MODE. RADIO-PROGRAMMA. RECHTZAKEN. KUNST EN LETTEREN. DE FONDSENMABKT. VRAGENRUBRIEK. De vorige maal omschreef ik een jumper, r. aarvan de bijpassende rok aan een onder jurk vastzat. N u heb ik gehoord, dat dat nieuwtje „ïnariniêre" wordt genoemd. Het is dus eigenlijk een soort matrozenpakje; net zooals we als kinderen droegen: een onderjurk van een wit katoenen of linnen bovenstuk en een geplooid matrozen rokje. Daar overheen de gladde blouse. De moderne kleedingslukken zij'n alle maal deux- en trois-pièces costuums. Voor gekleed (Visites e.d.) draagt men een doux-pièees, bestaande uit een japon met een overeenstemmende mantel; voor sport en 's morgens de marmière; cn voor ge kleed ook soms de trois-pièces: rok met jum per of vest en mantel en dan een eendere hoed. Dat is wel de voornaamste „strop", die de nieuwe mode ons brengt, dat er zoo'n groote eenheid is in onze gansche ver schijning: mantel, japon, hoed, voering bet is absoluut één geheel. Je kunt dus b.v. zoo'n hoed nergens anders bij dragen en als je één japon onder je mantel bezit, ben je al „blut"; dus dien je wel steeds hetzelfde gekleed te zijn! Het staat overigens keurig. Ik zag die volmaakte „complets van top lot teen" zeer veel op diverse voorjaarsshows. Bij voor keur in die prachtige tint: lavendelblauw of in zandkleur, beige, lever, wat u het noe men wilt Dat zijn allebei kleuren, die niet gauw vervelen; en daar dient u bij het aanschaf fen van uw toilet wel degelijk rekening mee te houden. Want als u bijv. een roodc tint beeft, of iets van lila, cn u loopt dan het gansche voorjaar, dc koele zomeravonden en ook bet geheele najaar in dat lila of rood, dan wordt u er al gauw op nagewezen: „Zij met dat eeuwige roode pak!" Verleden jaar was dat veel gemakkei ijk er: toen kocht je een flink mantelcosluum, met een paar nette jumpers en twee verschil lende boeden, die er leuk bij stonden. Dan kon je er variatie in brengen en was toch niet duur uit. Ik houd niet erg van japon met mantel en vooral in den zomer niet. Het broeit zoo en is daardoor zoo onfrisch in het warme jaargetijde. Maar mode is 't welf En dan is er nog iets, waar a erg mee op moet passen: het krozen van kleur bij kleur of dan: hoed bij mantel cn japon. Het is gemakkelijker om iels te vinden, dat harmonieert, dan twee precies gelijke nuan ces in Ycrsebjllend materiaal. Want leg b.v. de modetint: bois-dc-rosc in los weefsel, fluweel, repp, erêpe de chine on delaine naast elkaar en u zult zien. dat 't allemaal wat verschilt. Wanneer u nu dus een flu- weelen hoed met lint opmaakt en er een crêpe de chine japon bij draagt, dan beeft u misschien vè) één kleur, maar in totaal verschillende tinten, wat in zonneschijn b.v. nog sterker frappeert. Ik heb shows gezien, waar T alles in de Der fee tie „stiinmte" maai' dat waren dan ook héél dure shows en andere, waar de comolcts zóó'n naar samenraapsel van yloekenae linten waren, dat ie oogen er pijn van gingen <loenl Overigens beloven we er van den zomer bijzonder aardig uit te zullen zien: de rok ken zijn kort en vol plooien of ruimte; de ondermouw is net een miniatuur rok: ook wijd en vlot inet ruches of