Pe 3-October-V ereeniging te Leiden 40 jaar. No. 20287. LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 3 Mei Derde Blad Anno 1926 Een overzicht van wat er in deze 40 jaar gebeurde. overzicht belastingdruk voor gehuwden met 2 kinderen over het belastingtaar iq2.s.'iq2ö. 'I Was op 3 October 1884. dat het monu ment op de Ruïne (thans 't v. d. Werffpark) onthuld werd. Ongeveer 12 jaren had 't ge duurd voor het benoodlgde kapitaal pl.m. 30.000 bijeen was. Belangrijke giften van het Koninklijk Huis waren ontvangen, in- jeekenlijsten waren de burgerij gepresen- lecrd, eindelijk was er zooveel kapitaal bijeen, dat een prijsvraag voor een monu- tnent kon worden uitgeschreven. Van dc in gezonden ontwerpen werd dat van J. Ph. Koelman goedgekeurd; het ontwerpen van het voetstuk werd aan H. P. Vogel opge dragen. de uitvoering van het beeld in brons geschiedde door de firma Enthoven te *s Hage, terwijl de firma Wed. J. G. van ycnetie het hardsteenen voetstuk leverde. 'i Spreekt vanzelf, dat de onthulling met feestelijkheden gepaard zou gaan. Het pro gramma voor dien dag luidde; Ir Koraalimiziek. 2. Hank- en bidstond. 3. Gecostumeerde optocht door werklic- cten-veTeenigingen, voorstellende Leiden's f,wording en vergrooting 4. Qnthutiingsplechtigheid. 5. Feestmaaltijd door den Gemeenteraad tan de commissie voor de oprichting. C. Verlichting Stadhuis; "Muziekuitvoerin gen en Vuurwerk. 't Geheel slaagde uitstekend, 3 October was dus eens op bijzonder luisterrijke wijze herdacht en gevierd. Toen gingen er stem men op, die wenschten, dat de 3 October-dag '•steeds de feestdag voor Leiden, ja, zoo (mogelijk, een nationale dag zou wor den. Men wees op Groningen, waar telken jare op 28 Augustus, de herinnering aan het aftrekken der Munsterscho troepen, na een vruchteloos beleg in 1672, op feestelijke wijze wordt herdacht. Daar, evenals in Alk maar, een permanente commissie voor de viering van den jaarlijkschen sledelijken herinneringsdag. Zou dan hier ter stede niet op dezelfde wijze de zaak gevonden kunnen worden. Sloten eenigen n an goeden wil zich aaneen om het denkbeeld te verwezenlij ken. stellig zouden ze bijval vinden. Een schbon arbeidsveld zou een dergelijke ver- eeniging te bewerken, een belangrijke, echt nationale taak te vervullen hebben. Daartoe moesten de burgers zelf het feest onder hun bescherming en leiding nemen en niet alles aan liet Gemeentebestuur overlaten; ze moesten van him belangstelling getuigenis afteggen door het vormen eener commissie, die gelden inzamelt, plannen ontwerpt- en een feest organiseert voor alle standen. Een feest toch, dat men zich zelf en anderen bereid heeft, is dubbel aantrekkelijk en de organisatie van zulk een jaardag is werke lijk een taak, die de moeite en het aanvaar den kan loonen. In dien geest schreef het iLeidsch Dagblad van 11 Sept. 1885, toen zeer zeker verwacht kon worden, dat de a.s. •3-October-dag weer op de gewone, eenvou dige wijze herdacht zou worden. Die opwek king had succes; want kort na 3 October, die in alle bescheidenheid was voorbijge gaan, kwam er beweging in de Leidenaars. De Commissie voor de Yolksbijeenkomslen pakte de zaak aan. Zij benoemde een sub commissie ora de plannen voor 't oprichten Van een 30ct.