ZATERDAG 24 APRIL Anno 1926. Officteele Kennisgeving. ""stadsnieuws. Het voornaamste nieuws van heden. No. 20280. GBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cta. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs Kleine Adverlenliên, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags eD Zaterdags 60 Cts.. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te batalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Oirectie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèqus- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANTi Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.35, per week ..Vr. .V.' Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post f 2.35 portokosten. 70.18. „0.18. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het verzoek van: a. de Naamlooze Vennootschap Sajetfa- brieken P. Clos en Leembruggen, om ver gunning tot het uitbreiden van de fabriek van wollen garens in het percocl 3de Bin nenvestgracht Nis 3 en 4, kadastraal hekend Gemeente Leiden, Sectie B. No. 2816: b. de Naamlooze Vennootschap Neder- landsche Rotogravure-Maatschappij, om ver gunning tot het uitbreiden van de drukkerij van boekwerken, platen en tijdschriften in het perceel Galgewater No. 22, kadastraal bekend Gemeente Leiden. Sectie F No. 1269, 20, 24 en 1161-ged. Gelet op de arll. 6 en 7 der Hinderwet; Geven bij dezen "kennis aan het publiek, 'dat genoemde verzoeken met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie ge legd zijn Alsmede do op Zaterdag 8 Mei e.k. des voormiddags te hellelf uien op het Raad huis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen deze verzoeken in te bren gen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet Voor het gemeentebestuur of een zijner le den zijn vorechenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. N C. DE GIJSELA AR, Burgemeester. VAN STRTJEN. Secretaris. Leiden. 21 April 1926. 4304 25-jarig bestaan van de Vei. tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer. De Leidsche vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer bestaat van daag 26 jaar. En het was een goede ge dachte van het bestuur om aan den voor avond van dezen inderdaad godenkwaar- digen dag, de algemeene jaarlijksche leden vergadering te -heieggen, te meer, omdat men niet voornemens was het 25-jarig ju bileum op bepaald feestelijke wijze te her denken. De lodenvergadering, die in „Zo- merzorg" werd gehouden, was niet druk be zocht, /Vermoedelijk zou zij drukker bezocht zijn geworden, als de leden geweten had den wat er gaande was De voorzitter, de lieer A W. Frentzen, opende met een korte toespraak de verga dering, waarin hij aan hel heugelijk feit van ^et kwarteeuw bos - .n herinnerde, er bij vermeldend, dal er d van de leden, die de vereeniging. een dochter van de 3-Oolober-vereeniging. hebben opgericht, thans nog zitting hebben in liet bestuur. Vooral voor dezen is de dag van morgen een bijzonderen dag. Spr. noemde de namen dezer leden. Het zijn de hoeren Den Hol lander, die al die jaren als minister van financiën de zorgen voor dc geldmiddelen op zich heeft genomen, de heet Van Spall, die in zoo menig belangrijke zaak het initiatief nam en aan wien met name te danken is dat de vereeniging de rijwiel- loodsen exploiteert, en de heer B. de Ko ning, die ook al die jaren zich heeft doen kennen ate een ambitieus bestuurslid.' De heer De Koning kon wegens uitsledigheid hier heden niet aanwezig zijn, de twee an dere hoeren wel en hij meende