land- en tuinbouw. "uit de rijnstreek. uit de omstreken. rechtzaken. No. 20247. LEIOSCH DAGBLAD. Maandag 15 Maart Derde Blad. Anno 1926. PLUIMVEE. Samenstellen van den foktoom. Met het gestadig inkrimpen, wegsmelten tls 't ware, van de lange lijst der tentoon stellingen m ons land, met 't aanbreken van dat stadium begint men al meer en meer aandacht te wijden aan de vraag hoe de foktoom moet samengesteld worden, om in het voorjaar jongbroed te verkrijgen, dat aan onze wenschen beantwoordt. Er zijn talrijke voorbeelden, die het bewijs leve ren, dat ook binnen de perken van de stads- ren aardig wat te bereiken valt op het ge bied van doorfokken, ja zelfs van verbete ren van sommige rassen, wanneer daarbij met oordeel gewerkt wordt. Als allereerste punt, als de meest gewich tige voorwaarde van alles rekenen wij de conditie, de gezondheid, de lichaamskracht van al de dieren, die den toom, klein of groot, samenstellen. Daarom is het zoo'n voordeel als men deze dieren zelf gefokt, of althans zelf grootgebracht heeft, dat ze bij hun opgroeien geen tegenspoeden hebben ondervonden. Hier moet het oor deel streng, heel streng zijn. Kuikens toch, die een tijd doorgemaakt hebben van han gerigheid, van storingen in den groei, van moeilijke bevedering, houde men liever als producenten van eet-eieren, maar niet van broedeieren. Allereerst moet de grootste attentie ge richt worden op den haan, die zijn goede en minder goede eigenschappen kan over brengen aan al de komende kuikens van den toom, terwijl de voortreffelijkheden van elke hen slechts kunnen ver-erven op die kuikens, welke speciaal uit haar eieren voortkwamen Hiermede alleen is reeds duidelijk van welk een overwegenden invloed de haan in den foktoom is. Er zijn er die een jongen haan verkiezen boven een overjarigen, maar onze keuze 'gaat meer in de richting van den laatstgenoemde, mits hij kan bogen op volle, onverzwakte levenskracht, die zich uit in een zuiver kraaigeluid. Al is de toon nog zoo somber, bijv. van een Cochin of Brahma-haan, men kan toch onmiddellijk vaststellen of, de stem zuiver is, vrij van aandoeningen der luchtwegen. Vooral ook zijn helder oog, zuiver rond en bol, be grensd door dunne oogranden, moet schit teren in het' vuurrood© aangezicht. Zijn krachtige bewegingen, zijn flinke stap, zijn overheerschend karakter, zijn moed, zijn houding moeten opvallend zijn. Een haan met gebrekkigen beenstand, met scheefge- dragen staart, met kromme tcenen zal al zijn gebreken, doorgaans versterkt, op zijn nakomelingen overbrengen. Hij moet dus vrij zijn van al deze fouten. Daarom valt, zoo er meerdere hanen aanwezig zijn, do keus op den schoonst gevormde, den best gekleuvden, den juist geteekenden haan. 1 De hennen moeten wat het uiterlijk be treft ook aan de streügste eischen voldoen. Zij ook mogen in hun kuikentijd geen ziek ten doorgemaakt en geen gebreken als beenzwakte, slechten vedergroei gehad heb ben. In1'de tweede plaats komen de inner lijke, onzichtbare eigenschappen van den foktoom in aanmerking. Zoo zal het noodig wezen om dieren te kweeken, die flink leg gen, de fokdieren dat ook doen en dat oot de haan afkomstig moet zijn van een moe der, die een hoog legcijfer in haar eerste jaar bereikte. Eveneens moéten de fokhen- nen van goed leggende moeders afkomstig zijn. Niet alleen