AGENDA. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. Vrijdag. Nationaal Rcddingsleger (Langegrachl \£)0): Inwijdings-samenkomst.' 8 uur. Zaterdag. Huize Feenstra (Rapenburg 13): Propa- ganda-avond Vrijz.-Chr. Jeugdcentrale. 8 uur Stadszaal (foyer): Ned. Ver. v. Huis vrouwen. Liefdadigheidsavond en bate van do noodlijdenden in de Veen streken. 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagdierat der ipotheken wordt van Maandag 3 Mei tot en met Zondag 9 Mei waargenomen door de apotheek van den heeT C. B. Duysler, Nieu we Rijn 18. telef. 523. De apotheek van de „Hulp der Mensch- heid" Hooigracht 48, ia altijd geopend, doch van n m 8 uur tot v.m 8 uur alleen voor spoed-recepten. Alleen voor leden van duf fonds doch in verrassende wending blijkt, wie de schuldige is. 't Is van begin tot eind spannend, althans een verdienste, maar tevens zwaar van af schrikwekkendheid en hoezeer het op prijs kan worden gesteld, dat men met dit genre eens heeft kunnen kennis maken, prijzen we ons toch gelukkig, dat dit tooneel hier geen zegetochten houdt. Voor de vertolking overigens alle lof. Er lag wel sfeer over het tooneel benoodigd voor deze moderne draak, die geen algc- meene vraagstukken aanroert, louter op effect is berekend. Zoowel de schilder, be diende als detective waren goed en daarbij paste de rest zich uitnemend aan. Het tweede stuk, een éénaoter „Wordt vervolgd'' was heel wat meer te genieten. Kon "aardige farce, dat het ook wel deed. Een feuilleton-schrijver heeft een apache heid beschreven. Eindelijk is hij gevat en ter dood veroordeeld. Zeldzaam is de be langstelling of het vonnis zal worden vol trokken. Deze apache is toch de lieveling van het publiek geworden. Het vonnis gaaf. tenslotte in vervulling, omdat zijn aange bedene den auteur geen enkele gunst wil veiieenen en de schrijver wreekt zich door Loutje's dood. Ook hier een uitstekende vertolking. Noe men willen we den romanschrijver, het lik- stertje. de aangebedene en den loopjongen, die een applaus bij open doek verwier!. Het Leidsch Studenten-Toonoei heelt zich onder regie van Louis van Gasteren zeer gelukkig ontwikkeld en men mag hopen op een „Wordt vervolgd". Na alloop werd de pracses als begraven onder kransen, o.a. van het Collegium, Mi nerva, Vrouwelijke Studenten, Amsterdam, enz. Ook de dames werden in de bloemen gezet. Een en ander natuurlijk onder harte lijke woorden van waardeering. Ook Louis van Gasteren werd „bekranst". DE ALGEMEENE TOËSTAND. Geen wijziging in Engeland De Volkenbond. Ijl Engeland is de toestand atationnair. Gezien de debatten in het Lagerhui» be drit al eenigÊzina verbittering in. te tre den, die zal groeien, naar mate de staking wapening. Van onderhandelingen schijnt geen Sprake. Beide partijen hebben zich vastge legd. De luiigeciejide voorzitter vau den Vol kenbondsraad heelt de Zevende Volken- bondsvergadering te Genève bijeengeroe pen tegen ti Sept. De voornaamste kwes ties, waar de vergadering zich zal mede bezighouden moeten zijn die van de samen stelling van den raad en de opneuung van Duitochlaud in dien Bond. Onder do kwes ties die op de voorloopige agenda voorko men zijn deze welke betrekking hebben op üe regeling van internationale geschillen, op de arbitrage, de veiligheid en de bepcr. king der bewapening, de voorbereiding der economische conferentie en der conferen tie tot vertui rule ring en beperking der be- luurt. BELGIE. De regeeringsciisis Scha devergoeding van stakers geCischt. Ook m nister Janssen is dus heengegaan, maar het kabinet Poullet—Vandervelde wil voel hij stuk houden en blijft aan. Het zal trachten, het kabinet aan te vullen. De katholieke oud-minister Van.de Vij- ,-eie heeft een rede gehouden in de Kamer, die als volgt eindigde: „Ik zeg aan de regeering: Het is zeker niet kwaad de bereidwilligheid te aanvaar den die u op dit oogenblik wordl aange boden, en indien er crnslige gelegenheid komt tot verruiming van het kader dier re geering, moet deze gelegenheid Diet van de hand worden gewezen. Maar ik zeg ook aan de regeering: Wees kloek en houd stand, verlaat uw post niet. en voeg bij de onlstenteni3 van een ander ernstig finan cieel programma dan het uwe, niet de ontstentenis van een regeering. Laat het land niet zonder regeering. Werk dapper voort. (Luide toejuichingen bij katholieken en socialisten)." Van de Vijvere is misschien wel de aan gewezen opvolger van Janssen. Hij gaat door voor een zeer behendig financier en Jveeft meer dan Poullet het vertrouwen der conservatieve elementen uit de ka'holicke partij. Volgens den „Standaard" zal men pogin gen doen om het thans niet meer volledige ministerie aan te vullen met een paar libe ralen, zoodat men zou lerugkeeren tot een kabinet uit de drie partijen. Behalve Bin- nenlandsehe Zaken, Koloniën en Financiën is de portefeuille van Oorlog ook. nog sleeds ,le begeven. Tweehonderd arbeiders van de zinkfahrie- xen te Lommei (Belgisch-Limburg) hebben gisteren i uur 's ochtends zonder eenige voorafgaande waarschuwing* onverwachts het werk geslaakt Ingenieurs en bedienden der fabrieken nebben getracht de schade, aldus nan het bedrijf veroorzaakt, zooveel mogelijk te beperken, maar deze blijkt toeh nog aanzienlijk te zijn daar de arbeiders, al- vurens heen te gaan, geen enkel der ovens hadden gesloten. De Gompagnre des Métaux heeft hij doD vrederechter te iV eer pelt een klacht ingediend en eiseht van de sla- kers een collectieve schadevergoeding van 200,000 Irancs. LUXEMBURG. De iegeering in gevaar. Bij de discussie over de bcgroobng ver wierp de Kamer het crediet van 3 1/2 milli- oen voor de betaling van de interest der Bel gisch-Luxemburgsche leeningen. (Er waren 22 vóór- en 22 tegenstemmers): Na de stemming verlieten de leden der regeering de zaal. Men verwacht, dat de regeering nu de vertrouwensquaestie zal stellen. Bij de stem ming waren drie loden der meerderheid af wezig, DUITSCHLAND. De schadevergoeding aan de vorsten Een crisis op 'k' komst? Uitbreiding veree- nigingsweL De Rijksdag verwierp in tweede lezing het wetsontwerp betreffende de absolute onteigening van <le bezittingen der vorsten huizen met 236 stemmen tegen 142 der soci alisten en communisten, zoomede alle wijzi gingsvoorstellen, welke' dienaangaande wa ren ingediend. De behandeling in derde lezing vindt niet plaatshet wetsontwerp gaat naar de regeering terug, opdat deze onverwijld maat regelen kan nemen tot het doen plaalé vinden ecner volksstemming. Scheidemann hield nog een lange rede. Aan liet eind deed hij oen heiligen .aanval op dr. Luther wegens de uitvaardiging van de zoogenaamde vlaggcnverordeuing. Hij noemde deze verordening onder ostentatief applaus van democraten, centrum en soci aal-democraten een slag in het gezicht van alle republikeinen en kondigde een scherpe sociaal-democratische oppositie legen dr. Luther aan. De Rijkskanselier, die aanvankelijk voor nemens was geweest onmiddellijk op de rede van Scheidemann te antwoorden, ten einde de verordening te verdodigen, heeft op aandringen van de leiders der regeerings- partijen dus toch maar van afgezien. Ilij gaat nu eerst een paar dagen naar West- Duitsc-hlnnd, maar zal Dinsdag weer te Berlijn zijn, teneinde het debat over een soc.-democratische interpellatie in zake de vlaggenkwestie bij le wonen. Gisteravond heeft de soc.