Anno 1926, Officieel? Kenuisnevinaen. STABSMIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. fjo. 20283. VTdJDAG 30 APRIL DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs Kleine Advertenübn, uitsluitend bij vooruitbetaling. Woensdags en Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. incasso volgens poslrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cis. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. a Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.35, per week 0.18, Builen Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week ..T7T 0,18, Franco per post f 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Lei- Jen brengen ter algemeene kennis, dat D. van Leeuwen, te Leiden, een verzoek heeft ingediend ter bekoming van verlof yoor den verkoop van alcoholvrijen drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in het perceel Hooglandsche Kerkgraeht Nd". 5. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 30 April 1926. 45Ó2 DRANKWET. Surge meester en Wethouders van Lei- den brengen ter algemeene kennis, dat door L. Th. Harteveld, wonende te Leiden, een verzoekschrift is ingediend, om ver gunning voor den verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaatse Jyan verkoop in het perceel Levendaal 88. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris Leiden. 30 April 1926. '4551 AANGIFTE VAN LEERLINGEN voor het Gymnasium, de Hoogere Burgerschool met 5-j. cursus en de Hoogere Burgerschool voor Meisjes met 5- en 6-j. cursus. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden, 'dat aan bovengenoemde inrichtingen van onderwijs tot en met 30 .Mei a.s-, gelegen heid beslaat tot het doen inschrijven van leerlingen, bij voorkeur des Dinsdags van 11-12 uur v.m. en des Donderdags van B4 uur n.m. 4553 N. G. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden 30 April 1926. Verjaardag Prinses Juliana. Ter gelegenheid van den 17den verjaardag yan HK.H Prinses Juliana, wapperde heden yan alle rijks- en gemeentelijke, benevens ysn lal van particuliere gebouwen de vader- Jandsche driekleur, afgewisseld door een jenkcle Oranje- of de oude Princen-vlag, waardoor de stad een recht feestelijk aan zien had, hetgeen nog werd verhoogd door ,fle met kleurige vlaggetjes getooide stads- jtrams. Hedenavond Ie 8 uur zal liet muziekgezel schap Orpheus" onder leiding van den heer >'J. Vink op dc Lammermarkt een concert Igeven Herdenking van prof. dr. H. Kamerlingh Onnes. Hedenvoormiddag hield de Nederlandsche Vcreeniging voor Koeltechniek in het Na tuurkundig Laboratorium haar jaarlijksche Vergadering, die in den aanvang gewijd was aan de herdenking van wijlen prof. dr. II. Kamerlingh Onnes, in leven lste voorzitter dezer Vereeniging. De vergadering werd nv» geleid door den 2den voorzitter, den heer T B. LGlinis. De geheele Collegezaal was geheel gevuld AD ondervoorzitter aldus ving de heer Löhnis aan rust nu op mij dc taak deze (vergadering. te leiden. bi de eerste plaals werd een woord van ■welkom gericlü tot Z. E. den Min. van Ar beid, Handel en Nijverheid, den lieer Sïolema ker de Bruine, alsmede lot den vertegen woordiger van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen mr. van Beek Palfcfltn. die door hunne tegenwoordigheid een blijk van belangstelling hadden willen Beven van de zijde der Regeeringen, voor I den «rooien geleerde, die wij heden her- I alsmede voor onze vereeniging om de relaties die Nederland alsmede onze ko loniën ondervonden met. hel Instilut inter national du froid. In de tweede plaats werden welkom gc- rv° builenlandsciie gasten. In het 'Tansch voortgaande begroette spr. 3 Leden van hot Bureau de l'Association ilalienne I ro'd uit Italië overgekomen le weten de I rt 'r°n par'° Hanger vertegenwoordiger van ernando Legrini, voorzitter van genoemde drF rnn \an Parlement. verder prof. 