-Ver. nader uit te werken en riep de burgers op tot een vergadering op Donderdag 13 Mei 188C in de Gehoorzaal, ora te komen tot een „Vereeniging tot vie ring van den Gedenkdag van Leiden's Ont zet", zooals 't in een conyocaliebiljet Verd aangeduid. Voorzitter van deze eerste algemeene ver gadering was de lieer Japikse, president van de Commissie voor Volksbijeenkomsten. Met een welkom aan de 160 aanwezigen, opent hij dc eerste algemeene vergadering; hij geeft de reden op. die de Commissie voor Volksbijeenkomsten, op initiatief van den heer N. Brouwer, lid dier commissie er toe hebben gebracht een-poging aan te wenden, om een vereeniging op te richten, die zich ten doel stelt, de jaarlijksche viering van den 3-Octoberdag te verzekeren. Uit het levendig appiau3. dat zijn rede ten deel viel en uit de -talrijke opkomst, waardoor de vergadering genoodzaakt werd naar een ruimere localiteit te verhuizen, bleek dui delijk, dat de gedachte van den heer Brou wer een gelukkige was geweest. v De Commissie voor Volksbijeenkomsten- had een sub-commissie, beslaande uit de heeren K. Brouwer, P. Alma en E. A. O. Was opgedragen, een concept-reglement te ontwerpen en verder alles te doen. wat tol voorbereiding dezer vergadering noodig was. Hel reglement werd daarop voorgelezen, be- I handeld en goedgekeurd. Bij de bespreking van art. 1, omschrijvende hel doel der Ver eeniging, stelde de heer de voor. ook'de mogelijkheid open te laten, behalve 't 3-Oclobcr-feest 1e verzekeren, ook andere nuttige zaken te bevorderen b.v. het oprich ten van speeltuinen. De vergadering ging Biet dit voorstel niet aecoord, meenende, evenals ook thans nog. dal de vereeniging Jicli alleen moet bepalen tot de feestelijke herdenking van Leidens ontzet. Meer sym pathie bleek voor 't voorstel, in liet bestuur een lid uit het Leidsclie Studenten Corps op te nemen. Op voorstel van mr. Obrecn werd een nieuw arlikel toegevoegd, om hij schen kingen aan de Vereeniging van f 100 of daarboven, indien daarbij niet uitdrukke- hjk bepaald is. dat zij voor een bepa'alde feestviering gedaan zijn. deze gelden op één /der grootboeken vast te zetten met de bcpa- .hng, dat alleen de rente door liet bestuur ;Voor de bestrijding der onkosten voor de i viering mag worden gebruikt. Daarna werden lot leden van liet bestuur Lxv 7QIi heeren N. Brouwer. E. A. O. iVVas, D. li O. Knuttel. F. fï. A. Dri essen. I v. Marijk Huiser van Recnon. J. Goe- a ,|jee, W. A. v. L«lh, S. B. Vos en P. J v. Wijngaarden als vertegenwoordiger van het L. C. Na vervolgens alle leden op 't hart ge drukt te hebben ieder in zijn kring, zooveel mogelijk de uitbreiding van het ledental te bevorderen sloot met een woord van dank aan de sub-commissie voor haar be moeiingen, de voorzitter de vergadering. Daarmee was dus de 3-Oct.-Vcr. op 13 Mei 1886 opgericht. Na afloop dezer algemeene vergadering bleef het gekozen besluur bijeen om volgens art. 8 van het vastgesteld reglement de ver schillende bestuursfuncties te verdeelen. De uitslag der stemming was. dat werden be noemd de heeren: N. Brouwen, tot Voor zitter; J. J. v. Masyk Huiser van Rcenen. tot Yice-Voorzitter: E. A. O. Was. lot 1ste Secretaris; D. E. C. Knuttel, tot 2de Secre taris; J. Goedeljee, tot 1ste Penningmeester: F. IL A. Dricssen. 2de Penningmeester; W. A. v. Lith; S. B. Vos en P. J. v. Wijngaar den. L. S C Op voorstel van den lieer Goedeljee werd als vereenigingslokaal voor bestuursverga deringen aangewezen het gebouw der ver eeniging „Nut en Genoegen Een week daarna, 19 Mei '86, was het bestuur alweer bijeen. Het begreep zeer goed, dat, zou de Vereeniging levensvat baarheid bezitten en de 3-October-feestvie- ring kans van slagen hebben, er hard ge werkt moest worden; aan dat beginsel zijn de opvolgende bestuurders steeds getrouw gebleven en 't succes der vereeniging ge durende al de jaren van haar beslaan is dan ook daaraan voor 't belangrijkste deel te danken. 