MAANDAG 8 MAART Anno 1926. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. No. 20241. PRIJS DER ADVERTENTIE!?: 30 Ct9. per regel. Bij rcgelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 50 Cts.. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens poslrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te belaien. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst Ho. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ2 35. per week .T.TT77 Z 0.18, Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week0.13, Franco per post 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. W atersnood-Comité. Bij het Stormramp-Comité zijn wederom de volgende giften ingekomen: Th. M. E. f 10; M S. v. V. f 10; P. v. E. te L. (10; wcidadigheidsconcert Leidsch Harmonie-Gezelschap „De Post" op 18 Fe bruari 1926 f 128.70; Mevrouw Do 13. f3; een klein clubje van een wolfabriek (7.65: uitvoering der Harmonie-Yereeniging „Cres cendo" f 12.50. Giften worden nog gaarne ingewacht bij den penningmeester, den heer F. Muys van de Moer, Plantsoen 49 Leiden, post giro nummer 57471. Het nieuwe gebouw voor den Keuringsdienst van Waren. Toen ongeveer een 25 jaar geleden de ge meente besloot tot de invoering van een keu ringsdienst' van voedings- en genotmiddelen, of zooals het toen heette van eet- en drinkwaren, werd daaraan gastvrijheid ver leend in het Pharmaceutisch Laboratorium in de Hugo de Grootstraat. De dienst beperk te zich toen tot de gemeente Leiden alleen en tot de leveranciers van buiten, die hun waren binnen de stad invoerden. Er wer den in den eersten tijd veel vervalschingen geconstateerd, voornamelijk van met water vermengde melk met margarine vervahchte natuurboter enz. Een enkel geval van in be slagneming van bessensap herinneren we ons nog, waarin niets van bessen afkom stig was aangetroffen. De dienst', eerst onder leiding van dr. Filippo later onder die van den legenwoordigen directeur, dr. J. J. van Eek, werkte uitnemend. De schrik kwam er 'bij dc geroutineerde vervalschers zóó in, dat zij zich liever maar niet aan een bekeuring ;>i stelden en met de ondeugdelijke waren builen de grenzen dezer gemeente bleven. Het was vooral de preventieve werking van den dienst die wonderen deed envoor- tomen is ook op dit terrein beter dan gene zen. Maar het platteland, waar geen ge organiseerde gezondheidsdienst bestond werd mi het begeerenswanrdig jachtveld voor de t vervalscherstotdat het Rijk door in voering van den Warenwet besloot' tot een keuringsdienst over 't geheele land, waar voor het land werd verdeeld in districten. Leiden werd ook centraal punt voor zoo'n •districtskeuringsdienst, werkende over- een 35-tal Zuid-Holl. gemeenten die liggen ten 'Noorden van den Rijn en een strook bene- Iden den Rijn tot en met Woerden, Voor schoten en Hillegom als grenzen. Een staf van ambtenaren en beambten scheikundigen •noofdikeurmeestor en keursmeeslers staat den directeur ter zijde. Het afgestane gedeelte van het Pharma ceutisch Laboratorium was niet meer vol-, doende en hoe veel genot men ook van deze Universitaire inrichting mocht hebben, er moest naar een betere gelegenheid worden uitgezien. Deze werd ten slotte gevonden in den linkervleugel van het Militair Hospitaal aan den Morschweg, die voor militaire doelein den niet meer noodig is. Dit gedeelte werd voor een aantal jaren van hel Rijk door de gemeente gehuurd en onder leiding van den adjunct-directeur ir. De