De 3-October-V ereeniging te Leiden 40 jaar. DIRECTIE en ADMINISTRATIE LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 7 Mei Vierde Blad Anno 1926. Een overzicht van wat er in deze 40 jaar gebeurde. SPORT. IIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIimillllllllllllIHHIIIIUI Onze Telefoonnummers 2500 (op 2 lijnen) REDACTIE 1507 'IHIIIIIIIIIIIHIIIIIHimimillillHIHIIIIHIII Mo. 20291. V.. Kort na de eerste feestviering in 1880 was bij 't bestuur de mededeeling ontvan gen. dat de heer E. A. O. Was als secretaris wensclite te bedanken; voor deze functie werd aangewezen de heer D. E. C.. Knuttel, die echter de vele werkzaamheden aan het secretariaat verbonden, niet op zich durfde nemen; dezelfde bezwaren had de heer F. W. baron van Randwijck. gelukkig stelde zich beschikbaar de heer F. H. A. Driessen die de functie jarenlang met de meeste nauwgezetheid heeft waargenomen; de heer Was zou eerst de heer Driessen als 2de .penningmeester opvolgen, doch door vertrek naar elders moest hij ook hiervoor bedan ken. De Vereemging waardeerde de ver diensten van den* heer Was, door hem, op voorstel van den" heer W. A. v. Latlï, tot E ere-lid van het bestuur der 3 October- Y reeniging te benoemen. Van den heer H: C. v. d. Heyde was' een verzoek in gekomen om medewerking der 1 Oct.-Yereeniging voor de viering van den 'Often verjaaidag van Z. M. den Koning. Eenparig was 't bestüur van gevoelen.: dat het niet op den weg lag der 3 Öct-Ver. het initiatief tot die viering te nemen; Wel. bleef de heer v. d. Heyde aandringen, dat het Pestuur hem ter zijde zou slaan bij de vor ming een er commissie, doch men achtte dit in strijd met de -belangen der Vereeni ging. In den loop der jaren zijn dergelijke voorstellen meermalen bij het bestuur in gekomen. doch het heelt zich steeds op 't zelfde standpunt gesteld als in '86 n.l. de viering van den 3 Oclober-dag als doel der Vereeniging te liandhaven. In de algemeene vergadering van 16 Maart '87 werden de Statuten opnieuw aan 't oordeel der vergadering onderworpen en zonder wijziging daarin aan le brengen, goedgekeurd. Zulks was noodig met het. oog op het aanvragen vUn rechtspersoonlijkheid voor den lijd van 29 jaren, welke kort daar na door den Minister van Justitie werd ver- Lend. In de volgende vergadering van 25 Md '87 deelde de Voorzatter mede. dat. wat de a s. feestviering betreft, bij het bestuur geen plannen van de teden waren ingekomen. Hoewel dit hoogstvleiend voor het bestuur was. daar er uit bleek, dat dit 't volle ver- .trouwen der leden genoot, zoo meende toch de voorzitter, dat het wenschelijk zou zijn, wanneer eventueel een volgend jaar ook de leden eens een idee opperden, daar toch ten slotte de vindingrijkheid van het bestuur hare grenzen moet hebben. Met eenige variatie wordt dit verzoek ook in de laatste jaren telkens herhaald, doch 't resultaat is gering; gelukkig, dat de voorspelling van den eersten voorzitter niet is uitgekomen, en 't bestuur in 't uitvinden van nieuwe plannen tot nu toe telkens geslaagd is. Toch was eenige meerdere medewerking van do zijde der pl.m 6000 leden, waar onder toch vele zijp ,-*r>r wio het ontwer pen van een bijz<md-r_ê feestviering geen bezwaar behoefde rv» leveren, zeer ge- we nseht, daar de werkzaamheden der laat ste jaren zich zoodanig hebben uitgebreid, dat de leden van het bestuur daardoor ge heel in beslag worden genomen, 't Was daardoor, dat 't bestuur voor *87 zelf weer met een plan moest komen, waardoor een groot gedeelte overeenkwam met dat van 't vorige jaar. Er werd over gedacht ,de uitdeeling van haring en wittebrood te vervangen door hutspot en een commisae word opgedragen in overleg te