't Eerste punt dat ter tafel kwam en met algemeene instemming werd begroet, was de mededeel in g van den penningmeester, den lieer Goedeljee, dat hel bestuur der vereeni ging „Nut cn Genoegen" de 3-October-ver- eeniging voor haar vergaderingen gratis 't lokaal der vereeniging aanbood, ook wat verlichting en verwarming betrof, terwijl de consumptie tegen inkoopsprijs ten dienste der bestuursleden stond. Alleen kreeg de huisbewaarster voor 't schoonmaken van het lokaal de geringe vergoeding van 50 ct. Natuurlijk bedankte de voorzitter „Nut en Genoegen" voor 't royale aanbod. Wat een goede, oude tijd. Mochten er tegenwoordig nog vereeniging'en zijn, die dc '3-0ct-Ver. eenzelfde aanbod willen doen, het besluur lioud-t zich daarvoor beleefd aanbevolen. Meerdere blijken van sympathie ontving de jeugdige vereeniging. Vooreerst van den lieer Trap, die, als Leidenaar van ouder tot ouder, en een warm hart toedragende aan de nieuwelinge, het besluur mededeelde, dat hij voor alle drukwerken voor de vereeni ging slechts den hem kostenden prijs in rekening zou brengen, terwijl hij voor de zeer duidelijk gedrukte en van nette om slagen voorziene reglementen den spotprijs van 1 cent per stuk had gerekend. Verder was een brief ingekomen uit New- York van de Holland Society, geschreven op oranje-papier, waarin warme belangstelling werd betuigd met de oprichting der 3-Oc- tober-Verecniging. Volgens besluit der eerste Algemeene Ver gadering zou 't L. S. C. gevraagd worden een vertegenwoordiger van het Corps aan te wijzen als 9de lid van het besluur. Daar toe had een bespreking plaats tusschen den voorzitter en den heer Van Wijngaarden, praeses van het Corps, waarbij de laatste mededeelde, wel bereid te zijn in 't bestuur zitting te nemen, mits bleek, dat een be langrijk deel der studenten daarmee sym pathiseerde. door zich aan te melden als lid der 3-Oct.-Ver. Een lijst werd ter inteeke- ning gelegd bij dcVi boekhandelaar Somer- wil en na korten tijd bleek de deelname van het Corps zoo belangrijk, dat dc heer Van Wijngaarden verklaarde zitting te zul len nemen in liet bestuur, te meer, waar ook 't Collegium den wensch deelde, dat hel Studentencorps zich bij de 3-0ct.-feestvie ring zou aansluiten om daardoor don band tusschen studenten en burgerij steeds hech ter te maken. Deze goede ..mos" is lot heden gehand haafd; elk jaar neemt een vertegenwoordi ger van hel L. S. C.. gewoonlijk de Praeses, plaats in 't ,3-Oct.-bestuur en geconstateerd kan worden, dat de samenwerking steeds van den meest aangenamen aard is ge weest Dat dc studenten altijd bijzonder gesteld zijn geweest op de viering van den 3 OcL- dag. was gebleken in 1823. Daarom!rent deelt het verslag der Academie over 1823 het volgende mede: Bij besluit van dpn Baad der Stad Leyden was besloten, om plaatselijke redenen, den dag van den 3den October niet Godsdienstig te vieren op den dag zeiven, maar daar aan te gedenken in de gewone Godsdienst oefening van Zondag 5 October eerstvol gende. Dit besluit aan de ingezetenen dezer stad openlijk afgekondigd, trok de aandacht van liet Corps Studenten der Hoogcschoo! tot zich; en het duurde niet lang of de moesten hunner hadden weldra het vast Besluit genomen, dien dag niet in stille laten voorbijgaan. Moglen er redenen be staan, om de Godsdicnslige viering van hel Ontzet dezer slad in 1574, door de Ingezete nen niet langer op den dag zelf te doen plaats hebben, er bestonden geen redenen voor de studenten, dien niet op hunne wijze, te gedenken. Zij blijven den 3den October beschouwen als de heugelijke dag, die de dapperheid der Vaderen, met de heerlijkste uitkomst heeft bekroond en even daardoor de eerste oorzaak is geworden tot de vesti ging eener Hoogcschoo!welke hun boven alles dierbaar is. He» besluit van den mees ten hunner won dc bijval van allen, en aan een vijftal uit hun midden gekozen 1 Gemeentelijke Inkomstenbelasting welke betaald moet worden bij 1000.