Blaauw en onder dagelijksch toezicht van den opzichter bij gemeentewerken den heer De Haan voor het nieuwe doel inge richt. Hoewel liet gebouw, circa 50 jaar oud, nog hecht is en sterk, zag het er inwendig erg gehavend uit, wat licht te bevroeden is, als men bedenkt dat er zoolang militairen in gehuisvest zijn geweest. Thans is het laboratorium geheel gereed gekomen. Alleen zal "later nog een aparte toegang tot het gebouw worden gemaakt, tegelijk mot den aanleg van den voortuin tot een plantsoentje, en de demping van de sloot die er voor langs loopt lot verbreeding van de straat. Tot zoolang is de toegang door de hoofddeur, die mede naar den rech tervleugel leidt, welk gedeelte boven voor militaire administratie en beneden tot een kliniek voor militairen wordt gebruikt. Het gebouw voor den Keuringsdienst be antwoordt thans aan alle eischen, welke In Redelijkheid aan een goed ingerichten Keu ringsdienst mogen worden gesteld. De ver schillende lokalen en er zijn er heel <vat zijn op onbekrompen wijze voor hun uoel ingericht en evenals de lange gangen beneden en boven op smaakvolle wijze ge schilderd, van loopers, kleeden en gordijnen voorzien, al is alles wat op weelde zou kun nen gelijken, zorgvuldig vermeden. Het zou ons te ver voeren als wij al de uO k 12 afdeelingen afzonderlijk wilden be schrijven. Dus slechts enkele grepen. In het benedengedeelte vindt men o.a. een lokaal voor opslag van in beslag genomen waran, uae ongeschonden moeten bewaard worden, jopdat bij mogelijke teruggave geen reclame kSi vrör^ei1 gemaakt, een ruime diepe Kelder, een z.g. ruim laboratorium, waar fcroote stukken, die in beslag mochten wor den genomen, kunnen worden behandeld, feon ruime bewaarplaats voor chemicaliën, £en lokaal voor den hoofd- en de vijf thans dienst zijnde keurmeesters, waarin eon huistelefoon is aangebracht, zoedat zij zich onmiddellijk met alle andere afdeelingen in verbinding kunnen stellen en een mclk- laboralorium. waarin de rauwe in-beslag- genomen melk voorloopig wordt onderzocht. Op de eerste verdieping noemen wij de ruime wachtkamer, de keurig ingerichte di recteurskamer, met aangrenzend speciaal laboratorium, voor bijzondere onderzoekin gen. De wet spreekt van een onderzoek van monsters onafhankelijk van elkaar gedaan wat hier kan worden toegepast daar de di recteur hier niet onwillekeurig andere schei kundigen zal kunnen raadplegen. Vlak daartegenover is het groote Chemisch laboratorium vroeger conversatiezaal voor officieren, waar de meeste onderzoekingen zullen plaats hebben en waar lal van werk tafels en apparaten aanwezig zijn voor scheikundige en bacteriologische onderzoe kingen waarin ondermeer een handlift i9 aangebracht een z.g. verbrandingskast (feite lijk een moffelinrich'.ing) voor het teweeg brengen van hooge temperaturen. Verder trekken hier bijzondere aandacht de doelma tige afvoerleidingen de zeer gemakkelijke trekkasten enz. Laten wij besluiten met nog te noemen de weegkamer, de ..donkere" kamer en het appartement voor berging en onderzoek van onwelriekende en min of meer bedorven goederen. Men ziet uit deze korte beschrijving dat Leiden nu een welingerichte districlskeu- ringsdienst bezit en wij welen uit jaren lange ervaring dat de leiding er van in be proefde handen is en dat de directeur wordt bijgestaan door knappe scheikundigen en flinke keurmeesters, die ook voor hun laak berekend zijn. Niels staat dus nu een richtige funclion- neering meer in den weg, die ongetwijfeld zal werken en het belang van de consumen ten en ook in het belang van den eerlijken producent en van den reëelen handel. Of straks het nieuwe laboratorium ook nof officieel geopend zal worden welen wij niet, doch we meenden terwille onzer lezers na een persoonlijk bezoek aan den nieuwen dienst reeds nu er een beschrijving van te moeten geven. t Ouderavond. 