strookuii. De rug-, taille- en hcuplijnen loopen gebogen en vol variaties van de schouderbladen ai omlaag, er zullen geweldig veel capes gedragen wor den meer nog dan sjaals voorspelt ment Ook in de hoedjes zit gang? Wel blijven de cloches nog in de gratie, maar daarnaast zien we menigen randhoed met hoogen bol. Het staat werkelijk aardig, na die lange periode van kleine dopjes, om nu weer eens een hoed met een golvenden rand te zien. Alles werkt met randen tegenwoordig. Verscheidene wit cheviot of popeïine zomer jurken hebben smalle, roode. blauwe of gele randen langs halsopening, kraag, man chetten en dan onderlangs den zoom. Die zelfde kleur van den rand wordt herhaald in cm omboordsel van de hoed of in liet lint. dat oin den bol zit. Voor de gektecderc zomertoilettcn is alles kant of zilverweefsel. goud tissu of kralen. Vooral de kraïenjurfren hangen zwaar af cn slingeren en wippen onder het loopen o! dansen vroolijk mee. Die japonnen zijn nog geheel mouwloos, maar oij de overige cos tuums is de mouw gewoon present in tal van variaties. Ileel aardig is de mouw in het Russische boeren-genre: een wijde pof vlak boven het strakke polsbandje. Ook zijn er sommige mouwen, die half onen geknipt zijn en een plissé te voorschijn doen komen. RECLAME. MUNHARDT's Siaal-Tabletten .90" Maag-Tabletten. .75 Zenuw-Tabletten .75" Laxeer-Tablelten .60" Hoofdpijn-T ablèttèn co-» Vflij ApotHTeri" Drogisten. 3554 VOOR ZONDAG. 11 APRIL. Hilversum (1050 M.) 2.00: Uitzending v. il. ISa .Volks-matinee v. d. Zangver. „Da Stem des Volks', Dir. Otto da Nobel, in het Gebouw voor K. en ,W. te Den Haag, mes medew. v. h. Haagsch Strijkkwartet, Holl. Sextet en Th. Kneiler, contra-bas, K. G. Schiefer, xylophone, Dien Hoenders, mezzospraan, Fie Vogel a. d. Vleugel. 1. Gein. Koor: Maekt tegen Macht, OU» de Nobel; 2. Strjjkkw.: Kwartet no. S (Allegro menuet, adagio cantabile, finale, allegro vi vace), Haydn; 3. Mannenkoor: a. Das Be- griibniss der Rose, Dregert; b. Ecce .Quo modo Moritur, Handel; 4. Sextet: Septet op. 55 (Vorspiel, Gavotte, Intermezzo, Scher zo, Finale); 5. Vrouwenkoor: a. Panis An- gtlious, C. Franck; Met solo: b. Morgeu- gesang, R. Hol; G. Gem. Koor: Le ,Ven- uredi, Saint; 7. Kwartet, Sextet: Kneifer (contra bas), Schiefer (pauken en xylophone) La carnaval des animaux, St. Saëns; 8. .Vrouwenkoor; Deemsterliedje, O. de Nobel; 9. Gem koor: Wrj groeten U, O.' de Nobel. 7.00: Preek van ds. F. \V. J. v. d. Krcboom, N.-H. Pred. te Bergen (vanuit de Studio). 8.00: Persber. en sport uitslagen. 8.10: Buitengewoon Jubile.ims- cert ter eere van den componist J. 1'. J. iWierts, aangeb. door het Ned. Verbond. Het „A Capclla" er. Kinderkoor v. d. keer .Willem Hespe. Mevr. Gretha Santhageus, sopraan. Het H.D.O.-Oiktst, o. 1. v. Fr. Lupgess. 8.309.30: R. K. Morgenwijding, met medew. van de dames Bertha Jonekers Tiggers, sopraan, Jo Iminink, alt, Rie Staal, piano. Spreker: Prof. J. de Langen Wen- dels. ran de Universiteit van Nijmeg.D, voor zitter v. d. Kalh. Viedesboud. 