9e Markies v. Bardelys KWATTAü No. 20259. LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 29 Maart Tweede Blad. Anno <926. BINNENLAND. FEUILLETON. VOLLE-MELK-REEP Beter dan Goed: DE BESTE De nieuwe Landvoogd. Jhr. mi. A. C. D. de GraaÜ. Aneta seint uit Batavia: Het Nieuws van den .Dag v. Ned.-Indje schrijft dat de heer De Graeff als oud- Indisch ambtenaar en oud-president van den Raad van Ned.-Indië de behandeling van de Indische staatsmachine verstaat. Als bekleeder van twee voorname gezant- ischapsposten in de beide het Pacific-pro- ibleem beheerschende landen is hij de aan gewezen man, om Indiè's belangen in in ternationaal verband met groole kennis jan zaken te behartigen. Hel blad er- wacht ten aanzien van de revolutonaare actie een krachtige voortzetting van het regime Fock. De Javabode zegt, dat de benoeming van den heer De Graeff bewijst, dat in ieder geval de periode van strenge finan- cieele saineering is afgeloopen. Bij de^ be noeming is het oog gericht op de inter nationale positie in verband met de binnen ©enige jaren afloopende garanties van [Washington. De heer De Graeff is een in 'alle opzichten internationaal georiënteerd •man, die een buitengewoon prelligen indruk in Indië heeft achtergelaten. Het Bat. Nieuwsblad zegt, dal de keuze over het algemeen gelukkig kan worden genoemd- De heer Do Graeff aanvaardt het bewind onder heel wat minder moei lijke omstandigheden dan zijn voorganger en zal daardoor meer dan deze zich krn- nen geven aan het voornaamste deel van zijn taak, de leiding en verdere ontwikke ling dezer gewesten onder de nieuwe bc- stuirrsvormen. Jhr. mr. De Graeff blijft lol Midden Mei in Washington. Hij keert dan naar Neder land terug en zal daar enkele maanden vertoeven voordat hij naar Indië vertrekt ipr aanvaarding van zijn nieuw ambt. De huurcommissie-Wet. Den parlementairen redacteur van liet >,Volk" bereikte een gerucht, volgens het welk een algemeen maatregel van bestuur tot opheffing van de Iluurcommissiewet het [Departement van Arbeid heeft verlaten en ©m advies naar den Raad van State is ge gaan. Volgons een bepaling van de huur- weten vervallen zij 6 maanden na den dag die door de Groon, den Raad van State ge hoord, zal zijn bepaald. Volgens het gerucht zou in genoemden bestuursmaatregel de datum van één April zijn genoemd, zoodal de Huurwetten 1 Oc tober zouden komen te vervallen. De directeur-generaal van de Volksge- Naar bet Engelsch van RAFAëL SABATIN1. 20) Eindelijk kon ik opgelucht ademhalen. Zij waren weg en welken slechten indruk zij ©ok hadden gekregen van hel karakter van .den armen René de Lespéron, zij waren in 'ieder geval niet hier en konden mij niet openlijk verklaren voor een bedrieger Met een stilzwijgende verontschuldiging aan de nagedachtenis van Lespéron voor al 'de blaam die ik wierp op zijn naam, ver brak ik het zegel van den brief. „Monsieur", zoo las ik. „waar ik u ook mag ontmoeten, het zal mijn plicht wezen li Ie dooden". i Een mooi begin! dat moet ik zeggen. In dien hij dezen openharligen dramatischen /loon had kunnen volhouden dan zou zijn epistel de moeite van ontcijferen waard ge weest zijn. want zijn schrift was afschu welijk. ..Daarom", ging de brieT voort, „heb ik bet plan opgegeven u vanmorgen te willen Ontmoeten. De tijden zijn te oproprig cn liet gewest in een te gevaarlijken toestand om ten daad te volvoeren die de oogen van den grootzegelbewaarder op Lavédan zou vesti gen. Aan mijn eerbied voor mijnheer dc La- 'Vódan en mijn