1 Vrijdag j.l. hield de Jongensschool voor U. L. O. aan de Pieterskerkstraat een goed bezochten Ouderavond. Eerst sprak de heer Hibma, hoofd der school, een woord van welkom tot de aanwezigen, om daarna eenige mededeelingen. omtrent de school te doen. Aangaande de rapporten, die pas weer uitgereikt waren, zei spreker o.a. dat de eerste 3 kolommen, n.l. gedrag, vlijt en lessen ten volle aandacht van de ouders verdienen. Van alle leerlingen mag worden geëischt, dat zij hiervoor goede cijfers krijgen. De rapportlijsten waren ter tafel aanwezig en ook konden de ouders, indien ze dat' wenschten, die op school ter inzage krijgen. Hierna kwam het hoofdpunt der agenda aan de beurt, n.l. een causerie van den heer Hibma over het Dalton-systeem, waarbij hij uitvoerig sprak over den rooster van werk zaamheden, het voor zich zelf werken der leerlingen, de maand laken en wat er van het klassikaal onderwijs op de Dallon-scho- len overbleef. Als voordeelen van het nieu we stelsel werden genoemd: meer activiteit bij dc leerlingen en het ter zijde stellen van overbodige leerstof. Naar sprekers meening kon het klassikaal onderwijs van dit goede veel overnemen, maar z. i. was men aan sommige Dalton-scholen met de vervanging van klassikaal door individueel onderwijs te ver gegaan; de taken" stellen aan onder wijzer ën leerling onmogelijke te vervullen eischen; ook het overhooren der lessen en 't nazien van 't schriftelijk werk zal niet kunnen gebeuren met de noodige zorg. Spr. hoopte op een schoolvergadering met het personeel te overleggen, wat goeds uit liet Dalton-systeem voor de U. L. O.-school kan worden overgenomen, maar meende voor loopig „daltoniseering" der school niet te mogen voorstellen. Na deze duidelijke rede maakten vele ouders van de gelegenheid ge bruik om opmerkingen te maken of vragen te stellen. De heer Harting o.a. voelde heel veel voor 't Dalton-systeem en wilde dit graag in sommige klassen ingevoerd heb ben; een nieuwe school moet er z. i. komen. Ook wekte hij de aanwezigen op om abonné op 't Leidsche Ouderblad te worden. De sprekers werden allen uitvoerig be antwoord en hierna voelde de voorzitter der Oudercommissie, de heer Mens, zich ge drongen om den heer Hibma. namens allen, hartelijk dank te betuigen voor 't'geen hij omtrent 't Dalton-systeem voor nieuws had geleerd. Hij was ervan overtuigd dat de heer II. een open oog heeft voor 't goede wat er in dit nieuwe systeem schuilt Na dat nog vele ouders hadden overlegd met de onderwijzers van hun kinderen, sloot de heer Hibma deze geanimeerde bijeenkomst. Een Groninger-avond. Zaterdagavond h"ad de afd. Leiden Van ffe Grönniger Sproak" in Zomerzorg weer ver zamelen geblazen en het grootste aantal le den had aan den oproep gevolg gegeven, nevens hadden enkele genoodigden, niet aangesloten Groningers voldaan aan de uit- noodiging, zoodat de tooneelzaal flink bezet was, toen de voorzitter, de heer H. A. Vriend, de bijeenkomst opende met een hartelijk (Wêlkom, speciaal tot de (heeren mr. de Vricze, en dr. Legger, uit Amsterdam, die