DINSDAG 27 APRIL Anno 1928. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. Uo, 20282. LEIDSCH DAGBLAD PBIJS DER AD VERTE NTIEN: 30 Cls per regel. Bij regelabonnenient belangrijk lageren prija. Kleine Advertentiên, uitsluitend bij vooruitbetaling. Woensdags en Zaterdags 60 Cis bij een maximum aantal woorden van 30 Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieveD 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindspleln Telefoonnummer» voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.35. per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn. per week Franco per post 2.35 portokosten. 'i 0.18. ..018, Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EFRSTE B«-AD. VereenigtefJ »jDe Ambachtsschool". Hedennarrnddiig werd in een der lokalen der school aan den Haagweg in tegenwoor digheid van vertegenwoordigers van het Dag. Bestuur der gemeente, heeren verte genwoordigers van Commissjën van Toe zicht op het M. O. het U. L. O. en het L. O., leden der vereeniging, ouders van de leer lingen, leeraren en leerlingen der school de jaarlijksche vergadering van bovengenoem de vereeniging gehouden, die met een harte lijk woord van welkom werd geopend door den voorzitter van het bestuur, den heer ir, A. M. Touw, die daarna een en ander mede deelde over den gang van zaken in 1925 be treffende het onderwijs en de school. Na het meer beteekenisvolle jaar 1923 waarin hel 40-jarig% beslaan der school werd iherdacht en het jaar 1921, waarin de hooge Beschermvrouwe H. M. de Koningin Moe der de school met een bezoek vereerde, is het jaar 1925 van eenvoudiger karakter ge- wetst, evenwel toch niet zonder belang, zeide de voorzitter. In Mei van dit jaar heeft de héér Van Achterberg na eon 42-jarige werkzaamheid als directeur der school zijn ambt neerge legd en op 1 Juni ving de tegenwoordige directeur de heer Kuynljes zijn functie aan. Nadat het bestuur den heer IC. bijna gedu rende een jaar heeft leeren kennen, mag spr. zeggen: het bestuur kon gerust zijn het heeft in den heer K. een goede keuze ge daan. Met groole bevrediging mag dan ook op het afgeloopen jaar worden teruggezien. Hel enderwijs kon geregeld worden gegeven en met lof kan worden gewaagd van de wijze, waarop de leeraren hun taak hebben opgeval en vervuld In 1925 werd het aantal avondcursussen mei 2 uitgebreid: lo. met ccn cursus voor landmachiuistcn en motorrijders; 2o. met oen cursus voor werkloozen in onze ge meente. Ilier vinden de werklooze arbeiders gelegenheid hun vakkennis te verrijken. Voor den eerst genoemden cursus ver leende de Kamer van Koophandel en Fa brieken oen subsidie van f 150. Beide cur sussen kunnen zich in èen ruime belang stelling verheugen. De reeds bestaande avondcursussen voor volwassenen en de avondschool voor a.s. scheepsmachinisten worden druk bezocht; de resultaten geven alle redenen tot tevredenheid. Het einddiploma kon na gehouden eind examens op 8, 9, en 10 Maart worden uit gereikt 'aan 4-1 smeden, 22 timmerlieden, G meubelmakers en 11 schilders. Spr. noemde do namen dezer leerlingen en die van de leerlingen die lot een lioogerc klasse zijn bevorderd en verzocht dén direc teur de diploma's en de geschenken te willen i uitreiken. Hel einddiploma werd vergezeld van een stuk gereedschap, uitgereidt aan: smeden bankwerkers: M.v. Bcveren, P. Barkema, W. P. E. Broers, M. Bink, J. Brokaar, G. v. d. Broek, F. G. I