Kinderwagens GEBRs.BRÜNING AGENDA. NIEUWE SCHOENEN! Influenza? Neem Togal. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. Onze Collectie is compleet NIEUWSTE MODELLEN MODERNE KLEUREN NIEUWE RIJN 8 - 10. Donderdag. Nat. Laboratorium (Nicmvsteeg)204de ■verg. der Ver. tot Bev. der Bouwkunst. Lezing met lichtbeelden en proeven van dr. G. A. Crommelin over Natuurkundige verschijnselen bij lage temperatuur." Kwart £,voor acht. Pielerskcrkgracht 7: Openbare les L.G.V. „Donar". Van halfacht tot tien uur. Stadszaal: Residentie-orkest. 8 uur. Volkshuis (Apothekersdijk): Voordracht met liclubeeldcn van den heer E. Th. Witte over „Vclplantcn en Cactussen", Kwart pvcr 8. Vrijdag. Ambachtsschool: Lezing met lichtbeclden van do firma Van Eyle Ruigers, te Rot terdam, over fabricatie cn bewerking van ijzer en staal. 8 uur. Academie (Klein-Auditorium): Leidsche Ver v. W e tense h. Voordrachten. Spr. dr. Tadeusz Zielinski, to Warschau, over: Sappho und ihr leaikadischer Sprung;\ 8 u. Academiegebouw (zaal III): Theol. Fac. v. Leidsche Stud. Spr. prof. dr. Martin Dibelius, uit Heidelberg, 8 uur. SchouwburgTweede opvoering .van „Licfdes-dacmon", van F. Bloemink.- Zaterdag. Mij. tot Exploitatie van onroerende goe deren Beperkt Bezit": Alg. verg. van aandeel houders ten kantore der vennoot schap, Rijnsburgerweg 9. 2 uur nam. N.V. Mineraalwater- en Limonadefabriek „R, II. W."Jaarl. alg. verg. van aandeel houders ten kantore der vennootschap, 's Middags 3 uur. Stadszaal: Uitvoering met bal D. G. V. „Brui)bilde". 8 uur. Dagelijks. „Casino-bioscoop". Hooge woerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 lot 4 uur kinder- en farnilie-matinée. „City-theater", Haarlemmerstraat: Bios coop- en Variété-voorstellingen te 8 uur. 's Woensdag en 's Zaterdags matinée te 2 uur. „Luxor-theater", Stationsweg: Bioscoop- en Variété-voorstellingen Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. S c a I a (Den Haag): Het Vroolijk Too- neei. „Olly-Polly". 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 1 Maart tot cn met Zondag 7 Maart waargenomen door de apotheek v. d.hecr M. Boekwijt, Visch- markt 8, telef. 552. De apotheek van de „Hulp der Mensch- Jieid" Hooigracht 48, is altijd geopend, doch van n.m 8 uur tot v.m 8 uur alleen voor spoed-recepten. Alleen voor leden van dat fonds. RECLAME. HE T GIJ GEKOCH t 1637 Laat er dadelijk Gummizolen en -Hakken onder zetten A 50-70 en 95 ct. compleet. Ze worden er gratis en vakkundig onder gemaakt bij VAN ESCH - Donkersteegö SCHEEPSTIJDINGEN. stoomvaart-mij. „nederland". VONDEL, uilr., 3 Mrfc. to Southampton. JAN Pz. COEN, thuisr., 4 Mrfc. tc Colombo verwacht. rotterdamsche lloyd. SLAMAT, 3 Mrt. van Batavia n. R'dam. KEDOE, thuisr., 5 Mrt. bij Gibraltar verw. holl an dAMER1K a-li jn. MAASDAM, 2 Mrt. v. N.-Orleans n. R'dam. DRECHTDIJK, 1 Mrt. v. R'dam te Van couver. NAPIERIAN, 3 Mrt. v. R'dam n. Ant werpen. ttottehd mzuid-amerika-lijn. 'ALCYONE, uilr., pass. 2 Mrt-. Finisterre. kon. holl. llotd. ZEELANDIA, vertr. 4 Mrt. v. B.-Aires n. Amsterdam. GAASTERLAND, 2 Mrt. v. Punta Arenas n. B.-Aires. I./SSELDIJK, uitr., 3 Mrt. v. Antwerpen. halcyon-lijn. STAD HAARLEM, 2 Mrt. v. R'dam te Hamburg. IfLORAPARR, 2 Mrt. van Salonica n. Stainboul. STAD ZWOLLE, 2 Mrt. v. R'dam te Bou- ceau kon. ned. stoomboot-mij. EUTERPE, 3 Mrt. v. Kopenhagen naar Stettin. ERATO, are*. 