HET BRANDGAT. Mo. 20234. LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 27 Februari Derde Blad. Anno 1926. (p Buiten!. Weekoverzicht DOETÜW SCHOENEN GOED» UIT DE PERS. FEUILLETON. voor dc mogelijkheid, dat'het tijdstip der „uiterste noodzaak"' zal aanbreken vous, mijnheer Van Wijnbergen! hoop ten op rar. Limburgs fiasco. Om wel zécr verschillende redenen. Zij kunnen thans zich vereonigen in vreugde. Heb voorstel der sociaal-democraten tot Kamerontbinding krijgt na dezen uitslag oen cenigszins anderen aard. Het belem mert niet langer de pogingen van den der den formateur, die sinds 11 Nov. optrad. Maar dat liet voorstel daardoor ook maar één stem meer zal krijgen, is toch zeer du bieus. Het verzet daartegen in de politieke pers gerezen bewijst dat, zoo het iets be wijst. Men kan moeilijk een soort referen dum gaan houden over 't gezantschap bij den Paus. En dat ware een verkiezing on der deze omstandigheden. Dat thans de samenwerking mei S.D.AP. en Vrijz.-Democraten voor dc R.-K. Staats partij ook maar iets aaunemelijkcr is dan tcfen mr. Merchant die tevergeefs poogde te bewerken is niet aan te nemen. Integen deel, dc houding sedert dien door de de mocraten van links ten aanzien van oit fameusc gezantschap aangenomen heeft do noiging van mgr. Nolens en de zijnen met lien in zee te gaan eer verminderd dan vermeerderd. En dus 1 Wij willen dc slotsom niet trekken, dat nu het kabinet Colijn moet worden vast geketend aan dc rots der rcgccringsverant- wcordelijkheid, al verheugen zich sommige politieke vogels reeds op hot genot, dat do weerloozo Prometheus hun 6c-henkcn zou. Voor do mogelijkheid de crisis van het parlementarisme t-cn onzent te overwinnen, lijkt ons dat zeer gevaarlijk. De thans acute ziekte zou in veel erger vorm chronisch worden dan ze dat voor 11 November was. Aan de cenige, naar onze mcening waar lijk mogelijke oplossing der crisis, willen do partijen nieb. Liever laten ze de baan vrij voor anti- conetitutioncelc stroomingen, in do hoop „that something will turn up" dat ons zal rv ij waren voor de gevaren, die daaruit zou den kunnen voortvloeien en die zij niet hel pen keeren. Uit de „Msbde" (R.-K.).: Over liet resultaat zal, dit behoeven we niet te zeggen, groole vreugde zijn in den vrijzinnig-democratischen bond, die het werk van zijn medelid niet alleen ongaarne zag. maar hel openlijk afkeurde en tegen werkte. Intusschen is dc crisis 108 dagen oud en de ölukken liggen er nog juist zoo als op 11 November. Waarom is mr. Limburg, die met zooveel optimisme zijn opdracht aanvaardde, niet geslaagd en wat moet er nu gebeuren? Dat zijn de tweo vragen, die op antwoord wachten. Het is te hopen, dat mr. Limburg in dezen niet liet voorbeeld volgt van zijn voorganger en naar het buitenland verdwijnt, zonder iets omtrent zijn arbeid openbaar te maken. Zoolang hij dat nog niet gedaan heeft kun nen we slechts gissen, waarop de formatie gestrand is. Bij de vorming van zijn extra-parlemen tair kabinet heeft de formateur op het door hem samengestelde program zoowat alle partijen willen vereenigen. Maar men kan nu eenmaal niet bij elkander brengen wat niet bij elkander hoort, ook niet in een cxira-parlemenlair kabinet. Het extra-parlementaire kabinet had rechts of links getint moeten zijn, of uit sluitend moeten zijn samengesteld uit man nen slaande buiten de partijen. Dat hij deze fout gemaakt heeft en naar onze meening daardoor niet geslaagd is, betreuren we ten zeerste. Wij zouden een kabinet-Limburg met vreugde hebben be groet en met ons de overgroole meerderheid der R.