De Markies v. Bardeijs „BELLEVUE" LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 13 April Tweede Blad Anno 1926. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. rheumaiiek Aspirin-lablctten'&yl GEMENGD NIEUWS. Restaurant 1ste Etage. FEUILLETON. Ko. 20270.^ meisjes waren de fabriek ingegaan, voorge vende te willen werken, doch toen zij een maal binnen waren, gingen zij, met hoed en mantel gekleed, aan de werktafels zitten zonder den arbeid te hervatten. Daar zij o[> last van den chef de fabriek niet wilden verlaten, werd de politie gealarmeerd, die haar zulks gelastte, waaraan toen werd ge volg gegeven. Na eenige beraad hebben zij het werk weer hervat. Uit passagieren met zijn neef. Gistermorgen kwam een 37-jarig stoker de haven van Rotterdam binnen met een Nederlandsch stoomschip. Zijn neef was er om hem af te halen enom met hem" te gaan passagieren. Ze bezochten ver scheidene café's in de binnenstad, waar ze met verschillende dames kennis maak ten. Tegen drie uur in den middag beland den de neven met hun dames in een café aan de St. Laurens straat. Niet lang had het gezelschap daar gezeten of de stoker viel in diepen slaap, «hetgeen voor de da mes aanleiding was te vertrekken. De slaap van den zeeman bleek zou hardnekkig, dat die neef hem met geen mogelijkheid kon wakker' krijgen, hetgeen hij mededeelde aan den kastelein en zijn vrouw, die even met een koopman voor hun zaak in gesprek waren, alvorens ook hij den stoker alleen liet. Toen de zeeman ontwaakte, zei hij 100 gulden te missen, zoodat onmiddellijk de politie werd gewaarschuwd, die den neef op den Schiedamschen dijk arresteerde, maar niets op hem vond bij het fouillee- ren. De neef is op vrije voeten gelateD, maar er wordt nu naar de vrouwen, waar mee de mannen zijn uit geweest, gezocht. Zondags ruitertjes. Zon- dagmiddag omstreeks 2 uur kwamen drie jongens, resp. 11, 13 en 14 jaar oud, in de Korte wagenstraat te Rotterdam bij een rijwielverhuurder drie fietsen huren. Maar omdat de karretjes om 6 uur 's avonds nog niet waren teruggebracht, ging de ver huurder naar de door de knapen opgegeven adressen, die echter valsch bleken te zijn. Na deze ervaring is de man op zoek ge gaan en in det Qppert kwam hij de drie snaken tegen, die toen hij ze aanhield beweerden juist op weg te zijn naar de Korte wagenstraat". De fietsen zagen er deerlijk gehavend uit, maar dat hadden „groote jongens"» gedaan. Tot overmaat van ramp ontbraken de belastingmerken van twee fietsen. Na fouilleer en bleek dat twee jongens ieder een rijwielplaatje in hun zak hadden. Ze hadden de plaatjes willen verkoopen om snoepcenten te krij gen. Behalve de plaatjes kwamen nog rij- wielonderdeelen uit de .zakken te voor schijn. weduwe T. opstijgen. Onmiddellijk werd de brandweer gealarmeerd. Een stalletje achter de woning bleek in brand'te slaan. Het is uitgebrand. Toen het licht werd. zag men voetsporen over den akker in de richting van het terrein van den brand en verder bleek nog, dat er iemand in oen sloot bij den weg, waar J. werd aangetroffen, was gesprongen, die de modder op den kant van zich had geschud. In verband met deze omstand'gheden fe J. aangehouden. Een honderdjarige. De heer P. Swagemakers te Nieuw-Vosmeer vierde Zondag zijn lOOslen verjaardag. Onderwijzer: „Jongens, jelui hebt den bloedsomloop nog met g<öd be- grepen. "Wanneer ik opmijn hoofd sta, Icopt het bloed me dadeljjik naar het hoofd, i Waarom schiet het me niet naar de beeneu, als ik op mijn voeten loop?" Leerling: „Omdat uw voeten niet zoo leeg zijn als uw hoofd, meneer." Ned. Herv. Kekr. Beroepen; Te Oudewater; D. Plantin- ga, te El burg. Gezel Keiken.. Beroepen: Te Helder; C. v. d. Woude, to Gorredijk Te Kol lom: W. S. de Vries, Ic Tzum Te Soerabaja (2de pred.) P. v. d. Spek, te Spijkenissc. Aangenomen: Naar Abcoude-Proost dij: N. Willemse, cand. te Amsterdam. Chr. Geref. Kerk. Bedankt: Voor LeerdamD.