Mo. 20264. r— DINSDAG 6 APRIL Anno 1926. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. BUITENLAND. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentién, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordelndspleln Telefoonnummer» voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT! Voor Leiden per 3 maanden f 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 2.36 portokosten. ƒ0.18. 0 .18. (ttt nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Watersnood-Comité. Bij het Watersnood-Comité zijn nog de jrolgende giften ingekomen: X. Z. te Leiden f 7.50; A. P. f 3; D. W. te Noordwijk f 10Kleedermakersvereeniging „Eendracht door Vriendschap" 125; leer lingen der Leidsche mode-vakschool 16 26'/.. Gillen worden nog gaarne ingewacht bij Iden penningmeester, den heer F. Muys van de Moer, Plantsoen 19 Leiden, postgiro num- pier 57171. Afscheid van prof. dr. D. Plooy van zijn gemeente. Zondagavond heeft prof. dr. D. Plooy, Ihans hoogleeraar aan de gemeentelijke Universiteit te Amsterdam in de Pieterskerk afscheid genomen van de gemeente, welke hij ruim dertien jaren heeft gediend. Het kerkgebouw was geheel bezet. De burgemeester jhr. de Gijselaar was tot zijn leedwezen verhinderd tegenwoordig te Zijn. Mevrouw De Gijselaar—Viruly was echter wel aanwezig. Voorts was vertegen woordigd het Provinciaal Kerkbestuur waar aan dr. Plooy een tijdlang deel uitmaakte, de algemeene en bijzondere kerkeraad, de Gemeentecommissie, het ministerie van pre dikanten waarbij ook de oud-collega en oud- aninister van Justitie mr. dr J. Schokking, ■de Commissiën voor den eeredienst, voor de Ziekenzorg, enz., benevens leden der ge meente en andere belangstellenden. Toen de hoogleeraar het spreekgestoelte besteeg zong de gemeente Psalm 89 1, 7 'en 8. Gelezen werd Koll. 2 2 en 19. Nadat Vervolgens nog gezongen was Gezang 3 2 en na het voorgebed Gezang 193 1 en 7 (hield de predikant een predikatie naar aan leiding van de vermaning in den Eersten Brie' van Johannes uit hoofdstuk 2 28 [deze woorden: „En nu kinderkens blijft in Hem", welk woord dr. Plooy ook tot uit gangspunt had gekozen nu 13 jaar geleden, toen hij afscheid had genomen van de Evan gelisatie te Tiel. Spr. ging daarin na welke stroomingen zich in de laatste 25 jaren ook in het Pro- 'testantsch kerkelijk leven hebben geopen- baar, hoevele leuzen al niet zijn aangehe ven en herinnerde daarbij in het bijzonder aan den strijd ook in deze gemeente ge voerd over het gebruik van de Evangelische gezangen. Het verheugt spr. dat dien strijd in dien zin geëindigd is dat nu deze gezan gen kunnen gezongen worden gedachtig bieraan, dat de eenheid in Christus het Voornaamste is en dat de geest der vrijheid 'in H sir de band der Christelijke liefde ver sterkt. Als de verscheuring der Christelijke zusterkerk, waarin spr. zich niet verheugt, ons iets kan leeren dan is het dat de letter 'doodt maar de Geest levend maakt. De waar heid in Christus ons geopenbaard zij ons genoeg. Met een herinnering aan het eenvoudig Woord van den voorganger der Pilgrim- lathers ds. Robinson, die daarmede 300 jaar 'geleden de wereld ook aandurfde, toen hij zeide: „Volg mij niet verder als ik Christen ben", bond spr. ten slotte de gemeente waar van hij scheiden ging en de geheele Vader - landsche kerk, de vermaning in zijn tekst woord ven-at, op het hart. Nadat de gemeente daarop gezongen had 'Gezang 107 6 richtte spr. zich tot verschil lende personen en lichamen. Waar de burgemeesler persoonlijk ver hinderd was, hier te zijn, verheugde het hem .tot mevrouw De Gijselaar te kunnen zeggen dat hij zoowel ambtelijk als in zijn persoon •veel aan den Burgemeester heelt te danken - gehad. In diens ziekte genoot spr. zijn groot ste vertrouwen. Spr. sprak den wensch uit dat het