BERICHT. Mo. 20246. ZATERDAG 13 MAART Anno 1926. Qfficieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. m. - •- •••jy Het voornaamste nieuws van heden. AMSTERDAMSCHE ANTHRACIET Mw LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENHEH 30 Cis. per regel. Bij regelabonnement belangrijk Iageren priji. Kleine AdvertentiSn, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens postrechi Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordelndspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Radactie 1507. Postchèqua- en Girodienst Nog 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden ƒ2.36, per week0.18. Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week0.18, Franco per post 2.36 portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. Zie voor publicatie Voetbalwedstrijd BELGIË—HOLLAND 4eblad ond.Sport Door overvloed van Cople voor ons Blad van heden, zijn wij ge noodzaakt de KINDERCOURANT Maandag a.s. te laten verschijnen. DE DIRECTIE. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat J. F. Snik, te Leiden, een verzoek heeft inge diend ter bekoming van verlof voor den verkoop van alcoholvrijen drank voor ge bruik ter plaatse van verkoop in het per- ceel Lammermarkt No. 13. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STR1JEN. Secretaris. Leiden, 13 Maart- 1926. 2159 HINDERWET. Burgemeester en "Wethouders van Lei den: Gezien de missive van Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland, van 9/10 Maart 1926, waarbij zij berichten, dat een commissie juit hun midden ten Raadhuize te Leiden za! zitting houden naar aanleiding van de I door het Departement van Oorlog voorge nomen oprichting van twee werkplaatsen, I voor geweermakers, op het perceel kada straal bekend Gemeente Leiden, Sectie L. 1230, gelegen aan den Morschweg; brengen ter algemeene kennis, dat op hWoensdag 2d.Maart a.s. des voonniddags te ■UV2 uur ten Raadhuize alhier gelegenheid zal worden gegeven om ten overstaan dier Commissie bezwaren tegen do voorgenomen oprichting van de werkplaatsen voor ge weermaker in te brengen. 2158 N. C. DE GIJSELAAR. Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 12 Maart 1926. Een gouden jubileum. Heden is het de dag, dat onze stadgenoot, de lieer P. Meijer zijn 50-jarig jubileum her denkt als letterzetter bij de N.V. Drukkerij yoorh. E. J. Brill. De heer P. Meyer. Des morgens, later dan gewoonlijk, werd hij door een commissie uit het personeel binnengeleid en hartelijk toegesproken door den meesterknecht te midden van het perso- I neel. Deze vvenschle hem geluk met het feil van heden, dat slechts weinigen le beurt Valt, oin een halve eeuw in gezondheid cn met lust le kunnen arbeiden voor de belan den van het gezin en de Firma. Spr. besloot met den wensch, dat hij nog ve!e jaren gespaard mocht blijven bm met dezelfde lust en ijver te blijven voortwerken poolang zijn plicht hem nog voor zijn taak poept. Na de felicilnlies werden hem geschenken Pangeboden, waaronder een fraaie baro- I (meter. Aangenaam getroffen dankte de jubilaris *oor de hartelijke belangstelling, hei» door len chef en het personeel betoond. Daarna werd hij met waardeerende woor- n gelukgewenscht door den directeur, den ^•t-r C. Pellenburg, die hem een gouden hor- I loge met dito ketting aanbood. Verder werd hij in de gelegenheid gesteld Ifm dezen blijden dag in den huiselijken tknng door te brengen. Ook het kantoorpersoneel heeft zich niet Lj luigd gelaten en hem een bloemstuk l an£eboden, met een kistje sigaren. En hiermede was de huldiging wat de firma betrof geëindigd. Bovendien werd de jubilaris geridderd met de zilveren medaille verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. Leidsche Vereeniging voor School- en Werktninen. Gisteravond hield bovengenoemde ver eeniging in een der zalen van het Nutsge- bouw, onder voorzitterschap van den heer E. Th. Witte, haar jaarlijksche algemeene ver gadering. De voorzitter wees er in zijn ope ningswoord op, dat School- en Werkluinen nog een jonge vereeniging is. 