No. 20249. WOENSDAG 17 MAART Anno 1926. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEW 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kl-ine Advertentiün, uitsluitend bi] vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 50 Cts bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 6 Cts Bureau Noordeindspiein Telefoonnummers voor Directie en "Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 I I. PRIJS DEZER COüRANTi Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.35, per week ..777.7... 'f013, Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18, Franco per post f 2.35 -f- portokosten. nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Jubileum dr. J. Riemens. (Dq huldiging). Zooals wij reeds eerder mededeelden had ach. toen het 25-jarig ambtsjubileum van „dominee" Riemens naderde, er zich een huldigingscommissie gevormd om het ini tiatief te nemen tot een algemeene Huldi ging, zooals dit ook geschied was bij ds. O root Enzerink. Men wist daarmede te han delen in den geest van verreweg het grootste deel der bewoners zijner wijk en van velen daarbuiten. In deze commissie^ namen zitting vanwege de Gemeentecommissic de heeren II. Fi- lippo Fzn. en J. P. Mulder, als ouderlingen de hoeren 3. van Polanen en G. Seydell, als diakenen G. Bernard Jr. en H. van Leeuwen, als notabelen IT. Kokkcdee en J. van Muiden en verder de heeren Ph. P. Dcumer. J. Kalsbeek, N. Molenaar, Jan de Nie en H. P. Veldhuyzen als bestuursleden van „Pniël*A. van Es en F. J. Flamman, W. van Es on J. J. Flamman. namens be zoekers van de „Mannenavonden", W. v. d. .Vos en G. de Vroede, namens de bezoekers van de bijbellezingen, waaraan nog werden toegevoegd als gewone gemeenteleden de heeren F. van der Mark, dr. P. M. de Planque, mej. J. C. Lens en mej. W. Rijs- hagen. Deze commissie had succes van haar werk. Groot was de deelneming onder de leden der gemeente, een bewijs, hoe groot de sympathie te Leidon is voor dezen voor ganger, die rustig en zonder aan den weg ie timmeren zijn herderlijk werk volbreng!. Hedenvoormiddag te halfelf kwam deze commissie ten huize van den jubilaris dezen huldigen. Intusschen waren ook reeds an dere corpora! ies en bijzondere personen ür. Riemens. zijn echtgenoote en kinderen komen gelukwenschen. terwijl het salon mei bloemstukken en andere vriendelijke atten lies gelooid was. Nadat de commissie zich in het salon had Afgesteld, verzocht do voorzitter, de heer J. van Polanen, den aanwezigen den leeraar toe le zingen het 7e vers van Psalm 118, welk lied door een der huisgenoolen op het orgel werd begeleid. Daarna nam de heer Van Polanen wed^r het woord en schetste in een van groole waardeering getuigende toespraak wat dr. Riemens voor de Leidschc gemeente is geweest, er aan herinnerend wat oen lieer- Ïlijk werk het is door God geroepen te wor den Zijn dienstknecht te zijn en zielen tot 7 rZiin dienst te vormen en te leiden. 7 Wij begrijpen wat cr thans in u en uw yrouw omgaat als gij bedenkt hoe God u iri al die jaren met Zijn gunstbewijzen heeft overladen. Uw ziel zal vervuld zijn mot lol. Het zal u een behoefte zijn geweest heden morgen terug te denken aan den dag toen u voor vijfentwintig jaren door uw vader in de gemeente Hoogland werd ingezegend. Dat deze gemeente u niet liecft vergeten even min als de gemeente van Dedemsvaart u niet vergat, blijkt reeds uit de mededeeling dat uit beide gemeenten afgevaardigden zul len overkomen om deze gedachtenisrede Zon dagavond bij tc wonen. Spr. ging dan na den lijd van het beroe- pingswerk te Leiden en hoc dr. Schokking bij de beraadslagingen over liet drietal den broeders ried dr. Riemens le kiezen, die toen met algemeene stemmen werd aangewezen. Hij was dr. Schokking nog dankbaar voor dien raad. Gij waart de man voor onze gemeente aangewezen. Gij kunt omgaan met de intel- lectueelen en mei de burgers, maar weet ook de bewoners der schamele woningen en dezen wel het meest aan u te verbinden. Daarom was de deelneming aan het hulde blijk