het ten op- •Zic-hle van hen niot bij woorden alleen te mogen laten Terwijl hij en de overige be stuurslecten oprezen van hun zetels bood hij onder applaus' der aanwezigen den uitste kenden fanning meester een enveloppe met inhoud aan voor een vacanliereis dezen zomer met zijn echtgenoolc. Den heer Van Spall, wiens verdiensten hij reeds had geschetst. feliciteerde hij even eens mot zijn 25-jarig lidmaatschap en bood hem, modo namrns de andere bestuursleden een souvenir in zilver aan. bestaande uit een pemonleerdcn lucifersdoos. Hot speet hem. dat do heer De Koning niet aanwezig kon zijn. Ilem wenschte hij van uit de verlr geluk met dit jubileum. Het bestuur had het hier cchlcr niet bij willen laten blijven, maar had. zooals dc voorzitter later nog meedeelde, gemeend ook Ran den chef van den rijwielloods. en aan hel overige personeel, benevens aan de uit nemende leidster van het Informatiebureau, hiej. Sehuvl Best een gratificatie te moeten toekennen waaraan de vergadering gaarne ïaar goedkeuring hechtte. Nada' de secre'aris, de heer Wichcrs Rol- tandot de uitvoerige notulen van de vorige ^Iserr.eone vergadering had gelezen die »nder dankzegging onveranderd worden VaslgesMd. braeht deze het jaarver uit. Daaruit bleek o.m, dat het bestuur ver leden zomer een dertig leeraren van Dm*t- Behc scholen, had ontvangen en hen langs .eexiige bezienswaardigheden van de stad ted geleid en daarna in In dep Vergulden lurk hot gezelschap een thé had aange boden. Voorts heeft het bestuur in een adres Aan den gemeenteraad adhaesie betuigd ■an het verzoek van den exploitant van e iiurem" om de voor openbare verkoo- ïngen aangevoerde goederen niet meer op F tp!ein te stallen cn het doet -L "V* dat dit pogen met IWccas zal wrderi bekroond. Voorts heeft het bestuur gaarne zijn medewerking ver leend bij tentoonstellingen en wedstrijden, doch met het hoofddoel van V. V. V. voor oogen, dat niet is feestvieren, maar het vreemdelingenverkeer bevorderen, heeft het zich vooral toegelegd op het goed funelion- neeren van het Informatiebureau, dat van 1 Maart tot 1 December is geopend en onder uitnemende leiding van mej Schuyt Best inderdaad uitstekend fungeert, waarvoor hij hier mej. Schuyt Best hulde brengt. In het geheel werden aan 5899personen inlich tingen verstrekt. Daartoe behoorden 1555 Leidenaars, 3568 Nederlanders. 322 Duil- schers, 253 Engelschen. 22 Franschen. 8 Belgen, 46 uit Ned.-Indië, 6 Zwitsers, 96 Amerikanen, 15 Chineezen. 4 Portugeezen, 1 Japanner, 1 Ier en 2 Zuid-Afrikaners. Ook voor het uitbrengen van dit verslag werd den ijverigen secretaris dank gebracht, waarna het werd goedgekeurd. Hierna kwam aan de orde de rekening en verantwoording van den penningmeester. De voorzitter deelde mede, dat deze reke ning was nagezien door een kascommissie, bestaande uit de hoeren Kricns, Van Lith en La Rivière. Uil het daarover uitgebrachte rapport van den heer Kriens, ter vergade ring aanwezig, was gebleken, dat deze reke ning keurig in orde was en in overeenstem ming met de overgelegde bescheiden, zoodat op voorstel der kascommissie de penning meester werd gcdéchargeerd van zijn be heer. De heer Den Hollander gaf niettemin nog een uitvoerig en helder overzicht van de financiën der Vereeniging. waaruit we een en ander aanstippen. Het jaar 1925 ving aan met 343 gewone leden, 12 donateurs en één lid voor het le ven. Eén lid trad tot de vereeniging toe, 18 gewone leden weigerden betaling bij de aanbieding van het diploma, evenals één