S. G. J. DE GROOT Dames- en Heeren-Reiskoffers AGENDA. Woordeinde 11 - Leiden - Teief. 706, SPORT." UIT DE OMSTREKEN. BUITENLAND. in Uw jRuis TELEGRAMMEN. Dinsdag. .fcruël (Grocnesteeg IC): Bijbelbeepreking. 8 uur nam. Kuisgebouw (Steenscliuur)Orde van de Sier in het Oosten. Spr. de lieer Kengen. 8 uur. Pieterskerk. Concertavond Marie de Petit. 8 uur. Zomerzorg: Lezing van den lieer J. C. Cliristiaanse over bet Gross-Glocknergebied. 8 uur. Woensdag. Leidsclie Schouwburg: N. V. Ver. Rotter- damsch Hofstad Tooneel „Madame la Mode". 8 uur. R.-K. Vakschool voor Meisjes (Koordeinde CO): Tentoonstelling van vervaardigd werk. Van 45 uur en 70 uur nam. Katwijk-aaD-Zee (Gemeentezaal): Ds. P. Zandt, uit Delft Halfacht nam. Sassenbeim, (K.S.A.-gebouw): Nar- cissententoonstelliirg. Van 29 uur nam. De apotheek van de „Hulp der Mensch- heid". Hooigracht 48, is altijd geopend, doch van n.m. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoed-receplen. Alleen voor leden van dat fonds. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 12 tot en met Zondag 18 April a s. waargenomen door de apotheken van de heefen: A. J. Donk, Doeza- straat 31, telefoon 1313 en G. F. Reyst, Stccnslraat 35, telefoon 136. RECLAME. 3661 VOETBAL. Bet Nedcrlandsch Elital. Mag Quax meespelent In de plaat® van Van der Meulen is Quax (A.D.O.) aangewezen om tegen MuitscLland mede te spelen. Het „Vader land" meldt echter dat zich met Quax het eigenaardige geval voordoet, dat zijn ver- ecnigingsbestuirr hem voor drie maanden geschorst heeft wegens het niet meespelen tegen 8.V.W. in Gorinchem, op 2en Paaschdag, zonder van zijn wegblijven ken nis te hebben gegeven. Quax daarentegen verklaart zijn voorzitter daarvan kennis te' hebben gesteld. Hoe het zij, van het BoncTs bureau is van A.D.O. geen bericht omtrent deze schorsing ingekomen zoodat do A.D. O'er wel zal meespelen. De Engelsche league. Hudderslicld Town kampioen. Gisteren won Huddersfield Town met 30 van Bolton Wanderers, waardoor zij voor de derde maal in successie het kampioenschap liceft behaald. KORFBAL. Om het Westelijk kampioenschap. Is Fluks kampioen? Voor a.s. Zondag is ingelascht de wedstrijd ExcelsiorFluks om het kampioenschap der Westelijke eerste klasse. Hieruit blijkt dus dat de N. K. B. Fluks reeds als kampioen be schouwt. Om het Oostelijk kampioenschap spelen Kaas en E. K. C. A. legen elkaar. Standen West I Zuid. We laten hieronder twee ranglijsten der Zuidelijke le klasse volgen. In de eene komt Dordrecht nog voor, en daaadoor wijst deze lijst den grootsten achterstand aan. Dordrecht heeft n.l. nog te spelen thuis tegen: Fluks, Velox en D.K.C.uit tegen: Fluks Vitesse. Verder moet nog ge speeld worden de wedstrijd DectosO.S. G.R., die dus in de ranglijst zonder Dor drecht de eenige te spelen wedstrijd is. Waarschijnlijk worden al de door Dor drecht te spelen wedstrijden door die ver- eeniging gewonnen gegeven, wat voor Fluks twee, voor do andere ploegen één regle mentaire overwinning van 5O beteekent. De standen zijn: gsp. gw. gel. vrl. pnt. v.t. gem. II. K. V. 11 9 1 4 19 45—22 1.36 O. S. C. R. 13 7 4 2 18 39—32 1.38 Fluks 12 7 2 3 16 45-30 1.33 Deetos 13 7 2 4 16 40—42 1.23 Velox 13 4 3 6 11 37—39 0.85 Vitesse 13 4 3 6 11 39—48 0.85 D. K. C 13 3 1 9 7 39—44 0.54 Dordrecht 9 0 2 7 15—42 0.00 *Y 2 verl. jr. Fluks 12 7 2 3 16 45—30 1.33 O. S. C. R. 11 5 1 2 14 32—31 1.27 H. K. V. 12 7 1 4* 15 