AGENDA. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. i Vrijdag. Ambachtsschool: Toezing met lichtbeelden ran de firma Van Eyle Ruigers, te Rot terdam, over fabricatie en bewerking van jjzer cn staal. 8 uur. Academie (Klein-Auditorium)Lei&sche IVer v. Wetensch. Voordrachten. Spr. dr. Tadeusz Zielinski, te Warschau, over: f,Sappho und ihr leukadischer Sprung". 8 u. Academiegebouw (zaal III)Theol. Fac. ■v. Lcidschc Stud. Spr. prof. dr. Martin Dibelius, uit Heidelberg. 8 uur. Schouwburg: Tweede opvoering van fcjLiefdës-dacmon", van F. Bloemink. Zaterdag. Mij. tob Exploitatie van onroerende goe deren „Beperkt Bezit": Alg. verg. van aandeelhouders ten kantore der vennoot schap, liijnsburgerweg 9. 2 uur nam. N.V. Mineraalwater- en Limonadefabriek „R. H. W.": Jaarl. alg. verg. van aandeel houders ten kantore der vennootschap, 's Middags 3 uur. Stadszaal: Uitvoering met bal D. Gr. V. „Brunhilde". 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 1 Maart tot en met Zondag 7 Maart waargenomen door de apotheek v. d„hcer M. Boekwijt, Visch- jvarkt 8, telef. 552. De apotheek van dc „Hulp der Mensch- heid". Hooigracht 48. ia altijd geopend, doch van n.m. 8 uur lot v.m 8 uur alleen voor spoed-receplen. Alleen voor leden van dat fonds. MUZIEK. Residentie-orkest. Hel laalslc der drie abonnementsconcerten is een muziekfeest geworden. Van Anrooy beeft ons werken voorgespeeld zoowel uit dc klassieke, beproefde school als van Spaanache en Fransolic tijdgenooten, alle even belangwekkend als schoon. En die ge noten een uitvoering ,die slechts één trap beneden het volmaakte, bet onbereikbare, stond: een openbaring van muziek. Het be gon al dadelijk met Mozarts ^Kleine Nacht- anusik", dat heerlijke werk voor klein strijk orkest, dat met de suitenmuziek uit zijn vroegere Salzburgsche jaren wel verband houdt maar er tevens ver boven uitgaat (Fi garo was- reeds geschreven en Don Juan stond te wachten); dat ia een verrukkelijk spel geworden van kleur en lijn in eindeloo- ze verscheidenheid van nuance. Willem Andriessen speelde daarop het c moll concert van Mozart, dat een paar jaar vroeger is geschreven dan de Nacht- musik. Dit concert vertoont, met name in den eersten satz, onmiskenbaar de conflicten waaronder de componist in de jaren 1784/85 naar lichaam cn ziel leed. Het behoort tot dc meest subjectieve werken uit dien tijd. liet zal de Wiener Gesellschaft" waarvoor hij het, om het er zelf voor te dragen, schreef wel vreemd hebben toegeklonken, weinig gewend als ze was aan muziek, die zich aanmerkelijk boven het peil der Ver- gnügungsinusik verhief. Ook treft hier de grootero zelfstandigheid van het begelei dingsorkest, vooral met zijn verrassende bla- zersparlijcn: dc orkestkunstenaar, die aan stonds de Figaropartituur zou neerschrijven, komt hier duidelijk in 't zicht. Aardig is een passage uit een brief van Alozart waarin hij het over dit en dc andere pianoconcerten uit ongeveer dcnzelfden lijd lieefl: „die Concerte sind „eben das Mitlclding zwischen zu schwer und zuleicht; sind sehr brillant; an- genehm in die Ohren; natürlich, oline in das Lcere zu fallen; bie und da kön- ncn aucli Kenner allcin Satisfaction erhat- ten, doch so, dasz die Nichlkenner damitzu* friedon sein mussen, olmc zu wissen warum". Andriessen heeft dit concert ge speeld in ieder opzicht zooals Alozart dat zelf verlangde. Wij citceren uit een ande ren brief: „ich verlange vom Klavlerspieler cinen