HET BRANDGAT. LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 1 Maart Tweede Blad. BINNENLAND. UIT DE PERS. FEUILLETON. Anno 1926. rheumatiek Aspirin-lablcHcn Mo. 20235. De Kabinetscrisis. Mr. Limburg is niet bereid een uiteenzet- I ting le geven van het verloop zijner po- gingen om een Kabinet le vormen. Aan de gepubliceerde communique's had hij niets toe te voegen. Hij meent zich op dit stand punt te moeten stellen, omdat de bespre kingen en de briefwisseling, die hij heeft gevoerd, van persoonlijken en vertrouwelij- ken aard zijn geweest. Bij de vorming van een parlementair Kabinet, waarbij men met partijen te doen heeft, staan de zaken in dit opzicht z.i. anders, en is er geen be zwaar tegen publicatie. Naar ,,Hct Volk" verneemt, had het ka binet-Limburg. op het oogcnblik dat het de meeste kans van slagen had. de volgende samenstelling: JusliLie: mr. Limburg: onderwijs, kunsten en wetenschappen: prof. Casimir; koloniën: Koningsberger; defensie: prof. van Royen uit Delft, (dat waren de vier Jinkschen"); 1 binnenlandsche zaken: mr. van Schaik; I waterstaat: mr. Waszink, burgemeester van Heerlen; financiën: de Geer: arbeid, handel en nijverheid: prof. Slotcmaker de Bruine (dat waren de vier „rechtschcn"); buiten- landsche zaken: Van Karnebeek (partijloos). De boekhouding bij P. T. T. De minister van. Waterstaat heeft aan den heer J. W. Lucas, accountant te Haar lem. de reorganisatie opgedragen van de administratie en boekhouding van *het staatsbedrijf der posterijen, telegrafie en telefonie, zoowel aan het hoofdbestuur en bij de kantoren als bij den iechnischen dienst. Verding met Finland. Op 27 Februari heeft op het Ministerie van Buitenlandsche Zaken de uilwisseling plaats gehad van de akten van bekrachti ging van het op 9 Maart 1925 te 's-Gra- venhage tusschen Nederland en Finland gesloten Verdrag betreffende de toelating, de rechten, de verplichtingen en de immu niteiten van Finsche consulaire ambtena ren in de voornaamste havens van Neder- landsch-Indië, Suriname en Curacao. In gevolge artikel 14 zal het Verdrag op 28 Mei 1926 in werking treden. Visum geweigerd. Naar uit Moskou aan de Roel gemeld wordt vertrekt Lozofski, de president van de communistische vak-internalionele, dezer dagen naar West-Europa ohr onderhande lingen te voeren over samensmelting dczeT organisatie mot de Amstcrdamsche interna tionale. Lozofski's voornemen was geweest, hier voor te Amsterdam te komen. De Ncdcr- landschc regeering heeft hem evenwel een visum geweigerd. Vrijwillige landstorm. Bij ministericele beschikking is, met 1 Mei een wijziging gebracht in de vredesor ganisatie van den vrijwilligen landstorm. Deze zal dan o.m. bestaan uit een voorocfe- ningsinslituut van zes landstormgroepen. Elke landstormgroep bestaat uit een staf en 8 of 4 landstormverbanden, en elk land- stormveihand uil 'n aantal oefenklassen die genoemd zullen worden naar de gemeenten of oorden, waar de oefeningen plaats heb ben. Mei hot bevel over een groep wordt be last een majoor, en bij den staf van de groep zijn ingedeeld; 1 luitenant-adjudant, 1 ad- judant-onderofficier-administraleur, 1 fourier en 3 onderoflicieren-instuctcur (van wie ten hoogste 40 pCt. sergeant-majoor kan zijn; de overigen zijn sergeant). Een landstormverband bestaat uit: een kapitein-commandant, 1 luitenant (bij 7 landstormverbanden kunnen 2 luitenants zijn), 1 sergeant-majoor-administrateur, 4 onderofficieren-instructeur (40 pCt. kan ser geant-majoor zijn). 