eigen toewijding aan de zaak Hie wij dienen, zijt ge uw leven verschul digd Ik ben op weg naar Spanje om een schuilplaats te zoeken voor dc wraak van «cn koning. zondheidheid, mr. Lietaert Peerbolte, naar aanleiding van bovenstaand gerucht onder vraagd, antwoordde niet gerechtigd te zijn in positieven of in negatieven zin een in formatie te geven. Afhalen van dagbladen aan postkantoren. Naar wij vernemen, mogen voortaan dag bladen, welke op den dag van verschijning ter plaatse van bestemming op een zoo danig tijdstip worden ontvangen, dat zij denzelfden dag niet meer worden besteld, gedurende een daarvoor aan le wijzen tijd vak, zoo noodig na sluitingstijd van het kantoor of hulpkantoor, kosteloos worden afgehaald ten kantore of, waar mogelijk, aan het station voor den postdienst ter plaatse. De gelegenheid hiertoe mag echter alleen worden gegeven, voor zooveel zulks zonder kosten voor het bedrijf kan geschie den en de belangen van dien dienst zich er niet tegen verzetten- HET NATIONALE VEILIGHEIDSCONGRES. Veiligheid bij verlichting en verwarming in het huisgezin Het Veiligheidscongres te Amsterdam is Zaterdag voortgezet. Minister v. d. Vegte was aanwezig. Aan de orde was het onder werp: Veiligheid in het huisgezin bij ver lichting en verwarming. De heer L. Ileyermans, directeur van den Geneeskundigen en Gezondheidsdienst te Amsterdam, heeft ingeleid: Vergiftiging door lichtgas. Hij zeide, dat de leidingen, geysers, for nuizen, enz. zoodanig moeten zijn gecon strueerd, dat beschadiging en ontsnapping van gas voorkomen worden. Geysers zonder afvoerkanaal van de verbrandingsgassen voor builen mogen niet worden toegelaten. Gaskranen moeten een constructie hebben en zoodanig geplaatst zijn, dat ze niet door kinderhand zijn te bedienen. Uit slaapver trekken behooren gasleidingen en gaskachels geweerd te worden. Aan de gebruikers van gas moet men korte, helder gestelde voorschriften ter hand stellen voor de bediening van gascomforen, geysers enz. Gevallen van ernstige gasver giftiging moeten worden verpleegd in een ziekenhuis. Het gas moet zoodanig „gepar fumeerd" zijn, dat geringe sporen gemak kelijk door het reukorgaan zijn waar le nemen. Brandgevaar en middelen ter voorkoming van brand. De lieer C. F. II. Tuckermann, voorzitter van de Kon. Nederl. Brandweervereniging, heeft daarna bovenstaand onderwerp inge leid. Hij bepleilte opneming in hel leerplan van 9.11e onderwijsinrichtingen van onder wijs in datgene wat ieder van vuur en licht behoort te weten. Het is noodig dat de wet gever algemeene regels vastslelle voor den bouw, de inrichting en het gebruik van ver schillende soorten van gebouwen die veel menschen moeten bevatten. De beveiliging tegen brand moet worden een onderwerp van staatsbemoeienis; de Slaat moet con trole uitoefenen, dat de brandweer van elke gemeente voldoet aan minimum-eischen. De Kon. Ned. Brandweervereniging verdient den steun van hel Nederlandsche volk. om dat ze op het gebied van brandweerzorg een organiseerende. normaliseerende en onder wijzende en raadgevende laak vervult. Voorkoming van ongevallen door gas-installaties in het huisgezin. De heer Th. v. Mierlo, directeur der gas fabrieken te Tilburg heeft vervolgens ge sproken over voorkoming van ongevallen door gasinstallaties in het huisgezin. Ook hij achtte zeer gewenscht voorlich ting van het publiek omtrent de gevaren, verbonden aan een onjuiste toepassing van gas. Door het verkrijgbaar stellen of doen ötellen van gasverbruikstoestellen, voorzien