-democratische fractie Teeds een motie van wantrouwen geformuleerd, die Dinsdag onmiddellijk na het debat zal worden ingediend en die als volgt luidt: „De Rijksdag keurt de veror dening van G Mei betreffende het hijschen van de vlag op de gebouwen der Duitsche missies in het buitonland af en ontzegt den Rijkskanselier het vertrouwen." De demo craten hebben dr. Lulher medegedeeld, dat zij, als de verordening niet wordt ingetrok ken, niet in staalt zijn tegen de sociaal-de mocratische motie van wantrouwen te stem men. Het lijdt natuurlijk geen twijfel dat dr. Luther, nadat hij zich eerst zoozeer heelt vastgelegd, er thans niet aan kan denken bakzeil te halen en volgens menschelijke berekening is een crisis dus onvermijdelijk. Dat te eer, waar ook het Centrum niet voor de regeering zal stemmen. Naar verluidt wordt door liet Rijksminis- terio van Binnenin ndsclie zaken eene aan vulling der wet op de vereenigingen uitge werkt, volgens welke van vergaderingen onder den blooten hemel binnen 48 uren kennis moet worden gegeven met opgave van plaats, tijd, en onderwerjf van behan deling. Vereenigingen zullen worden verbo den, wanneer hunne werkzaamheden in strijd zijn piet de grondwet of de algemeene wetten. FRANKRIJK. De daling der franc Geen vrede in Marokko. De kabinetsraad heeft besloten dringend een reeks van maatregelen toe te passen om de daling van den frank te bestrijden. De minister van Justitie zal justitieel® maat regelen treffen tegen een zekere perscam pagne die de vrijwillige bijdragen bestrijdt. Peret heeft nogmaals een optimistisch ge luid doen hooren. Maar wat baat dat? De vredesonderhandelingen te Oedsjda zijn mislukt. Abdel Krim heeft do voor waarden thans definitief verworpen en de onderhandelaars zijn vertrokken. ENGELAND. Geen wijziging in de staking De toestand Debat in het Lagerhuis Saklatvala veroordeeld Tnsschentijd- sche verkiezing. In de staking zelfs is geen verandering ingetreden. Van nieuwe onderhandelingen schijnt geen sprake. Uit een overzicht van den toestand blijkt dat te Londen en in vele andere plaatsen die te lijden hadden van de stopzetting van het transport per trein, omnibus en tram, een aanzienlijke verbetering is in getreden. Alle ondergrondsche lijnen in Londen zijn thans open voor het verkeer. Op de districtespoorwegen werd de dienst hervat tusschen Blackfriare, Temple, West minster, en Sloonesquare. Vierhonderd ge oefende mannen zijn thans beschikbaar voor het besturen der treinen op deze on dergrondsche spoorwegen en 250 man per dag zullen in 12 centra worden geoefend, welke opgericht zijn, tot de volledige nor male diensten zijn hersteld. Het ommbustransporfc te Londen neemt toe. Er reden 200 bussen van de Algemeene Mij. met tussohentijd van een minuut langs een cirkelvormige route in de binnenste voorsteden, behalve nog een groot aantal omnibussen, die aan andere maatschappijen bèhooren, Nog een andere dienst van 60 omnibussen is toegezegd. Op de hoofdlijnen der spoorwegen heb ben nog verscheidene meerdere exprestrei- nen over groote afstanden de eindstations van Londen verlaten Deze, waartoe do bekende vliegende Schotsche trein behoor de, waren voorzin vau restauratiewagens. Do treinen, die in Noord-Oostelijke rich ting van Londen vertrekken, namen van 250 toe tot 500. Van het trampersoneel to Liverpool is 70 pCt. weder aan het werk gegaan, en op sommige gedeelten waren de diensten normaal. De havenarbeiders te Liverpool meldden zich weder aan en zijn thans aan liet werk. Alle mannen van het electrischo kracht- station te Lister, dc hoofdbron voor den toevo'er van electrischo kracht en licht te Liverpool, gingen weder aan het werk. De over het Kanaal varende stoombooren onderhouden overdag beperkte diensves tusschen Dover en Calais en Folkestone en Vlissingen, on des nachts tusschen New- haven en Dieppe, en Southampton en St. Malo. Hydepavk, hetwelk voor het publiek is gesloten, is het centrum, vanwaar