KWATTAS5Ü iamREEP De Markies v. Bardelys LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 16 April Derde Biati Anno 1926. Mo. 20273. BINNENLAND. Beter dan Goed: DE BESTE FEUILLETON. GEMENGD NIEUWS. Onder applaus wordt een telegram van hulde aan de Koningin gezonden. Mevr. van SchaickDobbelman brengt daarna verslag uit van het internationale comité voor den strijd tegen de dubbele moraal en den handel in vrouwen. Spr. constateert, dat in ons land weinig buiten- landscho proslituées zijn. brengt warme hulde aan de grenswacht en constateert, dat onthei' die prostituees geen minderjarigen gevonden worden. Van vrouwenhandel mag in ons land niet gesproken worden. liet rapport vormt een krachtig pleidooi voor afschaffing der reglemcntecring. Aan do orde komt vervolgens een voor stel van het algemeen bestuur, luidend: De Nationale Vrouwenraad spreke zich uit voor herziening der huwelijkswetgeving in overeenstemming inet de veranderde positie der vrouw. Ilct wordt aangenomen zonder h..sh Als bestuurslid, vacature-mevrouw E. M. BoonackerLoman, wordt gekozen mej. mr. E. G. van Dorp, oud-lid der Tweede Kamer. In behandeling komt verder een be stuursvoorstel, luidend: De Nationale Vrou wenraad onderzoeke hoe het onware, ge legen in het bij het huwelijk wettigen door den man van een kind zijner aanstaande vrouw, dal niet liet zijne is, ondervangen kan worden. liet voorstel wordt aangenomen. Mevrouw dr. Bader, inspectrice der volks gezondheid te Arnhem, brengt hierna ver slag uit van hel internationaal comité voor de volksgezondheid. In de nami^dagvergaedring heeft mej. Fa rel verslag uitgebracht als lid van het comité voor opvoeding en onderwijs. In haar rapport wordt met voldoening vast gesteld, dat het autoriteitsgevoel afnemend is. en de zelfopvoeding toenemende. Het is echter de groote kunst, bij de veelheid van opvoeding tot eenheid te komen. Daarvoor is vooral noodig een goede leiding. Een mooie toekomst is baars inziens hier weg gelegd voor de litterair-economische school. Ook valt zeer de aandacht op het Dalton- systeem. Verder wees spr. met voldoening op hot feit, dat het Montessori-stelscl zich steeds meer in ons land uitbreidt. Ook werd met voldoening en onder applaus vastge steld, dat er aan gedacht wordt, op de hoo- gcre burgerscholen kennis van de Volken- bondsgedachle onder de vakken voor het eind-examen op te nemen. Aan de orde was daarna een voorstel van het bestuur, luidend: de Nationale Vrou wenraad spreke zich uit over de vraag, of verschuiving van de huwêlijksgrens voor vrouwen van 16 lot 18 gewcnscht is. Op voorstel van mevrouw Van Schaick Dobbelman werd het tot hel volgende jaar van de agenda afgevoerd. Hierna bracht mej.-Baelde verslag uit van het internationale comité voor emigratie en immigratie. Nog werd aangenomen een voorstel, dat de N. V. R. een onderzoek zal instellen naar do hygiënische -verpleging en verzorging van hen, die zoowel in gevangenissen, huizon van bewaring als politieposten verblijven. Om half 5 worden de congressisten offi cieel ten sladhuize ontvangen door B. en W., om G uur vereenigelen zij zich in „de schuur" aan een feestmaaltijd. R.-K. Vrouwenorganisatie. De katholieke bladen bevallen het rap port van de commissie, ingesteld door het R.-K. Werkliedenverbond, tot bestudeering van hel vraagstuk betreffende de Vrouwen organisatie. Tot leden der commissie waren aange wezen de dames: A. M. Vleugel en A. Hut ten; de hoeren: A. G. de Bruijn, G. A. Berk hout, A. v. Rijen, II. Brouwer, A. F. J. Die- mol, M. Geerls, Jac. Gemen en W. Mooijman. De conclusie der commissie is, dat voor de in loondienst arbeidende vrouw vakorga nisatie alleen niet voldoende is en zij daar naast ook moet worden opgenomen in een algemeen standsorganisalie. Ook voor de arbeidersbeweging is het van belang, dat de vrouwen zich organiseeren om zoodoende de vrouw, cn daarmee den man en de kinderen, te winnen voor de R.