AGENDA. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. f Zaterdag. Staèszoal (groote zaal): Slotbal van den Jrcer W. F. vao Wijk. Wijkgebouw Lanscstraat CO: Tentoonstel ling teekeningen leerlingen winlercursus, .ran 810 uur nam. Zondag. Jcruël (Groeneeteeg 10): Samenkomsten te 10 uur voorm. en hallzeven nam. Spr. do heer F. van liuulen, uit Utrecht. Jeruól (Aliddelstegi'achb 3)Samenkozn- «ten te 10 uur voovm. en des uvonde. Leger des Heila (Langebrug)Samen komsten om 7 en 10 uur voorm. en te hall- vier en 8 uur nam. Wijkgebouw Langeslraat 69: Tentoonstel ling teekeningen leerlingen winlercursus, yau 12—2 uur nam. Maandag. „Volksgebouw": Filmavond door de Gloei lampenfabrieken te liindhoveD, voor het Instituut v. Arbeidersontwikkeling. 8 uur. Acad. Ziekenhuis (Oorhcelk. aid.): Ver. tot Bev. der belangen van Slcchtlioorcnden. Ledenbijeenkomst met lichtbeelden. 8 uur. De avond-, nacht en Zondagdienst der apotheken wordt van Dinsdag 6 tot en met Zondag 11 April a.s. waargenomen door de apotheek van den heer M. Bockwijt, Yisch- niavkt 8, telefoon 592. De apotheek van de „Hulp der Mensch- heid", üooigraebt 18, is altijd geopend, doch van n.m. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoed-recepten. Alleen voor leden van dat fonds. De geneeskundige Zondagsdienst te Lei den wordt van Zaterdagavond, 8 uur, tot Maandagmorgen, 8 uur, waargenomen door do doctoren: Blóte; De Graatf, lel. 646; Janssens, tel. 970; lluyzert, tel. 2268; itassere, tel. 1469 en Weebers, tel. 369. Te Oegsfgeost wordt deze dienst waargenomen door dr. Varekamp, tel. 1916. Blijkens een in dit blad voorkomende advertentie heelt mevrouw Boer geb. An- ierman, eigenaresse van de zaak Bruns Ankerman, Maarsmansslccg no. 8. deze zaak, welke meer dan 23 jaar onder haar uitnemende leiding heeft gestaan, overge dragen aan da heeren W'. en J. Grocne- wegen, kteedermakers alhier. Genoemde heeren iiebben reeds twaatt jaren voor baar zaak gewerkt. Zij staan er dus niet vreemd tegenover en do eigena resse weet wat zij aan deze heeren heelt. Achtte zij het tweetal niet voor de zaken .berekend, stellig zou zij niet tot deze trans actie zijn overgegaan. De heeren Groene- wegen hebben het voornemen da zaak op denzelfden voet voort te zetten, daarbij re kening houdende met de tijdsomstandig heden en zich daarbij aanpassend. Wij twijfelen niet of de zaak zal onder de goede leiding van deze twee vakkundi- gen zich in blijvenden bloei kunnen ver heugen. Elders in dil Blad is een advertentie opgenomen, waarin op Maandag a.s. een collecte langs do huizen wordt aangekon digd, waarvan de opbrengst ten bate zal ko men aan de „Cartona-stichting", het te- ,huis voor min of meer onverzorgde kleine kinderen. Onlangs kocht hel bestuur dezer stichting .een Hink huis aan den llaagweg, dat inge licht wordt als doorgangshuis en tehuis ivoor bovenbedoelde babies. Tengevolge hiervan draagt het bestuur hooge finan- .eieelo lasteD. Men houde hiermede rekening bij hel storten van zijn giften. Laat allen geven met milde hand, een edel doel is er mede gebaat Door den glazenwasseher K., wonende ;in de v. d. Werffslraat is bij de politie aan- ,gifte gedaan van diefstal van een tweewie- ligen, grijsgeschilderden handwagen, te 'zijnen nadeele gepleegd. Vermist werd na afloop van de vee markt een wit éénjarig schaap, terwijl twee koeien onbeheerd achterbleven en deswege zijn gestald De Commissaris van Politie verstrekt in lichtingen. Gistermiddag is de 6-jarige Dirk L., ,loen hij op den Nieuwe-llijn nabij de