1. Duet uit „Lobgesang", Mendelssohn; 2. Sopraan ana uit „Josua", Handel; 3. Jéeu, aller- hebsto Kind, Jan Nieland; 4. Spreker: FroL J. de Langen Wendels, over: De volkeren- vrede docr Christus; 5. a. Alleluia, Mozart; b. Jesuslied, Hiklach, Sopraanzaug; G. Alt- aria uit de Pnaschcantau-, Crevécotur; 7. Duet uit Judas Maccabaus, Handel. 10 00 v.m.: Dienst uit de Herv. Kerk a. d. Dorpsstraat te Ze..it. Voorganger Ds. B. N'. B. Bouthoorn, Herv. Pred. te Zeist. Zingen: Psalm 89 is. 1 en 3. Votum e« zegen. Gebed. Zingen: Psalm 130 vs. 2 en 3. Tekst: Hf cao 2 vs. 4 en 5. Predikatie. Tusschenzang: Psalm 32 vs. 1. Predikatie. Dankgebed. Slotzang: Psalm 77 vs. 8. Zegen. Laventry (1600 M.) 3.40: Het luiden van de Chester-Cathedraalklokken. 3.50: Lering: Barney the musiean. 3.53: Orgel concert. 4.0O: Ltzmg: Burney the Lun- uoner. 4.00: Orgelconcert. 4.20: Con cert door de Besses o' th' barn band. 4.40: De Koninklijke Liedertafel van Haar lem. Neder 1. liederen. Piano- en harpsoio s en een monoloog. 5.20: Da band-mimek. 5.35: Pianoüuitteii en Oanimuziek tot 5.5'J. 6.508.20: D.enst i. d. Ebenezsr Welsh Congregatie lidkerk. 8.2J: Klokk.ngelui. 8.30: Kerkdienst. 9.15: Lezing: The city of London hospital. 9.2J: Weerber. nieuws. 9.35: Licht symphonieeoncert. 10.25: Vocaal concert door de Ürania singers, afgesv. docr orkestmuziek tot 11.20. Parijs „Radio-Paris" (1750 M.) 1.05: Concert Lucien Paris (piano, viool, cello). 2.05: Nieuwsber. S.35: Causerie door ar Frumusan, over: Comment empêcher les cheveux de tomber. 8.50: Jazzband Mario Cazes. Kömgswusterhausen (13X> M.) 10.30: Concert. Orkest en K. JdkenKönig, so praan. 11.4012.10: Max en Paul, een opt - en een pessimist. 7.50: „Romeo en Julia', treurspel in 5 acten van Shakespae- re. Daarna nieuwsber. 9.5011.20: Dans muziek. Brussel (262 1L) 8.35: Concert met Mme Decorte, zang. 9.05: Causerie: Les évènemente de ia. semaine. 9.20: Voortzettng v.h. concert 10.20: Nieuws. Miinsters (4IÖ M.) 8.209.20: Mor genconcert. 9.2010.00: Les in een- hdiiskortschrift. 10.0010.20: Week overzicht. 10.2011.50: Concert d. lie Staats- en Domkoor, Berlijn. 2.203.20: Mandolineconcert. -3.204.35: Klassiek» operetten. 4.505-50: Oratoriumkoor v. Etis- Potz. 5.506.20: Lezing. G.50: Schaakles. 7.20: Lezing: Birkhahnbaiz. 7.50: Tzigane-concert. Orkest, koor en H. Seegers, alt. VOOR MAANDAG 12 APRIL. Hilversum, 1050 M. 12 u en 7.30: Po- litieber. 56 u.Hinderuurtje door mevr. Ant. v. Dijk. 77 30: Radiopraat je door den heer W. Spruit, over: Kan uw ontvangst nog verbeterd worden 1 8cn 10 u.Persber. 8.10: Aansluiting van de schouwburgzaal „Hof van Holland", Bil* versum. Opvoering van do opera C'av. Rusticana, gevolgd door Paljas Optreden van: Greta Santkagens, Alien Bouwmees ter, Gust. Scheepmaker, Annie Hopman, Jules Moes, J. R, Seliulze, R. v. Helvoirt Bel, A. Dirks etc. Het H.D.O.-koov en het versterkte H.D.O.-orekst-, o.l.v. J. J. v. Ameron. (Wordt geheel gecostumeeid en geschminkt opgevoerd). Daventry, 1600 M. 11.20—1.20 Concert door het radiokwartet en solisten (Sopraan bariton, piano). 1.202 20: Tijdsein, or gelconcert. 4.20: Tijdsein, causerie. 4.35: Dansmuziek. 5.35: Kiuderuurtje. 6.20: Dansmuziek. 7 tl.Padvinders- bulletin. 7.20: Tijdsein Big Ben, weef bericht, nieuws. 7.45: Pianosonatê's van Haydn. 