-K. Arbeidersbeweging en daardoor te behouden voor het geloof. Daarnaast heeft ook de arbeidersvrouw, ook als zij gehuwd is, een groot belang bij de verrichtingen en instellingen der R.-K Vak- en Standsorganisatie, waarom hot zeer gewcnscht is. zooal niet noodzakelijk, dat de vrouwen bij dit werk meer dan tot nog i toe geïnteresseerd worden. Om het groote belang, dat de gcheele Ka- tholiekc arbeidersbeweging heeft bij een zoo I sterk mogelijke aaneensluiting der arbeiders I en arbeidersvrouwen, zoowel bij vak- als slandsorganisatic meent de commissie, dat I al het mogelijke moet worden gedaan om die aaneensluiting zoo algemeen mogelijk te maken. De commissie noemt verschillende maatregelen, welke daartoe-noodig zijn. De vakorganisatie zou een gemengde moe ien zijn, dus zoowel mannen als vrouwen omvatten. De standsorganisalie zou de meer spe ciale belangen der vrouwen cn meisjes kun nen behartigen door o.a. de volgende maat regelen te treffen: het beleggen van vergaderingen, waarop die speciale belangen worden besproken: het laten optreden van sprekers of spreek sters met speciale, onderwerpen geëigend voor vrouwen uit den arbeidersstand:" hel beleggen van cursussen in huishoud kunde, koken, naaien, verstellen, kinderver zorging, ziekenverpleging, moedercursussen, enz. in het leven roepen van c.nJcfafdeelin- gen, zooals hulp in de huishouding bij ziekte of afwezigheid der huisvrouw, het organi seeren van vacantie-uitstapjes-, liet bevorderen van relaties of godsdien stige vereeni gingen; het instellen van enquêtes over toestan den in arbeidersgezinnen, -woningbehóelicu, reisgelegenheid voor meisjes, die buijtn haar woonplaats moeten gaan. werken; het inrichten van kosthuizen,, eetgelegen heid en ontspanningslokalcn voor arbeid sters. Herziening der Kieswet. Op de vragen van den heer Franssen be treffende herziening der Kieswet heeft mi nister Kan geantwoord, dat hij in aanslui ting aan het antwoord in zake de verrich tingen der slembureaux ten aanzien van de kiezers, die zich aanmeldden, en van hen, die in gebreke zijn gebleven van oordeel is, dat liet betreffende onderwerp in de Kieswet met name in art. 91, voldoende geregeld is. Door verschillende slembureaux is echter i aan de wettelijke voorschriften een niet geheel juiste toepassing gegeven, in zoover re zij niet hebben onderscheiden tuftschen den in de wet neergelegden aanmeldings plicht en een in de wet onbekende ver plichting om aan de stemming deel te ne men. Om voor het vervolg oen juiste toe passing van de wet te verzekeren, is in een rondschrijven aan de voorzitters van do hoofdslembur. dit punt onder de aandacht gebracht. Aangezien mitsdien langs admmi stra lieven weg een juiste wetstoepassing kan worden bevorderd, is nadere wettelijke voorziening niet rioocüg. Hel is den minister tot dusver niet ge bleken. dat in verband met de behandeling van het geding Ier zake van niet-naleving van art. 72, tweede lid, der Kieswet; herzie ning of aanvulling gowensoht is van art. 81 tweede lid, jo. art. 91, tweede lid, van die i wet. Mede rekening houdende met de rege ling, vervat in art. 95, vierde lid, van even- genoemde wet, omtrent het tijdstip, waar op de verzegelde pakken, in dat artikel be doeld, moeten worden vernietigd, is hij om trent de dubia, in de tweede vraag aan de orde gesteld, in overleg getreden met zijn ambtgenoot van Justitie. Bij een eventucelo