donateur, terwijl 18 gewone leden en 2 do nateurs in den loop fan het jaar bedankten, overleden zijn of naar elders vertrokken. Het jaar eindigde dus met 315 gewone le den, 9 donateurs en één lid voor het leven. De ontvangsten bedroegen: aan contribu ties f271, aan verkoop van boekwerken, gidsen, platte gronden, enz. aan het infor matiebureau f 2272.58, benevens een bij drage van de rijwielbewaarplaats lot dek king van -het nadeelig saldo f 643.26. in totaal dus f 3286.94 Van de uitgaven noemen wij hier: aan salarissen f 1000, aankoop gidsen, platte gronden, enz. f 2060.44. bijdrage „Herstel lingsoord v. d. vereen. Spoorwegpersoneel" f 10, aankoop medailles f 40.70, advertentie- kosten en drukwerk f 25.65 De exploitatie van de rijwielbewaarplaat sen blijft steeds reden tot tevredenheid ge ven, al lijkt het hoogtepunt bereikt. Immers werden in 1924 bewaard 79.500 rijwielen, in 1925 bedroeg dit aantal 73.739; een. ver mindering dus van 57G1 stuks, welke terug gang het bestuur vooral toeschrijft aan het steeds uitbreidend aantal vervoermiddelen als auto's, autobussen, enz. Tot bestuursleden werden herbenoemd de heeren Jan de Graaff, Bernard de Koning en Wichers Rollandet, met wien resp. op de voordracht stonden de heeren fieriings, Su- ringar en Van Wamelen. De heer J. de Graaff, die Ihans in Wasse naar woont, had zelf twijfel geopperd of hij wel langer voor bestuurslid in aanmerking zou kunnen komen. De vergadering, er van uitgaande, dat de vereeniging ook de om streken van Leiden omvat, meende dat een herbenoeming geen bezwaar opleverde en het bestuur stelde prijs op het behoud van dit lid. Tot leden der kascommissie voor het na zien van de rekening van dit jaar werden benoemd de hoeren Dirks. Van der Ilevde en De Mooy. De heeren Van Spall en Den Hollander bedankten aan hel slot der vergadering voor de huldp hun gebracht alsmede voor de stoffelijke blijken van waardeering ont vangen. Men bleef vervolgens nog eenigen tijd ge zellig bijeen Twee leden van het bestuur der 3-October-vereeniging, de heeren Van der Laan cn De Wilde, waren ook aanwij zig. De heer Van der Laan, die nog geen lid van V. V. V. was. gaf zich staande de vergadering als lid op. wat zeer werd ge- wan rdcerd Motie van protest. Door den Bond voor PeDsioenaclie van de Zeemacht van voor 1918 gepensioen- neerden is in de vergadering van Donder dag j.l. d evolgende protestmotie aangeno men „De voor 1918 gepensionneerden der Zeemacht op 22 April 192G in grooten getale te Leiden in vergadering bijeen, herdenken den dag waarop het 5 jaren geleden is. dat hun actie ter verkrijging van een pensioen, in overeenstemming met hun vroeger ver kregen rang of stand en met den uit den oorlog geschapen levensstandaard, een aan vang nam; betreuren het, dat aan een zeer verdien stelijk slaatspersoneel als de vroegere Zee macht nu eenmaal was, niet ongevraagd werd gegeven, datgene, waarop het min stens zooveel recht had als de na 1918 ge pensionneerden der vloot; protesleeren tegen het feit, dat hun strijd om recht en billijkheid een redelijke Staalsverzorging een vijfjarig bestaan heeft mogen beleven. Spreken de verwachting uit, dat wanneer binnenkort hun meer dan verouderde pen sioenen in dc Tweede Kamer aan de orde komen, de knoop zal worden doorgehakt, door ook hun recht te doen. Een terugblik naar de Zeemacht uit hun tijdperk, zal voldoende zijn om Regeering en Kamer daartoe te bewegen. Gaan over tot de orde van den dag". Liefdegaven voor Hongarije. Men deelt ons