treden roet de firma Hoogen- slraten. deze meende echter van de leve ring te moeten afzien, evenals de firma Dros Tieleman. die wel bereid was tot medewerking maar wiens ketels voor de noodige hoeveelheid onvoldoende bleken te zijn Den 1487 mannen zou bij de tabak een Goudsch pijpje, en 1790 vrouwen bij de haring oen steenen bordje worden vereerd; wegens de hooge kosten kon dit laatste niet geschieden; bovendien was 't bestuur in ^laat gesteld, elk der ingeschrevenen K.G rijs! le verstrekken, door een schen king van de firma Verkouw Slokhuijzen. Het hoofdnummer voor den middag word aangeboden door don penningmeester, den heer J. Goede!jee. u.1. ..Gecostumeerde in tocht te water cener vloot met Watergeu zen" en door 't bestuur aanvaard Zoo kon het. gesecondeerd door verschillende com missieleden ri.l. de -heeren Marks. Den Houter. Caron. Bader. v. Driel. Filippo. Dee, Niesten. Vermaas. Blote, weer aan 't werk 'rekken, om op den feestdag gereed te zijn. Wat dit werk le boleekenen heeft, weet cn begrijpt alleen hij. die zoo iets eens heeft meegemaakt. Als alles op 3 October goed Yan stapel loopt, denkt men gewoonlijk niet, aan al de zorgen, moeiten en vaak teleur stellingen. die er aan voorafgaan cn over wonnen moeten woiden. Doch er werd en u'ordt aangepakt en eendrachtig getracht 't vooropgestelde doel te bereiken. En voldoe ning geeft 't dan. als 't publick tevreden is. Zoo ook in '87. Eén factor echter was er. die terdege tot 't welslagen van het feest irioest medewerken, n.l. het weer. In do laatste dagen van September '87 was *t van dien aard, dat voor den gedenkdag van Leiden's ontzet weinig verbetering stond te wachten. Toch kwam de zon doorbroken, was de lucht ook dreigend. De dag begon met een aardig moment jongens, leerlingen der openbare jon gensschool 2de klasse Pieterskerkslraat ïlL [L J- Binnendijk. J. G. Endert, WP. Raffa- oYiqk. J. p. <3e Vries, J. Jesse. R. Sytsma, L X?**- J' e E Schmeltz. W. v. Rossurn ttu Ch*!lel. W. Pollum. L. Verkoren. H. P7n en D.Kors. trokken 's morgens 7 uur uit het schoolgebouw naar 't Stadhuis, waar met onthlooten hoofde het Volkslied werd gezongen en vandaar naar het Park, om een krans aan 't standbeeld te hechten. Zou er dit jaar, nu de 3 October-Vereem ging haar 40-jarig beslaa-n herdenkt, moge lijk weer een clubje jongelui zijn. dat 't goede voorbeeld van'87 zou willen volgen? 't Morgenprogramma werd geregeld afge werkt 's Middags bij den intocht der Wa tergeuzen. sprong een persoon in de Vliet, om de voorstelling meer overeenkomstig de historie te doen zijn; later volgde een enkele dit voorbeeld in het Steenschuur en ook in den Oude Rijn met een stuk brood in de hand. Hij moest evenwel door twee in een schuitje aanwezige politieagenten bijgestaan worden, om niet ter plaatse om ie komen. Van in 't Rapenburg gelegen boeiers werden saluutschoten gelost. Toen de vloot nabij het standbeeld van v. d. Werff was gekomen naderde een roei bootje met den praeses, ab-actis en pedel van het L. S. C. de bestuursboot om na mens het Corps onder een korte toespraak een prachtigen krans aan te bieden, welke onmiddellijk aan den steven der bestuurs boot werd gehecht. De aanbieders namen daarna bij de commissie op de boot plaats. In den Oude Rijn, waar in den tuin van het Invalidenhuis de metalen-kruis-ridders naast de inVaLiden geschaald stonden om met hun banieren (en met ongedyklen hoofdei den voorbijtrekkenden de noodige eer ie bewijzen, werd dit blijk van hulde j beantwoord met buigingen van de commis sie, met een Wilhelmus van de Schutterij, met fanfares van het 4de en met gejuich van de als herlevende helden. Ln de Heerengracht brak het touw. dat de