den avond zouden vullen. En dit hebben zij gedaan in den meest uitgebreiden zin. Niet alleen, dat de heeren, eenmaal begonnen, bijkans niet van het tooneel af waren, maar zij hadden zoo'n eclalanl succes, dat onge twijfeld niemand zich over zijn gang naar Zomerzorg zal hebben beklaagd en de voor zitter was aller tolk, toen hij na afloop dank bracht en een lot weerziens sprak. Ontelbaar waren de leuke voordrachten, en moppen, die beide heeren ten beste ga ven. De lieer de Vrioze aan den vleugel met duidelijk verstaanbare slem, leuk en raak alles de zaal in lanceerend met snakig en oolijk gezicht, als het ware forceerend tot blijmoedigheid, de heer Legger vertellend, voorlezend of declameerend droog komiek Twee contrasten, die elkaar mooi aanvulden. Het was eén prettige avond over de gan- sche linie. Een zestal nieuwe ipden traden toe. Na afloop hield een zeer gezellig bal ..Velen nog lang bijeen. „Werkmans Wilskracht". r Zaterdagavond herdacht de muziekver- eeniging ..Werkmans Wilskracht" in de con certzaal van café „TUnion" aan de Sleen- straat haar 2-f-jarig beslaan met een uitvoe ring (volgens het programma reeds de 65ste 1), uitsluilend toegankelijk voor kunst lievende leden, donateurs en speciaal daar voor genoodigden zooals afgevaardigden van zusterverenigingen e. a. Dat desondanks de zaal nagenoeg geheel bezet was, is wel het beste bewijs, dat „Werkmans Wilskracht" zich in een kern gezond verenigingsleven mag verheugen. Precies om 8 uur een voorbeeld ter na volging! opende de voorzitter, de heer J. Verver den avond met een woord van wel kom lot alle aanwezigen, om er vervolgens zijn spijt over uit te spreken, dat op het laatste oogenblik de beide beschermheeren, de heeren F. en C. Th. Driessen verhinderd waren hier tegenwoordig te zijn. Wat betreft het afgeloopen vereenigings- jaar deelde spr. mede, dat de onderlinge sa menwerking en verhouding weinig of niets •te wenschen overliet, terwijl de Tepetilie- avonden over het algemeen uitstekend be zocht werden. Een woord van hulde brengt spr. ook gaarne aan den volijverigen dirigent, den ■heer G. Dik, die steeds met zooveel zorg de programma's weet samen te stelien. .Waar het bestuur grootsche plannen koes-, tert ten opzichte van de vijfde lustrumvie ring en zelfs te dien einde een feestcommis sie is gevormd, verzocht de heer Verver allen de vereeniging krachtdadig financieel te zullen steunen. Ten slotte riep spr. de clementie van hot publiek in voor het tooneelislisch gedeelte van het programma; „Werkmans Wils kracht" is nu eenmaal een muziek- en geen tooneelvereeniging. Namens de feestcommissie werd hierna nog het woord gevoerd door den heer H. Stikkelorum, die allen, die hadden bijgedra gen tot het organiseeren van de tombola, hetzij door zelf prijzen beschikbaar te stel len, hetzij door het vervaardigen van kus sens, kleedjes e. a., hiervoor hartelijk dank bracht. Hiermede was het officieele gedeelte van het programma afgeloopen en was de beurt van oplrcden aan het orkest, dat de rij van nummers opende met een pittige marsch. Het was voor ons niet de eerste maal, dat wij „W. W." aan het werk hoorden; reeds bij een vorige gelegenheid, een Volksbijeen komst in het afgeloopen seizoen, vermochten wü van haar een goeden indruk mee huis waarts ie nemen en het gehoorde van Zater dagavond bevestigde dezen indruk in alle opzichten. „Werkmans (Wilskracht" draagt haar naam met eere, uit alles spreekt de vaste wil