sorgfaltig geregelten Fingcrsalz, cine lcichlc, rullige und stele Hand, eine Pas- sagenspicl das wie Oei forlflieszen soil, cinen rhyllimisclien, nicht zu raschen Vor- trag auch im Tempo rubalo, Expression und Guslo, so dasz man glaubt, derjenige liatle cs selbst componicrt, der es spielt. Virluo- sonmanieren, Grimassen, genialische Iland- und Kürperbcwcgungen wahrend des Spiels sind.mir verhaszt Welnu Andriessen, wien Afozart bijzonder ligt, heeft aan den Mo- zarlschen eisch in a! zijn uitgestrektheid voldaan. Ilij heeft Alozart gespeeld zooals Alozart gespeeld moet worden. Na de pauze een suite voor piano en orkest van Manuel de Falla, den componist die met een half dozijn landgenoolen den stoot heeft gegeven aan de nieuwe rich ting in de muziek in Spanje, de „renaci- miento", die overal elders ook waargenomen wordt. De suite heeft als titel ..Nuits dans les jardins d'Espagne" met onderverdeeling a „au Généralife" moorcnpaleis) cn niet Généralise zooals de zetter van het programma ervan had gemaakt, b „danse Joinlaine" cn c. „dans les jardins de la Sierra dc Cordoba". Nobele zeer doorwerkte muziek, die ons een anderen, een beleren, kijk geeft op den Andalousischcn geest, dan dien wc hebben loeren kennen uit music- hall en café-concert. Met dit betrekkelijk nieuwe werk, in 1916 is het voor 't eerst uitgevoerd, hebben pianist en orkest veel eer ingelegd, dank zij beider nauwkeurige uitvoering cn gloedvolle voordracht. Ongemeen hebben we genoten van de Ti islan-muzick (inleiding lot dc 3e akte) waarin Tristans verlangen naar Isolde wordt uitgeschreid, culmineerend in het herders lied (solo voor Eogelsch-hoorn). De meester- hoboïst Stoten heeft die solo onvergelijkelijk mooi geblazen: en dan is de werking van dat enkele prachtige instrument, zonder eènige begeleiding enorm. Was dat niet .aandoenlijk plechtig: Slotijn achter het podium de hartverheffende melooie spelende, zoo verrukkelijk als rich slechts denken Iaat, liet orkest cp het podium eerbiedig zwijgend de toehoorders luisterend in volmaakte overgave? Dat was een roerend moment. Stofjjn is naar verdienste gehuldigd: her haalde terugroepingen tot drie keer toe. Met een gloeiende uitvoering van Dukas' „Apprenti sorcier" werd do scboone avond gesloten. Het is een niet genoeg te waardeuren vcorrecht binnen Leiden orkestuitvoeringen te kunnen bijwonen, die aan de allerhoogste eischen van het modern© orkeetspel voldoen. De geheel gevulde zaal heeft (lr. Van Anrooy en zijn orkest dan ook op bijzonder hartelijke en overtuigende wijze zijn dank betuigd voor het genotene. En niet alleen voor den laatsten avond doch evenzeer voor de beide vorige: dat lag in de ovatie op gesloten. Het publiek heeft tot zijn groote vreugde op eiken stoel het inteekenbiljet gevonden voor een serie van drie concerten in het nieuwe seizoen 1926-27. Zoodat ons voor 't volgend jaar wederom orkestuitvoe ringen wachten, die, als ze ons brengen, wat ze dit afgeloopen seizoen hebben ge bracht, de vreugde zullen zijn van oen komenden winter. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Volkenbondsraad-zetel. Chamberlain heeft gisteren zijn rede ge houden over dc kwestie der Volkenbonds- raadszetels, aangevuld door den Brilschen premier. Men zal zien onder Engeland is de rede te vinden dat daarbij Chamber lain's standpunt in deze over 't algemeen is gehandhaafd. Aan Duitschland zal de groote verantwoordelijkheid van een beslissing ver-, moedelijk worden gelaten. Volgens de laatste berichlen zal men Zaterdagavond of Zondag het volgende plan aan Strcsemann voorleg gen: Eerst zal de Raad aan de vergadering de toelating van Duitschland ais Jid van den Volkenbond en als vast raadslid aanbevelen. Een tweede bijeenkomst van den raad, waaraan Duitschland dan zal deelnemen, zou daarop aan de vergadering van den Vol kenbond de toelating van een enkel nieuw tijdelijk lid lot den Raad voorstellen, zoodat Strésemann aan de bespreking in den Raad over deze kwestie officieel zou kunnen deel nemen. De Volkenbondsvergadering zou ver volgens Polen als nieuw lijdelijk lid aanbe velen, op voorwaarde dat in overeenstem ming met bet Britsche voorstel een speciale commissie wordt benoemd, die dezen zomer de kwestie der reorganisatie van den Raad zal onderzoeken, en daarover in September rapport zal uitbrengen. Tot de toelating van Polen zou men bereid zijn om een minislcrcjisis in dat land te ver mijden. Verder wordt gemeld, dat Warschau en Tarijs beide van mcening zijn dat de Duit sche Rijksdag, die zich krachtig verzet tegen uitbreiding van den Raad, van houding zal veranderen, nu men voornemens is Strese- mann aan de bespreking dezer zaak als ge- lijk-gcrechügde to laten deelnemen. Natuurlijk zou een dergelijke overeen komst reeds moeien worden getroffen in de paar dagen aan het eind van de week, die aan de zitting van den Volkenbondsvergade ring voorafgaan. Uit Stockholm wordt gemeld dat Zweden zich alleen zal verzeilen tegen uitbreiding van het aantal vaste zetels op dit oogenblib, doch dat liet geen bezwaar zal maken tegen liet toekennen van een tijdelijken zetel aan Polen, zoo Stresemann daarmede instemt. Zou dat de oplossing worden? België wil echter ook een zetel en Spanje en nu ook- China DUITSCHLAND. Luthei over de regeeiing en het bedrijfsleven. Luther heeft op de receptie van het Ber- lijnsehe verbond der buitenl. pers een rede gehouden over de industrie. Hij zeide daar bij o.a. Het helpt ons niet goedgevulde openbare kassen te hebben, indien het economische leven daarbij steeds verder achteruit gaat. Ik ben mij bewust dat het vraagstuk ook daarom groot is, omdat wij, ondanks een begin van beterschap op dit gebied, nog steeds gebukt gaan onder een onmogelijke handelsbalans. Onze moeilijkheden nemen ifog toe door het feit dat wij met de onder handelingen over de handelsverdragen nog niet zoover gevorderd zijn als noodzakelijk is voor het herstel der Duitsche economie. De regeeiing beperkt zich thans echter niet tot vermindering der belastingen, zij heeft besloten ook stappen te doen om het bedrijfsleven op groote schaal te bevorde ren. Elk kunstmatig opschroeven der pro ductie moet daarbij natuurlijk vermeden worden, daar dit een nieuwe inzinking zou meebrengen. Anderzijds hebben wij onder de tegenwoordige omstandigheden, ook te maken met een psychische beweging, die men algemeen, aanduidt met het wooTd crisis van het vertrouwen en welke door een positief optreden der regeering zeker ver zacht kan worden. Doch al onze maatregelen kosten gClcTT Zij zijn dus in verbinding met een vermin-' dcring der belastingen slechts tot op zekere hoogte uitvoerbaar. De groote verantwoor delijkheid der rijksorganen is hierin gele gen, dat zij cenerzijds het noodzakelijke moeten doen en auderzijds door afzonder lijke maatregelen het herstel van het ge zonde deel van het bedrijfsleven niet in gevaar mogen brengen. FRANKRIJK. De