Water- steeg aan bet spelen was aangereden door een motorrijwiel, bestuurd door K. E. uil Wnddinxvecn. De knaap bekwam ecnige schaafwonden, die door dr. Mulder werden verbonden, waarna deze hem per auto naar huis bracht Ten nadeele van een pleegzuster, me}. E. van IJ., is gisteren uit een loods be-hoo rei; de bij hel Acad. Ziekenhuis een dames rijwiel ontvreemd. De politie heeft aangehouden den machlverbüjver H. A. M., die nog 10 dagen (hechtenis wegens openbare dronkenschap jtc ondergaan had. MUZIEK. Rient v. SantenB. v. d. Sigtenhorsi Meyer. Het programma van de door deze kunste naars gisteravond in de kleine stadszaal uitgevoerde werken bevatte de namen van acht componisten. Drie ervan kunnen tot de bekenden worden gerekend: Franck, ltinisky-Korsakov en Borodine, al lijden de beide laalsten allerminst aan overbekend heid. Van de vijf overigen ontmoet men de Italianen Santotiquido. Savasta, Zandonai en dn Franschman Canteloube nooit terwijl onze landgenoot, de conccrtgever-componist van den Siglcuhorst Meyer, die, hoewel be zig zijn reputatie op te bouwen, tot nog toe meer bij name dan door zijn werk?n be kendheid geniet. Wie met zulk een pro gramma komen, kan het verwijt niet tref fen te jagen naar goedkoop suces. En als desondanks beide heeren hun niet overlal- rijk, publiek volkomen hebben kunnen boeien, dan pleit dat voor ben, niet alleen en niet in de eerste plaats om de wijze van uitvoering doch bovenal om het vermogen om zelfstandig in de wereldlitteratuur merk waardige en vaak schoone vondsten te doen. En in zoover het dit superieur muzikale vermogen weet te waardeeren. pleit dat ook voor het publiek. Een „muziekavond" v. S. v. d. S. M. appelleert in bijzondere male op een fijnzinnigen toehoorder, op een, die in de muziek meer ziet dan aangename verpoozing. Men zal voor deze avonden hel publiek dan ook beter door weging dan door telling kunnen bepalen. Het typeerende van deze zangvoordrachl is de volmaakte zuiverheid van muzikale bedoeling bij zanger en pianist, waaraan elke zweem van uiterlijkheid vreemd is. Hun prestatie geeft volkomen den indruk uit schoonheidsdrang, en niets dan dat, te zijn geboren. Hun éénheid van muzikaal denken en doen is zóó volmaakt, dat ze niet verklaard kan worden door zorgvuldige voorbereiding zonder meer, doch dat ze ge grond moet zijn in dieper liggende verhou ding, die beide zielen tot één doet samen vloeien: zwei Seelen und ein Gedanke. Dat de pianist alle begeleidingen uit het hoold speelt, willen we dan ook slechts als een uitcrlijko bijkomstigheid aanwijzen. Op dit hooge plan van zuiver samenspel moet men beider prestaties niet uit elkaar halen. We volstaan dan ook met de vermelding, dat de zanger door schooncn klank en, boven al. door intelligento voordracht en dictie- de pianist door bezield, juist afgewogen en technisch goed verzorgd spel, den band tus- sclien hen en de toehoorders den ganschcn avond strak gespannen hebben gehouden. Door hartelijk applaus hebben dezen dat overtuigend doen blijken, zóó dat aan 't eind van den avond een oud Breionsch liedje gebisseerd moest worden. Als componist konden we v. d. S. M. waardeeren in een vijftal zangen, twee op prozateksten van den zanger van Santen en drie op oud-Hollandsche geestelijke lie deren van Jan Luijken. Daarenboven speelde hij voor piano-solo een kleine suite van vier zeer bekoorlijke slemmingsslukjes op het eiland Capri geïnspireerd en zijn variaties (op. 20). Zijn muziek is steeds de licaat van vinding, van min of meer