De Markies v. Bardelys "binnenland. „BELLEVUE" No. 20279. FEUILLETON. LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 23 Derde Blad Anno 1926. Restaurant 1ste Etage. Officieele berichten. Bij Kon. besluit is op verzoek eervol ont slagen A. C. Kroon als burgemeester van Oudkarspel en P. A. Slrijbosch als burge meester van Heeze; zijn herbenoemd als burgemeester van: Waardenburg jhr. M. L. van Geen, Maas sluis C. P. I. Dommisse. Abbenbroek G. van Andel. Heenvliet C. von Lindern. Koordwijk jhr. W. C. van Panhuys. Alkcmade L. H. M. J. Kosters, Voorhout G. Bulten, 'Yèlsen F». G. Rijkens, Schellinkhout D. Laan, se cretaris dier gemeente. Wijk aan Zee en Duin H. Rothe, secretaris dier gemeente, Thorn J. H. G. Moers, secretaris dier ge meente; is G Zembsch erkend en toegelaten als 'Consul van Duitschland te Paramaribo voor Suriname. Onderscheidingen voor H. M. de Koningin en Mgr. Nolens. Bij decreet van 5 Maart 1.1., gepubli ceerd in El Nuevo Diario van Caracas van Maart, heeft Generaal J. V. Gomez, Pre sident van de Republiek Venezuela, aan H. M. Ivoningiu Wilhelmiha het halssnoer van het eereteeken van het Borstbeeld van den Bevrijder geschonken. El Nuevo Dia- 'jic voegt aan dit decreet het volgende toe: ,,Do doorluchtige President van Vene zuela heeft, door aan H. M. de Koningin van Holland het Collier van onze glorieusc nationale orde toe te kennen, een daad van rechtvaardigheid verricht, clie tegelij- Verlijd zoowei een hulde beteekent a-an de deugden en het verheven karakter dezer [waardige Souvereine, als een uiting van /'de hartelijke verhouding tusschen Vene zuela en Holland." Bij devreet van den 6en Maart is door 'denzelfden President van Venezuela aan Msr. Dr W. H. Nolens, den leider der Xatliolieke Staatspartij in Nederland, Staatsraad, Hoogleeraar aan dc Universi teit te Amsterdam het Groot Lint van de zelfde orde van de Bevrijding toegekend. In haar nummer van 8 Maart geeft dc Nucvo Diario het portret van Mgr. Nolen* en brengt allen lof aan dezen staatsman. („Msb.") Minister Van Roy en afgebeden. Daar bij den minister van Oorlog, minis ter van Marine a i., bezwaren zijn gerezen tor zake van de voorbereiding der instelling van een Departement van Landsverdedi ging, heeft deze bewindsman gemeend zijn ontslag-aanvrage le moeten indienen bij H M. de Koningin. II. M. heeft dit ontslag aanvaard en tot minister van Oorlog benoemd den heer .T. M. J. U Lnmbooy, oud-minister van Oorlog. Mr. Schokking weer in de Kamer. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een schrijven, van den heer jhr. dr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg van 21 dezer, hou dende mededeeling. dat hij met 1 Mei a.s. ontslag neemt als lid dier Kamer. Naar uit Christ.-Historische kringen ver nomen wordt, is dit bedanken als lid van dc 'Tweede Kamer geschied met de bedoeling om aan mr. T. Schokking. den afgetreden minister van Justitie uit het vorige Kabinet, de gelegenheid te openen, wederom een Ka- merzeli deelachtig te worden. Overnachten buiten de kazerne. Aan dienstplichtigen, die voor herhalings oefeningen onder de wapenen komen, kan worden vergund buiten de kazerne te over nachten, mits hun woning (vaste of tijdelijke) in of nabij de gamizoenplaats gelegen is en de vergunning niet aanleiding geeft tot net afleggen van zoodanige afstanden, dat daardoor een nadeelige invloed wordt uit geoefend op den goeden gang van den dienst en van de oefeningen. De regimentscommandant c.q. koip.com- nrndant zal hebben te bepalen, in verband Diet den afstand, waarop de daarbft be trokken persoon van de kazerne woont, wie voor de hier bedoelde gunst welke niemand van eenigen dienst vrijstelt in aanmerking