UIT ONZE STAATSMACHINE. INGEZONDEN. VRAGENRUBRIEK. gezondheidsraad; fors; 2 Boogert, 4 gew. pari, en 22 ontv. treffers; 3. Jager, 4 gew. part, en 23 ontv, treffers; 4. Smit, 2 gew. part. en 22 ontv. treffers. 5 Akkerman, 2 gew. part. en 23 ontv. treffers; G. Van Wijk. 1 gew. partij en 25 onlv, treffers. GYMNASTIEK. De wedstrijden LeidenGouda. Successen der Leiden aars. Zaterdag en gisteren hebben in het lo kaal aan de Tielerskerkgracht alhier de wedstrijden plaats gehad lusschen de turn kringen Leiden en Gouda, waarvoor, ge lijk wij destijds reeds hebben vermeld, door onzen stadgenoot, den heer Van Spall als wisselprijs de zilveren ,,Van Spall-Ro- zen-Bowl", was uitgeloofd. De inschrijvin gen voor deze wedstrijden, die zoowel per- soneele- als verccnigings- en turnkring- wedstrijden waren, hadden de verwachtin gen verre overtroffen, terwijl ook het ver loop volkomen naar wensch is geweest, zoo dat' van een groot succes kan worden ge sproken. Niet minder dan 96 dames en hec- ren uit Leiden en Gouda hadden zich aan gemeld, waarvan er 85 zijn opgekomen. De rest was door ziekte, enz. verhinderd doch het percentage der weggeblevencn is zoo klein dat het aan het welslagen dezer wed strijden geen afbreuk heeft kunnen doen. Dct i9 logisch dat wij geen gedetailleerd verslag geven van dezen sportievcn kamp, die door onze stadgenoolcn met beduidend overwicht is gewonnen. Er hcerschle daar in het lokaal aan de Piclerskerkgracht een slipte orde en 'n prettige stemming, terwijl er waarlijk heel wat te genieten viel voor den turnliefhebber, doch waar de deelneem sters en deelnemers ons uiteraard onbe kend waren en er steeds op vier a vijf plaatsen tegelijk werd gewerkt, is het dui delijk dat hier met een enkele algemeene opmerking moet' \vorden volstaan. Daarbij dient dan een woord van hulde te worden gebracht aan den algemeenen leider, den heer Anton Melz, wiens werk voor den or- ganiseerenden Leidschen Turnkring van zeer veel nut is gewest. Hij heeft een moei lijke laak gehad doch er zich uitstekend van gekweten. De jury voor deze .wedstrijden be stond uit de Technische Commissie van den Leidschen Turnkring, benevens uit de hee ren: A. F. Rooseboom, Den Haag; J. Smo- renburg. Voorschoten; M. A. A. Steyns en J. Planjer, Leiden, en Wassenaar, uit Noord- wijk. Haar werk is dikwerf niet zoo heel gemakkelijk geweest, niettegenstaande het al spoedig vast stond dat Leiden met den Van Spall-Rozen-Bowl zou gaan strijken. Tusschon de Leidsche dames en heeren toch werd fel om de eer der overwinning gestre den, en de uitslag wijst uit dat het verschil vaak gering is geweest. Bij de dames was het groote succes zonder twijfel voor Bran- hilde alhier, dat de drie personcele prijzen, •benevens den eersten vercenigingsprijs won. Zij heeft daarbij echter dit voordeel gehad dat haar grootste tegenstandster, het Leid sche „Cöncordia", in verband met haar uit voering. enz. pas verleden Maandag met het insludeeren der oefeningen heeft kunnen be ginnen, hetgeen vermoedelijk z'n invloed op hel resultaat heeft doen gelden. 13ij de heeren trad Wilskracht en Genie sterk op den voorgrond, dank zij vooral den steun van menschon als J. Nievaart en Reneo, die bij andere verecnigingcn als lei der optreden. Omstreeks zes uur vond gistermiddag on der buitengewoon veel belangstelling de prijsuitreiking plaats in de bovenzalen van ,,De Harmonie". De voorzitter van den Leid schen Turnkring, de heer Steyns, sprak daarbij woorden van hulde en dank lot de heeren dr. Reys (voorzilt. v. 