Brouwer, P. J. v. d. Burg, A. van Delft, G. J. Dekker, A. H. Hombergen. P. Grasman, i J. Kanbier, IC. A. Karstens, W. A. Kloos, J. I G. Koevoet, G. F. Kolderman. A. Kraayen- bink, J. de Koning, A. G. v. Leeuwen, L. i Kooien. J M. Lepoeter, W. A. van Loon, Cl. Maris, A. P. Oostveen, Th. J. v. d. Mey, A. Prins, A. i. N. Nauta, II. Ramak, S. den Os, F. H. Roman. G. v. d Reyden, L. D. I Schouten, J. A. Stevens, J. Sluyter, A. Tu- ronhout, A. Slotman, W. A. Verboog. W. Waldkütter, J. P. Wemink, L. van Wijk, S. P. Wijbenga, P. Hasselbach, P. J. J. C. Zaalberg. 22Timmcrlie.den:J. Alkemade, j G. P. de Graaf, W. A. de Haas, H. G. de Jong, L. P. M. ICantebeen, II. M. W. de Ko- ning, A. J. v. Leeuwen, H. C. Leeuwcnburgh, C. v. d. Linden. P. L. Neuleboom. H. A. j Niersman. P. M. Ie Noble, A. Oudshoorn; A. j van Rijn, D. v. Rooyen, A. Ruigrok, M. I Sommerling, P. Streefkerk, J. Verstraalon, W. Wind. S. Wijling, A. Zandbergen. 6 Meubelmakers: N. Bey (zon der gereedschap), A. P. v. d. Heyden, J. v. d. Linden. J. Stijger, W. Wijbenga, W. J. Zoutendijk. 11 Schilders- T. L. v. Beck, G. J. de Boer. J. de Bruin, B. v. d. Burg, P. H. F Gertenaar, J. de Heus. A. Jansen. J. A. Francken. M. v. Kins, L. Ouwerkerk, H. Pet. Bevorderd werden: Van de 3de naar do 4 de klasse: A. van Delft, W. Waldkütler, A. G. van Leeuwen, Th. J. v- d. Mey. J. A. Stevens, W. A. Verboog. Van de 2de naar de 3 de klasse: J. II. II. Borgerding, Th. J. W. Bots, W. Dejd, H. A. de Haas, H. M. Heme- r»k, J. w. V. lJeynis, G. G. Jacobus, Th. v. d. Linden, J .F. Montanus, F. J. v. Noort, G. 1 Ooms, II. J. C. A. Ramakers, H. Roest,* J J. L. Ie Rutte, N. Vallenlgoed. M. v. d. voel, G. J. C. v. Weerden, K. F. v. Winger- oeji, J. Wurzer, T. Zunderman, A. Assié C. V 'r- y* d- Bosch, R. T. BrQuwer, W. Brou- i er' J- A. Couwenberg, J. E. Creygh- jjn. A H. v. Egmond. P. G. Fles, P. J. A- Mioch' IL c- Nouwens, A. ^arl<nmet, G. Pieterze, U. F. Oostdam, I. Sanderse, S. Smit, W. G. Verhoeven, A. Verhoorn, J. v. Vliet J. W. v. Wijnen, G. Aaibersberg, B. Alblas, A. J. Annaars, F. v. d. Berg, F. II. Bouter, M. A. Buys, H. G. v. Duuren, J. Galjaard, B. Gorthuis, S. F. Goslinga. A. J. de Haas, R. W. de Jonge, J. Kooreman, N. Korswagen, J. v. Leeuwen, P. v. Leeuwen, A J v. d. Poel, B J. Selier, W. Smit, II. Stol. Th. Swaak, K. v. Vliet, W. Vrijbloed, L. Zaal, C. Baars, A v. Dam, L. v. Dam, J. Dreef. G. M. J. Duizend. G. J. Heemskerk, L. M Jansen, II. Koppeschaar, W. J. Kweslroo, W. Looman, P. G. Mooten, J. Ouwerkerk, C. Plug, P. Sieval, A. v. Sprang, J. Verkerk, J. L. Verra, A. v. d. Waals. J. v. Weesel, M. v. d. Werf. A. v. d. Zaal, J. P. Zweislra, J. v. d. Berg. Z. van Ginhovcn, A. Molenaar. D. v. Teylingen, A. Vlekke, A. Gressie, G. A. Reekers. Niet overgegaan: 10 leerlingen. Vandelstenaarde 2de klasse: II. A. G Arends, D. J. Baalber- gen, A. P. Bavelaar, J. J. Bekker, J. Braml- se, W. v. Es, G. A. J. de Kloet, W. v. d. Kraan, E. W. II. Mcppelink, W. Momberg, Abr. Oudshoorn, Th. G. Roman, G. A. Schoo- nenberg, P. A. v. d. Stoel, IJ. Slrijbos, A. G. Vincenten, A. J. Voorham, J. II. v. d. Voort, W. Vreeken, IC. Weisbard, E. Boen der, M. Deyn, C. v. Duyn, J. Hasselbach, II. W. den Herlog, M. F. W. van Huis. H. Jon- geneel, A. Kesselring, II. Klein, G. de Lange, II. Linscholen, J. Lissenberg, L. F. J. Pom- meé, J. du