't "Was nog een voelen en lasten en daarbij was het bestuur we.1 eens gelukkig, maar het tastte ook wel eens mis. Het heeft echter de fouten gevoeld en zal trachten deze in het vervolg te voor komen. Uit het jaarverslag zal blijken dat er ook in het afgeloopen jaar niet zonder suc ces is gewerkt en dat er aardige resultaten zijn bereikt. De kinderen doen hun best en de meeste tuintjes worden goed onderhou den. Jammer is het echter dat de financieele toestand niet wat beter is. Meerder dage- lijksch toezicht is dringend noodig. Er zijn nog altijd werkzaamheden te zwaar voor het kind en het zou wenschelijk zijn, dat men daarvoor een man in werk zou kunnen stel len. Het bestuur is ook teleurgesteld geworden door de mentaliteit der arbeidersbevolking, in dien zin, dat men zich niet heeft ge schaamd sommige tuintjes te vernielen en er groenten uit te stelen. Ook daarvoor zou meerder toezicht noodig zijn. In de hoop dat de financiën nog eens van dien aard zullen worden, dat daartoe kan worden overgegaan verklaarde de voorzitter de ode jaarvergade ring voor geopend. Hierna werden door den secretaris, den heer P. J. Hoogendam de notulen der vorige vergadering gelezen en daarna vastgesteld. Daarop deelde de voorzitter mede dat het bestuur eenigszins was teleurgesteld, toen de gemeente een stuk van den tuingrond aan prof. Muller voor bouwterrein verkocht, ter wijl hij tevens constateerde dat prof. M. te genover de vereeniging niet had gestand ge daan wat hij beloofde. Het gemis van een deel van den grond had tengevolge, dat de tuintjes iels kleiner dan 20 M2. werden en wat smaller. Met erkentelijkheid gewaagde spr., dat de Uildebrandavond in de Stadsgehoorzaal ten behoeve van de vereeniging een batig saldo van f 325 heeft opgeleverd en dal een ver zoek aan B. en W. i9 gericht om subsidie. Dringend noodig is dat er een bescheiden ge bouwtje op het terrein komt, waarin het ge reedschap wordt opgeborgen en de kinderen bij slecht weer onderdak zouden kunnen vinden. Hierna werd door den secretaris hel jaar verslag over 1925 uitgebracht. Daaruit bleek o. m. dat er door de kleine bezitters der tuintjes met animo gewerkt is. Een klein percentage bleef maar weg, of moest om een of andere reden worden verwijderd. De opengevallen tuintjes werden dan gretig door anderen ingenomen. Een mooie propaganda-avond in een der receptiekamers der Stadsgehoorzaal bracht een kleine 30 nieuwe leden. De Hildebrand- club organiseerde een avond in de Stadsge hoorzaal, waarvan de opbrengst ten bate van de vereeniging kwam en waardoor de kas flink werd gestijfd. De hartewensch van het bestuur om een huisje op het terrein te krijgen waarvoor deze gelden zouden wor den bestemd werd niet vervuld. De pogingen om een politiepost of een brugwachlershuis van de gemeente in bruik leen te krijgen hadden ook geen succes en de vrij aardige giften (waaronder een paar groote) moesten worden gebruikt om rond.te komen. Het ledental werd iels grooter en bedraagt thans 87 plus nog 7 vereenigings- ledcn. Dit jaarverslag werd onder dankbetuiging aan den secretaris goedgekeurd. Hierna