#Driessen, te 's-Gravenzande. Geief Gemeente. Beroepen; Te Ridderkerk: H. Kieviet, te Yeener.daal. Bedankt: Voor 's-Gravenpolder: H. Kieviet, te Vcenendaal. Intrede te Rijnsbnrg. Ds. de Waart, van Bunschoten, beroepen predikant bij de Gereformeerde Kerk te Rijnsburg, hoopt Zondagmiddag a.s. zijn in trede te houden. Ds. Impeta, te Katwijk. Naar gemeld wordt heeft ds. J. J. Impeta, geb. 30 April 1850, en sedert 19 Juni 1898 predikant der Geref. Kerk van Katwijk-aan- Zee, het voornemen dezer dagen emeritaat te vragen en zich te Kampen metterwoon te vestigen. Naar wij nader vernemen beeft ds. Impeta- dit emeritaat aangevraagd tegen 1 Juli a.s. In zijn openingswoord gaf de voorzitter een uitvoerige schets van de malcrieele zor gen, waarmede de predikanten en hun ge zinnen steeds te kampen hebben gehad en hoe het de Bond is geweest, die dit openlijk heeft willen uiten. Primair stond in den Bond de geestelijke zijde van het ambt voorop, doch wij vroegen geld, niet. uit. geld zucht, doch uit zucht naar zuiverder, vrijer, geëleveerde vervulling van het Ideëeie ambt. En wij vragen erkenning, dal onze mclieven 'eerlijk genieend zijn. Bij de vraag of de Bond zijn ideaal nader «s gekomen, zijn er Licht- en schaduwvlakken. Het leden tal bleef op gelijke hoogte, waaruit het ver trouwen in de leiding bl'ikt. De zow -n in de pastoriën zijn nog zoo groot, dal d.- cen- l.rtutie voor w-len niet on belangrijk is. De overwegend:- nveerderhtid der Iedpn behoort tot de Ned.-Herv. K<_rk. ongeveer 900 van de 1073. doch wij wensch~n volle, vol waardige, geheel in het bondrideaai levende leden, Doopsgezinden. Lntherschm. Remon stranten. zijn hier geen gasten, zij zijn vol komen deel gerechtigden. Als zoodanig zijn zij ook altijd door liet hoofdbestuur be schouwd en behandeld. Met genoegen noemt spr. vervolgens het overgroote succes van den Pensioenraad in de Nederd. Hc-rv. Kerk, waarover de verze keringsmannen van beroep verwonderd ston den. Spr. verwacht, dat de Pensioenraad straks de Raad zal worden voor alle predi kanten. Verheugend is ook de openbaarmaking van de wijze van aanslag door den RaadT van Beheer. Hoewel het nieuwe Hervormde reglement op de predikantslractementen een overwin ning was, eischen de feiten een voortduren de inwerking van dit denkbeeld- Uit de jaarverslagen bleek, dal hel leden tal 1073 bedraagt, waarvan 903 dienstdoen de en 91 emeriti-predikanten, benevens 31 studenten en 43 buiten het ambt. Het financieel verslag sloot met een na- deelig saldo van f 498. Na eenige .besprekingen werden de ver slagen goedgekeurd. De begrooting werd vastgesteld lot een be drag van f 15.000 aan ontvangsten en uit gaven. In de vacaUire-ds. J. J. Meyer werd tot hoofdbestuurslid gekozen ds. M. W. J. van Linschoten uit Oudshoorn. Tot lid van het dagelijkscli bestuur werd benoemd ds. B. Klein Wassink. Dr. J. R. Callenbach, uit Rotterdam, hield vervolgens een inleiding over het onderwerp