den burgemeester en onder zijn be stuur de burgerlijke gemeente goed mag igaan. Tot de vertegenwoordigers van het Pro vinciaal Kerkbestuur zich richtend, waarvan hij een tijdlang deel uitmaakte, dankte hij voor de vriendschap van hen genoten en beval zich bij voortduring in dien vriend schap aan. Den algemeenen en bijzonderen kerke raad herinnerde hij er aan, dat er in de ver- loopen 13 jaren heel wat gebeurd is. En al l kan hij over al liet gebeurde zich niet ver blijden, hij dankt toch voor het vele wat de gemeente en hij zelf aan dit college heelt ie danken en hij sprak den wensch uit dat het besef van eenheid bij verscheidenheid ook in dit college sleeds levendig mi" blij ven Met weemoed in het hart herdacht hij de twee overleden broeders Los en De Graaif Ilij' beval de zorg van zijn wijk ook-na Zijn heengaan den kerkeraad aan en hoopte dat dit lichaam den consulent dr. Goelhart in zijn dubbele taak krachtig zal steunen, '■oijn medebroeders in de bediening van het angclic kenschetsende als vogels van di- erse pluimage, prees hij hen voor de wijze waann zij hem steeds waren tegemoet ge komen. Hij smeekte voor hen Gods besten zegen af en beval zich ook in hun voorldu- renden vriendschap aan, waarbij hij zich .ook tut den oud-collega dr. Schokking richtte en den zieken broeder ds. Locher van harte beiersehap toewenschle. De leden van de Gemeentecommissie toe sprekende, wees hij er op dat de laak van deze commissie niet gemakkelijk is. De in zichten ter verkrijging van de kerkelijke fondsen verschillen nog al eens. Spr. hoopt dat naast den hoofdelijken omslag ook^ de vrijwillige bijdragen zulcn blijven vloeien. Hij meende dat de moeilijkste tijd nu voorhij is en wenschte deze Commissie toe wijs heid en kracht om te werken aan een rusti- gen opbloei der gemeente en bad hun klim mende bolangstelling en waardeering toe van de zijde der leden van de gemeente. Na verder nog de Commissie het college voor de wijkverpleging en andere commis sies en ambtenaren en beamblen te hebben gedankt, waarbij hij in het bijzonder de voortreffelijke organisten noemde, die door hun orgelspel zooveel bijdragen tot het wel slagen van den eeredienst, wendde hij zich ton slotte tot de leden der gemeente, voor namelijk tot die van zijn eigen wijk, die hem den voorafgaanden Woensdag zoo on gedacht verrasten door de aanbieding van een stoffelijk blijk van waardeering (gouden horloge met ketting en rol gouden tientjes) met bijgevoegd album. Spr. had reed3 ge merkt dat nog anderen hadden willen mee doen. Laten zij in dat geval hun gave schen ken aan het londs tot steun aan de zieken in de wijk. Consulent Goelhart zal er wel een weg mee welen. Na nog eenmaal allen Gods besten zegen te hebben loegebeden. werd besloten met Gezang 9G 4, terwijl bij het uitgaan de ge meente staande prof. Plooy Psalm 121 4 toezong. Adres aan de K. v. K. Aan de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Rijnland, alhiêr, is volgend schrijven gezonden: Met groote belangstelling nam ik kennis van de mededeelingen, opgenomen in het „Leidsch Dagblad" van Zaterdag j.l. omtrent de wijzigingen in de Postbestellingen. Ofschoon ik ook na het lezen van dit be richt in die wijziging geen verbetering kan zien en het een groot bezwaar vind, dat de nieuwe regeling tengevolge van het feit, dat geen kantoor 's avonds meer geopend is, lot het resultaat leidt, dat de corresponden tie, welke na 's middags halldrie bij de post binnenkomt niet voor den volgenden dag kan worden behandeld, vind ik geen aan leiding tegen die wijzigingen te protesteeren, overtuigd als ik ben, dat de Kamer van Koophandel wel goede grondenzal gehad hebben voor haar oordeel de verandering in de bestellingen niet te moeten tegenwerken. Wat mij in het bericht trof en wat