Officieele Kennisgeving. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. PJO. 20284. DONDERDAG 29 APK1L Anno 1926. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER AD VERTENTIEN 30 Cis. per regel. Bij regelabonnernent belangrijk lageren prijs. Kleine AdvertentiSn, uitsluitend bij vooruitbetaling. Woensdags en Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor evenlueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordelndsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507, Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn. per week Franco per post 2.35 portokosten. ƒ0 18. ,.0.18. BSt nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat M. Th. van Lier h/v A. Boersma, te Leiden, een verzoek heeft ingediend ter bekoming van verlof voor den verkoop van alcoholvrijen drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in het perceel Nieuwe Rijn No. 3. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 29 April 1926. i-18i Kamer van Koophandel en Fabrieken vooz Rijnland te Leiden. De meeste der gister genoemde ingeko men stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Met betrekking tot het sluk betreffende jopcnstelling van het telefoonkantoor te Sas- senheim deelde de voorzitter mede dat de opening zal vervroegd worden en de slui- liing verlaat. Eveneens werd medegedeeld idat de eerste en tweede bestelling der post lie Zoelcrwoude zullen worden vervroegd. Aangaande het verzoek van de Vereen, van den Chr. Handcldrijvenden en In- «luslrieele Middenstand inzake subsidie voor het alhier tc houden congres, werd door het Bureau voorgesteld een bedrag van f 150 te verleenen. De heeren Dijkdrent en Raaphorst wilde deze subsidie verhoogen lot f 200. De voorzitter zeide, dat de voorzitter van tde afdeeling Leiden, de heer Van der Steen 'met f 150 tevreden was wat deze ook toe gaf. Het was een gift en die wilde hij gaarne dankbaar accepteeren. De heer Dijkdrent en Raaphorst hand haafden echter hun voorstel. De heer Heringa vroeg welk belang de IKamer eigenlijk bij dit congres lieeft. Er worden hier jaarlijks misschien wel hon derd congressen gehouden; als de Kamér daarvoor steeds f 150 uittrekt dan zullen wij spoedig den bodem der kas zien. Nadat de voorzitter en de heer Van der Steen de subsidieverlening nog hadden verdedigd, gaf de heer Van Zonneveld de hecren in overweging zich bij f150 neer te ieggen. De heer Raaphorst trok nu zijn voorstel in. Daarop werd bij acclamatie het yoorslel van hel Bureau aangenomen. De beslissing op het verzoek van de Kat- 'iwijkschc Reederijvereeniging ..Vuurbaak", fy>m steun tenbehoeve der opleiding van mo- Aordrijvers voor molorloggers werd uilge- isleld tot een volgende vergadering. Het ver zoek zelf is het Bureau sympathiek. De (hoer Wernink vond het verzoek te beperkt. 'Ilij wilde, in plaats van loggers, motorvaar tuigen lezen. De voorzitter dankte den heer Wernink voor dezen wenk. Er zal rekening mee wor den gehouden. Het verzoek aan de Kamer van de Kat- iviiksche Reederijvereen. .Vuurbaak*' om cr bij de Regeering op aan te dringen dal gelden uilgetrokken woTden voor het om houwen van zeilloggers tot molorloggers lokte nog al debat uit. Do heer Dijkdrent vond steun dringend noodig. De heer Leman wilde dat eerst de reede- fijen zelf hun best zullen doen om steun te verkrijgen. De Kamer kan dan later zien of zij er ook wat aan kan doen. De lieer De Gooyer wilde eerst met de Kamers Vlaardingcn, Rotterdam en Den Haag overleg plegen. De heer Heringa, die zich bij het betoog van den heer De Gooyer aansloot, vroeg nog of er wel behoefte is aan meerdere motor- oggers, wat volgens den heer Dijkdrent wel het geval is. Deze herinnert er nog aan dat de reeders in den oorlogstijd en daarna schatten aan het Rijk hebben betaald. Bij acclamatie werd in den geest van het voorstel De Gooyer ten slotte besloten. Besloten werd aan het verzoek om steun van de Commissie voor