Aspirin- De Markies v. Bardelys No. 20276. LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 20 April Tweede Blad Anno 1926. Gemeenteraad van Leiden. Vóór de GRIEP tijdens de GRIEP en de GRIEP BdusïroOP TabletfenjBa^S^ Burgerlijke Stand v. Leiden. FEUILLETON. (Vervolg van gisteren). 7o. Benoeming van een lid van het Be gluur der verceniging „de Ambachts school". (73) Benoemd wordt de lieer L. v. d. Laan met 19 stemmen tegen 10 op den heer H. Kors- wagen Nzn. en 1 van onwaarde. 8o. Benoeming van een tijdelijk leeraar in de oude talen aan het Gymnasium. (82) .Benoemd wordt de heer E. A. A. van der Bent. 9u. Frucadvies op hel verzoek van A. pari Wamelen, om eervol ontslag als onder wijzer aan de school Schuttersveld B. (87) Conform besloten. IGo Vaststelling van het aan Gedepu teerde Stalen uit te brengen verslag aan gaande de wijze, waarop het op de ge- meenlebegrooting voor 1925 voor schoolkin- dervoeding en -kleeding toegestaan bedrag, is besteed. (75) De heer KNUTTEL meent, dat het systeem eerst den Armenraad te hooren, niet deugt. Veel ouders zien op tegen dit onderzoek. Z. i. moeten alle kinderen deelnemen, doch ze ker zij. van wie de ouders dat wenschen. Wethouder MEIJNEN zegt, dat altijd de zelfde weg is gevolgd als nu. Met de ziens wijze van den heer Knuttel zou hij zich niet kunnen vereenigen Dc heer WITMANS geeft ui overweging dat de Armenraad niet tc streng optreedt. De heer DEUMER oordeelt, dat er een schijnbaar misverstand liecrseht inzake de Werkwijze van den Armenraad. De VOORZITTER wijst er nog op, dat hol ^Gemeentebestuur den wettclijken weg volgt. Z. h. st. aangenomen, llo. Voorstel lot wijziging van de begroo- (arg, dienst 1926, in verband met het raads besluit van 22 Februari 1926, betreffende het aangaan van een 2 tal geldleening'en, de verlaging van den rentevoet van de bij het Eigen Pensioenfonds voor de Europee- sohe Burgerlijke Ambtenaren in Ned. Indië in 1925 gesloten leening en de aflossing van hel restant der 5l/s pet. obligatieleening van 1919. (76) Conform besloten. 12o. Praeadvies op hel verzoek van de tfeidsche Duinwater Maatschappij om ver winning tot uitbreiding van hare prise ie au onder Wassenaar. (83) Conform besloten. 13o. Voorstel lol onderhandsche opdracht *an het maken, leveren en opstellen van uien ijzeren bovenbouw voor de nieuwe Janvossenbrug, met bewegingsinrichting en andere bijbehoorende werken, aan de N.V. Hollandse he Constructie-wcrkplaalsen te Leiden(78) De heer SCHüLLER verzoekt B. en W. beter toezicht op het materiaal; dit naar Aanleiding van hel gebruikte materiaal bij de Sir.gelbrug. RECLAME. in elk stadium kan Ab dijsiroop U helpen, door bare antiseptische, hoest- stillende eigenschappen. Neem daarom nog heden de bekende 1025 Wethouder MULDER vertrouwt, dat met het voorgaande wel geleerd zal zijn. Conform wordt dan besloten. Ho. Voorstel tot het instellen van een rechtsvordering tegen C. Hei, lot vergoeding van schade veroorzaakt door aanvaring van de Spanjaardsbrug. (7-4) Conform besloten. 15o. Voorstel tot ruiling met Th. J. Genet van een aan de gemeente toebehoorend ge deelte grond, kad. bekend onder Sectie IC No. 704 ged. tegen een gedeelte grond kad. bekend onder Seclie K, Nis 3605 en 3237 beide ged. (79) Conform besloten. 