No. 20268. ZATERDAG 10 APRIL Anno 1926. Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLmD PHIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs Kleine AdverlentiCn. uitsluitend bi) vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Cts.. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecbt Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cis. Bureau Noordeindspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35. per week 0.18, Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week„0.18. Franco per post 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden, brengen ter algemeene kennis, dat J. M. Samson, to Leiden, een verzoek heelt inge diend Ier bekoming van verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in het perceel Haven No. 1G. N. C. DE GIJSELA AR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 10 April 1926. 3615 DRUKVERMINDERING OP DE DUINWATERLEIDING- Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis dat, in ver band mei de vervanging van de 2e hoofd- aanvoerbuis der duinwaterleiding in liet ge deelte van den Rhijnsburgerweg onder Oegsigeesl, gelegen tusschen den Oegstgees- terweg en den Khijnzichtweg, door een buis yan grooteren diameier waardoor de aanvoer tijdelijk vanaf 12 April a.s. slechts door één hoofdhuis zal plaats hebben, de druk op de Waterleiding zal verminderen. Aan de ingezetenen wordt daarom drin gend verzocht de noodige spaarzaamheid in bet gebruik van duinwater te betrachten en walerspilling na te laten. N. C. DE G1JSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 10 April 1926. 8542 HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het verzoek van; a. J. Arnoldus, om vergunning tot het op richten van een inrichting voor het vervaar digen van kunstgraniet, een slucadoors- werkplaals, een bewaarplaats voor onge- bluschte kalk cn een kalkblusscherij in het perceel Minnebroersgracht No. 9, kadastraal bekend Gemeente Leiden Sectie C. Nis. 225, 1588 t/m. 1591 en 1593 t/m. 1598; b. de lirina P. Fontein Pzn., om vergun ning lot liet uitbreiden van de zagerij en schavenj van hout op een gedeelte van het perceel llaveakado Nis. 2123, kadastraal bekend Gemeente Leiden. Sectie C. No. 1897, Gelet op de arlt 6 en 7 der Hinderwet; Geven bij dezen kennis aan het publiek, dat genoemde 'verzoeken met de bijlagen op de Secrelario dezer gemeente ter visie gelegd zijn; alsmede, dal op Zaterdag den 24sten April e.k., des vooriniddags le halielf uren op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen deze verzoeken in te brengen, terwijl zij er de aandacht op ves tigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinder wet voor liet gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, ten einde hun be zwaren mondeling toe te lichten. N, C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 10 April 1926. 3G14 Maatschappij der Nedeil. Letterkunde. In de gisteravond gehouden vergadering van de Maatschappij der Nederl. Letter kunde waren als sprekers aangekondigd: dr. J. de Vries, te Arnhem, met het onder werp: Over den tijd der Sproken en der Roerden", en dr. A. Beets, alhier, met „Eenige mededcelingen uit het dagboek van Nicolaas Beets als strident" (1833183G). Dr. Do Vries ving zijn voordracht aan met op te merken, dat Daast de ridderepiek sedert de 12e eeuw een nieuw poëtisch genie opkwam, dat der sproken en boerden. Zij zijn de uitdrukking van een nieuw le venselement in de Middeleeuwsche maat schappij, dio zich als zoodanig onderscheid de door een volkomen gebrek aan tradilio- neolen vorm. In plaats van de overbekende epische verhalen, behandelen de dichlers nu geheel nieuwe sloffen. De vraag doet zich voor, vanwaar zij deze overgenomen hebben. De aanhangers van de theorie der polygenese meenen, dat de volkstraditie iiicrloe hel materiaal leverde en vraagt men dan weer hoe deze er aan gekomen is, dan blijven zij liet antwoord schuldig. Anderen gobtolden aan Indische herkomst van deze vertelstoffen en verschillende onderzoekin gen hebben deze meer.iDg. althans voor een deel bevestigd. Indien nu deze verhalen uit hel Oosten zijn overgebracht, hebben dan de sproken en de boerden in de ver spreiding een rol gespeeld? Na een