No. 20247. MAANDAG 15 MAART Officieele Kennisgeving STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws! van heden. BUITENLAND. Anne Ï926. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENT1EN: 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 50 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postreclit. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.36, per week t.,T Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 2.35 portokosten. 'f. 0.18, „0.18, Git r.ummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. SCHOUW VAN WEGEN, ENZ. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Gelet op artikel 17 der Verordening van 6 Juli 1899 (Gemeenteblad No. 15), laatste lijk gewijzigd bij Verordening van den Gen Februari 1913 (Gemeenteblad No. 4) Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat te beginnen met Donderdag 1 April e.k. zullen worden geschouwd alle wegen, lanen, paden, straten, kaden, pleinen, hof jes, stegen, sloppen of poorten en gangen, benevens de daarin gelegen of daartoe be- hoorende bruggen en andere kunstwerken, voor zoover die bijzonder eigendom zijn, «en, zonder verhindering door of vanwege rechthebbenden, voor het publick verkeer openstaan en alle wateringen en slooten, cn dc riolen ter vervanging daarvan gemaakt, benevens de daartoe behoorende sluizen, duikers, toegangskokers en dergelijke wer ken, voor zoover die bijzonder eigendom zijn. N. C. DE G1JSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 15 Maart 19-26. 2207 Jubileum dr. J. Riemens. Ter gelegenheid van hel 25-jarig ambts jubileum van dr. J. Riemens zal een Zang- dienst gehouden worden op Donderdag 18 Maart a.s. des avonds le 8 uur, in de Hoogl. Kerk. Aangeboden door het Kerkkoor: Ohr. gem. zang vereen. „Ex Animo' (dirigent W. F. Kools. toonkunstenaar Rotterdam). Leider van den Dienst. Ds. W. R. Bois- sevaïn. De toegang is vrij! Ten gerieve van hen, die nog verzekerd willen zijn van een zitplaats is er gelegen heid die te reservceren op a.s. Woensdag- vond van zeven tot half negen uur in geb. Patrimonium a. d. Hoogl. Kcrkgracht. Nog een beperkt aantal plaatsen zijn beschik baar. Men zie de advertentie. De geheim houding van deze bekendmaking voor den Jubilaris is zooveel als 't mogelijk is, ver zekerd door medewerking van een zijner Siuisgenooten, terwijl den lezers verzocht wordt voor zoover zij nog in aanraking ko men met dr. J. Riemens, dit eveneens voor hein zorgvuldig tc verbergen. W atersnood-Comité. Bij het Watersnood-Comité zijn nog de volgende giften ingekomen Dr. K. S. Th. f 250; Kassaldo van de ont bonden vcreeniging A O. te Voorschoten f 11.80. Giften worden nog gaarne ingewacht bij den Penningmeester, den heer F. Muys van de Moer, Plantsoen 49, Leiden, Postgiro Eiuircier 67471. Algemeene Vergadering van het Nederl. Jack London Verhond. Zaterdagnamiddag hield liet Ned. Jack London-Yerbond in de bovenzaal van de sociëteit „Amicitia" alhier zijne jaarlijksche algemeene vergadering onder voorzitterschap van den heer rnr. dr. D. Albers te 's Gra venhage, die de vrij druk bezochte verga dering waaronder behalve vele leden en begunstigers ook eenige gasten aanwezig waren, opende met een kort welkomst woord lot de aanwezigen. Hij herinnerde er aan, dal de organisatie heden haar eerste lustrum viert en dus een mijlpaal heeft be reikt. Terugziende op dit vijfjarig beslaan is er reden tot tevredenheid. Reeds telt de Bond 1500 leden. Er wordt over zijn werk j gepraat cn het wordt gewaardeerd maar be streden ook. een bewijs dat er invloed van uitgaat Gedachtig aan de spreuk, die zegt, dat het niet de slechtste vruchten zijn, waar aan de wespen knagen, geeft de bestrijding zelfs reden tol voldoening. Doch er is meer. Als men het oor le luisteren legt, dan hoort men ook woorden von waardecring. Van uit het geheele land