33—21 1.25 Deetos 11 6 1 4 13 32—35 1.18 Vitesse 12 4 2 6 10 35—44 0.83 Velox 12 3 3 6 9 35—39 0.75 D K. C. 12 2 1 9 5 32—42 0.41 WIELRENNEN. Dcor Oefening Sneller. De gehouden GO K.M. belrouwbaarheids- ril om de Van Lccuwens-lauwertak, had het volgende resultaat: A-klasse: 1. Lobbes, 2. W. Moolcn, 3. Tork d. J. P. Kersbergen. B-klasse: 1. Schuiling, 2. Moes, 3. Geurs, d. Brouwer. Veteranen: 1. II. v. Heijningen 2. Daniels. Aan het keerpunt waren alle deelnemers bij elkaar. Er werd snel gekeerd en met een tempo, dat alle verwachting te boven ging maken \V. Moolen, I. Mooten en K. Mooten, J v. Vliet, Lobbes, Moes, Gebr. Kersbergen, Schulling, Danieels, Tork en Warnar zich los van de overigen. Lobbes bleek de sterkste te zijn, hoewel W, Mooten flink partij gaf. A.s. week zal cr eveneens om een lauwer tak gereden worden en zullen de krachten el kaar niet minder bekampen dan j.l. Zondag. Hoe Tonani voor lekke banden zorgde. In Italië is een rit gehouden over meer dan 2000 K.M., zulks in navolging van den „Tour de France". Bij de Zondag verreden laatste étappe klaagde een groot aantal rijders over ban dendefect, doch tenslotte werd de oorzaak ontdekt. De renner Tonani werd er name lijk op betrapt dat hijschoenspijkers over den weg strooide 1 't Lijkt ons een afdoende manier om zich van concurrenten, die volgen, te ontdoen, maar intusschen is het toch niet onwaar schijnlijk dat men gerechtelijke stappen tegen Tonani zal doen, terwijl hij bovendien gediskwalificeerd zal worden. Weshalve de „gTap" nog wel eens duuT kan worden 1 BILJARTEN. Om het wereldkampioenschap. De lijst der inschrijvingen voor het, we reldkampioenschap biljarten is gisteren gesloten en bevat de namen der volgende spelers: Dommering (Nederland), Moons (België), Soussa (Egypte), Darantière (Frankrijk), Léger (Frankrijk), Garric (Frankrijk). De wedstrijd begint op 15 April en zal zeven dagen duren. lederen dag worden er vier matches gespeelde Kampioenschap L. B. B. De uitslag der voorwedstrijden om het kamp. le kL L.B.B., gehouden op 12 April in café „Zomerlust", luidt als volgt: car. brt. h.s. gem. B. de Roo 200 69 16 2.89 0. H .v. d. Voort 165 68 13 2.27 B. Mastenbroek 121 53 13 2.28 J. v. d. Berg 200 63 23 3.77 Hedenavond voortzetting. DUIVENSPORT. De Ooievaar (Wassenaar). Wedvlucht vanaf Roosendaal. De duiven werden om 8 uur losgelaten en kwamen als volgt aan: 1. C. Sijbesma 9 uur 11 min. 43 s.;' 2. W. Donders 9.12.11; 3. H. Gordijn 9.12.34; 4. P. van Rijn 9.14.22; 5. W. Donders 9.14.57 G. C. Sijbesma 9.15.9; 7. W. Knijnenburg 9.15.25; 8. P. van Rijn 9.16.7; 9. Idem 9.1G.19 10. Idem 9.16.25; 11. W. Donders 9.16.41; 12. A. de Smit 9.17.19; 13. Idem 9.17.27; 14. W. Knijnenburg 9.18.27; 15. W. Donders 9.20.30; 16. W. Knijnenburg 9.21.53. „Steeds Sneller" (Noordwijk). Oefcnvlucht vanaf Roosendaal, waaraan door 99 duiven werd deelgenomen. Hier voor waren 20 prijzen beschikbaar gesteld. Waarschijnlijk waren de vogels om 0 urn- losgelaten. De prijzen werden gewonnen door de volgende leden: 1. J. v» Exter 10 u. 38 min. 12 sec. 2. Idem 10.38.66. 3. Idem 10.38.20. 4. J. Rakhorst 10 44.6. 5. C. Caspcr 10.48,19. 6. Q. v. d. Meulen 10.51.1. 7. N. Meijer 10.53.15. 8. L Steenvoorden 10.55.45 9. J. v. Exter 10.55.47. 10. Idem 10.55.54. 11. B. Haasnoot 10.58.17. 12. Idem 10.58.17. 13. De Ridder 11.5.25. 14. C. Casper 11.8.0.15. B. Haas noot 11.8.28. 16. H. H. Deijselbloem 11.9.33 5. 