de melk- voorraden van Londen worden gezonden. De organisatie heeft geheel beantwoord aan hetgeen daarvan venvacht was; de melk wordt aldaar bijeengebracht en ver deeld aan pensions, hotels, restaurant en gestichten door niet minder dan 8000 mo torwagen^ zonder eenige stoornis. Elke spoorweg-maatschappij in Engeland heeft haar eigen tijdelijk bureau in Hyde- park. Deze bure'aux zijn voorzien van gas, electrischo verlichting en verwarming, en een volledig systeem van telephonen, die niet alleen het eene bureau met het an dere verbinden, maar ook aangesloten zijn bij de voornaamste beurzen, vanwaar be richten gezonden kunnen worden over het gehcele larfd. In het centrum zijn cantines, bibliotheken en ontspanningslokalen van de Christelijke Jongelingsvereeniging. De minister van Transport heeft medege. deeld, dat van de vrijwilligers, die zich hebben laten inschrijven voor het -besturen der melk-motorwagens, 50 pCt. leden zijn van vakvereenigingen, die van den aan vang af verklaard hebben, dat het niet in hun voornemen ligt, de noodzakelijke diensten tot het verstrekken van levens middelen te verstoren. Het congres der vakvereenigingen heeft, een proclamatie uitgevaardigd aan de sta- keilde mannen, waarin uitdrukkelijk wordt verklaard, dat het huidige geschil van m- dustrïcelen aard is en vervolgt aldus: ,,Het congres der vakvereenigingen verwacht, dat allo leden, die aan de staking deelne men, zich voorbeeldig zullen gedragen en der politie geen aanleiding zullen geven om op te treden. Het uitbreken van ongeregeldheden zou zeer nadeelig zijn voor de vooruitzichten eener succesvolle beëindiging van het ge schil. De Haad verzoekt inzonderheid de posten geen obstructie te plegen en zich te beperken tot bun wettige plichten." Toch hebben weer eenige relletjes plaats gehad, a.o. te Londen (Z.O.) waar ook brand is gesticht bij de „Times", die ech ter direct is gebluscht en voorts te Edin burg, gelijk reeds gemeld. In verband met stalnngsincidenten zijn vonnissen van 7 dagen tot C maanden uit gesproken door den politierechter wegens wanordelijkheden in Shore ditch en Bethua.1 Green, waarbij aanvallen op de politie wer den gedaan, deze met steenen werd ge worpen en haar uniformen werden be schadigd. De magistraat verklaarde dat hij beslist gevangenisstraf zou opleggen voor aanvallen op de politie en het werpen met steenen: In het Lagerhuis zijn de getroffen nood maatregelen verder besproken. De prins van Wales en de hertog van York waren wederom aanwezig. Balry (arb.) beschuldigde de regeering van bescherming te verleenen aan de mijn eigenaars en hen bij te staan om de mijn werkers uit te hongeren. Indien een eigenaar het waagde om het bedrijf le hervatten met onderkruipers, zouden er klappen kunnen vallen. Hogg, antwoordend namens de regeering, zeide, dat de gedachte, dat men de men- schen zou kunnen beletten hun werk voort te zetten, omdat het instituut der vakver eenigingen dit verboden heeft, de beste rechtvaardiging der voorgestelde maatrege len is. Jack Jones (arb.) zeide, dat, indien de vertegenwoordigers der regeering dergelijke taal gingen gebruiken, de arbeiders nog over liooge troeven beschikken. Als er oor log moet komen, .staan de arbeiders klaar. „Doe wat gij wilt, wij zijn bereid om te vechten". (De arbeidersleden juichten). Hij zeide nog, dat over 8 dagen geen enkele industrie zal werken zonder toestem ming van den raad van het T. U. C. Alle amendementen der arbeiderspartij op de verordeningen, uitgevaardigd onder de noodwet, zijn met een overweldigende meer derheid verworpen. Het Lagerhuis verwierp met 291 stemmen togen 86 een arbeiders-amendement op de verordening, die de regeering toeslaat de gewapende macht te gebruiken om de open bare diensten