schuiten verbond. Een deel van het lange geheel stoomde vol majesteit met de nu dan sende Watergeuzen voort, niet bespeurende, dat de losgeraakte schuiten vruchteloos poogden op gang le komen. Bij de Kweekschool voor Zeevaart werd de stoet ontbonden, begroet door kanonge bulder van de boeiers „RoeJoffine" en „Charlotte" uit Amsterdam. „Maria". ..Cor nelia" en „Mums" uit Leiden, „Blondine", uit Leiderdorp, „Adriana" uit Zoeterwoude en „Je doe maar" uit Oegstgeest Alles had dien dag een good verloop, be gunstigd door droog weer, moestal besche nen door gouden zonnestralen, welke hot m enigen toeschouwer zelfs nog lastig schenen te maken. *s Avonds bij 't vuur werk was 't weer minder gunstig; toch bleef de toon uitstekend; men danste en sprong, bleef vastzitten in de klei en gleed naar hartelust Na afloop hiervan trok een groote me nigte naar de Stadszaal, waar een gezel schap zou optreden. Het lokaal was stamp vol; soms heerschte te veel geestdrift, zoo dat het moêilijk viel aan den troep zich van zijn laak naaT behooren te kwijten; de voor stelling ondervond daardoor veel stoornis. Ook deze 2de feestviering was naar wensch geslaagd. T Zou natuurlijk ondoenlijk zijn van alle verdere feest neringen van de 3-Oct-Ver. een dergelijk uitvoerig verslag te geven als van de beide jaren vanaf de oprichting en 't zou vervelend worden voor den lezer, die verhalen tot 1 einde door ie werken. Toch zijn er enkele jaren die door bijzon dere gevallen of eigenaardige inrichting van den dag wel nader aangeduid mogen wor den. Onder die jaren behoort ook 1S8S wal betreft 't ontstaan van het feestprogramma. Op de algemeene vergadering van 23 Mei 1887 was door den heer Van Veen gevraagd of hij nog een plan voor de viering van *87 mocht indienen. De voorzitter wec3 hem er op. dat hij daarmede nu te laat was. doch dat 't hem zeer aangenaam zou zijn. zoo Van Veen hel volgend jaar tijdig met zijn plannen kwam. Deze ontving het bestuur en bevatten on. ook een harddraverij, te houden buiten de voormalige Hooge woerd spoort, volksspelen op Lammer-, Varkens- en Beestenmarkt en avondfeesten in den Singel bij Musis. Voordat deze voorstellen in de algemeens vergadert i.g in bespreking konden worden gebracht, weid eerst dooi 't bestuur ernstig overwogen, of ze de goedkeuring konden wegdragen, 't Idéé harddraverij was niet nieuw, maar alle leden waren 't er over eens. dat 't opgegeven terrein als geheel ongeschikt moest worden geoordeeld, even als dat voor de volksspelen en avondfees ten. Daarom werden de heeren H. R. v. Veen. P. Cr. Lancel, II. Borgerding. A. M Rotteveel, B. M. Duyser, ,\V Ridderliof cn J. Plantfeber. als ondcrleekenaars van het ingediende plan uilgenoodigd met 't bestuur een bespreking te houden. Tot overeenstem ming kwam men niet, de voorstellers acht ten de verschillende terreinen wel geschikt, 't bestuur moest ze ten zeerste afkeuren; feesten op Lammer- en Beestenmarkt zou den 't drankmisbruik in de hand werken; 't avondfeest aan den Singel zou ernstige beschadiging van liet Plantsoen tengevolge hebben, 't Slot was. dat de voorstellers hun plannen introkken, doch 't bestuur bracht ze toch in de algemeene vergadering in be spreking. omdat het waardeering had voor 't werk der leden en, behalve wat de plaats betrof, met 2/3 der voorstellen kon instem men. Na warme discussie, waarbij van beide kanten 't eens ingenomen standpunt bleef gehandhaafd, werden met 74 tegan 46 stemmen de door 't bestuur gewijzigde plan nen goedgekeurd, waarbij de. volksspelen op 't Schuttersveld 't hoofdnummer van de middagfeesten zouden uitmaken. Natuurlijk zou daar gelegenheid zijn 4ot 't plaatsen van draaimolens, poffertjeskra