— 2000.— 3000 f 4000 SASSENHEIM3.G9 27 54 Cl 38 92.10 LISSE 6.50 „3824 78.19 „121.44 VOORHOUT 7.30 48 30 93.20 138.70 OEGSTGEEST ....j8.„43.84.50 „127 ALKEMADE 6.377» .,43.877» 91.127* „139.877* NOORDWIJK 7.„42.80 50 „112. NOORDW1JKERHOUY 190 ^.'39.90 87.90 „137.90 HILLEGQM 5,94 „47.88 98 38 „158 37 RIJNSBURG 10:— „60— „123— „188 KATWIJK ,10.80 „62.20 „131— „201.— WARMOND „*6 25 „41.25 79.5ft „118.25 LEIDEN 5 85 „66.82 „132.30 „202.27 VOORSCHOTEN.-5.85 „3G06 69.227» 107 90 STOMPWIJK 10.63 72 33 154 38 240.63 VEUR 9.56 „G5.09 „138.91 „216.56 B Uilsluitend niet progressieve Inkomstenbelasting. C Opcenten op Rijksinkomstenbelasting en niet progressieve inkomstenbelasting. D. Progressieve plaatselijke inkomstenbelasting een zuiver inkomen van': 5000.Wijze van Opcenten heffing Personeel Vermogen 136.98 D 50 „167 19 D 50 185.10 C 100 100 171— C 50 190.877» C 50 100 147— B 75 190.90 C 80 80 „226.39 D 120 60 .,256— C 50 „271— D 50 157.75 C 40 „276.75 D 100 15 153.27 D 22 „318.80 D 80 100 286.92 D 80 100 Commissarissen werd de regeling van het feest toevertrouwd, dien dag te vieren. Miste men de godsdienstige stemming, vaderland- sclie geestdrift daarentegen en edele gevoe lens. blonken in alle dc vreugdebedrijven helder door. Geheel den dag was aan gulle vreugde toegewijd. Bij allen zag men de zorg levendig, dat de orde bewaard en alle buitensporigheden ^.zorgvuldig moeten ver mijd en voorgekomen worden. Eén geest hield allen bezield, die van broederlijke eensgezindheid. Vroeg in den morgen reeds, zag men door de geheele Stad de vlaggen wapperen uit de woningen der Studenten en van de meeste publieke Gebouwen Een le voren bekend gemaakt Programma, had reeds iedereen onderrigt van hetgeen er gebeuren zou. De algemeene goedkeuring sprak in aller opgeruimd cn vrolijk gelaat. Dos mor gens te elf ure. vloeide1 een groote menigte behoeftigeri voor'de Studenten Sociëteit ie zamen, om daar op vaderlnndsche wijs, eenvoudig doch gul te worden onthaald. Haring en Brood was voor elk ten beste; uitgereikt door vier Jongelingen, uit de Pro- testantsche en Roomscli Catiiol. Weeshui zen. onder opzigt en hulp van Commissa rissen. Het overige van den dag werd in onderling vreugdebedrijf gesleten, totdat eene Buitengewone Representatie, door de Heeren Hoedt en Bingley aangekondigd, al len naar den Schouwburg lokle. Hier werd de verlooning voorafgegaandoof het reci teren van een Dichtstuk van den Heer en Mr. W. Bildeidijk, door den Directeur Bingley, Hel handgeklap deed den Schouw burg daveren, totdat, men denzelvcn verliet, om zich te gaan verlustigen in het beschou wen eener algemeene Illuminatie der Slu- dentenwoningen. Doch ook de Hooglecraren verrasten ons door hunne deelneming hier in, en, nevens oenige Ingezetenen, mede H. H. Burgemeesteren. De Studentèn-Socie- teit pronkte met een keurig verlichten Eere- boog en een schoon Chassinct. Hiermede versierden ook onderscheidene Studenten limine bijzondere verlichting. In alten sprak een levendig gevoel voor de deugd der Va deren. en gezetheid op het in gedachtenis houden hunner opofferingen en bedrijven van dapperheid en heldenmoed. Des avonds ten elf ure besloot een algemeen Collation de feestviering van den dag. Hier ontlastte zich aller gevoel in het aanheffen van Va- derlandsche Liederen, die ondersteund door fraai Muzijk, de geestdrift gaande hielden cn aan de helden der 16de Eeuw, het Va derland en de Hoog est hooi was de gulle beker gewijd". 