mede, dat er 4 Mei gele genheid beslaat met een kindertrein pak ketten met levensmiddelen, kleeren en "lui dere liefdegaven te verzenden aan bepaalde adressen in Budapest en omgeving. Tabak, sigaren, sigaretten en alcoholhoudende dran ken mogen in geen geval hierin verpakt worden. De verpakking moet stevig zijn, liefst kistjes, en duidelijk en volledig geadres seerd. Opgeplakte papiertjes zijn niet vol doende; men schildere het adres op het hout zelf. of schrijve het met inkt of merkkrijt. De verzenders moeten, het liefst per aange- teekende brief, aan de geadresseerden mel den, dat zij hun pakket te Budapest bij de Liga moeten afhalen. De vervoerkosten bedragen voor pakken van 1—10 K g. fl. van 10—20 K.g. f 1 75. van 2030 K.g. f 2.40, van 3010 K.g. f 3, cn verder telkens verhoogd met f 0.60 per 10 K.g. of gedeelte daarvan Daar de pakketten vooruil naar Utrecht moeien worden verzonden, mogen zij niet later dan uiterlijk Donderdag 29 April te twaalf uur 's middags bij den heer D. M. van Nes, Vreewijkstraal 8 te Leiden bezorgd worden. Men zal ze daar echter het liefst j Dinsdag 27 of Woensdag 28 April onlvan- I gen. Men gelieve bij de bezorging het g©- i wicht op te geven en de vrachtkaarten te voldoen. Aan het eind van den Acadenn c'icn Cursus der Universiteit alhier, zil het 25 jaar geleden zijn, dat prof. dr. W. B. 1 Kristensen werd benoemd tot hoogLeraar j in de geschiedenis der godsdiensten in het I algemc-c en in de phaenominologiie van den i godsdienst, welk ambt hij den 4d©n Oct; i d. a. v. aanvaardde. j William Brede Krist n. en werd ln 1867 geboren te Kristiansund, studeerde te Kris- tiania. en had reeds, toen hij op 34-jnri^en feeftjjd aan de Leidsche Universiteit be noemd werd, als geloerde naam gemaakt Hij werd in 1917 genaturaliseerd. Voor het examen van apothokers- assistent waren opgeroepen 4 candidates, j Geslaagd zijn de dames G. A. M. Wielemra geb, te Groningen; C» C. van der Reyden, geb. te Schiedam; S. de Wit, geb. te Rot terdam, en J. Buik, geb. te Leiden. Het G i l y-lheater brengt deze week een zeer uitgebreid programma, waar op niet minder dan drie hoofdnummers prijken. Allereerst wordt vertoond een uiterst spannende deteclive-film „De Koning der renbanen", waarin de stoutmoedige film- acrobaat Harry Piel de hoofdrol vervult. Sensationeel© achtervolgingen per vlieg machine en per paard houden de bezoekers tot de laatste acte in spanning omtrent den afloop. Hierna worden de lachspieren danig in beweging gebracht door de hoogst ver makelijke klucht „Van binnen moet- je me zien", met den onverbeterlijken Busier Kcaton. die onder alle omstandigheden zichzelven blijft en wiens gezicht bijkans bevroren schijnt te zijn, in de hoofdrol. De zaal daverde af en toe van den lach. Last not least wordt vertoond de aardige comedie in 5 acten „Het huwelijk ecner moderne Vrouw", waarin het den bezoekers vergund wordt eens een blik te werpen ach ter de tootieelcoulissen van een New- Yorksch theater, waar de hoofdpersoon Flo rence Yiilor als balletdanseres optreedt Al met al een programma, dat alleszins de moeite van een gang naar de Haarlemmer straat loont. De directie van het Casino-theater wijkt ook deze week af van haar gewoonte om het publiek als hoofdschotel een komi sche film voor te zetten, al zij dan ook ge zegd, dat het drama, dat hiervoor in de plaats komt „Huwelijksgeheimen" er een van uitstekend gehalte is, dat alleen reeds een bezoek aan dit theater overwaard is. Wij zien in deze rolprent de