tinancieeie voorstellen in de Kamer. De Kamer heeft do eerste 9 artikelen van bet financieel© ontwerp aangenomen. De Kamercommissie heeft weliswaar met 12 tegen 11 stemmen het ontwerp goedge keurd, maar slechts nadat het tarief crer belasting tot 5 pCt. verminderd was, zoo dat de totale opbrengst nog slechts 1000 milliocn zal opbrengen in plaats van de gehoopte 2100 millioen. Daarenboven be staat de meerderheid ten deele uit oppo santen. Drie leden van de oppositie hebben namelijk voor het ontwerp gestemd om de Kamer in staat te stellen er zich nogmaals over uit te spreken. Zij hebben echter uit drukkelijk verklaard dat.zij zich door die stemming geenszins gebonden achten het wetsontwerp ook in de Kamer te verdedi gen. Ook de opbrengst van de Verhooging der tabaksprijzen der regie is door de commis sie reeds van 800 op GOO teruggebracht. Doiuner eischt, zooals men weet 5.525 millioen. Er zijn nu echter alweer „gaten" gemaakt in zijn begrooting. ENGELAND. Chamberlain en Baldwin over de kwestie der Volkenbonds- raadszetels Een Lagerhuis- lid geschorst. Austen Chamberlain, de minister van bui- tenlandsche zaken, legdo gistermiddag in het Lagerhuis de door hem beloofde ver klaring af aangaande de kwesties van den Bondsraad. Hy zedde, dat hij niet zonder ernstige bezorgdheid do toenemende internationale oneenighcid op dit punt heeft waargenomen, waarna hij aldus voortging: „Pleiten voor of tegen een bijzondere politiek in verband met do samenstelling van den bond om reden, dat daardoor deze of gene pafljj binnen den bond zal worden versterkt, schijnt mij een verkeerde opvatting toe van do constitutie en den geest van den bond en een gevaar voor zijn uitwerking." D3 gedelegeerden kwamen in den bond samen, met vele moeilijke en zelfs strijdige meeningen, maai", opdat de bond zou blij ven toenemen in invloed en macht, zooals liij in den laatsten tijd snel is toegenomen, moeten zij, wanneer zij aldaar bijeenkomen, zooals Briand zedde, niet alleen huu eigen taal spreken, mpar de taal van Europa, cn inderdaad de taal der wereld. Naarmate zy in deze poging slagen, zullen zij alle moeilijkheden overwinnen en de hoop, die de weield koesterde, toen de bond gesticht werd, verwezenlijken. Het komt hem voor, dat men bij de ge schillen, welke in do pers der verschillende landen zijn behandeld, aan dit gezichtspunt te weinig aandacht heelt geschonken? Indien de uiterste standpunten de werkelijke en onveranderlijke metningen der naties vertegenwoordigden, zou men een somberen kijk op den toestand krijgen. Maar hij heeft moed geput uit de gematigde verklaringen, afgelegd door de vertegenwoordigers der naties, die het naast bij dc zaak zijn be trekken. - Hij gewaagde van do redevoeringen van dr. Luther, Briand en de ministers van Italië, België en Polen. Bij allen ziet hg dezelfde gematigdheid van voornemen en hetzelfde ernstig© verlangen, tot een over eenkomst te geraken. Sprekende namens zichzelf en do regee- rin^, zeide Chamberlain, dat zij het allen betreuren, zocals algemeen geschiedt, dat dit belangryke punt van do samenstelling van den Bondsraad bij deze gelegenheid is opgeworpen. Deze kwestie is overwogen na elke bijeenkomst der bondsvergadering, cn de eischen, wefke thans zijn ingediend zijn vroeger reeds gehoord en besproken. Maar hy acht het natuurlijk, dat zij, wier ver wachtingen meermalen zijn teleurgesteld, om dat het ni6t wenschelyk werd geacht, op dat