Hoe krijgt men een beroep?" Spr. conclu deerde, dat indien er geen beroep komt, hij tot de proponenten zou willen zeggen - „wordt hulpprediker volontair in een of ander opvoedingsgesticht, desnoods voor niet meer dan kost en inwoning; maar werk, werk trouw." Tot predikanten zegt spr.: „Laat u niet verbitteren, een verbitterd predikant is een steen des aanstoots, waarover menigeen struikelt; richt uw ook omhoog op God; doel het werk, waartoe gij geroepen zijt, met trouw en zoekt naar wat er goeds in is. uwe gemeente: er is meer goeds dan gij denkt. Bovenal, blijft dienaren van Christus Op dit referaat volgde een uitvoerige ge- dachtenwissehng. In zake het program voor 1926 sprak de vergadering zich uit, om in het midden van het Ned. Kerkelijke leven bij voortduring de norm stellen van een toereikende predikants bezoldiging bij volwaardige ambtsvervulling om krachtig te ijveren voor een afdoende regeling der predikantspensioenen, met name door in de Hervomrde Kerk de eerstp pogin gen daartoe zooveel mogelijk te steunen; om zonder ophouden de aandacht te ves tigen op het probleem der te kleine gemeen ten en der groote steden, tot bevordering van evenredigheid tusschen den omvang van hef arbeidsveld en het aantal evangeliediena ren; opdat het welslagen van het werk van den predikant in zijn gemeente ook door deze voorwaarden van meer stoffelijks» aard bevorderd worden moge. Daarna werd de vergadering gesloten. School- en weiktninen. Zaterdag werd de algemeenc vergadering van de Centrale Vereenóging voor Schooi en Werktiuincn tö Amsterdam gehouden. Uit het jaarverslag bleek, dat de vereeni- RECLAME. Oh! Oh! An? Au? Mijn lendenen? Veriies geen tijd! Probeer niet ven alles! Vernietig de oorzaak van uw me! in originede verpakking mei den oranjen band. Masseer bovendien mei Spirosal -oplossing /;<8ayA' hef eenige wrljfmlddel. del diep ln de huid dringt. Wan! Aspirin en Spirosal Genezen D geheel en al! 36r'G ging goed werk verricht en mede door haar streven in het verslagjaar eeriige nieuwo tuinen konden worden geopend tc Haar lem, Heemstede, Leiden en Almelo, waar door aan 700 kinderen de gelegenheid kon worden gegeven aan dit gezonde en nut tige werk deel te nemen. Er zijn thans op 35 plaatsen 41 school min en, waar ongeveer 7000 kinderen werkzaam zijn. Te Deventer Enschedé, Alphen a. d. Rijn e.a. plaateen zijn de voorbereidingen nog aan den gang om tot de stichting van school-werktuincn te geraken. Boomplafitdagen werden voor al in. Brabant en Drente gehouden, terwijl Leeuwarden en Arnhem hiertoe het voor nemen koesteren. Vooral het Staatsbedrijf ziet hierin een middel, om bij de jeugd be langstelling voor het bosch te kweeken. Te Hilversum komt spoedig de derde fcchoolwerktuin In het Noorden des lands wint de beweging tot nog toe weinig veld, te Groningen bestaan echter plannen tot stichting van tuinen. De heer jhr. G F. van Tets bedankte als voorzitter. Door den waarnemen den- voorzitter, den heer J. Hovens Greve werd hem dank ge bracht voor al hetgeen door hem in het belang der vcreeniging werd gedaan. De heer C. L. van der Graaf werd als bestuurslid herkozen. De heer F .Beemer, te Hilversum, ont vouwde het plan van den Cursus voor leiders, in 1926 te Zutphen te houden, in het begin van Augustus. De cursus zal i dagen duren; behalve voordrachten door bevoegde personen, zullen excursies in de omgeving worden gemaakt. De heer Hovens Greve