van heel het parlement. Brunet zeide verder, geen heil te verwach ten van een combinatie, die niet op parlc- mentaire basis zou gevestigd zijn en ant woordde op een hem gestelde vraag, niet te weten, wie nu met dc formatie zou worden belast. In zekere politieke kringen was men van oordeel, dat het de bankier Francqui zou zijn. LUXEMBURG. Een motie van vertrouwen. De Kamer heeft met 24 tegen 22 stem men en tén onthouding een motie van ver trouwen in de regoering aangenomen. DUITS CHLAND. Luther ten val gebracht. Gessier opvolger? De Putsch-plannen van rechts. Tegen de verwachting in is het Woensdag nog tot bet aftreden van het kabinet Luther gekomen. Nadat in den Rijksdag nog heel wat was gesproken werd tot stemming over de diverse motie9 overgegaan. Besloten werd over de Volksche motie in twee gedeelten te stemmen: liet eerste deel „de vlagverordening komt den aanhangers van zwart-rood-goud te zeer tegemoet", werd met 826 tegen 13 stemmen bij 91 onthoudin gen van de Duilsch-nationalen verworpen. Het tweede deel: De rijksdag betuigt der rcgeerirïg haar wantrouwen, werd met 174 legen 163 stemmen (volkschen, sociaal-de mocraten en communisten) verworpen, eveneens bij 91 onthoudingen der Duitsch- nationalen. De sociaal-democralische motie van wan trouwen werd met 176 tegen 144 stemmen (die der sociaal-democraten en commu nisten) bij 104 onthoudingen verworpen. De democratische motie van wantrouwen in rijkskanselier Lulher werd met 176 legen 146 aangenomen. De Duilsch-nationalen en Volkschen brachten 103 blanco stemmen uit. Deze motie luidde: „De Rijksdag keurt de houding van den Rijkskanselier af, die door zijn houding in do vlaggenkweslie een definitieve oplossing dezer aangelegenheid heeft bemoeilijkt en in een moeilijken tijd zonder noodzaak een nieuw conflict heeft uitgelokt." Voor de laatste stemming verklaarde Stöcker (comm.) dat zijn partij de raolivee- ring van de democratische motie niet juist achtte, maar dat de communisten vóór zou den stemmen om den rijkskanselier ten val m brengen. Na de stemming democraten, soc.-de- mocraten en communisten vormden de 176 stemmen der meerderheid riepen de com munisten luide: „rijksdag-ontbinding". Het Centrum verklaarde na deze stem ming zijn eigen motie in te trekken. Wanneer de democratische motie was ver worpen was er toch een crisis ontstaan daar de partij besloot de beide democratische le den van hèt Kabinet, de Rijksministers van Binnenl. Zaken en Financiën, Külz en Rein- bold, le doen aftreden. Het ministerie Luther wa9 dus gevallen. Luther bood direct het ontslag aan en Hin denburg heeft dit ontslag aanvaard. Tot de nieuwe regeering is gevormd, zal het demis sionaire kabinet aanblijven. Luther alleen is reeds heengegaan. De overige ministers zullen echter wel aanblijven. Een officieel communiqué ver klaart, dat dr. Gessier als oudste in dienst zijnde rijksminister de leiding op zich heeft genomen van hét kabinet, dat belast is met de afdoening der zaken. Hoewel geen officieele opdracht tot kabi netsformatie is gegeven, heeft Gessl.er reeds een aantal personen ontvangen en met hen besprekingen gevoerd. Het waren de leiders cicr vier partijen, die lot dusver de rcgce- ringspartijen vormden. Reeds daaruit blijkt, dat vooreerst gedacht wordt aan de vorming van een rijkskabinet op dc huidige basis. Maar centrum en sociaal-democraten heb ben ook reeds besprekingen gevoerd. De definitieve regeling in zake de samen werking der partijen zal echter nog verdere onderhandelingen noodig maken, le meer waar wederzijdsebc garanties gegeven moe ten