bijna geheel spontaan; de commissie werd er voor op slraat aangehouden. Ieder Wilde mee doen. Spr. besloot zijn toespraak met den uit veler hart geweiden vvensch, dat de Heer Zijn dienstknecht nog in lengte van dagen zal behoeden en stellen tot een zegen voor de Leidschc gemeente. Ilicrna verzocht hij broeder Seydel hel feestgeschenk beslaande uit een enveloppe met inhoud lo overhandigen, vergezeld van een fraai ingebonden album bevattende de namen der deelnemers, waaraan nog was toegevoegd een ets van den schilder Roodcn- burg, voorstellende een gezicht op de Iloog- landsche Kerk. Ten slotte werd gezongen: zccg'ne God, Hij stelle u lot een zegen. (Gezang 22-1). Dr. Riemens kon haast geen woorden vinden om den overweldigenden indruk weer te geven, die deze huldiging op hern bad gemaakt. Zijn vrouw en hij hadden te gen dezen dag opgezien en een oogenblik gedacht de stad te ontvluchten. Zij voel en echter dat zij dit niet mochten en zij .voelen dit thans zooveel le sterker. Hij herinnerde or aan dat liet zelfde vers dal' straks was gezongen ook hem en zijn **>uw hedenmorgen op de lippen was ge komen. Na te hebben doen uitkomen hoc God in deze wereld menschen gebruikt om het Evangelie Zijner liefde te verkondigen to hoe ook aan hem dit voorrecht 19 ge- jJanken dankte hij voor deze huldiging, e ke hij niet zoo had kunnen verwachten Toen hem de vrijheid werd gegeven de en veloppe te openen en den inhoud na te zien was hij zooals hij zeide, verre in zijn verwachtingen overtroffen. De heer van Polanen doelde mode dat cr nog een bedrag over was waaraan later in overleg met dr. Riemens cn bestemming zou worden gegeven. Op verzoek van den heer van Polanen werd ook nog een kleine hulde gebracht aan den secretaris der Commissie, den heer Molenaar voor zijn talrijke bemoei ingen. Hierna werden ververscliingcn rondge diend terwijl ook nog binnenkwamen twee collega's de heeren ds. Tfarlwigsen cn dr. Locher. De eerste voerde het woord namens het ministerie der Lcidsche predikanten cn ving ook aan met zijn collega le herinne ren aan de groote zegeningen door liein van God genoten mede door dat hem een vrouw is gschonkcn die steeds niet liem heeft geleefd en meegewerkt in zijn geest. Ook hij kwam niet met leege handen. Hoewel wetende, dat collega Riemens' bi bliotheek rijk voorzien is, heeft men hem twee boekwerken toegedacht, waarvan hij hom reeds één kon aanbieden, terwijl het andere van uit Engeland onderweg was. Dr. Locher sprak vervolgens nog een kort woord als voorzitter van den Kerkeraad die zoo geheel met dr. Riemens meeleeft en diens werk hoogelijk waardeert. Nadat de jubilaris ook op deze toespra ken met een dankbaar hart had geantwoord, kwam een deputatie van de talrijke cate chisanten binnen, rnedc om den geliefden leermeester den lol hunner dankbaarheid te brengen. Woordvoerder was hier de heer G. Wolfslag, voorzitter der IIuMigingscom- missie. Geliefde dominé, zoo ving hij aan, om dan te vervolgen: Met een onuitsprekelijk gevoel van blijd schap zijn wij hier heengegaan, om U uil naam van al Uw catechisanten te felici- teeren, met deze voor U en voor ons zoo gedenkwaardigen dag. Het was natuurlijk een onmogelijkheid om hier in getale van 4Ö0 aanwezig le zijn en daarom ziel U hier ook alleen het bestuur van hel „Hul- digingscomiié catechisanten" uit 't welke ik als voorzitter gekozen ben, met de op dracht om U een woord van hulde toe te spreken. Inderdaad geen gemakkelijk werk, want wat moet men op een feestdag als deze een jubileerend leeraar feitelijk meer doen dan feliciteeren! Toen ik daar dc vorige week eens over nadacht, viel mijn oog plotseling op die ontroerend schoone gelijkenis, waarvan ons in Matth. 