verklaarde zich bereid, zoolang als voorzitter op te tre den, totdat in deze functie door de verkie zing van een nieuwen voorzitter zal zijn voorzien. RECLAME. Het beste geneesmidd I voor een trage lever, echele hoofdpijn, verstopping en slechte spijsvertering is een dosis Foster's Maagpillen. Deze piTlen regelen de vloeiing der gal van de lever naar de Ingewanden. Nu en dan een dosis Foster's verzekert goede werking van lever en inge wanden, en is hel beste voorbehoedmiddel tegen een slechte gezondheid Prijs per fla con van vijftig versuikerde pillpn f 0.65: in apotheken en drogistzaken. 3655 'Dood gereden Maandag- fkvond omstreek? 8 uur bevonden zich nabij 'de Oosteinderbrug onder Hillegom oen auto, een motorrijwiel cn de tram ongeveer op het zelfde punt. De auto reed midden op den brecdon weg, week naar liDks uit en reed het motorrijwiel met zooveel kracht aan, dat dit met den berijder en den duo-berijder aan de andere zijde van de rails precies vóór de tram heen. terecht' kwam.»De duo-rijder E. R. V., 19 jaar, leerling der M. T. S. te Haarlem, wonende in Den Haag, kreeg een «-hcdeltractuur en is spoedig na aankomst in Iluize St-Josc-ph overleden. De politie heeft den auto-eigenaar v. T. en den chauffeur K. in arrest gesteld en besfag gelegd ui' de auto. Door een auto overredenen gedood. De 8-jarige B. van S., wonende in de v. d. Werfstraat, le Den Haag. had in de Douzaslraat, aldaar, een boodschap ge daan cn wilde met een kameraadje van on- g.: veer denzelfden leeftijd naar huis gaan. Zij liepen het trottoir af en den rijweg over, zonder le bemerken, dat in hun on middellijke nabijheid een zware vrachtauto, welke zand vervoerde, naderde. De chauf feur, de 19-jarige J. B. J. W. reed met een zeer malige snelheid en gaf volgens getui genverklaringen ook behoorlijk signalen. De beide jongens schijnen echter geen erg in de auto gehad tc heiden, tenminste, zon der uit tezien wilden ze de straat oversteken. Een der beide knaapjes liep onder de auto, de ander is met den schrik vrijgekomen. De chauffeur remde uit alle macht, maar daar 'de straat eenigszins helt in de richting van Boetzclacrlaan kon hij zijn wagen niet oogen ■blikkelijk tot stilstand brengen. Het knaapje .vrerd over een afstand van ongeveer 12 M. meegesleurd en bekwam zoodanige verwon dingen, dal de dood oogenblikkelijk intrad. Een deskundig onderzoek wees uit dat de remmen van de auto niet goed in orde wa- ren; de politie heelt de auto in beslag geno men en naar het hoofdbureau gebracht ten einde na te gaan of het maximum gewicht, dat toelaatbaar gesteld is, ook overschreden was: De politie is echter van meening, dat den chauffeur geen schuld treft en dat het ongeluk alleen le wijten zou zijn aan de on oplettendheid van het kind. Een-a nt i-militairis tis ch paard. Toen da kornet Van S., wooc-nda Prins Esüritslaan, te Den Haag, Zondagmiddag op een gehuurd paard reed, wierp de vier- Aoeter zijn berijder op den Scheveiiir^sche- weg bij de Promenade op den grond. De jonge man bleef bewusteloos liggen. Hjj moest door den G. G. D. naar den Oentralen Post vervoerd worden. Een juist passeerend huzaar, L., dia heit ongeval gezien Bad, wilde zich met het wegbrengen vnn het paaru belasten. Hij besteeg het.... en werd op zijn beurt er af geworpen bij de Bad huisstraat. Met een gebroken been werd de Ihuzao r naar het militair hospitaal over gebracht. Hel paard werd door een agent van politie aan den teugel naar de manege teruggeleid, hetgeen verder zonder onge vallen geschiedde. Demonstratieve slaaksters. .Zaterdag is door de Schiedamsche- politie assistentie verleend in een cartonnagefa- briek in de Boterstraat aldaar, waar een ''dertigtal meisjes in staking was gegaan. De 'i RECLAME. Hotel - Café - Restaurant Steens 1 raat 59 Telef»«n 129. Lunch f 1.00. - Diners f 1.50 sn f2.00, per abon. fl.30. MT Vergaderzaal disponibel. 