16o. Voorstel tol ruiling met M. Splinter Gzn. van een aan de gemeente toebehoorend gedeelte grond aan do Narcissenslraat, tegen een gedeelte grond. kad. bekend onder Sec tie M No. 3355 ged. (84) De heer SCHüLLER vraagt B. en W. de schutting daar niet te herplaatsen, doch een hek in aansluiting aan den bouwtrant der woningen. Wethouder MULDER zegt overweging loc. Conform wordt dan besloten. 17o. Voorstel: a. tot aankoop van een strook grond ter oppervlakte van 540 M., dool uitmakende van het perceel Sectie K No. 36; b. tot aankoop van de pcrceelen Seclie IC Nis 31 en.35. (80) De heer HUURMAN heeft legen den aan koop geen bezwaar. Hij vraagt echter of de koop niet voorbarig is, zoo met de sporen niet tot overeenstemming wordt gekomen over de sloot. De VOORZITTER acht er geen bezwaar tegen, daar de zaak in orde zal komen. Conform wordt dan besloten. 18o. Praeadvies op het verzoek van C. Zweistra e.a., gewezen losse, werklieden der Stedelijke Lichtfabrieken, om restitutie van gestorte pensioensbijdragen. (77) De heer BAART meent-, dat de zaak een eigenaardige kant heeft, daar van wacht geld-genieten geen sprake is geweest. Zwierstra heeft nooit iets gezien en zijn arbeid eindigde juist, toen de termijn was verstreken. En ook zoo met andere. Er is hier dus wel bijzonder gehandeld. Er is een formeel bezwaar, de wet laat terugbetalen niet toe, doch er was toch nog wel een weg, n.l. een gratificatie. Hij dient een voorstel daart-oe in De men schen hebben het hard noodig. Dc heer v. ECK steunt het voorstel uit billijkheidsoverwegingen. Wettelijk, dat er kent hij, kan het niet, doch wc zijn toch ook menscli. Hij zet de positie der betrok kenen nader uiteen, om te doen zien, dat zij het noodig hebben en dat zij in een bijzondere positie verkeerden. De Commis sie voor de lichtfabrieken was er ook eerst voor, doch deinsde later terug voor toe komstige gevallen. Maar het recht behoeft niet vastgelegd, men kan het geven bij gratificatie uit billijkhoidsstandpunt. Dc heer HEEMSKERK vraagt de wet houder of juist ia. dat ontslag onnoodig was geweest. Overigens erkent hij, dat dc wet het niet toelaat en dat, al was dit anders, het nog ongewenscht was door de consequen ties .De menschen hebben toch een wacht geldregeling gehad al hebben zij er dan niet van genoten, doordat zij meer verdien den en de gemeente heeft verder gesteund via de crisiscommissie. De ge-meente heeft allerminst immoreel gehandeld tegenover deze menschen, inte gendeel. Z.i. kan de gemeente Diet op het voorstel ingaan, al is het onprettig voor do menschen. Eindigt een particuliere verze kering zonder dat men daarvan heeft ge noten, dan betaalt men ook niet terug. De heer ZUIDEMA vraagt wat de grati ficatie practisch anders is dan terugbeta ling? Het laatste verbiedt de wet, dus gaat het eerste toch ook niet. Er zijn bo vendien groote gevaren aan verbonden. Waar is dan de grens Van onbillijkheid is z.i. geen sprake. Wethouder SANDERS wijst- er op. dat het onwettige algemeen wordt erkend. Nu willen sommigen de zaak in andere rich ting drijven, het voorstellend, alsof het ontslag hard was, de wachtgeldregeling niet genoten enz. Geen van deze argumen ten is evenwel juist, hetgeen hij nader uit eenzet. Ontslag is altijd hard, maar daarin voor ziet hier de wachtgeldregeling. Meenden de menschen te hard behan deld te zijn, dan nog konden zij nooit vra gen teruggave der gestorte pensioenpre mies. Zoo noodig, hadden zij toch er van kunnen genieten en wanneer zij ooit weer in dienst van rijk of gemeente komen, pro. fiteeren zij er weer van Er is al zoo'n geval. Dan hadden 2ij de