uit- heemscb, exotisch, karakter, lichtelijk door de moderne Franschen, ook door Moes- sorgski, beïnvloed, zoekt haar kracht vooral in lyrische schildering al weet ze den toon van forscher bezieling (geestelijk lied no. 3) ook te vinden. Als bijzonder geslaagd noe men wc nog het stralende slot van „Morgen in den Tenger". Te weinig in zeggingskracht scheen ons de prachtige zin „Soo dat ick U, o Godl bevondt, te zijn den grondt van mijnen grondt" (Luijken no. 1). Zijn varia ties, al verloonen ze voldoende contrastwer king, zijn in een zekeren slrakken toon ge houden doordal meer naar klank- dan naar rhythmisch effect is gestreefd; mooi is vooral de laatste variatie met haar terug keer naar het thema en het wijde, bezon ken slot. De overige nummers van het programma, schoon resultaat van den speurzin der beide eoncerlgevers, waren we zeiden het reeds steeds interessant en vaak zeer mooi: zoo Rimsky-Korsakovs „Lborizon s'éteint" met zijn verrassend slot, Cantelou- bes fameuse „Les laboureurs" en vooral het allerbekoorlijkste „La princesse ondormie" van Borodine. De mooie Sleinwcg Nacht-vleugel was geleverd door de tirma Bender alhier. PREDIKBEURTEN. Leiden. Remon. Geref. Gein.: Zondagvoorm. half- elf, ds. Wegerif, uit Ulreoht. Evang. Luth. Gem.: Zondagvoorm. half- clf, ds. de Meyere. Eglise Wallonne: Dimanche matin lO'/j heures, mr. M. Bresson. Ver. van Vrijz. Herv. (zaal Volkshuis): Zondagvoorm. halfelf, ds. D. A. Yorster, uit Arnhem. Rel. Soc. Ver. (Nulszaal): Zondagnam. 7 uur, mr. A. v. d. Flier, uit Voorburg. Vrije Kath. Kerk: Zondagvoorm. halfelf, dienst in de Bonifacius-kapel. Doopsgez. Gern.: Zondagvoorm. 10 uur. ds. L. Bonga. Alphen. Nod. Herv. Kerk, Julianastraal: Zondag voorm. halftien ds. Veldhoen en nam. half zeven. ds. de Bruin. Hulpgebouw Gouwsluis: nam. halfzeven, ds Veldhoen. Ned. Henr. Kerk, O.-II. weg: Voorm. 10 uur ds. v. Linschoolen. Evangelisatiegebouw Hooftslraat: voorm. halftien en nam. halfzeven ds. Becken- kamp uit Leiden. Geref. Kerk. Raadhuisstraat: Voorm. 10 en nam. 6 uur ds. Schouten. Geref. Kerk, Hooftslraat: Voorm. 10 en nam. 6 uur ds. Wienljcs. Hazerswoude. Ned. Herv. Kerk: Zondagvoorm. halftien, en nam. halfzeven, ds. Luuring. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. Gispen. Hillegom. Ned. Herv. Kerk: Zondagvoorm. 10 uur en nam. halfvijf. ds. Grolle. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 5 uur, ds. Van Herksen. Chr. Geref. Kerk: Voorin. 10 uur en nam. 3 uur, ds. Zwiep. Eatwijk-ean-den.Rijn. Ned. Herv. Kerk: Zondagvoorm .halftien, en nam. G uur, ds. Boltee. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur. ds. Meyering. Lisse. Ned. Herv. Kerk: Zondagvoorm. 10 uur, ds. Dijkstra, uit Amsterdam; nam. 5 uur, de heer Beukers, uit Abbene9. Geref. Kerk: Voorin, halftien en nam. i uur. dr. Th. Ruys Jr. Cbr. Geref. Kerk: Voorin, halftien, locs- dienst; nam. 0 uur, ds, A, Zwiep, uit Hille gom. Gorof. Gom.: Voorm. liaüticn ea nam. i uur, ds. II. A. Mindemian. - Noordwijk-Binnen. 7 Ned. Herv. Kerk: Zondagvoorm. 10 uur, de eerw. heer E. L. de Witt van Noordwijk aan Zee; nam. 5 uur geen dienst. Noordwijk-aan-Zee. Ned. Herv. Kerk: Zondagvoorm. 10 uur, ds. Fortgcns, uil Voorschoten; nam. uur, de eerw. heer L. v. d. Meer. Geref* Kerk: Voorin. 10 uur en aam, 5 uur, ds. Koers. Sassenheim. - Ned. Herv. Kerk: Zondagvoc 2m. 10 uur en nam. 5 uur, ds. Krijkamp. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 5 uur, ds. Boeyenga. Chr. Geref. Gem.: Voorm. 