van een merkteeken van goedkeuring van wege de plaatselijke gasfabriek zal het pu bliek voldoenden waarborg hebben. Voorts verwacht hij heil van onderricht en voor lichting van de daartoe in aanmerking ko mende installateurs: van een strenge keu ring op nieuw aangelegde en gewijzigde in stallaties alvorens wordt overgegaan tol of voortgegaan mpt gaslevering, en een con trole op reeds beslaande installaties. Plaat selijke bouwverordeningen moe'cn voor Mijn eigen leven le behoeden is een plicht dien ik verschuldigd ben zoowel aan mij zelf als aan de zaak. Maar ik heb nog een anderen plicht te vervullen, dien ik ver schuldigd ben aan mijn zusier, die ge zoo schandelijk veronachtzaamd hebt en dien plicht, wil ik met Gods hulp vervullen vóór mijn vertrek. Over uw eergevoel wil ik niet spreken, mijnheer, ik behoef u daarvoor de reden niet op le geven en ik doe er dan ook geen beroep op. Maar indien er een sprankje mannelijkheid in u is overgebleven, ais ge geen volmaakte lafaard zijt zoowel als een bedrieger, verwacht ik u morgen voor twaalven in het Hotel de Kroon le Grenade. Daar zullen wij ons geschil uilmaken. Maak dal ge voorbereid zijl bij uw komst en opdat er geen tijd verloren ga. zend ik u vast de lengte van mijn degen". Aldus eindigde dit verstoorde, woedende epistel. Ik vouwde het zorgvuldig ineen en toen ik een besluit had genomen sprong ik uil bed en vroeg aan Analole mij le helpen kleeden. Ik vond den Vicomte zeer benieuwd wat de beleekenis kon zijn van Marsac's vreemd gedrag Gelukkig zag ik dat hij er ten min ste geen verklaring voor kon gissen. In an'.- woord op de vragen, die hij mij natuurlijk deed. verzekerde ik hem dal het niet meer dan een vergissing was. dat mijnheer de Marsac mij had uilgedaagd en dal de ont moeting over twee dagen zou plaats hebben te Grenade, ik twijfelde niet. voegde ik er bij. dal ik in staat zou wezen hem alles te verklaren. Inlussr-hen betreurde ik het ge val, daar het mij noodzaakte ie blijven cn nog twee dagen van zijn gastvrijheid ge bruik te maken. Daarop gaf hij echter het antwoord, dat ik wel verwacht hfid; hij eindigde met de opmerking, dat de Cheva- schriften bevatten, die voorkomen, dat in woningen badkamers woïden ingericht zon der voldoenden afvoer voor de verbran dingsgassen van de warmwater-leverings apparaten en dat in een woning een onvol doend aantal slaapvertrekken is. voorzien van een afvoerkanaal voor de verbrandings gassen van eventueel te plaatsen verwar mingsapparaten. Voorkoming van ongevallen door electrischa toestellen in het huisgezin. Ir. II. Th. Baart de la Faille heeft ver volgens bovenstaand onderwerp ingeleid. Hij achtte het ontstaan van brand door electriciteit, bij gebruik van een huisinstal- laie, welke aan de daarvoor gemaakte voorschriften voldoet, practisch uitgeslo ten. Levensgevaar doet zich in een goed aangelegde electrische huisinstallatie even min voor. Het gebruik van ondeugdelijke, of defect geraakte huishoudelijke toestellen kan, onder sommige omstandigheden, in vochtige ruimten als keukens en badkamers, of bij gelijktijdige aanraking van water- of gasleidingen, gevaarlijk zijn. Elemen taire kennis van de electriciteit kan er veel toe bijdragen, gevaar voor lijf en goed, dat de electriciteit kan teweegbrengen, te voorkomen. In de middagzitting van het congres werd behandeld: Veiligheid en Onderwijs, over welk onderwerp de heer W. J. Heydeman, directeur, van de M. T. S. te Amsterdam een korte inleiding gaf. De heer Ir. van Couwelaar, voorzitter van de afdeeling Amsterdam der Vereeniging van directies en leeraren aan M. T.