komt. Zij, die hiervoor in aanmerking wenscnen te komen, moeten uiterlijk twee maanden. Naar het Engelsch van RAFAëL SABAT1NL 40) 1 IIcl kan wezen dai ik in den grond van mijn hart nog een zachtzinnig man was, voor welk een ongevoeligen cynicus ik doorging; tenminste toen ik de ellende en 'moedeloosheid opmerkte op het gezicht van Chalellerault had ik medelijden met hem niettegenstaande alles wat ik hem te ver wijlen had. Welk lot hem wachtte daaraan kon geen de minste twijfel bestaan. Ilij wist niemand kon dat beter weten hoe zeer de koning mij liefhad en hoe hij de Pogin;-- n zou straffen om mij om het leven te brengen, om nog niet eens te spreken van de verkrachting van het recht waaraan hij zich had schuldig gemaakt; daarvoor alleen zou lnj de doodstraf verdiend hebben. Ifij bleef een oogenblik staan met gebo gen hoofd; de pijn in zijn arm vergat hij misschien door den doodsangst. Toen richtte mj zicli plotseling op, met een fier gelaat T(l verachting en keek den officier strak aan. -be vraagt om mijn degen, mijnheer?" Vroeg hij. v De officier boog eerbiedig. Eustache, wilt ge 200 goed zijn mij «mjn degen aan le geven?" j 'n terwijl St. Euslache het rapier van grond opnam stond dc man te wachten vóór den dag van öfjkomst schriftelijk het verzoek richten tot den regiments-c.q.-korps- commaudant, of, zoover dit niet meer ge schieden kan, zoo spoedig mogelijk. Aan hem, wien toegestaan is buiten de kazerne te overnachten, wordt daarin geen lcgies meer verstrekt dan in gevallen, waar in de daarbij betrokken chef zulks noodig acht of bij herroeping van de verleende vergunning, wanneer blijkt, dat de goede gang van den dienst er schade onder lijdt, verder gc-durende den lijd, dat belanghebben ds «n hem eventueel opgelegde straf moet ondergaan, of wel om andere redenen in het belang van dc« dienst. Alleen bjj hooge uitzonderingen kan de vergunning nog verleend worden aan hen, die na het hiervoren aangegeven tijdstip van twee maanden vóór de opkomst zulks verzoeken. Rijkscommissie Werkverruiming. Dc Rijkscommis6ie-WerkverruimiDg ver gaderde dezer dagen te 's-Gravenhage on der voorzitterschap van prof. dr. W. H. Nolens. De ontwikkeling der werkzaamheden van de commissie heeft er toe geleid, dat de commissie meer en meer haar taak heelt gezien in de verruiming van de normale werkgelegenheid. Daar deze taak niet ge heel klopt met de taak, welke aanvanke lijk aan de commissie was toegedacht, zal aan den voorzitter van den Raad van Mi nister in overweging worden gegeven in de considerans van het Koninklijk besluit, waarbij de commissie was ingesteld, een wijziging aan te brengen. Besproken werd de toestand in de Drent, sche venen. Uitvoerige mcdedeelingcn wer den gedaan omtrent enkele groote plan nen, welke in voorbereiding zijn. Enkele leden brachten naar voren, dat met steim van overheidswege reeds veel is en nog wordt verricht. In de provincie Drenthe zijn in dc jaren 19201921 onder scheidene gemeentelijke werkverschaffin gen met Rijkssubsidie uitgevoerd. Sinds 1922 is de leiding van de werk verschaffing in Drente gekomen bij het Rijk en zijn dc volgende groote werken uitge voerd door samenwerking van Rijk, Ro- meenten, waterschappen en particulieren. Deze werken zijn: le. verbreeding IIoo- gcveensche vaart (is gereed)2e. aanleg van het Omkanaal (is gereed); 3e. aanleg van het kanaal Coevorden naar Noord-Ane (is gereed); 4e. verbreeding en verdieping van het Oranje-kanaal (bijna gereed); 5c. normaliseering der slroompjes om Coevor den (gedeeltelijk nog in uitvoering); 6e. aan leg van het kanaal Beilen naar Niouwer- oord (bijna gereed); 7e. verbreeding Bciler- vaart (in uitvoering); 8e. verbrceding