UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. LAND- EN TUINBOUW. AANPAKKEN! VARIA. ïchadevergoeding le krijgen. Nu is dal bij onrechtmatige gevangenzetting uit. Ten slotte is ais nieuw instituut ingevoerd ontslag uit de preventieve hechtenis legen borgstelling iels nieuws, dat Duitschland bijv. reeds lang kent de beroemde Kau- tion maar dat voor hier een nieuwe mo gelijkheid schept om vrijgelaten te worden legen het storten van bepaalde gelden. Reeds in het eerste artikel werd aange- «tipt, dat een verdachte en zijn raadsman yecl meer vrijheid van verkeer zullen krij gen dan vroeger. Van het eerste moment af mag ook de in preventieve hechtenis zich bevindende verdachte volledig vrij met zijn raadsman spreken en correspondeeren, voor zoover namelijk de rechter-commissaris niet lusschenbeide komt. Voor de balie is hier de schoone taak weggelegd te zorgen, dat nimmer van de gegeven vrijheid van verkeer worde misbruik gemaakt. Hoe krijgt men zoo'n raadsman? In meer gevallen dan vroeger. Men krijgt er in ieder geval een, wanneer men in preventieve hechtenis is. De president der rechtbank vuegt dan namelijk een toegevoegden ver dediger aan den verdachte toe, onverschil lig of deze er om vraagt of niet. Maar bo vendien kan men op verzoek een toege voegd raadsman krijgen, n.l. van den presi dent weer in gevallen van gevangen zitten of van den raad van rechtsbijstand in straf zaken, indien men op vrije voeten is. Die raad wordt uil de advocaten van ieder ar rondissement door het Hof benoemd. Maar in dit laalsle geval moet men onvermogend zijn. In alle andere gevallen moet men een gekozen en gelionoreerden raadsman kiezen. Men mag dal ook doen in de reeds behan delde gevallen, maar dan vervalt automa tisch de taak van den toegevoegde. In het nieuwe wetboek was ook vastge legd, dat de advocaten voor de hun toege voegde zaken een kleine vergoeding uit de staatskas zouden krijgen, maar dat was zeker le duur, althans de Invoeringswet heelt bepaald, dat de betrokken artikelen voorloopig nog niet in werking zullen tre den. In het nieuwe wetboek is ook wettelijke ondergrond gegeven aan het vroeger zeker ongeoorloofde instituut der politiebewaring, waarbij verdachten soms dagen op tiet bu reau worden gehouden zonder bevet tot be waring van den otticier van justitie of den rechter-commissaris. Thans mag iedere hulpofficier van justitie, dat zijn ook de commissarissen van politie, een bevel geven lot in de verzekeringslelling, dat echter slechts voor 2 dagen van kracht is en alleen toepasselijk, wanneer voor het feit preven tieve hechtenis is toegelaten. Bij gebleken noodzakelijkheid mag dat bevel eenmaal, maar dan door den otticier van justitie, met twee dagen worden verlengd. Overigens mag iedere opsporingsambte naar een verdachte aanhouden en naar zijn naam, woonplaats enz. vragen. Hij mag hem dan ook naar een plaats van verhoor geleiden, maar wanneer daar geen bevel tot in verzekeringstolling volgt, hem daar niet langer dan zes uren ophouden voor het verhoor. Daarbij telt echter de lijd tusschen middernacht en 9 uur v.m. niet meer, zoo dat men toch nog kalm een nacht aan het bureau kan worden gehoudpn. Ten slotte moet men zich thans lalen welgevallen oen fouilleering aan den lijve en aan het lichaam, wat vroeger twijfel achtig, naar de meening van schrijver dezps, zelfs ongeoorloofd was. In een slotarlikel zullen wij nog eenige punten voor den leek van belang behande len en daarbij verder alle theoretische kwes ties talen rusten, zoomede ook het zuiver technische deel van het strafproces en de