AGENDA. TELEGRAMMEN. INGEZONDEN. - Dinsdag. Hooglandsche Kerk: Kerkconcerfc Clu. Oratorium ver. „Con Amore". 8 uur. „Jeruël" (Groencstceg 16): Bijbelfeesprc- king. 8 uur. Leger des Ilcils (Langcbrug 4): Demon-, slratic. 8 uur. Woensdag. Consultatiebureau Vef. tot Bestrijding der Tuberculose (Middelweg 38): Alg. ledenver- /gadering. 5 uur nam. i Dagelijks. „Casino-bioscoop". Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-raatinée. „City-theater", Haarlemmerstraat: Bios coop- en-Variété-voorstellingen te 8 uur. 's Woensdag en 'a Zaterdags matinée te 2 uur. „Luxor-theater", Stationsweg: Bioseocp- eri Variété voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 7a Zaterdags matinée te 2 uur. ScaU (Den Haag}: „Buizend en één ka^b". 8 uux. De apotheek van de „Hulp der Mensch- heid". Hooigracht 48, i9 altijd geopend, doch van n.m. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoed-recepten. Alleen voor leden van dat fonds. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van. Maandag 10 tot en met Donderdag 13 Mei a.s. (He melvaartsdag) waargenomen door de apotheek van den beer P. Ducrokr, Rapen burg 9, tel. 807. Van Vrijdag 14 tot en met Zondag 16 M ei a.s. neemt waarde apotheek van den heer M. Boekwijt, tel. 552, VisehruarfetS niet meer langt- de wegen laat aauv-oeren, en de vrachtauto's, welke hiertoe tot heden waren gebezigd, nu worden aangewend voor het transport van meel; spek. etc. van de dokken, en voor andere diensten. Drie geringe spoorwegincidenten hadden plaats. Te Bishops Slatford werd 1 man gedood, te Edinburg 3,. terwijl te .Newcastle 1 man werd gewond'. Volgens de „Statist" kost de slaking in Engeland aan de stakers 4 millioen pond per week. De economische verliezen voor het geheele land zouden 140 millioen pond per maand bedragen, daar spéciaal de in voer van te vensmiddelen met 40: miPlioen pond moést worden, verhoogd, terwijl de uit voer met 30 mittioen vermindert. Indien- de staking lang duurt, is het mogelijk, dat Engeland1 gedwongen zat zijn, een beroep te doen op- de goudreserve der Bank van Engeland. Hetzelfde blad; meent te weten, dat het dullarcrediefe van 300' millioen, dat de Ehgeï- selie regeering bij, liet herstel" van den. gou den standaard; in. New-York heelt verkre gen, tot nu- toe onaangetast is gebleven-. Het blad; gelooft niet, dat Engeland aan- een. fi- naackjete catastrophe is blootgesteld; er moet echter rekening mede worden, gehou»- den, dat bij een langen duur van de staking de gouduitvoep zal worden verboden en dat hel disconto van de Bank van Engeland zal worden verhoogd. De regeering zal Woensdag in het Lager huis de voorstellen in bespreking nemen, welke strekken» tot bestrijding der onkosten, voortvloeiende uit de regeeringsmaatregehea tegen de staking. Verhooging van de directe belastingen ea van de bierbelasling zullen tot dekking hiervan worden geadviseerd. Churchill heeft in het Lagerhuis medege deeld, dat de regeeri-ng do papiervoorraden te Londen- in beslag heeft genomen, om het drukken van de „British Gazette" in een volledige opliaag mogelijk té maken. Ijl bet Lagerhuis vroeg Lleyd George-, waarom, de- denkbeelden ten gunslp viui een verzoening niet worden opgenomen in, de British Gazette-. Ilij, wees, speciaal, op den oproep van» den aartsbisschop van Garaten- bury namens de kerkelijke leiders, waar over Zaterdag bericht is. Lloyd George zeide lat het niet draadloos verspreid is en niet opgenomen in de British. Gazette. Amman (<arb.) protesteerde eveneens te gen de beweende onderdrukking van den oproep der aartsbisschoppen. Volder teons.). zcide, dat de arbeiders partij de drukkers slechts naar hun. werk terug bekoelt. In zenden. Zij kan dan al: de berichten kragen., die zif wenscht. De rede uaaï de bekende autoriteit op ju ridisch gebied