1 Aldus 't verslag over de Academie 1823. Van de gezongen liedoren door de studen ten in 1823 volge hier öen enkel couplet; Komt, Broeders! dapper in de weer! De dag van vreugd 43 daar. Ons loflied galme keer op keer. Voor Leydens Burgerschaar! Herdenken wij den ouden moed, Der V ad ren kracht en deugd. En stemmen we op der Vadren voel Een lied van jubel vreugd! Bloei lang. doorlucht Bataafscli Alheon, Geslicht op burgertrouw! Var lor klink' door alle eeuwen lieen. O Kerk en Staatsgebouw! Minerva's jeugd verlieff' het hart. Kn slemm' voor Leydens slad. Wier Hoogesehöol all' de eeuwen tart, Een luid: lö Vivat! '1 Besluit van den Gemeenteraad weid kort daarna ingetrokken en 't volgende jaar 1821. werd dc 250-jarige herdenking van Leidens ontzet, weer luisterrijk gevierd. (Wordt vervolgd). SCHIETEN. De Leidsche ScherpschmUersvereeniginfl hS..V.) Bijzonderheden over liet zestig-jarig beslaan. Den 1 December a.s. zal het 60 jaar gele den zijn dat de L. S. V. werd opgericht en het tegenwoordig bestuur heeft gemeend dit 200 heugelijk feit niet ongemerkt le mogen laten voorbijgaan en lteeft besloten tot het houden van een Nationalen Schietwedstrijd in Juni a.s. waarvoor reeds zooveel belang stelling beslaat dat het welslagen bij voor- haat verzekerd is Verschillende medailles zijn reeds beschikbaar gesteld, o.a. van II. M. de Koningin Moeder, H. M. dc Koningin, Z. F. H. Pr. Hendrik, den Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, den Min. van Biwi. Zaken, en verschillende burgemeesters uit de omgeving riet belooft zeer zeker een groolsche herdenking te worden en de jubi- leerende vereeniging hoopt op 10 Juni van 4 tot 6 uur receptie te houden in de Vergul den Turk-te Leiden. In verband met dit feit is het niet on dienstig iels naders mede te deelen omtrent deze vereeniging met haar bijzonder histo risch verleden waar zij niet recht trots op mag zijn. Nadat een voorloopig comité ten huize en onder leiding vap dr. Bratel.de la Rièvere*verschillende besprekingen had ge houden om te komen tot oprichting eener scherpschutters vereeniging kwam men op 1 December 1866 in algemeene vergadering bijeen en werd na een gloedvolle rede van den lieer van Swieten, die de vergadering presideerde, „bij opstaan" tot oprichting be sloten. De oprichting was een uiting van groote warme vaderlandsliefde en de veree niging begon met 52 leden en donateursttri- ces). Het bestuur werd saamgesteld uit: Van Swieten, voorzitter, dr. Bratel de Ia Rievere, vice-voorz., Haag, secretaris, van Hamel, penningm., van Doesburg, Harlcvell en Pleyte, leden. Het lidmaatschap werd gesteld op f 6. per jaar en ook in die dagen bleek men wel eens langzaam te zijn wanneer liet finau- cieele verplichtingen betrof. Dus in deze was het toen gelijk tegenwoordig. De oefeningen zouden worden gehouden Maandag- en Don derdagsmiddags 12 en kwamen onder lei ding van Herber. Aanvankelijk oefende mc*n „in burger" bij c(c Witte Toort, later op het Maaldrift en Schuttersveld en sedert 1867 was een uni form voorgeschreven, die gedeeltelijk voor eigen rekening was, beslaande uit bruin- grijzen jas met idem pantalon, jas met lig gende kraag en een rij bronzen knoopen; de pantalon met een breede «warte streep afge zet, de gordel rnet tasch van verlakt teder, zwarte hoed met oranjecocarde