oogenblik eenige verandering in de samenstelling van den Raad aan te brengen, thans hun eischcn hernieuwen in verband met het toetreden eener nieuwe natie, niet alleen tot do vergadering, maar ook tot den Raad, en dat als permanent lid. Indien hi) do oorzaak der bezorgdheid, welko in de gemoederen der Britsche natie is opgekomen, goed begrijpt, ia deze te v/yten aan de vrees, dat het oprakelen dezer kwestie de resultaten van Locarno in gevaar !zou kunnen brengen, en vooral aan het gevoel, dat er iets in do lucht hangt, dat geen eerlijke zaak kan worden genoemd. „De politiek van Groot-Britannië", ver volgde Chamberlain, „is dezelfde als (lie, gevolgd 'door lord Oastlereagh na da Na poleontische oorlogen, aangepast aan de omstandigheden van den tegen woordi gen tyo, waarin do Volkenbond als instrument wordt gebruikt, terwijl Oastlereagh de con ferentie der groote mogendheden moest gebruiken. Yvelke was die politiek? Deze was in de eerste plaats er op gericht, ue weield to beschermen tegen een herhaling van de rampen, die zaj liad geleden, en van de gevaren, waaraan zij pas was ent- snapt, en, wanneer veiligheid tegen die her haling was verkregen, den vijand van wel eer weder te verwelkomen in de gemeenschap der naties en gestadig te werken voor ver zoening, vriendscliap en hartelijkheid. Dit zijn de doeleinden, welke de regeering hebben bewogen, mij naar Locarno te zen den, en dat is de politiek, welke, naai* ik feloof, in de overeenkomst van Locarno is elichaamd, en voor ons is zij van het hoogste belang. Het is een voornaam cn gewichtig kenmerk van onze politiek, dat hot werk van Locarno zal voortgezet worden dat de geest van Locarno zal blijven heer- schen, en dat do verzoening, die \vy hebben teweeg gebracht, zal blijven bestaan tot het einddoel, hetwelk wij ons gesteld hebben. Daarom moet het een leidend beginsel zijn voor de vertegenwoordigers der Britsche regeering bij de besprekingen to Genève, dat z:j zich aldaar bij niet party stellen, dat het succes vaji Locarno in gevaar kan brengen, of het voor Duitschland op het laatste oogenblik onmogelijk zou maken, tot den Volkenbond toe te treden, zei Is nu liet zich aan de deur heeft aangemeld. Het is een belangrijk oogmerk der Brit sche politiek bij het verdrag van Locarno, dat Duitschland aan de wereld de verzeke ring zal geven van vreedzame bedoelingen en de waarborgen van veiligheid verstrek ken, die vervat zijn in het verdrag van den bond. De hoofdzaak is, dat dit thans in vervulling zal gaan ea dat er niets op het laatste oogenblik tusschenbeiden zal kernen, wat Duitschland zou beletten zijn voernemen ten uitvoer te brengen. Voortgaande, zcide de minister van bui- tenlandsche zaken, dat de bond in het léven is geroepen om moeilijkheden op te lossen, gerezen uit vroegere twisten, die nog niet rijn vergeten, en uit het vroeger wantrou wen, dat maar al te zeer geneigd is, terug te keeren in alle kringen bij de geringste aanleiding. Er is eene oplossing, waartoe de Britsche regeering zich onder geen omstandigheden zal leenen. Zij wil niet medewerken in den raad van den bond kampen van tegenge stelde inachlen te vormen, zooals die, welke voor den oorlog de vloek waren van Europa. Ei* zijn eenige personen, die meenen, dat het beter zou zijn, dat de Raad besluiten nam met meerderheid van stemmen. Het is noodzakelijk, verklaarde Ghamberlain, dat de regel van eenstemmigheid wordt behou den, want anders zou het doel