om het er goed mogelijk af le brengen en dat het orkest het er goed afgebracht heeft, niemand van de aanwezigen zal het ons be twisten. En toch waren de ten gehoore ge brachte nummers zoo eenvoudig nog niet Om bijv. het ballet uit de „Faust" van Ch. Gounod een behoorlijke uitvoering te doen wedervaren is heel wat ijverige studie noo dig en hierin is „W. W," werkelijk uitste-; kend geslaagd. Onder de rustige leiding van den heer Dik werd het geheele ballet vlot uitgevoerd zonder dat wij veel storende fou ten tegenkwamen, zoodat het applaus, dat na de laatste tonen van de Finale uit de zaal opklaterde, volkomen verdiend was. Verder kon ons ook nog de overbekende wals „Ballsirenen" uit de operette „Die lustige Witwe" heel goed bekoren; minder goed daarentegen vonden wij de ouverture „Ray mond" van A. Thomas, waarin niet altijd de juiste toon, in letterlijken zin, werd gevon den, waardoor het geheel meermalen onzui ver klonk. Na de pauze was Kfet allereerst <ïe Keer Joh. v, d. Gunst, die met zijn aardige versjes, deels door hemzelf vervaardigd, uitbundig succes oogstte. Behalve een tweetal komi-* sche duetten werden veTder nog opgevoerd de klucht in 2 bedrijven ,,'t Gelukskantoor" en „Geurt en Teun", die belde de lachspie ren danig in beweging brachten* Nadat de prijzen van de tombola waren afgehaald, werd een aanvang gemaakt met een gezellig b'al, onder leiding van den heer H. L. van Wel, dat tot diep in den nacht duurde en een geanimeerd verloop had. „W. W," kan met veel genoegfgL pp $eze uitvoeripg'ferugzienr -> •->- De Kinderspeelzaal in het Volkshuis. Zaterdagmiddag werd de kinderspeelzaal in liet Leidsche Volkshuis onder groote belang stelt ing der Leidsche jeugd en vele ouders met name "moeders der kleinen geopend en het was er zeer gezellig. Dit kon trouwens wel niet anders. Vriendelijke dames wezen de kleinen den weg tusschcn al de spelletjes en het speelgoed dat in ruimen voorraad en -keurig gerangschikt er aanwezig is. Midden in de zaal staat een lange tafel met allerlei soort spelletjes waarmede de kleinen 't zij met hun kameraadjes 't zij alleen kunnen spelen. In een der hoeken van de zaal Vinden de meisjes haar gading in een poppenkamer. De collectie poppen is bijzonder uitgebreid en er zijn er van allerlei grootte en kleeding, waaronder zelfs kleederdrachten uit de vo rige eeuw. Verder voor jongens in een an dere hoek een keur van gereedschappen voor a.s. handwerkslieden, een school, een keu ken, een winkel, kasten enz. Veel van liet aanwezige speelgoed is door kindervrienden geschonken maar er is ook veel dat door de jongens- en meisjesclubs zelf is gemaakt. Andere plaatsen lieten zich voor de installatie van deze speelzaal ook niet onbetuigd. Er zijn zelfs zendingen uit Amsterdam en uil Ooslerbeek voor aangeko men. De speelzaal is voortaan voor de kindeTen geopend Woensdags en ZoteTdags van kwart over twee tot halfvijf. De kleinen kunnen er dus Iwee maal per week een gezellig uurtje doorbrengen juist op uren dat die scholen gesloten zijn. Aan een voorwaarde moeten tde bezoekers en bezoeksters voldoen: zij moeten komen met schoone handen. N. V. Sanders Gemengd Koor „De Ster". Voor leden en kunstlievende leden van bovengenoemde vereeniging, henevens voor eenige genoodigden hield de lieer J. A. Chris- tiaanse een lezing over Parijs, de Riviera, en Chamonix. Een reis naar die plaatsen in den afgeloopen zomer gemaakt liad hem de stof hiertoe verleend. Als