Sir John Simon, die beweerd lieeft, dat de tegenwoordige staking onwettig is en gewezen .heelt up*de ernstige gevolgen, welke dit zoa kunnen meebrengen voer. de leiders en de arbeiders, lokte een antwoord uit van Sir Henry. Slosser, den minister van justitie onder de vroegere arbeidersregeering die de conclusies van Simon bestreed!. Hij zeide. dat de wet op de induslrieele geschil len de immuniteit belooft, aan iedéreen-, die een contractbreuk uitlokt ter bevordering van een industrieel conflict. De aanzetting tot contractbreuk op zichzelf is niet per sé een juridische misdaad. Sir Douglas» Hogg, antwoordend, namens di? regeerijig. wilde geen definitief oordeel uitspreken, doch zeide dat Slesser de argu menten van Simon verkeerd begrepen scheen te hebben. Simon heeft als zijn meaning te kennen gegeven, dat de aïge» meene slaking niet als een industrieel wa pen. kan worden, opgevat, doch een samen zwering is tegen, den Staat, en dus niet valt onder de bescherming van de wet op de industrieel-: geschillen. In een manifest, door den raad van het Valtvereenigings-Congres uitgegeven, wordt gezegd, dat het s'akersfront ondoorbroken biijff liet congres heeft een telegram ont vangen van den president van Balivc-Col- lege en de presidenten van andere insti tuten van de universiteit van Oxford, waar in gezegd wordt: „Wij hopen ter wille van den vrede en de eenstemmigheid van het land, dat niets zal nagelaten wonden om te komen tot her opening van de onderhandelingen. In dien zin doen wij ook een dringend be roep op u." Het telegram was onderleckcnd door 85 „lellows" van de Oxford University on 165 „undergraduaties". Gisteren stonden een groot aantal oprocf. pingen inzake te late belastingbetaling in de Gildenhal op de rol. De magistraat zeide echter, dat alle wanbetalers, aangezien zij tot de stakende typografen behoorden, wier zorgen hij voor hek oogenblik niet wenschle te verzwaren, een algemeen voorloopig uit stel tol 9 Jtmf zouden krijgen. Op verzoek van de stakingsleiders uit En geland is alle aanvoer uit Ierland stopgezet. Geen enkel schip is gisteren het St.-George- kanaal overgevaren. Uit gesprekken aan beide kanten krijgt men den indruk, dat men uit het conflict wil, maar niet ziet hoe dat met eerc moge lijk is. In een kring van hoogeamb ten aren zei iemand: „Het duurt zeker nog twee weken." Daarop merkte een ander op: „Dat kan men nog eens een veilige schatting nomen". Inderdaadhoort men gewoonlijk van drie of van vier- weken spreken als van een niet pessimistische schatting van den duur van de staking. IJL kan echter nog niet gelooven, dat men den strijd lot het bittere einde zal uitvech ten, zegt de correspondent deF „N. R. Ct.". Men mag nog hopen op een regeling, die het versland van beide partijen moet eischen, want wie ook na een langen strijd de over winning mocht behalen, hij zal er in ieder geval heel wat slechter aan toe zijn, dan .wanneer hij na een korten, strijd verloren had. En wat het gezag van den slaat betreft, die zou in Engeland ondanks alle heethoof dige verzekering van het tegendeel, ook bij een minnelijke schikking niet hebben ge leden. Want het respect voor dc overheid is op het oogenblik daarvoor nog te zeer ongeschokt. De staking heeft tot dusver met verrassende duidelijkheid aangetoond hoe hecht dit gevoel in het Engelsche volk ge worteld is. De sovjet-vak bonden in Rusland zonden een tweede gift, nu van 2 millioen roebel, doch ook deze zal wel worden geweigerd. In Frankrijk liggen vele Engelsche schepen stil en ook Fransehe schepen zijn opgelegd. Volgens een medewerker van de „Oeuvre" die naar Boulogne gereisd is om na te gaan wat daar met de groenten gedaan wordt, die nu niet naar Engeland gaan, zijn er verscheidene tonnen jonge aardappelen in zee geworpen. De regeerlng