8 u.LezingCity slang and catchwords. 8.20: Variété. Liedjes a. d. piano. „That Child", comcdie. 3.50: Lock the door, Lariston en andere gedichten. 9.05: „Der Rosenkavalier", Strauss. 10.50: Weerber., Dieuws en causerie: Tho fatest form of football. 11.20: Causerie: The B. B. I. 11.50: Dansmuziek. 12.20 1.05 v.m.Muziek door de Alidnightfof- lies Farijs „Radio-Paris", 1730 M. 12.50: Concert Lucien Paris (piano, viool, cello). 2.06: Nieuws. 5.05: Orkestconeert. 8.50: Orkestconeert. KönigwüsterhauSen, 1300 M. 7.50: Vioolsouates door M. v. d. Berg (viool) en Ph. Jarnach (piano). 8.20: Humor, imi taties. 8.30: Mandolineconccrt door de mandolineclub ,Napo!i". Daarna nieuws berichten. 9.30—11.20: Dansmuziek. Brussel, 202 M. 8.20: Fragmenten van „La Mascotte", operette v. AudraD. 8.50: Lezing: Grande ou pelites antennes. 9.20 en 10.20: Nieuwsber. Münster, 410 AI. 12.2012.50: Lezing. 12.501.50: Orkestconeert. 3.50—4.50: Muziek van 1800 op de guitaar. 5.106.10 Voorlezing uit eigen werken v. Max Jung- nickel. 6.20: Lezing. 7.20: Goetlie- cyclus. 8.10: Concert door liet Schoen makerskwartet. 9.5010.10: Sport lezing. 10.20—10.50: Muziek door de Wefag- band. RECLAME. TROOST VOOR OUDEN VAN DAGEN. De oude dag behoort een tijdperk van ge luk en welvaren te zijn, niet een van ziekte en pijn, de nieren zijn vaak aansprakelijk voor liet laalste. Rugpijn, aanvallen van rheumatiek, stijf heid, unineötoornissen en blaaszwakte ko men voort uil verzwakte nieren. Bij ver- waarloozing beslaat gevaar voor aderver kalking, waterzucht, graveel, spit, ischias en chronische rheumatiek. De door den tijd verzwakte nieren behooren versterkt en op gewekt le worden bij het eerste teeken van ongesteldheid, opdat niet langer onzuiver heden in het bloed achlerblijven en zich door "het geheele lichaam verspreiden. Geef de kwaal geen gelegenheid om vas- len voet le krijgen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zullen onschatbaar voor u blijken Mcnsohen, dre zich nog kwiek voelen op 80-jarigen leeftijd, zeggen dat dit genees middel een nieuw levenstijdperk voor hen opende. Foster's Pillen kunnen veilig ge bruikt worden, zij werken uitsluitend»op de nieren cn blaas, niet op de lever, maag of ingewanden. Let op de verpakking in glazen Ilacons met geel etiket (alom verkrijgbaar), waar door gij zeker zijt geen verlegen buiten- landsch goed te ontvangen. Prijs f 1.75 per llacon. 3553 Advertentie 7404 HAAGSCHE POLITIERECHTER. De voerman D. uit Noord wijk bad zijn paard zoodanig mishandeld, dat bi) e-r voor terecht moest staan. Verdachte verdedigde zich: „ïlcl paard wou niet." „Neen, 'Ikon niet." ,/t Kon wel. Ik doe liet altijd met één paard." „Ja, maar één wiel .van dien zwaren ver huiswagen was in het zand weggezakt. Ifct heest trok toch en sprong locli op?" „Neen, hij sloeg, omdat hij het zeker niet naar zijn zin had." De verbalisant vertelt, dat verdachte hel paard afranselde. Eisch f 25 boete. Vonnis f 15 boete subs. 10 dagen hechtenis. H. H de R., die al 13-maal veroordeeld was, had in de duinen onder Wassenaar een veldwachter uitgescholden. Bij verstek werd hij conform den cïsch veroordeeld tot 'i dagen gevangenisstraf. Wegens