mi) aanleiding gaf dit schrijven tot Uw College te richten is, dat geheel gezwegen wordt over den onlangs in werking getreden maatregel om des Zondags geen postbestelling te doen. In de laatste jaren was het voorschrift dat brieven, welke men des Zondags bezorgd wilde hebben, van een kenteeken in den vorm van een zegeltje moesten worden voor zien, oorzaak dat het aantal brieven, dat voor bezorging op Zondag in aanmerking kwam, zeer gering was. In ieder geval en dit maakte de regeling aannemelijk bestond de gelegenheid om brieven, welker bezorging op Zondag van belang werd geacht, besteld te krijgen. Maar thans wordt met de belangen, welke voor den afzender kunnen beslaan om een brief zoo spoedig mogelijk, zoo noodig des Zon dags in handen van den geadresseerde te brengen en voor den geadresseerde om den brief op Zondag te ontvangen, totaal geen rekening gehouden. De legemoelkoming aan de zeker voor velen beslaande bezwaren tegen de ophef fing der Zondags-bestelling, beslaande in de gelegenheid om de brieven aan het Post kantoor in ontvangst te nemen, heft het be zwaar zeker niet op. Voor velen dit spreekt vanzelf is het zeer moeilijk, wellicht zelfs onmogelijk, "op het bepaalde uur naar het Postkantoor le gaan. Voor personen, die dicht bi, het Post kantoor wonen, moge dit bezwaar niet al thans niet ernstig wegen, voor hen, die niet in de buurt van het Postkantoor gevestigd zijn, is hel zeker van groot gewicht. Het Bestuur der Posterijen, dat den maat regel trol, heeft m. i. mede uit het oog ver loren, dat men zich een tocht naar het Postkantoor 's Zondags niet zal getroosten, indien men geen brieven verwacht. Desniettegenstaande kunnen er brieven zijn aangekomen, welker in onlvangstneming ook op Zondag van groot belang kan zijn. Heeft de Postdirecteur wel overwogen welke schade het niet tijdig ontvangen van een brie! kan veroorzaken en heeft hij zich wel voldoende vraag gesteld of deze belan gen niet grooter zijn, dan die van de Pos terijen bij het „üiet bestellen op Zondag"?. Ik betwijfel het ernstig. Wat bovendien de maatregel zoo verwer pelijk maakt is dai hij niet in alle plaatsen is genomen. Het gevolg hiervan is, dat af zenders uit andere gemeenten, denkende dat brieven voorzien van een zegeltje ook in Leiden des Zondags bezorgd worden, ge heel huiten hun schuld ernstig gedupeerd kunnen worden, indien die brieven op Zon dag niet in handen van den geadresseerde komen. Ten slotte dit: Het publiek betaalt onge veer het dubbele voor porli van heigeen daan-oor vroeger werd betaald. Mag het daarom ook niet eischen, dat met ziju be langen rekening wordt gehouden? Ik twijfel er geen oogenblik aan, dat de lof, welke de Kamer van Koophandel den Directeur van het Postkantoor heeft toe gezwaaid, alleszins verdiend is. Ik zal die lofuiting nog meer gerecht vaardigd vinden, indien de Directeur er toe meewerkt, dat zoo spoedig mogelijk de brieven van een zegeltje „des Zondags be stellen" voorzien, des Zondags bezorgd wor den. Met het oog op „het publiek" in welker belang ik dit schrijven tot U richt, zend ik ter opneming in het „Leidsch Dagblad" een afschrift van dezen brief. Hoogachtend, w.g. E. A. COSMAN. P.S. Nadat ik bovenstaand schrijven had voltooid, las ik in de Ilaagsche Post van 3 April j.l. het artikel „Postpraatjes". Daarin worden ook eenige beschouwingen gewijd aan het bestellen op Zondag. Wat daarvan wordt gezegd lijkt mij zeker juist. De steller van het artikel dwaalt echter als hij meent dat slechts „ten piattelande" op Zondag geen brieven worden besteld. Hij weet blijkbaar niet dat ook in de Industrie- en Academiestad Leiden des Zondags geen brieven door de Post besteld worden. Tooneelver. „Kunst en Vriendschap". Zaterdagavond gaf bovenstaande vereeni- glng in de concerlzaal van „l'Union" aan de Steenstraat een welgeslaagde uitvoering, waarvoor do belangstelling, de „stille week" in aanmerking genomen, zeer goed was le noemen. Nadat een strijkje door het spelen van eenige vroolijke marschen de goede stem ming er in had gebracht, opende t« onge veer kwart over achten, de voorzitter, de heer Th. Merts, den avond met een woord van welkom tot alle aanwezigen, inzonder heid tot de leden van hot mannenkoor „Kunst en Vriendschap" welks welwillende medewerking spr. verklaarde op hoogen prijs le stellen. Nadat spr .nog een dringend beroep ge daan had op aller medewerking en aan dacht voor het gebodene, werd het pro gramma geopend met een drietal zangnum mers van het koor „Kunst en Vriendschap" onder leiding van den heer A. K. R. Burg- dorffer. Er werd over het algemeen en door do tenoren in het bijzonder heel goed ge zongen. Verreweg het best kon ons het tweede lied „Die Vesper" van L. van Beet hoven bekoren en het aanhoudend applaus, dat na dit nummer uit de zaai opklalerde, was zeer zeker verdiend. Voor de pauze werd hierna opgevoerd het drama in drie bedrijven „De eer van een koopman" van Leonard. Alhoewel het spel niet altijd 4f was te noemen, viel toch bij eenige medespelenden zeer veel goeds to constateeren zooals bijv. bij den koopman van Ilage en diens boekhouder Wenzel, terwijl de kantoorbediende Verbeek eerst in het derde bedrijf goed op dreef was; voor dien hing hij veel te veel het brave jon getje uit. Zijn collega Frans Durand wis selde goede met slechte momenten al; de overige rollen waren goed tot matig bezet Allen toonden zich evenwel goed rol vast, zoodat het geheel een goede vertol king genoot. De regie was bij den heer J, Boon in vertrouwde handen. Na de pauze werd nog opgevoerd de klucht „Moppie als kindermeid", waarom braaf gelachen werd, terwijl ook het man nenkoor zich nog in een tweetal nummers hooren liet. Het was reeds laaf, loen een aanvang ge maakt werd mei het bal, dat tot diep in den nacht duurde. De oudste bewoonster onzer stad. Naar wij vernemen hoopt mevrouw de weduwe G. van LeeuwenLaterveer, Pie- terskerkstraat no. 16 tegenover de Doopsge zinde kerk alhier, naar onze informatie de oudste bewoonster van Leiden, Donderdag a.s. haar 98sie verjaardag te vieren. Mevrouw van Leeuwen die sedert 1897 weduwe is en in haar lange leven naast het lief ook het leed niet is onthouden gewor den, beleeft thans met de twee, haar over gebleven dochters, die alles voor haar oudo moeder over hebben, een kalmen ouden dag in den rechten zin van het woord. Zij mag zich nog in een goede gezondheid en in het volle bezit van hare geestvermogens verheu-. gen. Wij hopen dat zij haar 98sten'geboorte- dag onder belangstelling van vele oudere en jongere vrienden en vriendinnen zal mogen vieren. Hel Classicaal Hesluur van Leiden heeft aan den heer A. P. de Jong to Wilnis de acle tot het geven van Godsdienstonder wijs in de Ned. Ilerv.^Kerk uitgereikt. Den 19en April hoopt den heer A. Nieuwenburg den dag te herdenken, dat hij 60 jaar geleden in dienst trad bij de Fa. H. M. Biesiot, alhier. De laatste jaren is genoemde heer als bedrijfsleider werkzaam. Het bestuur van de woningbouwveree- niging .Tuinstadwijk" heeft met goedvinden van B. en W. de woninghuren van het tweede bouwplan, welke aanvankelijk voor de benedenwoningen op 5 gulden en voor debovenwoningen op 6 1/2 gulden per week waren gesteld, met ingang van 6 April j.l. verlaagd tot f 4.65 en f 5.10. De afdeeling Leiden van den „Bond van Nederlandsche Onderwijzers" heeft 'n bestuurscrisis doorgemaakt. Het zittend be stuur had in de jaarvergadering te kennen gegeven, dat het niet herkozen wenschte te worden en welke pogingen ook werden gedaan om het van dit besluit terug te bren gen, niets baatte. Met het formeeren van