'iv c> ,rl° Herrelti prof. Ingenieur Casimi- Carhetta. I f,!" i16' EnBelsch begroette spr. de uit En- t and overgekomen vrienden, in het bij- ÏÏr" Haymond, eere-secretaris 1 cial, Cold Storage and Ice Asso- *f n ,r,n f" ^rackl in herinnering de aan- onb'ar.gst in Engeland ten deel ge- r,(.er detegenheid van het vierde Koude- ,n Engeland gehouden. «^„'J°!ïf!enn,00r<iieer van Amerika was Vder °0rdf de hf,er O. Ct. Classen, Saw asA ,flrma SwIfl Co- ,e a,e de Amerikaansche Ver. voor Ijs en Koude vertegenwoordigde. Wegens ge zondheidsredenen was mons. Barrier uit" Parijs verhinderd aanwezig te zijn. Als ver tegenwoordiger van Frankrijk was nu aan wezig prof. Monvoisin uit Parijs. Ook het feit, dat in Frankrijk het congres te Parijs werd ontvangen en het nationaal congres in Straatsburg, werd door spr. in herinne ring gebracht. In het Duitsch verwelkomde spr. de ver tegenwoordigers uit Duitscliland, le welen Ober-Ingenieur Rudolf Pabst uit KonKalk en zijn vrouw. Hierna begroette spr. prof. dr. J. Ver schaffeit uit Gent, alsmede eenige leden van de familie van prof. Kamerlingh Onnes en bijzonder ook prof. dr. H. A. Lorentz en verdere gasten en de leden van het Instituut van Ingenieurs, van welk instiluiifKamer- lingli Onnes eveneens een buitengewoon verdienstelijk lid is geweest. Ten slotte begroette spr. prof. dr. W. ICeesom, prof. dr. W. J. de Htns en dr. C. A. Crommelin, waarna bij het woord gaf aan prof. M. de Haas. Rede prof. De Haas. Deze ving aan met de herinnering, dat het overlijden van prol. Onnes, op 21 Febr. 1926 voor de Nederlandsche wetenschap, maar ook voor die van de geheele wereld een on herstelbaar verlies beteekent. En het be stuur der Nederl. Vereeniging voor Koel techniek, waarvan sedert de oprichting in 1908, prof. Onnes lste voorzitter was, heeft gemeend, dat in deze algemeene vergade ring, (de eerste na zijn verscheiden, die ons samenbrengt in het door zijn geest gewijde laboratorium, een woord van dankbare her innering aan zijn nagedachtenis niet mag ontbreken, zeide spr., die daarop een korte levensbeschrijving liet voorafgaan. Zijn be gaafdheid bleek reeds op jeugdigen leeftijd. Toen hij 17 jaar was verwierf hij, inge volge van de beantwoording van een prijs vraag, door den Senaat der Utrechlsche Hoogeschool uitgeschreven, een gouden me daille; korten lijd daarna een zilveren me daille te Groningen en in 1872 le Heidel berg tijdens een studieverblijf aldaar, een z.g. seminarumprijs. Laatstgenoemde onder scheiding gaf hem recht op een der twee toen bestaande assislentenplaatsen, welke ook eenïgen lijd door hem werd vervuld. Het proefschrift, waarop hij 10 Juli 1879 te Groningen werd bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde, getuigt reeds zoo wel van zijn diepgaande kennis, als van zijn bekwaamheid in het experiment. Van 1878 tot 1882 was hij assistent bij prof. Bosscha aan de Polytechnische School le Delft, het laatste jaar van deze periode tevens belast met het geven van colleges in de Natuurkunde tijdens een ongesleldheid van prof. Bosscha Op 11 Nov. 1882 aanvaardde hij hel ambt van hoogleeraar aan de. Rijks-universiteit te Leiden. Reeds in zijn intreerede stelde hij zich ten doel het uitvoeren van nauwkeurige quanlilaticve onderzoekingen tot vermeer dering van onze kennis van de aarde en het gedrag der stof. Het toenmaals in algemeene trekken opgestelde werkprogram is hij ge trouw gebleven. Dank zijn onbegrensd idea lisme, zijn groot# werkkracht, zijn organi- seerend talent en niet het minst zijn harts tocht voor syslemalischen wetenschappe- Hjken arbeid, heeft hij tot sland kunnen brengen een volledig toegerust „kryogeen"- laboratorium, waarin de meest uiteenloo- pende temperaturen lusschen 0 gr. C. en een breukdeel van een graad boven het absolute nulpunt, door hemzelf, zijn leer lingen en zijn medewerkers, werden ver kregen. Het werk .stond nimmer stil en men mag, volgens