-scho- len, besprak vervolgens de volgende stel lingen le. De Technische Scholen hebben lot laak haar leerlingen op de gevaren in werkplaatsen te wijzen, zonder deze ge varen te overdrijven. Ten opzicht* van deze gevaren dient de school ook training te geven. Een geschikte handleiding voor het veiligheidsonderwijs vormen de Nederland sche veiligheidsplalen. 2e. De Ongevallenwei en Veiligheidswet dienen op de nijverheidsscholen van toepas sing te zijn. 2a. Er dient een nauw contact le zijn lusschen de nijverheidsscholen en de districtshoofden van de Arbeidsinspectie en het Yeiligheidsmuseum. 3e. Aan elke H. B. S. en M. T. dient een cursus in eerste hulp bij ongelukken te zijn en aan de M. T. S. nog in het bijzonder een in fabriekshygiëne. 4e. Men ga van dit Congres et den ernstigen wil om gezamenlijk d. i. overheid, industrie en school ook in zake de veilig heid samen te werken. De heer G. L van Balen, directeur van de Gem. Kweekschool voor Onderwijzers- Cessen"1 le Amsterdam, hield een voordracht over De veiligheid en het onderwijs op scholen voor gewoon Lager en Middelbaar Onderwijs cn kwam lot de volgende con clusies: lc Angst verwekken is een gevaarlijk middel om gevaar te loeren vermijden. 2e De plalen van het Veiligheidsmuseum en die van dp Verkeers-Commissie Amster dam moeten niet in de school worden opge hangen. 3e. Het beste, wat de opvoeding in school en huis kan doen. is. op verstandige wijze le gewennen aan het gevaar 4e. De school kan o.m door inzicht te verspreiden den leerlingen leeren zich voor gevaar te behoeden Een apart leervak mng dit niet worden. Aan de discussie namen enkele aanwezigen deel. Hierna sluiting. Classificatie spoorwegpersoneel. Vrijdag heeft de Peraoneelraad een be spreking gehad met den minister van Wa terstaat over de classificatie van het spoor wegpersoneel. De raad gewaagde van de onbillijkheid, dat een aantal standplaatsen voor het rijks personeel hooger geclassificeerd is dan hot spoorwegpersoneel, hetgeen een bron van voortdurende ontevredenheid is. Daarbij werd er de aandacht op gevestigd, dat reeds eerder een aantal standplaatsen door den lier de St. Euslache voorloopig voldaan scheen te .zijn nu hij deze oneenigheid ver oorzaak; had lusschen Marsac en mij. Uil alles wat Anatole mij verleid had be greep ik al. dat Marsac weinig had losgela ten. Maar het gesprek lusschen Roxalanne en zijn zuster vervulde mij met bitteren angst. Vrouwen zijn niet gewoon in zulke omstandigheden zoo weinig los te laten als mannen cn al had mademoiselle de Marsac niet in ronde woorden gezegd dat ik haar ontrouwe verloofde was, toch had ze laten duor schemeren van huil stemming en ik was heel bang dat Roxalanne vermoedde, dal ik haar den vorigen avond had voorge logen. Ik was dus lang niet op mijn gemak toen ik haar ging opzoeken en vond haar in dor ouden rozentuin achter het kasteel. Zij merkle eersl niet dat ik naderbij kwam. ik had dus den lijd haar eenige «ogenblikken aan te z en en den droeven trek op haar gelaat op le merken en de lus teloosheid van haar bewegingen. Dat was mijn wprk hel mijne en dal van de Cha- telierault en die andere vroolijke heeren, die bijna een maand geleden bij mij aan tafel hadden gezelen. Ik bewoog mij en hel zand knarste onder mijn voelenzij schrikte toen zij mij zag aankomen. Het bloed vloog haar naar het g zicht en verdween onmiddellijk weer, waardoor