10 uur en nam. 5 uur, de heer A, Bikker, Theol. Slud., Je Apeldoorn, - -- Warmond. Ver. van Vrijz. Herv. (zaal Stad Rome): Zondagvoorm. halfelf, ds. K. H. Boersema, uit Leitjcn, Ned.-Herv. Kerk. Beroepen: Te Buiksloot: W. W. Siddré te Oude-Wetering. Aangenomen: Naar Werkhoven- M. Niemcyer, te Wilsum. Bedankt: Voor Vreeswijk: C. Vlasblom te Driesum; voor Bergschenhoek: D. Plan ting», te Elburg. Geref. Kerk. Tweetal: Te Delft (vac.-K. Schilder): A. M. Boeijinga, le Sassenheim en P. v. d. Spek, le Spijkcnisse. Beroepen: Tc Hilversum, G. Laarman, le Klundei t. Chr.-Gerei. Kerk. Tweetal: Te Bizelinge: L. de Bruyne, le Zwolle en A. Gruppen, te Vlissingen. Ds. J. Folpmers. f Ds. J. Folpmers, vele jaren predikant bi] de Herv. Gemeente le Eenrewoude (tot 1908), is in 85-jarigen ouderdom overleden. Ds. W. J. van Rlden te Aalsmeer. Zondag 18 April a.s., des morgens 10 uur, zal ds. W. J. van Elden als voorganger in de Ned. Herv. Kerk te Aalsmeer bevestigd worden door ds. A. Hijmans, van Uilhoorn. Des namiddags om halfvier hoopt ds. v. El- den zijn intree-predikalie te houden. Ds. J. Wartena. De. J. Warlena, een zoon van den giste ren vermelden predikant ds. A. Warlena. zal op 28 April a.s. den dag herdenken, waarop hij vóór 25 jaar zijn intrede deed le Sche- veningen. Hij stond voor dien tijd te Vleuten en Kieuw-Vennep. G. Kamphorst. Dezer dagen verliet het hoofd der Christ. Schoot te Alphen, de heer G. Kamphorst, het onderwijs. Gezondheidsredenen noopten het werk, dat zwaar begon te vallen, neer te leggen. In intiemen kring nam het be stuur der school, die hij bijna 20 jaar ge diend had, afscheid, en werd in waardee- rende woorden gesproken over het gegeven onderwijs. Ook het afscheid nemen van do leerlingen geschieden in alle stilte. Achter eenvolgens diende de heer Kamphorst de scholen te Maassluis, Baamsdonkvecr en Zeist als onderwijzer, de laatste 32 jaren die te Tietjerk en Alphen als hoofd. Ook de Chr.-IIist. Partij te Alphen en in den Slatenkring Gouda heeft hij met zijn gaven gediend. („Ned.") Leeraren bij het Nijverheids-onderwijs. In het gebouw „De Plompetoren" te Utrecht ving gisteren de jaarvergadering aan van den Nederl. Bond van Leeraren en Lee- raressen bij het Nijverheidsonderwijs, onder voorzitterschap van den heer C. Menke uit Utrecht. Daarna werd behandeld een voorstel- Zeeland, om bij de Regeering aan le dringen op gelijke waardecring en bevoegdheid van de leeraren in de theorie en in de praktijk bij het Nijverheids-onderwijs. Op voorstel van het hoofdbestuur werd na uitvoerige besprekingen besloten deze zaak in handen le stellen van de ingestelde commissie, die opdracht heeft voorstellen te doen van de veranderingen, die volgens haar meaning in de exameneischen voor de nij verheidsbevoegdheden moeten worden aan gebracht, ten einde de daarin vastgestelde denkbeelden in studie le nemen en indien gewenscht, in haar rapport over te nemen. Aan het hoofdbestuur werd opgedragen een krachtige actie le voeren voor êenige verbetering in de Pensioenwet. Na uitvoerige besprekingen werd een voorstel tot aansluiting bij de A. C. O P. verworpen met 676 legen 328 stemmen. Daarna werd met 771 legen 233 stemmen het hoofdbestuursvoorslel aangenomen tot aansluiting bij de „Onderwijs-Centrale". DE ALGEMEENE TOESTAND. Naar vrede in Marokko? Heb schijnt, dat er nu toch vredesonder handelingen met Abdel Krim op til zijn. Krim heeft een officieele vredesmissie aan gewezen en Frankrijk deed hetzelfde. Lea der der missie wordt Malvy, die vergezeld wordt door generaal Simon en Ponsot, on der-directeur van het ministerie van