heeft men bij de keuze der fokhennen te letten op het aantal eieren dat zij legden, maar ook op den tijd van het jaar, waarin die eieren kwamen. Verder is de vraag hoe de rui werd door gemaakt en hoe lang de rustperiode ge duurd heeft. Hennen die zeer lang na den rui buiten legconditie bleven verkiest men niet als 't uitsluitend te doen is om produc tie. Ook is het te verwachten, dat hennen die in hun eerste legjaar goed gevormde, steviggeschaaide eiereD gaven, dit ook zul len doen als ze in den foktoom loopen, waf voor het bebroeden onder kloeken een ver- eischte van broedeieren is. Van de levenskracht en ook van het ras van den haan hangt gedeeltelijk het aan tal hennen af, dat men bij hem toelaat. In het algemeen bij de middelzware rassen tot zes hennen in de ren, tot 8 bij vrijen uit loop. Bij de lichtere rassen kan men net aantal stellen op 10 in de ren, tot 15 in de vrijheid. Deze laatste-getallen gelden ook voor de krielen. Voor zeer nauwkeurigen, meer weten- 'schappelijken fok kan men ook werken mtr* slechts één hen, maar dan dienen zekere voorzorgen genomen te worden om^de hen tegen den haan te beschermen, zonder het oogmerk te missen. Deze laatste methode kan toegepast wor den door hem, die uitsluitend fokt voor de tentoonstellingen, waarvoor dus dieren ge bruikt worden, die aan alle standaard ei schev. beantwoorden en bovendien van een beslist gelijk eenvormig type zijn. Alphen. Burger 1. Stand. Bevallen: A J. C. Koenekoop geb. Bik Z. A. Hei kamp geb. v. Harten D. H. A G. Koele- wijn geb. Ankerma D, N. Doelman geb. v. d .Kooij Z. M. C. C. Boeren geb. Brcukel D. G. van Mourik geb. Porten gen D, Gehuwd: \V. Bergman jrn. 23 j. en J. M. de Groot jd 26 j Overleden: S. Vis wed. vaD H. v. Varik 69 j. J. Hazebroek echtg. van T. Spruijt •10 j. K. Meijer echtg. van E. Mulder 42 j. A. Zijlstra jd. 55 j. Ingekomen en vertrokken personen. IngekomenP. Lentzendorffer, Raad- huisstr. 4.4, uit Rotterdam. G. Brouwer, uit Schiedam. J. J. de Groot, uit Bode graven. G. Arnoldussen, uit Noordwijker- hout. A. S. J. Kooijman uit Harmeien. W- Hamoeri en gezin uit Ter-Aar. M. v Vollenhoven, uit Nijmegen. M. Hak keling en B. Waaijman, uit Nieuwkoop. B. Fieseler, uit Leiden. P. Roos, ait fla- zerswoude. P. Zevenhoven en gezin, uit Bodegraven. L. Zwijnenburg, uit Reeu- wijk. J. Jongejan, uit Hillegom. S. van Zanten, uit Woerden. J. Leendèrs uit Uithoorn. Vertrokken: J. D. Mulder, naar Den Haag, Binnensingel 60. W. van Vliet en gezin, naar Hazerswoude. J. Eskes, naar Leiden, Rijn- en Schiekade 67. A. Jong- krijg, naar Haarlemmermeer, Rijk. T. Molenaar, naar Breukelen-Nijenrode. Joh. C. de Jong, naar Lekkerkerk. Joh. M. Arnoldussen, naar Leiden, Nïeuwe-Rijn 17. W. Versteeg, naar Krimpen a. d. IJssel. Haarlemmermeer. In verband met de werkzaamheden voor de waterleiding in de Haarlemmermeer, is de heer A. J. v. d. Berg technisch ambtenaar, bij het Provinciaal waterleidingbedrijf, van Amsterdam over geplaatst naar Hoofddorp. Met het leggen van een zinker in de ge nievaart bij Aalsmeer is men thans druk bezig. Is deze gereed, dan wordt de zinker door de Ringvaart aldaar gelegd. Hillegom. J. H. Beukers en A. de Wagl J. Noordhoek en J. E. Schooneveld. Bevallen: Th. M. de Groot—van Saase, d. M. M. RuigrokMeiland d. G. M. A. JonkheerAdriaanse d. P. M. Heirman Roodenrijs z. T. Kolkter Heide z. J. van HorickZieltjes d. C. A M. Dedel Burger d. Overleden: L. Stans m. 63 jaar A Imanse m. 67 jaar. De eerste jaarvergadering van de Re- traite-Vereeniging „St.