van iedere natie worden, voor zich de meerderheid te verwerven, en de verkiezing van de leden tot den raad zou er niet langer op gericht zijn, den Raad zoo sterk, algemeen verte genwoordigend, gezaghebbend, en invloed rijk mogelijk ie maken. Het is blijkbaar wensclielijk, dat het aantal raadsleden be perkt wordt gehouden, opdat hij voor prakti sche doeleinden een doelmatig instrument kan zijn. Aan den anderen kant is het even zeer van belang, dat de Raad voldoende tal rijk is om inderdaad liet geheel der stalen te vertegenwoordigen, die tot den bond behoo- ren, en binnen zijn eigene sfeer met gezag op te kunnen treden. Doch elke vermeerde ring van lief aantal permanente zetels moet natuurlijk met zeer groote zorgvuldigheid worden overwogen. Dit land heeft niet liet standpunt inge nomen, dat er geene vermeerdering van hle aantal permanente zetels moet plaats hebben behalve bij het toetreden van Duitschland, de Vereenigde Staten of Rus land. Reeds vroeger zijn hierover besprekin gen gevoerd. Iets meer dan 4 jaren geleden heeft er zulk een bespreking in den Raad plaats gehad. Deze is geheim geweest, en liij acht eich niet gerechtigd, iels te zeggen van de houding door de andere mogendheden aangenomen, maar op dat tijdstip steunde de Britsche rc-geering jde eisclien van Spanje, en hij ziet niet in.'dat er sindsdien iels is gebeurd, waardoor de Britsche regeering hare houding aangaande dien eisch in principe zou wijzigen. Hij zou verwonderd zijn te vernemen, dat eenige Britsche regeering te eeniger tijd bereid zou zijn geweest, te verklaren, dat de eisch van Spanje geen overweging verdiende. Er zijn ook staten, die niet gerechtigd zijn, een permanenten zetel te verkrijgen, maar wier vertegenwoor diging in den Raad op een bijzonder mo ment van zeer veel belang zou kunnen zijn voor den Raad en den Bond. De leidende beginselen voor de vertegen woordigers der Britsche regeering op de aan staande vergadering zijn, dat niets moet wor den gedaan, om de resultaten van Locarno in de waagschaal te tlellen. Dat niets mag worden geda.an, dat eenige mogendheid het recht zou geven, le zeggen, dat zij onbillijk behandeld of arglistig tot een besluit is be wogen, waarvan zij de gevolgen niet inzag. Dat de uitbreiding van den Raad nauwkeu rig moet worden overwogen, maar dat men, als de Raad het eens is in liet steunen van een bijzonderen eisch, dien op zichzelf moet beoordeelen. De regeering zegt niet dat zulk een eisch onder alle omstandigheden, welke ook, kan worden ingewilligd. Ghamberlain voegde er bij, dat de Duit- 9clie gezant dien morgen bij hem is geweest om hem mede te deelen, dat de Duitsche re geering wenscht, dat er eene bijeenkomst zal plaats vinden tusschen de Duitsche en Britsche vertegenwoordigers en die van de andere mogendheden, welke bij de onder handelingen te Locarno betrokken waren, alvorens de Raad zijne besprekingen aan vangt. Hij heeft geantwoord, dat hij het voorstel met veel genoegen aannam, en hij het als absoluut noodzakelijk beschouwt, dat, alvorens er besprekingen in den Raad plaats hebben, zij, die 't Locarnoverdrag hebben onderteekend, bijeenkomen en vrij van gedachten wisselen, ter voortzetting der vrije en vriendschappelijke besprekingen, welke te Locarno hebben plaats gehad. Baldwin zeide dat er geen enkel verschil van meening bestaat tusschen Chamberlain en de andere leden der regeering. Het be langrijkste is om te bewerken dat Duitsch land