warden, dat dergelijke gebeurtenissen als die. welke lot den val van rijkskanselier Lulher hebben geleid, zich niet zullen her halen. Te Berlijn zijn tut dusver in het geheel bij 17 personen huiszoekingen gedaan o.a. bij admiraal von Sehroeder, kolonel Von Luck, kolonel Nicolai, kolonel Friedrichs, secreta ry van ü'- Vereinigte Valerlandisohe Ver bande, kapitein ter z^e Mann, prof. Ludwig Bernhard, staatshuishoudkundige, majoor Von Sfidenstern, redacteur van de Deutsche Zeilung, „justizrat" Class Tourneau, de lei der van dc Werwolf, enz. Bij deze huiszoe kingen werden talrijke brieven, documenten, circulaires, enz. in beslag genomen. Ui) „justizrat" Glass werd o.a. een uitvoe rige correspondentie met den gewezen keizer en met andere hooggeplaatste personen in beslag genomen. Glass bevindt zich op het oogenbiik te Kissingen. Kapitein Ehrhardl schijnt .--inds enkele dagen weer eens spoor loos verdwenen te zijn. Hetzelfde geldt voor kolonel Duësterberg, den chef van de organi satie Stali 1 helm cn voor majoor Buchrucker, tbc bij den staatsgreep van Kustrin chef van de zwarte rijksweer is geweest. Uitdrukkelijk wordt nog van gezagheb bende zijde verzekerd, dal ook bekende per sonen uit het Roergebied in verbinding met de samenzweerders hebben gestaan. In dit verband worden genoemd de bekende in- dustrieelcn Voegler en Kirdorff. Bij deze bei den, alsook bij de heeren Winkhaus en Wis- kott, voorzitters van den Verein für Berg- bauliche Interessen en bij den heer Von Loewenstein, secretaris van deze organisatie hebben huiszoekingen plaats gevonden. Men vermoedt, «lat deze industrieclen de voorbe reid mgen tot den staatsgreep financieel ge steund hebben. De officieele Pruisische persdienst meldt nader: De huiszoekingen staan in verband met. plannen die der Berlijnsche politie ter oore waren gekomen om het referendum in zake dc schadeloosstelling der gewezen vorsten in elk geval te heietien. Na een op- marsch der Völkische vereenigingen naar Berlijn, (marschroule etc. waren al geheel gereed), zou eon manifest verschijnen dal de grondwet van 1 Augustus 1919 en alle grondwetten der bondsstaten voor opgehe ven verklaarde en waarbij de uitvoerende macht werd opgedragen aan een rijks- besluurder. De parlementen van alle bonds staten. de Rijksdag en alle gemeenteraden zouden ontbonden worden verklaard, sta king of tegenstand tegen de- nieuwe regee ring zou me! onmiddeHijke doodstraf be dreigd worden Als rijkskanselier zou de bur gemeester van Lubeck, dr. Neumann optre den. wien een kabinet ter zijde zou word-en gesteld waarvan deel zouden uitmaken: ge heimraad Hugenberg (de krantenkoning) als minister van financiën, de groot-industrieel Dr Wegener uil Creuth in Beieren als mi nister van binnenlandsche zaken, generaal von Möhl als minister van oorlog en de voorzitter van de Rijnsche boerenvereeni- gingen von Lüning uit Bonn als voedsel- en verkeersdiclafor. De drie Yölkisehe vereenigingen zijn ont bonden verklaard en verdere stappen zullen volgen. ENGELAND. Verklaringen van den Koning en Baldwin. Het mijncon- llict. Nienwe moeilijkheden Ook de spoorwegarbeiders blijven staken. Over '1 geheel is in Engeland de opheffing dor algemeene staking met een 2ucht van verlichting ontvangen. Alleen in Poplar was men ontevreden en daar moest de politie een dreigende menigte voor het gebouw der T. U. C. uiteenjagen. 