No. 20238. DONDERDAG 4 MAART Anno 1926. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. PRIJS DER ADVERTENTIEN 80 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk tageren prijs Kleine Advertentiën, uitsluitend bij vooruitbetaling. Woensdags en Zaterdags 60 Cis bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor evenlueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANTl Voor Leiden per 3 maanden 2.36. per week .........77. 0.18. Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week„0.18, Franco per post f 2.35 portokosten. DH nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Prof. Fr. Cumont over Palmyra. In de Collegezaal van het Rijksmuseum van Oudheden hield prot. Fr. Cumont uit Rome ec-n voordracht over Palmyra. Na door den directeur van het Museum dr. J. II. Holwerda ingeleid te zijn ving de spr. aan roet er op te wijzen dat wij om de bloei van Palmyra te leeren kennen moeten ieruggaan in de geschiedenis. De handel werd gedreven door dc Arabieren, die toen op dezelfde manier leefden als thans. Zij brachten de goederen van de eene plaajs naar de andere door de woestijn. Zoo zijn Palmyra en Dura ontslaan, doordat de goe deren van Mesopotamië vervoerd werden langs den Euphraat naar Dura en vandaar naar Palmyra. In hel begin van den Ro- Tneinschen keizertijd werd Palmyra een :groote Moeiende plaats., G-roote tempels wer den er gebouwd, zooals de tempel van Bel of Bael. Deze tempel heeft een dubbele zui lenrij. waartusschen markt gehouden werd. De zuilen hebben geen kapiteelen, die waren van brons en zijn er vroeger reeds afge haald. De versiering was rijk. veel druiven en pa'.mornamenten, maar toch niet overla den. Spreker verloonde vele lichtbeelden om dit le illus'.reeren. Bijzonder indrukwekkend waren die van de groote zuilengalerijen ter weerszijden van de hoofdstraat, welke spre ker eigenaardig met de Rue de Rivoli te Pa rijs vergeleek. Dergelijke colonnades, soms van. meer dan 1 K M. lengte, zijn er wel meer gevonden b.v. te Phillipopel, maar geen is er zoo goed bewaard als deze. Eigenaardig zijn vooral bij deze zuilen de voetstukken aangebracht legen de schachten waarop een beeld gestaan heeft. Deze beel den zijn echter alle verdwenen. Deze zuilen rijen waren door boogvormige poorten onder broken. Hierna kwam spr. lot de graven waarin hij 3 soorten onderscheidde: graftempels, iorengraven, welke laatste van binnen rijk versierd waren en de gebeeldhouwde por tretten van de gestorvenen bevatten, die een eigenaardige eigen stijl vertoonen. Tot slot toonde spr. uit de laatste soort graven eenige muurschilderingen, waarop oen Victoriafiguur hel portret van de doode omhoog hield. Dergelijke, schilderingen heb ben waarschijnlijk op de vorming der latere Romeinsch-Ghristelijke kunst een zeer groo- 4en invloed gehad. Donderdag a.s. hoopt spr. zijn lezing voort te zetten, waarin hij de door hem ontgraven muurschilderingen in Dura beschrijven zal, welke nog weinig bekend, buitengewoon be- 2angri.iT: zijn voor de geschiedenis der kunst. Hst gouden jubileum van bet Genootschap „Kennis is Macht." Heden herdenkt, zooals wij gisteren reeds meedeelden, het Genootschap „Kennis is Macht" zijn 50-jarig bestaan met een recep tie in de receptiekamer van de Stadsgehoor zaal, die voor deze gelegenheid met groen en bloemen is getooid. Tal van personen, waaronder enkele auto riteiten, de rector en leeraren, oud-leerlingen en leerlingen kwamen het bestuur, waarvan wij hier noemen de heeren G.W. Zandvoort Jr.. A. W. Vink en D. J. VV. Peelers resp. -voorzitter, secretaris en penningmeester, ge- lukwenselien. Daarbij merkten we ook op n\r. Tiel, inspecteur van 't middelbaar Vak onderwijs te Haarlem en den wethouder van Onderwijs, den heer J. B. Meyntn. Dc rector en leeraren boden het bestuur bloemen aan en door oud-leerlingen en leer lingen lyerd bij monde van den heer Schnei der ter herinnering aan