17. P. M. Bosman 11.11.23. 18. De Ridder 11.13.25. 19. B. Haasnoot 1.15.41. 20. Ruigrok 11.15.41 5. RECLAME. 3662 Voorschoten. Gemeenteraad. (Voorzitter: E. Vernède, burgemeester. Afwezig met kennisgeving de hoer J. J. Dijkman. Ka opening door den voorzitter worden door den waarn. secretaris de notulen van de vorige vergadering voorgelezen en on veranderd vastgesteld. Als ingekomen stukken worden voor ken nisgeving aangenomen: Procesverbaal van kasopname van boeken en kas van den ont vanger der gemeente, een rapport betref fende de controle der boeken van het Gas- en Waterleidingbedrijf en de Voorschoten- sche Woningbouwvereeniging en een aantal missives van Ged. Staten, waarbij o.m. een aantal goedgekeurde raadsbesluiten. Bij het jaarverslag van de schoolcommissie verzoekt de beer J. A. Mens B. en W. or.der de oogen to willen aen de wensche- lijkheid van hot vervolgonderwijs, indien de kosten voor de gemeente niet te zwaar werden. Hieraan zal worden voldaan. Aan den raad wordt medegedeeld, dat Zaterdag T7 April a.s., voormiddags van 8 Va uur tot 9y, uur aan bet slation ter bezichtiging zal aanwezig zijn een propa- gauda-wagen voor geheelonthouding, zulks naar aanleiding van een ontvangen schrijven van de geheelonthouders onder het Spoor- en Tramwegpersoneel. Op een verzoek van A. P. Hooymans om ontheffing schoolgeld voor een pleegkind, zullen B. en W. nader advies uitbrengen, evenals op een verzoek van een aantal bewoners van den Yeurscheo weg, voor door trekking kabel electriciteitevoorziening. In de eerstvplgende vergadering zullen B. en W. met een voorstel komen om het smalle laantje langs den spoordijk al of niet te doen vervallen, zulks naar aanlei ding van een ontvangen verzoek, waarin gewezen wordt op 'de totstandkoming van de breede Ora'ijekr.de, waardoor dit laantje overbodig wordt. Door den dienst van weg en werken der Ned. Spoorwegen wordt de vrijkomende grond benut voor verbreeding van het tweede perron en zaf voor een afsluiting worden zorggedragea Inzake hondenbelast ng worden ontheffin gen of verminderingen verleend aan W. B. v. d. Klauw, Wed. J. jYaaijer en A. van iYianen. Het vermenigvuldigingsgetal voor de g:m. inkomstenbelasting wordt vastgesteld op 1.3. Do verordening paardenmarkt wordt in dien zin gewijzigd, dat verscherpt toezicht geliandhaaid kan blijven en zoolang als de Inspecteur dit noodig oordeelt Zulks met besmettelijke veeziekten. Aan den heer H. V3n Amcron, boekhouder kassier van de bedrijven wordt over 1925 wegen extra diensten een gratificatie toe gediend, evenals het vorige jaar, van f150. Het reglement van orde voor den raad wordt in dien zin gewijzigd, dat bij be noemingen, zooals bijv. bij leden der stem- bureaux niet voor ieder persoon afzonderlijk een stemming behoeft plaats te hebben, maar allo leden op een stembriefje kunnen w orden geplaatst. Na deze wijziging worden tot leden der sterrbureaux benoemd: Hoofdstembureau: voorzitter: bur gem: es ter E. Vernède. Leden: L. H. v. Wissen; C. Eggink Sr.; iW. A. A. J. Baron Schimmelpanninck v. d. Oye; W. G. Duynisveld. PI. leden: J. Braggaar; J. A. Mens; A. Verboom. le stembureau: voorz'tter: burg.meester E. Vernède. Leden: J. F. de Kleermaeker; W. A. A. J. Baron Schiitmelpenninck v. d. Oye. PI. leden: J. L. H. v. Wensen; K V. d. Ende. 2e stembureau: Voorzitter: L. H. van Wissen. Leden: .1. Braggaai; A. Verboom. Pl.v. leden: C. J. A. Schrassert Eert; J. W. Bakker. 