men e.a., terwijl den 'eigenaars hiervan des noods een tegemoetkoming in de kosten zou worden aangeboden. Welk een verschil met den tegenwoordigen toestand; 't verpachten der plaatsen op 't Schuttersveld brengt thans 5 k 6000 gld. op. 3 Oct. 1888 heeft ook weer een gunstig verloop gehad;1 alles werd geregeld afge werkt ten annschouwe van duizenden men- schen, in de beste orde en in vroolijke stemming. De Nieuwe Rollerdamsche Courant meldde ervan: „dat Leiden den dag van het ontzet vierde met .een opgewektheid, of het voor de eerste maal ware en niet een jaarlijksclie herhaling van hetzelfde feest-; gelooft niet, dat er vele steden in ons land zijn, die zich zoo levendig aan het schoone verleden van den Spaanschen tijd verbonden gevoelen als geiden, weinig steden ook, waar zulk „esprit de corps" heerscht als hier. Als het om den goeden naam en den roem der stad te doen is. da.n vindt men den Leidenanr bereid zijne dubloenen te storten voor een luisterrijke ontvangst van vreemdelingen, voor een liistorisehen optocht, voor volks spelen, bereid om zijn vlag uit 1e steken en zich zelf in zijn Zondagsche plunje, tot zelfs om zich met de studenten te verbroe deren. En nu is de 3de October een uitste kende dag om zijn trots over de taaiheid en den moed der vaderen en zijn fierheid van Leidenaar le zijn, eens te uilen. De 3-Oct.- Ver. kende haar volkje, toen zij zich voor een paar jaren tot oen permanente commis sie tot nering vaneen dag van het ontzet constitueerde. Voorloopig is er nog geen vrees, dat de dag vergeten zal worden. De studenten zijn genoeg Leidenaars om aan de feeslelijkheden mede te dpen en dit niet alleen, omdat het een willekeurige aan leiding tot een feest is. Het bestuur hunner socictiet rijdt plechtstatig rond en brengt officieel bezoek aan de burgersociëteiten Amicitia en Concordia. ,,IIoe goed is het dat broeders eendrachtelijk te zamen wonen" klinkt het dan door alle toasten hepn en de namen van v. d. Werff cn Janus douza zijn het parool, waaronder burgers en studen ten elkaar verstaan". Op den feestdag werd een telegram ont- vangen van den heer F. Driessen, die op zijn huwelijksreis was, luidende: „Veel succes op dezen dag; Jupiter Pluvius zij U gunstig". Como 3 Oct. 1888. Vermeldenswaard is de vervanging van den heer Van Wijngaarden als vertegen- woordiger van het L. S. C. door den heer Vissering: de eerste was gedurende 2 jaar bestuurslid geweest; bij zijn afscheid bradht hij hulde aan het bestuur voor de uitste kende leiding in alle zaken; het was hem een eer geweest met allen samen te werken en het bestuurslidmaatschap der 3-Oct-Ver. zou voor hem de prettigste herinneringen opwekken 15 Dec. kwam de heer Van Wijngaarden met zijn beide paranymphen hei bestuur zijn dissertatie aanbieden met de bijzondere bedoeling, daardoor te doen uitkomen den band., die er in de 3-Oct-vergadering be stond tusschen de studentenwereld en de Leidsche burgerij; dit was de eerste maal, dat een student aan een burgercorporatie de vruchten zijner studiën kwam aanbieden. 17 December, 's middags ,4 uur begaf hel bestuur zich naar 't Academiegebouw en. daarna naar Plaats Royaal, om den jongen Dr. te feliciteeren. Ook de heeren Van Reenen en Van Lith namen dat jaar wegens drukke bezigheden hun ontslag met dank voor de prettige sa menwerking en de beste wensch en voor den bloei der Vereeniging; daartoe hadden bed den krachtig medegewerkt (Wordt vervolgd). DE GROOTE STAKING IN ENGELAND. In tegenstelling met de groote drukte in I.onden, tenge volge van de staking, geven wij hierbij een foto van een der mijnbedrijven, welke nu geheel stil ligt. Op den voor grond eenige stakers, die rustig hun