op gang te houdeD. Saklatvala, het eenige communistische lid van het Lagerhuis, die Dinsdag had moeten voorkomen, vérscheen weder voor het ge recht, beschuldigd op den Meidag een op ruiende rede te hebben gehouden. Den be klaagde, die de juistheid der politie-rappor- ten niet betwistte, werd medegedeeld, dat hij twee borgen moest vinden voor zijn goed ge drag, of naar de gevangenis moest gaan. Hij weigerde zich lot iets te verplichten en werd derhalve tot 2 maanden gevangenis straf veroordeeld,- terwijl de rechter zijn verzoek weigerde, hem gedurende zijn go- vangenschap speciale voorrechten te ver leenen. y x De tusschentijdsche verkiezing in Buck- rose, een district in Yorkshire, teweeg ge bracht door het aftreden van sir Guy Gaunt, conservatief, had het volgende resultaat: majoor Brailhwaile. conservatief, 12.089 stemmen; sir Harry Verney, liberaal, 10.537, inr. Laycock, arbeiderspartij, 2191. Door 82 pCt. der kiezers werd gestemd. POLEN. De crisis. De afgevaardigde Wilos heeft: geweigerd een kabinet te vormen, maar de leider der christen-democratische Landdagsfractie, Ghasinski, heeft hij wijze van proef de op dracht tot Kabinetsvorming aanvaard. Zijn pogingen gaan de richting uit van een meerderheid uit de rcchterpartijcn en het centrum. De Poolsche linkevpartijen hebben een gemeenschappelijke verklaring gepubli ceerd, waarin zij er met nadruk voor waar schuwen een poging te wagen om op deze wijze een regeering te vormen, daar dit ca tastrofale gevolgen zou kunnen hebben. ITALIË. Mussolini's dictatuur. Naar uit Rome bericht wordt, heelt Mus solini het pas opgerichte ministerie voor het Vakvoreenigingswezen zelf op zicb geno men. Het zooveelste departementI BUITENLANDSCH GEMENGD. Een noodlottige klap. In de lagere school le Dieburg in Hessen gaf een onderwijzeres een elfjarig meisje Dinsdag een klap op liet achterhoofd. Het kind had op dat oogenblik een breinaald in de hand en deze drong door den slag tus schen de oogen en neus van het meisje, dat weldra overleed. De onderwijzeres is spoor loos verdwenen. Dranksmokkel. De havenpolitie te New-York is den laat- slen lijd weer buitengewoon ijverig in haar actie tegen dranksmokkelaars en zij heeft daarmee succes. Al een paai* dagen lagen er aan een havenpier te Edge water (New Jersey) twee lichters. De schuiten waren ge camoufleerd als kolenbooten, maar toen dc politie op een wenk van de regeering eens een onderzoek instelde en de lading der lichters naging, bleek dat er voor een waarde van 800.000 dollar aan gvaan-alko- hol in de booten verscholen lag. Natuurlijk werd liet .verboden vocht in beslag genomen. Eennig dagen te voren was een aanhaling geschied bij Yonkers (New-York). Daar was het een Noorsch s.s. de Eker, die met een dranklading ter waarde van 1,200,000 dollar werd aaugehaald. De strijd in Engeland. LONDEN, 6 Mei. (Reuter). Het offi- cieele avond-communiqué zegt dat er over vloedig voedsel en ruimschoots transport middelen beschikbaar zijn, maar dat de stakerspoetcn de distributie belemmeren. Dit aspect der zaak zegt het communi que verder zal in de eerste dagen toe nemende aandacht vragen Alle pogingen om de bewegingsvrijheid van het publiek en het onbelemmerde vervoer zijner le vensmiddelen te hinderen, zullen stelsel matig en met kracht worden onderdrukt. In verschillende havens heeft de marine snel en krachtig Bteun verleend aan de burgerlijke overheid. Het communiqué voegt er aan toe dat de politiek der re geering, om samenwerking te weigeren met hen die de algemeene staking op touw heb ben gezet, te weigeren, door alle autori teiten moet worden gehandhaafd. LONDEN, 7 Mei. (Reuter). Dc door de regeering uitgegeven stakingscourant „Bri tish Gazette", legt er opnieuw nadruk op dat iedereen