RADIO-PROGRAMMA KUNST EN LETTEREN. RECHTZAKEN. SCHAKEN. mJffl i 11 AS w den. Naar aanleiding van die controle ont vingen B. en W. een schrijven, waarin o.a. frtaat geschreven: „Bij de van oazentwcge gehouden controle op de kas en boeken van den Gemeenteontvanger op 13 November 1925 iü o.m. gebleken, dat achterstand be stond met betrekking tot de inning der be lastingen. Wij vertrouwen, dat u zult trach ten in dezen ongewensehten toestand, zoo spoedig-als zulks mogelijk is, verandering te brengen en dat u er voor zorg draagt, dat de Ontvanger zich houdt aan een stipte naleving van artikel 9 zijner instructie en bepalingen der betrokken invorderingsver. ordeningen. Voorts zal de Ontvanger zoo spoedig mogelijk de grootboeken en het verzamelpostenboek 1925 in orde moeten brengen terwijl hij verder de transacties met de Bank voor Nedcri. Gemeenten nog in een beheorlijk bock zal moeten aantee- kencn. Naar aanleiding van dit schrijven van Ged. Staten dezer provincie is van B. en W. een schrijven uitgegaan naar den Ge meente-ontvanger van den volgenden in houd Van Hoeren Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland ontving ons College een schrijven naar aanleiding van do van hunnentwege op 13 November j.l. gehouden controle op de kas en boeken van den Gemeente-ontvanger. Dit schrijven geelt ons College aanleiding nogmaals bij U met klem van redenen aan te dringen in don ongewensehten achterstand inzake de inning der belastingen, zoo spoedig moge- lijk verandering te brengen. Verder moet' U er voor zorg dragen, dat U zich houdt a&n een slipte naleving van artikel 9 Uwer in structie, alsmede aan de bepalingen der betrokken invorderingsplannen. Voorts zal U zoo spoedig mogelijk de grootboeken en het verzamelpostenboek 1925 in orde moe ten brengen, terwijl verder de transacties met de Bank voor Nederl. Gemeenten nog £n een behoorlijk boek zullen moeten wor den aangeteekend. Spreker "kan echter mededeelen, dat dit niet het eenige is geweest. De loop van de geschiedenis van de achterstallige belastin gen dateert van 1922 af, toen spreker als burgemeester in functie trad. Hij heeft deze geschiedenis uit de Raadsnolulen nagegaan en telkens bij een voorloopige vaststelling van de Gemeenterekening werd door de Commissie van Onderzoek gewezen op het groote bedrag van achterstand aan te innen belastingen. Bij de inzending van de Gemeentereke- ning over het jaar 1923 is aan Gedeputeerde Staten mededeeling gedaan over de achter stallige belastingbedragen en naar aanlei ding daarvan hebben Ged. Staten op 13 No vember 1925 een onderzoek laten instellen. Hoewel de Gemeente-ontvanger door ons er op is gewezen dat hij artikel 9 zijner in structie stipt had uit te voeren, heeft hij hieraan geen gevolg gegeven en in 1925 er niets aan gedaan. De ontvanger is wel met eenige kwitanties naar de belastingplichti gen toegegaan en ook de plaatselijke deur waarder heeft dat gedaan, maar aanslag biljetten zijn niet uitgereikt. Spreker heeft bij de laatste kasopname op 18 Februari jl. hem nogmaals op zijn instructie gewezen. Spreker deelt mede, dat B. en W. ten einde raad zijn en niet langer de verantwoorde lijkheid op zich willen nemen en zij daarom met een voorstel bij den Raad moeten ko men, hoe treurig het ook is. Zij weten geen andere manier om hieraan een einde te maken. Maar wanneer spreker nagaat hoe de Ontvanger met zijn zekerheidstelling ge spot heeft waardoor de Raad het vorige jaar hèt in handen heeft gehad hem te kunnen beschouwen als ontslag