heeft welis waar bevel gegeven, dat at het goed, dat kon bederven en nu niet over zee kon ver zonden worden, naar Parijs en naar de an dere groole centra zou gezonden worden. De kooplui vreezen echter een al te erge daling der prijzen en werpen daarom liever een paar ladingen in zee. HONGARITE. Het 'valsche muntersproces. Gatieren om 16 uur *s ochtends is hel verhoor begonnen van den beklaagde dr. Raba, particulier secretaris van Windisch Gractz. Raba heeft herhaaldelijk reizen. naar-Duilschland gedaan. De beklaagde verklaart niet schuldig te zijn, daar hij gëen zelfstandige actie ge veerd heelt *en ook niet zelfstandig maat regelen genomen heeft. Hij heeft enkel de beven van zijn «hef prins Windiech Graetz uitgevoerd. Niet' alleen als een reeds sedert 8* jaar in dienst zijnden. secretaris, maar ook vanwege de grenzelooze goedheid van» ^ijn chel, had hij al diens bevelen blindelings uitgevoerd. In 1924 hoorde ik van de .actie. Ik ver nam toen nog niet dat liet' een vervalsching van franken betrof, enkel, dat er een vader landslievende actie op louw gezet was. De prins deelde mij mede, dat er van her overing van- Slowakije sprake was. Het levensdoel van Windisch Graetz. was de herstelling van. de integriteit van Hongarije. Windisch Graetz. deelde mode, dat de actie uitging van tgaaf Teleki (den vroe gere» minister-president), die er zelf niet aan meedeed, daar iemand van nog hoogere* positie daaraan deelnam. Diens naam noem ik voorloopig mot. Voor de parlementaire ejiquöte-commissio heb ik hem reeds ge noemd. Graaf Paul Teleki nam er niet aan deel, omdat de minister-president graaf Bethten eveneens van de zaak afwist. Raba verklaarde verder slechts koeriers diensten verricht te hebben, Vanwege de hooge namen, die genoemd werden,, 'was het zijn overtuiging, dat het een staatsonderneming gold, die in het be- ferng van het land, door de regeering ten uitvoer gebracht werd. Bij het kruisverhoor door den president Ren Raba zijn beweringen echter niet hand haven en vooral in het verder verloop der zitting werd Raba; tegengesproken door Nadussy. die gedecideerd de verklaring- .af legde, dat de regeering geea kennis droeg van de zaak. Integendeel, zoodra hij (Na- dossy) gehoord had, dat de zaak ruelilbaar was geworden, had; hij Windisch Graetz af geraden en verder mede door te gaan. Ook Windisch» Graetz was niet in slaat Raba's beweriugeiL te staven. POLEN. Ben rechts kabinet gevormd. Wilos,, de leider der piasienpartij,, is er in geslaagd een regeering te vormen, met den steun, der nationale arbeiderspartij en der rcchtsche partij* Morewski is minister van buitenlandsehe zaken. NOORWEGEN. Een nieuwe volksstemming. Het Odelsting heeft met 6151 stemmen het voorstel aangenomen om een nieuwe volksstemming te houden over het drank verbod: De stemming zal 18 October plaatfl hebben. BUITENLANDSCH GEMENGD. Spiritns&mokkelaais. Dc politic te Oslo heeft een spiritushan- deTaar uit Hamburg gearresteerd, die in het gezelschap van een bekenden Noor s-hen smokkelaar was. Uit op hem gevon den papieren blijkt, dat zij zich aan spiri ts «smokkelarij hebben schuldig gemaakt. Vrijdag merkte een douaneboot ten zui den van Dragoer een motorboot, een be kend smokkelschip, dat in razende vaart naar dc kust voer. De smokkelaars begon nen spiritus over boord te werpen, zoodia zij merkten, dat zij werden vervolgd. Na een lange achtervolging slaagde de douane boot er in, de smokkelaars in te halen cc de beide personen daarin, een Duitsche zeeman en een Dcensche machinist, gevan gen te neme*. Er weiden nog 41 liter spi ritus opgevischt. De uitbrekers van Joliet. Wij hebben het een en ander meegedeeld over de ontsnapping van zeven boeven uit de moderne stalen strafgevangenis te Jo- He-t (Illinois). Vier van de zeven bandieten zijn al weer