gaf de heer H in zijn kwaliteit als penningmeester een overzicht van de geld middelen. De inkomsten bedroegen in totaal f 1998.54 waaronder aan contributie van de leden van f 217.50 en bijdragen van de kin deren f 160, aan giften f 395 en een voor schot van de Maatschappij f250. De uitga ven waren in het geheel f 13G1.195 waar onder f746.20 aan gereedschappen. Hel kas saldo bedraagt dus f621.2115. Er moet echter nog afbetaald worden het voorschot van f250 en f 170 aan gereedschappen enz., zoo dat het feitelijk saldo dus slechts f 211.21 be draagt. Het vorig jaar werd als bestuurslid nog be noemd mevrouw Coert. Het bestuur achtte het wenschelijk dit nog met één dame te versterken, terwijl de heer W. van der Laan periodiek aftrad. Deze laaisle werd weder herbenoemd en als zevende lid werd aan hol bestuur toegevoegd mej W. C. de Baat, lie zich reeds verdienstelijk voor de vereeniging maakte. Met een woord van harlelijken dank van den voorzitter aan den zeer ijverigen secre taris die steeds op hel appèl is als het de be langen der vereeniging geldt, welk dank woord hartelijk werd toegejuicht, sloot de heer Witte de vergadering. De Algemeene Voorjaars-Reclame van den Leidschen Winkelstand, 19—27 Maart. Men schrijft ons- -Hoe prettig is het te ervaren, dat de Leid sche Winkelstand steeds frisch en paraat blijft. Thans kondigen do L A.W.E.T. cn de drie plaatselijke Middenstandsvereenigingen een algemeene voorjaars-reclame aan, waartoe zij het initiatief hebben genomen. Als de nadere publicaties daarover verschijnen, dan zullen de ingezetenen bij het lezen daarvan er aan worden herinnerd, dat het voorjaar weder is aangebroken, dat de Lente nadert, en de barre Winter op zijn terugtocht is naar het koude noorden. De aanblik van de liefelijke voorjaars- en lenteboden, de sneeuwklokjes en de crocus- sen, heeft den harden wintertrek van onze gezichten weggevaagd en in het practische leven wordt een verandering merkbaar. Straks, als de vlaggen wapperen, als ae vliegmachine boven Leiden's stralen en grachten de waardevolle circulaires zal uit strooien, en we al die fraaie étalages, de een al schitterender dan de andere, een week lang zullen bekijken, dan zullen wij weer rr.et verwondering staren naar al het nieuwe, dat kunst en techniek, zoowel in de een voudigste als in de kostbaarste voortbren- selen inlusschen hebben gewrocht. Weinig winkeliers zullen op den achter grond blijven, hetgeen ook verstandig is, want als aanstonds door de groote deel name de stad in groolschen vlaggentooi zal zijn, dan zal Leiden cr uilzien als éen groote tentoonstellingszaal, waaraan alleen het dak ontbreekt, en dat dak zal dan naar wij hopen, zoowel bij dag als bij avond door een helderen hemel worden gevormd. De lente roept de torren en kevers uit hun winterslaap en de algemeene voor jaars-reclame der Leidsche winkeliers de burgers uit hun huizen. Op, straks, gij allen, ontwaak uit den win terslaap en aanschouw wat het voorjaar u op elk gebied brengt. Alleen de slakken blijven nog in hun huisje. Gisteren is hier Ier stede aangekomen prof. Vorlander, hoogleeraar te Halle am Saaie, die in samenwerking met prof. Kecsom in het cryogeen-laboralorium alhier onderzoekingen zal doen op het gebied van pnlvmorphie van stoffen bij lage tempera turen. Hedenvoormiddag werd door den archi tect, de lieer R. Nijk, oud-directeur van liet gemeentelijk Bouw- en woningtoezicht al hier in het hotel Bellevue Sleenslraal 60 na mens zijn principaal d*n heer L. Dekker aanbesteed: het verbouwen van het perceel, Steenstraat 57. te