een nieuw besuur ging het ook niet voor spoedig. Pas in de laatst gehouden ledenver gadering, waar het Hoofdbestuur door den heer Jan van Zadelhoff vertegenwoordigd was, is het gelukt nieuwe functionarissen te krijgen. Als voorzitter treedt nu op de heer N. F. Kooislra. Gedachtig aan het bekende wer ken is de beste propaganda" heeft het nieu we bestuur den leden een werkprogram voor gelegd. Vóór allee wil het probeeren in sa menwerking met andere organisaties op on derwijs gebied een comité te slichten, het welk de propaganda voor de Openbare School tot taak zal hebben. Verder wil het bestuur werken voor het verkrijgen van subsidie voor schoolreisjes, wederinvoering van de schoolbioscoop, uitbreiding van het instituut schoolartsen en voor invoering van een 9choolparlement In eene circulaire, waaraan wij bovenstaande ontleenen, wor dende leden tot krachtige medewerking op geroepen. De Ghrislelijke Gemengde Zangvcr- ecniging „Zang Zij Onze Leus" alhier, di recteur de heer A. Teljeur, behaalde 2den Paaschdag in Amsterdam op het Zangcon- couns-, uitgeschreven door den Chr. Zang- veTeeniging „Excelsior", een 3dcn prijs in de eerste afdeeling met 280 punten. De jury bestond uit de heeren: II. J. den Her tog, Fred. J. Roeske, Theo van .Zutphen, al len te Amsterdam. Verplicht nummer „Le vensvernieuwing" van H. J. den Hertog. Naar wij vernemen hebben zich voor de betrekking van een concierge van het Raadhuis niet minder dan 200 sollicitanten aangemeld. In ons bericht van Zaterdag over het nieuwe kerkje van da Oud-Katholieke ge meente staat volgende zin: Achter hel kerkgebouw is langs de Cro- nesteinkade uil economische overweginged een drietal (Iraaie?) heerenhuizen verre zen, waarin het wonen wel aantrekkelijk moei wezen en welke dan ook reeds groo- tendeels verhuurd zijn. Uit het verband zal men zeker wel heb ben opgemerkt, dat de haakjes en het vraag- teeken bij het woord fraaie daar niet thuis hoorde en als niet geplaatst moet worden beschouwd. Door den caféhouder De Heyder in do Morschstraat werd Zaterdagavond bij de po litie aangifte gedaan dat Ch. R., die eerst in zijn café was geweest daarvan een ruit heelt ingeslagen. Tegen den dader is pro cesverbaal opgemaakt. De winkelbediende Joh. Fr. W. alhier plaatste Zondag te halfeen ongeveer terwijl hij even het calê restaurant „Zomerzorg" binnenwipte het rijwiel in de vestibule al daar. Toen hij er weer uitkwam, was het voertuig verdwenen. H. deV., 'n bezoeker van Zomerzorg had daar Zondag zijn regenjas even opgehangen Toen hij bij het verlaten de jas wilde aan trekken, was een vreemde vogel er mee ge vlogen. Door Willem Br. auto-oppasser hij het caté restaurant „In den Vergulden Turk" is bij de politie aangifte gedaan wegens mis handeling gepleegd door J. W. De man had hem een duw gegeven waardoor hij op het trottoir was terecht gekomen en een bloe dende wonde verkreeg. Toen R. G. melkslijter aan de Lange- gracht Zondag eenigen tijd met zijn gezin het huis had verlaten heelt een ongenoods gast, vermoedelijk door de achterdeur zich toegang wetep le verschaffen tot zijn huis kamer en uit een niet-gesloten linnenkast 'n bedrag v. f 40 ontvreemd. Men denkt dat 't iemand is geweest, die met de situatie al daar niet onbekend is. De politie onderzoekt de zaak. Zondag in den vooravond tusschen 6 en 7 uur zagen wandelaars de vlam uit een schoorsteen van het Academisch Ziekenhuis slaan, ter plaatse van de kinderziekenzaal op de tweede verdieping van het gebouw. Daar binnen had men dezen schoorsteen brand ook spoedig bemerkt en het gelukte aan het personeel met eigen brandblusch- maleriaal het vuur in den aanvang le blus- schen. De brandweer die uitrukte behoefde geen water te geven. Zondag vroeg een vreemdeling zekere J. H. B., die bovendien onder invloed van sterken drank verkeerde nachtverblijf op het politiebureau. Bij onderzoek bleek dat de man nog 5 dagen hechlenisslraf moest on dergaan. Hedenmorgen is hij daarvoor op transport gesteld en naar Den Haag ver voerd, In de Sledelijke Werkinrichting zijn opgenomen. 