3 Mrt tc Danzig. OllESTES, arr. 3 Mrt te Smyrna. VENUS, 2 Mrt. v. Palermo n. Vinaroz. kon. west-indische maildienst. OP AN JE NASSAU, thuisr., 2 Mrt. tc Havre, zal 4 Mrt. n.v. 11 uur de reis voorzetten. HAARLEM, Chili n. Amst., 2 Mrt. to Havre. hollandoost-azie-lijn. &LDEBARAN, 3 Mrt. van R'dam n. Ant werpen. vfherl en vreemde schepen. KELBERGEN, 3 Mrt. v. Durban te Las Palmas. EEM, 2 Mrt. van Bayonnc te Santander. SILVANUS, Singapore n. R'dam, pass. 2 Mrt. Ouossanb ODER, Hamburg n. Konstantinopel, pass. 2 Mrt. Zea. .WAAL, 1 Mrt. v. Porto Vecehio n. Bonia. JONGE ANTHONY, 2 Mrt. van Genua n. Lipari. RECLAME. Dy «He Apoth, eD Drog. ft 10.80 «n 12.—. 1610 DE ALGEMEENE TOESTAND. De strijd om den Tclkenbonds- raadzetels. Nintsjits te Parijs Gisteren een rede van den Belgischen mi nister van buitenl. zaken Vandervelde over da Volkenbondsraadzelels, heden volgt Chamberlain. Op zijn rede zal debat volgen. Labour zal een motie indienen legen iedere verdere uitbreiding van den raad behalve met Duilschland. Thans wordt ernstig gesproken over een mogelijk compromis inzake de samenstelling van den Volkenbondsraad, dat op het oogen- blik door de Fransche en Engelsche regeerin- gen ernstig schijnt overwogen te worden. Dit compromis zou hierin bestaan, dat eerst Duitscliland zijn permanenten raadszetel zou verkrijgen en dat voordien de samen stelling van den Raad dus geheel ongewij zigd zou blijven. Zoodra Duilschland echter zijn intrede in den Volkenbondsraad zou ge daan hebben, zou, voordat de buitengewone Volkenbondsvergadering nog gestolen was, Frankrijk, door Engeland gesteund in den Raad het voorstel doen aan de Volkenbonds vergadering in overweging te geven het aan tal met-permanente Raadszetcls met een zetel uit tc breiden, met de bedoeling dat Polen dan ats zoodanig zou gekozen worden. Doordat aldus Duilschland de gelegenheid zou hebben dit Fransch-Engelsclio voorstel in den Raad zelt tc bespreken zou natuur lijk voor een zeer belangrijk deel het voor Duitscliland krenkende van het oorspronke lijke plan zijn weggenomen. Men hoopt, dat Stresemann, wanneer hij het niet mogelijk acht zijn slem ten gunste van het voorstel uit te brengen, desnoods door een blanco stem de aanneming van het denkbeeld niet zal verhinderen en dat ook Zweden in het belang eener algemeene verzoening op ge lijke wijze zal handelen. Naar men zegt zou de verkiezing van Polen tot los raadslid vol- doendo zijn om het voortbestaan van het mi- nisterie-SkrzynslD, dat in den geest van Lo carno werkzaam is, niet in gevaar te bren gen. Wellicht zou de grootste tegenkanting tegen dit compromisvoorstel nog van Spanje te wachten zijn, doch daar dit land reeds verklaard heelt ten gunste van een Pool- sehen raadszelcl te zijn, zou het de Spaan- sche delegatie ondanks al haar bekende ju ridische uilviuchtenzoekerijcn toch wel wat moeilijk vallen zich ofticieel te verzeilen. Nintsjits, de Zuid-Slavische minister van builen), zaken is na zijn bezoek aan Rome thans tc Parijs om met Briand le conferee- rcn. BELGIE. Rede van Vandervelde. In de Kamer heeft minister Vandervelde een rede gehouden over do kwestio der Volkenbondsraadszetels. Na