1 fourier en het lot het verband behoorende aantal vrijwilligers. De landstormgroepscommandanten hebben hun standplaats te Groningen, Zwolle, Eind hoven, Breda, 's Gravenhage en Amsterdam. De landstormverbandscommandanten zijn gevestigd te Leeuwarden, Groningen en As sen; Zwolle, Apeldoorn en Zutphen, Arn hem. Eindhoven (2 verbanden) en Maas tricht; 's Herlogenbosch, Breda, Middelburg en Bergen op Zoom; 's-Gravenhage, Leiden en Rotterdam; zoomede Alkmaar, Araster dam en Utrecht De verkoop van op refc-rm gestelde rijksp aarden. ASn den dag was gekomen, dit bi) den verkoop van op reform gestelde rgkspaarden der cavalerie te Deventer deze paarden ooor een combinatie van handelaren en Rijkspersoneel werden g. kocht t:gcn abnor maal lage prezen, terwijl in onderlioge of- spraak slechts tot een bepaald bedrag werd geboden. De militaire politie lio:ft daarop een uit- getrcki onderzoek ingesteld, waarvan het resultaat is, dat thans door het legerbestuur is besloten tot het volgende. J>o verkoop van op reform gestelde leger- paerden zal in do garnizoenen Amersfoort, Deventer, Leiden en "Breda vooiioopig bij wijze van proef niet meer geschieden door den administrateur of den commandant van hot detachement ter "plaatse, doch door do zorg van de N. V. Pasman's Slachterijen en Fabrieken te Rotterdam. Bekendmaking van den verkoop in dag- en weekbladen door don commandant ml voortaan achterwege biijven. De vertegenwoordiger van de N. V. Pasman wordt in de gelegenheid gesteld, do paarden desgcwonscht op eenige dag vi aan belanghebbenden to toonen, c. q. te verkoopen, waarbij zoo noodig militaire hulp wordt verleend voor het voorbrengen der paarden. Bij verkoop van een enkel paaid geschiedt dezo zooals tot thisver bepaald. De achtste en negende Intern. Arbeids- conierenties. Door het R.-K. Werkliedenverbond, het Chr. Nat. Vakverbond on het Alg. Ned. Vakverbond is, naar de N. H. Ct. meldt, aan den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid een brief gezonden, waarin hem het resultaat van hot overleg tusschen deze drie vakcentrales, mot betrekking tot de aanwijzing van een werknemers-afgevaar digde en twee technische raadslieden voor de 8ste en 9de Int. Arbeideconfer.otio wordt medegedeeld. De vakcentralen wijzen or op, dat het N.V.V. blijkens Zgn schrijven van 4 Febr. 1.1. aan den Minister geen aanleiding tot overleg met de vorige vakcentrale vond. Mot de regeling, in dat schrijven door het N.V.V. aan den Minister gesteld, verklaren de vakcentralen alch ochtor accoord. Zg dragen als hun vertegenwoordigers voor: a. Voor twee technische raadslieden op de 8sto conferentie: 1. H. Amelink, secretaris van het C.N.V., le Utrecht, penoiingm. van het I.C.V.; 2. I\ J. S. Serrarens, bestuurslid van bet R.-K. Workliedoiworbond on secretaris van het Ï.V.C.; b. voer een afgevaardigde voor do werk nemers op de 9de conferentie: J. Zwaga, secretaris van den Ned. R.