't Gewest Zuid- Holland), Van dor Kleyn (voorzilt. turnkring Gouda), bestuursleden van beide kringen en van de. Tcchn. Comm. van die kringen, do jury, den heer Metz, als algemeen leider, mevr. Reys en de schenkers der prijzen. Hij wees verder op het welslagen der wedstrij den en ging vervolgens over tot het bekend maken van den uitslag, welke wij hier la ten volgen: Turnkringen: 1. Leiden, met 432 3/4 pnt.; 2. Gouda, met 383 pnt. Vereenigingen, dames: 1. Brunhilde (Lei den) met 103 1/4 pnt.; 2. Concordia (Lei den), met 94 1/2 pnt.; 3. Excelsior (Gouda), met 83 1/2 pnt. Vereenigingen, heeren- 1. Wilskracht en Genie (Leiden), met 162 pnt.; 2. Excelsior ''Gouda) en T.Ó.O.S. (Waddingsveen), beide in et 139 1/2 pnt. Personeel, dames: 1. mej. J. van der Nat (Bruiaiild^1, Leiden), met 351/4 pnt.; 2. mej. W. Diebcn (Brunhilde, Leiden), met 341/2 pnt.; 3. mej. A. Snel (Brunhilde, Leiden), mot 33 1/2 pnt. Personeel, heeren- 1. J. Nievaart (Wils kracht en Genie, Leiden), 54 1/2 pnt.; 2. P. Nievaart (Excelsior, Leiden), 54 pnt.; 3. W. L. Rcnee (Wilskracht en Genie, Leiden) en N. Ie Ecluse (Excelsior, Leiden), beiden met 53 1/2 pnt. De „Van Spall-Rozen-Bowl" werd door dr. Rei.is aan den voorzitter van' den Leid- M-hon Turnkring uitgereikt, waarbij hij er v dat het gewest Zuid-Holland meer en i' er een vooraanstaande plaats in de Nc- cWlandsehe gymnastiekwereld gaat inne men, en met voldoening constateerde dat ook te Leidon weer nieuw en krachtig leven igeloond. De voorzitter van den turnkring Gouda wenschte Leiden van harte geluk mot haar overwinning er bij vermeldende d it Gouda heel spoedig zal trachten haar i beker afhandig te maken, waarna de J: r Steyns in 'ri kort slotwoord allen dank- t voor hun medewerking bij deze wedstrij- d. n. WIELRENNEN. Leidsche Ren- en Toeristen-Vereen. „Swiit" Gistermorgen werden de eerste trainings- r: >n gehouden voor de nieuwe competitie. Weersgesteldheid en ziekte hebben het hunne er toe bijgedragen dat de opkomst deelnemers niet was. zooals dat bij een uwe competitie het geval is. Toch i9 er ">r de renners een aardige strijd geleverd, arbij J. v. d, Wilk en N. Kop uitblonken in de A-klasse, terwijl P. Pluijm een ver ia.ssing bracht bij de B-klassers. De officieele uilslag bij de A-klassers is geworden over 20 K.M.; 1. J. v. d. Wilk. 2. N. Kop, 3. A. Hitlebrand. Die der B-klassers over 10 K.M.: 1. P. Pluym, 2. A. Boskamp, 3. H. J. Jaspers, 4. J. Wurzer. DUIVENSPORT. Leidsche Postdnivenclub. De uitslag van de wedvlucht vanaf Lier (België) is: J. Vliegenthart Sr. Ie pr.. 38e pr.; A. Klools 2e pr.F. de Zwart 3e pr., 21e pr., 33e pr., 44e pr.. 47e pr.; Th. J. Werter 4e pr., 10e pr., 13e pr., 23e pr., 37e pr., 45e pr.Gebr. v. d. Mark 5e pr., 26e pr., 42e pr., 43e pr.; J. Rozier 6e pr., 19e pr., 50e pr. J. Schoof 7e pr., 8e pr., 24e pr., 35e pr., 46e pr.; Hokaf 9e pr., 11e pr 16e pr., 28e pr.H. Walraven 12e pr., lie pr.J Ileuer 15e pr., 3ie pr. H. II. Tieleman 17e pr., 36e pr J. Vliegenthart Jr. 18e pr., 22c pr., 30e pr., 51e pr J. v. d. Kamp 20e pr. A. Beislervcld 25e pr., 27e pr.; C. de Graaf 29e pr., 32e pr., 48e pr., 49e pr.;, C. F. van Ockénburg 31e pr., 41e pr.G. Arnoldus- sen 39e pr., 40e pr. Eerst aankomende duif 10 u. 1 m. 40 sec. Laatste prijswinner 11 u. 38 m. 33 sec. De Trekhonden-wet. De bedoeling van deze wet is: het vast stellen van bepalingen ter bescherming van trekhonden.Wanneer we in den considerans van deze wet het woord bescherming, lezen, dan ligt in dat woord als 't ware een heel sluk geschiedenis. De zaak is deze. Men weet, dat onder de hondenvrienden geen gering streven is om