dezen dag een tegel tableau aangeboden, voorstellende 'n Griek- sche Godheid, aan den cenen kant een vlijti- gon leerling prijzende en aan de keerzijde '•en anderen die zijn plicht verzaakt, bestraf fend. Ih' voorzitter beantwoordde de verschil lende aangeboden gelukwonschen. De dag zal worden besloten met een ge- mccnschappe!ijkqn maaltijd van bestuur en enkele genöodigden. Wij komen morgen op een en ander terug Jaarvergadering van de Vereeniging voor Schoolkindervoeding en -Kleeding. tn het beneden-voorlokaal van het gebouw Pielerskerkgracht 11 hield bovengenoemde vereeniging hare jaarlijksche algemecne vergadering onder voorzitterschap van den heer Kampschuur, die de bijeenkomst opende mot een welkom tot de aanwezige leden. Hij sprak er zijn groote voldoening over uit dat de zetel der vereeniging die tot kort geleden in de ondoelmatige bovenver trekken gevestigd was, dank zij de welwil lendheid van het gemeentebestuur werd ver plaatst naar beneden waar de localiteilen voor deuitdeeling van de klecding op veel doelmatiger wijze kan geschieden. Hij dankte het bestuurslid den heer De Goederen, die, als opzichter der gemeente, de twee aan de vereeniging afgestane lokalen zoo netjes had opgeknapt en eenvoudig en degelijk had Coen inrichten. De heer De Goederen verwees dien dank- naar het gemeentebestuur en den directeur van Gemeentewerken. Door de secretaresse mej. Woud weid liet jaarverslag uitgebracht waarin zij aanving met een woord van groote blijdschap voor den wensch, dien in een vorig verslag werd geuit en die thans nagenoeg in vervulling is gekomen, de reorganisatie in verband met de „voeding op dc scholen". Zeker passen thans woorden van groote hulde voor den heer J. B. Meijncn, wethouder vari Onder wijs, voor den krachtdadigen steun, welken hij het Bestuur in dezen schonk. Nadat de wethouder met de verschillende hoofden der scholen geconfereerd liad, werd op een en kele uilzondering na van allen de toezeg ging gekregen, dal de schoolhoofden en het onderwijzend personeel zouden medewerken cm de voeding op de scholen daadwerkelijk le maken en met den Wethouder brengt liet bestuur ook zijn dank over aan allen, die hel werk der Vereeniging daardoor op zoo veel hooger peil brachten door te dier zake hun liefde te loonen voor het arme school kind, dat onze hulp niet missen kan! De maaltijden der wintervoedipg worden nog in het Vinccntiusgebouw voortgezet en eindigden den 2dcn Mei; het aantal daar aan deelnemende kinderen steeg in Februari tot 501 en was den 2den Mei tot 370 ge daald. In dien tijd had het Bestuur al ge tracht daar verbetering te brengen in de or ganisatie door Uvee ingangen le maken en de jongens van de meisjes te scheiden, terwijl ook in onderhandeling werd getreden met het Bestuur der Vincentiusvereeniging om aldaar het gebouw uit te breiden, ten einde meer ruimte voor de kinderen te verkrijgen. Ook werd een dorde controleur benoemd. n Januari had de eerste uitreiking der kleeren plaats en ontving elk daarvoor in aanmerking komend kind 1 paar kousen, 1 hemd en 1 broek. Tevens werd besloten om den kinderen zoo noodig om dc twee maan den en dus jaarlijks 6 paar klompen te ver schaffen. De inschrijvingen voor dc zomer- voeding werden gehouden op 6 en 7 April terwijl deze den 4den Mei een aanvang nam met 249 kinderen over 16 scholen verdeeld: Het menu bestond uit de volgende spijzen: tweemaal vcrmicelli-soep, tweemaal stamp pot, éénmaal rijstepap en éénmaal gort met rozijnen tegen den gemiddelden prijs van f 0.16 per liter. Dc Vereeniging liet voor deze scholen plankjes in orde maken, die aan de school banken bevestigd worden, zoodat de laatste niet beschadigd en de plankjes gemakkelijk van de banken afgenomen en schoonge maakt kunnen worden. Verder liet de Ver eeniging dicntafels maken om de spijsbus- sen te plaatsen. De hoeveelheid liters voedsel varieert met de verschillende spijzen. Het lioofd