Oe Markies v. Bardelys Biad Anno 1926. VOLLE-MELK-REEP Beter dan Goed: DE BESTE No. 20291. LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 7 Mei Derde BINNENLAND. ni. Uren v.m. en n.m. waartusseken arbeid mag worden verricht. TWEEDE KAMER. FEUILLETON. RECLAME ■Meer voedingswaarde dan 2 EIEREN? Ofiicieele Berichten. Rij Kon Besluit is benoemd tot advocaal- eeneraal bij het gerechtshof te Leeuwarden Ju- F. F. Viehoff, subst. officier van Justitie bii de rechtbank te Zwolle; is benoemd tot rechter ta Middelburg mr. Tb Postheine, subst griffier bij die recht bank; tot rechter te Zwolle Mr. A. Mercier, kantonrechter te Appingedam; tot rechter te Tiet mr. D. Kaars Sypsteyn, subst griffier bij Je rechtbank te Rotterdam; tot rechter te Winschoten, mr. H. J. E. Engelkens, griffier bij het kantongerecht te Vianentot kanton- rechler-plaatsvervanger in het kanton Al melo Ch v. Helbergen, ontvanger reg. te Almelo. Nederland en Noorwegen. Het departement van buitenlandsche za ken maakt bekend, dat op 4 Mei te Oslo de uilwisseling heeft plaats gehad yan de akten van bekrachtiging van het op 9 Januari 1925 tusschen Nederland en Noorwegen gesloten veidrag betreffende ongevallenverzekering. Ingevolge art 5 is het verdrag op 5 Mei in werking getreden. Internationale handel in wapenen enz. Het departement van builenlandsche za ken maakt bekend, dat ingevolge daartoe verleende machtiging Hr. Ms. gezant te Bern op 29 April te Genève heeft onderteekend het verdrag nopens het toezicht op den interna tionalen handel'in wapenen, munitie en oor-, jlogsmateriaal, opgesteld door de conferentie, 'die van 7 Mei tot 17 Juni 1925 te Genève bij een was; alsmede de eveneens door genoem de conferentie opgestelde verklaring betref fende het gebied van Ifni. Nederland en de strijd in Engeland. Gisteren kwam te IJmuiden aan den vischafslag de Engelsche sloomtreiler Och Esk. A. 241 met een vangst van GOO man- des visch van de Faroër-eilanden. Dit schip werd door de vischlossers gelost. Naar aanleiding van een gistermiddag te Amsterdam gehouden conferentie tusschen een van de stakingsleiders uit Engeland met 'vakvereenigingsleiders, waarin ook ter spra ke werd gebracht het lossen van Engelsche trailers to IJmuiden, werd later te IJmui- ncn bericht ontvangen, dat aldaar geen En- golsohe stoontreilers meer mogen worden gelost. Gistermorgen kwam te IJmuiden binnen ^de Duitsche sloomtreiler St. Georg. H. II. 140, die in Grimsby had gemarkt. Het schip kon echter in Engeland geen kolen krijgen, zoodat het naar IJmuiden kwam om te frankeren. Nog kwam Ic IJmuiden 's middags oen Engelsche stoomtreiler binnen, om aldaar te markten. De arbeiders weigerden echter het scliip te lossen. Daar het schip geen voldoende kolen had om naar Engeland te komen, stond het' bestuur der IJmuider Fe-, 'deratie toe dat het van ten hoogste 15 ton jiolea zou worden voorzien, opdat 't Engc- ,land zou kunnen bereiken. Voorts i3 te IJmuiden binnengekomen de sloomtreiler Zaanstroom I 1JM 110, die do lading visch niet lostle, daar de reederij be sloot het schip naar Engeland to zenden. Daar het schip niet voldoende kolen had, muesten kolen worden hijgeladen. Reeds 'was men hiermee bozig, toen de arbeiders vernamen, dat tiet schip naar Engeland zou -gaan, waarop het werk werd gestaakt, zoo dat het schip te IJmuiden moest blijven. Van de Visscherij Mij. Noorderlicht zijn alle vier de schepen te IJmuiden binnen. Deze zullen worden opgelegd. Aan de op varenden en hot walpersoneel is ontslag aangezegd. Gisteren hoeft zich in dc Amslerdamsche haven het eerste geval voorgedaan, dat dc arbeiders in verband mat de staking in