13 verteld wordt n.l. de gelijkenis van den. Zaaier die uilging om le zaaien. Immers, Gij staat ook in ons midden als een landman die liet zaad in den akker strooi!. Telkens zijt Gij weer bereidt om «liet Evangeliewoord in onze harten te strooien, maar ook altijd ziet Gij verschil in den akker. Hoe vaak gebeurd het niet, dal Gij hel zaad naast den akker ziet vallen, waar het stcTft zonder ook maar één kiem van leven te hebben gegeven. Weer anderen zijn er die na met veel moeite bewerkt te zijn, blij ken een keiharde ziel te bezitten, die ook geen vruchten voort zullen brengen. De gelijkenis spreekt ook nog van een anderen akker, die U als Herder der ge meente ook niet onbekend is. O, er zijn zoo veel gretige toehoorders, die het zaad in don hun akker opnemen, zelfs zóó dat de wortelen zich in grond vastwerken, maar dan komt het onkruid, en hier zien wij zoo duidelijk het beeld der tegenwoordige tve- reld Laat dit dan ook al een hulde mogen zijn geliefde leeraar, dat wij ons uiterste best zullen doen daarvoor te waken door ons steeds meer aan Uw leiding toe te vertrou wen, waar Gij ons als tolk van Gods On feilbaar Woord, steeds op den Gekruisten Christus wijst, en ik ben er van overtuigd, dat, als wij Hem aangenomen hebben als ons ecnigen troost in leven en sterven, wij eenmaal zullen behooren. tot de levende sleenen ingemetseld in den Groolen Gees telijken Tempel, die nooit meer wankelt, omdat ze gegrondvest is op het vaste fun dament Jezus Christus. En nu zeggen wij U Dominee, dank voor alles wat Gij voor ons zieleheil deed on wij bidden U van harte toe, dal God U mag sterken in Uw zoo moeilijk werk. Wanneer wij een dag in onze kantoren, fabrieken of werkplaatsen gearbeid hebben en wij gevoelen ons moe, dan geef! het toch nog veel voldoening om op het geproduceer de neer te kunnen zien, dan ziet men de re sultaten der arbeid, maar wanneer Gij 's morgens Uw arbeid begint en deze des avonds beëindigt, moet het wel zijn om moedeloos te worden, nooit iets te zien van den arbeid, Gij moet den wasdom maar steeds aan God overlaten. Dit gevoelden wij en daarom vonden wij het zoo heerlijk om hij deze gelegenheid te kunnen lafen zien, dat wij Uw geestelijke leiding zoo zeer waardeeren en wij hopen dat ook door dit stoffelijk bewijs de band tusschen leeraar en leerling maar weer veel versterkt moge worden cn dat V gevoelt dat deze hulde. nieL alleen voor vandaag is, maar dat Ge op ons kunt rekenen, zoolang Gij nog door Gods genade als Herder in onze Kerk en gemeente de Vredesbood schap moogl brenge®. U heeft een mijlpaal bereikt en ziet vandaag op een weg terug, waarop wel eens doornen voorkwamen, maar wal zult U door alles heen, God toch voel le danken hebben, voor al de zegenin gen die Ilij U en Uw huis deed tdekomen, cn ook voor den zegen dien Ge voor ande ren mocht zijn. Het is alles genade en in dat tccken slaat al de hulde die U gebracht wordt ook dc onze. Dominee dit alles meende ik U uit naam van Uw leerlingen te moeien zeggen. Geve God dal Gij bijgestaan door Uw dappere vrouw nog vele jaren tot zegen der ge meente werkzaam moogl zijn en wanneer Gij dan Uw levensavond ziet komen Uw zonne ziet dalen, wilt dan Uw volkomen ruste ontvangen van den God des llcils, want: Do rust dor wereld Is rusl in 't kwade, Iiot schoon der wereld Is niets dan schijn Maar rusten wij In Gods genade, D.m 7.al ons rusten Zalig zijn. Bevinden w'ons In deze rusto 1 Zoo rust ons hart Bij eiken druk Dan Inndcn wij Eens aan de kusten Van 't Vaderland In vol geluk. Amen liet stoffelijk huldebetoon bestond ook uit een enveloppe met inhoud. Ds. Riemens dankte ook voor deze hul- dijin». Hedenmiddag had ten zijnen huize nog een druk bezochte receptie plaats. Problemen in Wesl-IndiS. Gisteravond hield prof, mr. J. O. Kielstra, te Wageningen, voor het departement Leiden dor Ncd -Maatschappij van Nijverheid en Handel, in „Amicitia" een lezing over West- Indië. Fiol. Kielstra begon met zijn vreugde uit te spreken over de hem door de uit- noodigii.g van het departement Leiden der Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Han del geboden gelegenheid om in een kring van mannen uit de praktijk ran het econo misch leven de problemen te behandelen, waarvoor West-Indië ons stelt. Hg stelde I zich voor deze zooveel mogelijk te bespreken op den