der school of één van het onderwijzend perso neel houdt bij die maaltijden toezicht, ter wijl het eten door de werksters der school wordt opgeschept, die zich ook belasten met het opbergen en reinigen der plankjes. In sommige scholen schept het hoofd der school of één der onderwijzers(es9en) zelf op. Allen zijn het er dan ook over eens, dat thans van de maaltijden niet alleen een voedende, maar voorzeker ook een opvoedende kracht uitgaal, door de orde, rust cn netheid, die op de scholen beter betracht kunnen worden dan in de beperkte ruimte van het Vincen- tiusgebouw. Tevens kan thans beter gelet worden op dc hoeveelheid, die elk kind eet en op de wijze, waarop de kinderen eten, aangezien het onderwijzend personeel zelve de leiding van dc maaltijden op zich neemt en daardoor een goede orde gehandhaafd kan worden. Natuurlijk sproten uit die organisatie groo te onkosten voort, we noemden reeds ver schillende ingrediënten, terwijl ook het vaat werk en inzonderheid het aantal spijsketels moest uitgebreid worden: o.a. moest een twaalftal ketels bijbesteld wórden en nam het bestuur daarvoor de ketels, zooals ze in de Cenlralc keuken in den Haag gebruikt worden, terwijl de oude ketels vertind en ge schilderd wederom dienstbaar worden ge maakt. De maaltijden der zomervoeding duurden tol 14 November. Op den Gden en 7den Octo ber hield het bestuur de gebruikelijke in schrijvingen voor het winterseizoen, waar voor zich 194 gezinnen aanmeldden, waar van 50 werden afgewezen. Op den 16den No vember, aanvang der wintervoeding, bedroeg het aantal kinderen 292 over de 16 9cholen verdeeld en December was dit aantal reeds tot 400 gestegen. De maaltijden bestonden uit de volgende spijzen: Erwtensoep, rijstepap, ^weemaal stamp pot, gort met rozijnen cn bruine boonen met spek, waarvan de prijs in November f 0.17 en in December f 0.18 per Liter bedroeg. In 't geheel werden 78429 Liter eten verschaft aan 82886 kinderen. In November vond de tweede kleeding- uildeeling plaats, die voor de meisjes be stond uit een paar kousen, een jurk en een schort, terwijl de jongens benevens kousen een manchester pak ontvingen. Over het geheele jaar werden uitgereikt: 450 hem den, 448 broeken, 851 paar kousen, 207 jur ken, 209 schorten, 213 manchester pakken, 23 blouses, 6 manchester buizen, 12 man chester broeken. 9 truien. 7 jasjes en 1629 paar klompen. De klecdingstukken werden vervaardigd door werklooze vrouwen van de Vereeniging Amenzorg, zoodat de Vereeni ging tevens als werkverschafsler optreedt. In 't geheel werd aan kleeding uitgegeven een bedrag van f5870.33. De inkomsten der Vereeniging werden als- gewoonlijk vermeerderd door giften en bij dragen van verschillende Leidsche Vereeni- gingen en particulieren; het aantal conlribu- j eerende leden is thans 260. De secretaresse sloot haar keurig verslag met eei\ warm woord van opwekking tot hen allen, die voor liet arme volkskind voelen. Een hartelijk applaus volgde op het voor lezen van het verslag. Hierna deed de penningmeester, de lieer S. de Boer Azn. rekening en verantwoording van het gevoerde beheer Hem werd hulde gebracht voor 't keurig gevoerd beheer door dc kasna zieners bij monde van den heer Bouma Nieuwenhuis, door den voorzitter nog eens onderstreept. Wij laten hieronder den staat van inkomsten en uitgaven volgen. Ontvangsten. Aan kas 14.62 subsidie gem. Leiden ,,20610. contribution 528.25 bijdragen en giften 154 90 collecten cn busjes 104 94 zilverpapier d.g.l0.35 buiteng. ontvangsten27.23 214-10.29 Uitgaven. Aan voeding 12728.53 kleeding 6071 13 loonen en expeditie 1531.43 advert, cn drukwerken 206.50 meubiL en materialen 714.811/! kosten van vergade ringen en verschot 104 037« zegels 80.60 saldo over le brengen 1926 3.25 ƒ21440.29 Tot kasnazieners werden benoemd de heeren B Hoff en G. H. Tel, waaraan de vertegenwoordiger van het gemeentebestuur wordt toegevoegd, i Als bestuurslid