den Ned. Zuid-Afri- kaanschen Handel te 's-Gravenliage te vol doen en haar een subsidie te verleenen van 25 gulden. Nadat over enkele andere ingekomen stukken besprekingen waren gevoerd en be schikkingen genomen, werd aangevangen met de behandeling der agenda. Aangaande de klachten bij de Kamer in gekomen over de moeilijkheden welke het verteer te water ondervindt van de bepa lingen, waarbij het verboden wordt met motorbooten zelfs al is de schroef in rust, vele boezemwaters van het Hoogheemraad schap te bevaren had de Commissie voor :Vervoer, Post en Telegrafie praeadvies uit gebracht en voorgesteld om een adres te zenden naar. het College om de met name genoemde bepalingen in de Verordening op stoomvaart in de boezemwateren milder ir6 passen ^.an n°S toe het geval is. Met betrekking tot een aanhangig ge- 5 voorstel over den toestand van dc snus bij Gouda werd besloten een schrijven aa?T ^a*en der provincie te richten. i i?u °P de agenda voorkomende nü- V. Ibeslellin°en en Postbrieven, lokle N ülln*aal een ruime gedachtenwisseling uit. De voorzitter deelde mede dal daarover ingekomen klachten aanleiding waren ge weest tot een nader onderzoek door de Com missie voor Vervoer, Post en Telegrafie, die nu praeadviseerde een door haar ontworpen adres aan den betrokken Minister te ver zenden. De voorzitter deed uitkomen dat de Ka mer zoo veel mogelijk op bezuiniging bij Post en Telegrafie heeft, aangedrongen, wat misschien aanleiding heeft gegeven dat hel aantal bestellingen werd verminderd. De heer Heringa zich herinnerend dal de voorzitter reeds vroeger had verzekerd, dal hem van officieele zijde toezegging lot veria ging van de tarieven was gegeven, gelooft nu iocli dat dit op een misverstand heeft be rust. Daarmede zal hel buitenland bedoeld zijn. De voorzitter ontkent dat. Hem is van be voegde zijde zoo iels officieus medegedeeld en voor de gewone port 7l/s cent genoemd. De heer Van Zonneveld aclil 7Va et. porl voor een gewonen brief nog veel te hoog. Laat men daarbij Amerika eens vergelijken met zijn moeilijke bestellingen voor 5 cent. De lieer Van Giukel die het praeadvies nader toelichtte wees er nog op dal de stads post in vele gevallen wordt afgehaald zoo dat niet eens besteld behoeft te worden. In-hel uitvoerig en zeer gemotiveerd adres dat na eenige wijzigingen volgens unaniem besluit zal worden verzonden, wordt vooral in het belang van Handel en Nijverheid op onverwijlde porto-verlaging aangedrongen. De aandacht van de Kamer was gevraagd om te bevorderen dat obk op Zaterdag aan de Postkantoren alhier geld kan worden gewisseld. Dal dit niet kan, schrijft men loc aan het feit dat, toen hier nog het kantoor van den Rijksbetaalmeester was gevestigd, dat ook des Zaterdags was gesloten. De heer Roell dacht dat de openstelling op Zaterdag niet noodig is. Men kan immers gebruik maken van de Ncderl. Bank. De lieer De Gooyer deelde mede dat hel daar op Zaterdag zeer druk is. De heer Leman betoogde dal de opening op Zaterdag niet zoo'n zaak van groot be lang is. wat de heer Molkenbocr weersprak. Het is zeker wel noodig vooral sinds men voor liet wisselen in kiein geld niet meer bij de kerkbesturen terecht kan zooals vroeger. Pogingen zullen nu door hel Bureau bij de Directie van het Postkantoor worden aangewend om het geldwisselen weder op Zaterdag mogelijk te maken. Van reederszijde werden meermalen klachten geuit over de knoeierijen met ha ring, zoowel wat de haring zelf betreft, als wat het fust aangaat. Oude haring en haring uit Schotland wordt voor goede Hollandsche haring in den handel gebracht, waardoor onze goede naam in het buitenland gevaar lijdt en de koopers worden gedupeerd. Men wensclit dus een keur op de tonnen, aan gevende de kwaliteit en liet gewicht. De voorzitter, de vraag besprekende, of hier de medewerking van de Regeering moet worden gevraagd, of de regeling aan het initiatief van belanghebbenden overge