zich er van bewust moet zijn dat, voorzoover het de algemeene staking betreft, er geen sprake kan zijn van eenig compromis. Of het land zal de algemeene staking breken, óf het wordt zelf door de algemeene staking gebroken. Niet alleen 's lands welvaart wordt ernstig benadeeld, doch de instellingen der wettige Briteche constitutie worden aangetast. De regeering zal er niet voor terugdeinzen te doen wat zij doen moet en met alle middelen die zij tot haar beschikking heeft, en met alle maatregelen die noodig zullen zijn, op be sliste wijze het gezag van het parlemen taire gouvernement handhaven. "Waar is het en dit lijdt geen twijfel dat de meerderheid der vakvercemgings- leiders, toen zij de algemeene staking af kondigden, niet de bedoeling hadden den strijd legen de constitutie aan te binden, zij werden elke week verder voortgestuwd door de pressie der meer1 extremistische elementen. De verantwoordelijkheid dezer vakvereenigingsleiders is zeer zwaar. Zij deden geen poging öm door hel stembiljet degenen te raadplegen, die zij beweren te vertegenwoordigen. Zij hebben in vele op zichten verbintenissen vc-rbroken, tot wel ker nakoming hun goede naam borg stond. Het gezag der parlementaire regeering moet «taan boveft dat van gecombineerde enke lingen, en iedere man en vrouw moet be denken wat zijn of haar plicht is. LONDEN, 7 Mei (Reuter). In het Easlend te Glasgow hebben ernstige op stootjes plaats gehad, waarbij 66 personen gearresteerd en verscheidene gekwetst wer den. Eenige café's en schoenwinkels wer den geplunderd. De omgeviDg eener tram remise, het brandpunt van het verzet", kon eerst door middel van herhaalde charges met dPD wapenstok worden schoongeveegd. LONDEN, 7 Mei (Reuter). De Times is weer het eeDige blad, dat verschenen i9. Het bevestigt, dat de toestand van het ver keer geleidelijk verbetert. LONDEN, 7 Mei (Reuter). Do alge meene raad van het vnkvereenigings-con- gres publiceert een verklaring, waarin ten stelligste geweigerd wordt te voldoen nan den eisch der- regeering om de algemeene staking onvoorwaardelijk in te trekken. Ondanks de pogingen tot belemmering» der stakers, valt bij alle transport-vnsten" verbetering te constateeren. liet aantal politie-vrijwi!ligers neemt voortdurend toe en de openbare veiligheid is volkomen. LONDEN, 7 Mei ,N. T. A.). Draadloos. Te Newcastle is gisteravond bij liet eindigen der laatste ploeg, het personeel der electri- sche centrale in staking gegaan. De stroom, levering gaat echter gewoon voort. Uit Edinburg worden relltjes gemeld; de autobussen weiden met steenen geworpen. Dc politie dreef de betoogers uiteen. Negen personen werden gearresteerd. To Middlesbrough werd gisteravond ge tracht een pas9agierstrein tegen te houden. Nadat de menigte door den burgemeester en andere notabelen was toegesproken, ging zij uiteen. Later hadden opstootjes plaats voor de bureaux der dagbladen en werd een autobus gemolesteerd. De politie joeg de be toogers uiteen en de orde was spoedig her steld. Aan bezitters van auto's wordt officieel den raad gegeven hun assurantiepolissen zorgvuldig na te lezen, daar sommige polis sen ifiet dekken tegen het meerdere risico van dezen tijd van noodtoestand, tenzjf vooraf een speciale premie daarvoor is be taald. De koloniale wolvereenigiiig maakt be kend dat voorloopig geen veilingen van wol en scliapenvellen gehouden zuilen worden. De jaarvergadering der Rotary-Club is uitgesteld. De regeering richt een officieele bekend making tot allen, die thans aairden arbeid zijn, dat zij geen regeling zal aanvaarden waardoor het mogelijk zou zijn, dat zij. die thans werken, molest zouden ondervinden van de zijde der vakvereenigingen en ge noodzaakt het werk neer te leggen. Ook na afloop der