wachtgeldregeling gewijzigd moeten vragen of zoo. Adressanten hebben recht noch uit wet telijk noch uit billijkheidsstandpunt. Van aannemen van anderen voor hen in de plaats is geen sprake geweest De heer BAART verdedigt zijn voorstel nog eens uit billijkheidsoverwegingen even als de heer v. ECK. Ook de heeren HEEMSKERK en ZUIDEMA replieeeren. De laatste wijst er nog op, dat Ged. Sta ten z.i. zoo'n b*»«luit torh zouden vernieti gen. De VOORZITTER meent., dat het de fout der wet van '22 is geweest, losse werklie den daarin op te nemen. Ook de gemeen te krijgt het gestorte toch niet terug. En tijdens him werk waren de arbeiders toch volledig verzekerd. Welke privé werkgever i9 zoo'coulant? En alle rechten herleven bij weer in dienst komen, 't Is een onbil lijke eisch die ged.: an wordt. Wie vraagt verzekeringsgelden achteraf terug, wan neer hij cr niet van profiteerde Nergens is men zoo royaal geweest als hier in Lei den Dc gratificatie zou hetzelfde zijn als teruggeven en dat verbiedt de wet. Ten sterkste ontraadt spr daarom het voorstel van den heer Baart-. Dit wordt verworpen met 2110 stem men. Voor dc S.D.A.P. en de heeren Knuttel en Witmans. Het praeadvies wotdt z.h.s. aangenomen. 19o. Praeadvies op het verzoek van de a ld. Leiden van den Gentralen Bond van Transportarbeiders, om vermeerdering van hel aantal dagen, gedurende welke aan losse transportarbeiders, die van hun werkloozen- kas zijn uitgetrokken, van gemeentewege crisisuitkeering wordt verstrekt. (85) De heer v. STRALEN heeft in dit prae advies weergezien dezelfde optimistische toon ten aanzieft der werkloosheid, die B. en W. in zulke gevallen altijd aanslaan en waar mee spr. het niet eens is. De toestand is nog zeer zorgelijk en maatregelen tot steun zijn hard noodig. Er zijn maar een 100 wgrkloozcn officieel minder dan vorig jaar om dezen tijd. De werkelijkheid is echter nog slechter, daar honderden geen onder steuning krijgen. Ook! met andere cijfers poogt spr. aan te geven, dat de werkloosheid nog belangrijk is. In het transportbedrgf is de werkloosheid ook Diet geringer. Wederom geeft spr. cijfers. Dat er mmuur werkloosheid is in de bouwbedrijven, komt niet het transportbedrijf ten goede, daar de bouwvakarbeiders veel buiten de gemeente werken. Sterk komt spr. er tegen, op, dat het rapport van den directeur van sociale zaken het voorstelt, alsof we hier te doen hebben met steuntrekkers, die het nergens anders om te doen is. Daarvan is geen sprake gelijk hij nader toelicht. Ook andere gedeelten uit het rapport van deu directeur worden door hem aan cri- tiek onderworpen. Een groot gedeelte is thans geheel uit gesloten. 18 waren het er al voor dit adres afkwam, er zijn er nog meer bijgekomen. Tot einde Juni moeten zg wachten, zoo er geen voorstel wordt aangenomen al3 hjj straks doen zal. De heer KNUTTEL meent, dat er geen sprake is van eenstemmigheid m de v.en- schelijkheid van aparte behandeling der transportarbeiders. Nu noemtii B. en W. de werkloosheid afnemend, bij do begroeting zeggen zij wel weer anders. Maar het gaat er nu om, dat vele transportarbeiders geheel uitgesloten zijo. 