3de stembureau. Voorzitter C. Eggink Sr., leden J. A. Mens, J. J. Dijkman, plv. leden D. J. v. Oudenburg, J. II. v. Ullelen. 4de stembureau. Voorzitter W. G. Duynis veld, leden D, Limburg, J. Taal, plv. leden J H. Romijn, W. Meijer. Door den raad worden B. en W. gemach tigd bij Ged. Staten te reclameeren tegen een aanslag grondbelasting. Naar da mee ning van B. en W. is de aanslag betredende onbebouwde eigendommen niet juist, ver schillende perceelen zijh bestemd voor open baren dienst. B en W stellen vervolgens den raad voor zich in het vervolg voor controle boo- ken cn kas. bedrijven en gemeente-ontvan ger le doen bijslaan door het centraal bureau voor verificatie en finaneieele ad viezen vaD de Vereeniging van Ned. Ge meenten. De controleur, die reeds enkele bedrijven naziet, kan de verhouding niet goed nagaan tusscben gemeente en bedrij ven. Indien B. en W., die tot dusver de con trole hadden over de boeken en ka3 van den gcmaenle-onlvanger, zich door dit bu reau laten bijstaan, voelen zij zich ontlast van een omvangrijke laak. De kosten zullen waarschijnlijk slechts f 180 hooger worden. L raad vereenigt zich met dit voorstel Door een bouwer van een 12-tal midden standswoningen aan den Rijndijk is hel ver zoek tot den raad gericht van de bouwver ordening te mogen afwijken. Door den raad wordt de breedte der straat bepaald op 5 Meter in plaats van 10 M. Do straat lusschen de huizen moet bestraat worden. De ge meente neemt na voltooiing straat en rio- leering onder haar beheer en zal straatver lichting aanbrengen. Enkele besluiten comptabiliteit, af- en overschrijvingen, worden z. h. stemming genomen. Met ingang van 1 Juni, de datum waarop de nieuwe openbare school en conciërge woning gereed zijn, wordt lot concierge be noemd de gemcenlebode C. v. Meurs Jr. Bij deze functie is inbegrepen het genot van vrije woning en vuur. Een eventueele kleine geldelijke belooning kan later worden ver leend. Door P. v. d. Bent is ontheffing verzocht inzake schoolgeld, daar deze aanslag over eenkomstig de inkomstenbelasting is ge schied, wordt dit verzoek afgewezen. Aan B. en W. wordt een crediet toege staan van f 125 voor beplanting van de Oranjekade. 27 Iepen en 6 treurwilgen zul len worden aangebracht. De levering is na inschrijving opgedragen aan den heer Zoe temelk. alhier. Bij de rondvraag verzoekt de heer J. A. Mens in Den Haag le willen informeeren naar de werking van het rookverbod. In Den Haag is eenzellde verordening ontworpen als in Voorschoten Vooral door de onderwijzers wordt geklaagd over het rooken door kin deren. De heer J. Braggaar heelt de aangebrachte pijl gezien nabij hel Burg. Vernèdepark, maar gelooft niet, dat het verlangde resul taat is bereikt. De heer Braggaar zou bij de Directie willen informeeren naar dc moge lijkheid van doorbeslrating lusschen de tram" rails tot aan het punt waar de tram van de straat afwijkt. De Voorzitter verwacht niet, dat de maat schappij hiertoe bereid zal zijn en vestigt de aandacht op het wetsontwerp inzake verbreeding van den straatweg hetgeen reeds bij dc Tweede Kamer is ingediend. Niels meer aan de orde zijnde, sluit de voorzitter de openbare vergadering. RECLAME. Men houde steeds 'n fleschje bij de hand, het is voor U van onschatbare waarde: voor roode en ruwe handen; het be schermt Uw huid tegen scherpen wind I en verbranding door de zon. Verzachtend en beelend voor Baby's teere plekken, 't Zuiverste en goedkoopste van alles. 