laten. legt een brief over van den heer F. Meerburg lid der Kamer, die hier niet aan wezig kon zijn, waarin deze mededeelde dat een organisatie van reeders en handelaren is opgericht, die deze zaak nader onder oogen zal zien en pogingen zal doen orn tot een verplichten keur te komen. Na enkele opmerkingen hierover gemaakt door den heer De Gooyer deelde de heer Dijkdrent een en ander over de knoeierijen mee. Oude Engelsche haring wordt hier ingevoerd en onder de Hollandsche verwerkt. Daarom wordt dan ook dc Bond opgericht. Hij ge looft echter niet dat men deze knoeierijen zonder ingrijpen, van de Regeering zal kun nen keeren. De voorzitter die opmerkt dal uit dit dis trict nooit klachten tot het Bureau zijn ge komen, meende dat men nu op den goeden weg is waar men wil keuring op fust en qualiteit. De heer Dijkdrent deelde nog mede dat men hier al jaren mee bezig is. Ilij verwacht er niet veel succes van en zou liever een verplichte rijkskeuring willen. De heer Van der Steen meende dat wij al genoeg Regeeringsmaatregelen hebben. Men vraagt er ora en als men ze heeft wil men er gaarne weer af. De voorzitter sloot zich daarbij aan. ter wijl de heer Leman nog als voorbeeld van wat liet particulier initiatief vermag de botercontrole-stations noemt. Besloten wordt de zaak aan deze op te richten Bond over te laten. De Kamer van Hengelo liad de aandacht van de Kamer gevestigd op het verderfelijke van het z.g. cadeau-stelsel en wilde aan dringen op wettelijke maatregelen daar te gen. Dit adres was gesteld in handen vaif de Commissie voor Handelsbelangen die- daarover ec-n praeadvies uitbracht waarin zij ook lot de conclusie komt dat in dit stel sel een groot kwaad schuilt voor den handel en dat de koopers er de dupe van worden. De Commissie adviseertdan ook daar tegen een .ernstige waarschuwing van de Kamer te doen uitgaan. De voorzitter dezer Commissie, de Leer Molkenboer lichtte het rapport nog uitvoe rig toe en wees er o.a. op dat de Vereen, voor Ned. Huisvrouwen de Kamer hierin' reeds is vooruit gegaan. De heer Van der Zanden "zou door middel van advertenties in de bladen het koopend publiek willen waarschuwen, i i. De heer Van der Steen meende, dat dit meer op-den weg legt van do Midden- standsvereeiiigingen. De voorzitter zeide nog dat de bonafide handelaren er zich niet aan schuldig maken doch daardoor er schade bij lijden. De heer Roëtl merkte op dat de groote za ken, waarvan de winkeliers him waren be trekken, deze laatste dikwijls dwingen dit stelsel toe te passen. Nadat nog verschillende leden er het woord over hebben gevoerd werd de ern stige waarschuwing tot het publiek bij wijze van motie in het slot van het rapport ver meld, bij acclamatie aangenomen. Ilierna werd de doorhaling van een groot aantal handelszaken in het Handelsregister die door den voorzitter met name werden genoemd, goedgekeurd. Bij de rondvraag informeerde jhr. Roëll naar aanleiding van het ..Voorwoord" van het Officieel Handels-adresboek dezer dagen verschenen, naar de verantwoordelijkheid, die de Kamer daar bij heeft, waarop de voorzitter het ontstaan er van meedeelt. Het Bureau der Kamer heeft haar sanctie aan da uitgaven gegeven, maar draagt er geenerlci risico of verantwoordelijkheid voor. De ambtenaar der Kamer, de heer K. v. d. Wilk Jr. heeft het samengesteld voor eigen rekening. De heer Van der Steen heeft respect voor deze prestatie evenals de voorzitter die ge looft, dat deze uitgave de ondergrond kan vormen voor een Nederlandsch Handels- adresboek, waaraan groote behoefte be slaat. Na een opmerking van den heer Raap horst wordt in uitzicht gesteld dat het adresboek in enkele-voornamere plaatsen: Alphen, Noordwijk en Katwijk verkrijgbaar zal wordep gesteld. De heer Van Zonneveld wilde dat de Ka mer slappen deed om meerdere uniformi teit to verkrijgen in onze bankbiljetten, die volgens hem ook veel te groot zijn. De voorzitter meende dat