onder scheidene véénkanalen in Zuid-Oostelijk Drente (gedeeltelijk nog in uitvoering); 9e. aanleg en verbetering van talrijke landin gen (waarvan verse 1 tillende nog in uitvoe ring zijn); 10e. aanleg van het kanaal van dc Hoögeveenschc vaart naar Sleen (in uit voering), 11e. aanleg van een kanaal van Buinen naar Schoonoord (sedert eenige we ken in uitvoering). Bovendien blijft het Rijk do werkverschaf fingen door gemeenten subsidieeren alsmede liet ontginnen door particulieren, terwijl het Staatsboschbedrijf zijn werkzaamheden voortzet. Ten slotte zijn de volgende ontgin ningen aangezet voor rekening van de N.V. het Landschap Drenthe: a. het Wiüevccn; b. het Ermervcen; c. het Kibbelveen: d. het Weringer Eikbosch; e. 2 stukken dalgrond bij Siepcldijk; f. het Ermerveld; g. het Zwinderschcvcld. Met betrekking tot de maatregelen Ier Be vordering van de regularisatie van de werk gelegenheid in het schildersbedrijf werd be sloten diligent te blijven en wel .thans voor namelijk om te bereiken, dat de te ruime arbeidsgelegenheid in het voorjaar zooveel mogelijk verschoven wordt naar het slappe seizoen. Een overzicht werd gegeven omtrent ver schillende ontwateringswerken, welke met steun van overheidswege in uitvoering zijn. Met voldoening nam de vergadering er van kennis, dat dank zij het gepleegde over leg tusschen opdrachtgever en ondernemer mei een schijnbare kaltnle waarvoor ik hem bewonderde, zooals wij steeds een rustig gedrag moeten bewonderen bij iemand in zulk een toestand. Ik kan mij haast geen rampzaliger lot voorstellen. Ilij had veel op het spel gezet en had alles verloren. Schan- de, degradatie en het schavot, dat alles hing hem boven het hoofd en wel onmiddellijk. Hij nam van St. Eustache zijn degen aan. Hij hield hem een oogenblik bij het gevest vast, als iemand die in gepeins is verzon ken en een besluit moet nemen, terwijl de soldaat stond te wachten met al den eerbied, dien oen weldenkend rnensch aan een on gelukkige verschuldigd is. Met '1 rapier in de hand, sloeg hij de oogen even op en liet ze op mij rusten met een kwaadwilligen blik. Toen lachte hij kortaf, haalde do schouders op en greep het lem met alsof liij van plan was het gevest den officier toe te steken Terwijl hij het wapen zoo midden in vasthield tusschen de punt en het gevest, ging hij plotseling een stap achteruit en voordat iemand een hand kon uilsteken om het le beletten had hij den degenknop op den grond gezet en de punt legen zijn borst en stortte zich in zijn eigen degen. Allen uitten een kreet van schrik en wij ijlden naar hem toe. Hij rolde op zij en met een uitdrukking van onuitsprekelijke pijn zei hij met verachting en sp'ol: „Nu mnogt ge mijn degen hebben, mijn heer de officier". Dit zeggende viel hij ach terover en lag in zwijm. Met een vloek kwam de soldaat nader. Hij gehoorzaamde Chalellerault letterlijk, want hij knielde naast hem neder en trok zorg vuldig het wapen weg. Toen gaf hij bevel aan een paar van zijn manschappen het lichaam van den man op te nemen. een belangrijke order van de Nederland- sche Spoorwegen aan een Nederlandsche fabriek is ten dect gevallen. Aan den Minister van Waterstaat zal worden verzocht stappen te doen, die er toe zullen leiden, dat de buileniandsche poslta- tieven, welke hier le lande gelden meer in overeenstemming worden gebracht met die der andere nabijgelegen landen, omdat ge bleken is, dat voor zeer groote bedragen drukwerk door Nederlandsche firma's aan buileniandsche ondernemingen ter uilvoe ring wordt gegeven of althans dreigt te wor den gegeven, niet omdat de Nederlandsche drukkerijen niet kunnen concurreeren) maar omdat door verzending uit het. bui tenland