9270 DE ALGEMEENE TOESTAND. De ontwapening. Gistermiddag heeft het Volkenbonds- secretariaat eindelek het verwachte weige rende antwoord van Tsjitsjciin ontvangen op de tot de sovjet-regeering gerichte uit- nocdiging om deel te nemen aan (le werk zaamheden van de commissie van voorbe reiding voor de ontwapeningsconferentie, Tsjitsjerin's weigering om gedelegeerden naar een conferentie op Zwitsersch grond gebied te zanden is in 7.1s lange bladzijden gemotiveerd, waarbij vooral veel onaange naamheden aan het adres van de Zwitserse he regeering worden gezegd. Ondanks deze weigering is men in de Yolkenbondskringen toch geneigd aan te nemen, uat de eerste vergadering van de commissie van voorbereiding niet opnieuw zal worden uitgesteld. Da geruchten, dat Frankrijk opnieuw* nitsjsl zou hebben ver zocht, zijn in ieder geval 00 hel oogenblik nog onwaar. Een dergelijk verzoek zou ook moeilijk te motiveeren, z'jn, daar de Volken- bondsraad 111 Maart, toen hij 18 Mei als datum voer de eerste bijeenkomst vasthield, toch waarschijnlijk wel zal hebben inger zien, dat dit besluit de deelneming van Sovjet-Rusland uitsloot. Indien Frankrijk dus geen bijeenkomst van de commissie van voorbereiding buiten Rusland wenschte, had den Briand en Boncour hetzij een ander land als plaats van bijeenkomst moeten laten aanwijzen, hetzij toen reeds op uitstel hebben moeten aandringen, daar dit laatste althans nog beter zou zijn geweest dan een nieuw uitstel. Men gelooft daarom, dat de commissie van voorbereiding inderdaad op 18 Mei zal bijeenkomen, doch slechts een korte ver gadering met alleen een voorloopige ge~ dacLtenwisseJing zal liouden. DUITSCHLAND. z Het proces-Kutisker. In de eerste zitting van het proces Ku- tisker gisteren gehouden, waren van de elf beklaagden tien aanwezig. De koopn»an Stern is naar het'buitenland gevlucht. Al lereerst werd de eenige zich in hechtenis bevindende beklaagde Michael Holzmann, die onlangs door België is uitgeleverd, voorgeleid. Tegen Holzmann is nog een proces aanhanging wegens omkooping van den „Regierungsrat" Barte-k. De aanklacht tegen andere beklaagden loopt over het be drag ten nadecle van de statasbank, valscb- beid in geschrifte en medeplichtigheid hier aan. Spoedig na het begin van de zitting viel Iwan Kutisker in ODmacht. Daar bij het verdere verhoor van den beklaagde de medische deskundigen, na een aanval van hartzwakte, den beklaag de niet in 'staat achtten de behandeling verder bij te wonen, werd het proces afge broken cn tot Woensdagochtend verdaagd. Men schat, dat bet proces 4 maanden zal duren. ENGELAND. De kolencrisis Wetboek oyer Irak. lieden zullen, voor de eerste maal sedert het verschijnen van het rapport der kolen- commissie, de vertegenwoordigers van beide partijen tezamen komen om te trachten tot overeenstemming te geraken omtrent de in terpretatie van de voorstellen der cqpimis- sïe. Daar de quaestie voor het einde van deze maand moet worden opgelost is de re geering voornemens zelf het initiatief te ne men tot het bijeenroepen van de vertegen woordigers van beide partijen, zoo dit noo dig mocht blijken. Baldwin zou daartoe binnen een of twee dagen overgaan de onderhandelingen niet verder komen. Ook het Lagerhuis, dat heden weer bijeenkomt, zal zijn werkzaamheden, met uitzondering van de begrooting, uilstellen als dit noodig is voor het nemen van wetgevende maatre gelen om uitvoering te geven aan de voor stellen der kolencommissie, wanneer voor het einde van deze maand geen overeen komst tot stand komt. Ook is er sprake van, dat zelfs de behandeling der begrooling zal worden uitgesteld, wanneer het mogelijk blijkt vooraf een regeling inzake de kolen- quaeslie le treffen. 