bewijsteer, aangezien da't vermoedelijk te ver ligt builen de belanslellingssfeer. Alphen. Een zeldzaam jubi leum. Heden herdenk! de heer O. v. Dam. wiens portret wij hierbij afbeel den, den dag waarop hij voor 60 jaar in 'lienstbetrekking kwam bij de firma Van Rijn en Kloot alliier. De heer G. van Dam. Al dien lijd bij één firma werkzaam te" zijn is een gebeurtenis en vooral in den tegenwoordigen tijd die wel vermeldens waard is. Binnenkort hoopt de jubilaris zijn 70slen geboortedag te vieren en de krasse oude heer doet nog met de meeste lust zijn werk. Zijn voortdurende ijver en onafgebroken plichtsbetrachting ontging de aandacht niet van zijn patroon en sinds 20 jaar is hij, na dat zijn werkzaamheden meer in verant woordelijkheid toenamen, als meesterknecht aangesteld. Bij zijn gouden jubileum, ontving hij den zilveren medaille verbonden aan de orde van Oranje-Nassau en thans slaat het diamanten voor de deur. Zonder twijlel zal deze dag voor hem niet onopgemerkt voorbijgaan en wij willen bij de gelukwenschen die hem zullpn berei ken, de onze voegen, dat hij, als hij hel werk eens zal neerleggen, nog van een wel verdiende rust zal mogen genielen. Alkemade. Burgert. Stand. Geboren: Anna Helena Maria, D. van L. W. van der Hoorn en H. van Gerven. Pelrus Cornelis, Z. van P. Loos en A. M. van der Meer. Johanna Maria, D. v. G. 51. Vermij en A. A. van der Meer. Margarellia He lena, D. van J. M. Penning de Vries en H. van Egmond. Overleden: Pelrus van der Meer 49 j. Ondertrouwd: Adrianus van Lammeren jm. 28 j, en Johanna 5Iaria van Klink jd. 21 j. Gerardus Cornelis Hoogenboom jm. 22 j. en Huberlina Johanna van Amster dam jd. 23 j. Gehuwd: Pieler Kooi jm. 29 j. en Geer- truida Elizabeth Brouwer jd. 21 j. Anloon Jacob Koot jm. 26 j. en Gerarda Maria de Jong 21 j. Frans Gijsbert van Hoeken jm. 27 j. en Toontje Adriana Vreeken jd. 28 j. Do keuring voor de lichling 1927 zal in dezo gemeente plaats hebben op Woens dag 12 en Vrijdag 14 Mei a.s. De keuring zal ditmaal niet gehouden worden in het Gemeentehuis, zooals de laatste jaren ge bruikelijk was. doch in de St.-Pancratius- zaal te Roelofarendsveen. Hoelofarendaveen. Dinsdag a s. zal reeds de eerste veiling alhier worden ge houden. Aangevoerd zullen worden in hoofd zaak peulen cn sla. Hazerswonde. De „Sts.-Crt." bevat de statuten van de fokverecniging „Ai Beter" alhier. Waddinxveen. Bij 5Iin. beschikking is aan deze gemeente ten bate van den bouw van arbeiderswoningen een voorschot ver leend van f 3370.72. Wonbrngflè. Burger). Stand. Geboren: Jacobus Johannes, Z. v. II. Th. Elslgeest en J. W. van Egmond. Marina, D. v. H. van Dorp en A. P. Visser. Cor nelis Petrus, Z. v. S. J. Zwetsloot en C. J. Borst. Johannes Josephus, Z, v. II. J. Hoogenboon en C. J. van der Tils. Wy- nalda Cornelia, D. v. J. Iiuygsloot cn M. J. Koek. Overleden: Adriana Josina vtfn der Horst jd. 23 j. Haarlemmermeer. Bij de verkiezing van hoofdingelanden van den Haarlemmer- meerpolder werden herkozen de heeren Jhr. mr. D. L. Rutgers van Rozenburg en P. W. Blom en gekozen de heeren J. C. Gehrels, te Vijfhuizen en O. do Kok, te Nieuw-Vcnnep Hillegom. De gemeenteraad zal verga deren op Vrijdag 16 April a.s., 's namiddags kwart voor tweeën De heer A. Th. Kroone, chef de bureau der N.V. R. A. v. d. Schoot, heeft Vrijdag herdacht, dat hij vóór 25 jaar bij de firma in betrekking kwam. De jubilaris had vols blijken van belangstelling in ontvangst le nemen. Katwijk. B u r g c r 1. Stand. Ge boren: Krijn, Z. van Th. van Dijk en C. Marbus Dirk, Z. van A van Duijn er». A. van Duijvenbode Maarlje, D. van