-K. partij. Hiermede zijn we vanzelf gekomen aan de beantwoording der vraag, wat er nu moet gebeuren. Over een opdracht aan mr Dresselhuys, die zich aanbood om in veertien dagen tijds een nationaal kabinet te vormen, kan wel niemand ernstig denken. Dit zou tijd ver morsen zijn, daar or geen schijn van kans beslaat voor zijn slagen. Had mr. Limburg de sympathie van allen, zijn zich presen- tèerende opvolger geniet deze zeker niet en aan zijn leiding zullen niet veel ernstige mannen zich toevertrouwen. Uiterste noodzaak is nog lang niet aan wezig. Eerst als dat het geval was, zou dc leider van onze partij aan de beurt komen voor de vorming van een parlementair ka binet; maar daaraan behoeven we niet tc denken. Toen mr. Limburg de opdracht kreeg, hebben we geschreven, dat we niets haddon tegen zijn persoon, maar dat zijn aanwij zing gemengde gevoelens bij ons wekle. Vóór de vorming van een extra-parlemen tair kabinet zagen we bij do tegenwoordige samenstelling van de Kamer liever een rechtsch man als premier aangewezen. Op dit standpunt staan we nog. We zijn over tuigd, dat er in de R. K. of de A. R. partij wel iemand tc vindon is, met voldoende go- zag en politieke ervaring om een extra parlementair kabinet saam tc stellen. Het behoort niet lot onze taak, hiervoor namen te n cv men; maar zulke mannen ziin er, al is hun aantal niet groot. De twist over de Yclken- hondsraad-zetels Fransche moeilijkheden Russisch geldgebrek Benijdbaar Amerika. De kwestie van de Vplkenbondsraadzeiels overhoerscht nog altijd ai het andere. En hot is zoo jammer, dat een bevredigende, oplossing niet tc zien is. Zal deze te vinden zijn, is zelfs dc groo.tc vraag Dc landen, die een permanente raadszelel voor zich opeischcn, puiten zich uit in het zooken van allerlei motieven om dien zetel-honger te verklaren en aannemelijk te maken. Maar wal zij ook prakliseèren, men voelt uit alles, wat te berde wordt gebracht slechts duidelijk, dat hot allemaal is pour- acquit dc conscience. Afdoende blijft, dat het wel toevallig is. dat al die cischen loskomen,-nu Duitschland zoo'n zclel zal krijgen, dat daarvan tevoren nooit, of althans zeer wei nig is gemerkt. Iloe men het draait of koert, het gaat alleen om macht-evenwicht en al les, wat daaraan vastzit en Frankrijk is de gene, die alle eischen steunt de tout son cocur. Vreemd is ongetwijfeld, dal, terwijl in Engeland de publieke opinie geen twijfel laat over haar gezindheid en de dominions eveneens van elke uitbreiding van den Vol- kenbondsraad niets, totaal niets moeten hebben, de Engelsche regeering, onder lei ding van Chamberlain, eerder er naar over schijnt le Jiollen om Frankrijk tenminste cenigszins tegemoet te komen, zij het ook, dat de Fransche lievelinge, d. i. Polen, ge dupeerd wordt. De tijd van bijeenkomst te Genève nadert reeds met rassche schreden. Zal de Volken bond oen moeilijke crisis tc doorslaan krij gen? Vrees is niet geheel misplaatst, helaas. Zooals reeds in vorige overzichten opge merkt, kan de raad alleen met algemeene stemmen besluiten nemen; kan dus een on verzettelijke de heelc boel in 't honderd doen loopen. Zweden schijnt vast van plan, nooit, in geen geval, voor uitbreiding van den raad te zullen stemmen. Maar wat doet Frankrijk, Spanje, etcOm voorts vooral ook Duitschland niet te vergeten. De regee- ringspers spreekt beslist uit, dat Duitsch land uitbreiding van het aantal zetels niet zal dulden en zich liever heelcmaal zal terugtrekken. Een meerderheid in den Rijks dag zou daarvoor o.i. ook wel te vinden zijn. Misschien kan liet nut afwerpen, dat Chamberlain, Briand en Stresemann waar schijnlijk een dag eerder naar Genève zul len komen, om Onderling overleg le plegen. Nog één week scheidt ons van wat een der belangrijkste zittingen van den Volken bond belooft te zullen worden. Of ten goede, of ten kwade! Ilopen we het eerste In die ééne week kan echter nog zooveel gebeuren. Misschien zelfs nog wel een ka binetscrisis in Frankrijk. Want dc Kamer blijft vrij koel slaan tegenover de rege ringspoging. om via den Senaat alle voor gestelde belasting-wetten, die samen vijf milliard moeien opbrengen, binnen te halen. Dat de Senaat al deze voorstellen zal aan nemen en zelfs met bekwamen spoed, och, dat lijdt weinig twijfel meer. De Senaat blijkt hoogcre begrippen van landsbelang te hebben dan de Kamer