een soort historisch overzicht zeide hij om. Thans worden verscheidene candidaturen aangekondigd. Die van ^Duilschland is tot nog toe nergens op verzet gestuit. Verdere candidalcn zijn: Brazilië, Spanje, Polen en misschien China, Ik wil in geen enkel opzicht ten aanzien dezer candidaturen een definitieve meening uitspreken. De kwestie is niet eenvoudig en is nog ingewikkelder geworden door de perscampagne, welke dezo of enkele dezer candidatcn voorgesteld heeft als een tegen wicht, om niet to zeggen een tegengif, noodzakelijk geworden door de opneming van Duilschland in den raad. Het is niet onder dezen gezichtshoek, dat de Volkenbond de voorgestelde candidatu ren zal bespreken. Er zijn andere en betere argumenten. Ik wil deze hier noch uiteen zetten noch weerleggen, doch enkel de aan dacht van de Kamer en de Belgische open bare meening vestigen op enkele algemeene overwegingen. Waar zal men paal en perk stellen aan de uitbreiding van den raad? Gerechtvaardigd ol niet, het schijnt wel, dal de uitbreiding, welke men overweegt, in zekere male het begrip „permanent raads lid" verruimt. Er bestaat, wat de politieke macht betreft, een geringe afstand tusschen do candidalen en zekere andere leden van den Volkenbond, dan tusschen de candida tcn en de tegenwoordige permanente leden van den raad. Indien men integendeel meent, dat de politieke macht of de om vang der belangen niet het eenige criterium I van onderscheid zijn, ziet men dan nog niet in, dat andere staten dan de bekende candi dalen zullen kunnen wijzen op hun kolo niaal gebied, hun industrieelo bedrijvigheid, hun economische expansie, d« historische uilstraling van hun cultuur, om hun aan spraken te wettigen op een permanenten zetel in den internationalen aroopagus? Om geheel mijn gedachte uit te spreken: ik vrees, dat, indien de Volkenbond dien weg opgaat, men binnen zeer korten tijd tot do benoeming van een nieuwe serie perma nente leden zal moeien overgaan en door een onvermijdelijke logica ook het aantal nict-permanente leden zal moeten uilbrei den. We zouden aldus een raad krijgen van 1G a 20 leden of meer. Ik overzie twee schadelijke gevolgen van een dergelijkcn toestand: Eerst cn vooral zal de vergadering in dis- crediet geraken tegenover den raad, die bijna alle stalen vereenigen zal, die een zeker poliliek belang hebben. En zijn wij volslrekt niet verzekerd, zelfs voor het ge val eener dergelijke uitbreiding om perma nent in den raad gekozen te worden. In de tweede plaats: zelfs voor de staten die een vasten of een tijdelijken zetel zou den verwerven, voorzie ik een gevaarlijke vermindering van invloed, omdat een al te talrijke raad moeilijk beraadslagen zou. Men zql vast en zeker, langs officiousen of officieelen weg een beperkt comité zien vormen, die het werkelijke orgaan voor de beslissingen zal zijn. Dit zijn do overwegingen waarmee de Belgische regeering omgaat. Ik vraag u niet om een gevolgtrekking te maken. Ik wil het zelf niet doen. Want, zooals Chamber lain zeide: het is vooral to wcnschen, dat wij naar Genèvc gaan met de handen vrij en zonder bindende opdracht om in een geest van wederzijdsche verzoening de oplossing te zoeken, waardoor de interna tionale verstandhouding het meest bevor derd