gegrepen door een groep berc. dfcn jiolitiemannen uit het district La Salle, die de vluchtenden ontdekte en aan viel. De desperado's verdedigden zich man moedig eD schoten een van de politieman nen dood doch ten slotte legden zij het a! tegen de talrijker en beter bewapende mannen van de politie. De andere worden gezocht in Chicago of verder naar het Wes ten. Men neemt aan, dat zij er in geslaagd zijn in een trein te komen die van Leonorc naar Chicago reed. Er is in de buurt van Leo no re een steile hoogte, die de trein moét overwinnen en waar met zoo geringe snelheid wordt gereden, dat pnversaagde mannen er met. eenige kans op succes op de treeplank kunnen springen. Een van de vier gepakten is doodelijk, althans ern stig gewond een tweede was eveneens ge kwetst, doch zag nog kans een van de po litiemannen doodelijk te verwonden. Ernstig mijnongeluk. Bij Duisburg is op dc mijn Phoenix in de pleKerij een 30 Af. lange smeltoven inge stort, waardoor een ontploffing we*d teweeg gebracht en een deel dei- arbeiders bedol ven werd. Tot heden zijn 4 dooden en meer of min zwaargewonden geborgen. Vrijgesproken. De jury van het Assizenhof der Seine le Parijs heeft dezer dagen een jonge vrouw vrijgesproken, die haar man met revolver schoten gedood had. Dc echtvriend mishan delde haar, maakte het geld van zijn schoonmoeder op en gaf de voorkeur aan zijn onecht kind boven -den zoon uit zijn huwelijk voortgesproten. Op den dag, dat zijn vrouw hem doodschoot, was hij geld konten eischen om er met een vriendin van door te gaan cn had hij bovendien gedreigd zijii zóón met zich mee le nemen. De advo caat-generaal overwoog in zijn requisitoir, dat het niet aangaat met revolverschoten meë iemand af te rekenen cn vroeg veroor- deeling, al was het dan maar voorwaarde lijk. De jury sprak de beklaagde evenwel vrij, onder toejuichingen cler vrouwelijke be-, langstellenden ter zitting. De oveTstrooming te Moskou. De Moskousche bladen bevatten veel bij zonderheden over de overstrooming te Aios kou en in de omstreken van de hoofdstad. Het presidium van den Moskouschen sovjet heeft een proclamatie uitgevaardigd, waar in de inwoners van de overstroomde ge deelten van de stad, die geen tijdelijk on derdak hebben kunnen krijgen, worden uit- genoodigd 2ich hiervoor te wenden tot de commissie, die daarvoor ingesteld is, of tot de wijk-sovjets. De bedreigde gedeelten van de stad worden door militairen bewaakt. Een plakkaat kondigde strenge straffen aan voor misdaden en rooverijen, alsook voor misdadige baldadigheid, die den laatslen tijd een ware plaag is geworden. De .Jzwestia" geeft een beschrijving van den toestand in de omstreken van Moskou. Te Kolomna dreigde de uit de oevers getre den Oka (een zijrivier van de Wolga) de be kende Kolomensky-fabriek te vernietigen. Per extratrein werd daarheen een speciale legerafdeeling gezonden, die de geweldige ijsschots, welke de muren van de fabriek rammeide, door dynamiet verwoestte. Hier door werd het gevaar bezworen. Daarna werd deze afdeeling per sneltrein naar Klien overgebracht, waar de rivier Sestra den watertoren en het hydrostation bedreigde. Opnieuw brachten dynamietpatrönen uit komst. De dorpen Terechowo en Mnjewniki waren geheel door w;iler ingesloten en de boeren zouden omgekomen zijn, indien de afdeeling pontonniers hen niet nog juist bij tijd had gered. Het presidium van den Sovjet van AIos- kou heelt den plaalselijken commissies ver lof gegeven de dakloozen onder te brengen in rijks-, handelsgebouwen, in clubs, biosco pen enz. Als het moet, mogen de commis sies ook particuliere huizen hiervoor requi- reeren. Overstroomd zijn veel fabrieken en ma gazijnen, waaronder de magazijnen van de fabrieken -Krasnyj Bogatyrj". Het terrein van het centrale eleclrische station van de trma