J. V'as- n an en N. van Duijvenvoorde Adrianus Johannes, Z. van M. Wijsman en M de Hoog Bouwe, Z. van M. Kuijt en D Kuijt. Overleden: Meijnlje Verloop 78 j,, wede. van J. Parlevlict Jacob Guijt 68 j., wedr. van P. Wassenaar Maria Johanna van Klaveren 12 d.. D. van W. van Klaveren Ondertrouwd: J. van den Oever met W. van der Plas J. W. van der Ploeg met II, J. van Leeuwen. Katwijk-aan-Zee. Volgens jongste op gave aan het gemeentelijk arbeidsbureau was de stand der werkloosheid als volgt: losse arbeiders 5, grondwerkers 2, kuipers 9, visschers 12; te zamen 28 personen. Katwijk aan den Rijn. Dal iemand 40 jaar onafgebroken bij een firma in be trekking is, gebeurt niet geregeld. Zoo iets is, vooral in den tegenwoordigen tijd, iet-s buitengewoons. Een dergelijke gebeurteni1» kon de heer S. Minnee alhier gisteren vie- Ten. Hij was n.l. 40 jaar in dienst geweest bij dc firma K. Haasnoot Zn., sinds en kele jaren de firma, Jae. Haasnoot- Kzn. Door een mooi geschenk, een prachtige pen dule met candelabres, had zijn patroon doen blijken van zijn belangstelling en waardeering. In den huiselijken kring werd hij door deze ook gelukgewenscht. De Har monie „Katwijk" waarvan Minnee sinds vele jaren lid is, deed van haar belang stelling blijken door het- brengen van een serenade. Dit bracht vele belangstellenden op de been. Het verdere van den dag werd in den huiselijken kring doorgebracht. Lisse. Aan het postkantoor alhier werd gedurende de maand Maart ingelegd f 7044.85 cn terugbetaald f7436 51. Het laalsle. door dat kantoor uitgegeven, boekje, draagt het nummer 5087. Door den heer W. Augustinus zal een nieuwe beurlvaartdienst geopend worden tusschen LisseZaanstreekAmsterdam. Burgert. Stand. Geboren: Theo dora Johanna, D. van L. C. Romijn en A. IT. Ruigrok Maria, D. v. J. P. D. Schouten en J. M. Schouten. Ondertrouwd: W. R. v. d. Vossen en I. v. d. Voort. Gehuwd: R. v. d. Aar en J. M. v. d Berg. Oegstgeest. Dé bochten in den straat weg achter „liet Groene Kerkje" blijken weer noodlottig te worden voor autobestuur ders. In den nacht van Donderdag op Vrij dag reed een auto uit Amsterdam in de bocht om het kerkje in de wegsloot, zonder persoonlijke ongelukken, en gisteravond wa9 de heer Van L. uit Sassenheim, nabij de Vinkweg eveneens ongelukkig. Bij het uit halen voor een passeerenden wagen, drukte de heer v. L. inplaats van op de rem. op het gaspedaal, waardoor de nieuwe „Stu- debaker" met groote snelheid over den weg berm heen in de sloot terecht kwam. Ge lukkig hadden ook hier geen persoonlijke ongevallen plaats. Mej. G. had het ongeluk gisteravond zoodanig te vallen, dat zij haar rechterpols brak en naar het Diakonessenhuis le LeideD moest worden overgebracht. Rijnsburfl. De zaal „Concordia" alhier, die gewoonlijk werd gebezigd voor ver- ecnigingsdooleinden, vergaderingen, zittin gen van de Coöp. Spaarbank e.a., zal thans aan deze bestemming onttrokken worden. Het gebouw wordt; thans vertimmerd om voortaan te dienen voor godsdienstoefenin gen voor de Gereformeerde Kerk alhier. De pogingen om alhier tot oprichting van een Chr. meisjes-gymnastiekvereeni- ging te geraken, hebben zooveel succes, dat het beoogde doel wel bereikt zal wor den. Binnenkort zullen de aspirant-leden bijeenkomen en zal tot oprichting van een vereeniging worden overgegaan. Sassenheim. Het wil met de Proteslan- sche Wijkverpleging nog maar niet recht vlotten. Zooals men weet, waren de drie Hervormde bestuursleden uit het bestuur getreden en bleven dus de Gereformeerde bestuursleden zitten met de gebakken peren. Wat nu De Hervormden willen de T. B.C.