bekoorlijke film-actrice Noima Talmadge op haar best. Haar gevoelvol spel. waarin tot uiting komt, wat de alles opofferende liefde van een vrouw vermag, is meermalen van een ontroe rende schoonheid. Niet onvermeld mag ook blijven de waarlijk goede muzikale begelei ding gedurende deze film. Voor de pauze wordt behalve het gebrui kelijke Journaal nog een alleraardigste tee kenfilm en een drama, getiteld „De gek van de rotsen" vertoond. De zaal was gisteravond o. i. ten onrechte zeer slecht bezet. Luxor-theater was gister avond weer vrijwel uitverkocht, en de be zoekers zullen waarlijk geen spijt van hun avond hebben gehad. Vóór de pauze brengt het programma als hoofdnummer een Wild- Wcst-film, getiteld „De held van Arizona", met Hoot Gibson in de voornaamste rol. Het is opnieuw een geschiedenis van liefde en bedrog, met een aaneenschakeling van vechtpartijen, achtervolgingen en wat dies meer zij, die volkomen in slaat is de aan dacht gespannen te houden. Een geheel andere geest ademt de film, welke na de pauze wordt vertoond en den naam „Boeddha" draagt. Het betreft het verhaal van een koningszoon, die zich niet kan vereenigen met toestanden van groole weelde tegenover bittere armoe, en in ver band daarmede alles in den steek laat om ver weg een leven te lijden van ontbering, doch tevens om den volke een nieuwe leer te verkondigen van vrede en menschen- liefde. Het geheel speelt in Ooslersche lan den en wordt enkel en alleen door Ooster lingen gespeeld, hetgeen een bijzonder ka rakter aan deze film geeft en haar, dank zij het goede spel, maakt lot een filmpro duct van uitstekende kwaliteiten. Met ingang van Maandag a s. wordt de zuivelbeurs van de Vereeniging van Han delaren in Zuivelproducten, die eertijds in het café ,,de la Postë" gevestigd was, ver plaatst naar café Hoppenbrouwer in. dó Mandenmakerssteeg Gistermiddag omstreeks 3 uur is de banketbakkersknecht F. F. in de Plantage van een vrachtauto gevallen, waarop hij gesprongen was, waardoor hij bloedend aan het hoofd verwond werd. Dr. De Planque, die den man behandelde, constateerde een vermoedelijke schedelfractuur, waarna hij ter verdere behandeling naar het Sint-Eli- sabcthsgesticht werd overgebracht. Hedenmorgen maakte de patiënt het redelijk wel. Vrijdag a s. zal de Leidsche Chr. geboortedag van Prinses Juliana een gebmoortedag van Prinses Juliana een feestavond houden, waarbij als feestrede naar zal optreden ds. IC. Schilder uil Oégst- geest. Het muzikale gedeelte zal worden ver zorgd door de orkestver. „Per Aspera ad Aslra", terwijl door de Leidsche Reciteer- club een tooncclsluk over 20 personen „De Julianafeestcn te Ruigenbeek", zal worden opgevoerd. Voor koop van toegangsbewij zen mitsgaders plaatsbespreking zij drin gend aanbevolen. Voor nadere bijzonder heden leze men de advertentie in dit Blad. D. van S. heeft bij de politic aangifte gedaan van mishandeling door zekeren P. P, van K. heeft zich beklaagd terzake, dat te zijnen nadeel© door zekeren O., be st-uurder -van een handwagen ©en ruit van .zijn woning is vernield. -TT- Wij verwijzen alsnog naar een adver tentie in ©ns Blad van gisteren, waarin bekend gemaakt wordt-, dat de heer J. M. A. Lek in het perceel Haarlemmerstraat, hoek Pelikaanstraat, waarin voorheen de aardappclenhandel van do firma J. L. van Klinken was gevest'gd, een dergelijke zaak heeft geopend. De maand el ijksche lijst van de uieuw opgerichte zaken in het district Rijnland, voerkomende in het Officieel Orgaan