uniformiteit juist aanleiding zou kunnen geven tot ver gissingen. Dal dc afmetingen wel wat klei ner konden zijn geloofde hij ook wel. Tol eenigerlci bcslu.it leidde echter deze opmerking niet. Hierna ging de Kamer over in een huis- houdel ijke vergader; r.g. Rijnland. In de op 28 April j.l. gehouden Vereenigde Vergadering van liet Hoogheemraadschap van Rijnland werd besloten tot toelating van den lieer W. Biesheuvel Bzn., te Hoofd dorp als hoofdingeland, van de heeren J. M. D. Grdaf van Lynden te Lisse en J. Ver- dogaal te Lisse, respectievelijk als hoofd ingeland en hoofdingeland-plaatsvervanger (beiden herkozen) en van de heeren E. J. Speelman te Sasscnheim en W. Warnaar te Sassenheim respectievelijk als hoofdinge land en hoofdingeland-plaatsvervanger (bei den herkozen). Besloten werd tot vaststelling van de af- en overschrijvingen op de begrootmg voor 1925 en van het verslag over Rijnland's Waterstaat over 1925. Voorts werd een besluit genomen tot af stand van grond en water in de kom van Halfweg aan de gemeente Haarlemmer- li ede en Spaarnwoude ten behoeve van de verbreeding van de Haarlemmermeerstraat en den aanleg van een verbindingsstraat. Ten slotte werd besloten tot toelating van een tijdelijke loozing van het in Amslel- land gelegen Waterschap Kockengen op den boezem van het Groot-Waterschap van Woerden en vandaar op den boezem van Rijnland. Die tijdelijke loozing zal even tueel noodig zijn gedurende de vervanging van de windbemaling in het Waterschap Kockengen door een machinale bemaling. Iiene-familie-avond. Vanwege het kinderkoor „Irene" werd gisteravond in de groote zaal van het ge bouw „Prediker in de Janvossensteeg een familie-avond gehouden, waarvoor de toe loop zóó groot was. dat velen zich met een slaanplaalsje moesten tevreden stellen, ter wijl anderen bij gebrek aan plaatsruimte niet konden woTden toegelaten. De bijeen komst, waarvan de voordeelige baten ten goede kwamen aan den arbeid in wijk VUI stond onder leiding van d3. J. W. Groot Enzerink, die alvorens voor te gaan in ge bed, in het kort het doel van dezen avond uiteenzette. Juist, in de tegenwoordige tij den, waarin de menschheid meer en meer gaat hechten aan de zondige wereld en zich steeds minder bekommert om God en het Evangelie, begroet spr. met vreugde een avond als deze, omdat hij hierin een middel ziet om, zij het ook op een andere wijze als in de kcTk, het Evangelie van Jezus Chris tus uit te dragen. Met genoegen had spr. dan ook gevolg gegeven aan het verzoek van den heer van Leeuwen om de leiding van deze bijeenkomst op zich te willen ne men, terwijl hij zich uitermate verheugde in het druk bezoek, dat hij, eeriijk gezegd, niet verwacht had. Tot slot sprak ds. Groot Enzerink den wensch uit, dat deze avond zou mogen bij dragen tot uitbreiding van Gods Koninkrijk. Aan de hand van een serie fraai ge kleurde lantaarnplaatjes, waarbij ds. Groot Enzerink het vertoonde beeld verduidelijkte werden hierna de verschillende Christelijke feestdagen behandeld, waarbij (beurtelings het kinderkoor ..Irene" onder leiding van den heer If. J. van Leeuwen, organic der Oosterkerk en mej. Annie van der Reyden zich in koor- en solozang lieten hooren, ter wijl de heer de Wolff eenige vioolnümmers ten beste gaf met piano- en orgelbegeleiding van eenige leerlingen van den heer van Leeuwen. Een en ander werd door de vele aanwe zigen met onverdeelde aandacht gevolgd. Het was voor „Irene" een goede avond, die er hopelijk ook toe zal hebben geleid, dat velen zich al9 lid opgaven. Voor hen, die zulks gisteravond verzuim den, zij medegedeeld, dat daartoe dagelijks gelegenheid beslaat bij den secretaris, den heer van der Linden, Oosterslraat 75 of des Zaterdags aan het Wijkgebouw aan de Haven. Jaarverslag Leidsche Ziekenkas. V erschenen is het jaarverslag van de Leidsche Ziekenkas over 1925, waaraan wij het volgende ontleenen: Het ledental bedroeg op i Januari 571 en op 31 December 584. Er werden 45 nieuwe leden ingeschreven; 1 lid werd afgekeurd en 1 tijdelijk afgekeurd; 8 leden werden af gevoerd wegens contributieschuld, terwijl 6 leden aan de vereeniging door den dood ontvielen. -v De ontvangsten der ziekenkas bedroegen f 8952.22, het vorig saldo was f 2466.93, te zamen f 11.419.15, de uitgaven beliepen een bedrag van f 9852.23, zoodat het saldo op 31 Dcc. 1925 f 1566.92 bedroeg. Aan ziekengeld werd over 1925 uitge keerd f 8362.10. f4800.42 ziektedagen wer den uitbetaald. 