inleiding gaf de spreker eenige licht beelden van Leiden, die bewezen, dat we ook'in onze eigen stad werkelijke schoonheid van gebouwen, schoonheid van plekjes kun nen vinden, die voor schoonheid in den vreemde niet behoeft onder le doen en ook door buitenlanders, gewaardeerd wordt. Vervolgens bracht spr. zijn gehoor naar Parijs, waarvan spreker de schoonheid, de contrasten had leeren kennen. Spreker vóélt zelf niet alleen die schoon heid aan, maar is ook in slaat zijn toehoor ders van die schoonheid te doen genieten. De schitterende plaatsjes en liet gesproken woord deden Parijs leven. Na het verlaten van Parijs reisden we naar de Riviera. Keu rig waren de plaatjes van Nice aan de Mid- dellandsche Zee, vol zomersche Zonnigheid en tropische Plantengroei en bloemenpracht. Schitterend was Menton. Doch al die schoonheid zou niet zoo doorgedrongen zijn, had niet de heer Chrisliaanse ze nader ge openbaard. Zijn woord deed de zonnige plaatsen nog zonniger worden. De schaduw echter in dat oord is de speelzaal te Monte- Carlo, waar zoo menigeen zijn geluk vernie tigt. om tenslotte zelfmoord te plegen. Ein delijk bracht spr. zijn gehoor naar den Mont- Blanc. Aan den voet van dien Teus ligt liet kleine Chamonix, waar verleden jaar II. M. Onze Koningin ^enigen lijd vertoefde. In de hergen leeft de ziel, daar kan zij hooger stij gen, daar snelt zij in de oneindige ruimten ver boven het aardsche uit. •De heer Chrisliaanse geniet in zijn ber gen, maar heeft ook de gave zijn toehoorders dermate in verrukking te brengen dat zij als inet eigen oogen al deze schoonheid aan schouwen, waartoe de, keurige plaatjes niet weinig bijdragen. Toen de reis volbracht was, toonden de aanwezigen hun leider zeer dankbaar door teen hartelijk en spontaan aprlaus, Het bestuur der Vereenigmg voor Vrouwelijke Studenten alhier voor het jaar 1926/27 is als volgt samengesteld: mej. L. A. van Straalen, praeses, mej. Th. C. Pijnacker Hordijk, abactis I, m?j. A. ten Hove, quaestrix, mej. M. J. Kluitman, ab-aclis II, mej. C. P, van Kerkwijk, assessor. De heer W. A. G. L'oomans, alhier ïol arts bevorderd, is benoemd tot reserve-offi cier van gezondheid 2e kl. bij het personeel van den geneeskundigen dienst der land macht. In de Academie des Inscriptions et de9 Belles Lettres le Parijs heeft prof. Jullian met bewondering gesproken over de nieuwe publicatie van het museum te Leiden over ae opgegraven Gallo-Romeinsche villa lus- schen Maastricht en Aken, onder leiding van prof. Holwerda alhier. r Heden was hel 40 jaar geleden dat de heer J. P. Meershoek in dienst trad bij het Arasterdamsch Pakschuitenveer Leiden Amsterdam v.v. Reeds spoedig wist de jeugdige Meershoek door zijn ijver en nauwgezetheid het vertrou wen zijner superieuren te winnen, zoodat hij nog slechts drie jaar in deze betrekking werkzaam was, toen zijn benoeming tot be steller volgde. Uit den aard der zaak kwam hij Iri deze hoedanigheid met velen, zoowel particulie ren als zakenmenschen, in aanraking en öok bij dezen stond hij al ras door de stipt- BINNENLAND. Het nieuwe gebouw voor den Keuring», dienst van Waren te Leiden. Het nieuwe Kabinet in lunctie getreden# Begrafenis van dr. P. van Hoek, oud« directeur-generaal van Landbouw. Anton Sistermans is overleden. BUITENLAND. De vóór-conferentie te Genève heeft gte. teren niet tot een resultaat geleid. Rondom de crisis in Frankrijk. heid en accuratesse, waarmede sleecb do hem verslrekkte opdrachten