bui ten!. zaken voor Afrika. Dc onderhandelin gen zullen plaats hebben te Oedjda en 15 dezer begïnneD. Vooraf zullen de Fran schen en Spanjaarden nog samen confe- reeren. Vermoedelijk zal een wapenstilstand wor den gesloten* FRANKRIJK. Malvy's opvolger. De vrij- - - willige bijdrage. In zijn ontslagbrief herinnert Malvy, er aan, dat hij! op aandringen van Briand aangenomen heeft pin deel uit te maken van de regeering en loyaal mede te wer ken aan den vredesarbeid en de financieele saneuing. Hij geloofde oprecht in de mo gelijkheid om een politiek van loyaliteit en sameriwerking te voeren, doch stuitte per soonlijk op een voorbedachte vijandschap. Hij meent daarom, dat zijn aanwezTgfaeid hem van Briand zou kunnen vervreemden, wier medewerking onmisbaar kan zijn voor de verwezenlijking van zijn program. Daar hij do regeering niet in moeilijkheden brengen wil en geen échec bezorgen wil aan haar politiek, heeft hij dan ook zijn vrijheid van handelen teruggenomen en zal hij trach ten een politiek te voeren van democratische en sociale actie, 'ten einde de moeilijke taak der regeering te verlichten. Briand betuigde in zijn antwoord zijn leedwezen en dab zijner collega's eu aan vaardde zijn loyale medewerking. Tot Malvy's opvolger werd benoemd Du- rand, thans minister van landbouw. Het laatste departement is nog niet aangewezen, doch men verwacht, dat de radicaal Binet zal worden aangezocht. Briand heeft persoonlijk 10.000 francs geofferd als vrijwillige bijdrage voor het herstel der franc. ENGELAND. De mijncrisis. De conferentie van mijnwerkersgcdele- geerden narn gisteren met algemeene stem men de motie aan, welke was ingediend door de uitvoerende commissie, en waarin aan de districten geadviseerd wordt: 1. Dat geen toestemming zal worden ge geven tot eenig voorstel tot verlenging \an den duur van den werkdag. 2. Dat het beginsel eener nationale loon- overeenkomsfc met nationale minimumper centages moet worden gehandhaafd. 3. Dat, voer zoover de loonen reeds te laag zijn, geen toestemming zal gegeveD worden tot ecrn voorstel tob vermindering der loonen. Voorts werd besloten, dat deze adviezen zouden worden gezonden naar de distric ten, om daarover onmiddellijk te beraad slagen en een besluit te nemen, waarna zoo spoedig mogelijk een nieuwe conferen tie van gedelegeerden zal worden bijeenge roepen, ten einde tot een definitief be sluit te geraken. Vervolgens werd echter bekend gemaakt, dat de uitvoerende commissie der mijnwer kers een uitnoodiging aan de mijn-eige naars had gezonden, om terstond opnieuw met hen te vergaderen, om de onderhan delingen voort te zetten. In politieke kringen wordt het resultaat der mijnwerkers-conferentie in zoo verre als hoopvol beschouwd, dat de deur is opengelaten tot verdere onderhandelingen. Het rapport der kolen-commissie is niet verworpen als grondslag van besprekingen. Alvorens hij de motie op de mijnwerkers conferentie indiende, gaf Cook, de secreta ris-generaal der mijnwerkers-vereeniging, een verslag van hetgeen was voorgevallen op de gehouden conferentie tusschcn de uitvoerende commissie der mijnwerkers en de industrieele commissie van het vakver- eenigingscongres. Hij deelde mede, dat een resolutie was aangenomen, waarin opnieuw verzekerd werd, dat de commissie van het vakvereenigings-congres de mijnwerkers zal steunen bij him pogingen om een bil lijke regeling te verkrijgen van de nog on opgeloste moeilijkheden, maar de meening te kennen gegeven werd, dat de onderhan delingen tiïsschen de mijnwerkera en de