sigaretje rooken. Londen's voedselvoorziening. Een lange rij auto's komen het Hyde-Park binnen voor de distributie. CRICKET. Het komende cricketseizoen. Een jongAjnx-elftal. Nadat wij voor eenige weken dè vermoe delijke samenstelling publiceerden van Ajax I. zijn daarin aanmerkelijke wijzigingen ge komen. wijzigingen die oppervlakkig bezien een verzwakking van hel Ajax-tearo belee- keccn, maar die dit o. i. toch nog geenszins behoeven te zijn. Een vijftal spelers, die ver leden jaar geregeld voor Ajax 1 uitkwamen, zullen dit seizoen niet .of althans vooreerst niet van de partij zijn. n.l. Toono Janssen, Van der Reijden, ir. Schilthuizen. H. Wara- steker cn Hoogens.traatcn, zoodat er van het elftal van verleden jaar overblijven: Eige- ruan, Rice, Wempe, L. Janssen. Josson, Dozy die toen slechts één wedstrijd meespeelde, zal thans wel niet voor Juni in Holland zijn. De open plaatsen zullen worden ingenomen door du Pon en Meyer, die verleden jaar vrij geregeld voor Ajax 1 uitkwamen, Van der lleij, een c-ud-eerste-ctftalspeier en Hol- sleenge, terwij) dan voor de overige plaatsen een keus zal worden gedaan uit Ertncrs, Costings, Van der Kaade en enkele andere jongere spelers. Dit elftal lijkt zwakker dan dat van verleden jaar, maar het behoeft dit lech geenszins te zijn De aanvat b.v. is na genoeg ongewijzigd gebleven. Evenals verle den jaar beeft men nu als bowlers Eigcman. Rice. Wempe en du Pon. waarvan b.v. Weiupo zeker in een betere oonditic is dan vylcden jaar Men mist wel is waar den linkschcn bowler Van der Reijden. die bet vorige seizoen noga! sucecs had ofschoon zijn bowlen allerminst onberispelijk was, maar daartegenover slaat, dat de nieuweling liotstecngc zich bij de oefeningen in de net ten heeft doen kennen als een bowler, die niet voor Van der Reijden behoeft onder te doen. Overigens kan ook desnoods Van der Meij worden aangezet. Een nadeel voor den aanval is ongetwijfeld het verdwijnen van Toone Janssen als wicketkeeper. Nu èn Wamslekcr én Schilthuizen, de aangewezen opvolgers achter het wicket, niet zullen spe len, zal men noodgedwongen L. Janssen moeten laten keeper. Dit moge op 2ich zelf niet zoo'n bezwaar zijn, jmaar men mist daardoor een goed point-tielder en waar het fielden nu niet de sterkste zijde van Ajax is, zal dit gemis zich dubbel doen gevoelen om dat men toch a! in Wamsteker en Hoogen- straaten goede fielder's mist. Een aansporing voor de Ajaxcieden om het fielden danig te beoefenen. Ten slotte nog een enkel woord over Ajax als batting-team. Men mist in Schilthuizen den man. die doorgaans lang zijn wicket wist op le houden en daarenbo ven vrijwel steeds goed was voor de dubbele cijfers; men mist in Hoogenslraalen den prikker, die zijn wicket wist op te houden; men mist ln Toone Janssen een bat, dat goed was voor een behoorlijk totaal, hoewel het hem verleden jaar niet steeds meezat. Hier tegenover zijn de aanwinsten gering, ten minste voor zoover het zich nu laat aanzien. Alleen Van der Meij is een bat, goed voor een behoorlijk totaal. Hofsteenge. Meijer, du Pon etc. behooren tol de dit jaar lange staart, die hopelijk echter danig kwispelen zot. In- n zijn er Eigeman, Wempe. Janssen. Dczy en ook wel Rice, die met Van der Meij voor een goed totaal kunnen zorgen. Verle den jaar kregen de heeren om beurten een bevlieging om le scoren. Waarom zouden drie of vier spelers dit seizoen gezamenlijk in een wedstrijd niet eens die bevlieging krijgen? Summa summarum; ondanks de schijn bare verzwakking van het Ajax-clftal zien wij bet nieuwe seizoen niet met zooveel vrees tegemoet. Zoolang de „feeling" er maar is en daaraan heeft het in Ajax nimmer ontbroken zal ook