En geland weigerden een Engelsch schip te bunkeren. Het betrof de Tenshaw, die in het Ko- 'ninginnedok (er reparatie had' gelegen en nu wilde vertrekken. Eerst werden, naar van werkliedenzijde wordt verzekerd, de betrok ken arbeiders met ontslag bedreigd, maar deze bedreiging is niet uitgevoerd. Daar het £chip ook geen bemanning had, zou een tweede moeilijkheid voor het vertrek ge weest zijn het verbod der I. T. F, om op Engelsche schepen lo monsteren. Verlaagde personentarieTen voor het verkeer met Frankrijk. Naar wij vernemen, zullen van 7 dezer af aan do voornaamste stations in Nederland verkrijgbaar zijn 8-daagsche retourbiljetten naar Parijs en 30-daagscho retours naar Bazel, Marseille en de Riviera, over Brus sel, met een reductie van 25 pCt. voor het Fransche gedeelte. Binnenkort zal dit gevolgd worden door de verkrijgbaarslelling van 30-daagsche retours naar alle voorname Fransche plaatsen. Overwerkvergunning voor slagerijen. De Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid heeft: a aan hoofden of bestuurders van sla gerijen in alle gemeenten des Rjjks vergund, dat in het tijdvak van 10 tot en met 29 Mei as. in hunne onderneming, in afwijking van het bepaalde in de artt 23 en 24 der Arbeidswet 1919 arbeid wordt verricht vol gens onderstaande werktijdregeling: I. Maximum aantal werkuren per dag voor mannen. H. Maximum aantal werkuren per dag voor jeugdige personen van 16 en 17 jaar en voor vrouwen. I U III Maandag 10 9 uren 9 uren Binsdag 11 9 uren 9 uren 7 en 9 Woensdag 12 10 uren 10 uren 7 en 9 Vrijdag 14 10 uren 10 uren 7 en 9 Zaterdag 15 11 uren 10 uren Maandag 17 op 1 dag 5 uren I) op 1 dag 5 uren II) 7 en 6 UI). Dinsdag 18 op 2 dagen 8 uren I) op twee dagen 8 uren II) 7 en 6 uur III). Woensdag 19 op 1 dag 9 uren I) op 1 dag 9 uren U) 7 en 6 uur III). Donderdag 20 7 en 9 uur III). Vrijdag 21 10 uran I) 10 uren II) 7 en 9 III). Zaterdag 22 11 uren I) 10 uren II)" 7 en 9 in). I II in Maandag 24 3 uren 3 uren S cn 11 Dinsdag 25 9 uren 9 uren 7 cn 9 Woensdag 26 8 uren 8 uren 7 cn 6 Donderdag 27 8 uren 8 uren 7 en 6 Vrijdag 28 9 uren 9 uren 7 en 9 Zaterdag 29 11 uren 10 uren 7 en 9 een en ander onder voorwaarde: le. d3t in de onderneming, waar ran de vergunning in de eerste week wordt gebruik gemaakt, geeu arbeid wordt verricht op Donderdag 13 Mei; 2e. dat op den dag, waarop in hot tijd vak van 17 tot en met 20 Mei door een arbeider niet langer dan 5 uren arbeid mag worden verricht, de arbeidstijd van dien arbeider in zijn geheel is gelegen tusschen 7 uur des voormiddags en 1 uur des namiddags, hetzij tusschen half 1 en 6 uur des namiddags; 3e. dat de arbeid van een jeugdig per soon of een vrouw op twee achtereen volgende dagen wordt afgewisseld door een nachtrust van ten minste 11 uren achter een. b. Hoofden of bestuurden! van de onder a. genoemde ondernemingen er aan her innerd dat: le. indien van do vergunning gebruik wordt gemaakt, overeenkomstig het bepaal de bij artikel 10, derde lid, van het rust tijden en arbeidslnstenbesluit voor fabrieken of werkplaateen 1923, uit een naast 'de arbeidslijst opgehangen geschrift op duide lijke wjjze de regeling van de arbeids- en en rusttijden moet blijken; 2e. op de dagen, waarop ingevolge deze vergunning langer dan 8V2 uur per dag arbeid wordt verricht, overeenkomstig het bepaalde bij artikel 3 van vorengenoemd rusttijden- en arbeidslijstenbesluit, de ar beidstijd van een arbeider niet na ten hoog3te 41/0' uur 3rbeid behoeft te worden afgewisseld door een onafgebroken rusttijd van ten minste een half unr. onder voorwaarde, dat zijn arbeidstijd telken3 pa ten hoogste 4',uur arbeid wordt