komen berichten in, om medewerking in den strijd legen dierendres- suur. Dc Bond is steeds diligent. Niet enkel in liet belang van de dieren zelf, maar in het belang van de menschen. Velen zondigen uit onwetendheid cn dezulken wakker te schudden en hun hunne dwaling te loeren inzien is werken aan de beschaving en de verheffing der menschheid. Bij godsdien stige menschen kan men dit doen door er. op le wijzen dat zondigen tegen het dier is zondigen tegen Gods werken. Niet-geloovi- 6cn moge men er van doordringen dal wreedheid togen dieren onbeschaafd is en inhumaan. Hoe grooler het aantal leden is, hoe tal rijker de protesten tegen dierendressuur, dat bijna altijd dierenmishandeling beleekent en daarom wekte de voorzitter de aanwezigen op overal propaganda voor het werk van het Jack London Verbond te maken en leden aan te werven Het is gewoonte dat de algemeene verga dering wordt gehouden in de plaats waar in £0n bepaalden lijd de meeste leden zijn en daarom te meer was het spreker een genoe gen deze vergadering in Leiden, waar veel voor dierenbescherming wordt gedaan, te kunnen openen. Het jaarverslag werd uitgebracht door de secretaresse Jonkvr. E. des Tombe. Daaruit bleek dat dc Bond een opgewekt leven leidt. Het ledental dat thans 1500 bedraagt ging overal vooruit. In een plaats als Winscho ten steeg het van 2 tot 16. Het Bestuur verloor tot haar leedwezen wegens drukke bezigheden zijn penning meester in den persoon van den heer J. van de Wall. Hem zij dank gebracht voor zijn actief optreden bij de uitgave van het pro pagandaboekje e. a. aangelegenheden. Aangename samenwerking had het Ver bond met de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren, de Int. Groep voor Dierenbescher - ming van dc Ster in het Oosten, met den Bond van Politie-Ambtenaren in Nederland voor Dierenbescherming, de Ver. Vogelbe scherming 's Gravenhage en omstreken. Bond voor Daadwerkelijke Dierenbescher ming le Amsterdam, en de Geldersche Ver. Niels Holgersson voor Dierenbescherming. Bij verschillende der bovengenoemde ver- eenigingen sloot het Verbond zich aan, even als bij de Tucht-Unie. Het Verbond zond enkele verzoekschriften aan autoriteiten, betuigde adhaesie met ver zoekschriften van andere vereehigingen Levendige correspondentie vtèrd gevoerd met Amerikaansche, Engelsche, Franschc, Ooslenrijksche en Italiaansche vereenigin- gen tol Bescherming van liet Dier en Jack London-Clubs. Er is echter le vergeefsch ge tracht samenwerking le verkrijgen met het Kon. Zoól. Bot. Genootschap (de Dieren tuin) te 's Gravenhage, met de Ver. tot Ver edeling van liet Volksvermaak te Amster dam. De Maandberichten werden veelvuldig verspreid, verschillende advertenties tegen circusbezoek geplaatst, liet vereenigingsle ven sprak druk in de correspondentie, die met vele leden werd onderhouden. Op de tentoonstel Ling voor Dierenbescherming te Leiden was het Verbond vertegenwoordigd met zijn tentoonstellingsmateriaal. Door het bedanken van den penningm., den lieer Van der Wall, had Jonkvr. Des Tombe deze functie ook waargenomen. Uit de rekening en verantwoording bleek dat de ontvangsten en uilgaven sluiten met een totaal van f 1915.1 4 en een nadeelig saldo van f 316.95, -waarbij echter werd opgemerkt dat door vermindering van het boekjaar de contributie over de laatste drie maanden van 1925 nog moet worden geïnd. Het bedrag aan contributie ontvangen is f 1254.50. Tot bestuursleden werden herbenoemd Gravin J. Du Monceau geb. Bar. de Constant Re- becque en Jonkvr. E. des Tombe. In de vaca ture van den heer Van der Wall werd be noemd mevrouw Spijker te 's Gravenhage Tot leden der financieele commissie werden benoemd de heeren Hugo van Poelgeest van hier en de heer Zeeman uit Den Haag. Hierna werden achtereenvolgens door het bestuur verschillende punten aan de orde gesteld en