mijneigenaars moesten wordsn voortgezet zonder uitstel, ten einde- een duidelijker begrip te verkrijgen van de punten, waar over men het niet eens was, en de kaDsen op een misverstand tot de kleinst moge lijke grenzen te beperken. Daar alle vak- vereen igingen in deze commissie zijn ver tegenwoordigd, beteekent de resolutie, dat de avbeiders in het algemeen geneigd zijn, heb kolen-probleem aan koele en zorgvul dige overweging te onderwerpen. De regeeringskringen betuigen hun te vredenheid over de ontwijfelbaar gematig de wijze, waarop de leiders der vakbewe ging het probleem opvatten. Ofschoon hij nauwkeurig op de hoogte wordt gehouden van dén toestand, is het-, naar verluidt, onwaarschijnlijk, dat de eerste minister tus- echenbeide zal komen zoolang er cenige kans op overeenstemming bestaat. BUITENLANDSCH GEMENGD. Eea onmensch ter dood veroordeeld. Voor de rechtbank te Gomel, in Hos- land, heeft terechtgestaan de roover-hoofd man Trjaptsjkin. Gelurende ongeveer vijf jaren beeft Trjap.tsjkin het „roover-bedrgF' beoefend. Gedurende die jaren heeft h»j alleen meer dan honderd moorden gephegd (het juiste aantal is niet na te gaan) en voorts tallooze mishandelingen en diefstal len. Bij zijn moorden ging Trjapitsjkin op bijzonder wreede wijze te werk. Hij over goot namelijk zjjn slachtoffers met petro leum en stak ze daarna in brand. Voor de rechtbank voerde Trjupitsjkin als „verzachtende omstandigheid" aan, dat hg den la3tsten tijd geen moorden had gepleegd, doch uitsluitend zijn slachtoffers had beroofd. Niettemin heeft de rechtbank hem ter dood veroordeeld, welk vonnis door heb Opperste Gerechtshof in hooger beriep is bevestigd. Mcord. Te Langenaar bij Ulm, in Beieren, heeft een arbeider zijn 75-jarige schoonmoeder \rxmoord. Nadien zaagde -hp handen ec voeten van ziju slachtoffer*"3f co stopte alle3 in twee zakken. De vrouw van den moordenaar was op het oogenblik van den moerd niet te huis. Id een Berlgnsch hotel heeft een Zwifc- sersch ingenieur getracht een jong meisje, waarmede hij was afgestapt, te vermoorden. Hij sneed haar den polsader door en ver liep daarop Let hotel. Het slachtoffer werd eenigen tijd daarna gevonden .en naar een ziekenhuis gebracht. Haar toestand is niet onrustbarend. De ingenieur heelt, na het hotel verlaten te hebben, een treiu geno men aan de Berlijnsche voorstad Lankwitz. Onderweg heeft hij toen zelfmoord gepleegd. Hij weid met een dubbele schedelbreuk gevonden en overleed weinige minuten, nadat h9 naar het ziekenhuis was vervoerd. Hy schijnt de daad te hebben gepleegd, omdat hij om verschillende redenen zijn geliefde niet kon huwen. Bagdad bedreigd. Bagdad wordt ernstig bedreigd door een overstroom in g van de Tigris. Bij het pa leis der Koningiu zijn de dijken bezwe- keD. Het paleis is ontruimd en is nu om ringd door een kokenden stortvloed. Dui zenden maimen werken koortsachtig aan de versterking der muren, die dc stad te gen overstrooming beschermen. Honderden vluchtelingen kampewen onder^den bloo- ten hemel, daar hun huizen, door het water weggespoeld zijn. Dc dijkbreuk heeft plaats gehad op nau welijks 1 mijl van de stad. Het water heeft de record-hoogte bereikt van 3 jaar gele den, toen er bijna 500 vierkante mijl onder water stond. De vrouwen van den koning zijn In allerijl uit het paleis naar de wo ning van den minister van oorlog overge bracht. De prachtige tuinen om het paleis zijn nu een tooneel van verwoesting Aller* lei wrakstukken drijven tusschen dc palm- boomen. Spoorwegongeluk door misdaad. Uit