36CS Branden. Zondag brandde de villa „Bosehzicht" le Uden, staande langs den weg Uden-Volkel tol den grond toe af. De villa was gedurende den laatslen tijd onbewoond. Men vermoedt, dat hier kwaadwilligheid in het spel is. Gistermiddag halfdrie is in de Poeleslraat. te Groningen de zolderverdieping van de banketbakkerszaak van J. Venhuizen geheel uitgebrand.; er is bovendien groote water schade. De brandweer was het vuur spoedig meester. Verzekering dekt de schade. Inbraak. Te Roermond is gisternacht ingebroken in bet kantoor van Dotaris v. K. De dieven, twee in getal, had den een met zeep besmeerde ruit ingedrukt. Kasten en laden werden onderste boven ge haald. Een groote brandkast, waarin diverse bescheiden bewaard worden, wertl gefor ceerd. De voorplaat werd ten deele openge scheurd. Met een boor werd geprobeerd de kast verder te openen. Dit is evenwel niet gelokt. Er wordt niets vermist. Brandstichting? In den nacht van Zaterdag op Zondag bevonden zich twee politieagenten in de nabijheid van het kerk hof te Eindhoven en zagen omstreeks half- twee een persoon, z/ïjh kous staan -uitwringen. Ze herkenden hem als J., uit Woensel, die minder gunstig bekend staat. T0311 de agen ten een eindje doorgéloopen waren, zagsn. zo plotseliig rook achter de woning van de Plaatsing gedenksteen te Hoofddorp/ Naar wij vernemen is de plaatsing van den gedenksteen van de Jcugdkapel annex kosters woning, die naast de Ned.-Hervormde kerk te Hoofddorp gebouwd wordt, bepaald op Donderdag 15 April a.s. Deze plaatsing zal een eenigszins officieel karakter dragen en in tegenwoordigheid van het kerkbestuur en lokaalcomitê, met een toepasselijk woord geschieden door ds. D. Bax. De nieuwe Pins X-school te Wassenaar. In tegenwoordigheid van vele genoodigden en belangstellenden werd Maandagmorgen de nieuwe Pius X-school aan den Driesprong te Wassenaar plechtig in gebruik genomen. De kwestie-Geelkerken. In het gebouw „De Eendracht" te Rot terdam is een bijeenkomst gehouden van belijdende leden deT Geref. Kerk te Rot terdam en omliggende gemeenten, die zich bezwaard gevoelden door de handelingen van de Asser Synode. De vergadering telde ongeveer 250 per sonen en schaarde zich in meerderheid aan den kant van dr. Geelkerken. Er werd be sloten tot krachtige organisatie. Bond van Predikanten In hotel de „l'Europe" te Utrecht, werd de jaarvergadering gehouden van den Bond van Nederïandsche Predikanten, onder voor- zifterschap van dr. A. J. M. de Vrijer, uit Amsterdam. In dat uur van mijn- verjonging begon ik u lief te hebben, Roxalanne". Roxalanne bief het hoofd op naar het mijne terwijl ik sprak. Haar oogleden tril den, een merkwaardige glimlach speelde om haar lippen. Toen liet zij het hoofd weer hangen en legde het tegen mijn borst; zij zuchtte en begon zacht te schreien! „Neen Roxahmne, tob nu nieL Kom kind, het is je gewoonte niet om zwak te zijn". .,Ik heb u verraden!" kermde zij. „He ben het die u naar bet schavot zend". Jfa., ja, ik