-Paulus" is gehouden met groote belangstelling der leden. Er zijn thans 59 leden. Toen de verslagen waren uitgebracht, werd de Geest. Adviseur pastoor i van Leeuwen door den voorzitter geïnstal leerd met een toespraak, waarop de Geest. Adviseur antwoordde. De aftredende be stuursleden zijn met algemeene stemmen herkozen. Katwijk-aan-Zee. Van de trawlvis- scherij kwamen Zaterdag te IJmuiden aan de markt de loggers: KW 22 met f623; KW 23 met f731; KW 28 met f144; KW 43 met f 329; KW 62 met f 547; KW 129 met f262; KW 163 met f503 en KW 170 met f548 besomming. Alhier is hedenmorgen overleden de heer D. Verdoes Gzn. Geboren den 8sten Februari 1835 werd de thans overledene ruim 91 jaar. Naar men ons mededeelde, was hij de oudste inwoner dezer gemeente Gedurende 40 jaren heeft hij als secretaris van het Ned.-Herv. Weeshuis alhier gefun geerd en het is mede aan zijn toevvjjding te danken, dat het nieuwe Weeshuis zulk een respectabel gebouw kon worden. Zondagmorgen is alhier in de Tram straat een beugel van een motorwagen - der electrische tram gebroken, waardoor de bovenleiding werd beschadigd. Nadat de motorwagen uit Leiden was ontboden en hier spoedig gearriveerd, was het defect te ongeveer halftwaalf hersteld. Het tramverkeer ondervond daardoor geen vertraging. Lisse. Burg. Stand. GeborenPetro- nella Josephina, D. v. A. van Scie en O. G. Oostdam. Helena Sara, D. v. A. Wijsman en A. M. Onderwater. Maria Johanna, D. v. C. Meskers en J. v. d. Slot. Henricus Wilhelmus, Z. v. A. J. Schrama en B. J. Th. van Koppen. Geertruida, D. v. F. H. Snaar en J. Leyten. OndertrouwdM. v. d. Stelt en M. de Graaf. Overleden: Johannes v. d. Veek 2 m. Wilhelmus de Bruyn 81 j. Noordwijk. De gemeenteraad vergadert Donderdagmiddag te 2 uur. Punten ter behandeling. 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. 2. Voorstellen lot aankoop van grond. a. Sectie H Nos. ged 352/353/355 (oude gasfabriek en Heerenweg). b. Sectie F. Nos. 2609 en ged. 3286 en eventueel Nos. 2071 en 2137. (Kruising H. Geestweg-tramlijn). c. Sectie M. Nos. 421, 424, 423 en 422 en H. No. 1G39. (Goovveg nabij Noordwijk-Bin- nen). 3. Vernieuwing oven No. 2 Gasfabriek. 4. Beroep C. Wassenaar tegen afwijzende beschikking op ingediend bouwplan. Op Woensdag 24 Maart a.s. des na middags te halfdrie zal er gelegenheid zijn, voor kostelooze vaccinatie in de Openbare School te Noordwijk-Binnen. Vrijdagavond vergaderde de Kon. Ned. Maatschappij voor tuinbouw en Plantkunde afd. Noordwijk en Omstreken in hotel Royal onder voorzitterschap van den heer H. de Boer. De secretaris had bericht van verhin dering gevonden. Zooals gewoonlijk waren er ook thans weer planten en bloemen ter vergadering aanwezig. De voorzitter hield een zeer interessante causerie over de vraag „Wat is een plant". Zeer in den breede ging spreker dit onderwerp bespreken. Een ieder die den heer de Boer kent zal begrijpen dat deze lezing werkelijk iets moois was. De no tulen werden door den voorzitter gelezen en onder dank aan den afwezigen secretaris goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken bevond zich een schrijven van de afd. De