spr., wel zeggen, dat hij alle9 wat hij ondernam, het krvogene-laboratorium het hoofddoel vormde. liet werd bekend ook builen Nederland. Vele builenlandsche geleerden, zooals Becquerel, (vader en zoon) Lonard, Pauli, mevrouw Curie, Perrier, Mat thias, Vegard, Palacios, Martinez en nog vele anderen hebben korleren of langeren lijd in het Leidsche laboratorium gewerkt en metingen verricht bij temperaturen, die op geen andere plaats van de wereld ter be schikking waren. De resultaten van de onderzoekingen, in het laboratorium uitgevoerd, vindt men be schreven in de verslagen van de Kon. Aca demie van Weienschappen te Amsterdam; daarnevens ook in een reeks verhandelingen door prof. Onnes uitgegeven in de Engelsche taal onder den titel: „Communications from the physical laboratory of the University of Leiden" en welke nu een twintigtal boek- deelen vullen. Van deze onderzoekingen is bij het groote publiek wel het meest bekend gewor den het vloeibaar maken vanlielium op 10 Juli 1910 Tot voor enkele jaren was het kryogeen-laboralorium (e Leiden ook de eenige plaats in de wereld, waar deze he- lium-tcmperaturcn konden worden verkre gen. Voor prof. Onnes zelf lag de groolc be- teckenis van deze overwinning op het meest weerbarstige gas niet in hel feit zelf, maar daarin, dat toen de mogelijkheid ge opend werd onderzoekingen bij nog lagere, z.g. heliumlemperaturen tc verrichten. Een nieuw resultaat op dezen weg door prof. Onne3 verkregen, is de ontdekking van het verschijnsel, dat verschillende stof fen, zooals kwik, lood, lin. afgekoeld Jol op enkele graden boven het absolute nulpunt, hun eleclrisclien weerstand verliezen. Het was spr. niet mogelijk te beschrijven de eindelooze reeks van moeilijkheden, die bij al dit werk in den loop der jaren te overwinnen waren. Voor hem was echter niets onmogelijk als eenmaal de noodzake lijkheid er van voor hem vaststond, wat spr. met eenige voorbeelden aantoonde. Geheel in de lijn van zijn levenswerk lagen ook zijn belangstelling voor en toe wijding aan de Vereeniging tot bevordering van de opleiding tot instrumentmaker en der Nederlandsche Vereeniging voor Koel techniek. Eerstgenoemde Vereeniging is door hem in 1901 opgericht en lot aan zijn levenseinde bestuurd. Zij heeft in de eerste plaats aan het Leidsch laboratorium, maar ook aan vele andere dergelijke inrichtingen in en builen Europa bekwame instrument makers geleverd. Het w;erk door de Vereeni ging tot stand gebracht, was dus van groote beteekenis voor de wetenschap, doch niet minder voor de jonge menschen zelf, die daardoor in de gelegenheid kwamen ieder naar hun aanleg zich te ontwikkelen en een eervollen werkkring in de maatschappij te verwerven. Ieder die deze vereeniging van nabij kent, weet hoeveel zij te danken heeft aan het initiatief en het organiseerend ta lent van prof. Onnes. Hierna schelste spfx wat de Ned. Vereeni ging voor Koeltechniek en het Instilut In ternational du Froid, waarmede deze ver eeniging zoo nauw yerbonden is, aan Ka merlingh Onnes te danken hebben. Toen in 1908 het eerste Internationale lvoude-Congres te Parijs zou worden gehou den, is op aanstichting van Onnes eerst een Nederlandsch comité voor dit congres samengesteld, waaruit nog op 23 Sept. van datzelfde jaar de Ned. Vereen, voor Koel techniek is voortgekomen. Ook heeft Ka merlingh Onnes den eersten stoot gegeven tot de oprichting van de Association Inter nationale du Froid op 25 Jan. 1909, in De cember 1919 omgezet in het Inslitut Interna tional du Froid Het werk door KameHingh Onnes voor deze internationale instellingen verricht, stond niet naast of buiten de taak, die hij in het kryogeen laboratorium te vervullen bad, het was er geheel mede samengeweven. Bij het laatste internationale congres in Juni 1924 te Londen gehouden, besloeg de korte inhoud van de rapporten en rnede- deelingen, afkomstig uil hel