een algemeen yerbod te krijgen voor het gebruik van den trek hond. Het lot van menigen trekhond is dan ook verre van aangenaam, de verhalen om- Ircnt het misbruik, dat van deze nuttige dieren gemaakt wordt, legio. Geen wonder dat een protest opging legen dergelijke be handeling, waaraan men meende, dat al leen maar een einde komen kon door een algeheel verbod van het gebruik van den hond, hoe groot of sterk die dan ook moge wezen, al9 trekdier. En inderdaad waren dan ook reeds gemeentebesturen ertoe over gegaan op grond van het zeer elastische ar tikel 135 van de Gemeentewet om een al geheel verbod uit te vaardigen. Wij meenen dat o.a. dit te Haarlem het geval geweest is. Nu luidde de oorspronkelijke considerans van het wetsontwerp: dat het wenschelijk is, bepalingen vast te 9lellen betreffende 't gebruik van trekhonden. Men ziet, dat het woord gebruik vervangen werd door be scherming. Deze verandering in den consi derans was het gevolg van de schriftelijke behandeling van het ontwerp dezer wet tusschen den minister en de Kamer. Uit drukkelijk werd door den toenmaligen mi nister van Binnenland9che Zaken Mr. Th. Heemskerk betoogd, dat het niet aanging een algeheel verbod vast te stellen. Het ge bruik moest geoorloofd blijven en alleen op bescherming van de dieren moest de wetge ver bedacht zijn. Door de aanneming van deze wet hiolden de hier en daar geldende verbodsbepalingen op kracht van voet te hebben als Uitvloei sel wederom van artikel 151 van de Ge meentewet: „De bepalingen van plaatselij ke verordeningen in wier onderwerp door eene wet, een algemeenen maatregel van bestuur of een provinciale verordening wordt voorzien, houden van rechtswege op te gelden". Wel kan een gemeenteraad, in 't belang bijvoorbeeld van de veiligheid van het verkeer op den openbaren weg, op bepaalde wegen het verkeer met honden karren verbieden en gedurende enkele uren wegen sluiten voor hondenkarren, zooals dat ook geschiedt mot automobielen enz., doch dan is dat verbod van het gebruik van -trekhonden slechts geldend voor bepaalde lijden of gedeelten van de gemeente. Het recht een algemeen verbod vast tc stellen mits de gemeenteraad ten eencn male na de invoering dezer wet. In hel eerste artikel van de wet dan slaat dat iemand alleen een hond als trekdier mag bezigen, wanneer de hond beantwoordt aan de voorschriften omtrent de lichame lijke gesteldheid en de maat der honden, het tuig, de hondenkar en het geleide bij alge meenen maatregel van bestuur vastgesteld. Den 6en Februari 1911 verscheen deze algemeene maatregel van bestuur, deze werd nog al eens gewijzigd, zoo in 1911, 1914, 1915, 1916 en 1917. Bovendien moet ieder, die een hondenkar wil houden, daar voor zich laten inschrijven in het gemeen telijke register. Onder hondenkar wordt verstaan een voertuig bespannen met één of meer honden. Volgens een arrest van den Hoogen Raad is een fiets, waarvoor een hond gespannen is, ook te beschouwen als een voertuig in den zin dezer wet. Om tn dat register ingeschreven te worden dienen dc hond, het tuig, de kar en het geleide te voldoen aan opgemelde vereischter^ Blijkt daarna, dat één en ander daaraan niet meer voldoet, dan hebben B. en W. de be voegdheid den naam op het register door te halen. Wanneer iemand nu tweemaal bin nen een jaar onherroepelijk veroordeeld werd wegens- overtreding van deze wét of van den algemeenen maatregel van bestuur die de toppassing van deze wel" regelt, of wegens de in arlikel 254 en 455 (le en 2e) strafbaar gestelde mishandeling of mishan deling of misbruik van dieren, dan 