van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, te Leiden, loopende van 12 Maart tot 10 April, bevat niet minder dan 31 zaken, waarvan 10 in Leiden, 1 in Al kemade, 3 in Alphen a. d. Rijn, 1 in Bent huizen, 1 in Hazerswoude» 1 in Katwijk o. Zee, 2 in Leiderdorp, 1 in Nieuwveen, 1 in Noordwgk, 1 in Oegstgeest, 1 in Oude Wetering, 2 in Sassenheim, 2 in Voorhout, 1 in Voorschoten en 2 in Warmond. Hiertegenover 6taan vier opheffingen van zaken, waarvan 3 in Leiden en 1 in Oegst- geest. Ingekomen is voor Schoolkindervoe ding en Schoolkinderkleeding f 4.07 van een collocte op het koperen bruiloftsfeest van Koos en Greet. MUZIEK. Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst. La Croisade des Eniants- In de samenstelling „moderne muziek" wijst het eerste lid op het blijvend wisse lende, het iaalsle op het wisselend blijven de. Wat heden modern genoemd wordt is morgen verouderd. Maar wat éénmaal mu ziek was, blijft muziek. De stelling moge niet in al hare consequenties voor doorvoe ring vatbaar zijn, omdat objectieve waarden (zooals muziek) zoo moeilijk gedacht kun nen worden, geheel los van ons (subjec tieve) inzicht, omdat de opvatting van hel begrip muziek zelf door de tijden heen wel eenige wisseling ondergaat, maar toch mo gen we vrijelijk in de onderlinge vergelij king het „.moderne" kenschetsen als het in zijn wezen wisselende, lijdelijke tegenover de „muziek" als het in haar wezen blijven de eeuwige. Is dit juist, dan ligt de gevolg trekking voor de hand, dat bij de bepaling der kunstwaarde van een muziekstuk de vraag naar het al of niet „moderne" zooal niet, als niet-ler-zake-doende, kan worden gepasseerd, hoogstens als van bijkomstig belang mag gelden, maar dat die waarde, buiten de gebezigde uitdrukkingsmiddelen om, in de allereerste plaats gezocht moet worden in de werking, die het uitoefent op den normalen d. i. kunslgevoeligen toehoor der. Er worden tegenwoordig stukken ge schreven, die o zoo modern, maar o zoo weinig muziek zijn, en we kennen compo nisten die schoone, volwaardige muziek stukken samenstellen zonder dat'ze de be kende en beproefde uitdrukkingsmiddelen schuwen. Brengen we Pierné's Croisade des En- fants binnen het kader dezer beschouwing, dan kunnen we tweeërlei constaleerer.. vooreerst dat het gezond en eerlijk werk is van een dichter, die uitdrukking weet te geven aan veel grootsch en subtiels, dat hij te zeggen had; ten andere, dal Tierné, onge- BINNENLAND. De Pers over de wisseling aan het mi nisterie van Oorlog. Mr. van Gijn richt daarover een vraag tot de regeering. De Tweede Kamer zet de behandeling dei Indische begrooting voort. BUITENLAND. De Fransche Kamer kenrt de begrooting voor bnitenl. zaken goed. De stand in het Engelsche mijnconilict. twijfeld kind van dezen (ijd, volstrekt niet bang is voor breoden melodischen gang, voor gemakkelijk te defineeren tooncombi naties, zelfs niet voor aan Bach en Reger herinnerende contrapuncliek. En hel zijn stellig niet de minste bladzijden van de partituur, waarin die kenmerken het duide lijkst aan den dag treden. Gewilde moderni teit is het werk ten eenenmale vreemd ge- I bleven. Zijn groole beteekenis ontleent het aan zijn innerlijke muzikale waarde, omdat zijn voortstuwende kracht op de zuiverste inspiratie berust, zonder dat ergens de mu zikale beweging voorlgesleurd wordt doof verstandelijk mathematische berekening. Het vormgevende element is bijzonder sterk: elk der vier deelen is tot een prachtige een heid uitgebouwd, zijn climax