ingeleid, zooals: actie bij circus- bezoek, propaganda in verschillende plaat sen, regeling kinderlidmaatschappen, de wijze van prolesteeren tegen Theatre-direc- iies, filmvervaardigingenz. Over sommige dezer punten werd uitvoerig van gedachten gewisseld. De heer en mevr. van Poelgeest vestigden de aandacht op het 3-Octoberfeest, wanneer alhier meestal een circus op het feestterrein komt met kunstenmakende aapjes langs de huizen wordt geloopen enz. Het hoofdbestuur zal aan het 3 October-be- stuur een schrijven richten, om verloonin- gen als de genoemde te weren. De heer Ennik, algemeen-inspecteur van het Hoofdbestuur van de Vereen, tot bescher ming gaf voorts verschillende wenken met betrekking tot dc propaganda tegen dieren mishandeling In de pauze werd thee geschonken en werden versnaperingen rondgediend, terwijl de platen en opschriften aan de wanden werden bezichtigd en propaganda-geschrif- len ten verkoop aangeboden. Na de pauze hield freule Des Tombe een interessante voordracht over dierenmishan deling cn dierenbescherming, toegelicht door lichtbeelden. Ned. Arb.-Reisvereen. „De Natuurvrienden" Zaterdagavond hield de afd. Leiden van bovengenoemde vereeniging, ter gelegenheid van haar 2-jarig bestaan, een propaganda- avond in de concertzaal van liet Yolks- gebouw aan de Heerengracht. De dames mej. M. Albers, van Rotterdam, allzangeres, leerlinge van het Kon. Concer- vatorium, en mej. D. Kramer, van Rotter dam,, pianiste, hadden voor dezen avond hun welwillende medewerking verleend, ter wijl de bondsvoorzitter, de heer M. Borsje, van 's-Gravcnhage, een lezing met licht beelden zou houden over „Een uilstapje door mooi Nederland". De afd.-Voorzitter, de Heer J. Toelijoe, opende te ruim halfnegen de matig bezochte vergadering, wat hij meende te moeten be treuren gezien het programma waaraan alle zorg was besteod. Na deze korte inleiding be trad mej. Albers, alt-zangeres, het looneel, die allereerst liet hooren „Du holde kunst" en „Der Lindenbaum" van Schubert en „Auf -Fluegeln des Gesanges" van Mendels sohn. Een prachtig mooi stemmetje, die voor de toekomst veel beloof!. Wij hadden reeds eerder het genoegen mej. Albers le hooren cn mecnen, dat er werkelijk vooruitgang viel (c constaleeren. Een hartelijk applaus volgde, waarin ook deelde mej. Kramer, die met „Zug der Zwer- ge" van Grieg haar virtuositeit op het kla vier loonde. Zangeres en pianiste kregen een kleine bloemenhulde, die wel verdiend was. Vervolgens kreeg het woord de heer M. Borsje, bondsvoorzitter, die mededeelde dat de Arbeiders Reisvereeniging niet alleen trachtte haar leden al het moois te laten zien over onze grenzen, doch ook open oog had voor al hel mooie in ons eigen land. Daarbij houden wij, zegt spr., rekening met de beurs van den arbeider en zijn er altijd in geslaagd een maximum gehot ie kunnen verschaffen voor een minimum prijs. Spr. zet kort uiteen van welke groote waarde het voor de arbeiders is zich aan te sluiten bij deze vereeniging. die veel bijdraagt tot de geestelijke ontwikkeling. Hel oprichten in de toekomst van toeristenstations, zal de ver eeniging, maar ook haar leden veel gemak verschaffen. Vervolgens bracht spr. voor zijn gehoor vele mooie wegen en plekjes in ons land op liet doek, waarmede weer eens duidelijk uit kwam, dat men om van de mooie natuur en de bouwkunst niet altijd over onze grenzen behoefde le gaan. De prachtige omstreken van Arnhem, Amersfoort en Nijmegen op het doek vertoond, waren het duidelijk be wijs. Ook het dorpje Giethoorn en omstre ken, wel eens genoemd het „Hollandsch Venetië", is een bezoek overwaard. Spr. besloot hiermede hef eerste deel van zijn lezing, waarna mej. Albers ons liet hoo ren „Lied der Mignon" en „Der Wanderer" van Sóliubert, waarmede zij een luid en wel verdiend applaus verwierf. Nadat mej. Kramer ten gehoore