Warschau wordt gemeld Bij Bochnia heeft een spoorwegongeluk plaats gehad, waarbij 28 personen gewond zijn. Het ongeluk was een gevolg van een misdadigen aanslag. Men had de rails los geschroefd. Klaarblijkelijk was het doel der misdadigers om de passagiers in den trein tc berooven. Auto tusschen schoolkinderen gereden. Uit Saarbrficken wordt gemeld: Een ernstig ongeluk had plaats, doordat een chauffeur met zijn auto op een troepje schoolkinderen inreed, waarvan er 1 ge dood en 2 gewond werden. De chauffeur is in hechtenis genomen. Fabrieksongcluk. In een fabriek van chemische producten te Reims kwam een machine in aanraking met een hoogspanningsleiding. Vijftien ar beiders, die de machine bedienden, wer den ter aarde geworpen. Drie werden ge dood, een vierde werd ernstig gewond. De 't'ran&che schulden. PARIJS, 10 April (Belg. Tel. Ag.) - Volgens verklaring van den minister van financiën, Pér et, aan de „Matin", zal de minister niet gaan cortfereeren met Churchill voordat Berenger een definitieve overeen komst met de Amerikaansche schuldencom- roissie zal hebben bereikt. De mi mater verklaarde te hopen, dal binnen etc week een principieele overeen komst met Amerika zal kunnen worden gen teekend, doch hij gelooft niet zich voor het einde dor maand naar Engeland te kunnen begeven. Marokko. FARIJS, 10 April (Havas). De voon afgaande voorwaarden, die Abd El Krim vóór het aanvangen der vredesonderhande lingen in Marokko, zullen worden gesteld; omvatten: wapenstilstand, uitlevering dec krijgsgevangenen, neutralisatie van de zone en ver bairn arg van de leiders van den op stond. Hef programma, waarop de onderhande lingen voor den vrede gebaseerd z\ju, bevat: regeling van de grens van Ouergha, ad ministratieve autonomie in het Rifgebied onder sou ver cini teil van den sultan, ont wapening der Rifbewoners en militaire con trole over het Rifgebied. De aanslag op Mussolini. RO^IE. 10 April. (V. D.). Naar vernomen wordt is de Britsche ambassade er officieel van in kennis gesteld dat Violet Gibson niet voor een rechtbank terecht zal slaan doch eenvoudig gestuurd zal worden naar het Lunatri-gesffcht. De doctoren die haar on dcrzochl hebben zijn van meening dat zij niet verantwoordelijk gesteld kan woiden voor haar daad. Muiterij in Griekenland. ATHENE, 9 April (Belg. Tel. Ag.) Heden middag halftwee publiceerde het ministerie van Oorlog het volgende communiqué- De officieeren Karakoefas Bakirdzjis en Dzjavaes hebben eenige afdeelingen van het garnizoen van Saloniki tot muiterij overge haald. Zij concentreerden deze troepen in den afgeloopen nacht buiten de stad bij Alli- tini. Deze muiterij op kleine schaal is op louw gezet om malerieele belangen. De motieven zullen worden gepubliceerd. De elfde divisie heeft de muiters met groo- ten spoed omsingeld, die daarop door een af gezant lieten verklaren, dat de beweging niet gericht was legen de regeering. maar tegen de bevelhebbers hunner corpsen en dat zij zich zouden overgeven, wanneer hun werd toegezegd, dat deze bevelvoerders door ande ren zouden werden vervangen. De regeering antwoordde, dat zij niet met de muiters wenscht te onderhandelen, maar stelde een termijn na verloop waarvan zou worden gelast hen met de wapens uiteen ie drijven. De overgave van de muiters wordt elk oogenblik verwacht. De vloot heeft nog denzelfden nacht order gekregen zich met spoed naar Saloniki te begeven. De aanstichters der muiterij zullen vooi^ beeldig worden gestraft. 2-1 t

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 2