te hebben gevraagd, daar hij binnen den voorgeschreven termijn dè verhoogdo zekerheid niet had gesteld, heeft de Raad hem toen nog de gelegenheid gegeven die verhoogde zekerheid te stellen. Hij heeft er toen aan voldaan, hoewel pas op den laatsten dag. De Raad heeft toen den schijn niet op zich willen laden, dat het te doen was om van dien persoon af te zijn. De Voorzitter meent thans de zaak vol doende uiteengezet te hebben en hoe hard B. en W. het ook vinden, doen zij het voor stel aan den Raad den Gemeente-ontvanger met ingang van 1 Maart a.s. voor twee maanden te schorsen met inhouding van jaarwedde. De heer Rietdijk het woord verzoekende zegt, dat wij nu een lang en zwaar schuld register van den Gemeente-ontvanger aange hoord hebben. Spreker kan de houding van den Gemeenteontvanger niet verdedigen en laakte die, maar ook hebben wij gehoord, dat de kas en boeken steeds keurig in orde waren. Het is een zeer ernstige zaak en een harde maatregel. Spreker zou hem nog een maal de gelegenheid willen geven om zich te beleren. Laten wij een termijn bepalen eo voldoet hij dan binnen dien termijn er niet aan, dan kunnen wij hem nog schorsen of ontslaan. De Voorzitter zegt nogmaals, dat de Ont vanger in een geheime Raadsvergadering beterschap heeft beloofd en er voor zou zot- gen, dat waarschuwingen enz. zouden uit gaan, maar er is na dien tijd niets gebeurd. Er is een grens aan de gemoedelijkheid. Wanneer wij nu weer een termijn gaan stel len, dan gebeurt er misschien weer niets en staan wij voor hetzelfde geval. De be roerdste uren van al mijn werkzaamheden maak ik door bij gelegenheid van de kas opname ten kantore van den Gemeente-ont vanger. De houding tegenover het College en den verificateur is dan meer dan treurig en ook de heer Van Dam kan getuigen dat wij ons dikwijls goed moeten houden bij die kas opname. De heer Rietdijk kan natuurlijk een voor stel doen. Deze doet een voorstel om hem nogmaals in de gelegenheid te stellen de achterstallige belastinggelden binnen te krijgen en wel binnen drie maanden. De voorzitter vraagt of dit voorstel onder steund wordt. Alleen de heer Heenk onder steunt het, zoodat het niet in stemming kan worden gebracht. Daarna wordt het voorstel van B. en W. in stemming gebracht en met 5 tegen 2 stemmen wordt besloten den gemeente ontvanger met ingang van 1 Maart a.s. voor den tijd van twee maaiiden te; schor-» sen zonder behoud van jaarwedde. Tegen slemden de heeren Rietdijk en Ileenk. De voorzitter zegt, dat nu het besluit lot schorsing is genomen, in een lijdelijke waar neming voorzien moet worden. Hoewel B. en W. hiertoe bevoegd zijn, wil het College hierover den Raad kennen. Zij stellen voor den heer J. F. de Ren, oud-hoofd eener openbare school, wonende te Leiden, als tijdelijk ontvanger te benoemen en hem zekerheid te laten stellen tot een bedrag van f 2500. De Raad besluit hiertoe met algemeene stemmen. De Voorzitter deelt mede, dat thans aan do orde is de verpachting van de tollen en het gemeentelijk vischwater. Uit de gehouden openbare verpachting blijkt, dat door den heer H. Tijhuis, wo nende te Rijssen, het hoogst is ingeschreven voor den tol in het dorp en wel voor f 4060. Het College verzoekt machtiging aan den Raad om den tol aan don heer Tijhuis te verpachten, daar volgens bekomen inlich tingen hij goed voor dat bedrag is en de borgen ook aan de gestelde eischen voldoen. Wat de tol aan den Bilderdam betreft, hiervoor zijn twee inschrijvers. Een dezer heeft zich echter teruggetrokken, daar