-K. Bend van Transportarbeiders, Amsterdam; c. voor een technisch raadsman op de 9de conferentie: W. Strijbis Pzn., lid van het Alg. Bestuur van het C.N.V. en voorzitter van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportar beiders. Nader vernemen wij, dat als afgevaardig de voor de 8ste conferentie door het N.V.V. wordt voorgedragen de heer J. Brautigam; en ab technisch raadsman voor de 9de conferentie ook de heer J. Brautigam. Behangers- en menbelmakerspatroons. In de te Amsterdam gehóuden jaarverga dering van den Ned. Bond van Behangers- en Meubelmakerspatroons is het bestuur als volgt vastgesteld M. W. Spoor, Den Haag, Voorzitter, J. C. Cramer, Amers foort, Secretaris, G. B. Rijke Jr., Amster dam, Penningmeester, P. Garlier, Rotter dam, A. Groeneveld Azn., Vlaardingen en Jac. Venema te Groningen. Naar aanleiding van de vroegere opdracht aan het Bestuur om met voorstellen te ko men tot algeheele organisatie van den Bond, hebben de besprekingen in deze vergadering ten gevolge gehad, dat binnen afzienbaren tijd deze reorganisatie tot stand zal komen. Na Limburg's falen. De vraag „wat nu?" stellonde, ziet de standaard" (A.-R.), afgezien van den terug keer van bet huidige kabinet» slechts twee mogelijkheden. Het zou het blad niet onaangenaam zgn, a]3 ook mr. Dresselhnys zgn kans kreeg en als hg slaagde de crisis tot een op lossing te brengen, mits men het een op lossing zou kunnen noemen, d.w.z. mits de waarborg van levensvatbaarheid van zoodanig nationaal" kabinet kan werden gegeven. zien aldus het blad dat n^g ■iet, maar willen daaromtrent geen oordeel vellen. De tweede mogelijkheid is zeer on-Neuer- Luidsch en zou voor onze politiek al heel ara zjjii. Voor de volledigheid wgzen wg op Vet z.g. ambtenarenkabinet, zooals men dat va andere landen wel eens had. Voorzoover viij kunnen zien, aoru de kans op slagen #oor ons land echter uiterst goring zijn. Ten slotte valt er niets anders te cotv- .tateeren, dan dat wij weer even yer zijn Hls bij het begin. „De Nederlander" (Chr. Hist.) merkt op, dal hij, die het gebouw van zgn politiek beieid tracht te vestigen op don wankelen grond van geschipper er gemodder, ten einde een politiek College morgen te doen terugkomen op een beslissing, gisteivn, na folaoend beraad genomen zich zeil en jqjTi volk niets dan teleurstelling bracht. JVg verstaan het niet aldus het blad dat ook de leiders der Roomseti-Katho- lieko Staatspartij dit niet inzien. De be slissing van 11 November was voor hen josr onaangenaam wij verstaan dat ten volle. Maar het politieke leven is vol. van dargelgke moeilijkheden. Zou de Roomseh-K atholïeke Staatspartij pch niet kunnen verheffen tot de hoogte fan vaderlandsliefde en wijsgeerig onder- Bcheiden, vanwaar oen rondblikken naar zal pver tuigen, dat er voor haar nog veel en DM>oi werk is te doen in Nederland; al moet het gezantschap dan worden opgegeven? Wg blgven koesteren de hoop, dat het ogen blik dezer verheffing niet verre zij. De dringend-noodzakelijke oplossing' der kabinertscrisis zal aldus besluit het blad slechts kunnen komen van oen krachtige coeaige persoonlijkheid, die, met ongerepte aanvaarding van de uitspraak der Tweede Kamer van 11 November 1925, z:ch bereid toont den parlementairen arbeid te hervatten juist op het punt, waar dezo op dien dag werd afgebroken. „Het Centrum" (R.-K.) wijst er op, dat het bij het conflict, dat Limburgs poging deed mislukken, niet alleen om het gezant schap bij den H. Stoel ging en schrijft verder: Men zal nu opnieuw kunnen beginnen roet pogingen door een man van Rechts, ot door een man van Links, tot vorming van een parlementair of niet-parlementair ka binet. Maar de verwachtingen op het resultaat dier pogingen zullen wel niet hoog meer gespannen zijn. En in elk geval kan niet meer weken en weken worden afgewacht, of dat resultaat misschien een positief resultaat zal zijnl Er moet een oplossing komen, en zoo spoedig mogelijk. Nog altijd is er in de Kamer geen andere, dan een evenwel geschokte Reclitsche meerderheid. „Dc Volkskrant" (R.