Leiden. Ingekomen waren 4 inschrijvingen nl. van II. Massaar f 8000, Gebrs. Abelman f 7800, .T. Segaar f 6696 on II. on Walraven en A. Meiman f 6161.5, al len uit Leiden. Voor de Mij. van Nijverheid en het Nut' van 't Algemeen zal Vrijdagavond a.s. de heer Visser een voordracht houden over zijn laatste karakorum expeditie. Dit in den foyer der Sladszaal. Hel Casino-theater brengt deze week weer een programma, dal zeer zeker in staat'is de geheele week volle zalen te trekken. In afwijking van den gewoonlijk in d:t theater gevolgden regel omvat het pro gramma in totaal slechts drie nummers, doch de qualiteil is in deze omgekeerd even redig aan de quantiteit. Het begin is als ge woon: het Hollandsch nieuws, dat steeds een aantrekkelijk onderdeel van het geheel vormt. Heel aardig is de kluchtige twee- acler ,,Een zoetwater-matroos", die hierna op het witte doek verschijnt en de lachspie ren danig in beweging weel te brengen. Nog voor de pauze wordt een aanvang ge maakt met het aangrijpend filmwerk in acht aden ..Stervend Weenen". Het i3 blijkbaar de bedoeling van den maker van het sce nario geweest eens fel de schril-contrasfee- rendc toestanden le belichten, welke in Oos tenrijk tijdens de na-oorlogsche jaren heerschten. Eenerzijds de allerarmsten* in de slad, bijna van ontbering omkomend, waar bij zich nog aansluiten de oude. patriciërs, liever aan alles gebrek lijdend dan ook maar iels aan le nemen, wat zij niet middels eigen arbeid verdienden, anderzijds een zekere categorie van menschen uit de laag ste kringen van het volk door dienzelfden oorlog tot een groote male van welstand ge bracht. welke 2ich echter bij hen voorna melijk uit in het houden van bacchanaliën in de Weensche nachthuizen. Ziedaar in het kort de inhoud van dit filmwerk, waaraan een staf van eerste-klas artisten hun medewerking verleenden. De namen van een Asta Nielsen. Greta Garbo, Gravin Agnes Esterhazv en Werner Krauss slaan borg, dat van dit werk gemaakt is wat er van gemaakt kon worden. Het begin moge ietwat onsamenhangend zijn. het ge heel zal bij ons nog langen lijd in aange name herinnering bewaard blijven. liet Luxor-t heater brengt ons deze week twee hoofdfilms. Voor de pauze het sensalioneelp stuk „De Salonboef", waarin Gordon Blake, het hoofd van een internationale boevenbende, de hoofdrol vervult. Gordon Blake, bijgenaamd ,,de Ba ron".-is na een gevaarvolle bankroof nau welijks aan zijn vervolgers ontsnapt of hij maakt in den trein kennis met den architect Jameson. Van dezen" verneemt hij, dat hij op reis is om het kasteel van kolonel Pat terson te gaan herbouwen. Hi] hoort dat de oude heer Patterson zijn geld zelf bewaart en weet zich inplaats van Jameson op het kasteel te melden. Als hij tenslotte weet waar het geld is, wil hij ook Patterson's dochter, die binnen enkele dagen in het huwelijk zal treden met Robert Wallace, een jóng ingenieur, medenemen. Hij weet haar te bepraten en dan volgt een span nende ontvoering, waarbij van alles gebruik gemaakt wordt, locomotief, paarden en auto. Het eind der geschiedenis is. dat Robert Wallace toch zijn verloofde redt. Op het tooneel de gehrs. Schakels met een goeden raad aan de fietsende dames. Na de pauze het tweede hoofdnummer „Circusleed", in vijf acten. Een clown, die voor den oorlog zeer in den smaak van het publiek valt en die een grooten aanleg voor studie heeft, komt als soldaat in het Engel- sche leger. Hij klimt door zijn aanleg spoe dig op tot kapitein en redt een jong officier met eigen levensgevaar. Deze officier neemt hem mee naar huis waar hij met