korle beschouwing van de wijze, waarop zich da volksoverleveringen ver spreidden. werd gewezen op het groole be lang dal de exempelen door de prediking van rondtrekkende monniken gehad kun nen hebben. Om vast te stellen, of met dit zelfde kon zeggen van de poëzie der sprook- aprekers, werd de verhouding nagegaan, welke er tussclien de rondreizende dichters •n de locale sprookjesvertellers beslaan kan hebben. Het bleek, dat inderdaad langs dien wegvertelstoffen uit de literatuur in de volksoverlevering konden binnen dringen. Of dit nu ook heeft plaats gehad, dient in elk geval onderzocht te worden. Als voor beeld werd gekozen de boerde van de drie gezellen, die de bake stalen. De verhoudingen bij dit dievenverhaal tusschen de mondelinge en literaire over levering bleken zeer ingewikkeld te zijn. Voor zoover de uit den aard der zaak frag- mentaire gegevens een conclusie veroor loofden, kon men vaststellen, dat de krach tige mondelinge overlevering in Oost-Europa onafhankelijk was van de literaire traditie in West-Europa, waar de boerde, die be kend is in Nederlandsch en Fransch ge wand, de bron schijnt geweest te zijn van een populaire Deensche overlevering. Daar entegen was van ecnigen invloed op de volkstraditie van Vlaanderen en Noord- Frankrijk niet het minste spoor te ontdek ken. Dit gekozen voorbeeld gaf dus een on zeker resultaat. Er werd aangetoond, dat een boerde een populaire overlevering kan doen ontslaan, zelfs al ware het bij een ander volk; dat echter door de boerde een van zelf sprekende invloed op de volksoverleve ring zou zijn uitgeoefend, bleek niet. Door den aard van de in de sproken en boerden behandelde sloffen zou deze invloed ook alleen maar op enkele gebieden der volks traditie kunnen gewerkt hebben. Met name het belangrijkste deel daarvan, de eigenlijke sprookjes aldus besloot spr. zijn door deze literatuur niet in het minst beroerd. Het blijft noodzakelijk, door onderzoekingen over alle gedichten van dit genre te bepalen hoe de verhoudingen bij elk hunner liggen; eerst daarna zal het mogelijk zijn een alge meen oordeel over de met deze poëzie samenhangende vragen te vormen. Daarna kreeg dr. A. Beets het woord voor zooals boven gezegd „Eenige mede- deelingen uit het Dagboek van Nicolaas Beets als student (18331836)". Hij kon uit de zeer verscheiden inhoud van dit dagboek slechts enkele grepen doen en had daartoe voor dezen kring gekozen de voornaamste aanteekeningen, die het be vat over bijgewoonde muziek- en tooneel- uilvoeringen in Leiden, Den Haag cn Am sterdam: karakterschetsen van enkele mede-studenten, bezoeken bij en ontmoe tingen met verschillende professoren, en kele persoonsbeschrijvingen en karakteistie- ken, ontmoetingen en gesprekken met dich ters en schrijvers dier dagen; opteekenin- gen over gehoorde lezingen en voordrachten, anecdoten en persoonlijke herinneringen uit den mond van anderen, gehoord bijv. over Bilderdijk. Uit deze mededeelingen en de wijze waar op ze door den tateren schrijver van „Ca- mera-Obscura" waren opgeschreven, bleek dat de student Beets reeds een schrijver als Hildebrand beloofde. De meeste der aantee keningen waren geestig, geluigden van een bijzondere opmerkingsgave en zin voor het schoone en goede, zooals hef geheele vol gend leven van Nicolaas Beels zich heeft gekenmerkt. Tentoonstelling van teekeningen. Gisleravond had in het Wijkgebouw Ge loof, Hoop en Liefde, Langeslraat 6769 de opening van de tentoonstelling der iceke- ningen van de teerlingen van den winter- cursus plaats. De voorzitter, de heer A. P. de la Court heette allen hartelijk welkom, in hel bijzonder den lieer J. B. Meynen, weihouder van onderwijs en de vertegen woordigers van het bestuur der afdeeling Leiden van den Nederl. Prolestanlenbond. Hij verzocht den wethouder den dank van het bestuur van het wijkgebouw over le brengen aan het College van B. en W. voor zijn aanwezigheid alhier en voor de subsidie, waardoor hel wijkgebouw in staat gesteld werd deze leekenlessen te doen ge ven. Ook bracht hij dank aan de heeren onderwijzers, die met zooveel lust en ijver hun krachten gaven om de jongens iels van het teekenen te teeren, wat ze later in de praclijk van hun leven noodig