-K.) blijft den kant jran Kamerontbinding uitkijken: Wij hebben indertijd, toen de kwestie van een bondgenootschap tusschen katho lieken en sociaal-democraten door de op dracht aan mr. Marchant aan de orde was gesteld, gezegd, dat niet de Kamerclub hiertoe eventueel kon besluiten, maar dat daarvoor een uitspraak van het katholieke kiezerskorps noodig was, dat immers nog pas voor het behoud der coalitie zich had uitgesproken. In denzelfden gcdachtengang zou men weer het aanblijven eventueel van het ka- binet-Colijn een uitspraak van onze kiezers verlangen. Uit 't leven van den beroemden Engelschen detective HERBERT PORTER. Vrij bewerkt naar hot Engelsch door J. H. (Nadruk verboden). 3) Herbert Porter drukte hem glimlachend de hand. ,,U was op de redactie, toen de moord gepleegd werd V ,,Ja. Ik heb Cavianehi zien komen eu heb hem ook geobserveerd, toen hij de kamer van mr. Turner verliet. Als mijn collega een vermoeden had gehad, dat deze scherpe critiek zulke ontzettende gevolgen zou heb ben, dan had hij er nog wel eens eventjes over... nagedacht!" „U houdt dus Cavianehi voor den moor denaar Sherston keek den vrager stom-verbaasd aan. „Of ik Cavianehi voor den moordenaar houd?" herhaalde hij. ,,Maar dat is toch geen vraag meer. Heeft die mijnheer mis schien den moed te ontkennen 1" De detective, die zich ondortussclieu met het losmaken der zegels had beziggehou- houden, stootte dc deur open. „Hij ontkent inderdaad." Daarop traden beiden de kamer binnen. De doode lag nog in dezelfde houding bp den grond, vóór de schrijftafel, die, met kleinen doorgang, loodrecht op den wand stond. Herbert Porter knielde bij den doode neer en onderzocht hem nauw gezet. Daarop stond hij op en inspecteerde Zij hebben, met of ondanks den heer Colijn, het rechlsche kabinet met instem ming begroet, in de veronderstelling, dat het steunen kon op de drie partijen der ge- coaliseerde rechterzijde. Die coalitie is weg, lijdelijk of voorgoed, maar in ieder geval weg. Er is dus e^n. geheel andere politieke figuur ontstaan, èn nu is de kwestie al gezien van dc vraag of ze het kort dan lang houden of die figuur kan worden aan vaard, zonder dat het kiezerskorps zich daarover heeft uitgesproken. „De Tijd" (-R.-K.) begint met met klem aan te dringen op openbaarmaking van le onderhandelingen, ook Aan dr. De Visser vergt het blad nog altijd publicatie van de door hem gevoerde onderhandelingen. Wat de oplossing van de crisis betreft, schrijn het blad: Drie „uiterste noodzaken" worden ge noemd: ten eerste een katholiek-sociaal democratisch, dus parlementair kabinet; ten tweede Kamerontbinding; en ten derde het aanblijven van het kabinet-Colijn als Koninklijk Kabinet Drie figuren dus. De eerste is o.i. niet meer aan de orde: samenwerking met de S. D. A. P. ter oplossing van deze crisis heeft de R.