staking zal de regeering alles doen v/at in haar vermogen is om molestatie te voorkomen en zoo noodig strafmaatregelen toepassen, ledereen die aan het werk blijft kan er van verzekerd zijn, dat de regeering achter hen staat en hen tegen repressailles van later zal beschermen. LONDEN, 7 Mei. (Reuter). Behoudens dc verbetering in het verkeer op de spoor lijnen en langs den weg is de toestand der staking onveranderd. Gisteren waren er diensten tusschen Londen en Calais. Een poging die gisteren werd gedaan om den tramdienst met vrijwilligers te hervatten, werd verhinderd door de menigte die een vijandige houding aannam De politie moest daarbij van den wapenstok gebruik maken. 47 omnibussen werden gisteren tc Londen beschadigd. Heden is de politie macht ter bescherming der omnibussen ven sterkt. De diensten voor de levensmiddelen- voorziening marcheeren goed. Voortdurend wordt het aantal vrijwillige konstabels grooter. Het aantal personen dat zich te voet naar hun kantoren begaf was heden ochtend niet minder geworden, mettegen' staande het regende. Het grootste gedeel te van het personeel van een der grootste volksectgelegenlieden te Londen is in sta king gegaan, doch het werk wordt thanS door vrijwilligers verricht. LONDEN, 7 Mei. (N.T.A. Draadloos), De staking heeft geen verdere uitbreiding ondergaan. In eenige mijnen in Westmore. land zijn de mijnwerkers weer aan den ar beid gegaan en enkele spoorwegpersonee- len werden versterkt doordat eenige werk lieden zijn teruggekeerd, dooh in slechts geringe mate. De toestand is overal rustig. Vele bladen hebben weer hun normale grootte. LONDEN, 7 Mei. (Reuter). De North Easter Spoorweg maakt bekend, dat giste ren te Harwick en Grimsby booten uit De nemarken, Nederland, België en Duiisch- land zijn aangekomen. De aan bederf on derhevige lading werd gelost en naar het binnenland vervoerd. Het kabinet lieeft vanochtend vergaderd. Bij de opstootjes te Middlesbprough van gisteren waren zware lorries met kettingen aan de rails vastgemaakt met het doel een passagierstrein te doen verongelukken. Het grauw verwoestte een goederensta tion. Do lijn werd door mariniers na ver scheidene uren arbeiden vrijgemaakt. Ook gisteravond had een bende rapaille in de straten van Edinburg relletjes ge maakt. Er werd met steenen gegccid en de politie moest de straten schdonvcgem Van vele winkels werden de ruiten stukgesla gen. 22 personen werden in hechtenis ge nomen. LONDEN. 7 Mei. (V. D.). De verzeke ringsmaatschappijen verhdogen de premie# tegen de gevolgen van de slaking. Alle le- veijsmiddelenwiiikels moeten 71/3 shilling per 100 pond betalen. LONDEN, 7 Mei. (V. D.). In verband me* dc staking is de reis van de Britsche Av lantische vloot voorloopig uilgesleld. Stennveileening. JOHANNESBURG, 7 Mei. (Reuter) Het bestuur van den Zuidafrikaanschen vak- vereenigingsbond heeft besloten de staker? in Engeland in elk opzicht te steunen en t' beletten dat artikelen uitgevoerd worden waardoor zij zouden geschaad kunnen wor den. Ook heeft het bestuuf een beroep ie' daan op de drukkers, om geen dingen w drukken die de zaak der stakers zou kunnen bcnadeelen. MELBOURNE. 7 Mei. (Reuter) De Auslra lische spoorwegmannen hebben telegraksc0 hun hulp aan de stakers in Engeland aange boden. MOSKOU, 7 Mei. (V. D.). De „Isveslia* meldt, dat de Russische mijnwerk» rs-orga* nisatie reeds jLTö.OOO goudroebel .been bijeengebracht lot 9loun aan de Britsen mijnwerkers. -in De volkscommissaris Trolzky is -'i=''.ere, uit Moskou vertrokken .m in de districten redevoeringen te houden tot sporing van steunverleening aan da v sche arbeiders. Ook de andere leden Sovjetregeering houden dagelijks nedc ringen met dit doel.

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 2