kunnen hebben. Vervolgens richtte hij zich (ot de grooie schare aanwezige leerlingen. Zij moesten niet meenen nu reeds klaar te zijn, ze slonden nog maar op den drempel van het leven. De jongen6, die over hel alge meen zeer Irouw de lessen volgden, hebben aardig werk geleverd. Als voorbeeld, wat met goeden wil iemand vermag, verleide de voorzitter, dat een jong getrouwd man zich opgegeven had voor dezen wintercur- sus en sommigen van de hoogere cursussen had voorbijgestreefd. Hij hoopt dat dit tee- kenwerk tot nut der leerlingen zal strekken en zal blijken voor het algemeen belang dienstig le zijn. Enkele leerlingen, die uit muntten door vlijt en gedrag en daardoor meestal uitslekend werk leverden, kregen nu een prijsje, beslaande uit een stuk ge reedschap, dat ze bij hun werk kunnen ge bruiken. Een drietal leerlingen kreeg een eervolle vermelding. Met Oclober a.s. vangt de nieuwe cursus aan en alle leerlingen moeten zich dan weer laten inschrijven, daar de aanvrage grooter is dan de beschikbare ruimte toe laat. Maandag halfnegen kunnen de leer lingen hun teekeningen ophalen. De voor zitter wenscht allen een pretligen zomer en hoopt, dal ze ook dan af en toe nog wel eens zullen teekenen. Daarna werden de tentoongestelde teeke ningen bezichtigd, waarvoor dezen eersten avond veel belangstelling was Zoowel op het gebied van bouwkundig- als handteeke- nen was er uitstekend werk geêxposeert, dat uitmuntte door netheid en accuraatheid. We raden dan ook de belangstellenden aan deze tentoonslelling. die hedenavond van 810 en Zondag van 122 uur nog ge opend is. met een bezoek te vereeren. De weihouder van onderwijs heeft mei de meesle aandacht dc verschillende teekenin gen bezichtigd, die af en toe door de heeren onderwijzers werden toegelicht. Hij was blijkbaar hoogst voldaan over de resultaten en bracht dan ook een woord van dank aan de heeren onderwijzers, die blijkbaar met hart en ziel hun niet gemakkelijke laak verrichten. Het bestuur van het Wijkge bouw hoopt dan ook van ganscher harte, dal het bezoek aan deze tentoonstelling de belangstelling in het werk van deze inrich ting mag opwekken, opdat meerderen door een jaarlijksche bijdrage het voortbestaan van deze instelling mogelijk maken Het adres van de pcnningmeeslcresse is: mej. M. C. de Bruijn, Zoeterwoudsche Singel 53 en van den secrelaris. J. J. Eilders. Rijn- i en Schiekade 82. i De Indologische Faculteit te Leiden. In 1927 zal het 25 jaar geleden zijn. dat aan de Leidsche Universiteit de Indologische faculteit of zooals de officieele naam luidt, de vereenigde facutleit der rechten en let teren, werd opgericht Er zijn plannen tot feestelijke viering van dit feit in voorberei ding. In verband met de oprichting van de Indologischo facutleit werd prof mr. J. E. Heeres als eerste hoogleeraar benoemd. In 1927 is het derhalve ook 25 jaar geleden, dat prof. Heeres het hoogleeraarsambt aan- i vaaidde. In de commissie, in 1926 belast met het examineeren van hen. die een akte van bekwaamheid wenschen te verkrijgen tot het geven van middelbaar onderwijs in het t boekhouden (akte K XII en Q), of tot het 1 geven van lager onderwijs in de beginselen der handelskennis (akte U). zijn benoemd: tot lid en onder-voorzitter dr. W. Kreukniet te Wassenaar en tot gewoon lid mej. O. Par- menlier. alhier. Bestemd is voor uitzonding naar Ned.- Indië onze stadgenoot, de heer ir. W. C. Jesse, houtvester bij het boschwezen. Op een voordracht van B. en W. van Groningen aan den raad ter benoeming van een onderwijzer aan een openbare buiten gewone school gedaan komt als nr. 3 voor de heer II. Sasburg, alhier. Onder enorme belangstelling werd gisteren het stoffelijk overschot van den wachtmeester K. A. Hakkert, in leven die nende bij het Regiment Veldartillerie alhier, die zoo plotseling aan zijn gezin en kame raden door den dood werd ontrukt, op de algemeene begraafplaats te Leiderdorp met militaire eer begraven. liet was voor de dorpelingen daar een ongewone gebeurte nis. Volgens de oudste ingezetenen had dit sinds geheugenis nog nooit plaats gehad. Door zijn kameraden wachtmeesters graf waarts gedragen, werd in de eerste plaats aan de groeve gesproken door den regiments