wordt. Bij het' opsporen dezer oplossing zal de Belgische regeering, met welke ik in verbinding blijven zal, uitgaan van de ge voelens, welke Briand in prachtige bewoor dingen heeft uitgedrukt in de Kamer bij de verdediging der verdragen van Locarno. DUITSCHLAND. Lnther en de regeerings- paitijen Duitsch protest te Warschau. Rijkskanselier Luther heeft met de leiders der regeeringsparlijen algemeene vraagstuk ken besproken van binnenjandscli-politieken en financieelen aard en tevens de volgorde, waarin de verschillende wetsontwerpen aan hot plenum zullen voorgelegd worden. Hierna deelde de kanselier mee, dat de af gevaardigden voor Genève nog niet aange wezen waren; het tijdstip van hun verlrek zou afhangen van het al of niet houden van voorafgaande besprekingen. Do Duilsche de legatie zal in haar geheel 12 tot 16 personen omvatten. Nader wordt gemeld dat de besprekingen die ruim 2 uur geduurd hebben, tot resul taat hebben gehad dat op voorstel van den rijkskanselier een gemengde commissie al leen bestaande uit afgevaardigden uit de regeeringsparlijen gevormd zal worden om een intenser en vlugger samenwerking cn behandeling van door de regoering inge diende wetsontwerpen mogelijk (e maken. De Duil9che gezant le Warschau heelt op 1 Maart in opdracht der Rijksregeermg een nota overhandigd aan den Poolschen minis ter-president, waarin krachtig geprotesteerd wordt [ogen de teugeilooze Poolsche pers campagne, die naar aanleiding der jongste arreslalie van Duilschers in Poolsch Opper- Silezië in het bijzonder ook tegen het Duit- sche consulaat te Kattowilz gericht is. Volgens een bericht uil Warschau heb ben bij Duilschers le Graudenz huiszoekin gen plaats gevonden, waarbij er verschei dene in hechtenis werden genomen. FRANKRIJK. De Kamei en da iinancieele voorstellen Protest van winkeliers enz. Bij de bespreking van het financiecle ontwerp dat door den Senaat teruggezon den is, heeft de Kamer met 399 tegen 32 stemmen een communistisch tegenvoorstel verworpen, dat een belasting van 10 a 25 pCt. wilde beffen van de vermogens boven het millioen en een monopolie invoeren vao den buitenlandschen handel. Blum verklaarde, dat de socialisten zul len stemmen tegCD het voorstel dat door den Senaat teruggezonden is, omdat zij mcenen, dat de indirecte belastingen, die het invoert, de kosten van bet levensonder houd zullen beïnvloeden. Hij verdedigde het socialistische tegenvoorstel, dat een buiten gewone belasting wil heffen van het ver worven vcrniogeD, een nationaal tabaks- bureau wil invoeren, de militaire uitgaven met 1 milliard verminderen cn do stukken aan toonder afschaffen. Dit voorstel werd verworpen met 295 te gen 133 stemmen. Do Kamer heeft voorts art, 1 van het financieel ontwerp aangenomen, dat de be lastingplichtigen dwingt om jaarlijks under eede hun inkomen op te geven. De winkeliers en café's te Parijs hebben gisteren uit protest tegen de belastingvoor stellen geheel of gedeeltelijk hun zaken ge sloten. De Kamer heeft het gistermiddag gehad over do valsche Hongaarsche bankbiljet ten. Briand kreeg gedagn, dat de interpel laties werden teruggenomen, verzoekend niet op de gebeurtenissen vooruit te loo- pen. Hij verzekerde, dat de regcering haar plicht zou doen. Het reclit zal