vol gens ons college de borgen niet goed waren en hij geen andere borgen kan krijgen. B. en W. verzoeken thans machtiging van den deri tol te gunnen aan Th. Bartels. Wat betreft de vischverpachting verzoe ken zij machtiging aan den Raad om die te gunnen aan den hoogsten inschrijver B. Kraan voor f801.11. De Raad verleent zonder hoofd, stemming de gevraagde mach tigingen. Aan de orde komt verbouwing van het Raadhuis. Uit de overgelegde teekening blijkt-, dat de verbouwing moet plaats heb ben om aldaar de motorbrandspuit te plaat sen, die thans in een vochtig gebouwtje ondergebracht is. De roodige gelden voor de verbouwing zijn op dc Geracentebegroo- tiug, dienst 1926 uitgetrokken. De Raad kan zich met de plannen volkomen vereenigen. Zijn ingekomen twee aanvragen om voor schot op do Gemeentelijke vergoeding over eenkomstig artikel JOl der Lager Onder wijswet ten behoeve van de bijzondere scho len, voor 't dienstjaar 1926, Besloten wordt aan het bestuur van de R.-K. school f 2000 voorschot te verstrekken en wel in termij nen, elk .groot f 500, de eerste termijn direct te betalen en vervolgens op 1 April, 1 Juli en 1 September. Aan de Veréeniging tot oprichting en instandhouding van vrije scholen met den Bijbel alhier f 500, even eens te betalen op dezelfde wijze en wel f 125 per kwartaal. De Raad kan zich hier mede volkomen vereenigen. Ook is van het R-K. Schoolbestuur een aanvrage ingekomen om een afrekening krachtens artikel 102 der Lagex Onderwijs wet. Hieraan kan niet voldaan worden om dat de betrokken Gemeenterekeningen nog niet door Ged. Staten zijn goedgekeurd. Vastgesteld wordt een comptabel besluit model D, betreffende wijziging van de Ge- meentobegrooting, dienst 1925 tot een totaal bedrag van f 1091.23. De Voorzitter deelt mede, dat de Gemccntebeg-rooting, dienst 1926 van Ged. Staten is teruggezonden met een nota van opmerkingen. De meeste op merkingen zijn echter van administratieven aard. Twee posten zullen echter verhoogd moeten worden met een totaal bedrag van f 350 en twee posten met een totaal bedrag van f 189.57% verminderd moeten worden. Na voorlezing daarvan besluit de Raad hier toe zonder hoofd, stemming. Aangezien niets meer aan de orde is gaat de Voorzitter tot de gebruikelijke rond vraag over. Dc heer Visser het woord verzoekende, vraagt of al de rekeningen al zijn betaald voor de Burgerwacht. De Voorzitter verstrekt hierover eenige inlichtingen. Niemand meer het woord verlangende sluit de Voorzitter daarop de vergadering. Ondewetering. Vrijdagavond hield de R.-K. Par. Kiesvereeniging alhier haar jaar vergadering in hotel Van den Bosch. De opkomst der leden was zeer matig. De voorzitter, de heer G. H. Rotteveel opent de vergadering met den Christelijkcn groet en heet allen welkom, in het bijzonder den heer J. J. H. Raken, pastoor der Parochie, mr. Bomans en de besturen van dc andere Parochiale Kiesvereenigingen in Alkemade. Begonnen wordt met de afhandeling der agenda. Bij afwezigheid van den secretaris leest de tweede secretaris de heer P. H. van den Bosch, de notulen der vorige ver gadering welke onveranderd worden vast gesteld. Daarna wordt het jaarverslag van de Centrale Kiesvereeniging voorgelezen, waarna de penningmeester de heer Jos. .Penning de Vries zijn verslag uitbrengt. De rekening sloot met een batig saldo van ongeveer f 3-1. De aftredende bestuursleden de heeren Jos. Penning de Vries en P. H. van den Bosch worden bij acclamatie her kozen. Beide heeren nemen hun herbenoe ming aan. Hierna sprak mr. Eomans, lid der Tweede Kamer, over de crisis. De houding der R.