had ge bracht ..Danec Macabre" van Saint Saens, werd gepauzeerd. Vervolgens ving de heer Borsje wederom aan met het tweede gedeelte van zijn lezing over „Mooi Nederland" waarbij hij tal van mooie plekjes, voor vele arbeiders nog onbe kend liet zien, waarna ten slotte een prach tig mooi zeegezicht met een ondergaande en weder opkomende zon, welk beeld spr. te rugbracht op de organisatie, die tot doel heeft door de opkomende zon meer licht te brengen in het arbeidersleven, werd ver toond. Spr. wekte de aanwezigen op hieraan mede te werken door zich aan te sluiten bij de Arb. Reisvereeniging. Nadat mej. Albers op verdienstelijke wijze nog eenige zangnummers had doen hooren, waarvan zij met „Zonnelied" van Ch. v. Hennes een dankbaar applaus verwierf en mej. Kramer nog een verdienstelijk piano- nummer had gegeven, jammer dat de piano het zoo slecht deed kon de voor zitter constaleeren, dal deze avond als ge slaagd mag beschouwd worden. Met een woord van dank aan den lieer Borsje, voor zijn duidelijke lezing en aan de dames Al bers en Kramer voor het genotvolle wat zij hadden geschonken sloot de voorzitter te circa half twaalf dze vergadering. Wij willen het bestuur een kleine wenk geven, n.m. een volgende keer het program ma niet zoo lang te maken. Een 12-tal zangnummers ,was bepaald te erg, terwijl de temperatuur in de zaal te wenschen over liet, „Oefening baart Knnst". Bovenstaande vereeniging gaf Zaterdag avond in de^concerlzaal van „Zomerzorg" haar 46ste uitvoering voor leden, donateurs, donatrices en introducé's. Te halfnegen opende de voorzitter, de heer IT. W. v. Zijp, deze uitvoering met een har telijk welkom aan allen, hopende, dat ook deze uilvoering naar wensch moge slagen en ieder mee moge werken voor de goede orde. Na de opening trad op de humorist Louis Zitman, die een stel voordrachten ten beste gaf. Daarna werd opgevoerd het tooneelstuk in 5 bedrijven „Akema, de koetsier", dat goed werd gespeeld en waarin de rollen goed verdeeld waren. Na de pauze kreeg men een spektakel- voordra clit, getiteld: „De burgerwacht van Knuppelveen", waar hartelijk om werd ge lachen. Het was reeds halféén geworden voor men aan het bal beginnen kon, dat onder leiding stond van den heer Mazurel. Te vier uur sloot de voorzitter dit gezellig samenzijn met dank aan allen, die hadden medegewerkt om dezen avond naar wensch le doen slagen. Prof. mr. E. M. Meyers, hoogleeraar in het burgerlijk recht en het internationaal privaatrecht aan de Universiteit alhier zal binnenkort voor 4 maanden naar Chili ver trekken in verband met arbitraire geschil len. Tot' en met 31 Dec. i9 benoemd lot assistent bij de zoölogie aan de universiteit te Groningen J. P. Otto, alhier. Morgen herdenkt onze stadgenoot, de heer J. v. d. Waals, Pieler Iluiberlshof 7, den dag, waarop hij vóór 25 jaar als lan taarnopsteker in dienst kwam bij de af- deeling Openbare Verlichting der Stedelijke Lichtfabrieken alhier. Op 27 Maart 1905 tot controleur bij dezen tak van dienst benoemd, volgde op 1 Juli 1919 zijn benoeming tot controleur 1ste klasse, welke functie hij tot op den huidigen dag bekleedt. De Leidsche Kunstvcrceniging stelt ge durende ettelijke dagen in ,De Lakenhal" ten toon schilderijen, aquarellen cn leekeningen van eenige jongere Franschen. Ten decle be boeren zij tot de groep „de l'Etoile", die in Parijs in de Avenue Friedland 13 exposeert. Er is ook eenig werk van Paul Signac, An dre Schote, Gromaire, Osterlind. Het zal in teressant zijn. om werk van deze schilders, die hier nog niet bekend zijn, te vergelijken met werk van Nederlandse he schilders. Men verzoekt ons mpde te deelcn. dat eerstdaags gelegenheid zal bestaan om Oos- tcnrijksche pleegkinderen naar hun vader land te laten terugkeeren, ook om kinderen uit Oostenrijk naar Holland over te laten komen, door- middel van hel