Prie. G. A. v. d. Reyde, J. IJ. v. d. Stoel, W. F. Tegclaar, F. Versteege, G. v. d. Waals, G. N. de Wilde. D. v. Wijck, J. W. Zeilmans, W. F. Bey, G. Blok, A. Bouw meester, B. Burger, IC. v. Daalen, IC. Delfos, Klaas Dubbeldam, Krijn Dubbeldam, J. II. Griffioen, J. Heymans, II. J. Imthorn, F. Lardee, A. v. Loon, P. Mazurel, A. Mom- berg, G. Schollen, A. Smit, C. v. Soest, W. Spek, A. IJ. Wirlz, J. v. Wijk, J. P. v. d. Zeeuw, A. v. d. Zwart, Ph. v. d. Meer, Hendr. Meeuws, Herin. Mecuws, Abr. Waals, J. M. Groeneveld, W. v. Muiden, M. S. A. v. Polanen, J. Waterland, Jac. Sirag, H. C. v. d. Steen. Niet overgegaan: 21 leerlingen. In de eer ste klassen zijn geplaatst 95 leerlingen. v De heer Touw richtte zich nu achter ecnvolgens lot de gediplomeerde Teerlingen en gaf hen de beste wenschen mede op hun verderen levensweg en tot de ouders en voogden der leerlingen en hoopte dat ook dezen verder veel geitocgcn van him zonen en pupillen mochten beleven. Nadat een der leerlingen, G. F. Kolderman, in een korte toe sprak directeur en leeraren dank had ge bracht voor het genoten onderwijs, sprak de voorzitter in waardeenende woorden den directeur toe evenals ook de leeraren. Wel moest hij lot zijn spijt rnedcdeelen dat twee leeraren, de heeren Hoek en Hcyde- man een ziekteverlof hebben moeten aan vragen. Gedurende het verlof van deze leeraren wordt op afdoende wijze in den gang van het onderwijs voorzien. Het speet het bestuur, dat de lieer Van der Steen, die aan de beurt van aftreding was en niet herkiesbaar was, hen moest verlaten, doch het verheugde er zich in, dat de gemeenteraad in zijn plaats den heer L. van der Laan, architect alhier heeft be noemd in wien hij een oude kennis en een goeden vriend van de Lcidsche Ambachts school begroette. Ten slotte deelde hij nog mede dat cr in Juni a.s. weer een verloting zal plaats heb ben van werkstukken door de leerlingen vervaardigd. Hierna werd de tentoonstelling van de prijzen voor de loting bestemd bezichtigd. Namc-ns de leerlingen werd het woord ge voerd door G. F. Kolderman, die als volgt sprak: Uit naam van alleleerlingen, die de school met diploma hebben verlaten, vol doe ik aan de plicht, U Bestuur onzen groo- ten dank te brengen voor al 't geen U in de afgeloopen jaren voor ons deed. Hooggeachte Directeur." Iloewel de herinneringen aan onzen eer sten Directeur, den heer Van Achtenberg I nog versch in ons geheugen liggen en wij i hem nimmer zullen kunnen vergeten, moei ons toch iels van het hart. Wat U voor ons geweest zijt, is moeilijk in woorden uit te I drukken. Want in dien korten tijd, dat gij op deze school werkzaam zijl', hebben wij u leeren kennen als de rechte man op de rechte plaats, wien niets te veel was als 't tot onze leering strekte. En mei uw wijs beleid ons stuurde op het rechte pad. Geen wonder dat uw wijze lessen en vermaningen on- uilwischbaar zullen blijven. En U. II.II. Leeraren, vertolk ik onzen grooten dank voor al de zorgen en moeite aan ons besleed. Want zwaar was uw taak maar groot de voldoening, want U heeft van ons gemaakt jongens, die naar beboe ren een ambacht verstaan. Heden dan ook is de kroon op uw werk gezet en dankbaar zien wij tot op. Nu moeten wij in de praclijk brengen al de wenken en raadgevingen die wij van U ontvingen Hoewel wij welen dat dit begin heel moeilijk is, toch