Leidsche labo ratorium, een boekdeel van bijna 300 blad zijden. Zijn onverpoosd etreven in dienst van de wetenschap der lagere temperaturen onder vond van de zijde der genoemde inter nationale vereenigingen veel waaideering. Reeds in 1911 werd door den Adminislra- i'ieven Raad van de Association Internatio nale du Froid aan 't kryogeen Laboratorium te Leiden een subsidie van 5000 franc toegekend met de bepaling, dat zulks jaar lijks zou worden voortgezet in de mate de financieele toe1:land der vereeniging dit zou veroorloven Li 1913 namen de Fransche geleerden Claude en d'Arsonval liet initiatief tot een internationale inschrijving, waarvan de opbrengst bestemd was om Kamerlingh Onne9 in slaat te stellen zijn onderzoekin gen krachtdadiger voort te zetten. In de algemeene vergadering van hel Instituut International du Froid in October 1922, werd in het' leven geroepen de „Fun- dation de 1 'Instilut International du Froid ouprès du laboratoire cryagénique de Lei- de", waarmee een nieuw verband werd gelegd lusschen het instituut en het Labo ratorium. Ten slotte als een nieuw bewijs van waardeering van den cminenlen voorzitter van de eerste sludie-commissie heeft hel Comité, exécutief de 1 1. I. F. in haar vergadering in Juni 1924 aan prof. Onnes den persoonlijken titel verleend van cor- respondeerend lid van het Instituut, welk eerbewijs toen voor de eerste maal werd uitgereikt. Ten slotte wijdde spr. nog eenige woor den aan wat prof. Onnes voor de Nederl. Vereen, voor Koeltechniek is geweest. Ook hier was zijn streven wetenschappelijken arbeid uit te lokken of te bevorderen. Daaraan dankt de vereeniging voor een groot deel de belangrijke rapporten, die in den loop der jaren van de vereeniging zijn uitgegeven. Spr. noemt hiervan het rapport van de commissie voor het onderzoek naar middelen tol verbetering van het koel- 1 ran sport in Nederland. Tea behoeve van dp onderzoekingen dezer commissie is, dank zij de kracht van prof. KamerliiJBh Onnes, een kryologisch biologisch proefstation tot stand gekomen, waarin or»k met streven van de regeering belangrijke onderzoekin gen betreffende de methodeOttesen voor de conserveering van visch konden worden volbracht. Deze groote persoonlijkheid is ons ont vallen, zeide spr., maar wij zouden echter den geest'van den man, die tot nu-toe aan het hoofd der vereeniging heeft gestaan, miskennen, als deze gevoelens ons brachten tot moedeloosheid. Integendeel, aldus be sloot spr zijn met stille aandacht gevolgde rede, wij kunnen zijn nagedachtenis niet beter ecren, dan door te trachten, ieder naar de male zijner talenten, een deel van de taak, die thans door hem is neergelegd, zoo goed mogelijk voort te zetten. Ka het uilsnreken verzocht de voóTzilter allen van hun zelel op le staan, waarna hij prof. De Haas dankte voor de wijze waarop hij prof. Kamerlingh Onnes herdaehl. De minister aan 't woord. Daarna deelde hij mede dat de Minister van Arbeid, Nijverheid en Handel wegens ambtsbezigheden spoedig moest vertrekken en daarom had verzocht een kort woord te mogen zeggen Zijne Excellentie dr. Slotemaker de Bruine zeide dat nu zijn ambtgenoot van Onderwijs verhinderd was hier tegenwoordig te zijn, hij zich verplicht gevoelde hier namens de Regeering te verklaren, dat deze het werk van prof. Onnes steeds in hooge male heeft gewaardeerd en dat hij daarom ook hier een stille hulde wilde brengen aan de na gedachtenis van dezen groolen Nederlander. Rede prof. W. J. de Haas- Prof. dr. W. J. de Haaa hield een red 9 o vei electrische geleiding en suproconduc- toren. Spreker herinnert er aan, hoe deze ver gadering in het teeken staat van de her denking van den ontelapen voorzitter der vereeniging Prof. Kamerlingh Onnes. Geen beter vergaderzaal kan men zich denken dan de collegezaal van "het Leidsche Natuur kundig Laboratorium, waar elk werktuig, elke inrichting getuigt