-vereeniging niet samenkoppelen met de Protestanlsche Wijkverpleging, de Ge reformeerden hebben niets tegen de ver binding. Na de zaak lang en breed be sproken te hebben, is besloten deze zanS nog eens grondig te onderzoeken, wat zal gebeuren door de aangebleven èn de afge treden bestuursleden. Alzoo een pover re- sulbaat. Burg. S t.a n d. Geboren: Catha- rina Petronella, D. v. J. v. d. Voort en G. Lange veld. OndertrouwdJ. C. Homan 27 j. en J. W. Noordermeer 25 j. Getrouwd: H. Kieboom 26 j. en M. TIeijns 23 j. Loop der bevolking. Ingeschreven: A. v. d. Meij cn gezin, van Katwijk. Vertrokken: Mej. M. A. v. d. Voort, naar Utrecht. Mej. M. Heijns, naar Werkendam. Mej. H. P. v. Waardenburg, naar Den Haag. H. W. v. Zonneveld, naar Eibergen. Voorhout. B u r'è e r 1. Stand. Ondertrouwd: Th. B. F. Kret 20 j. van Noordwijkerhout en G. Tetteroo 20 j., van Voorhout. Wassenaar. Burger 1. Stand. On dertrouwd: A. Meijer cn A. F. Offerman. J. A. J. Souren en Ch. Bach. J. H. Lindhout en J. S. J. Koechler. H. van Beelen en J. Bergman. Geboren: Antonius Johannes, Z. v. J. J. Remmerswaal en J H. A. Vermin. Ba rend, Z. v. T. van Keppel en C. A. M. Bolten. Hendrikus Albertus, Z. v. A. van Werven en G. Nijeboer. Helena So phia Gerarda, D. v. G J. J. Wens veen cn G. Copier. Adriana, D. v. A. Sanderse en G. W. Miocli. Overleden: Petrus Westgeest, m. v. H. Kortekaas G7 jaav. Bij een kind van den heer Van dc*' II. alhier is nekkramp geconstateerd. Bij den heer Van B in de Kievit is een rijwiel gestolen, dat eenige oogenblik- ken voor het huis was neergezet. In den ouderdom van 67 jaren is al hier overleden de heer P. Westgeest, lid van het Kerkbestuur der parochie van den H. Willibrordus cn lid van de St.-Vincen- tiusvereeniging. De heer Westgeest was tal van jaren lid van het- college van brand meesters. In den gioenlenlnin. Ook op da meer vochtige, koude klei gronden kunnen nu alle greeutensoorten worden geraaid of geplant. Vete soorten, als spinazie, raapstelen, rad$s, tuinbocnen en meer andere worden reeds voor de tweede maal gezaaid. Het is. vooral in particuliere tuinen ran belang niet veel in één keer van een bepaalde groentesoort te planten of te zaaien, maar beter is bet opvolgend, bijv. om de drie weken dit te doen. Men krijgt dan niet zoo, gemakkelijk groote hoe veelheden opeens, én de oogsttijd wordt derhalve meer op het geheele jaar verdeeld. De zon neemt steeds in kracht toe en de meeste groenten-soorten zijn niet erg tegen warmte bestand. Een uitzondering maakt bet. wanneer men rekent op inmaakin dat geval kan in één keer een flinke partij groente ran een soort wordeo gebruikt. Vooral beginnende liefhebbers willen we wijzen op hot voordeel van het zaaien van de groenten op rijen. D.ze zaïimanier vraagt wel iets meer tijd, maar dit verlies wordt aanmerkelijk vergoed tijdens het latere on derhoud. Mag het maken van de zaaigeultjes ec-nigen arbeid vragen, ra.'i heeft de zeker heid. dat het zaad even diep komt te liggen en tevens, dat het met een laagje aarde wordt gedekt. Dit is gewenscht om het kiemende zand in een vochtige omgeving te houden. Wordt niet op rijen, maar breed- vverpig gezaaid, dan dient het zaad later te volden ingeharkt, wat niet e n gemak kelijk werk is. Het is moeilijk het in en oiider de aarde tra harken en het daarbij tevers regelmatig' verspreid te houden. Door het zaaien op rijen kan men zich bij het latere wieden niet zoo gemakkelijk vergissen tusschen onkruid en gekweekte plsivtjee, terwijl bij het eventueeel uitdunnen veel tijd wordt gewonnen. Ook kan men met een smalle siilioftil