wegens lagere tarieven, aanzien lijke bedragen kunnen worden bespaard. Mededeeling werd gedaan omtrent een schrijven van den Minister van Koloniën met belrckking tot de bevordering der Ne derlandsche nijverheid door Koloniale ge meentebesturen. welke groote bestellingen moeten plaatsen. Besloten werd den Minister van Oorlog en Marine a. i. in overweging te geven le bevorderen, dat tusschen de afdeeling van het onder hem ressorteerende Departement, welke militaire aanschaffingen voorbereidt en de Rijkscommissie een geregeld contact wordt lot sland gebracht. Verslag werd uitgebracht over de be moeiing der commissie ter bevordering van hel gebruik van producten van de Neder- laudschc nijverheid. Ook thans weder bleek, dat voortdurende activiteit noodzakelijk blijkt 0111 ie voorkomen, dal zonder nood zaak ordei*s in het buitenland worden ge plaatst. Alg. Ncd. Politiebond, afd. Zuid-Holland. Gisteren hield de afdeeling Zuid-Holland van don Algem. Nederl. Politiebond in café ,,De Kroon", aan het Spui, te Den Haag, een algemeenc vergadering, welke werd ge leid door den voorzitter, den heer Y. A. do Jong. De vergadering was hoofdzakelijk gewijd aan de periodieke verkiezingen en het be handelen van een door het bestuur aange boden nieuw huishoudelijk reglement, dat behoudens kleine wijzigingen in zijn ge heel werd aangenomen. De heeren De Jong en A. Snijders werden herkozen, terwijl voor den heer D. Bodegraven, gemeenteveldwach ter te Numansdorp, die niet meer in aan merking wenschte te komen, werd gekozen de heer L van Dijk, rechercheur van politie tc Delft. De vergadering was goed bezocht. Tnberculose-bestrijding. Onder voorzitterschap van mr. L, N. Roodenburg, vergaderde te Utrecht het be stuur der Nederlandsche Centrale Veree- niging tot bestrijding der tuberculose. Tot afgevaardigden in dc Internalidhale Vcreeniging cn voor het congres te Wash ington werden aangewezen dr. M. R. Heijn- sius van den Berg, directeur van het Con sultatiebureau voor tuberculose te Amster dam, cn dr. P. .J. L. de Blocmè, geneesheer- directeur van het sanatorium „Hoog- Laren." Besloten werd, dat de sanatoria het aan deel, dat zij uit dc Emmabloemcollecte ge nieten, zullen storten in een fonds voor verpleging van on- en min-vermogeode tu berculoselijders. De bedoeling van dit be sluit is, dat deze gelden niet zonder meer in de algcmeeno exploitatiekosten van het sanatorium mogen versmelten, maar recht streeks voor tegemoetkoming in de ver- pleegkosten van behoeftigo lijders moeten worden besteod. Een mijnindustrie in den achterhoek? Ten provinciehuizo te Arnhem heeft een conferentie plaats gehad met de leden van Ged. Stalen en een aantal burgemeesters van gemeenten in den Achterhoek. Deze be spreking stond in verband met de tot dus ver uitgevoerde boringen van de Nederland sche Maatschappij tot het verrichten van mijnbouwkundige werken, bij welke bespre king de mogelijkheid onder de oogen werd gezien, dal zich in den Achterhoek een mijnindustrie zou kunnen ontwikkelen. In dit verband werd ook discussie gevoerd over de wcnschelijkheid om voor dit gedeelte van de provincie een strcekuitbreidingsplan samen te stellen. „Is hij dood?" vroeg een hunner; en een ander antwoordde: „Nog niet, maar hel zal niet lang meer duren". 