lid van den Volkenbond wordt met een zetel in den raad. Dc Engelsche regee ring wenscht Duitschland te zien toetreden zonder voorwaarden. Zij zou opgetogen zijn geweest indien dit de eenige zaak ter be handeling was geweest. Doch zou er iemand willen beweren, dat, indien alle naties te Genève, met inbegrip van Duitschland het eens werden over een of ander punt, En geland zou moeten weigeren een andere aangelegenheid dan de Duitsche toelating te behandelen 1 Baldwin acht. het onmoge lijk Chamberlain aan bepaalde instructies te binden. Chamberlain kent het gevoelen van het land, het gevoelen der rëgeering en van het Lagerhuis. De vegeering ziet Chamberlain met volle vertrouwen naar Genèvo gaan. Het Lagerhuis heeft, met- 151 tegen 49 stemmen het lid der Arbeiderspartij voor Glasgow Neil .Maclean geschorst, omdat hij zich niet stoorde aan het gezag van den Speaker. Het incident ontstond doordat Alaclean ontevreden was over de weigering van den minister voor dc pensioenen om op een bepaalde vraag onmiddellijk ant woord te geven. ITALIË. Grieksch bezoek. Alussolini lieefl' den Griekschen minister van Buitenl. Zaken ontvangen. Samen heb ben zij de voornaamste kwesties besproken waar hun resp. landen belang bij hebben en welke in verbinding staan tot den interna tionalen toestand. Beide staatslieden konden aldus vaststellen, dat zij het over een groot aantal kwesties eens zijn. Dus niet over allemaal 1 ZUID-SLAVIE. Generaal Piastiras probeert te vluchten. Dc Griekschc generaal Plasliras, die te Uskub was geïnterneerd, heeft een poging gedaan naar Griekenland te vluchten. Hij is echter achterhaa'd en teruggebracht De be waking is verscherpt. GRIEKENLAND. Ministerwisseling, Volgens de „Times" zullen weldra een viertal ministers aftreden en worden ver vangen. RUSLAND. Economische ontreddering. De economische crisis, veroorzaakt door de stijging der graanprijzen en den geringer wordenden uitvoer, doet zich in het bijzon der in de industrie gevoelen. De voorzitter van den Raad van Volkscommissarissen, Rykof, heeft gisteren in een rede ie Lenin grad er op gewezen, dat tengevolge van den verminderden invoer van katoen, wol en- huiden, sommige fabrieken gedwongen zullen worden, het bedrijf voor verschei dene weken slop le zetten. BUITENLANDSCH GEMFNGD. Twaalf jaar onschuldig in het tuchthuis^ Einde Dec. 1909 werd bij 'Miuisterberg de 21-jarige arbeidster Emma Sander ver moord. Als verdacht van den moord werd later de eveneens 21-jarige slager Eduard Trautmann gearresteerd en door de recht bank te Glatz veroordeeld tot 15 jaar tucht huis, niettegenstaande hij hardnekkig ziin onschuld volhield ook later. In Dec. '24 pleegde de massamoordenaar Denke te Münsterberg zelfmoord. In zijn woning werd een lijst gevonden met de na men van zijn slachtoffers, die hij in zijn huis had gelokt cn vermoord. Op die lijst stond de aanteekening: „21 December 1909 Emma". Men herinnerde zich. dat de plaats, waar het verminkte lijk van dc ver moorde Enuna Sander was gevonden, ge legen was vlak aan den weg nabij Denke's woning. Verder klopten de data en bleken 30 opgaven van de lijst juist te zijn. Niettegenstaande de ontdekking van dit novum kostte heb Trautmann heel wat moeite herziening te verkrijgen, waartegen het O. M. te Glatz zich hardnekkig verzet te, o.a. mefc de bewering, dat het achter gelaten dokument van DeDke geen bewijs kracht had. Tenslotte wist 't „Oberlande's- gericht" te Breslau