-K. Tweede Kamerfractie van haar agenda geschrapt. Men praat er niet meer over. Blijven dan nog Kamerontbin ding of een Kabinet-Colijn. Wij zouden opnieuw willen vragen: is men al zoo ver. dat alléén dit dilemma kan worden gesteld? Zijn er niet nog andere figuren denkbaar natuurlijk niet alleen in theorie maar praclische mogelijkhe den? Is men in een vroeger stadium der crisis niet wat al te vlug over mogelijk heden heengestapt? Twee vragen dringen zich hier op: Toen dr. De Visser bedankte voor dc opdracht, om een parlementair ka binet te vormen, waarom is men toen di rect niet naar den extra-parlementairen vorm overgesprongen, alvorens zwart op wit te laten uitmaken, dat een rechtsch par lementair minderheidskabinet, bijvoorbeeld van Anti-Revolutionairen en Katholieken, niet mogelijk is? Een Kabinet, dat op een vaste kern van ruim veertig leden in de Tweede Kamer kan steunen, is in const itu- tioneelen èn in parlementairen zin toch altijd nog beter dan dc extra-parlementaire combinaties? De tweede vraag, die zich aan den toe schouwer opdringt is: toen men toch aan de extra-parlementaire figuur toe was, waarom heeft men liet dan geen enkelen keer zonder christ.-historische politici wij zeggen niet: zonder Christ.-Hislorischen geprobeerd? Ten slotte zullen er nog zijn, die vragen: laat de extra parlementaire figuur geen ruimte voor een ambtenaren kabinet, dat al onze politici gelegenheid geeft onder de nerveuze spanning uit te komen? „Het Volk" (S D.A.P.) stelt een reeks vragen, die het, naar het blad opmerkt-, in hooge mate onwaarschijnlijk maken, dat er van een formatie-Nolen6 thans iets zou kun nen terecht komen. „Het gemartel moet nu een einde nemen. De handhaving van het parlementaire stel sel staat op het spel. De fcruc om Colijn's terugkeer als onvermijdelijk voor te stellen, moet verhinderd worden. Het volk moet spreken, waar het, thans beter ingelicht, onder bcdriegelijke voorlichting eerst een Kamer gekozen had, die geen regeering kan opleveren. Kamer-ontbinding De „Nieuwe Rottcrd. Crt." (V.-B.) be toogt, dat de geheele opzet van mr. Lim burgs poging verkeerd is geweest, doorda© hij het gezantschap bij den Paus binnen do regeeringspolitick heeft betrokken. Wie thans een kabinet vormen wil, en het niet bij een poging wil laten, behoort aldus het blad de kwestie van het gezantschap bij den Paus ter zijde te stellen. Hij kan desnoods deze aangelegenheid ak een par ticuliere liefhebberij aan zijn minister van buitenlandsche zaken laten, zoo deze nog neiging mocht hebben het gezantschap in een of anderen vorm te herstellen, doch hij behoort verder dit punt geheel te houden buiten de regeeringspolitick. de kamer. Het vertrek, dat zijn licht ont ving door zij-ramen, was smaakvol, in mo dernen stijl, ingericht, half als kant-oor, half als heerenkamer. Het donkere vloer kleed, dat den vloer bijna geheel bedekte, had een rustig patroon. Links stond de sch rijf laf el, daarachter een gemakkelijke armstoel voor bezoekers. Achter den atoel was een donkerbruine portière gedrapeerd, die tot op den grond neerhing. „Is daarachter een deur?" vroeg de de tective. Sherston opende de portière een weinig: „Er is wel een deux in den zijwand, maar zij wordt nooit gebruikt. Zooals u ziet heeft men het behang er over heen geplakt." Herbert Porter streek met de hand over de voegen in het behang en knikte. „Waarheen voert deze overplakte deur V'- Sherston wees in de richting, waaruit een zacht rhythmisch geklapper kwam. „Daar zitten de typisten", vorklaarde hij. „Werken die dames den geheelen dag?" „Van negen tot vijf." „Het is dus buitengesloten, dat iemand ongemerkt door deze deur heeft kunnen komen V' De detective keerde zich om. Het late middaglicht viel grauw cn droef naar bin nen. In den muur achter de portière was links een hoog venster. Rechts bevond zich precies zoo'n venster, dat echter tot op den