afgewisseld door een onaf gebroken rusttijd van ten min=te een kwartier en bovendien na ten hoogste 61/) uur na het begin van zijn dagelfjkschen werktijd door een onafgebroken rusttijd van ten minste een half uur. Zesde Binnenscheepvaart-Congres. Het congres is gistermorgen 10 uur her opend. De heer ir. C. L. de Vos van Ncderveen Cappel, ingenieur der stadsbezittingen te Groningen, heeft gesproken over de geschie denis van de stadskanalen en van de ka naal- en sluisgelden, welke op die kanalen worden geheven. Aan de orde kwamen voorts de prae- adviezen over scheepsbevrachting, uitge bracht door den heer P. N. van Gemert en mr. Grosheide. Do laatste kwam tot dc vol gende conclusies: 1. De scheepsbevrachter in eigenlijken zin (reedt op als tusschenpersoon tusschen den bevrachler (aflader-afzender) en den vervrachter (schipper). 2. De verhouding tusschen den scheeps bevrachter cn den aflader-afzender wordt behcerscht door een afspraak tusschen hen en de usance en voorts door de bepalingen van het Burg. Wetboek omtrent lastgeving. 3. De schipper wordt door den scheeps bevrachter rechtstreeks gebonden aan den afzender. 4. De scheepsbevrachter is gebonden tegenover den schipper, wanneer hij zijd last te buitengaal of desgevraagd zijn op drachtgever niet noemt, terwijl in dit laat ste geval de schipper mag aantoonen wio lastgever is en zich aan dezen mag hou den. Na uitvoerige discussie werden deze con clusies in slemming gebracht en aangeno men. Gistermiddag werd een excursie gemaakt naar Veendam en de Veenkoloniën, aan geboden door hel gemeentebestuur van Gro ningen. Tesseischade. In Maison dc Bruyn te Arnhem is onder voorzitterschap van mevrouw s'JacobLo- der uit Rotterdam do jaarlijksche vergade ring gehouden van de Algem. IJederlandsche Vrouwenvereen. Tesseischade. Het verslag van de secretaresse, dat werd goedgekeurd, vermeldde o.a. dat op 31 Dec. 1924 het aantal leden 4814 was, welk aantal in 1925 was teruggeloopen tot 4700. Het aantal iwerksters vermeerderde met 25, het is thans 261. Aan weekloon werd uitbetaald f 22,855, legen 119,178 in 1924; aan de de pothoudsters werd aan gezamenlijk salaris en procentage uitgekeerd f 4695 (15777.) Bij haar opleiding werd steun verleend aan 56 jonge '.Touwenmet oen bedrag van f 6062, tegen 69 in 1924, met een bedrag van 18391. Door bemiddeling van het bemiddelings bureau werden geplaatst 353 candidaten, te gen 349 in 1924. Volgens het verslag van het Zeegers- Vceckcnsionds werd aan 59 dames een vaste toelage verstrekt, tot een bedrag van f 6940, terwijl aan een 7-tal dames aan gillen nog een bedrag van f 325 werd verstrekt. De rekening over 1925 werd met ontvangst uigaaf vastgesteld op een bedrag van f 7990 niet een batig saldo van f 2626. Nadat nog verschillende andere verslagen waren uitgebracht, o.a. van hel Bureau van voorlichting cn van dc examen-commissie wc-rden tot loden van het iioofdbestuur her kozen mevr. s' JacobLoder on in de vaca ture mevrouw v. d. MeulenSaioinonson, die niet herkiesbaar was, mevr. Cnopius Lnatsman. In de ZeegensVeeckens-commissie werd gekozen mevrouw CoertJongeneel en in de examen-commissie mej. M. Berkemeier Het hoofdbestuur vroeg een credict van füO voor aanvulling van de examen-biblio- thock, hetgeen word toegestaan. De onderhandelingen, die door dc examen* commissie werden gevoerd over liet doen schrijven van een leidraad, hadden geen re sultaat, daar verscheidene leidsters en cxa- minatrices niet op een leidraad gesteld ble ken te zijn. Een keuze lectuur met betrek king tot de leerstof voor het examen werd van meer belang geacht Over deze kwestie ontspon zich een zeer uitvoerige discussie, die echler leidde lolde aanneming van het voorstel. Als plaals voor de volgende vergadering werd Amersfoort aangewezen. R.