zullen wij al onze krachten geven om de eer en het aanzien der „Leidsche Ambachtsschool" hoog te houden, de school die ons vormde, en te worden de trots en de vreugde der leeraren, die hun beste krachten aan ons hebben bes leed. Jaarverslag Leidsche Spaarbank. Aan het verslag over het jaar 1925 van de Leidsche Spaarbank, opgericht door het departement Leiden der Maatschappij tot Nul van 't Algemeen, is het volgende ont leend: In het College van Commissarissen kwam geen verandering. De aftredende commis sarissen, de heeren mr. P. A. Pijnacker Hordijk, A. Goekoop en mr. W. J. van Vrij- berghe de Coningh, werden herkozen en namen hun benoeming aan. Het tegoed der inleggers bedroeg op 1 Januari 1925 f5.302.312,32, welk bedrag werd vermeerderd met f 3.298.830,15 aan inlagen en f 160.863,41 aan rentebijschrij ving, terwijl uitbetaald werd f 2.893.669.68 eri overgebracht werd naar reserves aan niet-opgevraagde posten f 276,21, zoodat het tegoed der inleggers op 31 Dec. van dat jaar f 5.868.059.99 bedroeg De balfjaarlijksche rekening bij den post chèque- en girodienst sloot op 31 Dcc. j.l. [met een saldo van f33.412.99. Door de al- gemeene stijging der koersen van effecten kon dit jaar wederom een aanzienlijk be drag, n.l. f 86.357,06 ten gunste van de rekening reserve koersverschil effecten ge boekt worden. In totaal bedraagt deze thans f 111 295,31 In den loop van Januari van het jaar werd aan de gemeente Leiden wederom f 300.000 op korten termijn ter leen ver strekt, waarvan in het laatst van December i j.l. 15.00Q werd afgelost, zoodat de vor- 1 dcring per reslo nog f 585.000 groot is. Het in prolongation uitgezette bedrag ver meerderde met f 570.000. zoodat aan het j einde van het boekjaar, een bedrag van i f 820.000 daarin belegd was. I Hot bedrag, belegd in hypotheken van het hoofdkapitaal. verminderde van f2.885.900 lot f2.552.950. Op de onroerende goederen werd in het geheel f 14.000 afgeschreven. De kosten van het gewone onderhoud be droegen f 364,62. Op het meubilairwerd afgeschreven f 185,04. Gedurende het boekjaar werden 72 spaar- busjes meer afgegeven dan teruggebracht. Aan liet eind van het boekjaar bedroeg het aanlal in bruikleen gegeven busjes 987 Het daarmede bespaarde bedrag bedroeg f23.659,01. Ten gerieve der administratie werd aan het einde van 1924 het tegoed ad f 11.925,01 van 357 inleggers op deze rekening, reserve niet-opgevraagde posten, overgebracht. Deze inleggers hebben nl. gedurende de laatste dertig jaren hun boekje niet voor eenige handeling (inleg of terugbetaling) aange boden. Hoewel deze saldi voor de betrokken inleggers geen rente meer afwerpen, zal na betaling van het kapitaal bij aanbieding echter te allen tijde plaats hebben. Sedert werden 2 boekjes met 'n tegoed van f 519,38 uitbetaald en op 31 Dec. 1925 wederom het te-goed van 27 inleggers met een totaal van f276,21 op deze rekening overgebracht. Deze sluit thans met een saldo van f 11.681,84. De rekening van het Hoofdkapitaal sluit met een voordeelig saldo van f 82.655,89. De rente, welke dit jaar gemiddeld van het hoofdkapitaal werd gemaakt, bedroeg 4,763 pCt. In 1924 was dit 4,692 pCt. De L.A.W.E.T. Naar. aanleiding van geruchten, die hier ter stede de ronde doen, als zou in de Ver eeniging tot instandhouding der Leidsche Algemeenc Winkol-Elalagc-Tontoonslelling (de L.A.W.E.T.) een