'ver beurt hij het recht om een honcT^ïjkar te houden. Eerst na twee jaar kan hij de ver gunning wederom bekomen. Het wil ons echter voorkomen, dat dit artikel te veel ruimte laat op dit punt aan plaatselijke opvaltingen omtrent de v*raag wat al of niet mishandelen van dieren is. Men kan soms in de verslagen van de rechtbanken merkwaardige staaltjes lezen van wat men op het platteland al of niet geoorloofd acht een dier aan te mogen doen. Nu kan het voorkomen, dat het geval van overtreding of schrapping uit het register zicli heeft voorgedaan in een andere ge meente dan die, waarin de veroordeelde woont of is gann wonen. Vandaar dat de minister een missive gericht heeft aan de ambtenaren van het Openbaar Ministerie, waarin hij het hun tot een plicht maakte van de veroordeelingen kennis te geven aan het bestuur der gemeente alwaar de houder der vergunning zijn woonplaats heeft. Het is natuurlijk verboden om zonder het bedoelde rijbewijs of anders dan met inacht neming van de nog te noemen voorschrif ten een met een hond bespannen kar te ge bruiken Behalve een intrekking van het rijbewijs kan een overtreding, want als zoodanig wordt »een handeling, in strijd met deze wet beschouwd, gestraft worden met geldboeten tot- vijflig gulden of met een hechtenis van ten hoogste acht dagen. De bedoelde bepalingen, die in het opge melde Koninklijke besluit werden gepubli ceerd. zijn verboden is het gebruik van kreupele, schurftige, gewonde, zichtbaar drachtige of zoogende honden, eveneens het gebruik van nog niet volgassen honden, of Jionden. waarvan de schouderhoogte nog geep zestig centimeter bedraagt. Dan wop- dpp allerlei bepalingen getroffen ten opzich te van het tuig. waarin de dieren gespan nen'moeten wezen.- Bovendien moet de kar voorzien, zijn .van steunsefs, die voorkomen, dat de kar. als deze in rust is, op den hond drukt De geleider moet ouder zijn dan veertien jaar, terwijl op de kar goed lees baar moet voorkomen de naam van den houder cn de gemeente, waarin hij woont, alsmede het nummer van het register. Voor een kar mogen niet meer dan drie, daaron der niet meer dan twee honden gespannen worden en de dieren mogen ook niet ach ter elkaar, maar moeten naast elkaar loo- pen. Op de kar mogen niet meer dan twee personen plaats nemen. De kar moet in evenwicht zijn en de vracht mag niet gaan jjoven het vermogen der die ren, terwijl de-snelheid die van den draf van een paard niet mag overtreffen. Ziehier het voornaamste uit de Trekhon- denwet, die wel niet van den jongslen da- lum is, maar die toch haar'fyeleekenis houdt lemeer, omdat particuliere personen en ver eenigingen met onvermoeiden ijver door gaan propaganda te voeren voor een alge heel verbod van den hond als trekdier. .Builen verantwoordelijkheid der Redactie). Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. De Leidsche Reddingsbrigade. „Weer zijn twee ruiten ingegooid van reddingskastje9. Te Amsterdam verdronk dezer dagen een jongetje, dat gered had kunnen worden, in- dien dc reddingshaken niet door kwaadwil ligen van hun plaats waren gehaald. Helpt ons materiaal beschermen. De Leidsche Reddingsbrigade. Bovenstaand berichtje, voorkomend in „Het Leidsche Dagblad" van Zaterdag j.l., trok mijn aandacht. Menigen lezer zal de korto inhoud tot nadenken hebben gestemd. Hoo pessimistisch klinkt het woordje „Weer" in den aanhef van het bericht. Het is alsot de decadentie onzer maat schappij ook hare sporen drukt op de jeugd. Althans het toenemend vandalisme is an ders jpoeilijk. te verklaren, Dit euvel uit te roeien, is