-K. Centrale van Burgerlijk Overheidspersoneel. Woensdag 5 Mei vergaderde de Katholieke Centrale van Burgerlijk Overheidspersoneel Na het behandelen van eenige zaken be treffende do organisatie, werd verslag uit gebracht over de besprekingen, welke met Kamerleden hebben plaats gevonden over loon en salarissen van het Rijkspersoneel en beraadslaagd werd over de werkzaam heden welke inzake de salarisactie nog moeten volgen. De Centrale kwam hiermede niet gereed en zal op Maandag 10 Mei opnieuw in ver gadering te Amsterdam bijeenkomen. De 2e ploeg der lichting 1926, bestemd voor de compagnieën hospitaalsoldaten, zoo mede zij die aangewezen zijn voor de offi ciersopleiding, komen 1 Juni voor eerslc oefening onder de wapenen. Eveneens ko men op dien datum voor eerste oefening op de voorgeoefenden dier lichting, aangewezen voor de onderotficiersopleiding bij de regi menten vesting- en kuslart., hot korps luchl- doel-art. en het korps pontonniers en torpc- dislen. (Zitting van gisteren). Verschillende wetsontwerpen. Goedgekeurd worden de Wetsontwerpen Naturalisatie van; O. A. Bal en' 19 anderen; 2. H. E. H. Berckmans en 20 anderen. Wijziging van de Surinaamsche eu van de Curagaosche begrooting voer 1924 (Ver schillende onderwerpen). Onteigening van perceulen, erfdienstbaar heden en andere zakelijke rechten, noodig voor de verbetering van den weg, loopendé van Bij aw ijk (Hoornbrug naar de Vink (aansluiting vair den Rijksweg) nabij: Lei den, in de gemeente Voorburg, Veur en Voorschoten. Goedkeuring van het op 18 Mei 1925 tusschen Nederland en Zwitserland te Bern gesloten voorloopig luchtvaartverdrag. Goedkeuring van het op 4 November 1925 te 's-Gravenhage gesloten voorloqpig lucht- vaartverdrag tusschen Nederland en Polen. Goodkeuring ran het op 21 November 1925 te Stockholm gesloten voorloopig lucht vaartverdrag tusschen NedeTland en Zweden. Regeling van de inkomsten en uitgaven van het Staatsmuntbedrjjf voor 1926. Hooldstnk VHB (Financitn). Aan de orde is de bespreking van hoofd stuk VUB der Staatsbegiooting voor 1920. De heer VAN GIJN (V.-B.) bespreekt da belegging van Verztkeringsfondsen, waar op z.i. nog heel wat bezuinigd kan worden. Hij acht belegging van staatsfondsen door aankoop daarvan op de beurs gewènsoht en gaarne verneemt hij het oordeel van deh Minister daarover. Do afschaffing van de opcenten op het personeel van het leeningsfonds zou niet belangrijk zijn omdat deoe opcenten slechte voor een klein deel der aatige3lagenen en wel de hoogstaangeslagenen, van belang zijn. Liever zag hij de opcenten op de inkom stenbelasting afgeschaft-. Da gewijzigde methode van financiering bij do mijnen is gelukkig teruggenomen. Het belasten van Nederlanders, die naar het buitenland vertrekken ia pen belangrijk punt en gaarne zag hij, dat de Minister daarover denkt. Men heeft er bezwaar tegen gemaakt, dat deze belasting werd opge legd, omdat velen voor hun gezondheid venhuizen. De heer J. TER LAAN (S.