crisis zijn ontslaan, kunnen wij mededeelen. dat weliswaar de voorzitter, de heer Cahen, wegens drukke workzciamheden voor deze functie bedankte, evenals hij dit deed voor bestuursfuncties van andere vereenigingen, maar dat van een crisis geen sprake is en dat het bestuur der L.A.W.E.T. eerstdaags belanghebbenden en belangstellenden dit zal uiteenzetten. OnderavontL Iq de Openbare Lagere School Medusa- straat A werd gisteravond een Ouderavond gehouden. Met een kort woord opende te ruim 8 uur het hoofd der school, dc heer A. Horrée de vergadering, waarbij hij allen aanwezigen een welkom toeriep. Hierna werden de notulen van den vori- gen ouderavond voorgelezen en goedgekeurd. De heer Max Verwey verkreeg nu.het woord tot het houden van een lezing geti teld: „Waarom openbaar onderwijs?" Alvorens tot de behandeling van dit on derwerp over te gaan stond de heer Verwey een oogenblik stil bij het groote nut van ver gaderingen van ouders met het personeel der school. Hij wees cr op, dat ze juist daarom door den wetgever in het leven waren geroepen, om de goede verhouding lusschen ouders en onderwijzers(essen) te bevorderen en bij do ouders belangstelling te wekken voor de school. 'n de eerste plaats behandelde spreker nu het verschil tusschen openbaar en bijzonder onderwijs; 't openbare als overheidsonder- wijs geheel onder controle van openbare lichamen als Rijk en gemeente, waartegen over 't bijzondere, waarvoor eigenlijk alleen de gelden door de overheid worden gevoteerd maar waarop verder weinig invloed is. Dit laatste is dan 't gevolg van de invoe ring der L. O.-wet van 1920, waarbij spre ker nu meer uitvoerig stilstond. Hij toonde aan hoe deze wet tot sland kwam als resul taat van een jarenlang werken der „Bevre- cligingscommissie" waardoor een eind werd gemaakt aan den toestand van, zooals de heer V. uitdrukte: „openbaar onderwijs regel bijzonder onderwijs aanvulling", liet bij zonder onderwijs verkreeg hierbij de volle erkenning van zijn recht van bestaan na jarenlangen strijd Na deze geschiedkundige uiteenzetting ging spreker over tot een nadere beschou wing van voor- en nadoelen aan beide soor ten van onderwijs verbonden. Speciaal stond spreker stil bij het groofe bezwaar dat de bijzondere school aanlei ding is dat de kinderen reeds jong de ver deeldheid, die er is, leeren zien, waartegen over de openbare school juist hel middel is om de verdraagzaamheid te bevorderen. Met voorbeelden licht te de heer V. toe, hoe de bijzondere school propaganda maakt voor eigen kerk en kring. •Hel is verhevener te zoeken naar de din gen, die Vereenigingen en ook op de open bare school kunnen dc kinderen worden op gevoed lot alle Cchrislclijkc en maatschap pelijke deugden. Spreker besloot zijn rede met er op Ie wijzen, dat het noodig is, dat tegenover de groote aciie gevoerd door de voorstanders van hel bijzonder onderwijs, allen die het openbaar onderwijs voorstaan eendrachtig samenwerken, om hel de plaats te doen be houden, waarop het in ons volksleven recht heeft. Na dezen zeer duidelijke uiteenzetting deed de heer Sirag een vraag in verband met het leerplan van heide scholen, die door den heer Verwey tot bevrediging werd beantwoord. De voorzitter dankte den spreker nu voor zijn klaar en zakelijk betoog, waarna werd gepauzeerd. De ouders hadden gelegenheid zich op de hoogte te stellen van het werk hunner kinderen, waarvan door allen werd gebruik gemaakt. Na de- pauze werd overgegaan tot de ver kiezing van eenige Commissieleden. Besloten werd na cenigo bespreking, dat do Commissie uit vijf leden zou bestaan, waarna gekozen werden: mevr. A. Burger- jonZLrkzee, mevr. G. Otlov. d. Hoek (af Ir.), en de heeren C.h. Sirag, G. J. Span jaard (aftr.) en C. 