't Is z.i. een afscheping der arbeiders. De heer WILBRINK zegt, ciat dit punt al herhaaldelijk is behandeld, doch gezien do twee vorige sprekers tegen B. en W., wil hij hot college weer verdedigen. Er zyn z.i. gaan omstandigheden, die nopen tot wgzigeu. Niemand zal kunnen ontkennen dat er dit voorjaar hier veel transport weck is geweest, zie bijv. het vervoer van bouw materialen. (Geroep: Katwgkers!) Juist om de uitkeering van het crisis comité wie maakt uit, of iemand trans- partarbeider is? is iedereen maar trans portarbeider verklaard. Ziedaar da kwestie. En thans zijn deze menschen veel gunstiger uit dan ooit vroeger. Voor exceptioneel e gevallen is geen rege ling te maken. Voor eeu bona-Iide transport arbeider is de regeling billik en voldoende. Do hoer WITMAN8 sluit zich aan bg den heer Wilbrink. Er staan velen als transportarbeider tc boek, die dat niet zija. Hrj zal daarom met B. en W. meegaan. Wethouder SANDERS ontkent ,dat B. in B. optimistisch staan tegenover de werk loosheid. Hg vraagt echter, wie zal durven volhouden, dat- de toestand in het transport bedrijf verslechterd is. Daarvan is dan ook geen sprake. Evenredig aan de afneming iu andere bedrijven is ook die in het transportbedrijf. De cijfers zf\n ina uitbren gen van liet rapport nog verbeterd, spr. geelt cijfers daaromtrent. De cijfers, door den heer v. Stralen gegeven, worden door hem bestreden, wat de conclusies betreft. Vergeten is door den heer v. Stralen, dat er tc-lkens omwisseling van personen heeft plaats gehad, zoodat do cjjfers niet be treffen dezelfde personen. De eigenlijke vraag is of het ncodig is het aantal uitbreidingsdagen wat uit te breiden. Spr. acht dit geheel overbodig. In het adres is nog een fout. Op 20 Maart war ei» er niet IS doch 13 persone n uit getrokken. En wat waren dat dan grooten- deels nog voor personen. Nader zat hij dat uiteen. Er zijn eeuwige nietsdoeners "bij, achterlijken en orgeldraaiers, etc. Van de thans uilgefcrokkenen heeft nie mand zich nog tot het B. A. gewend. Voor 3 maanden zijn de transportarbei ders verzekerd, doch niet achter elkaar, daar zij niet geregeld werken, nu eens 2 dan 3 dagen gemiddeld por weck zonder werk zijn. Met voorbeelden geeft spr. nu aan, waar in iemand steun krijgt en lioeveol o-i tc doen uitkomen, dat de regeling eerder te goed dan tc slecht mag heeten. Rechtvaar dig is daarom de vraag, of de steunregeling voor deze menschen nog wel noodig is, maar spr. wil deze vooreerst toch nog be houden. De heer v. STRALEN komt cr tegen op, dat zooveel transportarbeiders dit slcclits in naam zijn zeker cr zijn cr moer, maar dal is gevolg van de werkloosheid in vele andere bedrijven, waardoor zij overgaan in 't trans portbedrijf. Van ernstige toename van werk is ook geen sprake. De Bond neemt maar niet alles oP- Schifting heeft er wel degelijk plaats. Rapport en prae-advie9 blijft liij ten sterkste bestrijden. De schommeling in de personen vertoont zich in alle bedrijven. Dc WETHOUDER ontkent dit. Dc heer v. STRALEN meent, dal dc wet houder door zijn slechte cijfers stemming maakt tegen de transportarbeiders. De cijfers van het adres noemt hij juist, al erkent hij, dat sindsdien ecnigc verbete ring is ingetreden, gelijk ook in andere be drijven. Wel degelijk hebben afgcvoerden aange klopt bij het B. A. Tenslotte blijft hij het adres warm aan bevelen. Do lieer WILBRINK handhaaft zijn stand punt, zoowel dat er meer werk is, als dat er transportarbeiders in naam zijn. De heer KNUTTEL begrijpt niet het ver zet togen wat transportarbeiders heet. Zijn de menschen anders niet werkloos en moe ien zij geen ondersteuning hebben? En transport is voor dezulke wellicht nog het eenig geschikte weTk. Verder becriliseert liij de steunregeling. Hel meer werk in één maand zegt niels. Blijft dat zoo? En dat aantal werkloozcn i9 zelfs nu nog groot! Het prae-advies van B. en W. wordt aan genomen met 209 stemmen. Tegen de S.D.A.P. en do heer Knuttel. 