-D.) betoogt, dat de financieele toestand des lands geen aanleiding geeft voor een soort paniek stemming. Op de personele belasting wor den drieërlei opcenten geheven en het gaat z.i. niet aan juist die op de automobielen op te heffen. Wat is de Regeering daar omtrent van plan? Verschillende ramingen zijn overtroffen en nu is de Regeering voornemens de ■verdedigingsbelasting H voor de helft af t9 schaffen. Dat lijkt hem niet juist. Deze belasting is een compromis geweest tusschen vóór- en tegenstanders van een heffing-in eens. Zijn er overschotten, dan dienen die te worden gebruikt voor snellere aflossing. Het bedrag van 150 millioen, dat reeds gevormd is, moet voor crisisschulddelging worden besteed. Spr. vraagt oen overzicht der productieve Naar het Engelsch van RAFAëL SABATINL '52) En ioen, op een oogenblik dal ik mij zelf had gekalmeerd cn ik op het punt was mijn overige kleercn uit te doen, zag ik iets on ik dankte den hemel dat ik den waard mijn degen niet had laten meenemen. Mijn aogen waren op de deur gevestigd, en, ter- J"jl ik aandachtig keek zag ik de klink lieel angzaam oplichten. Het was geen gozichte- 'drog; ik was volkomen wakker en mijn oogen zijn scherp, liet was ook geen vrees 10 mij dingen deed zien die niet bestonden." -aclujeg liep ik naar den post van het bed, aaf ik mijn zwaard had opgehangen en rj oven zachtjes haalde ik het uit de schee- De deur wérd opengeduwd en ik hoorde joon lieel zachlcn voetstap. Een bloote voet 'on™"1!i-, n*s dl! dem" de hamer in; een «enülik dacht ik er over hem af te slaan kmI i'.° d?e0l,; loon volgde een been. toen Half gekleed lichaam, waarop een hoofd h5rd!CCn °cz'c,lt ''et gezicht van Rodo- fhnnSnS1' v'ogen m'ij verbazing en Snvrüf verm°odons door het hoofd. Hoe dort 1 csnaam hwani hij hier, er, mei welk kwam hij in. mijn kamer? fc, «/"«n vermoedens verdwenen al even vul?. Ze m'' waren opgekomen. Er je j.iiL. ij) c':n verontrustend waarschuwen* ut Zijn oogen toen hij het cene woord „monseigneur!" Iluislcrdc, dat indien er gevaar mocht dreigen het niet kwam van zijn zijde. „Wat voor den drommel begon ik. Maar bij liet geluid vair mijn stom werd de schrik in zijn oogen nog erger. „Stil"(luislerde hij mei den vinger op de lippen. „Stil monseigneur, in 's hemelsnaam wees stil". Heel zachtjes deed hij dc deur dicht, langzaam maar pijnlijk strompelde hij naar mij toe. „Ze hebben plan u te vermoorden, mon seigneur", Duisterde hij. „Wal? Hier le Blagnac?." Ilij knikte angstig. „Ach kom!" zei ik lachend. ,,Jc raaskalt man. Wie kon weten dat ik hier kwam? En wie zou een complot «meden tegen mijn Icvcil?" „Mijnheer de S'. Eustaclie", antwoordde hij. hier verwachten, neen dat deden ze niet, maar zij waren voorbereid op de ge ringe kans van uw komst. Uit hetgeen ik heb opgevangen is er geen herberg tusschen hier en Lavédan waar de ridder zijn sluip moordenaars niet heeft achtergelaten met de belofte van een zeer groole belooning aan de mannen die li zullen dooden". Ik hield mijn adem in van onizclting bij deze woorden. Mijn twijfel was verdwenen. „Vertel mij wat je weet", zei ik. „wees- kort". Toen verleide mij die trouwe hond, dien ik pas vier dagen geleden vreeselijk geslagen had, hoe hij zoodra hij weer ioopen kon, er op uit was gegaan om mij te zoeken om mij te smeeken hem vergiffenis te schenken en hem niet weg te zenden na zijn leven lang mijn vader en mij te hebben gediend. -Ilij had gehooid van mijnheer de Castel- roux dat ik naar Lavëdan was gegaan en hij besloot mij daarheen le volgen Hij had goen paard en weinig geld, en zoo was hij te voet dienzetfden dag op weg gegaan en had zich zet! als 't ware meegesleept naar Blagnac. Daar hadden zijn krachten hem echler begeven en hij was genoodzaakt te rusten. Het was de Voorzienigheid zeker die dat zoo bestuurd had Want hier in „de Ster" had hij dien avond een gesprek afge luisterd van St. Eustaclie met die twee moordenaars heneden. Uit liétgeen hij zcide maakte ik op dat hij in iedere herberg van Grénade ar lot Toulouse toe waar ik waar sehijnlijk den nacht zou doorbrengen hij, Si. Euslaehc, dergelijke voorzorgen had ge nomen. Als ik het lot Blagnac kon brengen zon der le