'Twee van de soldalen droegen hem de herberg binnen en legden hem op den grond van hetzelfde vertrek, waarin hij een uur ongeveer geleden met Roxalanne een koop had gesloten. Een opgerolde jas werd als hoofdkussen onder zijn hoofd gelegd en daar lieten wij hem over aan de zorg van hen die hem gevangen namen, den waard. St. Eustache en La Fosse de laatste zeker uit een zekere ziekelijkheid, die zoo vaak eigen is aan de poëtischen geest en die hem getuige wilde doen zijn van den doodstrijd van den heer Chatclleraull. En ik maakte mij spoedig gereed naar het Hótel de l'Epée te gaan om Roxalanne te spreken, haar haar angst te ontnemen en haar eindelijk mijn bekentenis te doen. Toen wij op straat kwamen, hel was in- lusschen reeds donker geworden, vroeg ik aan Castelroux hoe St. Euslache toch met Chalellerault in aanraking was gekomen. „Ik zou denken dal hij tot dezelfde fami lie Iscariot behoort", antwoordde de Gas- cogner. „Zoodra hij gehoord had dat Ghatel- Jerault in Languedoc kwam als zaakgelas tigde van den koning, kwam hij hem zijn diensten aanbieden om de rebellen aan de justitie over te leveren. Ilij beweerde dat hij de provincie door en door kende, hetgeen den koning van veel nut kon wezen, dat hij daarenboven door bijzondere omstandighe den veel gehoord had van verraderlijke han delingen van mannen die in het geheel niet verdacht werden door den Staat. „Verduiveld!" riep ik uil. „Zoo iets had ilc a! vermood. Ge hebt gelijk hem tot de familie van Iscariot te rekenen. Hij behoort er stellig bij, meer dan u u verbeeldt. Ik ben De Glindhorst. Woensdag heeft te Utrecht de Vcreeniging tot duurzame verzorging van minderjarigen De Glindhorst vergaderd. De vergadering werd geopend met het zingen van Ps. 119 17, waarna de voor zitter voorlas Psalm 116 en voorging in gebed. In zijn openingswoord wees hij er op. dat Ps. 146 de stemming teekent, waarmee het oude jaar wordt afgesloten en het nieuwe ingegaaD. Het verslag van den secretaris, den heer M. C. Wijnbeek, van Baarn, waarin er op gewezen werd. dat gaandeweg de invloed van het nieuwe regiem merkbaar wordt, werd goedgekeurd. Bij de bespreking zeide de secretaris dat het bestuur hoopt, dat spoedig de opheffing van het verbod van opneming van nieuwe pupillen zal komen. Het financieel verslag van den penning meester, ds. T. J. Hagen, te Delft, gaf een saldo-verlies van f32 441/* aan. Slechts 400 kerken zonden een collecte of bijdrage: 237 diaconieën traden tot het sup pletiefonds toe. De balans geeft een verbe tering van f 16.000 aan. Na beantwoording van enkele vragen werd het verslag goedgekeurd. De begrooling voor 1926. met een eind cijfer van f 164.000. werd goedgekeurd. Het verslag van den directeur, den lieer B. Geleijnse wees uit. dat er op 31 Decem ber 1925 172 verpleegden waren; 32 pupil len verlieten in het afgeloopen jaar de stichting. Als bestuursleden werden herkozen de heeren B. Anema, Van Minnertsga en W. Boot, van Delft. (Rolt.) De nooil in Drente. Als vrucht van het bezoek der a.-r. Kamerleden prof. dr. II. Visschcr cn C. Smcenk, verleden jaar aan de veenstreken gebracht, is. naar de „Stand." meldt, een vereeniging Groen van Prinstercrslichling opgericht met zelet te Klazienaveen (gem. Emmen). De bedoeling van deze vereeni ging is aan flinke arbeiders, die met lust cn ijver zich willen werpen op land- cn tuinbouw, de gelegenheid le geven door den lijd eigenaar te worden van een stuk grond op gelijksoortige wijze als in de Landarbei ders wet is aangewezen. Op deze wijze wenscht de vereeniging de arbeiders uil do nood te helpen mei ver mijding van de demoraliseerende steun- actie, zooals ze heden ten dage gegeven wordt. De regcering hoeft aan de vereeni ging financieclen steun toegezegd. Het bestuur bestaat uil: prof. dr. II. Visscher, lid der Tweede Kamer, voorzitter; O. Norbruis, burgemeester van Schoonc- beek, vice-voorziller; ds. J. A. Verhoog tc Klazinavecn, secretaris, J. Gorter Kzn., wethouder vin Emmen te Nieuw-Amslcr- dam, penningmeester; J. de Bruyn te Kla- zinaveen, assessor; E. ton Napel le Kla zinavecn; J. Wanders te Nicuw-Amslerdam. Tot verzekering van den goeden gang van zaken zal aan do onderstaande lichamen ge vraagd worden ieder een persoon aan te wijzen, die tc zamen vormen een raad van toezicht: Dr. Abraham Ivuyperstichting, Provinciale Bond van A.