40 gewonden vielen daarbij. Baldwin liet volgende dankbetuiging ver spreiden: Nu de staking lot het verleden behoort, Wenscb ik het geheele leger van mannen, vrouwen en zelfs kinderen te danken, die ODzen oproep om steun ter verdediging van onze vrijheden op zoo nobele wijze beant woord hebben. Ik dank de honderdduizen den vrijwilligers, ik dank de vrijwillige ruslbebwaarders. die door hun groote op komst geloond hebben, dat het moederland van on« groot ras zijn gevoel voor orde, recht en wet niet verloochend heeft Ik dank iederen werkman in en buiten Lon den, ik dank iederen leider van een trans port voor hun medewerking oro de levens belangen van het land aan den gang te houden. Ik dank de politie, het leger, de vloot' en de luchtvaart voor hun houding en wen9ch hieraan nog dit toe te voegen: Ik heb in mijn hart niet de geringste bitter heid bespeurd over het feit, dat de vakver- eenigingen uit een sympathie, die wij allen met onze mijnwerkers voelen, hun hulp aan die mijnwerkers hebben aangeboden. Maar de daad, waarin die hulp tot uiting kwam, was ongrondwettig en alleen daar om moest ik ze afwijzen. Onze plicht is nu om le vergeven en te vergeten en niet onzen tijd le verspillen met de vraag wie hier of daar de schuld van is geweest. Laten wij Engeland, Schotland, Wales en Noord-Ier- land weer zoo spoedig mogelijk op de been helpen zonden wantrouwen en verwijt De staking heeft aangetoond, dat eronder ons volk slechts een geringe minderheid is, die niet wil leven onder de zegeningen van een democratisch regeerstelse). Laat ons hen negeeren, maar laat alle anderen, die de overgroote meerderheid vormen in een dracht en saamhoorigheid, ieder zijn eigen faak weer opvatten. Laat ons de hand aan den ploeg slaan, onmiddellijk en zonder eenig voorbehoud." En de Koning gaf de volgende boodschap: „Aan mijn volk. De natie heeft zooeven een periode van buitengewone onrust door gemaakt. Heden werd aangekondigd, dat de algemeene slaking ten einde was gebracht Op zulk een oogenbiik is het van-hel 'hobu sle belang, mijn geheele volk te zamen te brengen om den nog besjaanden moeilijken toestand onder de oogen te zienl Deze taak vereischt tic samenwerking van alle be- kwame en goedgezinde niannen in het laad" Zelfs met zulk een hulp zal het moeilijk doch niet onmogelijk zijn. Laten wij de gevoelens van bitterheid vergeten, welke de gebeurtenissen der laatste dagen wellicht hebben doen onlslaan. en slechts iiedenken hoe ordelijk en standvastig liet land is oe. bleven, hoe ernstig liet ook beproefd weid en ons terstond wijden aan do taak om een vrede te brengen, die permanent zal zijn doordat wij, hel' verleden vergetende, alleen' naar de toekomst zien met de hoopvolle verwachtingen van een vereenigd volk" In dezen geest, die in het Lagerhuis nog eens werd geaccentueerd, is men aan het werk gegaan. De mijnwerkersstakiug is n.l. niet opge. lieven, duurt nog voort, maar sir Herbert Samuel heeft volgende voorslag- gedaan als basis voor nieuwe besprekingen: 1. Dat de onderhandelingen in de kolen» industrie hervat zullen worden en de sub sidie hernieuwd voor eeD redelijken termijn, 2. Dat dc onderhandelingen vermoedelijk geen sueccs sullen hebben, tenzij er een middel gevonden wordt om de geschillen op te lossen op andere wijze dan door een conferentie fusschen mijnwerkers exi eige naars. Er zon dus eeD nationale loonraad gevormd moeten worden, bevattende ver- tcgenwoovdigers van beide partijen met een neutraal clement, en een onafhankelij ke» voorzitter. 3 Dc raad zon gemachtigd zijn alle kwes ties te behandelen, die zij ter zake acht, 4a. Er zal geen herziening der looneti plaats hebben tenzij er voldoende waar* borgen zijn, dat de reorganisatie-maatre gelen, die de commissie voorgesteld heeft inderdaad zullen worden uitgevoerd. Hierover zal nader worden geconfereerd. Te Doncaeter zijn 50 mijnwerkers gear- restoord na ernstige relletjes. Helaas is echter opnieuw een kink in de kabel gekomen. Het algemeen bestuur van het T.U.C.