wijziging van de Kies wet kan ook, naar-de meening van de mi nister. het hier aangeroerde punt aan de orde komen. Lu chtp o stdienst De Directeur-Generaal der Posterijen cn Telegrafie maakt bekend, dat met ingang van 19 April a.s. de luchtpostdienst belang rijk wordt uitgebreid. De gelegenheid wordt opengesteld om correspondentie te verzenden met de lucht lijnen RotterdamAmsterdamHamburg KopenhagenMalmü, AmsterdamHan noverBerlijn, RotterdamEssenDort mundCasselIlalle(Saaie) Leipzig. Amsterda mDüseldorp, KölnFrankfu rt am Main, Frankfurt am MainStuttgart Münchcn, StuttgartZürich en Frankfurt am MainMannheimBasel. Geschenk van de Koningin. De Koningin heeit ter beschikking gesteld van de gemeente Utrecht vier etsen, uit de collectie, die de Indische onderdanen bij ge legenheid van haar zilveren huwelijksfeest haar hebben aangeboden. B. en VY. van Utrecht zullen haar hun bijzonderen dank betuigen, niet alleen voor dit fraaie' geschenk doch ook voor de gedachte, die daaraan ten grondslag ligt, n.l. om het gelieele volk. en in casu ook de burgerij van Utrecht, te laten dcelen in de vreugde van het zilveren huwe lijksfeest. Mr. Kooien Staatsraad. Bij Kon. Besluit is benoemd tot lid van den Raad van State mr. dr. D. A. P. N. Koo ien. oud-if)inister van Arbeid, Handel en 'Hijverheid. Gewestelijke uitbreidingsplannen. De Ministers van Arbeid en van Bïnnen- lanckche Zaken en Landbouw hebben in gesteld een commissie voor de bestudeering van het vraagstuk van gewestelijke uitbrei dingsplannen, en welke zal adviseeren over maatregelen die zouden zijn te nemen om vaststelling en uitvoeriDg van zoodanige plannen te bevorderen. Daarin zijn benoemd tol lid-voorzitter Mr. L. N. Roodenburg, lid van den Gezondheidsraad te 's-Gravenhage; tot leden: Ir. P. Bakker Schut, directeur van den Dienst van Stadsontwikkeling en Volkshuisvesting te den Haag; .T. G. Ballego, bestuurslid van den Ned Tuinbouwraad te Leiden. D. de'Boer, ondervoorzitter van het Kon Ned. Landbouwcomité te Stompetoren A. W. Bos, directeur van Publieke Werken te Amsterdam; ir. C. J. van den Broek, hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat te 'a-Gravenhage; N. Dekker, voorzitter van den R.-K. Diocesanen Land- en Tuinbouw- bond in liet Bisdom Haarlem, te Obdam; mr. J. W. Goedhloed, secretaris van den Chr. Boeren- en Tuindersbond in Nederland, te Goes; mr. D. Hudig, secretaris van hol Ned. Inslituut voor Volkshuisvesting en Sleden- bouw te Amsterdam; dr. H. van der Kaa, hoofdinspecteur van de volksgezondheid te 's-GravenhagC; ir. A. Keppler, directeur van den gom. woningdienst te Amsterdam; mr. L. Lietaert Peerbolte, directeur-generaal van de volksgezondheid te 's-Gravenhage: Dr. J. C. Graaf van Randwijck, burgemeester van Amersfoort; H. S. de Roode, directeur van gemeentewerken te Rotterdam; Mr. dr. W. A. van Sombeeck, burgemeester van Breda: dr. A. II. W. van der Ycgt, hootd- Inspecteur-generaal van de Spoor- en Tram wegen te 's-Gravenhage; en tot secretaris Mr J. D. Hannema, commies op het Minis- ferie van Arbeid. De Glindhorsizaak. Naar wij vernemen, zegt hel ..Vad.", hoeft ds. Vogelaar in z.ijn vonnis (de Ulrechlschc •rechtbank veroordeelde den gewezen direc teur wegens mishandeling tot f 500 boete eubs. 50 dagen hechtenis) berust, doch zat het O. M. hoogstwaarschijnlijk in hooger be roep gaan. Nat. Vrouwenraad van Nederland. Gisterochtend 10 uur is do vergadering heropend. Mej. mr. Frieda Kalz brengt verslag uit als lid van het internationale comité inzake wetgeving en rechtstoestand der vrouw. Met genoegen maakt spr. melding van de rap porten over de huwelijkswetgeving, uitge bracht door enkele R.