-R. Kiesvereeni-, gingen in Drente, Patrimonium. Christelijke Landarbeidersbond. Oranje Nassau-museum. Gistermiddag is in de groote vergaderzaal van het departement van onderwijs, kun sten en weten schappen de algemeene ver gadering gehouden van de vereeniging Oranje-Nassau-Muscum. onder voorzitter schap van mr. A. J. E. A. Bik. Volgens liet jaarverslag van den secre taris. tnr. A. Staring, is het jaar 1925 in hoofdzaak besteed „aan de inwendige orga nisatie der vereeniging". De vereeniging lieeft thans 50 correspondenten in verschil lende plaatsen des lands. Dank zij de door de pers gesteunde pro paganda breidde de kring van belangstel ling in verblijdende male zich uit. De ver eeniging telde op 1 April 44 stichters. 95 be gunstigers en 336 leden (tegen ten vorige jare respectievelijk 27, 38 en 134). Hot studiemateriaal nam in omvang, vooral in beteekenis toe. Verscheidene ge schenken werden ontvangen. Met het oog op dc geringe geldmiddelen op de hoogte van dat ,door en door, kennen". Nog kort geleden hoorde hij zelf tol de re bellen, hij was zelf een volgeling van Gas- don d'Orléans ofschoon varn een lauwe hoedanigheid. Weet u ook welk doel hij er mee had?" „Hetzelfde doel als zijn grootvader Judas. De begeerte naar rijkdom. Voor lederen re bel die tot nu toe niet verdacht werd en aan de justitie wordt overgeleverd en wiens ver raad door hem wordt bewezen, maakt hij aanspraak op de helft der verbeurd ver klaarde goederen". „Verduiveld I" riep ik uit. „En hecht de grootzegelbewaarder daar zijn goedkeuring aan „Zijn goedkeuring aan hechten?" St. Eustache heeft een opdracht, heeft vrijheid van handelen en een compagnie paarden volk die hem moet volgen op zijn rebellen- jacht". „Heeft hij lot nu toe al vec-1 gedaan?" „Hij heeft een stuk of zes edellieden met hun gezin lot den bedelstaf gebracht. De rijkdom dien hij daarmee verzameld heeft moet aanzienlijk wezen". „Castelroux, morgen zal ik naar den ko ning gaan in gezelschap van dien netten edelman, en niet alleen zullen wij een ge vangenis voor hem opzoeken, donker en vochtig, maar we zullen zien dat hij zijn bloedgeld terug geeft". „Als ge zijn verraad kunt bewijzen, zult ge een gezegend werk doen", antwoordde Castelroux. „Tot morgen dus. hier is het Hólel de TEpóc". Uit den broeden ingang van een indruk wekkend gebouw straalde een warme gloed van licht en verspreidde zich over de slecht geplaveide straat. Als vleermuizen om een lamp fladderden kleine jongens en andere RECLAME. Hölel - Café - fifestauraut Steenstraat 59 - Telefoon 126. Lunch f 1.00. - Diners f 1.50 en f2.00, per abon. f 1.30. 0®*" Very rul er zaal disponibel. 4028 heeft hot bestuur zich moeten beperken tot de openstelling van het museum op enkelo dagen in de we k Het ligt echter in de be doeling om, zoodra de jaarlijks weerkee- rende inkomsten zulks toelaten (dat is zoo dra en indien een voldoend aantal begun stigers en leden zal zijn toegetreden) en xan voldoende belangstelling blijkt, het museum op meerdere tijdstippen toegankelijk te stellen. Het verslag bevat als „toegiften" een ar tikel door dr. N. Japikse over Willem III en Hans Willem Bcntinck, eerste graaf van Portland en een van dr. J. Willox ever de Katholieken. Nederland en Oranje. De rekening over 1925 sluit met een be drag van f 7160. Do aftredende Bestuursleden, dc heeren mr Bik cn mr. Staring, werden bij accla matie herkozen. Prof. dr. P. J. Blok uit Leiden hield daarna een