of met een schrepel gemakkelijk tusschen de rijen werken, waar door veel onkruid wordt uitgeroeid en de bovengrond eveneens los wordt gehouden, wat van belang zal blijken te zijn voor den groei. Bij riienteelt gebruikt men minder zaaa op een evengroot grondoppervlak, het aantal planten is doorgaans minder, maar do kwaliteit is veel beter en de totaal- oogst grooter daardoor. Vooral bij wutel- gevvassen als bieten (kroten), p.?eu, Rrus- selsch lof, schorseneeren e. m. a. is dat laatste opvallend. Bij vele groentesoorten is een tusschan- teelt mogelijk. Zoo zaaien we nu doperwten, peulen, capucijners e. d. op rijen. Meestal zaaien we op dubbele rjjbn, pl.m. 20 c.M. uiteen en houden een pad van 1 51. a 1.20 M. Dit pad kan nog zeer goed dienst doen voor het kweeken van kleine groenten, welke niet lang op het veld blijven, bijv. spinazie, raapstelen, radijs, enz. Het zaad van deze kleine groenten kan men vooraf 24 uur in water weeken. waardoor het nog vlugger zal kiemen, 't Gemakkelijkst raait men deze tusschengroenten door na liet zaaien van de erwten hel pad los te schoffelen, met de 9choffel den bovengrond over een breedte van bijv. 60 cM. opzij te werken en fh de gemaakte geul het zaad te strooien. Van spinazie gebruikt men 3 ons, van radijs en raapstelen V.' ons per 10 M2. De stokken, waarbij >n Mei snij- en prin- sesseboonen worden gezaaid, kunnen nu reeds geplaatst. Meestal plaatst men deze ia rijen, schuin naar elkaar toe, van boven door een dwarsstok of -lat verbonden. M-n plaatst de stokken in onderling velband, zoodat de booneplanten later niet in elkaar groeien. Tusschen de stokken eu in da paden kan men uitstekend sla poten, bijv. twos a drie rpen op de bedden, en in de paden twee rijen. Krijgt men dan le veel van één soort, dan kunnen iirpv. op de bedden kropsla en in de paden bloemkool geplant. Deze planten zijn in het najaar (September) gezaaid en in den kouden, vorstvrijen bak overwinterd en worden nu in der. tuinbouwhandel te koop aangeboden. Deze tusschengeplante groente wordt in Juni geoogst, is dus verdwenen, wanneer de boonen de pla3ts noodig hebb u en tevens le veel schaduw zouden veroorzaken. Aan te bevelen is het om op de gronden, waar men bij bloemkool vaak last heeft van da maden van de koolvlieg, de kool van z.g. koolkragen te voorzien. Deze kragen zijn gemaakt van asplmltpapier en zijn gewoon lijk rond, met een middellijn van pl.m. 8 cM. In 't midden is een gat gemaakt. Nadat de grond rondom de plant is aan gehoogd, wordt de kraag aangebracht en hierdoor blijft de plant met aarde zóO ver aangehoogd, dal de stengelvoet bedekt blijft. De koolvlieg kan daardoor haar ekren hier op niet afzetten. Van 150 koolplanten in onzen tuin, door een kraag beschermd, vielen in 't geheel 6 ten offer van genoemde vlieg, terwijl van de 150 onbeschermde meer dan de helft door de maden werden vernield. Vooral op de lichtere gronden zijn bedoelde kragen van groot nut. Wanneer men nieuwe aardbeibedden heeft aangelegd, zullen deze nog niet de volle opbrengst geven. Er kunnen zeer goed pooluien tusschen worden geplant, tusschen elke twee rijen aardbeien één rij pootuien op 20 c5I. onderlïngen afstand. Deze uien nemen weinig ruimte in en woiden begin Augustus reeds geoogst. Ook sjalotten kun nen voor tusschenleeli gemakkelijk dienst doen. We wijzen er nogmaals op, dat de meeste groenten zeer dankbaav zijn voor een bij- bemeeling met Clulisalpeler. Meestal is 2 h 3 ons per 10 512. voldoende. Het zout wordt niet op de bladeren gestrooid. J. S. Vraag. In mijn tuin worden verschil lende vaste planlen door duiven afgepikt, sommige zelfs tot bij deg grond afgevretcn. Wat middel is hier het best tegen aan te wenden D. W. O., le L. Antwoord. Gewoonlijk doen de vo gels dit, wanneer de planten pas uilloopen; 't beste doet u ze dan met behulp van lak ken te beschermen. De takken er om heen plaatsen en hier en daar langs zwart naai garen spannen. Een stukje oud vischnet of kippengaas zou nog meer afdoende zijn. J. S. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Re dactie onder motto „Tuiubouw". AMY VORSTMAN—TEN HAVE. Als er iemand voor ons staat met een stapel schoone borden (of vuile!) glazen, vorken, messen e.d. en de heele zaak gaat aan het wankelen en vertoont een beden kelijke neiging om op den grond terecht te komen dan... dan is er maar één ding te doenaanpakkenom te redden wat er te redden valt. Als ge aari den sohoonmaak zijt o heerlijke jaarhjksebe bezoeking! en ge wilt niet gansch en al oplossen in terpen tijn en boenwas en eindelooze berekenin gen over een-nieuw-matje-en zooveel-el-gor- dijnstof enz dan moet ge aanpakken om het noodzakelijke quantum tijd over te houden noodig voor uw moreel evenwicht. Als iemand ons gul een over-schuimend glas champagne reikt dan moeten we niet aarzelend weifelen of we het wel kunnen aannemen... aanpakken! Ach hoe dikwijls staat het Leven voor ons met 'n wankele stapel borden... meest al vuile!! Wat doen wij dan Grijpen wij toe met vaste hand onmiddellijk bereid tot daadwerkelijke hulp Of wachten wij tot we ons wonden aan de om ons heen gevallen scherven... Aanpakken... Hoe dikwijls dreigen wij ten onder te gr-an in eindelooze materieele beslomme- i-ngen, die onzen geest dof en onze ge- dachtengang laag-bij-den-grond maken... Hoe kunnen wij ons verdiepen in z waar- zittende beschouwingen tot wij geen uit weg meer zien uit onze tobberijen.. 1 En eindigen met zuchtend en klagend over nog-nict-geschiedde onheilen ons dagc- lijksch werk te verrichten Wij kunnen ons schijnbaar niet ontwor stelen aan den druk, die er op ons rust... wij „laten" ons leven... on6 initiatief is morsdood... Aanpakken! heet hier het remedie. En als ons in het leven een gulle kans wordt geboden... dan moeten we niet wan kelmoedig wikken en wegen... Wij moeten leeren blijmoedig durven... met alle kracht. die in ons is, met ons beste weten en kun nen, met een mooi sterk zelfvertrouwen; het moet, liet zal goed gaan] Aanpakken Er zijn van die menschen, van die heer lijke, zegenrijke naturen, vroolijk, vol hu mor, nobele, plichtgetrouwe harde wer kers, wier streven is zorgen en helpen... helpen cn zorgen. Het zijn menschen met een onverwoest bare energie, die midden in het vollo leven staan, hecht en sterk tegen alle stroo men in. Het zijn menschen aan wie dc slagen van het noodlot geenszins voorbijgaan, doch da spankracht van hun veerkrachtige ziel doet hen zich oprichten, telkens opnieuw, na iedere versche beproeving. Zij koesteren hun leed en hun smart niet... Aanpakken... Aanpakken is synoniem met be reid zijn, met leven voor anderen. Voor lien, die de toewijding als een kostbaar kleinood in zich mede dragen... voor hen bestaat geen ondergang zij behoeven voor geen enkele toekomst bevreesd to zijn. Zij vinden op hun levenspad overal iets te helpen, iets recht te zetten, en tc steu nen; zij zijn overal welkom, overal bruik baar, overal op hun plaat». Zij weten niet van aarzelen en van dra len. Doe wel en zie niet om: Aanpakken! De wet der zelfwerkzaamheid leert ons, dat we groeien door doendoor het mach tigste opvoedingsmiddel, de daad na deren wij de vervolmaking van ons wezen. De