is gedeetelijk overstroomd. Verschil lende tramlijnen kunnen niet meer func- tioneeren, waardoor eenige hooger gelegen gedeelten van de stad zijn geïsoleerd. De schade is zeer groot. Dergelijke berichten komen ook uit andere Russische steden. Ongewone weersverschijnselen in Duitschland. In het Schwarzwald ligt thans op den Feldberg een laag sneeuw van. 10 c.M. dik, terwijl er een koude heerscht van 8. graden onder nul. Uit Opper-Silezië wordt een een sterke sneeuwval bij nacht gemeld. Ook over het Erzgebergle zijn zware sneeuw buien getrokkken. De vliegdienst heeft hier van groote moeilijkheden ondervonden. De strijd in Engeland. LONDEN. 11 Alei (Reuter)/ Het gisteroch tend bij Newcastle plaats gehad déraille ment van den Edinburg-Londen express, waarbij verscheidene wagens uil dc rails sprongen, is, naar men meent, veroorzaakt door een wandaad der stakers, daar een laschplaat was weggenomen. Van de 500 passagiers werd slechts 1 ge wond. BELFAST, 11 Afei (Reuter). Vijfhonderd dokwerkers die gewoonlijk landbouwpro ducten voor Engeland laden, zijn 'ingevolge het besluit van den Transportarbeiders bond staking gegaan. Waarschijnlijk zullen nog meer arbeiders om dezelfde reden vol gen. OTTAWA, 11 Mei. (Reuter). De secreta ris van het Caoiadcesche Trade Union Congres heeft een serie telegrammen ver zonden aan de plaatselijke raden waarin wordt verzocht de contributie-gelden oveT te maken ten behoeve van het ondersteu ningsfonds van de Britsehe stakers ten einde het Britsohe werk te steunen gedu rende de huidige crisis. MOSKOU, IL Mei. (R.T.A.). Nu dc raad vau het Engelsche vakverbond geweigerd heeft dei* geldelijken steun der sovjets ie aanvaarden, liecft de algemeene raad van het ALrussische vakverbond besloten ciie gelden terug te geven, doch besloten voort te gaan met het inzamelen van gelden voor de Engelsche mijnwerkers en deze te stor ten in een speciaal mijnwerkersfonds, dat op aanvraag onmiddellijk ter beschikking zal gesteld worden, of van den raad van het vakverbond, of van den Britscheu mijnwerkersbond. LONDEN, 11 Mei. (V. D.) Naar verluidt wil de T. U. C. binnen enkele dagen de ge- heele textiel-industrie stopzetten. De regee ring wekt de bevolking op tot een tegenbe weging. - 80 pCt. der spoorwegarbeiders staakt nog. Hei Kabinet zou energieke maat regelen voorbereiden die voorloopig geheim gehouden worden. Baldwin zou in geen ge val besloten zijn toe tc geven. LONDEN, 11 Mei. (V. D.) De politieke medewerker van de „Daily Mail" meldt' heden: Het is niet te voorbarig le melden, dat in de kringen der arbeiders bet sterk besef bestaat, dat de intrekking van het parool tot de algemeene werkstaking voor het-einde dezer week zal geschieden. Sir Herbert Samuel, voorzitter van de bekende kolencommissie, is in contact geweest met de partijen in liet mijngeschil en heeft hun op niel-ofiicieele wijze geadviseerd met be trekking tot de slappen, die gedaan zouden moeten worden om het probleem op te los sen. De medewerker van de „Daily Mail" voegt hieraan toé, dat hij er van op de hoogte ie, dat Sir Herbert Samuel gehandeld heeft op eigen verantwoordelijkheid en op geen enkele wijze op gezag van de regee ring. De stap, door hem gedaan, is echter belangrijk in verband met de verschillende interpretaties, die gegeven zijn aan zekere punten van het rapport der kolencomroissic door de mijneigenaren en mijnwerkers. Crisis in Duitschland. BERLIJN, li Mei (V.