het verzet van het O. M. te breken. Trautmann is thans vrijgesproken, na twaalf jaar van heb beste deel van zijn leven in het tuchthuis te hebben doorgebracht. De staat moet hem z.g. de schade vergoe den. Hetgeen natuurlijk niet mogelijk fs! Groote brand bij Gitxoën. Een groote brand is uitgebroken in een groep gebouwen van de Citroën-fabrieken aan den Quai Javel. De brand is uitgebro ken in de vernismrichting op de derde étage van een der gebouwen en vond in de licht ontvlambare goederen gretig voedsel. Ge lukkig was het personeel afwezig. Vijftien arbeiders waren slechts aan het werk ge bleven; zij werden langs het dak gered.- Een meesterknecht is gewond. De brand weer bestrijdt krachtig den brand. De Volkenbondsraad-zetels. PARIJS, 5 Maart (Havas). De „Malin" zegt, dat de Duitsche gezant aan Briand zou hebben medegedeeld, dat Duitschland voor het begin der zitting van den Volken bondsraad, le Genëve een voorvergadering zou willen houden met de gedelegeerden van Frankrijk en Engeland, en dat Frank rijk daarin zou hebben toegestemd. Voorts zegt het blad, dat de zeven landen, die het verdrag van Locarno onderleekcnden, vóór de raadszitting le Parijs of Genève zou den vergaderen. Naar de „Excelsior" schrijf.' mag men na het bezoek dat Von Hcesch gisteren aan Briand bracht, de hoop niet laten varen, dat Duitschland zijn veto tegen het toekennen van een permanenten zetel aan Polen zal opheffen. LONDEN, 5 Maart (Ned. Tel. Ag.) De re devoering van Ghamberlain heeft geen goede pers. Lloyd George schrijft, dat, nu het gif der verdachtmaking in de beker is, dc wijn van Locarno gekurkt is. MADRID, 5 Maart (Belg. Tel. Ag.). Het agentschap Fabra meldt dat het eensgezind standpunt van het kabinet is, dat Spanje een permanenten zetel in den Volkenbondsraad moet krijgen. De berichten uit Berlijn, dat men aldaar ontevreden is verwekken anti-, path ie daar de Duitsche regecring zoo in transigent blijft en hierdoor de sympathie# die in enkele kringen voor Duitschland heerschte, verspeelt. De ontevredenheid in Spanje over de houding van Duitschland is algemeen. PARIJS, 5 Maart (Belg. Tel. Ag.) De „Fetit Journal" maakt melding van een gerucht volgens hetwelk er tusschen Italië en Polen een geheime overeenkomst zou zijn gesloten, volgens welker voorwaarden Italië zich verbindt de Poolsche candidatuur voor een permanenten zetel iu den Volken» bondsraad, te steunen. A1ADRID, 5 Mrt, (Belg. Tcl.-Ag.) De Minister van buitenlandsche zaken heeft gisteren bezoek ontvangen van dc verte genwoordigers van Engeland, Italië, Polen en Brazilië, die zich met hem onderhielden over Je samenstelling van den Volkenbonds raad en de houding van Spanje te dien op- zichte. Dc Duitsche zaakgelastigde bracht eveneens een bezoek aan den minister. In den afgeloopen nacht heeft de minister van buitenlandsche zaken een langdurige conferentie gehouden met Primo de Rivera over dezelfde kwestie. De minister zal morgenochtend naar Ge nève vertrekken. A5ADRID, 5 Maart (Belg. Tel. Ag.) Het agentschap Fabra meldt, dat de regee ring van P^nam» aan den Volkenbond t« Genève c-en kabeltelegram heelt gezonden ten gunste van de verkiezing van Spanje tot permanent lid van den Volkenbondsraad. Frankrijk en Znid-Slavië. PARIJS, 5 Maart (Havas). Volgens de „Petit Parisiën" heeft Ninlchilch met Briand en Berlhelot nagegaan op welk® wijzG de beaprckiDgen over een FranscV

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 2