rusten, dan zou ik er heel laat aan komen en daarom had de lieer St. Eustache zijn manschappen verzocht tot liet aanbre ken van den dag op mij te wachten. Hij dacht echter niet dat ik zoo ver zou komen, want hij had gezorgd dat ik geen paarden vond bij dc posthuizen. Toch was hel moge lijk dat het mij gelukte en St. Eustache wou Igeen enkele mogelijkheid over lliet hoofd zien. Hier te Blagnac, zoo vertelde Hode- nard mij, was de waard ook door Si. Eusta che omgekocht. Het was hun plan mij, ter wijl ik sliep, te vermoorden. „Monseigneur", zei hij lot slot, „toen ik hoorde weik gevaar u hier op weg dreigde, heb ik God en alle heiligen gebeden dal hei u mocht golukken zoo ver le komen, zoodat ik u kon waarschuwen. Was ik minder ge wond en pijnlijk geweest, dan had ik een paard genomen en was u tegemoet gere den; nu kon He niets doen dan bidden en hopen dat u te Blagnac mocht hvnen en dati 'i «s- v,.- n Ik nam hem in mijn armen, maar mijn omhelzing deed hem kermen van pijn, want de arm.e, getrouwe vent was nog zeer pijn lijk. „Arme Ganymedes", tluislerdo ik en ik geloof dal ik meer oniroerd en medelijdend was dan ik ooil was geweest in mijn zelf zuchtig leven. Toen hij dien bijnaam hoor de. schitterde er eensklaps sen hoopvolle blik in zijn oogen. „Wilt u mij terugnemen, monseigneur", smeekte hij. „U wilt mij terugnemen, niet waar? Ik zweer dat ik mij nooit meer zal verpraten „Stil goede Ganymedes. Niet alleen wil ik jc terugnemen, maar ik zal trachten mijn woestheid goed te maken. Komaan vriend, je zult twintig goudstukken hebben om zalf te koopen voor je arme schouders". „Monseigneur is wel goed", fluisterde hij. waarop ik hem weer wou omhelzen, maar liij sidderde en ging achteruit. „Neen, neen, monseigneur," fluisiejrde hij anslig. „Het is een groote eer maar het doel mij zooveel pijn ais men mij aanraakt" „Neem dan den wil voor de daad. En wat nu met die heeren benoden". Ik slond op en ging naar dc deur. „Geef Gilles bevel hun dc hersens in Ic slann", was Ganymedes' barmhartige raad. Ik schudde het hoofd. „Dan zouden wij gevangen genomen wor den wegens moord. Wij hébben nog geen be wijs van liun voornemens. Ik denk Er viel mij plotseling iets in. „Keer terug naar je kamer, Ganymedes. Doe de deur op slol en kom niet lërug voordal ik je roep. Ik wil geen argwaan wekken". Ik deed de deur ppen en toen Ganymedes gehoorzaam fangs mij sloop en in de gang .verdween, riep ik: 4862 en improductieve uitgaven, opdat een dui delijk beeld ontsta van de financiën. Wat de forensen-belasting betreft, spr.'s standpunt is bekend en hij wil arbeiders tot een bepaald inkomen van die belasting vrijstellen. Het is krankzinning hen ovei te slaan, terwijl zij in hun eigen gemeente geen werk kunnen violen. De regeling voor het personeel is dringend noodig. Het personeel heeft een cffer ge bracht van 40 millioen, waarvan 10 pet weer is teruggegeven bij do laatste ziging van het Bezoldigingsbesluit. Spr, steunt een adres ten gunste van een her ziening van het besluit, waarin aangegeven wordt op welke punten verbetering noodig is. Tevens bepleit hii de noodzakelijkheid van herstel der bevoegdheden van de centrale commissie in zake de salarisregeling en opheffing van do commissie-De Wilde, opdat het overleg niet meer over twee lichamen worde verdeeld. Speciaal wijdt spr. nog zijn aandacht aan het beiastingpersoneel, welks toestand ongunstig is. Tegenover de lagere ambtenaren wordt vaak op verkeerde wijze opgetreden. Om tot een hoogeren rang te worden bevorderd, moet men oen proefjaar doormaken. Het is te LJmuideii voorgekomen, dat ambtenaren anderhalf jaar een hoogere functie