zegevieren. ENGELAND. Stalen huizen. Het Lagerhuis heeft den bouw van 2000 stalen huizen in Schotland met 201124 stemmen goedgekeurd. NOORWEGEN. Een kabinet Lykke. Lykke heeft een kabinet gevormd. Zelf is hij premier en minister van buiten), zaken. HONGARIJE. Nieuwe beschuldigingen tegen Bethlen. Steeds ernstiger worden de beschuldigingen die in verband met het valsche-munters- seliandaal aan hel adres van den Hongaar- selien minister-president Bethlen worden geuit. In de Nationale Vergadering hield graaf Pallavicini een rede, waarin hij Bethlen van directe medeplichtigheid aan de ver- valsching van Tsjechische kronen en van bekendheid met de francs-vervalschingen beschuldigde. Sprekende over de vervalschingen van de Fransche francsbiljetten verklaarde graaf Pallavicini: „Op grond van mijn kennis van de gebeurtenissen beweer ik, dat de minister-president, zoodra de zaak door de arrestaties te 's-Gravenhage aan bet licht was gekomen, alles in het werk heeft ge steld om de valsche munters te dekken en hen slechts in zooverre heeft prijs gegeven, als hij daarloe door het buitenland werd gedwongen. Ik ben bereid deze verklaring ook builen liet parlement te herhalen ten einde den minister-president gelegenheid te geven een aanklacht wegens belecdiging tegen mij in te dienen." Inderdaad publiceeren de Eoedapesler bladen een verklaring van graaf Pallavicini waarin bij zijn beschuldiging nadrukkelijk herhaalt. Hij voegt er aan (oe, dat graaf Bethlen, toen de zaak was uitgelekt, op alle mogelijke manieren geprobeerd heeft 't onderzoek tc bemoeilijken ten einde de ont maskering van de schuldigen le verhin deren. Deze verklaringen van graaf Pallavicini v.-ordcn bevestigd, door een telegram van den correspondent van de „Vorwürts" te Boedapest, waarin er aan herinnerd wordt, dat prins Windisch-Griitz van den beginne af heeft verklaard, dat hij mei het oog op „hoogere belangen" de namen van verschil lende Iiooggcplaalslc betrokkenen moest verzwijgen. Op aandrang van zijn familie heeft prins Windisch-Griitz thans verklaard dit zwijgen le verbreken en liij heeft zijn verdediger den dcmocratischcn afgevaar digde Ulain, een uitvoerige schildering van de geheele zaak gegeven. Daarin vertelt hij o.a., dat Bethlen van de geheele voorberei ding der vervalschingen voortdurend op de boogie is gehouden cn da.t men geen enkele belangrijken stap in deze aangelegenheid heeft ondernomen zonder eerst Bethlen na drukkelijk toestemming le hebben gevraagd, Toen het telegram Uit Den Haag omtrent de arrestatie van Jancowitsj c.s. (e Boeda pest was ontvangen, is WindiSch-Gratz nrct Bethlen en Nadosy overeengekomen zich van den domme te houden en mocht er iets uitlekken, eenvoudig alles te ontkennen. Eerst lalcr, toen dit onmogelijk bleek, hadden Windisch-Gralz en Nadosy zich be reid verklaard voorloopig de geheele ver antwoordelijkheid op zich tc nemen. CHINA. De bnrgerstrijd. Het hveede en derde Koeominchoen-leger zijn verslagen, doch, zooals altijd, is geen beslissing verkregen. ARGENTINIË. Valsche bankbiljetten. Naar de New York Herald uit Buonos- Aires verneemt, zouden in Argentinië uit gebreide bankbiljcllen-vervalsclungen ont dekt zijn. In de provincie Mendoza zijn tweeërlei soort betaalmiddelen in