causerie over het onderwerp: Wat Ne derland aan Oranje te danken heeft. Scheepsbouwmeesters. Te Rotterdam is de 9e jaarlijksche alge meene vergadering gehouden van den Cen- tralen Bond van Scheepsbouwmeesters in Nederland. Na dc opening door don voorzitter, bracht de secretaris verslag uil, waaruil o. m. bleek, dat het door den bond geslichte Centraal Scheepsbouw-Bureau, dat onder leiding staat van den Scheepsbouwkundige, den heer Th. van de Graaf, evenals het vorige jaar weder bevredigend had gewerkt en mooie resultaten kon vermelden. Verder deed de penningmeester rekening en ver antwoording van zijn gehouden beheer. Do aftredende bestuursleden, de heeren C Stapel, te Enkhuizen, P. Bool Sr., (e Lei derdorp en II. Haring, le Wilnis werden herkozen. Voorls werd de voorgestelde slalulenwijzi- ging aangenomen. Nederlandsche Reisvereeniging. Naar „Reizen en Trekken" meldt, heeft hel dagelijksch bestuur der Nederlandsche Reisvereeniging liet plan opgevat in 1927 een reis naar Nederiandsch-Indië en een reis naar Zuid-Afrika ie organiséeren. Waarschijnlijk met ingang van 1 Mei a.s. zullen de voornaamste Nederlandsche sta tions (Amsterdam, Arnhem, Haarlem, Den Haag, Leiden, Nijmegen. Roosendaal. Rot terdam. Utrecht) rechtstreeksche enkele reis- cn relourbiljetlen kunnen afgeven naar ongeveer 90 Fransche stations. Omzetting van hoofd- in bijkantoren. De Broederschap van directeuren en com miezen-titulair bij den post- en telegraaf^ dienst heeft een brochure uitgegeven onder den titel: „Omzetting van hoofdpost- en telegraafkantoren in bijkantoren is onlo* gisch en geeft geen bezuiniging." Nadat betoogd is, dat bezuiniging alleen den doorslag niet mag geven bij de quaes- iie der omzetting van hoofd- in bijkantoren, omdat de vraag van een tevreden personeel hierbij een groote rol speelt, wordt gecon cludeerd: 1. Door de omzetting van een hoofdkan toor in bijkantoor wordt geen bezuiniging verkregen. *2. Door hel sinds 2f/« jaar onbezet laten van vele directies is door huurderving van ambtswoningen en uitgaven voor kantoor bewaking schade toegebracht aan 's rijks financiën. 3. Door de omzetting van hoofd- in bij kantoren i3 de toch reeds bestaande onle- voorbijgangers over de streep licht; ik nam afscheid van mijn metgezellen en wilde het hotel binnengaan. Ik klom dc trap op toen eensklaps een luid gelach in mijn ooren klonk en daarbij het geluid van een stem die mij bijzonder bekend leek. Deze stem scheen het gezel schap daar binnen toe te spreken. Ik twij felde een oogenblik want het was een maand geleden dat ik die stem voor het laast gehoord had, een zachte, vleiende stem. Maar weldra wist ik zeker dal hel do stem was van mijn eersten bediende Gany- medes. De bodo van Castelroux had hem eigenlijk gevonden naar hel scheen en had hem naar Toulouse gebracht. Ik was op het punt de kamer in te loopen en dien ouden volgeling te begroetenniet tegenstaande de lompe manieren die met de jaren meer schenen uit le komen voelde ik mij zeer gehecht aar. dien man. Maar juist toen ik op het punt was de kamer in t£ gaan, bereikte niet alleen het geluid van zijn slem mijn ooren maar ook wal hij zeide en dat trok mijn aandacht zoo zeer, dat ik voor den tweeden keer in mijn leven en dat wel op een en dcnzelfden dag, voor den verborgen luisteraar speelde. HOOFDSTUK XVII. Het gebabbel van Ganymedes. NooiT in mijn leven, vóór dat oogenblik toen ik in de portiek van het hotel stond te luisteren naar hel verhaal van mijn be diende cn naar het proestend lachen vac zijn talrijke toehoorders, had ik kunnen droomen van het verteltalent, waarop Ro-< denard zich kon beroemen. j (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 9