1 Een witboek, gisteren over Irak gepubli ceerd, toont met cijfers aan, dat Engeland in ruime male, en steeds meer, gevolg heelt gegeven aan den wensch, bij de verlenging van het mandaat over Irak door den Vol kenbond uilgesproken, dal er in de Koer dische districten zooveel mogelijk Koerden als ambtenaar zouden worden benoemd en de Koerdische taal bij dc administratie zou worden gebruikt. ROEMENIE. Heropening dei universiteiten. De regeering heeft besloten de universi teiten weer open te stellen, zonder één der sancties of formaliteiten die ten aanzien der stakende studenten voorzieD waren. Morgen zullen de eerste colleges weer ge geven worden. ZUID-SLAVIE. Weer een ministercrisis* Ten gevolge van een rede gisteren door Radit-s uitgesproken te Pakrac en waarin hij den minister van verkeer beschuldigt kolen van mindere kwaliteit voor de spoor wegen gekocht te hebben, is de minister, Miletits, afgetreden. CHINA. De strijd om Peking. Een gedelegeerde van Woe pci foe is te Peking aangekomen en heeft geconfereerd met Loe sjoeng lin, den aanvoerder der nationale strijdkrachten. Loe sjoeng lin heeft maatregelen getroffen voor de hand having van de orde te Peking door de mi litaire politie na de ontruiming van de hoofdstad door het' nationale leger, in af wachting der aankomst van Woe pei foe. VEREENIGDE STATEN. De verhouding tot Mexico Paniek op Cuba Een eisch om wijn en bier. De not a wissel ing met Mexico schijnt langzamerhand alle moeilijkheden lusschen beide landen uit den weg te zullen ruimen. De voornaamste kwestie, die geregeld werd, is dc overeenkomst volgens welke de oheconeessics, door Amerikanen verkregen vóór dc invoering der constitutie van 1917 voor 50 jaar bevestigd worden en verlengd kunnen worden, zonder dat de Mexicaan-, sche naÜODalisaliemaalregelcn van ecniger invloed kunnen zijn. U-it Havana meldt de „Times", dat uit onbekende bron plotseling panic-kgeruchten de ronde deden, welke een run op alle filialen der Royal Bank of Canada ten ge volge Kudden. Generaal Machado, de president der republiek, baande zich echter een weg dooi de menigte cn hield een rede tol hel publiek om te betoogen dat de bank genoeg garan ties had om al haar verplichtingen na te komen. Hij gaf zijn ecrewoord dat de vcer- lig miilioen dollar in het departement van financiën alle verplichtingen der bank zou den dekken en dat de millionnair Farano Falla Gutierrez hem gemachtigd had te verklaren dat hij zijn halve vermogen ter beschikking der bank had gesteld. Hij gaf den depositohouders den raad rustig naar huis le gaan om het erediet van hel land te helpen herstellen. De president werd toegejuicht en op ds schouders naar huis gedragen cn dit hielp om de paniek te doen bedaren. De commissie uit den Amerikaanselieii Senaat, die thans bezig is met een enquête naar de werking en de eventueele wensche- lijkheid van wijziging der droogleggings-; wet, heeft Vrijdag den voorzitter van de Federation of Labour, William Green, ge hoord. Deze vroeg „uit naam van 15 mii lioen arbeiders" de wet zóó te