Centraal-Bur. voor Buitenlandsche Transporten. Dc trein vertrekt uit Holland naar Oostenrijk op 31 Maart, uit Oostenrijk naar Holland op 8 April a.s. Nadere inlichtingen worden ver strekt door den heer D. M. van Nes, Vree- wijkstraat 8, alhier, ielef. Nr. 2152. Over de interessante beweging, die aan geduid wordt met den naam „Zakbijbelbond" hoopt mej. J. v. d. Mersch uit Schevnningen op Maandag 22 Maart a.s. in het Nut een le zing met lichtbeelden te houden. Zij zal clit doen op verzoek der Afd. Leiden van den Ned .Meisjeshond (Chr. Jonge Vr. Bond) die in deze samenwerkt met de Leidsche afd. van den Chr. Vr. Bond. De Zakbijbelbond geslicht door Miss Helen Cadbury, groeide onder haar toegewijde lei ding snol, en kreeg een verstrekkende betee- kenis; hij telt thans meer dan 6 millioen le den, verspreid in alle 5 wcrelddeelen, onder alle rangen en standen. Hel streven van den Z B.B. is de II Schrift meer tot een levende werkelijkheid te maken, in dc levens van mannen, vrou wen en kinderen en welke kringen dan ook. Ook in ons land werkt de Z.B.B. sinds 1911 in vele plaatsen en is voor heel velen reeds tot zegen geworden. Zie advertentie van Vrijdag 19 Mrb. a.s. Wij herinneren aan de uitvoering, welke morgenavond door de Arbeiderszang- verecniging ,,De Stem des Volks" in samen werking met het kinderzangkoor ,,üe Kleine Stem" in de groote Stadszaal ten bate van de watersnood-slachtoffers wordt gegeven. Zondagavond werd door het gezelschap D.O.S. in TUnion" een uitvoering gegeven van Iïeyerman's Ghetto, dal aandachtig werd gevolgd door een bevredigend aantal belangstellenden. Zaterdagmiddag te ongeveer halfvier kwam een steigerend paard, gespannen voor een wagen beladen met zakken cement en toebehoorende aan den heer K. Morsch- singel alhier, met de borst terecht op dc ijzeren punten van het hek voor de Mare- 6chooI, waardoor het dier dusdanig verwond werd, dat dr. Roos de vleeschwon. den moest hechten. Zaterdagmorgen te circa 9 uur had op dc Hoogewoerd ter hoogte van de Water- steeg een botsing plaats tusschen een melk wagen van den melkrijder Jac. L. uit Zoe- terwoude en een stadstram. Door den schok viel een melkbus van den wagen, die door de tram totaal vernield werd. De schade bedraagt f 10. De politie alhier heeft aangehouden zekeren C. Chr. J., los werkman gedomici lieerd te Schiedam, die nog een maand ge vangenisstraf tegoed had. Tevens is aangehouden de G2-jarige L. S gedomicilieerd te Helder, die wegens dronkenschap bij herhaling veroordeeld was tot het ondergaan van 16 dagen hechtenis- straf. Op aanwijzingen via den Hilversum- schen Draadloozen Omroep door den Com missaris van Politie alhier verstrekt is te Rotterdam aangehouden als verdacht van medeplichtigheid inzake den looddiefstal :n het Noordeinde alhier, een 25-jarig per soon, zich noemende H. Wolfs, die naar hier is overgebracht. Men verzoekt ons mede te deelcn. dat de dader van den inbraak aan den Mare- singel in de bakkerij van den heer v. d. O niet is de knecht J. K., doch de los werk man J. K., alhier woonachtig. In de Sl^lelijke Werkinrichting zijn in de afgeloopen week opgenomen 255 volwas senen en 6 kinderen, in totaal 261 personen. LEIDSCHE SCHOUWBURG. BINNENLAND. Dr. Geelkerken is gisteren wel opgeireden, tengevolge waarvan ook AmsterdamZuid in conflict is gekomen met de Synode. Een geval van pokkeu te Rotterdam. BUITENLAND. Te Genève nog altijd geen oplossing ge- I vonden. De toestand blijft ernstig. Scherpe critiek in Engeland op Chamber lain's houding. Ernstige spoorramp in Costarica. 