eerden uitge voerd, in hoog aanzien. Ruim vijftien jaar gaf hij in deze functie zijn beste krachten aan de zaak, die hij zoo met hart en ziel diende, totdat in 1906, toen één der firmanten de heer van der Nat kwam te overlijden, hij zijn noest werken beloond zag met de verlrouwenspost van meesterknecht' als hoedanig hij thans nog werkzaam is. Heden werd de jubilaris door zijn chef hartelijk gefeliciteerd welke felicitatie ge paard ging mei een enveloppe met inhoud en ook van andere zijden mocht hij nog tal van bewijzen van waardeering ontvangen. Op de gehouden jaarlijksche algemecne vergadering van aandeelhouders der naam!, vennootschap limonadefabriek R. H. W. (Ricdel-Hoogenstraaten-Willaars) werden de balans en de winst en verliesrekening goed gekeurd. Tot commissarissen werden benoemd de heeren: R. van Eecke. Leiden; O. Erkekns, Duisburg; P. A. de Gooyer, Leiden en J. II. Senff, Oegstgeest. Voor een, wat tegenwoordig heet, vrij goed bezet Huis heeft het A''er. Roller- danisch-Hofslad-Tooneel gisteravond in den Schouwburg een reprise ecgeven van Broe- delel's „De Zonderlinge Bruidegom". Er is braaf gelachen. Alhier is door ds. II. J. Kouwenhoven en door andere leden van de Geref. Kerk op gericht de stichting ,,Chr. Jeugdhuis". De stichting slaat zelfstandig, maar in de com missie van beheer is groote invloed gegeven aan de Vereeniging, die in den Geref. Jeugd raad samenwerken; zij stelt zich ten doel een Verenigingsgebouw te krijgen voor da verschillende Geref. corporaties. Wederom is de melkprijs met 1 ct. per L. verlaagd, zoodat deze ru II ct. bcdr. mgt, In l'Union heeft liet Hollandsch Too neel met een reprise van Dolle Hans gis- teravond nogmaals bij de aanwezigen, die niet bijzonder talrijk waren, veel succes ge-» had. Wegens sterfgeval aan huis zal TLeid-» eche Volkshuis lot en met Donderdag a.s. gesloten zijn. Wij vestigen de aandacht op het con cert voor de leden van den l.r-idschen Kunst kring voor Allen, op Woensdag 10 Maart, waar zal spelen prof. Alex Schmuller, viool, aan den vleugel begeleid door Marcel van Gooi. Zaterdagnamiddag werd door zekeren K., aan den Nieuwe-Rijn met opzet een ruit ingeslagen van een auto, toebehoorende aan Van der L. alhier. De dader handelde uit wraak, omdat Van der L. bloemen van hem stuk had gereden. De politic werd met het geval in kennis gesteld en heeft daar van proces-verbaal opgemaakt. Zaterdagavond ongeveer haifelf ont dekte de bewoonster van het perceel aan de Geeregracht No. G, de 65-jarige weduwe van der K geb. S. gaslucht in haar I"ris. Om te onderzoeken of er ook een lcidii g lek was, ging zij er met e^-n brand-.-nde lucifer langs. Op een zeker oogenblik. toen zij met de lucifer hij het lek kwam, ont stond er een vlam. Haar Icoslganger had de tegenwoordigheid van geest om onmiddel lijk naar de hoofdkraan zich te begeven r-n deze te sluiten, waardoor erger werd voor komen. Vervolgens werd het vuur met een paar emmers water gebluseht. Zaterdagavond werd in het café ,,'t Posthof" een rijwiel van een bezoeker, zekeren J. B., dat hij er had neergezet, ontvreemd. Van den dader geen spoor. In den nacht van Zaterdag op Zondag is door overklimming van een muur op oen binnenplaats en het openen van een deur, door eerst een ruit 9luk le slaan, inge broken in het kantoor van den heer A Z., grossier in suikerwerken, biscuits enz. flcerengracht De inbrekers hebben het

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 1