wijzigen, dat de verkoop van lichte wijnen cn bier weer wordt toegestaan „Ik waarschuw de senatoren, aldus de heer Green, dat de onrust onder de arbei ders voortdurend toeneemt en tevens de afkeer van congresleden, die „droog" zijn in bun woorden, maar „nat" in hun da. den. Het leven van millioenen is in gevaar, nu zij er wel toe moeten overgaan, gevaar'' lijke brouwsels te drinken, vervaardigl door verboden distilleerderijen." BUITENLANDSCH GEMENGD. Een ongelukkige reis. Een droevig incident deed zich voor gedus rende den overtocht van de „Aufa", dia A'rijdag j.l. van Noord-Afrika te Marseille aankwam. De tweede stuurman pleegde zelf moord, ten einde te ontkomen aan de straf welke op hem zou kunnen worden toegf past. De man had ter reede van Tanger clandestiene inscheping vergemakkelijkt van tien Marokkaar.sclie reizigers, van wie ef gedurende de reis drie stierven, waardoor ds „blinde passagiers" werdm T»T:t. Aardstorting te Lei^sig. Gistermorgen is in een dor stadsuilbi dingen plotseling een aardmassa van mher dan 60 kub. M. ingestort, waardoor tal van arbeiders bedolven werden. Een hunner werd gedood, terwijl verscheidene anderen verwond werden. De Avatsjinski in werking. Volgens een bericht uit Moskou verlooiit de vulkaan Avatsjinski op Kamtsjatka den laatslen tijd een krachtige werking. Groote hoeveelheden lava worden uitgeworpen, ter-< wijl tot ver in den omtrek de grond met asch is bedenkt. De naaste omgeving van den vulkaan is ontruimd. Tot dusver hebben geen persoonlijke ongelukken p'aats gehad en is sleehls betrekkelijk geringe schade aangericht. De bevolking verkeert evenwel in een paniekstemming en vreest het ergste. Brand te Santiago. Te Santiago de Chili zijn hel theater Es- meralda en een aangrenzend schoolgebouw afgebrand. Vele personen werden gewond. De brandweer moest zich beperken tot het beveiligen der omliggende huizen. Een aardbeving in Australië. Te New-York is een aardbeving geregis^ treerd op 10,000 mijlen afstand. De regislra-. lies duurden van 3 tot 4.28 uur 's morgens. Do aardbeving heeR waarschijnlijk plaats gehad op de Zuid-Westkust van Australië. De yrede in Marokko. PARIJS, 13 April (Havas). Hel „Journal", de conferentie le Oudjda besprekend, zegt, dat zoowel Parijs als Madrid generaal Si mon's voornemen, om de zaak krachtig aan te pakken en de Riffijnen „in mora" te stellen ot zij zich al of niet alleen op aan nemelijke voorwaarden willen onderwer pen, volkomen goedkeuren. De eigenlijk ge zegde onderhandelingen zullen eerst dan be. ginnen wanneer de Riffijnen er in toestem men, dat door Franschen en Spanjaarden een troepenbeweging wordt uitgevoerd, die beletten moet, dat de vijand van den wapen stilstand gebruik maakt en hem om den tuin te leiden. Daartoe moet de Fransche front linie tot aan de uiterste grens der Fransche zone worden doorgetrokken. Ook wordt ver binding overwogen lusschen de Spaanschq stellingen in de streek van Melila mei de Fransche posities in de streek van Taza, waardoor de omsingeling der Riifijnen naar Let Oosten toe volkomen zou worden. Da Spanjaarden overwegen levers het vooruit schuiven hunner linies naar den kant van Tctocan, ten einde Sheeh-uan te bestrijken, Hei valsche munters-proces. BOEDAPEST, 12 April (Belg. Tel. Ag.) W voorbereiding van de terechtzittingen in het proces der valsehe bankbiljetten-zaak is K 2—1

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 2