20o Voorstel om. met intrekking van de desbetreffende raadsbesluiten van 22 Fe bruari 192C: RECLAME. Er is geen land ter wereld waar U de Aspirin-tablettcn niet krijgen kunt. Deze verbreiding, welke zeker wel door heel weinig producten geëvenaard wordt, hebben de Aspirin-tabletten J&o'j cv" te danken aan hun onovertroffen pijn stillende werking Dat was evenwel tevens de aanleiding tot het ontstaan van zoovele vervalschingen. Garantie voor de echtheid der geelt U slechts de origineele verpak king met den oranje band en het Bayer-kruis. Prijs 75 ets. 3997 a. de aan dc gemeente verschuldigde an nuïteiten voor een 6-lal premiebouwplan nen, vanaf 1 April 1926 te berekenen, met inachtneming van een rentevoet van 5.1 pCt. b. Burg. en Welti, te machtigen ter uit voering van het sub a genoemd besluit liet noodigc te verrichten; c. vaat te stellen den dosbclreffenden ge- wijzigden begrootingsslaat. (86) De VOORZITTER raadt aan. er zich maar bij neer te leggen. Namens B. en W. zegfc hij toe dat zij bij verdere renteverlaging di rect verdere verlaging- zullen voorstellen der huren. B. en W. denken er niet aan op de voor* schotten te verdienen. Hel beste lijkt hem zich maar le schikken Dc heer DUBBELDEMAN had willen vra gen uit hoeveel verstandige menschen Ged. Stalen bestaan, want dit i9 toch le absurd, le rekenen met 11/10 pet. B. en W. plegen hier ook niet over één nacht ijs te gaan. Ged Stalen zullen dal' wel weten. Zoo'n toeziende voogd wordt toch wel wat bar. Hij zou liet maar op beroep willen laten aankomen en raadt verwerpen van dit voorstel aan. De VOORZITTER gelooft niet, dat cr ieta l'e bereiken in hooger beroep. Het voorstel van B. en VV. wordt verwor-» pen met 1512 stemmen. Tegen de hoeven Witmans, v. Rosmalen, Knuttel, Syfcsma, Zuidenm, Heemskerk, WiL brink en de S.D.A.P. Rondvraag. De lieer BAART vraagt of het niet goed Is» arbeids-voorwaarde voor de werksters van den concierge van het stadhuis te maken. Do VOORZITTER zegt dat er niels geen redenen zijn deze tot gemeente-ambtenaren te maken. Dc heer GROENEVELD klaagt, dat uif hel officieele verslag iels is weggelaten wat' hij zei bij do rondvraag, waarover nog kort wordt gediscusseerd. Daarna ruim zes uur sluiting. ONDERTROUWD: J. Boer, wednr. 38 j. en A. v. d. Knijtf, jd. 30 j. A. J. Blonkc*. wednr. 27 j. en G. C. M. Bernsen, jd. 28 j. A. Schipper, jin. 21 j. en O. Piket, jd. 21 j. H. <le Wolf, jm. 23 j. en C. Trouwee, jd. 21 ,i. J. Gorter, jm. 40 j. en J. L. Davids, jd. 21 j. G. J. Tlu v. Kimmenade, jm. 33 j. en P. Bouman, 22 j. J. Lateneer, jm. 23 j. en C. v. d. Berg, 26 j. Ph. J. Boekwijt, 26 j. on 11. J. Roek, jd, 22 j. T. v. d. Meer. jd. en Klavar, jd. Naar hel Engeisch van RAFAëL SABATINI, 87) „Zc is daar niet," zei hij. Ik lachte even „Toch zullen wij teruggaan." Ik kreeg mijn zin en wij kwamen in dc kamer, waar de schandelijke koop was ge sloten. Dien eenen keer sprak hij dc waar heid. Zij was daar niet meer. „Waar is zij?" vroeg ik op boozen loon. „Vertrokken", antwoordde hij; en toen ik" beweerde haar riet tegengekomen le zijn, 2ei hij op onbesehaamden toon: „Ge zoudl een dame toch niet door do gelagkamer la ten gaan. Zij is door een zijdeur vertrokken die op het binnenplein uitkomt. „Nu dal zoo is. mijnheer de graat", zei ik doodbedaard, r.wou ik wel even met u spre ien voordat ik haar ga opzoeken". En ik deed z.