huisvredebreuk hij zijn haasbaas, werd v. d. M. uit Rijnsburg veroordeeld tot f 15 boete. De eisch was f20 J. L. had H. S. te Voorschoten een klap in zijn gezicht gegeven. De officier cischle f 25 boete. „Kan het niet wal minder?" vroeg ver dachte. ..Neen. klappen zijn altijd f25." De politierechter veroordeelde verdachte lot f 15 boete, suhs. 10 dagen. LUST VAN ONBESTELBARE BRIEVEN EN BRIEFKAARTEN, VAN WELKE DE APZENDERS ONBEKEND ZIJN. Terugontvangen in de 2e helft van Maart '26 BRIEVEN BINNENLAND. - Mevr. Barnhoorn, Lisse. W. v. Bcrekel, 's-Gravenhage. A. Blonk, Gouda. Mej. A. H. Bosman. Leiden. A. J. Both. Wad- dinxveen. Jhr. J. v. Breugcl. Oosterbeek. Departement v. Financiën. Den Haag. Heer en mevr. Kieken Burwich, alhier. Mej. C. dc Koning. Sassenheim. W. Kors- wagen. Rapenburg, Stad. Lcidsch Dag blad, Leiden. G. J. Mensink. Nijgh en v. Ditraar, Botterdam. „Pnicl". Lei den. Mevr. II. Runcke Everts. Utrecht Koos Speenhoff. Schiedam. Staal en Co., Rotterdam. Tabaks industrie, Amsterdam Mej. Coha Vroom, Leiden. H. v. Zon neveld. Sassenheim. BRTEFKAARTEN BINNENLAND. Frank, Gouda. Houtman. Wassenaar. Storp, Amsterdam. BRTEVEN BUITENLAND. W. F. Breur, Berlin. Heer en mevr. Wijnberg, Weltevreden. BRIEFKAARTEN BUITENLAND. Astaio Gijoragne, Kispesh Kalhc Edncr Nunburg. Vier briefkaarten zonder adres. Hieronder zijn ook begrepen stukken welke niet of onvoldoende gefrankeerd zijn. Moissi naar Holland. Gemeld wordt: Gedurende dc maand Mei zal Alexander Moissi met hefc ensemble van het Deutsche Volkstheater uit Weenen (dir. Rudolf Beer) onder de auspiciën van Hugo Helm een tournée door Nederland maken. Dc regie wordt gevoerd door den bekenden Ween- schen regisseur Karl Heinz Martin en door den dramaturg van het Volkstheater, Dr. Rozentbal. Bij deze tournee zullen de vol gende stukkcu worden opgevoerd: „Die Lelxmde Maske" (Enrico IV), van Piran dello; „Die Wollust der Anstündigkcit", Pirandello, tesamen op één avond met „Ei- is an Allem Schuld", van Tolstoi; „Das Spiel von Tod und Licbe", van Bomain Rolland, cn „Gespenster", van Ilenric Ibsen. Heb ensemble bestaat uit dc voornaamste leden van heb Deutsche Volkstheater, dat naast het Burgtheater het belangrijkste tooneelgezelschap van Weenen is. Zooals ook de Hollandsche pers heeft vermeld, heeft Moissi dit gclieelc seizoen gastvoor- stellingen bij dit gezelschap gegeven. De directeur, Dr. Rudolf Beer begeleidt het ensemble persoonlijk en heeft dc algemee- ne artistieke leiding. BOEKVERKOOPING. De firma Burgersdïjk en Niermans, Tem- plum Salomonis te Leiden zal op 10 lot 28 April a.s. in veiling brengen de bibliothe ken van: dr. A. Ham, oogarls te Haarlem, O. J. P. Bakhoven, arts te Amsterdam, dr. D. A. Brinkerink, predikant le Boven- karspel, dr. P. J. Monlagne, scheikundige le Leiden, ds. J. G. Knuttel te Terborg, c. a. waarbij ook de rechtsgeleerde bibliotheek van mr. V. x x. De catalogus vermeldt wer ken óver alle wetenschappen, benevens me dische instrumenten, boekenkasten, enz. Van de 4200 nummers die in veiling zul len worden gebracht er enkcis te noemen of te bespreken zou ons te ver voeren; men raadplege daarvoor dn catalogus