venter, waarin dank wordt gebracht voor dc zending bollen en planten voor de door den watersnood getroffen medegeleden v. die afdeeling. Eenige andere stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Hierna kreeg de heer J. v. d. Wilden het woord, die een lezing hield over het broeien van tulpen Reeds in den zomer moet men beginnen de voor den broei bestemde bollen uit te zoe ken. De bollen, die geforceerd moeten wor den, mogen niet verwarmd worden; 60 gra den of lager temperatuur geeft een betere ontwikkeling van de plant. De ruimte, die gegeven wordt bij het opplanten in'kistjes, is een voorname factor voor de ontwikkeling van de plant. Van den grond, waarin ze ge plaatst worden, hangt niet veel af. Bollen van zwaren grond zijn te verkiezen boven die van zandgrond. Bij het ingraven der kistje» in September moet men den grond goed vochtig houden. De bedekking is naar gelang van het weer. Het uitgraven der kist jes is een zeer voorname factor. Sommigen doen dat veel tesvroeg; dit is absoluut ai te keuren volgens spreker. Een goede tijd om Scarlet J)uc in bloei te hebben is van 2030 December. In 10, 12, 14 dagen kunnen we ze in fc^loei trekken. Hoewel centrale verwar ming zeer vele voordeelen biedt schijnt men met kachel warm te minder last te hebben van watersteelen. Maar daarover is het laat ste woord nog niet gesproken! Een langdu rige discussie ontspon zich over deze kwes tie. Aan het einde dankte de voorzitter den heer J. v. d. Wilden voor zijn duidelijke uiteenzetting. Hierna werden uitgereikt aan de firma v. Konijnenburg en Mark een 13- tal diploma's, behaald op de groote keuring van de Maatschappij op 11 Augustus te Am- sterdam. Ie. Een Gouden medaille met gelukwensch der jury van een groep Gladiolen in nieuwe I variëteiten. Een getuigschrift le klasse voor j Glad Flaming Sword en glad. Mevr. van Konijnenburg. Getuigschrift van verdienste aan de volgende Gladiolen, Purest of AH; Bridesmaid; Camillo Schneider; Frau Dr. Haufï; Charles Dickens; Speculant, Paul Plitzer; Heavenly Blue; Yellow Wonder, Wodan. De voorzitter feliciteerde de firma met deze successen. In beginsel werd be sloten een tentoonstelling te organiseeren van bindwerk voor degenen, die een cur sus gevolgd hebben en er een soort wed strijd van te maken met andere afdeelingen uit de omgeving. Een commissie wordt hiervoor samengesteld bestaande uit de hee- ren A. R Overvelde, A. de Mooy en J. Me- demblik. Na keuring en verloting der plan ten, sluiting. N oord wijkerhouL In de openbare school (Dorp) is Dinsdag a.s. gelegenheid tot kostelooze vaccinatie. Uit het verslag van de Commissie tot wering van Schoolverzuim, blijkt, dat in 1925. 183 personen werden opgeroepen, waarvan er 100 ter verantwoording zijn ver schenen. - Pogingen worden in 't werk gesteld, om in de kom der gemeente een brievenbus geplaatst te krijgen, wat voor velen een uit komst zou zijn. Burger 1. Stand. Geboren: Casper Petrus, Z. van J. v. d. Berg en C. J. Duivenvoorden. Christina Wilhelmina, D. van P. C. Pieckhard. Paulina Alijsia Maria, D. van E. L. Horsthuis en H. J. van Lee. Leonardus Cornelis, Z. van J. J. Eijnands en C. Duyndara. Wilhelmus Jozef Gerardus, Z. van P. W. Warmerdam en C. M. Kortenbach. Jacobus Petrus Maria, Z. van S. P. Pennings en M. E. van Leeuwen Overleden: Gerardus Mooyekind, 8 m. Antoon Momer3 47 j., te 's-Gravenhage (St-Bavo). Rijnsburg. Alhier is ingebroken in de drogisterij van den heer T., aan de Vliet. Door openschuiving van een raam, heeft men zich toegang verschaft tot de etalage, waaruit verschillende goederen worden ver mist. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. Voorschoten. Burger 1. Stand. Geboren: Hendrika Maria Jacoba. D. van Th. F. van der Geest en C. II. A. Moor. Gerritje, D. van S. Lautenbach en A. M. Veenhof. Over de betaling van fcien centen ont stond een woordenwisseling in den sigaren winkel van den heer D., tusschen diens echtgenoote en een persoon, genaamd L., niet bereid dit geld te betalen. Toen een bezoeker, H. S., L. aanraadde deze schuld te voldoen, waardoor het geval van de baan was, keerde L. zich tegen H. S. en gaf hem onverwachts een stomp in het ge laat, waardoor S. kwam te vaUen en zich onder behandeling van een geneesheeT moest stellen. Tegén L. is proces-verbaal opgemaakt. Warmond. Door de R.-K. muziek-, zang- en tooneelvereeniging „St.-Mathias" werd Vrijdagavond in „de Zon" de jaar vergadering gehouden. Na opening der vergadering door den voorzitter, den heer C. Zwetsloot, werden door den secretaris, den heer G. Paarde- kooper, de notulen gelezen en het jaarver slag in welk laatste gewag gemaakt werd van de successen op meerdere concoursen behaald, o.a. door de muziek in de afdee- ling uitmuntendheid een 2e prijs, en door de zang in de 2e afd. een 2e prijs, terwijl bij meerdere gelegenheden medewerking was verleend; en de vereeniging nog nieuwe in strumenten heeft kunnen aankoopeu. De rekening van den penningmeester, den heer Jos. van Moorsel, sloot met een eind cijfer van f 2095.98 en een voordeelig saldo van f 271.21 waardoor de bestaande 6chuld van ruim f 647 tot f 376 teruggebracht werd. Een bedrag van f 338 aan buitengewone ont vangsten was besteed voor aankoop nieuwe instrumenten. Bij de bestuursverkiezing werd herkozen de heer Jos. van Moorsel bij enkele candi- daat8tellingin de vacature ontstaan dooï 't bedanken van den heer C. Machen, werd gekozen de heer H. C. A M. Schölvinck. Deze verkiezing werd voorafgegaan door een zakelijke bespreking van de candlda- ten. De voorzitter bracht het afgc-rreden bestuurslid dank voor de moeite en zorgen aan de vereeniging besteed, vooral in zijn functie als secretaris, en hoopte ook nog van terzijde op zijn medewerking te mo gen Tekenen. Een vijftal aandeelen van de muziektent werden hierna uitgeloot, waar na bij de rondvraag nog enkele zaken van huishoudelijken aard werden besproken. Hierna bluiting der druk bezochte ver gadering. Een aardig kijkje op den schilder achtigen molen van den Zwanen burgerpolder aan de Leede. -0- Warmond. Veertig jaar molenaar. Zooals wij reeds eenige dagen meldden, herdenkt heden onze dorpsgenoot, de heer Arie Cozijn, den dag, waarop hij veertig jaar geleden door hel bestuur van den Zwanen burgerpolder benoemd werd lot molenaar van dezen polder. Veerlig lange jaren heeft de heer Cozijn op voorbeeldige wijze den sland van het pol- derwaler geregeld; is het wonder, dat zijn oude molen (van het schcprad-lype), welke reeds dateert van 1805, hem lief geworden is? Het feit bovendien, dat de heer Cozijn in breede zeilerskringen een algemeene be kendheid geniet was ons een welkome aan leiding hem