-K. fractie besprekende zegt hij met groote voldoening te kunnen constat-eeren, dat z.i. tot heden nog geen enkele fout in verband met de crisis is gemaakt. Zulks stemt tot groote dankbaarheid. Door ande ren zijn in verband met deze crisis zeker ernstige fouten gemaakt; het is evenwel niet aan ons menschen om degenen, dre deze fouten maakten te veroordeelen. Over het samengaan met- de Soc.-Demo craten zegt spreker, dat bij de Kath. frac tie het beginsel voor alles gaat. Liever zegt spreker ziet hij onze partij gedurende tal rijke jaren machteloos in de politiek, dan op het oogenblik de groote massa dichter te brengen bij de soc.-democraten. Lijkt onze partij naar buiten verzwakt, naar binnen is zij zeer zeker versterkt. Het aan bod der Soc.-Dem. besprekende vergelijkt spreker dit aanbod met het aanbod van Satan aan Christus, zooals ons dit verhaald wordt in het Evangelie van den vorigen Zondag. Ons antwoord mag echter geen ander zijn, dan dat van OhrietusGaat weg van mij Satan". (Applaus). Velen in den lande hechten geen waarde aan het weige rend antwoord, dat de fractie aan de Soc.- Dem. heeft gegeven, maar dezulken vergis sen zich sterk zegt spreker. Op 11 November kregen de Katholieken een klap in het gelaat, maar zulks daarge laten, men heeft de nationale zaak ver trapt. Nu komen dc rosen en rooden tot ons en zeggen: „Wij geven u het Gezant schap, Missie-vrijheid en over andere za ken, die gij verlangt valt nog te praten." Wat is het antwoord der fractie op 1 Deo. 19251" De Christelijke Coalitie achten wij de juiste regeeringsvorm. Deze weigering aan Marchant, met wien samengaan gelijk staat met samengaan met de Soc.-Dem., wier diepere beginselen lijnrecht in strijd zijn met de onze, was duidelijk geformu leerd. De politicus heeft te zorgen voor het algeheel belang der burgerij. Het gaat hier voor of tegen God. De Coalitie gaat boven alles. Tenslotte schetste 'spreker nader do gTOote verschillen in de diepere levensbe ginselen bij de Soc.-Dem. en de Katholie ken, waarna de heer Rotteveel hem een woord van dank bracht,? Hierna sluiting! Waddinxveen. Het bouwen van een dubbel woonhuis voor rekening van de heeren Hoogerdijk en Beekenkamp alhier is ondershands opgedragen aan den aanne-. mer P. Rehorst alhier. Tot hopman van de Waddingsveen-4 sche burgerwacht is benoemd de heer K. van der Torre, alhier. De heer Oskam alhier had het ongeluk terwijl hij over het Jaagpad reed, in de Gouwe té vallen. Hij kwam zoodanig op de bazaltglooiing terecht, dat zijn hoofd ern stig werd verwond en hij naar zijn woning moest worden vervoerd. VOOR DINSDAG 2 MAART. Hilversum, 1050 M. 12 u. en 7.30: Po- litieber. 6.307.30: Engelsche les door mr. Fred. Fry, leeraar a. d. A.B.C. School te Amsterdam. 8.10: R.K. Radio-Omroep spreker prof. W. van Albach, sinds 1913 leeraar aan het Seminarie te Culemborg. Onderwerp: Een korte beschouwing over het streven en het werk van den Franschen Katholieken tooneelschrijver Henri Ghéon, toegelicht met een voordracht van het eer ste bedrijf van zijn mirakelspel ,,De Heilige tegen wil en dank." Personen: Gilles, de jonge Patriciër te Athene, zoon van Theo- door en Phllagia. Caspar, een arme jongen, vriend van Gilles. Een lamme bedelaar. Theodoor, vacler van Gilles. Een vader en zijn kind, dat gebeten is door een slang. Eeu bezetene. Volk van Athene. Zang: mevr. H. GalaWaterreus, sopraan, mej. Boomgaard, piano. De heer Ed. Koopruans. bariton. Daventry, 1600 M. 10.50: Tijdsein, weerber. 