diens zuster kennis maakt. Door demobilisatie komt hij zonder werk en neemt zijn oude beroep weer op, waar hij echter niet meer geduld wordt door het publiek. Het meisje, waarmede hij echter in^ En geland kennis heeft gemaakt, zoekt zoolang, tot zy hem gevonden heeft, en dan kunnen wij zeggen: „eind goed al goed". Het „City-thea ter" geeft de laatste of vijfde serie van den Groote Onbekende". Eve spanning en sensatie hebben nu hun hoogtepunt bereikt en een ieder, die gis teravond do rolprent aanschouwde, zat. vol spanning op de ontknooping te wachten. De Groote Onbekende heeft ons gister avond voor de laatste maal weer eens laten gemeten van zyn durf en kracht. Toen het einde kwam voor ons en de aanwezigen den Groote Onbekende vaarwel hadden ge zegd, begon voor hem een nieuw leven vol liefde. Deze serie Is wef de spannendste d^r vijf. Voor de pauze de traditioneele weekrevue, eeu aardig komisch nummertje en de „Zwoe gers vau de Zee", in5 acten. Deze film munt uit door eenvoud on mooie natuur opnamen. Vooral de muzikale illustratie bij deze film, maken haar tot een goed geheel. Op het tooneel deze week een vyftal dan seressen, die op zeer verdienstelijke wijze eenige dansen ten beste geven. Wij vestigen de aandacht op de a.s. Maandag te houden vergadering van de afd. Leiden van het „Instituut voor Arbeiders ontwikkeling", waarbij als spreker zal op treden de lieer v. d. Griendt, hoofdambte naar van het gemeentelijk bureau voor be roepskeuze te A'dam over het onderwerp „Beroepskeuze". Men leze de advertentie in dit Blad. Gaarne voldoen wij aan het verzoek om de leden der Leidsche Chr. Oranje- Vereen. op te wekken tot het bijwonen van de jaarvergadering, waar ook een bestuurs verkiezing zal plaats vinden. De vergadering zal gehouden worden op Woensdag 17 Maart a,s. de9 avonds om 8 uur in het gebouw „Prediker", Janvossen- stceg. De gezelligheid zal er weer niet ont breken, want er komt een aardig strijkje met een solozangercs. Tevens zullen besprekin gen worden gehouden over een feestavond, die gehouden zal worden op 30 April a s. ter gelegenheid van den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana. De leden kunnen dienaangaande ook met voorstellen komen. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar dc advertentie in dit Blad. Naar wij vernemen hoopt de Chr. Ree. club Ü.V.K. onderafd der C N.W.B. op Maan dag 22 Maart een uilvoering te geven in de Graanbeurs Op gevoerd zal worden „Geld" oorspronkelijk looneelspel in drie bedrijven door J Drost cn G. Stel. Dit stuk voor 5 jaar door deze club reed* opgevoerd wordt op ve ler verzoek herhaald. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie voorkomende in dit' blad." In het breedc en 16 Meter diepe per ceel aan de Breestraat 36, waar tot voor eenigen tijd „Het Woonhuis" was geves tigd, is heden het magazijn van kristal, kunst-, glas- en aardewerk „Cristalla" ge opend. Maakt de zaak van builen gezien reeds een aangenamen indruk, deze wordt nog zeer versterkt Wanneer men de ruime zaal binnentreedt. Men staat eenvoudig versteld over de ruime sorleering en de groote verscheidenheid van dezen rijken voorraad, Langs de wanden gevulde uitsta.