bodem der zakefrjke werkelijkheid, zooals die ons de vraagstukken toont, omdat slechts, als men z'.oh op den bodem der feiten plaatst, z.i. hoop bestaat op het vindon van do beste oplossing. Komende tot bet eigenlijk onderwerp Sfner verhandeling, ging spr. uit van de stelling, dat het voor het bestaan van een zeker welvaartspal in een land noodzakelijk is, dat dit deelneemt aan het wereldverkeer. Geen enkel land toch kan alle beboetten van zijne bewoners uit eigen natuurlijke hulpbronnen bevredigen, tenzij dan dat het volk op een uiterst laag beschavingspeil staat, zooals da autochtone bewoner van Nieuw-Guinea of zulke landen. Dergelijke deelneming aan bet wereld verkeer nu kan op twee wijzen gesch'eden, n.l. door het ruilen van eigen voortbrengse len tegen elders voortgebrachte goederen of door het bewijzen van diensten tegen ver goeding aan andere volkshuishoudingen. Zoo dat, naar spr.'s meening, in de eerste plaats beantwoording behoefde de vraag, in boever ons West-Indische koloniaal gebied voldeed aan do voorwaarden, welker vervulling voor dazo deelneming aan het wereldverkeer noo- dig of gewensdht is. Hierbij onderscheidde spr. allereerst tus schen de algemeeno ligging van fiot gebied, waarom het gaat, en de inwendige verhou dingen, die de productiemogelijkheden daar bepalen. De eerste behandelende, kwam hg tot de conclusie, dat objectief beschouwd, do ligging van Curacao en Suriname voor deelneming aam hei wereldverkeer niet slecht is, gunstiger zelfs ten opzichte van be langrijke markten dan die van Oost-Indië. Toch moet men z.i. in aanmerking nemen, dat relatief, in vergelijking n.l. met andere landen, die dezelfde producten kunnen leve ren, de positie van Suriname in den loop dar 19de eeuw minder is geworden. De opening van het Suez-kanaal bracht Oost- Ir.diè n.l. dichter bij de Europeesohe markt en de best wortel suikerindustrie in Europa en Amerika deed een groot deel van hot afzetgebied van hot voornaamste West-In dische product, verloren gaan. Paarbg komt, dat Suriname minder gunstig ligt, dan de onmiddellijke concurrenten, de Britsche West- Indische koloniën, welker voorsprong nog versterkt wordt door de voorkeurtarieven, die onderdeden van het Britsche Rijk elkan ders product toekennen. Curacao, dat door zijn natuurlijke haven en zijn ligging tegenover het Venezollau- sche olie-gebied aan de Golf van Maracaibo meer aangewezen is op het bewijzen van diensten aan het wereldverkeer, is tot nu toe in West Indië ongeëvenaard. De opening van het Panamakanaal heeft do waarde der door dit eiland te bewijzen diensten nog vergroot. Behoefde men zich naai' spr.'s meening dan ook omtrent den toestand van Curacao in de toekomst geen zorgen to maken, ten aan zien van Suriname was hij minder opti mistisch. Suriname, dat hot zal moeten hebben van den ruil van eigen product tegen endere goederen, zal slechts dan aan het wereldverkeer kunnen deelnemen, wanneer het begint met de gevolgen van 'n het algemeen relatief minder gunstige positie in dat verkeer voor zgn rekening te nemen in de gevraagde prijzen. Doch naast deze algemeene factoren zgn mede van belang de inwendige verhoudingen binnen een land, voorzoover die van invio, d zgn op de voortbrenging. Over deze bij zondere factoren handelde spr. derhalve verder. 1 'aarbij besprak hij in de eerste plants het natuurlijk milieu, om lot de conclusie te komen, dat Suriname den landbouw in dit opzicht vrij gunstige voorwaarden biedt De grond is in het algemeen in liet kust gebied zeer vruchtbaar en vermoedelijk hooger op ook wel. Hiertegenover slaat echter, dat in het hencdenland elke plan tage een polder vormt, wat hooge kosten van indijking, ontginning en onderhoud vordert. Doordat zoovele plantages verlaten zijn, is evenwel voor het oogenblik goede grond legen niet hoogen prijs te krijgen Ook voor boscli-exploitatic biedt de kolonie vooruitzicht, terwijl de mijnbouw, die wat hel goud betreft teleurstelde, de jongste jaren bij do ontginning van bauxiellagen