'A. Westdorp. Met een woord van opwekking om» de volgende keer in nog groeier getale aanwe zig te zijn, sloot de voorzitter hierna de ver gadering. In verband met ons verslag van j.l. Zaterdag, betreffende de Algemeene Jaar vergadering van de Vereeniging tot Bevor dering van het Vreemdelingenverkeer voor Leiden on omstreken, moeten wij nog op merken, dat de enveloppe, den heer A. J. den Hollander bij zijn 25-jarig jubileum van penningmeester dezer véreoniging als blij ken van hoogachting en betoonde verdien sten ter hand gesteld, overhandigd is met de bedoeling, dat de inhoud daarvan geheel naar eigen verkiezing kan worden aan gewend. Inmiddels heeft de 'heer den Hollander gemeend den inhoud van de ohveloppe niet voor persoonlijk gebruik »te moeten aan wenden, doch deze te bestemmen voor 't een of ander liefdadig doel. Op 6 Mei a.s. 's avonds 8 uur, zal prof. dr. F. E. G. Scheffer, hoogleeraar aan de Technische IJoogeschool te Delft in het Scheikundig Laboratorium alhier een voor dracht houden over het onderwerp: Na tuur- wetenschappelijk© beschouwingen over schilderijen". De opbrengst van den Zaterdag j.l. hier ter stede gehouden verkoop van het Emma- bloempje heeft bedragen f2081.82, d. i. on geveer tweemaal zooveel als het vorige jaar. Tot onderwijzer bij het Christelijk lager onderwijs alhier is benoemd de heer G. F. van Maanen. Ie Zaamslag. Bij Kon^. Besluit is benoemd tot re serve eerste-luitenant de res. 2de luitenant J. H. Roelofs van het 6de reg. veldartillerie alhier. Morgenavond te 8 uur heeft in een der zalen van „Prediker" in de Janvossen- steeg een lente-samenkomst plaats, welke onder leiding slaat van d3. Groot Enzerink en waarvan de netto-opbrengst ten goede zal komen aan den Chrislelijken wijkarbeid hier ter stede. Hedenmorgen had D. W., uil voerder van het vernieuwingswerk aan de brug over de Oude-Heerengracht, het ongeluk met zijn hand bekneld te raken tusschen een heiblok en een paal, tengevolge waar van de pink van zijn linkerhand deerlijk werd verminkt. Door den Eerste-IIulpdiensl werd hij ter verdere behandeling naar het Sint Elizabelhsgeslicht overgebracht. Gistermiddag te omstreeks 3 uur reed oi» de Steenslraat mej. H. op haar fiets naast een met leege kisten beladen sleepers wagen. Uit de tegenovergestelde richting kwam van de Blauwpoorlsbrug de tram. Mej. H. verkeerde in de veronderstelling eerst nog wel den sleeperswagen te kunnen BINNENLAND. Antwoord aan den heer Van Gijn over de wisseling aan Oorlog. Ds. Van Duin tc Hoofddorp is geschorst BUITENLAND. De tekst van het Dnitsch-Russisch verdrag. Churchill dient in Engeland de begroo* ting in. Voorstel om in Frankrijk de verbanning van den hertog De Gnise op te heffen. Moeilijkheden bij de Fransche schold* regeling. passeeren, doch daarbij buiten den waard, in casu den koetsier, gerekend, die op het» zelfde moment iets naar links uithaalde, tengevolge waarvan mej.