grond reikte en als een soort balkondeur kon dienen. Herbert Porter ging op dc deur toe en vatte den knop. De deur bleek niet gesloten. „Waar voert deze trap heen vroeg hij. terwijl hij op een soort bordesje stapte. De redacteur volgde hem. Vier treden voerden van het platform naar een klein, smal plaatsje, nauwelijks 8 Meter lang en dat op een lage deur uitkwam. „Dat is een eigenaardige bouw", meen de de detective, terwijl hij de klink van de poortdeur greep. Zij was gesloten. „Het is een oud huis", helderde Sherston op. „Mr. Turner gebruikte dezen weg om niet telkens door de redactiekamer te moeten." „Had behalve hij nog iemand een sleu tel V' „Niemand." „Is hij vanochtend ook langs dezen weg gekomen V' „Ja." „Dus dan moet hij den sleutel in den zak hebben." Sherston was getroffen door deze opmer king en knikte aarzelend. „Ja, daar hebt u gelijk in," zei hij na een lange pauze. „Ik geloof, dat nog niemand daaraan gedacht heeft." „We zullen het onderzoeken." De beide mannen liepen vlug weer naar binnen. De speurder doorzocht de zakken van den doode. „De sleutel is er niet," zei hij, terwijl hij opstond. De redacteur liet zijn blik door de kamer glijden en keek den detective radeloos aan. „Welke conclusie trekt u daaruit?" zei hij met trillende stem. Herbert Porter haalde de schouders op. „ïk maak daaruit opzei hij lang zaam, ieder woord overdenkend, „halt, wat hebben we daar?" Hij ging op de portière toe en greep naar het gouden mondstuk van een sigaret, dat op den grond achter het gordijn, hetwelk opengebleven was, lag, „Khedive," las hij. „Dat is hetzelfde merk als daar in het aschbakje ligt." Sherston zei: „Het is het merk, dal mr. Turner gewoon was te rooken. Hij zal het stompje weggegooid hebben." De detective keek uit de verte naar het aschbakje. „De portière is, zooals u ziet, tamelijk lang. Ze raakt niet alleen den vloer, maar ligt zelfs nog in een plooi er op. Al3 mr. Turner dus dit eindje sigaret heeft wegge gooid, dan moest het vóór de portière lig gen." Sherson zag den spreker met open mond aan. „Ja, dat is zoo," zei hij met heesche slem. „Maar er is nog een tweede element, dat wijst op de aanwezigheid van een tweeden persoonOverigens een vraag: hoe vaak wordt deze kamer schoongemaakte" „lederen morgen." „Weet u dat zeker?'' c „Heel zeker." „Vanochtend ook?'* „Vanochtend ook. Ik heb zelf de werk vrouw zien weggaan." „Hoe gebeurde dat schoonmaken?" „Eerst werd er geveegd en dan nat op genomen." „Nu is het natuurlijk mogelijk," zei de detective nadenkend, „dat dat pronkjuweel van een werkster de kleine ruimte achter de portière vergeten heeft." „Dat is niet mogelijk," antwoordde Sherston. „Waarom niet?* „Omdat deze portière pas vanochtend Is opgehangen. Kijkt u zelf maar: zij ls nieuw." Herbert Porter floot even en keek met onverholen verbazing den redacteur aan. RECLAME. Oh! Oh! Au! Au! Mijn lendenen! Verlies geen lijdl Probeer niet van alles I Vernietig de oorzaak van uw met in origineele verpakking md den oranjen band. Masseer bovendien met Spirosal-oplossing hel eenige wrtjfmlddcl dat diep In de huid dringt. Want Aspirin en Spfrosal Genezen U geheel en all 1447 Politie cn markt De gemeenteraad van Middelburg heeft besloten met 1 Maqrt het marklmeesler- schap op te dragen aan den commissaris van politie. Tegen dit besluit hebben de marktkooplieden een protestvergadering ge houden, waarin is verklaard, dat zij, als in j de volgende