203 ziektegevallen werden geconstateerd. O verlij denskas: Ontvangsten f 712.55, vo rig saldo f 1373.51, te zamen f 2086.06, uit gave f 918.06. Saldo in kas op 31 December 1925 f 11G8. Reservekas; Ontvangsten f922.13, vorig saldo f 429.30. te zamen f 1351.43, uitgave f 158.82. Saldo in kas op 31 December 1925 f 1192.60. Steiuikas: Ontvangsten f 274.58, vorig sal do f 11.54, te zamen f 286.12, uitgave f 104.92. Saldo in kas op 31 December 1925 f 181.20. Het bestuur stelde zich voor 1926 als volgt samen: J. J. Houps, voorzitter; J. Lagerberg, secr.-penningm.A. O. Planken, alg. functionaris; B. Hoek, 2de secr.W. Boelee, 2de penningm.L. W. Schnabel, J. Krassenburg on I. de Graaf, commissa rissen. De 1 Mei-optocht. Bovenstaande optocht, te houden vanwege de S.D.A.P., Bestuurdersbond en de Coöp. „Vooruit, zal a.s. Zaterdagmiddag tc 3 uur op dc Doezastraat worden opgesteld. De stoet wordt geopend door de besturen van Bestuurdersbond, S.D.A P. en Coöpera tie „Vooruit" benevens het Meicomité voor afgegaan door de vlag an den Leidschen Bestuurdersbond. Daarachter volgt een groep van de A.J.C. welke dit jaar in den stoet den versierden Meiboom meedraagt. Achter de A.J.C. volgen de Soc.-Democr. Sludentenclub met vlag en transparant van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling. Nadat het eerste muziekkorps (Nieuw Le ven) is gepasseerd komt een propagandawa- gen van het Meicomité, waarop de strijd te gen het militarisme is uitgebeeld, voorstel lende een groote draak, overwonnen door een arbeider, welke den draak de voet op den nek zet. In zijn hand een groote witte vlag, waarop in rood „Ontwapening". Daarna volgt de groep der S.D.A.P. met vaandel en een aantal vakvereenïgingen met banieren. Een vrouwengroep komt weder apart in den stoet uit. Medegedragen worden een groot aantal kleurige vlaggen en een allego rische voorstelling; „De Mciklok" met toe passelijke transparanten. Nadat weer een aantal vakvereenigingen zijn voorbijgetrokken volgt de tweede propa- gandawagen van de Coöperatie „Vooruit". Deze wagen wekt op tot lid en verbruiker worden van de „Vooruit" en is tevens dienst baar gemaakt aan het 25-jarig jubileum der Coöperatie in Mei a.s. Daarachter volgen weer een aantal vak vereenigingen en dan komt een groep van de Bouwvakarbeiders en de Schilders. Voorafgegaan door het tweede muziek korps (Werkmans Wilskracht) komt eerst een wagen, voorstellende „een krotwoning". Als tegenstelling volgt even later een groote wagen, waarop een moderne arbei derswoning is gebouwd met als opschrift „Een menschwaardig bestaan eischt een mcnschwaardige woning." Het geheel van deze groep is een stuk propaganda voor een betere volkshuis vesting. Het laatste gedeelte van den stoel wordt opgeluisterd door de muziekvereeniging der N.Z.H.T.M. Achter dit muziekkorps volgen de afdeeling van de Ned. Vereen, van Spoor en Tramwegpersoneel met banier en transpa rant en de rest der vakvereenigingen. De optocht zal de navolgende weg volgen: Doezastraat, Jan van Houtkade, 4e Binnen vestgracht, Kraaierstr., Nieuwe Rijn, Lange- straat, Heerengracht (O.Z.), Kalvermarkt, Havenplein, Ileerengracht langs Volksge bouw,. Nieuwe Rijn, Hooigracht, Pelikaan straat, Oude Vc3t, Turfmarkt, Haarlemmer straat, Pelikaanstraat, Hooigracht, Nieuw- straat, Burgtsteeg. Korenbeurs, Korenbrug- sleeg. Breestraat, Rapenburg (W.Z.), Doeza straat, waar de stoet wordt