waar namen en dan toch nog een proefjaar moes ten doormaken. Ton slotto vraagt spr. inlichtingen over do grondslagen huurwaarde en meubilair in de personeole belasting waaromtrent een andere regeling is gevraagd. Ook een andere zetting ran <le grondbelasting, n.l. naar de waardo, wenscht spr. in overweging te geven. De lieer L1NGBEEK (SI. Ilerv. partij) vraagt steun voor de stichting van een her vormde kerk in het nieuwe centrum van Amsterdam boven het IJ. Spr. bepleit wederom uitvoerig de billijkheid dat de Staat den godsdienst steunt. Dat is een volksbelang, een Kerkbelang cn een regee- ringsbclang. De bevolking breidt zich uit on dus moot er steeds meer geld aan den gods dienst worden gegeven. De lieer VAN VUUREN (R.K.) ziet niet veel heil in deze discussie omdat de mil- liocncnnola berust op gegevens van het midden van het vorig jaar en dus niet veel waarde heeft. Spr. verdedigt de bezuini- gingspohUek van den heer Colijn en voort* zetting daarvan. Met de plannen tot belas* tingvertaging kan spr. zich wel vcrecnigcn. Die verlaging is noodzakelijk. De heer VAN DEN TEMPEL (S.-D.) schelst liet verband tusschen werkloosheid en welvaarlspolitiek. Het uitvoeren van groote productieve werken is noodig want er zijn 55.000 i 60.000 werkeloozcn in ons land die een zwaron last op ons budget vor men. Wat is het standpunt te dien aanzien bij dc Rogecring? Ze denken aan hel oude gezegde; de cost gact voor de baet uytl Men wijst nog vaak aan den ongunsligen finan* cieelen toestand des lands maar wij mogen de toekomst niet opofieren aan het verteden! van oorlog en mobilisatie en moeien beden ken dat productieve werken aan ons voiks- vermogen bijdragen. Spr. vraagt of het de bedoeling is een We genfonds te vormen en zoo ja hoe do Regec- ring zioh dat denkt. Zal het vermogen van dat fonds jaarlijks worden bepaald of is het de bedoeling een lecning voor de wegen le sluiten. Hier betreft het ook een uitmuntende gelegenheid voor werkverruiming. Ilecft de Regeering (en opzichte van die werkverrui ming at een nader plan ontworpen? Gaarne verneemt spr. daarvan iels, wijl dienaan gaande rapporten zijn ingekomen. Er moet in deze richting heel veel worden gedaan en de Regeering moet dc leiding nemen van een centralisatie bij de bestrijding der werke loosheid. Da Regeering moge bevorderen dat „Mijnbeer", antwoordde Gilles en er kwam beneden beweging. „Is er wat niet orclc?" vroeg dc waard eenigszins onrustig. „Niet?" antwoordde ik knorrig, eenigs zins gemaakt sprekende. „Moet ik mij zelf hier staan uilkleoden. terwijl die twee luie kerels van mij beneden liggen te snorken?, Kom dadelijk boven Gilles. En", ik deed of dit rnij nu pas inviel, je kon best hier in de kamer slapen" „Dadelijk, monseigneur", antwoordde hij, maar ik merkte een weinig verbazing op in zijn slem, want nog nooit in het leven van den stoeren, onhandigen Gilles had blij geholpen mij te Itleedcu. De waard mompelde iels cn ik hoorde Gilles een antwoord fluisleren. Toen kraak- Ic de hap onder zij zwaren stap. Ik vertelde hem in een paar woorden hoe de zaken stonden. Tot antwoord betuigde hij met een vloek dat de waard een kruik warmen wijn voor hem had klaargemaakt en hij wijteidr er rui niet aan of daar was r-cn verdoovend middel in. Jk verzocht hem den wijn beneden Ie gaan halen cn den waard te zeggen dat ik er ook wel trek in liad. ,,En Anloine?" vroeg hij ../.ij zullen hem ook wet bedwelmen". „Laai hem maar- zitten. Wij kunnen dat zaakje wel samen opknappen. Als ze hem nii-t bedwelmen zouden ze hem licht dood maken. Zijn bedwelming is zijn behoud". (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 9