in zijn molen aan de Leede op fe zoeken, teneinde uit zijn eigen mond iets naders omtrent zijn levensloop te vernemen. Niettegenstaande hij op het moment, dat wij hem aantroffen, druk in den tuin aan hot werk was, verklaarde hij zich, toen wij hem ons verlangen kenbaar hadden ge maakt met de hem eigen welwillendheid on middellijk bereid daaraan le voldoen. En zoo zaten wij even later in de vrien- delijk-gezellige binnenkamer; de aspirant- jubilaris behaaglijk achterover leunend in zijn stoel, het forsche hoofd ecnigszins weg getrokken tusschen de vierkante schouders, het sigarenpijpje stevig tusschen de tanden geklemd. Molenaar Gozjjn, voor zijn molen gekiekt. Wij zullen verder den heer Cozijn aan het woord laten: „Als je, zooals ik, zoo begon hij, veerlig jaar hier op den molen zit, maak je heel wat mee, m'necr, maar laat ik be ginnen bij het begin. Het molenaarsvak zit mij. om zoo te zeggen, in het bloed; voor- zoover ik kan nagaan en dal is wel lot om streeks 1650 waren al m'n voorvaderen mo- nelaar van d'r vak. M'n grootvader en m'n vader wieren allebei werkzaam geweest aan den molen aan de Ouwe Wetering, vlak aan 't Braassemermeer, waaj ik ook wier geboren, 't Wier al gauw beslist, dat ook ik in 't vak zou worden opgeleid. Op 16-jarigen leeftijd ging ik 't huis uit om nu hier en dan weer daar te assisleeren, want zie je m'n- heer .thuis wisten ze ook wel hoe 't most, maar bij vreeraden leer je altijd beter. Zoo zwierf ik rond tot m'n twintigste, toen ik sol liciteerde naar dit baantje, 't Ging niet ge makkelijk, want d'r wieren wel 75 sollici tanten, maar tenslotte kwam ik toch op het tweetal en twee dagen later was ik mole naar van don Zwanenburgerpolder. Ja, d'r wieren d'r een hoop, die er versteld van slingen te kijken, dat ik boven die 75 ging, want ik wier nog niet eens meerderjarig. Maar afijn, om kort te gaan, zoo zit ik hier nou al 40 jaaj en d'r is nog nooit één van 't bestuur geweest, die zee, dat ik most gaan malen. Altijd prompt op tijd, den heelen zomer en winter door en vaak 's nachts ook in louw, want als je boel draait, ka-je niet gaan sla pen. Natuurlijk hebbe d'r wel verbeterifigen in den molen plaats gehad, maar ingrijpende veranderingen, nee, dat niet. Alleen in 1913 toen de bliksem insloeg, toen wier bijkans hel heele binnewerk ver- rinneweerd, maar, van buiten kon je d'r niks van zien. Toen 'k hier pas kwam dee ik veel aan de visscherij, 'k had zelf een palingstelling- visscherij in de Leede, maar och als je ouwer wordt heb je geen tijd meer voor die #dingen. Ook aan de jacht deed ik veeld'r wieren verscheidene clubs van heeren met wie ik geregeld op stap ging op de eenden- jacht, eigenlijk wel es meer dan ik aan kon nemen Nou 'k toch over dien ouwen lijd spreek, schiet hel me ineens te binnen, hoe op een goeien dag het eerste boeierlje door de Leede voer en hel kwam bij mij voor den wal ook. Zoo zoetjes an kwamen d'r toen meer ple- zierscheepjes, maar eerst na 1900 kon jé toch eigenlijk pas van „watersport" spre ken. Hoevelen ik in al dien tijd heb leeren zei len, steekt zoo nauw niet, er wieren er van alle nationaliteitentot zelfs de Bulgaarsche en de Japansche gezanten hebben bij mij schuitjes gehuurd om mee le gaan visschen en nog altijd heb ik veel liefhebberij des zomers als ik m'n schuitjes kan verhuren. Eenige