dit jaar de Leidsclic eerste klasser wel zijn weg vinden. LAWNTENNIS. De competitie. Voor de competitie speelt Leiden I Zon dag alhier tegen Rijswijk, terwijl Leiden II in Den Haag tegen Ready uitkomt. VOETBAL. „Haarlem" behoudt een kantje. Een gewonnen protest tegen C. V. V. Gisteravond is in Den Hang het protest van Haariem naar aanleiding tan een door C.V.V. toegekend doel behandeld. De protestcommissie wees bet protest toe zoodat de uitslag van den wedstrijd thans hierdoor wordt: 11. Hierdoor behoudt „Haarlem" dus een kansje op het cerstc-klasscschap, mits V. U-C. Zondag struikelt tegen C.V.V. in Rot terdam. Leidsche Voetbalbond. Programma der j u n i o r e s-w cdstrijden. Naar wij vernemen luidt het programma voor de op Hemelvaartsdag, op het ter rein achter „Pomona" door den L.V.B. te houden junioreswedstrijden als volgt A. Lugdunum—A.S.C. 3. 10 uur. B. A.S.C. ARaceël UI4 uur. Winnaar A—Winnaar B. 3 uur. Deze wedstrijden duren 2 maal Is uur. Eta Engelsch prottcam naar ons laad. Naar „De Tel." verneemt, zijn er reeds cenigen lijd onderhandelingen gaande om een prolleam uil de eerste divisie der En- gelsche league le doen overkomen om in ons land eenige wedstrijden te spelen. Uel plan gaat uit van het bestuur van De Zwa luwen en er zijn besprekingen gevoerd met de directie van Manchester City, de club, die, zooals men weet, de finale van de En- gelsche Cup bereikte en dien strijd tegen Bolton Wanderers met 10 verloor. Ver volgens is Manchester City naar de 2de di visie gedegradeerd Het ligt in de bedoeling, dat de genoomdo club een loer door ons land zal maken van 13 lot 24 Mei Gedurende dien tijd zou tegen een Zwaluwenploeg (waarschijnlijk op He melvaartsdag) en voorts tegen diverse club elftallen worden gespeeld, waarvoor o.a. ge noemd worden Vitesse en Ajax Mocht de genoemde club afwijzend be schikken dan komt vrij zeker de 1ste klasser Bury in haar plaats, die een goed seizoen achter zich heeft en op de vierde plaats van de ranglijst (lslc divisie) is geéindigd Intusschen is eenige stagnatie in de uit voering van het plan ten gevolge van de algemeene slaking in Engeland niet uitge- slolen. GYMNASTIEK. De Nedetlandsche ploeg voor Lyon. In verband met de gisteren door ons ge geven samenstelling der ploeg voor Lyon kan nog worden gemeld, dat de generale repetitie in uitvoeringsvorm zit plaats heb ben op Woensdagavond 19 dezer in het Concertgebouw te Amsterdam, als onderdeel van een kcurlurn-uilvoering van den Am- slerdamschen Turnbond De ploeg vertrekt Donderdagmorgen 20 dezer met den eersten trein van Amsterdam naar Parijs: daar word) overnacht- aan komst le Lyon Vrijdagmiddags. Des Zater dags neemt de internationale wedstrijd een aanvang. Op Woensdag 20 Mei wordt de afdecling lerugcerwocb» WIELRENNEN. De D. O. S.-vaardi»hei(Drit over 80 K.M. Op Hemelvaartsdag (13 Mei' wordt, gelijk de vorige jaren 1922. 1923. 1921 cn 1925, een vaardighcidsrit gehouden voor renners en toeristen, vanaf dr- Maaldrift naar Woer den. De renners moeten dit traject riiden binnen 3Va uur en de loensten binnen 5 uur. De'D. O S.-leden ontvangen daarvoor een nieuw club-insigne. Zij. die dit bezitten ont vangen een kruisje met wielrijder cn de toe risten een prachtig uitgevoerd diploma De Vereeniging met 25 of meer deelnemers oen zilveren vcrcenigingsprijs. Zij. die in de dorpen de snelhcidsbepa- lingcn niet in aclil nemen en daarvóór een verbaal ontvangen als toegift, zullen niet in aanmerking komen voor datgene wat de Vereeniging voor iedccn deelnemer be schikbaar stelt Start 9 uur aan de Maaldrift. Leidschc- Slraaiweg nabij hel llaagschc-Scliouv:

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 13