zij nog bleeker was dan te voren. Zij maakte aanstalten om heen te gaan, maar zij scheen zich zelve le willen beheer- schen en bleef onbewegelijk staar., uitwen dig kalm: zoo wachtte zij mij af. Maar zij sloeg de oogen niet op mij, haar boezem hijgde en verloochende het masker van onverschilligheid dat zij plotseling had opgezet. Toen ik naderbij trad was zij toch de eerste die sprak, de onbeduidendheid van ▼roegeren loonraad hooggr is geadviseerd. De minister zegde overweging toe en zou zijn beslissing meedeelen na de kwestie met de directie der Nederlandsche Spoor wegen te hebben besproken De spoorwegtarieven. Het Nederlandsch Verbond van Vakver- eenigingen heeft aan den minister van wa terstaat een brief gezonden, waarin het zegt dat z. i. een sterke vermeerdering van het reizigersvervoer slechts te verwachten is. indien een belangrijke tariefsverlaging, spe ciaal voor de derde en tweede klasse wordt ingevoerd. Het verzoekt verder geen tariefs wijziging goed te keuren, waarbij de derde klas-reizigers in nog ongunstiger positie worden gebracht tegenover de reizigers in de beide andere klassen, dan reeds nu het geval is. De koninklijke goedkeuring van den Nienw-Malthnsiaanschen Bond. Vrijdag zijn eenige hoofdbestuurders van den Nieuw Malthusiaanschen Bond in audiëntie ontvangen bij den* minister van justitie, mr. Donner. om te confereeren over de Koninklijke goedkeuring van de statuien van dien bond. In October 1923 is deze Koninklijke goed keuring reeds verzocht, doch er is nog steeds geen beslissing genomen. Mr. Donner gaf toe, dat 27* jaar wachten wel zeer lang was, maar hij achtte de kwestie ook zeer moeilijk. De hoofdbestuurders wezen er op, dat de befaamde Sanitas-winkels wel de Konink lijke goedkeuring verkregen hebben, terwijl hier toch zeker niet van een sociaal belang gesproken kan worden. Er werd naar voren gebracht, dat juist het optreden van den Nieuw Malthusiaanschen Bond mede legen de Sanitas-praktijken gericht was. De minister opperde nog als bezwaar, dat er gevaar bestond, dat van de Koninklijke goedkeuring misbruik kon worden gemaakt, door het te doen voorkomen, dat Hare Ma jesteit met het doel en slreven van den Nieuw Malthusiaanschen Bond instemde. Dit zou door u, merkte mr. Donner op. bij de propaganda kunnen worden gebruikt en daarom zal u die Koninklijke goedkeuring ook wel zoo gaarne verwerven. De hoofdbestuurders zeiden, dat zij de Koninklijke goedkeuring alleen wenschten, opdat ae bond als rechtspersoon zou worden erkend. De minister verklaarde ten slotte, dat hij geen overijld besluit zou nemen, in een zaak, die zijn voorgangers 27* jaar hadden laten liggen en die ook voor hem wel een principieel en kant had. (Volk). Tentoonstelling in een spoorwegrijtnig. Het Zuid-IIoll. Prop. Comité van de Ver. van Geh. Onlli. onder het Spoor- en Tram wegpersoneel maakt met zijn tenloonslel- lingswagen van half April tot half Mei een rondreis door de provincie Zuid-Holland. Deze wagen zal op de meeste stations eenige uren oJ dagen blijven, en voor personeel van spoor- en tramwegen ter bezichtiging staan. De tentoonstellingswagen is een omge bouwd spoorwegrijluig van wijlen Z. M. Ko ning Willem III en door de directie der Ned. Spoorwegen aan de Vereeniging afgestaan. Door de Vereeniging is deze wagen inge richt als een rijdend drankweermuseum met betrekking tot alcohol en verdeer. Een vliegtnig voor 40 personen. De lieer Fokker deelde aan het „Hbl." mede, dat hij in Amerika opdracht heeft ge kregen