begrijp je wel", zei ik, haar bruine haar streelend. „Niet geheel en al Be had u zoo lief; ge hebt geen idéé hoezeer ik dien morgen ge leden heb toen mademoiselle de Marsac op Lavódan kwam. Eerst was het alleen de gedachte dat flt u verliezen moest; dat ge uit mijn leven zoudt verdwijnen, dat ik u niet meer zien zou u dien ik in mijn hart een plaats had gegeven. Ik noemde mij zelf dien morgen een dwaas omdat ik mij had voorgesteld dat ge mij lief hadt; hel was mijn ijdelheid die mij deed verbeelden dat er genegenheid voor mij was in uw houding tegenover mij. Ik was boos op mij zelf en ik had o zoo veel verdriet. En 'toen later, toen ik in den rozen tuin was, toen kwam u naar mij toe. U herinnert u hoe u mij in uw armen nam en hoe u mij toonde dat het niet alleen ijdelheid van mij geweest was. U hadt met mij gespeeld: zelfs toen verbeeldde ik mij dat u niet mij speelde, dat ik er onder kon lijden was u misschien onverschillig, ik was een amusemenlje voor u om het eentonige verblijf bij ons wat aan te vullen". „Roxalanne arme Roxalanne", fluis terde ik. ,.En daarna veranderde mijn bitterheid, mijn smart in toorn tegenover u. Ge hadt mijn hart gebroken en naar ik meende met opzet Daarvoor wou ik u straffen. Ach. en dat niet alleen misschien. Ik denk dat ex ook jaloerschheid bij kwam Als ge dan niet de mijne zoudt zijn, aan een ander zoudi ga ook niet foehehooren. En in die stem ming vertiet tk Lavédan. ik zei aan mijn vader dat ik naar Auch ging. naar* mijn zuster, maar ik vertrok naar Toulouse en verraadde u aan den grootzegelbewaarder. Ik had het nauwelijks gedaan of ik zag er het afschuwelijke van in en ik haatte mij zeil. In mijn wanhoop gaf ik mijn reis naar Auch op en keerde zoo spoedig mogelijk te rug, hopende u nog te kunnen waarschu wen. Maar te Grénade zag ik u reeds om ringd door soldaten. En daar te Grénade ver nam ik ook dat u Lespéron niet waart. Kunt u mijn doodsangst toen niet J>egrijpen? Ik was reeds wanhopig over mijn daad u te hebben verraden en nu nog daarbij die me- dedeeling van mijnheer de Marsac. En toen begreep ik dat ge ara persoonlijke redenen uw naam verzwegen had. U was misschien niet verloofd; dat had u mij im mers plechtig verzekerd; misschien was uw verklaring tegenover mij oprecht geweest, een bekentenis waar een jong meisje naar luisteren mag". „Dat was zoo, Roxalanne, dat was zoo!" riep ik uit. Maar zij ging voort: „Dat het portret van mademoiselle de Marsac in uw bezit gevonden werd was iels dat ik mij niet verklaren kon; maar toen vernam ik dat ook Lespérons brieven en papieren bij u gevonden werden, zoodat dit er bij behoordè. En nu mijnheer Zij zweeg en zoo lag zij tegen mijn borst te schreien, te schreien van bitter verdriet en berouw; hel was of zij hn.y zelfbehcer- sching nooit terug zou krijgen. „Het was alles mijn schuld, Roxalanne", zei ik, „en indien ik den prijs moet betalen dien zij van mij eischen, zal di,e niets te hoog zijn. Het was een laffe zaak die ik op mij genomen had en waarvoor ik onder een anders naam in Languedoc aankwam. Ik wou dat ik het u verteld had,toen dat plan voor 't eerst bij mij. opkwam. Later werd liet onmogelijk". „Vertel het mij nu", smeekte Zij. „Verte! mij wie ge zijt". Ik was op het punt het mee le deel en: het was een harde strijd voor mij. Maar plotseling weerhield mij de gedachte hoe zij misschien voor mij zou terugdeinzen, want nu zelfs kon zij misschien