betere resultaten afwibrp. Als alle koloniën is echter Suriname ka pitaal-arm, de exploitatie van zijn natuur lijke hulpbronnen kan dan ook alleen ge schieden met kapitaal van buiten. Den jensston tijd heeft hel Amerikaanssche kapi taal zich meer voor Suriname geïnteres seerd; er zijn proefvelden voor katoen aan gelegd, er worden verkenningen voor rubber gedaan cn de hauxiellagen worden even eens met Amerikaansch kapitaal geëxploi teerd. Spr. betreurde liet, dat uilsluitend hel builenlandsch bezit zicli voor nieuwe lie legging in Suriname interesseerde en sprak de hoop uit, dat ook Nederlandsche onder nemers zicli hiervoor zouden laten vindon I Pen trek van liet Amerikaanschc kapitaal I juist naar Suriname, ondanks dc minder gunstige ligging in vergelijking met het 1 Britsche Wcsl-Indischc gebied o[ Cuba, verklaarde spr. door de omstandigheid, dat Suriname in één opzicht bevoordeeld is bo ven de andere West-Indische koloniën Na genoeg alle hebben een zeer dunne be volking alleen Barbados maakt een uit zondering en de arheidstoonen zijn ei zeer hoog, waarbij nog komt, dal do in- hcemscho bevolking, afstammelingen van nc-gerslagen grootendeels, geen bijzonder hoog bchocftonpcil heeft en dientengevolge niet geneigd zijn om haar volle ppvoduclio- verraogen als arbeider aan te wenden. Na de afschaffing der slavernij hebben dan ook alle koloniën gesukkeld met het arbeidt vraagstuk. Men heeft dit, gelijk in andere landen, waar overeenkomstige omstandig heden heersclicn, opgelost door den invoer van contractkoelies, maar terwijl Engeland zich gonoodzaakt zag gedurende den oor log de „indentured labour" af te schaffen, kan Suriname op Java nog contractant"» werven. Daarom schijnt het spr dan ook thans het juiste oogenblik om in Suriname iets aan te vatten, want men moet er mede rekenen, dat Engeland, practiscli als steeds, een weg zal weten le vinden om, op welko wijze dan ook, tegemoet te komen aan de bezwaren, die de ondernemers in YV'est- IiiJié ondervinden als gevolg van de af schaffing van den koelie-arbeid. Spr. voegde hierbij, slechts van de op richting van groote ondernemingen verhoo ging van welvaart te verwachten. Voor een kleinen landbouw, die beleekenis voor het wereldverkeer heeft, gelijk de inlandsche landbouw in Oost-Indië, is z. i. Suriname veel te dun bevolkt. De immigratie van contractanten alleen zal hierin, op den langen duur, wellicht verbetering brongen, maar slechts het feit, dat de immigratie ge schiedt als contractant, maakt haar econo misch mogelijk. En het zal nog zaak zijn door het wegnemen van belemmerende be palingen haar minder duur te maken, even als den contractarbeid. De inheemsche bevolking zou uit den kleinen landbouw ook wellicht nog meer profijt kunnen trekken, als zij in dorpen vercenigd woonde. Hare ..kostgronden" lig gen echter zeer verspreid en daardoor Ls opkoop van haar producten voor uitvoer en slijtage van allerlei goederen aan haar in het klein, waardoor zij nieuwe behoeften zou loeren kennen, to duur om loonend te zijn. Van dezen tak van rolkyvlijl verwacht spr. voor de welvaart der kelen ie dan eek voorshands niet veel. Zuinigheid en vermindering van produc tiekosten, ziedaar de voor Suriname aange wezen gedragslijn, zeide spr. Hij hoopte dat men dit in de kolonie moer zou inzien dan, naar hij uit enkele feiten afleidde, tegen woordig het geval is. Inzake Curacao ziel spr. ook de vraag ko men, hoe het met den arbeid moet. De loo- nen stijgen zeer hoog en er i3 een bepaald j tekort aan arbeid, dat wordt aangevuld dooi aanvoer van arbeidskrachten, die voor c-en goed deel het land ook weer verlaten, uit alle omliggende landen. In verband mei de omstandigheid, dat van de Nederlandsche eilanden hoven den wind honderden inwo ners hun brood verdienen door de scheep vaart in Amerikaanschen dienst of door ar beid in Amerikaanschc bezittingen, waar door op den duur het nationaal karakter onzer eilanden in gevaar komt, stelde spr. de vraag, of niet deze problemen gezamen lijk konden