welke ver krijgbaar is tegen vergoeding van 25 cl. en men bezoeke de kijkdagen welke 15, 16 en 17 April gehouden zullen worden. Do feestdagen zijn achter 'den rug en daarmede is tevens het eerste kvraiiaal van het, loopende jaar aXge-loopen. Algemeen beschouwd is de economische toestand in diverse landen gedurende dit kwart-aal ver der verbeterd, in Duitschland bijv. is een merkbare ontspanning op de geldmarkt te coDstateeren en daarmede g«paard eeo giootero bedrijvigheid op de fomtsenmarkt. De groctere geldruimle heeft al dadelijk dit gevolg gehad, dat cp de ennssiemarkt een grootere activiteit heerschte. Tal van Duitsche ondernemingen zagen kans hun geldbehoeften op de open markt te dekken, hetgeen heel wat zeggen wil, wanneer wij bedenken, dat het nog maar betrekkelijk korten t()d geleden is, dat in h»t binnen- i land aan opname van nieuw kapitaal gewoon weg niet te denken riet. In Maart alleen werd aan nieuw kapitaal opgenomen voor een bedrag van 22.3 millioen Mark, terwijl nieuwe maatschappijen werden opgericht ine* een bedrag van 8.1 millioen. Het bedrag aan leeningen, dat in hot binnenland tverd opgenomen, is voor den eerst.n keer grooter geweest dan de in het buitenland opge nomen gelden. Het totaalbedrag aan lee rlingen in het buitenland geplaatst, bedroeg voor Maart 98.5 millioen en bet totaal in liet buitenland geplaatst» leeningen, betiep 82.5 millioen Mark. Intusschen, ook voor Engeland valt een groctere bedrijvigheid op te merken. Vol gons de „Economist" werd gedurende bet eerste kwartaal voor een totaalbedrag van 75 millioen Pond opgenomen, waarvan 5.4 millioen kwam voor rekening der Britscbe regeenng. Tn het eerste kwartaal van 1925 wn en de cijfers resp. 47.6 en 4.6 millioen. Aan leeningtn voor buitenljndseho rekening werd in het afgeloopen kwartaal 8.8 millioen Pond opgenomen. Geltjk men aet, toont een en ander een aanmerkelijke vooruitgang. Trouwens ook in do indexcijfers valt c n hetero toestand te bespeuren. Voor de Vereenigde .Staten geldt evenzeer een onverdeeld gunst.g oordeel. De statistie ken van het jongste trimester tconen aan, dat productie en handel zich op hun hooge niveau weten te handhaven. Weliswaar heeft de daling op do fondsenmarkt eeo zekere ongerustheid verwekt, doch hierover is men het algemeen eens, dat deze een gezonde correctie is van een overspecnlatieven toe stand op de fondsenmarkt en eigenlijk ge heel buiten het zakenleven staat De fluctuaties in fondsen hebben thans niet meer dezelfde beteckenis als vroeger, toen liet grootste deel van het surplus aan beschikbare middelen van het land in de fondsenmarkt was vastgelegd. Het Federal Reserve Systeem heeft hier een gunslige verandering teweeg gebracht. Als een bij zonder gunstige factor kan men intusschen beschouwen do ruimte van de geldmarkt. Soms is geldruimle het gevolg eencr econo mische depressie. In de Unie is echter van een economische depressie geen sprake tn moet de beslaande geldruimle derhalve worden beschouwd als gevolg van belang rijke bedrijfsoverschotten. Een verdere gun stige omstandigheid is, dat de bedrijvigheid in de industrie in geen enkelen vorm tol eenige inflatie