commandant, die de overledene schetste als een getrouw cn braaf militair, een voor beeld voor zijn kameraden. Vervolgens werd een wooid ter nagedachtenis gesproken door den kapitein waaronder de overledene had gediend, alsmede door een wachtmeester van genoemd regiment, en een onderoffi cier der infanterie. Ds. Nauta, legerpredi- kant, hield daarna den lijkdienst. Diep onder den indruk verliet men daarop den dooden- akker. Onder de vele aanwezigen was mede de burgemeester van Leiderdorp om wacht meester Rakkert de laatste eer te bewijzen. Op Zondag 11 April as. zal hef; een kwart-eeuw geleden zjjn, dat onze stadgenoot H. van der Wallo, brugwachter oersto klasse, in dienst dezer gemeente trad. De openbare middelen van vervoer zoowel te land als te water, breiden ach hier steeds meer en rn&er uit Van wel- l ingelichte zjjde wordt ons medegedeeld, dat het in do bedoeling ligt van de HaarL Brockway-bus-ondezneming op de lijn Haar- lem—Leiden een 20-minutcndienet in te voeren. door den Voorzitter, den heer G. F. Hemerik, te midden van een groot aantal belangstel lenden gesloten. Spreker dankte namens de afdeeling de inzenders voor hetgeen zij dezen keer hebben gepresteerd en spreekt de hoop uit, dat de lus' met deze tentoonstelling weer kterk moge gegroeid zjjn. Namens de regelingscommissie verzocht sprekers den deelnemers de tentoongestelde bloemen, welke bgna alle nog in uitstekenden staat verkeeren, hun te schenken om de in Leiden bestaande Ziekeninrichtingen hier mede te verrassen. Na een woord van dank aan den heer Weijers, gérant van „Posthoi", voor do zoo welwillende medewerking, sluit de voor zitter de tentoonstelling. De directie van het L u x o r- theater heeft zich gisleravond weer in een vrij druk bezoek mogen verheugen, en het dient gezegd dat het programma deze week ook ten volle de belangstelling waard is. Als hoofdnummer gaat een drama in aohf acten. getiteld „Machtig als Adelaar", weergevende de geschiedenis van een jong en knap meisje uit het land der bergen, dat een jeugdigen jager liefheeft, doch op aandrang van haar Vader een beruchten slrooper, moet trouwen met een ouden geld schieter, die den Vader geheel in z'n macht heefl. Daarnevens toont deze film, die rijk is aan fraaie opnamen, ons den zielestrijd van den jager als hij in den slrooper den Vader van z'n meisje heeft ontdekt en niet weet hoe te handelen: 6f z'n plicht verza ken. óf hel meisje ongelukkig maken. Hoe de geschiedenis zich tenslotte ten gunsie keert? Wij zullen er hier niel verder op in gaan. Voldoende zij alleen dit feit als zoo danig te consiateeren en den lezer op le wekken zelf een kijkje te gaan nemen. Niet minder sterk spet wordt gegeven in het tweode hoofdnummer „De stad, die nooit slaapt", een drama uit de New-York- sche uitgaande wereld, terwijl een interes sant dansnummer van „Eddy en Poly" voor een aangename afwisseling gedurende den avond zorg draagt. In het Casino-theater zorgen een aantal komische films voor de pauze, dat de naam. die dit theater draagt, „hel huis der vroolijkheid", wederom alle eer wordl aan- BINNENLAND. Ü8 herhalingsoefeningen in 1926. Vragen 'van en antwoord op vragen vaa Kamerleden. Euwe wint het schaaktonrnooi te Westoa Supeimare. BUITENLAND. Vredesonderhandelingen inzake Marokkt tegen 15 dezer. De denr voor onderhandelingen inzake d® Engelsche mijncrisis blijft geopend. Mniterij in Griekenland. gedaan. De lach was bij lijden niet van de lucht. Als hoofdnummer wordt vertoond een heel mooi Spaansche film getiteld „De bandolero", waarin wij ons verplaatst zien naar het zonnige Spanje met zijn Spaansche hartstochten enSpaansche stieren» gevechten, die de bezoekers het bloed in da aderen doen stollen. Waarlijk, wie van sen* satie houdt, kan deze week in „Casino" zijn hart ophalen en aangezien dezulken vele zijn, voorspellen wij deze week een druk bezoek in 't Casino. De directie van het C i t y-t heater* biedt den bezoekers van deze bioscoop dik maal twee hoofdnummers. Voor de pauzs draait een echte sensalie-film „De motor» duivel", waarin Richard Talmadge da hoofdrol vervuil, heigeen dus een reeks van spannende avonturen beleekent, waarin - •hoe kan het toch anders? de held steedi als overwinnaar