- 11. zich den weg versperd zag en geen andere keuze had, dat van haar karretje af te springen, dat zoodoende onder de wielen van de tram lerechl cn danig beschadigd daaronder van daan kwam. Mej IJ. kwam cr met eenige kleerscheuren in letterlijken zin nog goed af. LEIDSCHE SCHOUWBURG. N.V. Ver. Rotterdamsch-Hofstad-Tooneel. Mrs Cheyney's verdwijning blijspel in 4 bedrijven van F. Lonsdale. Lonsdale is oen Engelsche auteur, die in Engeland reeds veel succes heeft gphad, maar wiens werk hier le lande nog vrij on* bekend was. Hot Hof stad-Toonecl heeft hem hier geïntroduceerd met bovenstaand stuk en we durven gerust zeggen met succes. Mogelijk zal het daarom niet bij dit stuk blijven Lonsdale heeft een wisselvallig leven reeds achtej den rug: matroos, cowboy, librettist, toon eel schrijver. liet kan er mee door. Hij hoeft een schat aan menschen- kennis opgedaan en weet die goed te ge-» bruiken. I)e dialoog is eenvoudig schitte rend van geest on raakheid van toon en gevatheid. Dat het vertoonde geesteskind nu niet bepaald op de werkelijkheid is gebouwd, neemt men zoo zwaar niet. Men amuseert zich en daarmee uit. Lonsdale laat zijn stuk spelen in de Engel sche aristocratische kringen en tracht aan te toonen, dat deze kringen niet veel belef zijn dan vele dievc-n, etc. Komt men in de aristocratie altijd eerlijk aan zijn geld? Heden, waarom men daar meer dan schuw is voor een openbaar-maken van leefwijze, bespreking daarvan in rechtzaal, zij het zelfs als getuige, niet eens als beklaagde. De dievegge alias mrs. Gheyncy, is zelfs edelmoediger en in veie opzichten fatsoen lijker De inhoud? Een handig oplichter heeft een knappe leerlinge doen introduceorcn in hooge kringen. Iedereen loopt daar met haar weg. Wanneer zij echter haar slag zal slaan, i nden vorm van een prachtig paar- lcncollior, is eon Icegloopcnde lord. die haar zelfs ten huwelijk vroeg, anti-huwelijks man als hij was, haar wezenlijk-zijn op het spoor gekomen c-n zij wordt betrapt. Ten slotte keert zich alles ten goede, daar van een vervolging geen sprako kan zijn. waar zij in het bezit i3 van een vele „aristocra ten" corapromitteerenden brief dien zij tenslotte blijkt verscheurd tc hebben en waarvoor zij 10.000 p. st. wei geril Wanneer hot huwelijksaanzoek worrlt herhaald, val len beiden elkaar in de armen als een „slot, dat pakt". Men ziet, met dc waarschijnlijkheid moot men het zoo nauw niet nemen, 't Is echter alleraardigst in toon gehouden en, gelijk ge zegd, zeer geestig. Het IIofslad-Tooneel heeft er in 'l alge meen een kostelijke vertooning aan gegeven. Misschien hadden de dames hot nog iets aristoc'raliseher kunnen houden. Godragen is hc-t werk door Annie van Ees als mrs. Cheyney en Cor van der Lugt Mclsert als lord Billing, d.o elkaar vinden. Zij was prachtig in de overgangen, hij droog-komiek. Uitnemend werden zij door de overigen ter zijde gestaan, waarvan we nog willen noe men: allereerst Piel Bron als de butler- oplichter, af van het begin tot het eind. Dan Jacques Reule als lord Ellon, vooral in het slotbedrijf, Wilh. SchwabWeiman als mrs. Ebley, Anten Roemer als de iuiolerig© Wyjilon, dio overtuigend was als zoodanig. Een vrij goed bezette schouwburg was zeer gul mat applaus. Ook toen Annie van Ees een keurige bloemenmand van het Schouwburgbestuur en een fraai bouquet van het h. S C. ia ontvangst had te nemen-

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 1