jaren terug heb ik nog gedurende twee jaar ook den Ilofpolder bemalen, maar toen die bij den Groot Heimeerpolder wier ingelijld, was dat ook uit en bleef mij niks over dan m'n ouwe molen, maar daar ga ik vooreerst nog niet van scheiden, hoor" Wij hebben daarop afscheid genomen van den nijveren mulder, die ons mei zijn bootje naar den overkant van de Leede te rugroeide vanwaar wij hem nog even heb-> ben nagestaard toen hij den terugtocht aan vaardde; de stevige knuisten nog ferm do riemen hanteerend, koers zettend naar zijn ouden molen, die zijn wieken naar hem uit scheen te strekken alsof hij zeggen wildeJ „Jij en ik, wij hooren bij elkaar". Mogen beiden nog lang voor elkaar ge spaard blijven! Wauenaar. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: U. Hean3 en M. Donker. Geboren: Johannes Nicolaas, z. v. C. G.' Hogervorst en Th. Gardien. Anna Jacoba, d. v. J. A Snelderwaard en M. A Wens* veen. Maarten, z. v. J. C. v. d. Boon en G. Blieven. Jacobus, z. v. P. van Rjjn en A. C. van Spronssen. Jacobus Dieaerik Jan, z. v. Ph. J. Idenburg en M. J. J. Kohostamm. Heden werd do oudste inwonor dezer gemeente, de heer Jac. Voor ham, 101 jaar. Op 1 Mei .zal het 25 jaar geleden zjjn, dat de heer N. de Brajjn als opzichter bij de gemeente in dienst trad. Op dien dag hoopt het echtpaar De Brujjn zijn 50-jarig huwelijksfeest te vieren. Door den heer W. van Dgk, te Scho veningen zijn voor het brandweermuseum ten geschenke aangeboden de beide brandspui ten met slangen ven het voormal paleis va a Z. K. H. Prins Frederik, het huis de Paaii.v. HAAGSCH KANTONGERECHT. Dc snelheid van de tram Leiden-Voorbnrg- Scheveningen. Volgens art. 56 van het bijzonder regle ment Vervoer op Tramwegen, of kortweg Tramwegreglemenfc vaD 24 Febr. 1920, mag de snelheid, waarmee de treinen worden vervoerd, de grootste toegelaten snelheid niet overschrijden. Verder zegt dit artikel: Ze moet worden verminderd, overal, waar de maximumsnel heid voor het verkeer over den spoorweg gevaar kan opleveren. De maximumsnel heid wordt aldsdan bepaald door den Raud van Toezicht na besluit van den betrokken spoorwegdienst en het betrokken provin ciaal bestuur te hebben gehoord. Voor den spoorweg LeidenVoorburg 's-Gravenhage nu, werd 15 April 192-1 be paald, dat de grootste toegelaten snelheid op dien weg zou zijn: 45 K.M Evenwel binnen de kom van de gemeen te werden de bordjes geplaatst, waarop do snelheid, waarmee mocht worden gereden, stond aangegeven. Die snelheid werd herhaaldelijk over schreden en hierover werd tusschen den Raad van Toezicht en B en W, gecorres pondeerd zonder eenig resultaat. De snelheid bleef te groot Kn ei werd proces-verbaal opgemaakt. Want artikel i J van hetzelfde reglement zegt: 11et niet na leven van krachtens en ter uitvoering \an van de bepalingen van dit reglemen tl •er den Minister of door den Raad van Toe zicht gegeven voorschriften staat gelijk met overtreding van die bepalingen. Zoo werd de trambestuurder J. V. gever baliseerd. Zaterdag diende de zaak voor kantonrechter Hollander. De verdachte erkende met een snelheid van 40 K.M. gereden te hebber. De Ambtenaar O. M.^cischte f 10 boete subs. 7 dagen hechtenis. De verdediger van verdachte mr. K ter Laan uit Utrecht wees cr op, dat verdachte

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 9