-.i-rrvuldi'? de deur dicht. HOOFDSTUK XV. I Mijuhcei de Chatellerault is boos. Chalelterault en ik keken elkander stil- J wijgci'.d aan. Wat waren <le omstandig- «eclon veranderd sedert wij elkaar voor het I waist ontmoet hadden! De verwarring, die ik dadelijk op zijn had opgemerkt, was nog niet ver- lendr.'n'i j K ron dreigende, onheilspel- üitarusking in zijn oogen en een zeker gebrek aan symetric, iels eigenaardigs, wanneer hij onrustig was. Ofschoon Chatellerault voor zijn eigen belangen een slimme samenzweerder was en een handige intrigant, wa3 hij niet vlug van begrip, zooals ik wel meer gezegd heb. Zijn verstand werkte langzaam en hij had tijd noodig om een toestand le overzien en zijn gedrag te bepalen, voordat hij den strijd kon aanbinden. „Mijnheer de graaf," zei ik spottend, „ik maak u een compliment over uw schran derheid en de diepte van uw plannen en ik betreur voor u de omstandigheid, dat ik hier voor u sta, waardoor uw schoone plannen waarschijnlijk in duigen moeten vallen". Hij wierpazijn kolossaler» kop achterover als een paard, dat de trens voelt en zijn smeulende oogen keken mij naargeestig aan. Toen opende hij zijn zin nel ijken mond. ..Hoeveel weet u?" vroeg hij met doffe minachting. „Ik ben een half uur in die kamer ge weest", antwoordde ik en sloeg met mijn vuisten op het beschut. ,.De wand is dun, zcoals u zult opmerken en ik heb ieder •wioord gehoord dat tusschen u en mademoi selle de Lavédan gesproken is". ..Zoodat Bardelys, bekend als de Luister rijke; Bardelys. het toonbeeld van ridder lijkheid; Bardelys. de arbiter elcgantiarum van het Fransche hof naar het schijnt niet meer i3 dan een gemcene spion". Indien hij mij door dat woord boos wou maken, mislukte zijn plan. ..Mijnheer de graaf", antwoordde ik heel bedaard, ,.u js oud genoeg om te welen dal de waarheid alleen in staat is te wonden. Ik was bij toeval in die learner, en toen ik dc eerste woorden van uw gesprek vernam, zou ik geen mehsch geweest zijn als ik niet was gebleven en mijn ooren had ingespan nen om geen syllabe le missen van hetgeen ge zeide. En daarenboven mag ik u vragen, mijn waarde Chatellerault, sedert wanneer zijf ge zoo kiesch geworden dat ge iemand durft verwijten dat hij voor luistervink heeft gespeeld?" „Ik begrijp u niet, mijnheer. Wat be doelt u?" „Ik bedoel dat als een man ontmaskerd is als bedrieger, leugenaar en dief, zijn eigen karakter hem last genoeg moest geven om zich le onthouden van aanmerkingen op een ander". Een roode gloed kleurde zijn gele huid, maar trok spoedig weg en hij zag doods bleek voorwaar een ellendig gezicht. Hij wierp zijn hoed met veeren op de tafel en bracht zijn hand aan zijn gevest. „Bij den hemel!" riep hij uit. „Daarvan zult ge mij rekenschap geven Ik schudde het hoofd en glimlachte, maar ik Irok mijn zwaard niet. „Mijnheer, wij moeten eon oogenblik pra len. Ik donk dat dal beier is". Hij sloeg zijn doffe oogen op en zag mij aan. Misschien maakte mijn ernstige toon indruk op hem. Dat mag zoo wezen, in ieder geval hij slak zijn half gelrokken degen weer in de schede en vroeg: „Wat hebt ge te zeggen?" ..Ga zitten". Ik wees hem een stoel bij de tafel en toen hij ging zitten nam ik tegen over hem plaats. Ik doopte een veeren pen in den inktkoker die voor mij stond en haalde een blad papier naar mij toe. „Toen