- kasten en in hel midden groote étalage- tafels, waarop in bevallige afwisseling groo- lere en kleinere artikelen prijken. Het ge heele interieur doet weldadig aan. mede door het z.g. ,,half-direct"-licht, waardoor elk artikel de belichting erlangt, welke hel naar zijn vorm en kleur noodig heeft. Deze verlichting is naar een door den eigenaar zelf uitgedacht systeem uitgevoerd en is een eigenaardige nabootsing van het zonne licht. Behalve dat de eigenaar zelf veel aan de restauratie deed, hielpen daaraan mee de firma Kohschulte (sloffeering) en Corpel (behanger). Den heer Van Zijp, Haarlemmerstraat 293, komt de eer toe weer iets nieuw3 op het gebied van rijwiclbouw in onze Sleu- BINNENLAND. Het Kamerdebat over de regeeringsverkla* ring. Een valsch telegram in de zaak Geel kerken. Dr. Geelkerken is voor 3 maanden ge* schorst. BUITENLAND. Dnitschland weigert een compromis-voor. stel. Heden zal de Volkenbondsraad beslis sen. De electriciteiiswet der Engelsche regee ring. Japansche oorlogsschepen door de Chinee- zen beschoten. RECLAME. Ilecrenslogel 34/33. Tel. No. 1523. PRIMA KWALITEIT. - VERZEGELDE ZAKKEN. 40» 6 telstad te hebben gebracht door zich dezer dagen den alleenverkoop voor Leiden en; Omstreken te verzekeren van de Vïalle-rij— wielen, een Fransch fabrikaat. Het 'Vialle* rijwiel heeft een geperst stalen plaatframe uit één stuk, waarin een veerendc stang met zadel bevestigd is. De horizontaal- en schuinloopende buizen zijn vervallen en vervangen door een veerende stang, .be* staande uit 4 veerenatalen bladen, welke Stang haar steunpunt vindt juist op die plaatsen in het frame, waar de schokken van den weg het minst voelbaar zijn. Voor fyet verstrekken van verdere inlich tingen betreffende dit nieuwe rijwiel ver klaart de heer Van Zijp zich gaarne bereid.- Men neme er eens een kijkje. De politie alhier heeft aangehouden en naar Veenhuizen teruggebracht A. J. T. B., die uit het gesticht aldaar had weten to ontvluchten en naar hier was overgekomen* Gisteravond omstreeks 9 uur had op den hoek van Nieuwe Mare en Lammer markt een botsing plaats tusschen den wiel rijder Chr. B. en een auto. Een analoog geval deed zich te omstreeks halftien voor nabij de Zijlpoort, waar P* H werd aangereden. In beide gevallen werden de fietsen ern* tig beschadigd; beide berijders wisten even wel tijdig van hun karretje af te springen* Gisteravond te omstreeks 6 u. 20 heeft de politie ten huize van M. van H. aan do Mare een begin van brand gcbluscht, ont* staan door het vlamvatten van een thee^ muts, welke met de theepot op de kachel was geplaatst. Door een passeerenden agent van politie werd het brandje met behulp van een natten doek gebluscht. Mej. B. de F., huisvrouw van H. V. te Hazerswoude, heeft bij de politic aan gifte gedaan van diefstal van een pakje klec-dingstukken, dat zij een oogenblik on beheerd op een stoel in den winkel van Vroom en Dreesmann achterliet. Gisteravond kwam zich vrijwillig bij de politie alhier aanmelden de 24-jarige J. K-, die verklaarde in den vorigeu nacht ten nadeele van zijn patroon uit het kan toor van de bakkerij van den heer Van der O. aan den Maresingel een bedrag van f 60 te hebben ontvreemd. Na ingewonnen in formaties bij den betrokkene, die van den diefstal nog onkundig was, bleek dit in derdaad juist te zijn, zoodat K. in verze kerde bewaring is gesteld. KERKELIJKE BERICHTEN. Vrije Kath. Kerk Hedenavond, 8 uur, en Zondagmorgen, hallelf, dienst in de Bonifa-? cius-kapel. Stille Rijn 1 a. Eglise Wallonne: Dimanche matin a 10 1/2 heures, mr. S. Cler. Ver. van Vrijz. Herv. (Zaal Volkshuis)i Zondagmorgen, halelf, ds. P. Eldering, uit Rotterdam. Relig. Soc. Ver. (Nulszaal): Zondagavond, 7 uus, ds. A. R. de Jong, uit Bussum. Doopsgez. gem.: Zondagmorgen, 10 uur, ds. L. Bonga. Luthersche Gemeente, voorm. halfelf, ds. Nauto. Remonstr. Gcm., voorm. halfelf, dr. J. A- Beyerman, em.-pred. te Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 1