178 dooden. met beide bovenstaande stukken. Natuurlijk t voor een beneden tot boven geheel gevul- j den schouwburg. „Nut en Vermaak's" aan- hang is immers zeer groot in onze sleutel- j stad. Tevens was-aan deze opvoering verbon- i den een huldiging. N.l. van den heer J. I. B. van Scvcntcr, den spelleider van „Nut en- j Vermaak" der paar laatste jaren, tevcn9 I voorzitter en spelleider van ,,W 5", ter hor- denking van zijn 40-jarig jubileum als dilel-' 1 lant-looneelspeler. I Deze huldiging had plaats na afloop van I het eersle stuk Toen werden den jubilaris l overhandigd onder vele warme woorden van I waardeering door den voorzitter van „Nut I cn Vermaak" den heer Versney, een paar j keurige etsjes namens de vereeniging. en I door den heer Wijnbeek namens de werken- I de leden een prachtige vaa9 met seringen. I De heer Van Sovenler dankte hartelijk, belovend ook verder zijn beste krachten le j zullen geven Een cn ander werd door luid applaus der aanwezigen warm onderstreept En om het mooie der fusie èn om de welverdiende hulde, zouden wij ook onze beschouwing gaarne in majeur hebben ge houden, doch dit is ons, helaas, niet geheel mogelijk Wij hopen juist, dat de enkele op merkingen, die volgen, zullen bevorderlijk zijn aan het streven van ,.W 5". dat in de practijk nog niet geheel kon worden om gezet De keuze der beide stukken was direct al niet erg gelukkig. „Het Offerlam" is zeer verouderd en heeft in onze tijden veoT van het intrappen van een open deur. Dientenge volge heeft het verwerkte conflict zijn vat op de toeschouwers grootendeels verloren. „Speculanten" van Schürmann achten wij behoorend tot het slechtste werk van dezen overleden auteur. Het is grof, hier en daar zelfs op het randje af en zeer gerokt nog bovendien. Het eersle werd in een zeer vlug tempo gespeeld en hoe prijzenswaard in het alee- meen een vlotte vertolking is. hier was het tempo te geforceerd snel. Als voorbeeld b.v. het afvliegen van Kromhout op het ophiel over het duel op de schrijftafel van den kolonel. In het spel valt veel te loven, Goed waren b.v. kolonel, Rudolf en vooral luite nant Perelaer. dorhc matig was Kromhout en beide dames vielen zelfs geheel weg. De moeder sprak veellejong.de dochter mis'e alle innigheid Ook de prirrm liet wel wat te wenschen over. Enkele militaire vergisjes vielen niet op. Qua spel voldeed over het 't geheel het tweede stuk beter, al vielen de dames ook hier weer bij de hoeren temv. Ros en Van Deursen waren wel de besteri. We zullen .,W 5" hier nu echter wel vaker zien en twijfelen niet of het zal zich in de toekomst van betere ziide doen zien. Er is o. i. wel eenig materiaal voor be schikbaar Tn April volgt nog een opvoering van „Nut en Vermaak" zelf. Het zoo talrijk publiek loonde zich dank baar, terwijl een orkestje dé pauzes gebeel vulde. Fusie-voorstelling W 5. Het Offerlam, in 2 bedrijven van J. B. Schuil. Speculanten, in 1 bedrijf van W. Schürmann. Door de fusie, die tot stand is gebracht tusschen de Leidsche vereeniging „Nut en Vermaak", de Haarlemsche vereeniging „Jacob van Lennep" en de Haagsche ver eeniging W 5 (Wij weten wal wij willen) hebben de aanhangers dier vcreenigingen heel wat gewonnen. Op die manier immers zijn' zij in de gelegenheid meerdere voor stellingen te geven. Na „Jacob van Lennep" mot „De Hof- slachter" trad nu gisteravond hier op „W 5" DE ALGEMEENE TOESTAND. Te Genève nog altijd geen oplossing. Hoewel de besprekingen, ondeiluuidelin- delingcn en het pois.ci onverdroten i.s voort gezet, is men te Genève nog niet tot eenig resultaat gekomen. Be Raad is Zaterdagmiddag om hall vijl in geheime vergadering bijeengekomen order' voorzitterschap van Chamberlain om een oplossing van de crisis te bereiken. '_ii:<m- berlaiu had het noenmaal gebruikt in het hotel der Duitsche delegatie met Luther en Streseman. Het onderhoud duurd. ü>t laat in den middag. In de wandelgang :n v .n het yolkenbondsgebouw heerschte een m n- der verwarde stemming dan Vrijdagavond. Men verzekerde, dat de Duitschers het met Chamberlain eens geworden waren om een

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 1