werd bij acclamatie her- benoemd de heer F. A. Schildluizen. Ter 1 voorziening in bestaande vacatures wegens bedanken werden tot bestuursleden be noemd mevrouw G. van SlootenWiggers, mevr. M. A. Kok—-Van Bladeren en mej. G. A. P. L. H. Carp. Hierna werd de vergadering gesloten. Zevende Volk9bijeenkomat De voorlaatste van de reeks bijeenkomsten in dit seizoen was gewijd aan de sport, meer in het bijzonder aan de gymnastiek, waar van de demonstratie werd gegeven door de leden van de Dames-Gymnastiek- en Athle- liek-vereeniging „Nieuw Brunhilde" onder leiding van den heer S J. Koopmans. Wij vreezen eentonig te zullen worden, wanneer wij wederom zouden beweren, dat de keuze van de Commissie ook ditmaal een gelukkige is geweest, maar willen zulks toch riskeeren, niet zoozeer om het goede werk van „Nieuw-Brunhilde" als wel om het feit, dat juist van een dergelijke uitvoering zoo'n ontzettend groote propaganda uitgaat voor de gymnastiek in het algemeen. Menschen, die in gewone omstandigheden met geen stok ertoe te bewegen zijn een gymnastiek-uitvoering bij te wonen, bezoe ken toch een uitvoering als deze, omdat. nu ja, omdat het nu eenmaal een Volksbij eenkomst is en deze verzuimen doet vrijwel geen enkel rechtgeaard Volksbijeenkomst- bozoeker. Zooals het vaker gaat onbekend maakt onbemind gaat het ook hier en al zullen dan ook na deze enkele uitvoering niet alle bezoekers direct krachtdadige propagan disten of beoefenaars der gymnastiek wor den, in ieder geval zal toch menigeen het verouderde cn dw-aze vooroordeel tegen de gymnastiek laten varen om plaats te maken voor een mildere stemming jegens dezen lak van sport. En vooral uit dit oogpunt beschouwd kan deze uitvoering als uitstekend geslaagd wor den aangemerkt. Over de uitvoering zelve kunnen wij ditmaal kort zijn. De diverse oefeningen waren over het algemeen van eenvoudige samenstelling en werden mee- rendeels correct uitgevoerd. Bijzonder goed konden ons bekoren de springriet-oefeningen, de uitdrukkings-gym- nastiek en dc knotsoefeningen, terwijl ook de verschillende vormen van voortbewegen blijkens het hartelijk applaus uit de zaal ten zeerste in den smaak vielen. Bij monde van den heer H. Iiarmsen werd namens de Commissie het bestuur van „Nieuw-Brunhilde" dank gebracht voor haar bereidwilligheid om de verzorging van dezen avond op zich te nemen, terwijl ook den heer Koopmans dank werd gebracht voor zijn ijver en toewijding om deze uitvoering zoo goed te doen slagen. Als tastbaar bewijs van erkentelijkheid bood spr. der yerecniging een prachtige krans aan. De entre-act muziek werd verzorgd door „Het Groene Zoodje", dat hiermede veel succes oogstte, terwijl bovendien nog een drietal leden van dit ensemble zich afzon derlijk liet hooren in een viertal nummers. Het waren eenige oogenblikken van hoog muzikaal genot. Het goede programma werd besloten met het „ballet der sneeuwvlokken", waarvan wij reeds eerder in waardeerende - bewoor dingen gewaagden. Het deed ook thans weer zoowel den ontwerper, den heer H. J. van Leeuwen, als de uitvoerenden alle eer aaaf Jeugdbond voor Onthouding. De Jeugdbond voor Onthouding, afd. Lei den, hield gisteravond een propaganda-fecsl- avor.d in „Zomerzorg". Om ongeveer 8 uur opende de voorzitter voor een goed bezette zaal. Hij heelte allen van harte welkom, doch moest lol zijn spijt mededeelen, dat de heer Vosshard wegens ziekte verhinderd was zijn levensliedjes te zingen. In plaais daarvan zouden ct 2 piano-solo's en een zangstukje worden gegeven. Na de opening zongen allen staande hel bondslied. Een J. V. O. viool-kwarlet speelde met piano begeleiding 2 duo's van Mazas, die goed ten gehoore werden gebracht. De bondsvoorzit ter. de heer Weykamp hield een enthou siaste speech Hij zei. de aanwezigen niet te zullen vervelen met statistieken enz dat weten we en kunnen we. Hij schetste hel deel van J. V. O. en hel J. V. O. leven. Wij