van de vindingrijkheid en de energie van den schepper van het laboratorium Prof. Kamerlingh Onnes. Sjreker wil zeer in het kort een der onder doelen van wetenschappelijk onderzoek behandelen, dat steeds een der voorkeurs onderzoekingen van Prof. Onnes is geweest: de electrische geleidbaarheid der metalen. Reeds vroeg is dit onderzoek aangevangen. Met lai van mede-onderzoekers is het vraag stuk der electrische geleidbaarheid van me talen voortgezet. Om eenige namen te noemen hebben. Dr. Meilink, Prof. van Ever- dingen, Prof. Clay, Dr. Holst* Dr. Beck- mann, Dr. Tuyn, de heer Sizoo en spreker zolf medegewerkt in het program en ge poogd licht te verschaffen in het probleem der geleiding. Theoretisch is het probleem der geleidbaarheid niet tot klaarheid ge bracht. Experimenteel zijn er merkwaardige zaken voor den dag gekomen. De supra- geleidbaarheid der metalen is wel een der treffendst© verschijnselen, in het laborato rium ontdekt. Men verstaat er onder de oigenachap, dat sommige metalen hun elec trise b en weerstand verliezen beneden elke grens van meetbaarheid van den weerstand 'ia reeds laag, ongeveer een millioenste van den weerstand kan nog gemeten worden. Slechte eenige metalen vertoonen het ver schijnsel, kwikzilver, Tallium, Lood, Indium, en Tin. Het Cadmium gedraagt zich twijfel achtig. De eigenschap treedt alleen bij zeer ïage temperaturen op, bij de meeste metalen beneden vier graden absoluut, on geveer 270 graden beneden het gewone nulpunt. Draden van een metaal in over- golcidenden toestand gebracht kunnen ge weldige stroomdichtheden verdragen. Stroom- dichtheden van 800 Ampères p?r quadraat m.m. zijn gemeten. Deze Btroomsterkte laat zich niet verder opvoeren. Het magnetisch veld door den stroom zelf voortgebracht, begint vernie- I tigend op de supraconductiviteit te werken. Het i3 dan ook onjuist zooals meff* veelal in populaire artikelen leest te meenen, datc.men met supraconductoren sterke mag neetvelden zou kunnen opwekken. Spreker lichtte ten slotte nog een en ander over het wezen der geleidbaarheid en over de techniek van het meten met lichtbeelden toe. Rede prof. Kéesom. Prof. dr. W. N. Keesorn sprak vervolgens over het meten van zeer lage temperaturen. Voor het melen van lage temperaturen, beneden het vriespunt van kwik, dat bij ongeveer -40 gr. C. ligt, is de kwikthermo meter niet geschikt Men grijpt dan terug tot den gaslhermorneter, feitelijk het oudste instrument om temperaturen te meten. Amontons beschreef in 1699 reeds een lucht- thermometer met bij benadering constant volume. Kamerlingh Onnes heeft de gas- thermometer geschikt gemaakt voor hel meten van lage temperaturen, en heeft in een schitterende reeks van onderzoekingen de nauwkeurigheid van de metingen rnet den gaslhermorneter zeer hoog opgevoerd. Als secundaire thermometer, meer ge schikt voor dagelijksch gebruik bij het me ten der lage temperaturen dient voorname lijk de weerslandsthermomeler. Voor be perkte temperaluurgebieden zijn als zooda nig ook dampspanningsthermometers in gebruik. De weerslandsthermomeler moei met be hulp van den gaslhermorneter geijkt wor den. Er zijn internationale onderhande lingen in gang, om door middel van den plalinathermomeler, die dan geijkt wordt in een bepaald aantal vaste punten,.een internationale temperatuurschaal voor tem peraturen boven -192 gr. C. vast te leggen. Bij de temperaturen, welke met vloeibaar helium verkregen worden, moet men als etandaaidthermomeler een helium-lhermo- meter nemen. Bij de laagste temperaturen wordt de druk in den thermometer zeer klein. De nauwkeurige meting ervan ver- eischt dan nieuwe voorzorgen. Kamerlingh Onnes heeft daarvoor een microkwikmano- meler geconstrueerd, en verdeT ook gebruik gemaakt van een slookdraadmanomcler. BINNENLAND. Verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana, Herdenking van prof. Kamerlingh Onnss