omloop, nl. bankbiljetten door den Staat uitgegeven en provinciaal papier. Men is een geheime drukkerij op het spoor gekomen, waar meer dan 3C00 schatkistbiljetten van 500 dollar zijn gefabriceerd; deze zijn grootendeels in omloop gebracht De valsche biljetten zijn voortreffelijk nagebootst De voornaamste daders zijn gearresteerd. BUITENLANDSCH GEMENGD. Wembley. De liquidateura der Biitsche Rijksten- tooustelling deelcn mede, dat do regeerin- gen van Australië, Canada, Zuid-Afrika en Nieuw-Zeeland hun gebouwen op de ten toonstelling edelmoedig hebben geschonken ten bate van de garanten. De boschbranden in Australië. In den staat Victoria is een brand uitge broken in een plantage van lijsterbessen, welker waarde op 1 millioen pd.st. geschat wordt. Een boseh van pijnboomen, van een zelfde waarde, wordt door het vuur be dreigd. Polen en Locarno. WARSCHAU, 4 Maait. (Belg. Tel. Ag.J. De Senaat heeft de verdragen van Locarno geratificeerd, na een bespreking, die duide lijk aantoonde, dat er oppositie bestond. Eenige oppositie-leden dreigden er zelfs mee Skrynslci ta zullen afzelten, indien liij te Genève geen permanente zetel voor Polen zou verkrijgen. De door den Landdag goedgekeurde reso lutie, waarbij een permanent raadszetel voor Polen wordt opgeëischt, weid met al gemeene stemmen aangenomen. Onwaarschijnlijk gerncht. PAR1JS, 4 Maart. (Belg. Tel. Ag.). De „Nouveau Echo" maakt melding van het gerucht volgens hetwelk Briand zich na de vergadering van den Volkenbond te Genève, vrijwillig zou terugtrekken en plaatsmaken voor Caillaux. Malvy zou deel uitmaken van de nieuwe minister-combinatie. Donmei naar Engeland. PARIJS, 4 Maart. (V. D De minister van financiën Doumer vertrekt 12 Maart naar Londen. Hij blijft daar tot 16 Maart Daar voor zal een commissie van deskundigen de besprekingen van Doumer voorbereiden. Nintsjits te Parijs. PARIJS, 4 Maart (ITavas). Aangaande het onderhoud van gisteren tusschen Briand en Nurtschitch meldt de „Matin", dat beide ministers het er over eens waren dat de ophanden zijnde entente tusschen Griekenland en Jugoslavia temeer wcnsche- lijk is, omdat zij de basis van bel geheele evenlueele Balkan-pact zou zijn. Nintchitch verklaarde de toewiizmg aan Polen van een permanenten zetel in den Volkenbondsraad, welke toewijzing volgens hem blijkbaar za?plaats hebben, een waar borg voor den vrede zal zijn. Volgens het „Journal" heeft Nintchitch een Briand uit eengezet, dat de entenlo tusschen Jugo slavia en Italië alleen wil verhinderen, dat Ooslenrijk door Duitscliland wordt gean nexeerd. Jugoslavië kan het oog houden op het Duitsche gevaar, zpnder in het ge ringste de banden met de Kleine Entente ter bewaking van Hongarije, te doen ver slappen. De „Pctit Parisien" schrijft, dat beide ministers volkomen gelijkheid van in zichten en gemeenschappelijke punten con stateerden betreffende versterking van den vrede, gebaseerd op de eerbiediging cn het status-quo der verdragen. Het „Petit Jour nal" zegt, dat Nintchitch door naar Bome en Parij tc komen, volkomen in den geest der Kleine Entente handelde, walker strek king is het sluiten van tal van bijzondere overeenkomsten en Frankrijk daarbij op do hoogte te houden van alle dag omtrent ge voerd wordende onderhandelingen, RECLAME. IIV