ontbonden. BINNENLAND. Zittingen van Eerste en Tweede Kamer. Herdenking van den 250sten sterfdag vatf Michiel Adriaanszoon de Ruyter te Amster dam. Oud-Miuister van Royen over zijn af treden. Twee regeeringscommissies geïnstalleerd 4 BUITENLAND. Chamberlain en Yandervelde over hel Duitsch-Russsch verdrag. De schadevergoeding der gewezen Duit- sche Vorsten. In het verslag van gisteren inzake het jubileum van den heer P. van Ilerson is verzuimd te vermelden, dat hem ook na mens het personeel een enveloppe met in-» houd werd overhandigd. De Centrale Kiesvereeniging voor der Vrijheidsbond in den Rijkskicskving Lei*, den wendt zich tot de leden van dcu V. B in haar Kring met een rondschrijven, tea einde tc trachten gelden bijeen tc brengen, welke aan nir. Dresselhuys, ter gelegenheid van het 5-jarig bestaan van den Bond, zui len worden aangeboden. Dc aldus bijeengebrachte som zal het begin uitmaken van een fonds, waarvan de renten zonden moeten dienen tot bestrij ding van de propaganda voor de partij, stichting van een goed inlichtingsbureau voor hen, die als V. B. in de vertegenwoor digende lichamen in Staat en Gemeente zitting hebben, dc uitgave van wetenschap pelijke cn populaire geschriften, die aan de studie en de verbreiding der liberale beginselen bevorderlijk kunneD zijn, het steunen van bladen, welke die beginselen propageeren, de aanstelling van propagan disten, enz. Dr. W. D. van Wijngaarden, conser vator van heb Rijksmuseum voor oudheden alhier, zal 4 Mei a.s. te Utrecht een lezing houden over Ichnaton en dc kunst van zijn tijd. Het aantal reizigers, vervoerd op de II. T. M.-lijn Den HaagLeiden, bedroeg in 1924 985.851 en met autobussen Den HaagLeiden in 1925 97.2G8 tegen in 1924 42.245. Wij verwijzen naar een advertentie*in dit Blad, waarin nadere bijzonderheden worden gemeld omtrent den morgen te hou den herdenkingsavond der Leidsche Chr. Oranjevereeniging. A. S. heeft bij de politie aangifte ge daan, dat uit het kantoor van de firma II. ten nadeele van genoemde firma vier bank biljetten van f 10 zijn ontvreemd. In ver band hiermede werd aangehouden als ver dacht dien diefstal te hebben gepleegd de 20-jarige kantoorbediende B. S., die aan vankelijk ontkende zich aan het geld te hebben vergrepen. Bij een door de politie gehouden huis zoeking werden evenwel de vermiste bank biljetten teruggevonden, netjes verstopt in een matras, zoodat er voor S. niets anders opzat dan een volledige bekentenis af te leggen, waarna hij op vrije voelen werd gesteld. Gisteren vervoegde zich aan het po- litieposthuis aan dc Haven de 44-jarige los werkman G. S. alhier, die verleide, dat hij door zijn 16-jarige dochter bij een huislij ken twist met een defect olielampje op het hoofd was geslagen, waardoor hij bloedende wonden had opgcloopen. d in het Aead. Ziekenhuis werden verbonden. Eert uwen vader en uwe moedor. MUZIEK. Kunstkring voor Allen. Palestrina-koor. Palestrina, of eigenlijk Giovanni Pu.rluigiv geboren te Palestrina bij Rome (152 b ge storven 1594 le Rome, de grootste componist der Katholieke kerk. is de representant van het tijdvak in de muziekgeschiedenis, dat de kerkmuziek zuiverde van een zeker tod erf, waardoor ze in de middeleeuwen was aange tast Verre van zuiver vocaal le zijn, werd ze, in hoofdzaak, voor een zangstem -< hie ven met gebruikmaking van verse In tiende strijk- en blaasinstrumenten terwijl de in geslopen paraphrasceringen van hymnen en Marialiederen aan haren stijl in do Ji en 15e eeuw een min of min wercldsch karakter gaven. Pas na het midden van de 15e eeuw (Okeghem, Obrechb kwam een imiteer.nde (fuga) stijl op, de zc.ogeuaamde a cappella- stijl, die van geen instrumenten meer ge bruik maakte, wol nog zekere instrumentale wendingen in de zangstem verwerkte en deze met rijk fig uren werk versierde, lctren, het mitTden d-r 15e eeuw werden deze meer

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 1