denken dat ik liefde gehuicheld had voor schandelijke doeleinden en dat ik daarom had gezwegen. Gedurende de weinige uren die mij nog over bleven wou ik tenminste heer en meester wezen van mijn eigen hart Wanneer ik dood was want ik had weinig hoop op hpt slagen van Caslelroux' pogingen zou het er minder op aankomen en misschien zou zij jegens een doode barmhartig zijn. „Ik kan niet, Roxalanne. Zelfs nu nog niet. Het is te min! Indien zij Maandag het vonnis ten uitvoer brengen, zal ik een brief voor je achterlaten, waarin ik je alles mededeel". Zij huiverde: een zucht ontsnapte aan haar borst. „Zij zullen hel niet ten uitvoer brengen! Dat zal niet! Zeg dat ge u zelf kunt ver dedigen, dat ge niet de man zijt, voor wie» ze u houden!" (Wordt vervolgd). Naar het Engelsch van RAFAëL SABATINL 'w „Een dame?" riep ik uit en ik dacht da delijk aan Roxalanne. „.Mademoiselle de Lavédan?" Hij knikte bevestigend. „Ja", zei hij. „Zij schijnt diep bedroefd te zijn." Ik verzocht hem haar dadelijk binnen te laten en zij kwam. Caslelroux verwijderde zich en sloot de deur en wij waren alleen- Toen zij haar mantel en kap afdeed en ik sag hoe bleek zij was xen de roode randen om haar lieve oogen getuigden van tranen en -slapelooze nachten, scheen al mijn eigen smart te verdwijnen door het aanschouwen van haar droefheid. Wij stonden een oogenblik tegenover alkander zonder een woord te spreken. Toen rioeg zij de oogen neder en trad een schrede nader en stamelend, aarzelend fluisterde zij: „Mijnheer, 0 mijnheer". In een oogenblik stond ik naast haar en '.«ad haar in mijn armen gesloten, met haar bruine hoofdje tegen mijn schouder. yHoxalannc!" fluisterde ik zoo gerust stellend als ik kon. „Roxalanne". Maar zij achtte vrij le komen uit mijn armen. j.Laat mij los. mijnheer", smeekte zij met wen merkwaardige trilling in haar stem. „Raak mij niet aan. U weet niet u weet niet Tot antwoord hield ik haar nog vaster omkneld. „Ik weet het wel, kleintje", fluisterde ik, „en ik begrijp hel heel goed". Na die woorden stribbelde zij niet langer tegen en zij scheen slap en hulpeloos in mijn armen te liggen, „Weet u het", vroeg zij, „weet u dat ik u verraden heb?" „Ja", antwoordde ik eenvoudig. „En u kunt het mij vergeven? Ik zend u naar het schavot en u verwijt het mij niet? O mijnheer, ik knn het niet overle ven". „Stil kind", fluisterde ik. „Hoe zou ik het je kunnen verwijten? Ik ken de reden immers waarom je het deed". ,,Niet geheel, mijnheer, u kunt het niet welen. Ik had u lief. Ik heb u nog lief. O, het is nu geen oogenblik om die woorden te verzwijgen. Als ik ze te vrij uitspreek en ongepast ben voor een jong meisje, ik, ik „Niet te vrij, niet ongepast mnar o, als het liefste meisje in heel Frankrijk, mijn Roxalanne!" viel ik haar in de rede. „Mijn ziel was ziek, ik was met zonden be laden toen ik aankwam in Languedoc. Ik had geen geloof in eenige menschelijke deugd, ik geloofde niet in de eerlijkheid van een man of de deugd van een vrouw, even min als men honing in brandnetels zou zoeken. Ik was bedorven; ik mocht zulk een leven haast niet in aanraking brengen met het uwe. En toen te midden der rozen van Lavédan, in uw dierbaar gezelschap, Roxalanne, was het mij of er iels van het goede, het zachte en zuivere dat van u uit ging, overvloeide in mijn hart. Ik werd weer jong, ik werd een ander, een reiner mensch.

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 5