cn treuzelt niet op allerlei wijze. Die heele bezending goedge keurde voorsiellen moet dan terug naar de Kamer. Do socialisten nemen een absoluut afwij zende houding aan, zoodat. trots allo kunst en vliegwerk om liet anders le doen schij nen, het cartel uit elkaar ligt. Zal een deel der oppositie Briand in dezo wetenschap willen redden? Het zal moeten blijken. In ieder geval laveert en schommelt de huidige Fransche rcgecring om er mal bij tc worden. Van kracht is geen sprake. Het is koren op den molen der fascisten, die in Frankrijk geen quanlilé negügcable meer schijnen le zijn, want reeds worden maat regelen voorbereid uit arbeiderskringen, om een fascistische staatsgreep tegen lo gaan. zoo het daartoe komen mocht. Aan zware offers zal de Fransche belas tingbetaler zich echter in geen geval kun nen onttrekken. Hoe eerder door den zun-n appel wordt heengebelen, des le verstandi ger. Want van de zoo juist weer begonnen besprekingen met sovjet-Rusland over er kenning der oude scholden elc. behoeft men zich in Frankrijk geen gouden bergen voor le stellen. Vooreerst belaalt Rusland niets; hoogstens gaat het over lot oen g&lecllelijke erkenning der schulden, mits door nieuwe leeningen meer wordt gegeven dan op dio manier betaald worden moet. Sovjet-Rusland heeft geld, veel geld noodig. Opbouw zonder kapitaal in den meest vollodigcn omvang van dit woord is nu eenmaal een onmoge lijkheid. Wat zou Frankrijk daarom gebaat zijn voor het oogenblik, zoo de. Fransch- Rüssische conferentie al eens onverwachts toch lol cenig resultaat, hoe bescheiden ook, zou voeren? Milllardon blijven weggegooid in allerlei vorm op het "altaar van god Mars: De Wes- tcrsche wereld weel, dat liet Oosten hunk i t naar verdere zclf-vernieliging door liet oudo Europa, never mind, vooruit met dc bewa pening, met het versmijten van kostbaar materiaal. Natuurrampen hebben Japan vooreerst te zwak gemaakt, China is to onderling ver-, deeld, zeker, maar in de kleinere volken in 't Oosten groeit al feller de zucht naar baas zijn in eigen huis. Metterdaad, niet in naam en naar Afrika, zolfs naar dc Engelscho dominions in Australië en Amerika is dat overgeslagen Europa schijnt ziende blind en lioorcn-let doof! Tot zelfs de wetenschap blijft dienst baar aan do Mars-cultuur. Welk een contrast vormt financieel Ame rika. dat binnen korten tijd door nadere regelingen zijn rijkdom nog wel zal zien toenemen. Belastingverlaging van bijkans vier honderd millioen dollar'; geen werk loosheid van cenige beteekenis; uitbreiding van macht op allerlei terrein. Gestadige grooi en bloei. Waardoor men in Europa nog wel eens hoopt op het cadeau krijgen der schulden. Wc vreezen evenwel, dat zij, die daarop hopen, zich leelijk zullen vergissen. Bij een andere mentaliteit in Europa zou Amerika misschien zich wel genéreuser hebben ge toond. doch nu Dc goedkeuring van do jongste schuldregeling met Italië, dat Zoo schappelijk behandeld is, is zelfs verre van safe geworden, dank zij Mussolini's groolcn mond en imperialistische neigingen, gelijk die telkens tot-uiting komen. Benijdbaar Amerika RECLAME. 9775 Limburg's poging mislukt. Het „Vad." (V. B.) schrijtt o.m.: Wij hadden dit gevreesd; het duurde to feïig. Natuurlijk is het thans, nu de noodige gegsvens daarvoor ontbreken, niet doenlijk eemge diagnose te stellen, dio zekerheid kan geven omtrent de oorzaken van Lim burg's falen, al moet het ons-dan toch van het hart, dat, als de Rechterzijde in de Kamer even enthousiast geweast was voor Limburg's slagen als de Rechtsche pers, het ministerie-Limburg reeds lang ware geformeerd. Daarom achten wij het nood zakelijk, dat zoo spoed.g mogelqk en uiterlijk vóór Dinsdag er een roededeeiing van den Hr .Limburg komt over de richting, waarin hg gezocht heeft, en door welke invloeden tij niet is geslaagd. Uiterlijk vóór Dinsdag, omdat, wil de door de S.D.A.P. bijeengeroe pen Kamervergadering nog eenige beteeke nis hebben, zij dit kan