11.20—1.20: Concert door het radiokwartet en solisten (Contra-alt, tenor en viool). 1.202.20: Tijdsein, hinchmu- ziek. 5.35: Lezing: Elementary music. '1.20: Tijdsein, causerie: Concentration in the child. 4.357.20: Muziek van de Ideal Home Exhibition, Radiokwartet cn sopraan. 5.35: Kinderuurtje. 6.20: Dansmuziek. 7.20: Tijdsein Big Ben, weerber., nieuws. 7.45: Pianopreludes van Bach. 8 u.Franschë lezing. 8.20: CauserieFrom my window. 8.25: Ve militaire..band. 8.50: Pianoduetten voor. 2 piano's. M. Craufurd, sopraan. 9 u. ,,Just a taste"-revue. 9.35: Muziek van de militaire band. 9.50: Concert. -D. Jones, tenor en N. Walker, contra-alt. S. Robertson, bas. 10.20: Tijdsein, weer bericht, nieuws. Lezing: Filling up the oc tave. 10.50—12.20: Dansmuziek van hotel Cecil. Parijs Radio-Paris", 1750 M. 12.50: Concert Lucien Paris (piano, viool, cello).- 2.05: Nieuws. 5.05 Solistenconcert. 8.5010.20Orkestconcert. Königswüsterhausen, 1300 M. 7.50 9.20: Bonte avond. Het Dietrich-kwartet. M. Kuttner, tenor. Dr. E. Fortner, decla matie. Daarna nieuws. 9.5011.20: Dans muziek door de danskapel. Brussel, 262 M. 5.20: Orkest-concert 8.20: Orkestconcert. 8.50: Lezing: Les trésors d'art de Bruxelles (Bruxelles monumental). 9.05: Hervatting v. h. concert. 9.30: Dansmuziek. 10.20: Nieuws. Münster, "410 M. 12.35—1.50: Orkest concert. 3.35—4.05: Balladen en liederen van Bernh. v. Eye. 4.10: Orkestconcert., werken van Schubert. 5.35: Voorlezing: 6.40: Lezing: Staat und Sozialpolitik. 7.20: Spaansche les. 8.0ö: „Der Junge Mozart"-comedie. Beilage. Dr. H. P. Berlage is ter gelegenheid van zijn 70sten verjaardag door den Senaat van het Eidgenossische Polytechnicum te Zurich benoemd tot doctor honorus caust in de Technische Wetenschappen. Berlage heelt in Zurich gestudeerd en heelt daar het architectendiploma verwor ven. („Ing") „D. E. D. I. L" Donderdag a.s. zal de tooneelvereeniging D.E.D.I.L., die verleden jaar Februari zoo'n succes had met „Het Huwelijk van een Oranje Prinses", in den Leidschcn Schouwburg weer voor het Leidsehe publiek spelen. Dan wordt opgevoerd „Experi ment". WEEKBLADEN. „DE VRIJDAGAVOND'' schrijft over: edele trots en lichtende voorbeelden, de geschiedenis der „Bioer", Palestina-impres- aios, Purim in da Joodsche geschiedenis en litteratuur, een oud-Poerimlied, Hamaus te leurstelling1, enz. „DB WERELDPOST' bevat o.m. kieltjes van prof. Kamerlingh Onnes, den Europee- scheu biljart-kampioen Moons, reproducties van werken van deo kunstschilder Herman Heyenbrock, den beroemden Russischen com ponist Igor Strawinski, Louis Saalborn e.a. In „WEEK-END" vinden wij een aantal foto's van do caruavalsfeestviering, ecu avendmode voor de heeren, een sportkick van het Rottardamsche „Sparta", een auto rubriek, enz. „DE WERELDKRONIEK" geelt allereerst eenige sportkiekjes van den grooten wedstrjjd LenglenWills, voorts fraaie foto's uit het dierenrijk, n.l. olifanteo in vrijheid en in gevangenschap en neushoornvogels; de Él- veren bruiloft op Het Loo, interieur-opna men van het physisch laboratorium te Leiden, Ni2za, de Koningin van de Rivièra, enz. In „HET LEVEN." treffen wij beschou wingen aan over de strafgevangenissen in binnen- en buitenland, het toericht op eet- en drinkwaren, de Co-opera-tie te Par ij?, de Bloem van Nederland, dr. II. P. Berlage 70 jaar, het tenms-evene-ment Lenglen—.Wille, enz. De „HAAGSCHE POST" bevat artikelen over: do schulden aan Amerika; prof. Ka merlingh Onnes 'f; een nieuwe wetenschap; de Engelsche banken; en de biljartwedstrij den om het Europeesche kampioenschap. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Er werden voor het Kantongerecht heden 21 zaken behandeld, waarvan 20 bestemd voor openbare behandeling en één kin derzaak. P. L., chauffeur te Oegsfgeest, was gedag vaard, terzake dat hij op den Hooge Rijn dijk, te Leiden, met een auto te snel heeft gereden, althans sneller dan 15 K.M. Beklaagde ontkende de overtreding niet, doch zeidè, dat niemand het heeft geconsta teerd. Getuige Voels, monteur tè Oegstgeest, die toen ook in de auto had gezeten, verklaaTde dat een telefoonpaal (een bovenleiding-mast) was stuk gereden.. Hoe snel is gereden, weet hij echter niet. Uit het. proces-verbaal van den agent van politie bleek echter, dat hij den betrokken agent hadverklaard', dat er met een snelheid van minstens 25 K.M. was gereden. Nadat een ooggetuige, G. Neuloboom, was gehoord, eischte do Ajnblenaar f 10 of 5 d. F. Sm., chauffeur te Leiden, had, met een auto op de Öudevest rijdende, geen signaal gegeven aan een gevaarlijken hoek. Nadat een ooggetuige, mej, L. Mol ?eb. Ravensbergen, was gehoord, eischte de Ambtenaar f subs. 5 dagen. J. v. d. B., aannemer te Leiden, had de vorige maal terecht gestaan wegens overtre ding der Arbeidswet. Hij zou in dienst heb ben gehad zekeren Van der Linden, stuca- door, en niet voor dezen zegels hebben ge plakt. Beklaagde beriep er zich toen echter op dat hij het werk uitvoerde op last van zijn broer, stucadoor te Rotterdam. De «zaak was toen uitgesteld om den broer te hooren. Deze thans gehoord verklaart dat dit niet juist was, zijn broer was de verantwoorde lijke man, wat ook de heeT Goslinga. voor zitter van den Raad van Arbeid alhier con stateerde. De Ambtenaar eischte nu vijf geldboeten van. fl subs. 1 dag voor elke boete. S. M. S., een jongeman te Leiden, zou een agent hebben uitgescholden doch ontkende dit de vorige week. De agent van politie Boon bevestigde nu zijn proces-verbaal on der eede, waarna de Ambtenaar f 2 subs. 2 dagen eischte. J. v. d. L., te Zoe t er woud e, moest terecht staan wegens het op zijn erf bevinden van 4 ontijdig geboren kalveren, die van de huid ontdaan waren. Beklaagde zeide dat zijn zoontje, die kal veren uit het water had opgehaald, waar de veehouders deze dieren, na gevild te hebben, inwerpen. De hulpkeurmeester F. den Hertog, uit Zoeterwoude had de aanwezigheid der cada vers op het erf geconstateerd. Een was er zelfs verborgen onder een vat. Eisch f 25 subs. 10 dagen. Beklaagde wilde dat men zijn 1-t-jarigen zoon nog zou hooren maar de Kantonrechter meende dat hij daar niets aan had. J. P. W. Sch., een jongmensch te Warmond moest terecht staan wegens het baldadig af trekken van een reclamebord en het daar mee werpen op de openbare straat, waardoor groote ongelukken hadden kunnen gebeuren. De veldwachter A. Koot had het feit ge constateerd dat bevestigd werd door een an der jongmensch uil Warmond J. de Veyser, waarna de Ambtenaar f 10 subs. 5 dagen eischic. J. V., opkoopcr te Leiden, moest terecht staan wegens het niet in het daarvoor regis ter plaatsen van een opgekocht dekkleed, dat later bleek gestolen te zijn. Beklaagde was niet verschenen, doch blijkens een verklaring van den rechercheur van Politie Uitendaal, was het feit inder daad gebeurd, wat nader bevestigd werd door de getuigen Owel en Klaveren, die het achtereenvolgens hadden gekocht. Eisch f 10 subs. 5 dagen. F. II. A. D., directeur van de Leidsehe