door de Nederl. Vereen, voor Koeltechniek in het Natanrk. Laboratorium te Leiden. Het NederL-Belgisch verdrag onderwerp van bespreking in de Vereeniging van Staat kunde te Leiden. Zitting der Tweede Kamer. Het uitbreidingsplan van Wassenaar vooi den Raad van State. BUITENLAND. Een regeling voor de Fransche schüld aan Amerika bereikt. De Engelsche mijncrisis een week ver daagd. De Dnitsche Rijksdag neemt de duelwet aan. De Duitsche minitser Marx treedt af, Bijzondere moeilijkheden levert dan he( thermomeleculaire drukverschil. De allerlaagste temperaturen, beneden 1.5 gr. C., worden geschat op grond van een extrapolatie van de dampdruk-tempe- ratuur-kromme van helium, rekening hou dende met de wel van de overeenstem mende toes'.anden. Voor al deze melingen dient de gaslher morneter als basis. Daarbij moeten aan de aanwijzingen van den gasthermometer cor recties aangebracht worden wegens de af wijkingen, die hel gas vertoon! van de ideale gas-wetten. Deze moeten bij vloei bare helium-tempcraturen nog verder on derzocht worden. De vraag of ook bij he- lium-temperaturen de ideale-gasthermo- metcrschaal samenvalt met de thermody- namische Kelvinscliaal. zooals dat het ge val is voor de temperaturen van vloeibare waterstof en hooger. moet eveneens nog experimenteel behandeld worden. Vervolgens gaf dr. C. A. Crommelin een korte inleiding lot de bezichtiging van het Laboratorium, waarbij hij gelegenheid vond -om tegelijk de onvermoeide werkzaamheid en de groote gave van organisecren van prof. Ormes te doen uitkomen. Hierna werd gepauzeerd. Bezichtiging Laboratorium. Na de pauze werden de aanwezigen in drie groepen verdeeld, ter bezichtiging van het Laboratorium onder leiding van prof. de Haas, prof. Kcesom en dr. C. A. Crommelin, Met belangstelling volgden de genoodigden en leden de verschillende demonstraties die werden gegeven, waar alles in de werkplaat sen in volle actie was Herhaaldelijk waren de geleiders in de gelegenheid bp de groote beteekenis van de onderzoeking van prof. Onnes le wijzen en de herinneringen aan liem le verlevendigen. De kranslegging op het graf van prof. Onnes. Na deze bezichtiging, die veel lijd vorder de, begaven de leden en genoodigden zich naar de tramhalte van de N.Z.H. Tramweg mij. aan de Ivorevaarstraat, waar extratrains gereed stonden om de genoodigden en de le den naar Voorscholen le voeren. Van de tramhalte te Voorscholen werd naar de*begraafplaals der Nederl. Hervormde gemeente aldaar gewandeld waar namens hel bestuur der Vereeniging voor Koeltech niek een krans werd gelegd op hel graf van Kamerlingh Onnes. Na afloop van deze plechtigheid begaven de aanwezigen zich met de tram naar Der Haag, waar in het café-restaurant „Dc Kroon" aan het Spui werd gedineerd. Morgen wordt dc algemeene vergadering aldaar gehouden in liet Gemeentelijk Slacht huis. Oprichtingsvergadering „De Vereenigde Zangers". Gisteravond is hier ter slede opgericht het mannenkoor ,,De Vereenigde Zangers". De heer L. van Gils, die deze oprichtings vergadering presideerde en van wien ook het initiatief in deze aangelegenheid was uitgegaan, opende de bijeenkomst met een woord van welkom tot alle aanwezigen. Van harle hoopte spr., dat op dezen avond het doel bereikt mocht worden. Het is nood- zakeli>k, aldu3 spr.. dat er te Leiden een groot mannenkoor komt. De grond is hie\^ brak, doch wij zullen trachten dezen vrucht baar te maken, overtuigd als wij zijn, dat dit heel wel mogelijk is. Hierna gaf spr. het woord aan dty heer W. Kreeft uit Voorschoten, die het groote1 belang en de cullureele waarde uiteenzette van "het bestaan van zangvereenigingen in hel algemeen. Waarom zijn er hier zoovele kleine ko} ren? En slaagt men er niet in om te ko-4 men tot een groot koor? 't Is frappant dal dit in Leiden niet mogelijk is geweest, zee spreker.

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 1