-K. diosecane sludie- hibs, o.a. te Haarlem, op welk geschrift rof. Aengenent zijn evulgetur gaf. RECLAME. 3S44 Naar het Engelsch van RAFAëL SABATINI. as Helaas, sire zei ik zuchtend, „als het jonge meisje van de weddenschap hoort - ..Wees niet zoo dwaas haar dat te 'ver tollen, Marcel en je aan haar genade over jo geven. Ach kom! trek niet zulk een som ber gezicht, mijn vriend. Als een vrouw liefheeft kan zij genadig wezen tenmin ste dat vertellen ze mij". Toen namen zijn gedachten weer een an dere richting en hij werd ernstig. -Maar in de eerste plaats moeten wij met Lhatellcrault afrekenen. Wal zullen wij met hom doen?" -.liet staat aan uw majesteit dat te be slissen". mij?" liep hij uit en in zijn slem lt0 weder de hardheid die er zoo vaak in weerklonk; „Ik heb nu eenmaal een voor liefde voor gentlemen. Ik moet echte edel lieden om mij heen zien. Denk je dat ik Pjen lafaard ooit weer wil aanzien? Ik heb eon besluit genomen, maar ik dacht dat m/sschien lust zou hebben het werktuig v*n de wet voor mij te zijn". i»Jk sire?" z,Ta, waarom niet? Ze zeggen dat je als - noodig is uitstekend met het zwaard ï®n omgaan. Dit is een gelegenheid die een p* -ondeving moet wezen op mijn verbod om te duellecren. Je hebt vergunning van mij graaf de Chalellerault een uitdaging te zen den. En zorg dat je hem doodt. Bardelys!" ging hij boosaardig voort. „Want als jij hel niet doel, dan doe ik het. Als bij er goed afkomt of geneest van zijn wonden die je hem toebrengt, dan zat dc beul hem te pak ken krijgen. VerduiveldI liet is niet voor niets dat ze mij Lodcwijk den Rechtvaardige noemen". Ik stond een oogenbük in gedachten. „Als ik dat doe, sire", waagde ik eindelijk le zeg gen-, „zal de wereld vertellen dat ik het doe om niet le moeten betalen wat ik mij op de hals had gehaald". „Dwaas! Je had je niets op den hals ge haald. Wanneer een man bedriegt verbeurt hij dan niet alles waar hij recht op heeft?" „Dat is zeer waar. Maar de werc-ld „Mijn hc-mel!" riep hij vol ongeduld, „je begint mij te vervelen, Marcel en ieder een verveelt mij zoo vreeselijk, dat jij niet mee behoeft te doen. Ga je gang man en doe wat je wilt. Maar je hebt permissie van mij dien schavuit Ghattellerault dood te slaan, cn je doet mij een genoegen als je je van die taak kwijt. Hij logeert in dê Aubergc Royale, daar zal je hem op* 't oogenbük wel vinden. Ga nu maar. Ik heb nog meer recht le spreken in dit oproerige land". Ik zweeg een oQgenblik. „Zal ik mijn functies bij uw majesteit niet weer hervatten?" Hij dacht een oogenbük na; toen glim lachte hij op zijn vermoeide wijze. ..Het zou zeer aangenaam zijn je weer bij mij te hebben, want de meoschen. die mij omringen zijn zoo ellendig saai en dom, al lemaal. Ik verveel mij zoo Marcel!" zei hij zuchtend. „Bah! Ac.h neen. vriend, ik ben bang dat je op 't bogen blik precies eve saai zou wezen als de rest. Een verliefd man is het vervelendste en onbeduidendste wezen in deze vervelende, onbeduidende wereld. Wat moet ik uitvoeren met je li chaam terwijl je ziel op Lavcdan is? Ik twijfel niet of je verlangt vurig daar naar toe le gaan. Ga dan maar, Marcel. Ga trou wen. en leef je verliefde bedwelming uit; het huwelijk is het beste tegengif. Wanneer dat achter den rug is, kom dan maar bij mij terug". „Flie tijd zal nooit komen, sire", ant woordde ik. „Zeg jij dat, mijnheer Cupido Bardelys?" Hij streek peinzend over zijn baard. „Wees daar zoo zeker niet van. Er zijn nog wel meer hartstochtelijk verliefde menschen ge weest even hartstochtelijk als jij en toch zijn ze bekoeld. Maar je verbeuzelt je tijd. Ga heen, Marcel; je wordt ontheven van je functies zoo lang je eigen belangen je