-D.) De Kabinets- zitting duurde tot 1 uur in den morgen. Dc demokratische ministers verklaren zich solidair met den Rijkskanselier in tegen stelling met de Democratische Rijksdag fractie. Indien de Democraten voor de So- eiaal-Democratische motie van wantrouwen stemmen zal Luther het ontslag van het gfeheele kabinet aanbieden. Men is echter van meening dat president Hindenburg Lvither opnieuw met de Kabinetsformatie zal belasten eji dat het bestaande kabinet met uitzondering der Democratiechc mi nisters weer zal optreden. De Belgische crisis. BRUSSEL, 4 Mei. (Belg. Tel. Ag.). De ver gadering van de liberale linkerzijde werd op verzoek van Brunei om 11 uur heden ochtend plotseling afgebroken. Hij verzocht den liberalen op dit oogenblik nog geen be slissing te nemen. In politieke kringen loopt het gerucht, dat Brunet moeilijkheden zou hebben, ten aanzien van Francqui. die de bankiers in de nieuwe combinatie zou moe ten vertegenwoordigen. Brunet verzekerde echter met stelligheid, dat nog niets onherroepelijk verloren is. De Volkenbondsraad. GENEVE, 10 Mei. (Belg. Tel. Ag.). Bon cour heeft in de volkenbondscoinmissie het Fransehe standpunt uiteengezet nopens de eventueele. reorganisatie van den Volken bondsraad. Na le hebben doen opmerken dat alles terzijde moest worden gesteld, wat de opheffing der permanente zetels en van de eenparigheid van stemmen waarvan hij de noodzakelijkheid aantoonde in hel geding zou kunnen brengen, verklaarde Boncour, in tegenstelling met Seialoja te meenen dat, indien het permanent» lidmaat schap van eenige groote mogendheden den noodzakelijken kern in den boezem van den jaad vormde, aqü het aantal bij verkiezing in te nemen zetels een grooter aandeel moest worden ingeruimd. Waar inderdaad vermeerdering van het aantal permanente zetels vaststaat,, beslaat er aanleiding in de vermeerdering van een overeenkomstig aan tal niet-permanente zetels te voorzien, ten einde bet evenwicht te handhaven. De toe wijzing van niet-permanente zetels moet naar de assemblee reeds herbaalde malen heeft doen uitkomen overeenkomen met de geografische en historische gesteldheid. De rouleering moet plaats hebben op zooda nige wijze dat het grootste aantal volken- bondsleden aan de werkzaamheden van den Raad deelneemt. De vertegenwoordiger van Zweden hernieuwde de reserves aangaande de vermeerdering van bet aantal raads leden en sprak zich uit voor de rouleering der diet-permanente zetels met een man daat van drie jaar. De voorzitter Motte be sloot met te zeggen dat de commissie alge meen van oordeel schijnt te zijn om geen amendementen op het pact in te dienen en don regel der eenparigheid te handhaven. Conferenties. PARIJS, 10 Alei (Belg. Tel. Ag.) De Inter- nationale sanitaire conferentie, wier het is de conventie vap 17- Febj*. 1912 te herzien, is geopend. Voorzitter is de anibas, so deur B.trrerc, leider der Fransehe dclega, tie, .die de meening dor Fransehe regeenV ten aanzien van het te bespreken program Uiteenzette. GENEVE, 10 Mei (Belg. Tel. Ag.) De inter, gaiivernementeele commissie voor de kwestie der werkelooze Russische en Arme nische vluchtelingen in de aan Turkije en Rusland grenzende landen is heden bijeen gekomen. De Belgische delegatie stelde voor op het aan deze vluchtelingen uitgereikte Faspoort, voor zoover zij niet behoeftig zijn een zegel van 5 goudfrancs van het Inter nationaal Arbeidsbureau te plakken, ten vcordeele van het hooge commissariaat. De hooge commissaris verklaarde dat hoofddoel der te nemen maatregelen moet zijn, de lasten die de betrokken regeerin£cn op het oogenblik voor de vluchtelingen dragen, aan zienlijk te verminderen. De beizei van Japan. TOKIO, 11 Mei. (Reuter). Officieel wordt gemeld dat de keizer dezen ochtend een lichte bloeduitstorting- had in de her senen maar dat de toestand reeds weder beterend is. (Builen verantwoordelijkheid der Redactie), Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. Jtfijnheeer de Redacteur. In Uw Blad van Donderdag 6 Mei komt e*n ingezonden stuk voor over de „Trek honden wet" van de hand van Mevr J. C. van PoelgeestBrand. Dit stukje vereischt volgens ondergeteekende eenige