om een ontwerp te maken voer een reuzen passagiersvliegtuig, plaats biedende aan 40 personen. Dit vliegtuig zal uitgerust worden met 4 of 5 motoren van 400 P K. elk, zoodat het totale vermogen 1600 h 2000 PK. zal bedragen. De ruimte voor de pas sagiers wordt in twee étages verdeeld en aangezien dit vliegtuig voornamelijk voor nachtvluchten gebezigd zal worden, zi! men vermoedelijk in de bovenste étages de slaap plaatsen installeeren. De heer Fokker hoopt dit ontwerp binnenkort geheel gereed te heb ben en is reeds zeer ver daarmelo gevor derd. De Arbeidswet en de bakkerijen. De Ned. R.-K. Bakkerspatroonsbond heeft de landelijke bakkersbonden van werkge vers en werknemers ter vergadering opgc- hetgeen ze zei gaf mij een rilling en met al mijn kennis van de manier van een vrouw deed zij mij een oogenblik twijfelen of haar kalmte niet echt was. „U was van morgen een luiaard mijnheer de Lespéron", en lachende wendde zij zich een weinig af en plukte een roos. „Ja, dat is waar", antwoordde ik dof, „ik heb mij verslapen". Heet jammer, want u hebt een bezoek van mademoiselle de Marsac gemist. Heb ben ze u verteld, dat zij hier geweest is?" „Ja, freule. Stanislaus de Marsac heeft een brief voor mij achtergelaten. „Hel zal u zeker spijlen dat u haar niet gezien heeft, niet waar?" Ik deed of ik den vragenden loon niet op gemerkt had. „Hel is hun eigen schuld. Zij schijnen mij liever gemist te hebben". „Maar is dat dan te verwonderen?" riep zij met een woedp. die zij dadelijk trachtte te bedwingen. Met dezelfde onverschillig heid van zooeven voegde zij er bij „U schijnt niet ontsteld te zijn, mijnheer!" „Integendeel freule, ik ben diep on'steld". „Omdat u uw verloofde niet ontmoet hebt?" vroeg zij en nu voor het eerst sloeg zij de oogen op en zij ontmoette de mijne alsof zij ze wilde door steken. „Freule, ik heb de eer gehad u gisteren le zeggen, dat ik aan geen enkele vrouw een trouwbelofte heb gedaan". Bij de herinnering aan gisteren kromp Roxalanne ineen, het speet mij dat ik er over gesproken had. want de wond in haar trots toegebracht bloedde opnieuw. Gisteren had ik haar bijna in ronde woorden gezegd, dat ik haar liefhad en gisteren had zij mij geantwoord, dat ze mij ook liefhad, want gisteren had ik haar verzekerd dat het ver haal van St, Euslache over mijn verloving RECLAME. Meer voedingswaarde dan 2 EIEREN 912 roepen om tot overeenstemming te komen betreffende de arbeidswet, llij schrijft: Nu de minister van arbeid overweegt, wijzigingen aan te brengen in de arbeius- wet en daardoor de kleinere bakkerijen te hulp te komen, acht de Nederl. R.-K. Bak kerspatroonsbond den tijd gekomen, met u te beraadslagen, hoe en op welke wijze men door de arbeidswet de bakkerijen van Nederland zal bevredigen. Hij meent dat het verleden genoegzaam heeft geleerd dak door alle mogelijke wenschen de grootst mogelijke verwarringen ontstaan, die ten slotte do organisaties veel verder van c! kander brengen. Het is daarom dat de Nederl. R.-K. Bakkerspatroonsbond uwe organisatie uitnoodigt tot een vergadering welke zal gehouden worden in hotel N B-abant te Utrecht op Woensdag 7 \pr: rus des n.m. ten 2 uur, ten einde door c besprekingen te komen tot een voorstel vai regeling in de wetgeving, dio alle organi saties zoowel van werkgevers als werkne mors in het bakkersbedrijf kan bevredigen. Uit de schoenindustrie. Naar do „Echo van het Zuiden" mede deelt, hebben de Bond van Ncd. Lederfa brikanten cn de R.