en hanen veder. Den 10 Febr. 1867 wc-rd besloten den Wcerbaarheidsbond in dc vereeniging op tc nemen waardoor de vereeniging een aan merkelijke uitbreiding onderging. In dezelfde vergadering werd besloten het bescherm heerschap aan tc bicdeh aan Z. K. H. Prins Willem Frederik Karei en in de vergadering van 2 Maart d.a.v. deed de voorzitter mede- deeling dat zijn K. H. H. dit had aanvaard wat een daverend applaus tengevolge had. Het bestuur besloot Z. K. H. persoonlijk te gaan bedanken en werd, volgens mededec- ling in de volgende vergadering, zeer har- lelijk ontvangen. In de vergadering van 13 Juni 1867 werd mededceling gedaan van een ingekomen schrijven van den burgemeester van Leiden „namens de dames van de raadsleden" dat zij uit sympathie de ver eeniging een banier wenschten aan ie bie den op 17 Juni d.a.v ten raadhuize. Be sloten werd deze in volle wapenrusting in ontvangst ie nemen en hiervoor speciale oefeningen ie houden. Verder beslooi men een serenade aan de dames met de raads leden te brengen in de Gehoorzaal, terwijl de heer Drieste lol vaandeldrager werd be noemd. In de vergadering van 1December werd besloten in fusie met hel bestaande scherp schutter vrijcorps, waartoe deze bereid wa ren onder voorwaarde, dat zij o.m. vrijstel ling kregen van het dragen van „verplicht uniform", wat dan ook werd toegestaan. Dit gaf wel eens aanleiding tot moeilijk heden, waar men bij concoursen of andere bijzondere gelegenheden graag uniformiteit betrachtte voor wat kleeding betrof, en dit nog al te wensehen overliet. In een verga dering van 7 October 1874 onlspon zich hierover dan nek een prettige discussie, men zou namelijk deelnemen aan de 3 Ocloberviering. en de heer Fïazenberg stelde dan ook voor ..met hooge hoed en rok" te verschijnen, doch besloten werd uit bezuinigingsoverwegingen te verschijnen in een gelijksoortig hoofddeksel, versierd met insigne De vereeniging bezat ook een muziek korps en had een eigen schérpschuUers- marscl», gecomponeerd door den heer Krul- der. Op den 2den Paascbdag van het jaar 18(32 besloot men een militaire wandeling te maken, welke tevens als propagandatocht bedoeld was. Op 12 Jan. 1900 werd een speciale ver gadering belegd om uiting te geven aan de groote dankbaarheid wegens het succes der Transvalere en dal de ware vaderlandslief de in de vereeniging hoogtij vierde, kan blijken uit de woorden van een der leden, die uitriep: „Als het land in gevaar is moe ten we niet vragen ..wat is voor mij „liet beste", maar ..wat is voor hel vaderland het beste", en dan is daar maar één ant woord: „ten spoedigste in het leger diensf- nemen". Tn deze vergadering werd besloten circu lair»» te zenden aan de voornaamste in gezeteoen om zich op le geven nis lid. donateur of donatrice en zou dit schrijven door de leden worden afgehaald gekleed met uniformpet en insigne. Den 8sten September 1909 was in be spreking een uitnoodiging van de 3 Oct.- vereeniging om deel te nemen aan de rond rit door Leiden's veste op 4 October en alhoewel, volgens de notulen verschillende heeren geneigd waren hun persoonlijkheid den volke te loonen, besloot men er uit li- nancieele overwegingen van af te zien. Dat men met de financiën had te kampen blijkt ook hieruit, dat men aanvankelijk vergaderde in het Nut van 't Algemeen, in hotel De Rijzende Zon, La Port of De Pauw doch later in een der lokalen van de Waag Zoo zou er nog veel zijn te releveeren, daar deze vereeniging zeer zeker periodes van bloei heeft gekend, gevolgd en afgewis seld door periodes van inzinking en verval. Laten we hopen