aanviilhng daar waar het de paarden in liet geding brengt, en bedoelde Mevrouw een hrocliurs aanhaalt en daaruit overneemt de zinsneue, dat het paard het trekdier is bij uitne mendheid, dat blijkt uit den bouw van den romp, en de voetzolen, die nog beschermd worden door hoefijzers. De hond mist dit alles» dit is volkomen waar cn ondergeteekende is het met schrijf- ster eens, dat de hond geen trek of last dier is, en hoe eerder dus deze plaag kan worden opgeheven door een Rijkswet, des' te beter, daar geen trekhonden meer in een gced geordende maatschappij thnisbeliooren, doch nu mag het. paard door dat stukje niet in het gedrang worden gebracht, (hij ge» looft ook niet, dat dit de bedoeling van Mevr. Van P. is), doch voor de oppervlakkige lezer, en de velen, die zonder kcnjii9 te hebben van paarden ze daardoor vaak geheel ver keerd behandelen, (zie dagelijks de marte lingen bij liet laten trekken van zand- en stecncnvraehlen met ongeschikte dieren, en ook heel dikwijls tuigen, die niet passen), i? dit wel zoo, cn zulks moet voorkomen' worden. Ondergefeekende brengt hierbij in het mjddeii, dat men twee soorten van paarden kent, te weten: rijpaarden (dus lastdieren) en trekpaarden, welke laatste op zeer ver< schillende wijze gefokt worden, a! naar ge-i lang welk werk zij zullen moeten gaan verrichten, en ook voor een deel wordt ge- loLop de gesteldheid van den bodem waar hun arbeid in hoofdzaak gevraagd zal woft den. Het paard gefokt voor park- of jacht wagen moet een sfokmaat hebben van 1,55 1.60 Af., met ruime gangen cn in bouWi edel. Bij' bet Tokken van een werkpaard let men bijzonder op breedte en zwaarte hoe zwaarder het dier is, des te meer gewicht valt in het tuig, de trekkracht neemt dus toe, naarmate het levnd gewicht van het trekpaard toeneemt. Hieruit volgt vanzelf, dat een klein licht paard over een korten afstand wel een zware vracht zal trekken, doch dit geschiedt uitsluitend door enorme inspanning van zijn spieren en dus ten koste van de coni ditic van het paard qp is zulk een dier in den kortst mogclijken tijd voor goed onbruik baar. De trekkracht der zware rassen, b.v. het Shirepaard, het Suffolkpaard, het Ardenner- paard e.a. is geheel afhankelijk van het tempo, waarin het werk gedaan wordt Zware paarden, die uitstekend enorme lasten in stap vervoeren zijn ongeschikt om lichte rijtuigen in snelle gangen te be wegen, daar hun spieren en pezen niet sterker zijn dan die van lichte rassen, en daarom kunnen zij hun eigen zwaar lichaam niet zoo snel verplaatsen als de fijne rijtuig-' paarden. Vandaar ook, dat men tot het trekken van zware lasten, zware paarden moét heb ben, en dus het koud bloed hiervoor het ac ngewezen type is. Gesteldheid van den bodem figt mede een. grool gewicht in de schaal bij de trekpaar den, waardoor niet in elke Jandbouwstreek met evenwel succes het zware koudbloed-* paard voor bet werk gebruikt kan worden, in die streden b.v. in de Haarlemmermeer fokt men dan ook een paard, dat door oor deelkundige fokking bruikbaar wordt ge maakt voor landbouwwerk en tot het trek ken van rijtuigen over verre afstanden, dit paard kent men, als het landbouwtuigpaard. Ondergeteekende hoopt mevr. Van P. bier* mede op voldoende wijze te hebben aangcj toond, dat hét paard in het algemeen niet is het trekdier bij uitnemendheid, docb ge heel afhangt, zooals reeds g?Zegd, van deö bouw, type enz. van het paard. Ook ovef de lioevqp en de hoefijzers is nog veel op te merken, doch dit zou te ver voeren, efl le veel plaatsruimte van uw blad vragcIl' Ondergeteekende eindigt met beleefden dank aau u. Mijnheer de Redacteur, voo de plaatsing en toekent Uw dw., BADER, Jid v. d. Ver. lot bevorder van de Paardenfokkerij in A Leiden, 10 Mei 1926.

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 2