-K. Vereeniging van Ned. Lederfabrikanten aan de besturen van de Bonden van SSchoenwinkeliers- cd Schoenmakcrspatroons-vereenigingen doen weten, dat zij niet kunnen treden in het verzoek van laatstgenoemde bonden om het zooileder te plaatsen onder controle van het rijksproefstation te Waalwijk cn wel op de volgende gronden: 1. dat bedoelde controle en normen gee nerlei waarborg bicden voor het verkrijgen van een betere kwaliteit zoolleer voor dc leden. 2. dat het stellen van normen het den fabrikant onmogelijk maakt, datgene te leveren wat zijn afnemers wenschen. 3. dat het ongewenscht is, m verband met de concurrentiestrijd met geïmporteerd feder, do binnenlandsche lederfabrikanten beperkende bepalingen betreffende de fa bricage op te leggen. 4. dat aangezien in omringende Janden geen controle in bovenbedoelden zin be 6taat en de controle de productiekosten onnoodig vermeerdert, dc zoozeer noodza kelijke exportmogelijkheid ernstig bemoei lijkt wordt. De Schoenmakerspatroonsbonden hebben daarop geantwoord, dat het gedane ver zoek niet dient om betere hoedanigheden van zoolleer te waarborgen, maar om zeker te zijn dat het leder niet is overladen met uitwaschbare organische stoffen cn niet verzwaard met zouten en suikerachtige stoffen, dat er geen sprake is van onde* toezicht stellen der bedrijven, maar wel onder toezicht stellen van het zoolleder al leen voor hun leden, dus dat geen enkele beperking wordt opgelegd in verband met ingevoerd Ieder en ook in geen enkel op zicht de uitvoer bemoeilijkt wordt. Zij vragen nogmaals om overleg te ple gen om regels vast te stellen, anders zijn deze bonden dat verplicht te doen met het Rijksproefstation alleen cn dan de lederfa brikanten en handelaren uit te noodigen daaraan te voldoen volgens den wensch hunner leden. Wordt daarbij geen medewerking van de andere zijden ondervonden, dan zal men de regeering dringend verzoeken het zool leder onder de Warenwet te brengen. Uit de stsenindnstrie. Men schrift uit Tiel aan de „N. R. Ct.": In verband met de staking 0| de steen fabriek de Lage Waard van den heer Groenendaal te Hurwcnen hebben partjjen een onderhoud gehad met den rijksbemid- een leugen was. Vandaag had zij van het meisje zelf de waarheid vernomen van bet- geen St. Euslache had beweerd en ik kon haar verontwaardiging en schaamte dus be grijpen. „Gisteren beeft u meer dan één ding ge logen mijnheer", antwoordde zij met diepe verachting. „Neen. ik heb de volledige waarheid ge sproken. „Ach!" riep ik plotseling hartstochtelijk uit, „gelooft u mij niet? Wilt ge mijn woord van eer niet aannemen en een weinig ge duld hebben totdat ik mij van eenige ver plichtingen heb gekweten, zoodat ik in slaat ben u verklaring te geven?" „Verklaring?" zei ze minachtend. „Er is in dit alles een afschuwelijk mis verstand. Ik ben het slachtoffer van' een on gelukkige opeenvolging van omstandighe den, die in elkander grijpen als de schakels van een kelen. O ik kan niet meer zeggen! Die Marsac's zal ik gemakkelijk tevreden stellen. Ik moet overmorgen met monsieur de Marsac een samenkomst hebben le Gre nade. Ik heb een brief in mijn zak van dien levenden degenkling, waarin hij mij mede deelt, dal hij zich zelf hel genoegen^ wil verschaffen mij le dooden. En toch V „Ik hoop dal hij het doet mijnheer", bracht zij in het midden met een heftigheid die mij deed verslommen en mij belette mijn zin le voleindigen. „Ik zal God smee- ken dat hij u doodt. U verdient het meer dan iemand!" (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 5