elders roepen zoo lang als je zelf wilt. Ik heb hier ellendig werk te doen zooals je weet. Mijn neef Montmorency en anderen moeten gestraft worden en we houden geen receptie, geven geen feesten. Maar kom bij mij wanneer je wilt, ik zal je altijd ont vangen. Adieu!" Ik stamelde mijn dankbetuiging en die was bepaald zeer oprecht; gemeend. Toen kuste ik hem de hand en vertok: Lodewijk XIII is een man van wien veel kwaad wordt verteld. Wat de geschiedenis van hem zal vermelden waag ik niet le voorspellen. Maar dit kan ik zeggen dat ik tenminste hem nooit anders beschouwd heb dan al9 een rechtvaardigen en vriendelijken vorst, een oprecht gentleman, nu en dan grillig en onbuigzaam zooals onvermijdelijk het geval is met bedorven kinderen der for tuin als vorsten zijn, maar met verheven De tijdstippen van vertrek cn aankomst van de beslaande diensten op Engeland en Frankrijk worden gewijzigd. Voorts kunnen van genoemden datum af brieven en andere stukken voor AlgeriG worden overgebracht met de luchtlijn Tou louseOran. Het extra recht (luchtrecht) voor cor respondentie bedraagt1 voor Groot-Brittan- nfë, Frankrijk en Duitscliland 5 cent en voor Denemarken, Zweden, Noorwegen en Zwitserland 10 cept per 20 gram. Voor hel vervoer van stukken voor Alge rië niet den lucjitdienst ToulouseOran is, evenals voor smukken voor Marokko, over te brengen met' den lucLldiensl ToulouseCa sablanca, een luchtrecht verschuldigd van 15 cent t/m. 20 gram, 30 cent boven 20 gram t/m. 100 gram cn 20 cent voor elke 100 gram of gedeelte van 100 gram boven 100 gram. Lucht postpakketten zijn locgelaten voor Groot-Brillannië, België, Frankrijk (alleen Parijs cn de voorsteden), Duitscliland, Dene marken. Zweden en Noorwegen. Voor verdere inlichtingen worden belang hebbenden verwezen naar de kantoren der posterijen. „Horecai". Gisteren hield de Nodealand.-che Bond Van Werkgevers in Hotel-, Restaurant-, Oaté- ea aanverwante bedrijven (Horecaf) iu De Kroon, te Den Haag, zijn jaarvergadering, die zeer druk bezocht was. De voorzitter, de heer J. J. Hardenberg, gaï in zijn openingsrede een kort overzicht van den stond van het bedrijf. Da jaarver slagen werden goedgekeurd, terwijl de penningmeester, de lieer Th. Meerman, werd gedechargeerd voor het Lnahcieel beheer. Besloten werd tot ingrijpende reorgani satie der bondsbureaux. Deze zullen te 's-Gravenhage worden gevestigd, zoo mo gelijk onder één dak met de Alg. Ned. Aereeniging voer Vreemdelingenverkeer. De voorzitter had gcruimen tij.1 geleden kenbaar gemaakt, dat hij wegens Ciiukke werkzaamheden niet voor ïarb.noeming in aanmerking weoschte la komen. Ln rijn plaats werd tot voorzitter gekozen de neer J. N. v. Hanja, directeur van Hotel Zee- rust le Scheveniiigesi. Deze nam de be noeming aan. He aftredende bestuursleden werden allen herkozm. Op voorstel van de afde ling Den Haag werd de heer J. J. Hardenberg met alge- meene stemmen benoemd lot eerelid en eerevoorzitter van „Horecaf als een hulde voor liet vele, dal hij voor den Bond heeft gedaan. De vergadering werd besloten met een gem&enschappelijken maaltijd, waaraan een groot aantal leden met hun dames deel namen. In verband met zijn benoeming lot üd van den Raad van Stale zal. naar we verne men, mr. J. Limburg ook ontslag vragen uit don Raad van Defensie, waarvan hij een van de vijf door li. M. de Koningin aangewezen leden is. In den ouderdom van 75 jaren is le Helder overleden de heer J. F. van Beek, gep. directeur van scheepsbouw der Marine, ridder in dc orde van den Nederl. Leeuw en officier in dc orde van Oranjc-Nassau. Tc Haarlem overleed op 74-jarigcn leef tijd dc heer J. de Breuk, oud-wethouder van