de taak van ouders en opvoeders(sters). Het ware le wenschen, dat de noodlottige gevolgen van „vandalisme" in al zijne uitingen op de lagere school aanschouwelijk werd ge demonstreerd, hetzij aan de hand van tee- keningen, modellen of projectie. Helaas wordt dit' gedeelte der opvoeding groolen- deels verwaarloosd. In 't buitenland schijnt daarin gelukkig kentering le komen. Bij het lezen van het tweede gedeelte van dit boekdeeten-sprekende artikeltje denken we ons een oogenblik in onze intense smart, indien onzo „jongen" eens ware verdron ken. Ook hier treedt' het lage vandatisroe weer naar voren en tevens de vraag: „Waar om kon die jongen niet zwemmen?" Ouders laat Uw kinderen toch leeren zwemmen. Het is zóó hard noodig dit le kennen in ons klein waterlandje! Wel ge nieten onze kinderen gymnastiekonderwijs, maar zwemonderrichting Indien we nu verder bedenken, dat op 15 Mei e.k. een feestavond wordt aangeboden aan de Leidsche Reddingsbrigade lot ruime re aanschaffing van materiaal, terwijl an- derszijds zekere individuen moedwillig het doel dezer Brigade tegenwerken door uiting van hun vernielzucht, dan voelen we ons dubbel verplicht daadwerkelijk mede te werken tot het welslagen van dezen feestavond. Steunt' dan ook de Leidsche Reddingsbri gade I J. D. K., Ic K. U moet de bepalingen van het besluit naleven, daar is niet aan te ont komen. Ge zult zoo'n bus moeten aanschaf ten, als u zich niet aan overtreding wilt schuldig maken. Uw klanten zullen zich in den nieuwen toestand hebben te schikken. G. L., te L. Do beteekenis van het woord „Shijm" is ons niet bekend. Mis schien kan een onzer lezers U helpen? BEVEILIGING TEGEN BLIKSEMGEVAAR. Schuilt bij onweer zoo min moge lijk onder boomen; leun in geen ge val tegen den boom, want bet men- schelijk lichdam geleidt electriciteit beter dan boi^t en de bliksemontlading zal daarom geheel of gedeeltelijk van den boom op' den persoon overgaan. Zijn rijwiel plaatse men bij het staan onder een boom tijdens onweer eventueel wèl tegen den boom, aan de zijde zoover 'mogelijk van zicli af. Het goed geleidend ijzer bevordert aldus, dat de bliksem bij treffen van den bööm 'op' eenigeri "afstand van den "schuilenden' persoon blijft. Ouzo fotograaf maakte van het bezoek van Pangeran Ario Soerio Diningrat ar Wernibk'g Kalk- en Betonfabrieken bovenstaande foto. Van links naar rechts d heeren P. A. Wernink Jr., Raden Toemengoong Poerbourinoto, ir. Van Hoek, P. A Wernink Sr., de Priu3 en de heer Visser. De tweede foto toont het gezelschap op zijn rondgang over het fabrieksterreir temidden der rioolbuizen. De persoon links is ir. Van Dijk, chef van uitvoering Middengroep van een toto genomen in hel museum „De Lakenhal" bij de huldiging van mr. dr. Van Ovcrvoordc, als gemeente archivaris van Leiden en directeur van het museum „Dc Lakenhal". EEN GOUDEN HUWELIJKS-JUBILEUM. vO a_... Zooals wij onlangs reeds meldden, her denken heden onze sladgenooten Johannes Kreuger en Maria Margaretha van der Burg. wier portretten wij hierboven af beelden, den dag, waarop zij vijftig jaar ge leden in het huwelijksbootje stapten. Ofschoon hun scheepje niet steeds door kalm water gevaren heeft en de sporen hiervan op de beide oudjes reseeetipvelük 75 cn 74 jaar oud, achtergebleven genieten beiden toch nog een goede gf®' heid. Van vele zijden mocht het CoU" bruidspaar op dezen dag blijken van langstelling ondervinden. Moge hun bootje eindelijk eens in 'j' water komen; een veilige landingspla- hun van harte gegund.

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 10