zijn neutraal, maar op één punt niet. Wij zijn voor de gel ree lont houding en tegen den alcohol. Wij zijn een blauwe vereeniging, maar een blauwe jeuguvefeeniging en in een jeugdvereeniging moet een frissche, jonge geest heerschen. De ellende van den drank, de maatschappelijke wantoestanden, we la ten het aan de jOnthoudersvereenigmgen voor volwassenen over om dit uit te zoeken. Wij voeden onze J. V. O.'ers op als geheel onthouders, die later hun slrijd moeten Strij den bij de ouderen. De heer Weykamp be schreef verder, hoe de gewestelijke landda gen en het kamp op de Veluwe waren. Dat is geen propaganda naar buiten, maar naar binnen. Daar komen op de Veluwe meisjes en jongens uit alle streken van liet land bij een, wandelen, fietsen en genielen van de mooie natuur. Je leert elkaar kennen en waardeeren. Bij den J. V. O. vindt je vriend schap en medegevoel. Meisjes en jongens van 14-21 jaar, sluit je aan hij onzen mooicn J. V. O., besloot hij. Op deze met geestdrift uitgesproken rede volgde een luid applaus. Nu kwam een zangstukje, met viool cn pianobegeleiding, gevolgd door een piano solo die uitstekend werd uitgevoerd. De heer Oostveen, die geheel belangeloos zijn medewerking verleende, speelde eenige cello-solo's. Met veel aandacht werd naar de mooie muziek geluisterd. Het slot was dan ook een dankbaar ap plaus. Na de pauze werden er nog 2 piano-solo's gegeven, die eveneens uitstekend ten ge hoore werden gcbrdchl. „Prins Agur", een propagandistisch too- neelspel in 5 bedrijven was toen aan de beurt. Hel was ruim elf uur toen het scherm voor de laatste keer zakte. Dc voorzitter sloot dezen feestavond met een woord van dank aan de aanwezigen voor hun opkomst. Het was een goede avond. Gevaarlijke tramkrnising. De tramkruising aan den Zoeterwoudsche- Singol tegenover dc Jan van Houtbrug al hier is gevaarlijk voor het verkeer, omdat het uitzicht op de trambaan wordt beno men aan het langs den singel komende ver keer uit Oostelijke richting. Door de .Wegencommissie van den A. JN'. W B. en dc K N. A. O. is aan het Ge meentebestuur van Leiden verzocht om het langs de trambaan aanwezige houtgewas te willen doen opruimen, terwijl aan de Direc tie der Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg- Maatschappij is verzocht een lichtsein te willen plaatsen, waardoor 's avonds cn 's nachts het verkeor bij de nadering van een tram zal worden gewaarschuwd. BINNENLAND. Overleden is dr. P. van Hoek, oud* directeur-generaal van landbouw. De overval op Atjeh. De Eongaarsche valsche-mnnteis-aifaliA voor de Haageche Rechtbank. BUITENLAND. De strijd om de Volkenbondsraadzetcls. De Fransche Kamer en de financieels voorstellen. Nienwe beschuldigingen tegen den Hon* gaarschen premier Bethlen. Het staat thans vast, dat dr. D. Plooij, feedert een dertiental jaren predikant bij de Ned.-Herv. Gem. alhier en die j.l. Maandag het ambt van buitengewoon hoog leeraar te Amsterdam aanvaardde, op Paasch-Zcmdag afscheid van die Gem. hoopt te nemen. Prof. dr. Plooij blijft hier op „Zuideraicht" (Zoeterwoudsche-Singel) wonen. Door den lieer W. Fontein, architect alhier, werd heden in café „Zomerzorg" aanbesteed: het afbreken van perc. Haven No. 58 alhier en het bouwen van een win kelhuis met bovenwoning. Het aantal inschrijvingen bedroeg 12, n.l. van J. Boot, Schevcningen, f 11350; A. Har te veld f 11000, D. Kloots en P. Dussoswa f 10460; Van der Velden en De Jong, Ocgst- geest, f 10297; Th. G. Barlen, f10123; J. Vonk, Alphen a. d. Rijn, 1 10090; R. Massaar f 10.000; P. van Rooycn en L. Zirkzee f 9180 Gebrs. Abelman, f9275; J. Olivier, f9000; P. L. Neuteboom f8946 en N. J. Smit, Voor schoten, f 8698. "Waar de plaatsnaam niet is vermeld is deze Leiden. Aangemoedigd door het groote succes, dat de firma C. F. van der Does gehad heeft met haar eersten Ducanola-avond hier ter stede, heeft zij het voornemen om op Dinsdag 9 Maart a.s. wederom