Haarlem en president-kerkvoogd van de Ned. Hervormde gemeente. De lieer de Breuk werd ongesteld in den trein naar Amsterdam. Hij werd in de wacht kamer van het station te Halfweg gedragen, waar hij na eenige oogenblikkcn don geest gaf. RECLAME. DE LAATS -BANKETBAKKt RIJ Oud Chef der Kon. Fabrieken In verhouding tot prijs toch beier SOPHIAST1CAAT 17 3819 idealen en grondbeginselen. Zijn ergste fout was dat hij altijd vermoeid was cn door die eeuwigdurende vermoeidheid liet hij de meeste zaken aan zijn eminentie over. En daarvan is het gevolg dat verscheidene twij felachtige daden gedurende zijn regeering verricht, die het werk waren van kardinaal de Richelieu, op het hoofd werden gescho ven van mijn doorluchtigen heer en meesier. Maar met al de fouten, die hem werden toegeschreven, was hij voor mij altijd Lode wijk de Rechtvaardige en wanneer zijn naam in mijn tegenwoordigheid genoemd mag worden, ontbloot ik mijn hoofd. HOOFDSTUK XIV. Luistervink spelen. Toen ik den koning verlaten had. dacht ik er over na of ik met eigen hand de straf aan Chalellerault zou voltrekken, die hij ten volle verdiend had. Dal ik die taak gaarne op mij genomen had zult ge gemak kelijk begrijpen; maar die vervloekte wed denschap en de gedachte hoe zulk een daad kon worden verklaard als een ontduiking van de gevolgen van die weddenschap. Het was duizendmaal beter dal zijn majesteit bevel gaf lot zijn in hechtenisneming en hem strafte voor ziin gepoogde verdraaiing van het recht L bate van zijn eigen snoode belangen. De beschuldiging zijn post van vertrouwen als zaakgelastigde van den ko ning le hebben misbruikt door het plegen van een moord op last van het gerechtshof, kon niet anders dan noodlottige gevolgen voor hem hebben zooals de koning dan ook bij eede verzekerd had. Dat was de stand van zaken in zooverre het Chalellerault, de wereld en mij betrof. Maar mijn positie tegenover Roxalahnë? Na De verdwenen Bruidegom.— Het vorige jaar, omstreeks Februari, kreeg dc 18-jarige dochter van eenvoudige lieden, die ergens op dc-n Linker Maasover te Rotterdam wonen, kennis aan een jongen man, liefdes-, betrekkingen worden aangeknoopt en niet lang nadien, was het oogenbük gekomen, waarop het meisje haar ouders mededeelde, dat een spoedig huwelijk dringend gewcnscht was. De vader van bet meisje had daarop een ernstig onderhoud met den jongeman, die zich dadelijk tot een huwelijk bereid ver klaarde; hij maakte evenwel het beding, dat liet huwelijk te Utrecht voltrokken zou wor den, omdat zijn ouders, die daar woonden, moeilijk naar Rotterdam konden komen. Dc vader vond dit goed en gaf den schoonzoon in spe op diens verzoek f 15, om hier een acte te lichten, teneinde de ambtelijke toe stemming te krijgen, het huwelijk elders (o doen sluiten. In afwachting van het definitieve huwe lijk, is het paar vast tarnen gaan wonc-n op kamers. Eenige dagen later ging het naar het bevolkingsburcau, om de papieren ver der in orde te brengen. Het meisje betaalde de kosten. Met dat al maakte de jongeman geen haast' met aantoekencn cn de schoonouders begonnen erop aan te dringen, wat meer spoed te betrachten en vast wat meubeltjes aan te schaffen. De aanslaande bruigom had hier wel ooron naar cn vertelde op een avond, dat hij een gcheele keuken inrichting aange schaft had, maar dal hij juist f ió te kort kwam. Zijn aanstaande schoonmoeder de stiefmoeder van liet meisje gaf hem dit geld. Eenige dagen later wist hij op gelijke ma nier oenig geld los te krijgen. Zijn bruid hooft hij bewogen, haar spaarpenningen van de spaarbank te halen cn aan hem te ge ven. Eindelijk kwam de dag, waarop de jonge man de heugelijke tijding