heeft geleid. Nergens zijn grooto voorraden geaccumuleerd, zoodat de markten in de Unie ook niet gedrukt wor den door onverkoopbare hoeveelheden goe deren. Figuurlijk gesproken, leeft men wal de productie betreft, „van de hand in den (jand". De New-Yorksche beurs heelt na de feest dagen niettemin geen geanimeerd verloop gehad, behoudens dan voor enkele soorlen, zooals automobielwaarden. De productie van de vooraanstaande fabrieken blijft cons'ent hoog. Steels noleerden booger, on danks de verwachting, dat de hnidigc groote productie op den duur wel niet zal kunnen worden gehandhaafd. Voor Int. Mere. Ma rino bestond levendige vraag in verband met eontrole-aankoopcn voor Engelsche re kening. Overigens vertoonen de inkomsten dezer maatschappijen een doorloopende ver mindering. Voor het afgeloopen jaar ver wacht men zelfs een verlies van 4 mil lioen. Daarnaast zijn nog enkele zwarte schapen te noemen. Zoo b.v. de Chicago St. Paul, R.R., wier verlies-in 1925 wel tot hel dubbele van 1924 zal zijn gestegen.'Vorder memoreeren wij het verlies van de Central Leather, wier- nadeelïg saldo over 1925 19 millioen dollar bedraagt, heigeen 5 mil lioen meer bedraagt dan verleden jaar. Er zijn dan ook mei betrekking tol deze maat schappij binnenkort rcorganisalicvoorslel- len te verwachten. De feestdagen brachten voor de Amsler-. damsche beurs wel een periode van rust, maar voor do rest geen bijzondere dingen. Zoodat dan ook in de algemeens stemming weinig of geen verandering is gekomen. Weliswaar sloot de vorige berichlsperiode in eon vaste houding, maar naar wij in ons vorig overzicht opmerkten als gevolg van het afsluiten der loopende engagementen. In den oliehoek liepen aandeelcn Ko ninklijke aanvankelijk iels lerug. zonder dat men nu bepaald kan zeggen, dat dit b.v. verband hield met do berichten omtrent onderhandelingen met de Standard om de belangen der Shcll-groep in de V. O. C. aan eerstgenoemde maatschappij over te doen! De V. O. C. verkeert thans In gunstiger vooruilzichtcn, doch aan den anderen kant komt de opbrengst van dit bedrag weer aan ill kasposilie ten goede. Naderhand trok de stemming voor oliewaarden in het alge meen iets aan, zooals zich trouwens voor de geheele beurs een betere lendenz ont wikkelde. Perlakken b.v. waren op bepaaldo momenten zeer vast en werden tegen op- loopende prijzen uit de markt genomen. Op de rubberafdeeling waren de koersen wat aan den zwakkeren kant, blijkbaar als gevolg van do lagere rubberpvijzen, zoowel te New-York als le Londen. Groot was het aanbod niet, trouwens ook do vraag, bier en daar naar een enkel speciaal fonds, had zooveel niet te beleckencn. Hessa's lagen nogal gunstig in de markt, daarentegen Ser- badjadi's een stuk minder. Over het geheel was de affaire gering te noemen. Dit geldt c m. ook voor labakswaarden. Hier waren Scncmbah's cenigsznis in herstel. In de algeloopcn week werden de mon sters getoond van diverse ladingen van "do. Scncmbah-Mij. Het betrof bepaaldelijk voet-blad. Ook andere maatschappijen toon den hun monsters. Zoo de Deli-Batavia-Mij en de Holland-Deli-Mij. In liet algemeen kan worden gezegd, dal de getoonde mon