dal deze nationale schiet wedstrijd er het zijne mag bijdragen om de vereeniging weer tot zijn vroegeren luister te brengen. Het tegenwoordig bestuur be staat uit de heeren dr. Timmermans, voor zitter (ook diens vader was jaren als zoo danig fungeerend). J. Romanesko, eerevoor zitter, J. van Brussel, secretaris, G. Meijer penningmeester, J. M. Pos, J. Bokslag, H van Delft en H. Parievliet, commissarissen Het eerecomité voor den nationalen sciiietwedstrijd beslaat uit de heeren: Jhr de Gijselaar. burgemeester van Leiden, wet houder Sanders, jhr. Roëll, garnizoenscom mandant te Leiden, J H. van Waveren, comm. Kon. Mil. Inv. Huis. mr. Pijnacker Hordijk, dijkgraaf van Rijnland, J. van Rij- perda Wierdsma, praeses studentencorps, J W. Benny, directeur Leidscli Dagblad er W. van der Laan, voorzitter 3-Octobcr- veréèniging De wedstrijdcommissie wordt gevormd door de heeren II. van Delft, secretaris van 1 Warmond, voorzitter; J. van Brussel te Lei- den, secretaris; J. Bakker, penningmeester I J. M. Pos, H. W. Colle, G. van Druten en G. Lugthart, leden, terwijl de jury beslaa! uit II. van Delft, G. van Druten en II. W. Colle. •.Generaal Snijders" te Hoek-van-Holland' Vrijdag heeft hel aangewezen vijftal van de Onderofficieren schielvereenigmg „Gene raal Snijders", deelgenomen aan de Korps- wedstrijden van de Nationale schielwed strijden, uitgeschreven door de Schiet-Weer baarheids-Vereeniging „Immer Vaardig" le Iloek van Holland. Het vijftal heeft de eer van het Regiment weten hoog te houden, door in genoemde Korpswedstrijden een totaal aautal van 234 punten te behalen. Wanneer men na gaat dat bij de j.l. te Leiden gehouden schiet wedstrijden met 282 punten de le prijs werd behaald, kan het nu behaalde resultaat als schitterend beschouwd worden. Aangezien het punlenaantal de vereisch- le punten voor mededinging in den Eere Korpswedslrijd verre overtrof: mochten volgens de bepalingen 3 van de vijf schut ters aan dezen Eere Korpswedslrijden deel nemen. fa dezen wedstrijd werd 'n totaal van 170 punten behaald- Daar de behaalde punten als zeer hoog zijn te beschouwen, eu het tot op heden maximum aantal punten hetwelk door dc vereeniging op dit tornooi behaald, 271 voor Korps, en 166 voor Eere-Korps is; bestaal groote kans dal de Onderofficieren als No. 1 eindigen. Hieronder hel overzicht van de behaaldi uilkomsten: Ko r p s. E. Eeckelaert CO punten, (maxi mum); J. Keoreweer "53 p.; J. Worst 53 p_ J. Steenbergen 57 p.; P. de Winter 51 p.. totaal 284 punten. Eere-Korps: J. Worst 58 punten; F Eeckelaert 57 p.; J. Kecreweer 55 p.; totaal 170 punten. SCHERMEN. Onderlinge wedstrijden van „A. E. W.". Zaterdagmiddag hield df scbermvereenb ging A. E. W. onderlinge wedstrijden op sa- het in de schermzaal van de Doetenfcazurne Ais hoofdsecondant fungeerde de heer J. W. Henny. De wedstrijd had een goed en -vlug. verloop. Nadat de laatste partij getrokken was. dankte th» heer Gijsberli tfodenpijl voor de goede opkomst en voor de uitne mende wijze, waarop dc hooldsecowdant den wedstrijd had geleid De heer llenny sloot zich .gaarne aan hij het gesprokene Hij iiad met veel genoegen dezen wedstrijd geleid. Voor dezen wedstrijd was een medaille beschikbaar gesteld door het bestuur. De heer Van der Boon werd winnaar ervan Ter opluistering van dezen wdstriid wer den cenige parlijen getrokken d«»or de hpp- ren Bruins en Vcrkuyl. beiden loden van <le ..Leidsclie Schermvereeniging". Do totaal-uitslag was (7 deelnemers)L Van der Boon, 4 gew part. en D* or.tv. tref-

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 9