bracht, dat de zaak in orde was en dat hij den volgenden dag met zijn bruid naar Utrecht zou afrei zen, om aan (e teekenen. Den volgenden morgen weid hot jonge paar mei vele geluk- wenschen uitgeleide gedaan, maar bij het Maasstation gekomen, vertelde de bruidegom dat hij wel alleen zou gaan. Het was volgens hem niet noodig. dal het meisje mee ging. Deze geloofde haar aanstaanden echtge noot onvoorwaardelijk en ging naar haar kamer terug, om do terugkomst van haar bruigom af ie wachten. Deze kwam eerst 's avonds heel laat terug, met een heel groot papier, voorzien van enkele zegels en stem pels. onderteekend door Ccllius, ambtenaar bij do arrondissements-rechtbank le Utrecht In dit stuk verklaarde Cellius, dat dezen dag het paar zus en zoo in ondertrouw was opgenomen. Met dit papier ging het bruidspaar, on danks het late uur, nog giuw even de ouders van de bruid opzoeken De bruigom deelde nog mede, dat hij in Utrecht voor f 275 meu belen gekocht had. Dc schoonouders verleiden, dal zij 'l paar als huwelijkscadeau een ledikant met toe- behooren toebedacht hadden. De bruidegom zegde dank voor de goede bedoelingen, maar liet duidelijk blijken, dat hij aan een ge schenk in specie de voorkeur zou geven, om daarvoor iets naar eigen keuze in het jonge huishouden aan te schaffen. De schoonvader gaf hem daarop een bedrag van f.?0. Nog verschillerido kceren in dien tijd kocht de bruigom goederen, o.a. een piano en tel kens kwam hij dan een bedrag te korf, wrik bedrag de schoonmoeder bijpaste. Veertien dagen later is hij weer alleen naar Utrecht getrokken, om daar te trou wen. Wederom kwam hij met een groot pa pier van meneer Cellius terug. Trouwboekjes werden volgens hem in Utrecht niet afge geven. Dien avond had ter eerc van de bruiloft een intiem .familiefeestje plaats. IIcl paar zou voörloopig nog op kamers bl'jven wonen, totdat de echtgenoot een ge schikte woning gevonden zou hebben Eerst dnn zouden de meubelen en de piano uit UI recht opgezonden worden Weer verliep eeaigen tijd. Toen berichtte de moeder van den mtn dat zij hem eens veel nadenken kwam ik alweder tot do slotsom dal ik niet anders tot baar mocht terugkomen dan tnot zuivere handen, dat wil zeggen nadat ik de schuld van mijn weddenschap betaald had. Dan mocht ik voor haar verschijnen, arm, dal is zoo. maar zij kon mij dan tenminste niet verdenken haar üefdo te willen winnen om andero bijoogmerken dan om haar alleen. Mei die gedachte, vervuld begaf ik mij naar de Auberge Royale, waar zijn majesteit mij gezegd had dat de graaf logeerde. Toen ik vroeg of monsieur de Chalelle rault thuis was, hoorde ik dat er op 't oogen bük iemand bij hem was. Ik antwoordde dal ik zou wachten en vroeg een aparte ka mer, want ik wou liever mijn kennissen niet ontmoeten, die misschien in hel hotel kwamen voordal ik den zraaf gesproken had Ik zag er op dal oogenbük misschien niet geheel uit zooals het behoort, maar wan neer men gewend is een heele schare be dienden om zich heen ie zien die vliegen c»m zijn wensclien le voorkomen, heeft hij waarschijnlijk wel iels in zijn uiterlijk ge kregen dat gehoorzaamheid afdwingt. Ik werd dadelijk in een klein kamertje gelaten, dat uitkwam op de gelagkamer aan den oenen kant, en aan den andere was ge scheiden van een ander vertrek door een heel dun houten beschot. Toen de waard mij hier had binnengela ten, zette ik mij neder om le wachten en daar deed ik iels waartoe ik mij zelf nooit in slaat had geacht, iels waar ik zelfs nu rog niet aan kan denken zonder te blozen. In het kort, ik speelde de rol van luister vink Ik, Marcel St. Po! de Bardelys (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 9