daad is: de bereikte werkelijkheid, het culminatiepunt, het vervulde woord Uit ons denken groeit het woord, dat de verzinlijking is van dc gedachte. Even innerlijk, verwant als de gedachte en het woord, zijn het woord en de Daad. De Daad is dc kristalliseering van het woord, de uiting, het eindpunt, het resul taat van een logisch proces. Leven, denken, spreken, doen is een aan-< cengeschakelde keteD van logisch uit elkaar voortvloeiende werkingen. Geen dezer vier werkingen alleen op zichzelf en uit het verband van saamhoa- righeid gelicht vermag ons leven tot een harmonisch geheel op te bouwen. Noch het vegeteerend bestaan zonder meer, noch het denken en spreken, dat geen hoogtepunt bereikt in de vervulling van dc Daad, noch het rustelooze doen zonder de bezonkenheid der gedachte vermag den mensch op den duur bevrediging te schen ken. 'Leven, denken, spreken, d o e n De Daad, als werkelijkheidsfactor is het eindpunt van dc reeks. Het Leven is ons gegeven als voorberei ding tot het Doel... het denken en spreken als voorbereiding tot de Daadl.. Met praten en filosofeeven alleen is nog nimmer iets bereikt. Het geeft niet of we al praten over do maatschappelijke toestanden zooals die be hoorden te zijn over den nood, die gele nigd moet worden... over de onwetenden, die ingelicht, over do dwalenden die ge leid, de mislukten, die gered en de kran- ken, die genezen moeten worden... Zonder de Daad als sluitsteen van het fraai opgetrokken gebouw van onze goede voornemens en edele gedachten, hebben onze welgemeende, bezield klinkende woor den niet meer waarde dan ijle rook, diC vervliegt. Aanpakken FAILLISSEMENTEN. Uitgesproten: J. Appel Jr., houthandelaar te Waddinx veen. R. c. mr. G. L. van Oosten Slinge- land. Cur. mr. C. Jonker te Rotterdam. 'V van Dijk. handelende onder de bena< ming firma A. van Dijk, te Bodegraven, Spoorstraat 14. R. c. mr. S. Friezenberg. Cur. mr. H. E. Lagro le Bodegraven. Wenken vcoi Zakenmenschen. Ontmoedigt geen ingevingen. Duldt geen insubordinatie. Verzuimt niet zuiver water ter beschik-) king van uw personeel te stellen. Bouwt geen fabriek zonder rekening H houden met vergrooting. Neemt geen crediet ten koste van uw 0H« dergeschikten. Houdt er geen gunstelingen op na, daar zij er u zelden erkentelijk voor zijn. Zit niet op uw geldkist, vrekkerigheid is geen zuinigheid Vergeet niet. dat er ten minste altijd twee lezingen .van een geschiedenis zijn. Weestniet tevreden met middelmatige bekwaamheid het beste is het goedkoopst. Betaalt geen menschen voor werk, dat on een machine kan gedaan worden. Slaat aan een groep mannen niet toe den meester te spelen op een werkplaats of een afdeeling. Liegt uw klanten niet voor-, vroeg of laat komt het aan den dag. Koopt geen octrooi van buitenstaanders en ontmoedigt den geest van uitvinding bij uw eigen volk niet. Draagt niemand op een waakhond té zijn; beter is het een tijdklok te houden. Houdt geen Tokening met tneeningen, als feiten kunnen worden getoond. Aarzelt niet een maihine af te keuren1, als haar tijd van bruikbaarheid voorbij i' Wantrouwt uw ondergeschikten niet; in dien zij niet te vertrouwen zijn, ontslaat gij ze- Staaf niet toe, dat onnauwkeurig weric de onkosten van het geheel opdrijft'. Verbeeldt u niet, dat geld, voor nauw keurige aanleekeningen uitgegeven, geen dividendbelaling is. Vergeet niet. dat een zekere weg om all£S Ie dooden, het belachelijk te maken is. Zijt niet anders dan een man en een gentleman, indien ge loyalen en trouwe# dienst wenscht. („De 5Ian 2—2

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 6