brengend op het juiste oogenblik. Het mooist komt dit uit in de eerste drie declen. Pierné's „légende musicale" is ongetwijfeld een van de schoonste werken uit de moderne Fransche school. Fransch is het op en lap: de typi sche chromatiek en enharmoniek wijzen het zijn nationale plaats aan. De uitvoerder wordt voor bijna onover komelijke moeilijkheden geplaatst juist door deze beide kenmerken. Niet alleen aan de solisten doch niet minder aan de koren wor den de hoogste eischen van muzikaliteit ge steld om zuiver te inloneeren. De componist heeft in dit opzicht zelfs het kinderkoor niet gespaard. Dank zij de allerzorgvuldig ste voorbereiding daar moet hard op ge werkt zijn en dc volkomen toewijding van alle, om en bij de vierhonderd, méde werkenden, heeft Tierie van de auditie kort weg een modeluitvoering gemaakt. Met een verbluffend gemak hebben de kinderen hun moeilijke koorpartij, van overwegende be teekenis in het werk. gezongen, aandoenlijk van kinderlijke reinheid en zuiverheid. Wc hebben ons over hun zekerheid van into natie verbaaad. Het Toonkunst-koor heeft zijn alouden roem gehandhaafd: alles klinkt bij Pierné en vooral de koren; maar ze ipocten goed gezongen worden. De koorle den zijn niets schuldig gebleven. Door hun zekeren, zuiveren en vooral beschaafden zang, evenwichtig in den massalen klank, hebben zij niet weinig bijgedragen tot het schoone geheel. Van de solisten moeten we in de eersle plaats noemen mevrouw Mac Arden, uit Parij9, die met haar prachtig getimbreerd en opvallend gemakkelijk aansprekend so praangeluid alles te genieten gaf. Zij staat wel aan de spits der Nederlandsche zange ressen, waartoe we zoo vrij zijn haar nog steeds te rekenen. De partij van Alain werd niet minder voortreffelijk vertolkt door mej. Mia Pelten- burg, de steeds welkome gast op onze zang uitvoeringen. Door haar gloedvollen zang wist ze relief te geven aan haar mooie en dankbare partij. Onze meester-tenorzanger van Tuldcr zorgde als „le Récilanl" voor den voort gang der legendarische handeling. En hij deed dat zooals we dat van hem gewend zijn: in uiterst verzorgde muzikale voor dracht en met alle bekoring van zijn glan zend geluid. De heer Ravelli schonk alle voldoening in de vervulling der bariton-solo's. Zeer suggestief zang hij de „histoire des étoilcs". Een solo-kwartet beslaande uit de datnes Van der Sluis, de Bussy. Bmckmann le Amsterdam en Baronesse van Pallandt te Roosendaal heeft als „Voix de femmes" krachtig en overtuigend zijn oproep tot de kinderen doen hooren. Het instrumentale deel was in veilige handen bij het Residenlie-orke3l. Zoowel in zijn zelfstandig optrede (Inleidingen I. II en IV) als in zijn begeleiding heeft het ons doen genieten van fraaien en weiverzorg den orkestklank. Aan het eind van elk der vier deden boeit de stampvolle zaal zijn groote inge nomenheid mol de voorbeeldig uitvoering in een luid applaus lot uitdrukking gebracht Dat gold solisten, koren en orkest. Maar dat gold toch bovenal de ziel van het groole ge heel: Anton Tierie, die weer voor de zon- veelsle maal geloond heeft koorleider bij uitnemendheid te zijn. In de algemeene hulde werd, zeer terecht, mej Gleuns be trokken, die dc bescheiden maar zeer ge wichtige functie heeft vervuld van arcom- pagnalrice óp de koorrepeliiies. Bloemen cn kransen werdc-n aangedragen voor de solis ten, mej. Gleuns en den heer Tierie. De Fransche gezant uit den Haag woonde dc uilvoering bij.

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 1