240 volwassen personen, 6 kin deren totaal 216. BINNENLAND. Het Paaschcongres van de S. D. A. P. 40-jarig bestaan van den Bond van Chl* Zangvereeni gingen. Een nieuwe overval op Atjeh. Een kartell en 5 marechaussees gesneuveld* BUITENLAND. In Frankrijk zijn de financieele ontwerpen wet geworden. Kabinetscrisis in Zuid-Slavié. Inwendige crisis in Argentinië. gg* DE ALGEMEENE TOESTAND. Amerika en het Int. Gerechtshof. Kellogg, Amerika's minister van slaat, zal in deze week een nota verzenden, waar. bij hij de uitnoodiging van den Volkenbond, om deel te nemen aan een conlcrentie t® Genève, ter bespreking van het Amerikaan, sche voorbehoud len aanzien van de deel- neming aan het Internationaal Gerechtshof afwijst, FRANKRIJK. De iinancieele wetten goedgekeurd. De Senaat heelt den hoofdelijken omslag aangenomen, doch met 189 tegen 103 stem. men besloten het artikel inzake het pelro. leummonopolie uit het ontwerp te lichten. Dit slaat gelijk met een nieuwe overwe. ging van het monopolie, daar een speciale commissie het vraagstuk grondig zal onder, zoeken. De Senaat heelt de verhooging van dg douanerechten met 30 percent aangenomen, met uilzondering van krantenpapier en houtpulp. Hij verwierp de door de Kamer aangenomen uitzondering voor onderdeelen van landbouwmachines, graan, koffie, cacao en suiker. De Senaat besloot ook het artikel inzake het invoermonopolie van suiker van het ontwerp I03 te maken, doch zulks zonder nadere overweging. Daarna heeft hij het ge. wijzigde ontwerp, met 232 tegen 12 stem men aangenomen. Het is daarop terug naar de Kamer gegaan. De Kamer heeft vervolgens met 330 tegen 230 stemmen de afzonderlijke behandeling van het petroleum-monopolie verworpen. Zij heeft wel met 295 tegen 152 stemmen het suiker-monopolie van het ontwerp los gemaakt. De Kamer heeft mei 365 legen 145 slem. men het ontwerp tot verhooging der douane, rechten met de daarin door den Senaat aan gebrachte wijzigingen aangenomen. De Senaat op zijn beurt heelt den door de Kamer opgestelden overgangstekst betref fende het monopolie van den pelroleum- invoer goedgekeurd en ten slotte met 222 tegen 16 stemmen hot geheele ontwerp aan genomen. De Kamer heeft het financieels ontwerp ten slotte met 300 tegen 155 stem. men aangenomen. De definitieve overeenstemming tusschen Kamer en Senaat ten opzichte van het fi nancieele ontwerp is bereikt doordal de Kamer den tekst van den Senaat betreffende den tabaksprijs en de belastingen op suiker en farmaceutische artikelen heeft aanvaard, terwijl de Senaat niet op de koffie-belasting aandrong.. ENGELAND. Wat is een behoorlijk inkomen 7 De (socialistische) onafhankelijke arbei derspartij heeft een motie aangenomen om de arbeidersbeweging te binden aan hel be ginsel van een loon, dal een behoorlijken levensstandaard waarborgt. De motie stelt voor een commissie in le stellen om op to maken wat een behoorlijk inkomen is, dat het minimum peil van beschaafd leven, dat geoorloofd worden kan, waarborgt. Dit peil zou den grondslag moeien vormen voor do politiek van do arbeidersparlij, zoowel ia politiek als economisch opzicht. HONGARIJE. Een beklaagde ziek. Szcorlsey, den directeur van de nationale vereeniging, een der beklaagden in de zaak der valsche bankbiljetten, is wegens den slechten slaat van zijn gezondheid vergund zich onder bewaking thuis te laten verple. gen, tegen het storten van een borgtocht van 10 miljoen kronen voor de kosten va» het toezicht.

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 1