uit het strijdperk treedt. Na de pauze wordt vertoond een film ge titeld „Echtscheidingsbrieven", waaria vooral het spet van de liefelijke aclrica Corine Griffith van een vaak ontroerende schoonheid is. Ook aan het bijprogramma is alle zorg besleed, zoodat het geheel zeer zeker een gang naar de Haarlemmerstraat waard is. HET GOUDEN FEEST VAN DE WERKLIEDENVEREENIGING „EENDRACHT MAAKT MACHT". de Holl. Maatschappij tot het Gewapend Beton, Groot Her- 258, te 's-Gravenhnge, ia aan Oorver, alhier, bj) overeenkomst de levering van het beooodigde en de te verrichten expeditie- behoeve van den aanleg van het terrein Nienw Academisch alhier. Door maken van toginnelaan de Br ma O. opgedragen zand, enz., werken ten w^en op Ziekenhuis, Naar wij vernemen, zal Woensdag 14 April a.s. wederom een Apologetisohe Lezing worden gehouden, vanwege dan Kerkeraad der Ned.-Herv. Gemeente, alhier. AI3 spreker hoopt dan in de Pieterskerk op te treden ds. K. H. B. Gravemeijer van Ben Haag, over: „Het Vagevuur". De bloemententoonstelling van de aï- deeling Oegstgeest en Omstreken, behoort thans wederom tot het verleden. Deze ten toonstelling kan zeer zeker als uitstekend geslaagd beschouwd worden. Op officieele wijze werd de tientoonstelling om 10 uur ft I J-jl Iff 1 I I I I Ij I I- mS rij»'. r{fr+-" VA -Vr .'V /J.' - -y\; -,W.r "v i - Van links naar rechts, zitlend (bestuur): Hr: I. Broomans, 1ste commissaris; J. Delfos, 2de commissaris; E. Leugering, 2de voorzitter; H. Paats, 1ste voor zitter; J. Betgem, 1ste secretaris; A. Regeer, 1ste penningmeester; H. Velt- huyzen, 2de secretaris. Van links naar rechts staand (feestcommissie); A. v. d. Ëurg, 2de commissaris; P. v. Weerlee, 2de secretaris; A. G. Velthuyzen, lste voorzitter; J. Verplancke, 2de voorzitter; P. Ouwerkerk, 1ste secretaris; J. Arnoldus, penningmeester, G. van Weerlee, lste commissaris. Op den lOden April 1876 werd op initiatief van eenige, in dien lijd vooraanstaande werklieden, waarvan ons werden genoemd de namen Dirkse, Duk en Korpcrshoek, een werkliedenvereeniging opgericht, met het doel elkaar onderling te steunen bij ziekte. Deze vereeniging heeft dus heden 50 jaar bestaan en zal vanavond dit gedenkwaar dig jubileum vieren in de concertzaal van „L'Union" aan de Steenstraat. Van de op richter» is er geen meer in het leven. De eerste voorzitter, de heer Dirkse, had 21 jaar de leiding, toen werd die functie over gedragen aan den heer H. Paals, die met enkele korte onderbrekingen door lijdelijk vertrek naar Haarlem en door huiselijke omstandigheden tot nog toe een bestuurs functie bekleedde en ook thans nog voor. zitter is, zoodat hij vanavond de feestver- gadering zal leiden, zooals hij dit deed 25 jaar geleden. Men zal in bovenstaande groep dezen, hoewel reed» bejaarden, toch nog kranigen voorzitter gemakkelijk vinden. Vereenigingen als „Eendracht maakt Macht", die door de tegenwoordige vakorga nisaties weinig in lel zijn en ietwat kleinee rend „ziekenpotjes" worden genoemd, be stonden er in den ouden tijd heel veel. De meeste hadden geen lang even en daarom verdient het te meer vermelding, dat „Een dracht maakt Macht" den 50-jarigen lcefti;4 mocht bereiken en nog kerngezond is. Het ledental, dal in den loop der jaren schommelde tusschen 140 en 200, bedraagt thans nog ruim 150. Tegen een kleine con tributie per week thans 22 ct. ont vangt elk lid bij ziekte f 6per week en wordt bij overlijden van een lid aan de na bestaanden een bedrag van f 50 uilbelaald. Dit laatste fonds werd opgericht ter gelegen heid van het 12'/i-jarig bestaan der Ver eeniging. Vanavond ontvangt elk lid een extra c',l- keering van '5.als feestgave. Hel is tiet bestuur mogen gelukken, door zuinig be heer en door de contributies van ecrtlrden' en leden, een aardig „potje" te maken, da: deze royale uitgave toelaat. Er heeft voor de feestviering van heden avond zich een feestcommissie gevormd onder voorzitterschap van den heer Veld-i huyzen. Over de feestviering zelf zullen we niet uit de' school klappen, alleen mogen y.-d mededcelen dat na de officieele fecste'ijkJ heden het Eerste Leidsche Klucht- er. Revue- gezelschap zal optreden.

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 1