een Ductr- nola-avond te houden, waarvoor nu reeds introductie-kaarten verkrijgbaar zijn aan haar afdeeling, Brecstraat 109, Leiden. De Ducanola-vleugel wordt zoowel ais 6oio als begeleidingsinstrument aldaar be speeld Als solisten zullen meewerken: mej. Joh. van den Berg, zang en de heer E. Waisvisz, cello. Voor nadere bijzonderheden raadplege men dc annonce's in deze courant van gis teren, Zaterdag en Maandag. j Hedenavond opent de heer S. A. Haar- I mans in het perceel Haarlemmerstraat 141,- j hoek Kuipersteeg, waarin tot voor cenigi-n tijd de N.V. Lewenstein's naainiachinehan- 1 del was gevestigd, een nieuwe zaak in por- j celein, glas- en aardewerk, émaille- en bor-j i stelwaren in den meest uitgebreiden zin van het woord. Het winkelintérieur, dat een netten in druk mankt, bleef in hoofdzaak intact; slechts werden hieraan een nieuwe toon bank cn opstanden toegevoegd, terwijl do heer Bleys op keurige wijze voor het schil derwerk zorg droeg. Vooral in aardewerk, serviezen, e.d. is de heer Haarmans rijk gesorteerd, zoowel in het duurdere alsook in het goedkoopere genre, zoodat het den koopers voorzekei niet moeilijk zal vallen, uit dezen grooten voorraad iets van hun gading te vinden. ,,De Leidsche Naaimachinehandel" gevestigd Jan Vossensteeg 60, heeft een grondige restauratic ondergaan, doordat het pand, vroeger als pakhuis in gebruik, weer overeenkomstig de eischen des tijds als winkelruimte is ingericht. De grootste verbetering is wel do aanbouw van dc stofvrije étalage en de plaatsing van de# mooie spiegelruit, waarachter de naaima chines in een groote verscheidenheid van merken volkomen tot- haar recht komen. In het bijzonder vestigen wij er de aan-* dacht op, dat ,,De Leidsche Naaimachine handel" het alleen-verkooprecht voor bei den en omstreken bezit van dc Vesta-naai- machines en de Gritzner-Extra's. Al met al een verbetering, die het uiterlijk van deze zaak zeer zeker ten goede komt. Ten nadeele van W. D. K. is gister middag een rijwiel, dat hij onbeheerd had achtergelaten voor een perceel in do Kraaiersstraat, ontvreemd. Gistermiddag circa 2 uur had op den Stationsweg een aanrijding plaats tusschen een met twee paarden bespannen voertuig, bestuurd door W. van P. en den wielrijder V., beiden alhier, tengevolge waarvan het rijwiel deerlijk werd gehavend. Gisteravond omstreeks halfzes is de 8-jarige P. S. op de Pieterskerkgrachl door een onbekend gebleven wielrijder aangere den, tengevolge waarvan hij kwam te val* len en een vleeschwond aan de knie be kwam, welke door den E. li. D. werd ver bonden. Toen de heer P. alhier gisteravond met zijn auto, waarin benevens hem nog 2 personen gezeten waren, ter hoogte vua de afgebrande fabriek op de Miening- te Zoeterwoude wilde keeren, reed hij mee zijn voertuig achteruit de sloot in. Alhoe wel de auto van een tamelijke hoogte viel, bekwamen de inzittenden geen letsel, ter wijl de auto geen averij bekwam. Na een paar uren oponthoud kon dc reis worden vervolgd. Gistermiddag omstreeks halfvijf, reed een vrachtauto, geladen met zakken cokes, toebehoorende aan de firma H. in een ge graven geul, teu behoeve van de aldaar plaats hebbende werkzaamheden aan do hoofdgasleiding vanwege de Lichtfabrieken. Door wegzakking van den grond geraakte het achtergedeelte in de geul, waardoor een j aantal zakken eekes van den wagen viel. Met vereende krachten werd dc wagen op gevijzeld en kon na een kort oponthoud zijn weg vervolgen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. VOOR HET HUISGEZIN. Overkokende melk kan de gasvlam uitdooven, waardoor een gasontplof fing: kan ontstaan. Blijf daarom als ge melk kookt, in de nabijheid. Verwarm nooit was met terpen tijn op een open vlam of vuur. Wasc'i niet met benzine in de nabijheid' van een vlam of van vuur en zorg voor krachtige luchtverversching. GEZONDHEIDSRAAD.

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 1