- heeft een manifest gepubliceerd, waarin verklaard wordt, dat tal van werkgevers onder de stakers slachtoffers trachten te maken, door hun vernederende voorwaar- den tot hun weder indienstneming voor te leggen, waaronder loonsverlagingen. Het bestuur verklaart, dat de vakveree* niginge», wier moreele en materieel* kracht nog ongeslagen is, zicli daartegen tot. het uiterste zullen verzetten. Id het manifest wordt verder aan den premier verzocht ,als hoofd der regeering op te treden, om de werkgevers te ver plichten, zijn beroep op hen in acht te nemen. Ook beeft het bestuur aan alle aange* sloten vakbonden een boodschap gezonden^ waarin, er bij hen op aangedrongen wordt, andere arbeidsvoorwaarden te weigeren dan die vóór de staking bestonden, en waarin de arbeiders uitgenoodigd worden/ aan de orders der vakvereeniginoen te ge hoorzamen De regeering heeft hierop een verklaring gepubliceerd, zeggende, dat zij over geen middelen beschikt om de werkgevers te dwingen de arbeiders terug te nemen, die gestaakt hebben en dat zij in dit opzicht geen enkele verplichting aangegaan heeft? Eenige verplaatsingen zijn onvermijdelijk met bet oog op de beperking van de zaken- omvang, die een gevolg ia van de staking evenzeer als tengevolge van de verplich tingen die-de werkgevers tegenover de vrij willigers aangegaan hebben. Speciaal op de sporen is bezwaar ge* maakt, al het personeel terug te nemen eh dit beeft tengevolge gehad, dat de spoor wegarbeiders ook blijven staken Zoo zijn er dus nu nieuwe moeilijkhedenI POLEN. Revolutie-strijd. Vleesden we WoeDsdag voor een burger oorlog, a) te snel is deze vrees bewaarheid, Enkele regimenten zijn in opstand geko men en de regeering, die eerst meende, den toestand meester te kunnen blijven, heeff het pleit verloren. Aanleiding tot de muiterij is geweest een aanval op de villa van Pilsudski, gelegen in een der parken bij Warschau. Toen er sol* .daten aanrukten sloegen de aanvallers ech ter op de v-lucht. Maar dit was het sein voor muiterij, die compleet werd, toen Pilsudski in een open rijtuig gezeten, en geëscorteerd door ee® escadron cavalerie en twee bataljons infan terie de voorstad Praga binnentrok. De brug gen tusschen Praga en het centrum va© Warschau ware versterkt en door regee- ringsgetrouwe troepen bezet. Daarop werden onderhandelingen tus schen Pilsoedski en den president der repu bliek ingeleid. De ministerraad was in buitengewone zit ting bijeen gekomen. De toegangen tot het gebouw, waar de zitting plaats vindt, i9 dool slerke afdeelingen politie afgezet. Maar was al te laat voor de regeerinf Witos. Ook in Warsc-hau zelf brak opstand uit. In de straten hadden gevechten plaate* waarbij vele dooden en gewonden vielen* De troepen van maarschalk Pilsudski bezet" ten hel slot, het departement van den mi" nisler-pTe9ident en dat van het minister* van buitenlandsche zaken en Tukten naai het Belvedere op. De Pooltocht van de „Norge". OSLO, 14 Mei. (V.D.) De „Norge" Donderdagavond kort voor 8 uur te Nome (Alaska) aangekomen na een tocht vau.6» uur. Het resultaat van do tocht schijn* zeer* gering te zijn omdat de nevel een nauwkeurige observatie niet toeliet. D* expeditie heeft duidelijk de Amerikaan* sohe vlag gezien welke door Byrd is neePj geworpen. Deze is in het ijs vastgeboord» 2—i i

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 2