sters van een goede en hoogstaande kwali teit getuigen. Van de jongste taxaties ver melden wij die voor de Sencmbaii-soorten, waarbij als hoogste prijs werd genoemd 301 cent. Voor een Langkal-parlij werd zelfs 332cent getaxeerd, terwijl als hoogste prijs voor enkele Deli-Batavia-produclen 328 cents moei worden genoemd. Holland- L'eli noteerde 286'/» cent. Dit zijn uiteraard de gunstigste taxaties. Suikerwaarden lagen nogal verwaarloosd in de markt en hier en daar viel zelts een lagere koers op te merken blijkbaar als ge volg van do lagere Cuba-termijn-iiolcerin- gen. Aandcelen H. V. A. hielden zich intus schen goed op prijs. Voor schcepvaartwaar- den bestond evenmin eenige belangstelling. Een uitzondering vormden tijdelijk Kon. Booten, zonder veel koersvariatie. Van Han delsvennootschappen vielen aandeden Ban- da op door hun flauwe stemming. Daaren tegen waren Molukschen goed gevraagd, naar vermoedt wordt op gunstige divi- dendverwachlingen. Binnenlandsche in dustrieën stil; nochtans waren de goede soorten prijshoudend, zoo b.v. Jurgens. Ne- derlandsche Kunstzijde iets lager. Op de Amerikaansche afdceling ontwik kelde zich een levendige handel in Int Mere. Marine shares dewelke de 20 over schreden. Ook in Wabash-sliares ging nogal iets om. 1 April 8 April Londen 12,12'/» 12,12'/* Berlijn 59,37'/» 59,35 Parijs 9,66 8,G3'/« Brussel 9,077= 9,52 New-York cable 2,49'/= 2,49 Op de valutamarkt ontwikkelde zich on verwacht een belangrijke handel in Belgi sche francs met optoopende tendenz, zoo dat een niet onbelangrijke verbetering kon worden verkregen. Fransche francs volgden op een afstand doch daar dit devies vanuit Parijs zelf herhaaldelijk werd aangeboden was de verbetering niet noemenswaard. Voor hel overige was de valutamarkt tame lijk verwaarloosd, hetgeen in den zwakkn ren koers voor Ponden en Marken tol uit drukking kwam. In de Noordelijke wissels, ging evenzeer weinig om. 1 April 8 Apri' 6 pCt. Nederland 1922 106)4 106)4 5 pCL Nederland 1918 101)4 101)4 4'/a pCt Nod-rland 1916 99)4 100 7 pCL Ncd-JndiS 1921 101»; 101)4 6 pCt Nederl Indië 1919 1014, 101)4 Amsterdamsche Bank lf 6J, 16444 Koloniale Bank 191 196)4 N'pd Handel Mij. 145)4 148 IIoI). Kunstzijde 124)4 127 lurg-n- c-w aand. 166)4 167)4 Maeknbce '3® '34 Philips Gtopjlampei: 368 372)4 Redping la>bong 2-4 283 Singkep Tin 281 277)4 Geoojisolid—rde Petroleum 184 185 «oninkl Petroleum 392)4 395)4 Nic-uwe Koninklijke Olie 377)4 379 Amsterdam Rubber 346 3.34 ffessa Rubber 499 495 Holland Amerika.Lijn 47 47 Noden -u-n—pvaart-Unie 169 169 Mij „Nederland" 17° 170 Cultuur Mij Vorstenlanden 166 170 HaDdelsver Amsterdam 638 642 Ar-iul-hurg Tabak Mij. 525 535 Deli Mij 374 380)4 Senemhah Tabaks Mij. 477 479)4 Union Pacific aand. 148)4 148)4 C. van II., le L. LcideD, Warmonder bek, Warmond, Sassenheim, De Leegh- water. Venneperdorp, Hoolddorp, De Lijn den, Stoten, Amsterdam. Totaal 42,3 K M. Amsterdam, Zaandam, Koog ad. Zaan, Zaandijk, Wormervecr, Knollendam, Mar- ken-binnen, De Hoome, Alkmaar, Koedijk, Sehoorldam, Slolpervlotbrug, 't Zand, D< Kooi, Den Helder. Totaal 76,2 K M. 3—3

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 11