worden opgelost, door n.l. de emigratie van de eilanden boven den wind te leiden naar Curagao cn daartoe ambachts- leergangen b.v. in tc richten, die de ge schiktheid bijbrengen voor het werk, dat in BINNENLAND. Eet 25-jarig ambtsjubileum van dr. Rie mens te Leiden. De opbrengst der rijksmiddelen over Fe* brnafi. Het vijfde rapport der Bezuinigingsconi' missie. Een nieuw adres aan de Synode dooi het comité-Geelkerken verzonden. Met 1 Juli worden de spoorwegtarieven verlaagd. BUITENLAND. De Volkenbondszitüng schijnt volslagen mislukt. Uitstel tot September van alle vraagstukken. Het proces Matteotti in Italië. Churchill over de bezuiniging in Enge* land. de raffinaderij der Curagaosclie Petroleum* Maatschappij wordt verlangd. Met ecne opwekking om naast Oost-Indië ook het Westelijk deel van liet Noch r- landsch imperium de aandacht waardig te keuren, besloot Prof. Kielstra zijne rede. Die Natnr der Enzyme. Op uitnoodiging van de Leidsche Yer- ecnigiog voor Wetenschappelijke Voordrach» ten hield gistcraArond prof. dr. R. Willstatter uit Münclicn in het Klein-Auditorium der Rijksuniversiteit alhier een voordracht over bovenstaand onderwerp. Na een korte inleiding over de moeilijk heden verhonden aan de slrucluurbepaling van betrekkelijk eenvoudige organische ver bindingen, bijv. morphine, coca, tropin» schelste spr. de nog groolcre bezwaren ver bonden aan het onderzoek van chlorophyl en van dc kleurstoffen uit de bloemen. Toch is het blijkbaar eenvoudiger ook hiervan een inzicht te verkrijgen dan van de struc tuur der enzymen, waarover spr. dezen avond een cn ander van zijn onderzoekingen mededeelt. De voordracht werd ingedeeld in vier ge deelten, n.l.: le. het meten van de hoeveel heid en de concentratie der enzymen; 2e. het uitgangsmateriaal voor de bereiding der enzym-preparaten; 3e. de methoden, welke worden toegepast om de enzym-concentratie te verhoogen; 4c. de nieuwste resultaten door het onderzoek verkregen. Elk dezer gedeelten word door spr. af zonderlijk uitvoerig besproken. Leidsche Vereeniging v. Kinderherstellings en Vacantiekolonies van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolonies, aid. Leiden. Gislernamiddag hield bovengenoemde Vereeniging onder voorzitterschap van prof. dr. E. Gorter, in een der lokalen van hft Gemeenlegebouw Breeslraat 119, haar jaar- lijksche vergadering. Na opening deed de voorzitter ecnige mededeelingen over don toestand der Ver eeniging, die haar nuttigen arbeid steeds in stilte volbrengt. Gaarna zou hel bestuur de werkzaam heden uilbreiden, doch daartoe zullen ook de inkomsten grooler moeten worden wat slechts mogelijk is door vermeerdering van het aantal leden cn donateurs. De dag van verkoop van vlaggetjes, steeds eenmaal in het voorjaar met toestemming van het Ge meentebestuur gehouden, viel niet mee, mede tengevolge van het slechte weer op dien dag. De voorzitter sprak den wcnsch uit, dat het weer dit jaar den verkoopstere gunstig moge zijn en dat ook op andere wijze de geldmiddelen mogen worden ver sterkt, opdat het aantal uitgezonden kin deren dezen zomer het traditioneele 20 lal tc boven kan gaan. Door de secretaresse, zuster Van Ingen Schenau, werd het jaarverslag over ln2£ uitgebracht, waaraan wij het volgende ont- leenen: In het bestuur van de afdeeling Leiden kwam in het afgeloopen jaar een kleine wijziging. Dokter Horst, secretaris der afd.' Leiden, moest wegens drukke werkzaam heden deze functie tol zijn leedwezen neer leggen; in zijn plaats werd benoemd zustei Van Ingen Schenau. Op 31 December bedroeg hel aantal leden 190, aangezien cr in den loop van hel ja *r weer cenige leden bedankten. Op een aanvrage om subsidie aan de gemeente werd wederom gunstig beschikt, onder dezelfde voorwaarde als het vorige jaar, n.m.I. f 0.50 per kind en per dag. lot een maximum van f 450. In het geheel werden 20 kinderen uitge zonden met te zamen 683 verpleegdagcn. De kinderen werden verpleegd in de kok

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 1