u mij lokte in die weddenschap be treffende mademoiselle de Lavédan", zei ik op kal men toon, „dcod u dat, rekenende op sommige omstandigheden die aan u alteen bekend waren, omstandigheden die liet mij onmogelijk maakten mijn aanzoek te doen. Dat was zonder eenigen twijfel de daad van een bedrieger, niet waar mijnheer de graaf?" „Verdoemd!" brulde hij en hij wou op slaan, maar met mijn hand op zijn arm noodzaakte ik hem weer te gaan zitten. „Door een opeenvolging van toevallige omstandigheden", ging ik voort, „werd het mij mogelijk de hinderpalen le onlloopen waarop gij uw berekeningen gevestigd hadt. Diezelfde omstandigheden waren later do oorzaak dal ik gearresteerd werd in plaats van een anderen man. U ontdekte hoe ik den invloed waarop u rekende had onlloo pen en u begon u ongerust te maken over de weddenschap. En wat deed u toen? Toen u mij voor u zag verschijnen in uw hoedanig heid als zaakgelastigde van den koning, be weerde u mij niet te kennen en u veroor deelde mij ter dood in de plaats van Lcspé- ron den oproerling, zoodat ik voor goed van het tooneel zou verdwijnen en dus niet in staat zou zijn mijn onderneming ten uitvoer le brengen en mijn landgoederen zouden dus in uw handen overgaan. Dat was de daad van een dief en moordenaar samen. Wacht mijnheer, houd u bedaard totdat ik klaar ben. Maar vandaag keert de fortuin in mijn voordeel. Weder-ziet u mij uit uw handen ontsnappen en ge zijl wanhopig. Dan tor elfder ure komt mademoiselle de Lavédan bij u om mijn leven smeeken. Daardoor geeft zij u een duidelijk bewijs dat ge uw weddenschap verloren hebt. Wat zou een gentleman, een roan van eer in zulke omstandigheden doen? En wal deed u? U greep die laatste kans beet; u liet dat arme meisje iel3 van u koopen; u liet haar zich zelve verknopen voor niets bewe rende dat dat niets iels was van groote waarde. Hoe zuilen wij dat noemen? Zeg gen dat u opnieuw bedroog schijnt mij niet sterk genoeg". „Zwijg, Bardelys!" „WachU" riep ik met donderende slem en ik keek hem strak aan. Ilij zonk weer in zijn stoel terug. En op kalmen toon, zooals ik hem lot hiertoe bad toegesproken, ging ik voort: „Uw hebzucht, uw begeerte naar de landgoederen van Bardelys en uw jaloezie er» verlangen mij verarmd te zien en van mijn positie aan het hof beroofd om zelf de eerste gunsteling te zijn van den koning, dat alles hcefi u tol zonderling? daden ver leid voor een gentleman, Chatellerault. Wacht nog even". Ik doopte mijn pen in den inkt en b< gon le schrijven. Ik voelde zijn oogen op mij gevestigd en ik kon zijn vermoedens en overpeinzingen wel gissen h.en mijn pen vlug over het papier kraste. Ik was spoedig klaar, wierp dc pen op tafel en nam den zandkoker op. „Wanneer een man bedriegt en ontdekt wordt, mijnheer de graaf, wordt hij onver anderlijk beschouwd den inzet le hebben verloren. Daardoor alleen is al wal gij be zit liet mijne"'. Weder moest ik hem verhin deren mij in de rede te vallen. „Maar als wij dat laten rusten en handelen in de ver onderstelling dat ge mij eerlijk en fatsoen lijk behandeld hebt, dan is cr nog genoeg bewijs de betuiging van mademoiselle zelve immers d «t ik ruijn weddenschap gewonnen heb. En dus zoo zachtmoc-d'cr mo gelijk beschouwd", ik zweeg even om zand te strooien over het papier, „hebt ge uw landgoed toch verloren en liet kan a's nnjti eigendom beschouwd gorden". i {Wordt vervolgd). 1

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 5