Kaloenniaalschappij alhier was gedagvaard ter zake, dat hij een zevental werklieden een half uur langer had "doen werken dan de Arbeidswet toelaat. Bekl. zeide, dat er werk moest ingehaald worden. De Ambtenaar, het ten laste gelegde be wezen achtende, bield daar geen rekening mede, en eischte zeven geldboeten van f 10 subs. 2 dagen voor elke boete. Bekl. maakte daarop nog eenige aan merkingen. In de eerste plaats vroeg hij door wien hij was aangebracht, waarop de Kantonrechter antwoordde, dat dit meestal geschiedde met anonieme briefjes. Verder merkte hij op, dat dit overwerk geschiedde in het belang der werklieden zelf. (Gelach op de tribune). In de Kerstweek en met Nieuwjaar krijgen de arbeiders een voor schot: de mannen van f 8 en de vrouwen van f 5- Dit geld kunnen zij met eenige dage halfuur langer [e werken weer ovi dienen. Eindelijk merkte hij nog op, dat nog een oude clacm van September Waarom werd die niet het eerst b deld? In zaken worden dc oudste c het eer.st ingelost. A. Sell. Az., Ie Katwijk, een 1 jongmensch, had met een dubbelloops laden geweer in jagende houding op land geloopen. Hij wilde spreeuwen ten, zeide hij. De Kantonrechter dach het hem meer om een konijntje te was en vroeg of het geweer nog goed Een oud ding, zeide beklaagde. Nu, 2 Kantonrechter, dan zal je er wel geen op stellen het terug te ontvangen. Eiseh f 6 subs. 6 dagen. J. L., vrouw V. 29 jaar, had bij met een rijwiel gereden zonder licht het slippen was hel electrisch licht gaan. Eiseh f 1.50 subs. 1 dag. Toen de Kantonrechter hoorde, d; vrouwtje nog nooit veroordeeld is ge liet hij haar met twee kwartjes uitga J. R., schipper te Katwijk, had gee hoorlijk. huisnummer op den deurpost woning gehad, waarvoor van hem f3 3 dagen werd gevraagd. Goede opl. probleem Wood van de-a v. d. Linden. Goede oplossingen pro F. K. van de hoeren v. d, Linden, Scl en Tjalsma. De oplossing van hel probleem van is 1 Kb7. Er kan volgen Kd6, 2 Te, 3 dc5:± of cö 2 Ko7, cd4:, 3 Te5±. Ecu voudig probleempje. De oplossing van het probleem F 1 Dgö. Aardig is hier hel wranderde schaak: Df3;t, 2 PI3:± (vóór de sleu kon Df3T, Df3:±). Hierbij nog een eenvoudige driezei P. FEENSTBA KUIPER. Op de Hoogle 1913. WW} ■X'-Z 'ffl'/W i 'nm H a '4 - "'m AM ■■W'. Hfci Wit begint cn geelt mat in drie ze Wil: Kdl, Dg7, Tc3. Ld8 en h3 pi b3 en c2. Zwart: Kdl, Lbf, Pol, pi b5, d2, d6 De wedstrijd in Rusland brengt va andore partijen met Russen in de ge< De volgende partij is te Sehevenini 1923 gespeeld. Mr. dr. W. Fick Sn. Bor 1. e4 e5 2. PI3 Pcfi 3. Lb5 a6 4. La4 Pf6 5. De2 dO Een kalme variant van de Span Vaak speelt men 00, enz. 6. c3 Le7 7. 0—0 0—0 8. d4 ed4: Beter is eerst b5 te spelen. 9. cdt: b5 10. Le2l Lg4 11. Tidl' Tfe3 12. Lg5 Pfd7 .Wit speelde beter Lf4 o( Pc3. 13. Le7: De7: 14. Pc3 Pb6 15. h5 Ld7 - 16. a3 b4 17. eb 4: Pb-i: 18. Lb3 aö 19. Dd2 h6 20. Td4 Teb8 21. c5 d5 22. Pa4 La4: 23. La4: Pc4 23. Dc3 Ta7 25. Pd2 Pd2: Die lastpost verdwijnt. 26. Dd2: c5? 27. dcó: Dc5: 28. e61 - fe6: 29. Te6: T17 30. Le8! Te7 31. Tel Del :f 32. bel: Te6: 33. Lf7+! KI7: Dit had zwart overzien. 34. Dc7f Te7 35. Db8: Telt 36. Kh2 Te2 37. Dc7f KgS 38. Da5: Tb2: 39. Dc5 Kh8 40. Dd4! Tbl 41. h4 Tb3 42. g4 Kh7 43. D14 Kg8 44. gó hg5: 45. hg5: Pd3 46. Df5 Tb2 47. Dd5:t Kh8 48. Dd8t opgegea P. FEENSTRA KUIf Den heer v. d L. Uw probleem correct, naar ik meen. Ik zat t' binn plaatsen. Voor probl. Kipping zie1 week. Heydon zal ik dan maar noteeren. H3-

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 10