ALLE 1633 Krassiii ernstig. LONDEN, 4 Mrt. (V.D.) Do „Daily Mail" meldt dat de toestand van den Rus- si sehen gezant te Londen, Krassin, ernstig is. Een bloedtransfusie had weinig resul taat. Een verklaring van Bethlen. WEENEN, 4 Maart. (V. D.). Graai Belhlen die hier passeerde op weg naar Genëvc heeft vertelaard, dat alle beweringen volgens welke hij en de regeering alles afwisten van de valsche-muntcrs-affairc onjuist zijn. De Engelsche espeditie in Thibet vermoord? LONDEN. 4 Maart. (V. D.>. De „Daily Mail" meldt, dat de Engelsche expeditie in do bergen van Thibet vermoord zou zijn. De Amerikaansche lnchhraaribegrooting. WASHINGTON, 4 Maart. (V. D.). Het Departement van Oorlog heeft het congres een luchtvaartprogram voorgelegd, dat voor-t ziet, in den aanmaak van 3300 toestellen, welko bemand zullen worden met 17.000 vliegeniers. Droog Amerika. WASHINGTON, 4 Maart. (Rctiter). De Senaat heeft de verdragen met Spanje en België geratificeerd, waardoor de toepas sing der drankwet binnen den 12-mijls-i afstand van de kust verzekerd wordt Invoer in Canada. OTTÖWA, 4 Maart. (Reuter). De Cana-i deesche regcering heeft bepaald, dat goe deren uit België, Frankrijk, Italië en andere landen, wier valuta met meer dan 50 pCt. gedaald is bij de berekening der douane rechten geschat moeten worden op de waarde van zulke door Engeland en andere Europoeschc landen, wier valuta niet veel gedaald is, geproduceerd wordende goer deren. Uit China. SHANGHAI, 4 Maart. (Reuter). De drie duizend stakende arbeiders der katoenspin nerijen ie Nagaiwata en Kaisha zijn heden zonder voorwaarden weer aan het werk ge gaan. Men verwacht, dat ook de overige sta kers onmiddellijk zullen volgen cn het werk hervatten. LONDEN, 4 Mrt. (V.D.) De speciale cor respondent van de Daily Mail" aan het Macbang-front in China seint uit Peking dat een burgeroorlog om hefc meesterschap over China zich aan heb ontwikkelen is tus schen de rivale generaals maarschalk Tsang Tso Lin, generaal Wu Pei Fu cn generaal Chang Lw> aan den cenen kant en generaal Fenc Yu Hiang die door de Bolsjewisten gesteund wordt aan dep anderen kant. De troepen van Li rukken gestadig voor uit van het Machang-districfc naar Tientsicn. Zij bobben een van Fcngs legers terugge worpen. De hoofdstad is gealarmeerd. De troepen van Tsang Tso Lin rukken langs den Peking-Mukdenspoorweg ten zuiden van Peking vooruit Feng heeft groote hoe veelheden munitie van de Bolsjewisten onfc* vangen. Een internationale vlnchtelingenleening. SOFIA. 4 Maart. (V. D.). Volgens de bla den zal Bulgarije den Volkenbond het slui ten van een internationale vluchtelingen- Icening voorstellen cn zoodoende een debat over de Macedonische minderheden provo- ceeren. Of het plan gelukt zou afhangen van de conferentie tusschen Briand cn Burow. Gevecht met gevangenen. NEW YORK. 4 Maart. (V. D.). In een gc-i vecht tusschen dertien gevangenen van de Kronstadt-govangenis in Transylvanië en de bewakers, weiden drie gevangenen gedood cn vijf bewakers gewond. De andere gevan* genen ontkwamen. Ernstige gasontploffing. "WARSCHAU, 4 Mrt, (V.D.) Tengevolge van een gasontploffing in de mijn Nikis* in Boven-fSilezië zijn drie arbeiders gedood.'

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 2