raadsvergadering het besluit niet wordt ingetrokken, zij niet meer op de markt zullen komen, wat o.a. een groole schade voor liet vreemdelingenverkeer niet zich zal brengen. Men vreest dat door het optreden van de politie op de Markt bij ver schil van meening, dit niet meer bij overleg zal beslist worden, maar direct proces-ver baal zal worden opgemaakt. Bovendien is er met klem tegen geprotesteerd, dat thans verlangd wordi, dat de kooplieden een maand vopruit een plaats zullen betalen. Uit de steenindustrie. De Vereeniging van fabrikanten van dak* pannen in Gelderland, Utrecht en Zuid- Holland heeft den minister van arbeid ver zocht, gedurende het tijdvak 1 Maart31 October 55 uren per week te mogen laten werken. Do Bond van waalsleenfabrikanten liccft aan de werknemers-organisaties medege deeld, dat hij geen collectief contract voon 1926 wil afsluiten. Een groep van steenfa brikanten heeft nu aan de be6tiiren der samenwerkende organisaties een collectief contract aangeboden, waarvoor dat van 1924 als grondslag moet strekken. Alleen, met goedkeuring der arbitrage-commissie zal van den inhoud daarvan kunnen wor den afgeweken. De volgens het collectief contract van 1925 bestaande arbitragerege-> ling kan behoudens eenige redactiewijzb* gingen blijven bestaan. Ten aanzien van de loonen is een alge* mcene loonsverlaging van 5 pCt voorge steld, van het uurloon een verlaging met 1 cent Het uurloon strekt tol basis van be looning bij uitbesteden arbeid. De kinder- bijslag blijft geregeld zooals deze in 1925 was. Prof. dr. T. Cannegieter, le Utrecht, is gisteren 80 jaar geworden. 62 jaar oud is te Kwadijk overleden de lieer J. T. de Graaff, sedert 33.jaren burgemeester en secretaris van Kwadijk, Middelic cn Warder. Het collectieve contract in liet sleen- houwersbedrijf is ongewijzigd gecontinueerd lot 1 Maart 1927. Het bestuur der patroons organisatie heeft echter nog besprekingen toegestaan over twee punten, waaronder het treffen van een vacanlieregeling. „Dat is in elk geval iets lieel merkwaar digs," zei hij, terwijl zijn blik over het donkere fluweel gleed, „dat is buitenge woon merkwaardig. Ik vermoed, dat er tot gisteren een andere portière heeft gehan gen?" De redacteur knikte. „Waarom is die oude afgenomen?" „Zij was oud en zag er erg goedkoopjes uit Bovendien was zij bijna een halven meter te kort. Mr. Turner had er al meer malen over geklaagd en onlangs heeft hij een nieuwe gekocht die u hier ziet en een behanger besteld, die eindelijk van ochtend gekomen "is. Het tochtte ook erg door die balkondeur, zooals mr. Turner be weerde." „Is die portière vanochtend vóór of na de aanwezigheid van de werkvrouw opge hangen?" „Er na. De behanger was nog aan het werk, toen mr. Turner kwam." De detective wees met den vinger op de portière: „Hoe verklaart u overigens het brandgat, dat hier ingebrand is?" Sherston keek verbaasd naar de kleine, cirkelronde opening, waarvan dc randen geschroeid waren, en keek den vrager on beholpen aan. „Dat begrijp ik niet," zei hij. „Dit gat kan onmogelijk in de stof zijn geweest, toen de portière werd opgehangen. Mr Turner wat een van die menschen, die Alles zien en had zoo'n beschadigde stof nooit geaccep teerd." „ïk denk er precies zoo over. Zooals ik zei: Het 19 héél merkwaardig." Het gezicht van den redacteur kreeg eea steeds, meer bedrukte uitdrukking. ?Wordt vervolgd)'.

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 5