krjjgeti door een debat over de schuldvraag van een zoo on gekend lang stopzetten van de parlenmentah-o machine. Het Nederlandsche volk moet maar eens weten, hoe het mogelijk is geworden, dat, waar noch Marchant, noch De Visser in de formatie slagen konden, ook Limburg schipbreuk leed, terwyl er toch dit verschil bestond, dat noch Marchant, noch De Visser een pers hadden, .die veel hoop gaven op hun slagen, terwijl er een groot koor was, dat om zoo te zeggen unisono zong: Moge Limburg voorspoediger zijn; de H.H. Van [Wijnbergen en Marchant waren de eenigen, die daarin niet moe zongen. Het mysterie woel nu cpgelost worden, hoe of, niettegen staande zooveel uitgesproken hoop dat.Lim bing slagen zou, het toch op mislukking uitliep. De ondergrondscheinvloeden, die hier blijkbaar aan het werk geweest zijn, mootoD uit het donker in het volle licht worden gesleurd. De vraag rqst thans: Wat nu? Afgezien van andere omstandigheden zou den wij ieder willen afraden zijn moeite te verspillen aan de samenstelling van een extra-parlementair Kabinet. Nu Limburg, da daarvoor zoo bij uitstek geschikte man, die iook bij do Rechterzijde in gunstiger positie stord dau eenig ander, niet geslaagd is, moet dat voor ieder ander op mislukking uitloop en, en zou dit den duur van de crisis wiel' onncodig verlengen. Wij staan dus nu voor Kamerontbinding of voor terugkeer van da Rechterzijde, geheel oi gedeeltelijk gere presenteerd achter de Regeeringstafel. Dat de Katholieken toch thans de „uiterste nood zaak" gekomen zouden achten, is na het antwoord van Nolenis aan Marchant, en na de uitingen van Katholieke Kamerleden en persorganen moeilijk aan te nemen. Voor Kamerontbinding voelen wq niets. Zelfs ir het ondenkbare geval, dat de Rechtorzxjde daardoor in de minderheid zou kernen, maar daarvoor zijn bijna 200.000 stemmen noodig, veranderd de situatie niet ?.w> veel, omdat -er van een vereenigdo Linkerzijde, die de. regeering zou kunnen •overnemen, geen sprake meer is. De Rech terzijde, die nu zelve, door haar tweedracht pp 11 Nov. de parlementaire vaas stuk heeft geworpen, moet thans maar eens laten zien, dat zq ook weer heel kan maken. Wat wil zeggen, op welke manier laten wij aan haar over, het parlementarisme moet •.edrfen. Zoo kan de zaak niet blijven, al bekommert zich dan ook niemand van ons volk, dat niet aan politiek doet, nog om do crisis. De „N. R. Ct." (V.-B.) schrijft: Thans heeft dus ook mr. Limburg zijn pogingen, om een nieuw kabinet te vor men, moeien slaken. Naar de oorzaken van de mislukking kan men slechts gissen. De vraag, wat er nu moet gebeuren, is buitengemeen moeilijk, en een opheldering zou er mogelijk ecnig licht over kunnen verschaffen Verwacht wordt, dat aan het demissionaire kabinet thans zal worden verzocht wegens gebleken gebrek aan bctor do teugels van het bewind maar in handen te houden, en dus op zijn ontslagaanvrage terug le komen. Erkend wordt oven vel, dat dezo oplossing van de crisis de slechtste zou zijn, die men zich kan denken Doch indien dit de éênige oplossing is, die na Uit t loven van den beroemden Engelschen detective HERBERT POUTER. Vrij bewerkt naar hol Engelsch door J. H. (Nadruk verboden). - De detective liet een vluchtigon blik over het mooie gezicht van de jonge vrouw glij den. „Het is volkomen begrijpelijk, dat u zoo warm de partij van uw man opneemt, mevrouw", zei hij zacht. „Maar zou het niet denkbaar zijn, dat hij het toch gedaan heeft? Dat Gufeeppe Cavianchi zich zijn zuidelijk temperament heeft laten mee* sleeperi om een daad Ic begaan, waarvan hij zeker direct w eer spijt heeft gehad V' Weer schudde de zangeres het hoofd. „Hij kan het niet geweest zijn", zei ze met rustige stem. „Het is waar, hij is een heftig, hartstochtelijk mensch Maar hij ia ten slotte een kind van goedheid; hij zou geen vlieg kwaad doen, laat staan een mensch vermoorden „Was u er bij, dat hij het bericht las?" - „Ja. Hij was vanochtend met hoofdpijn «-akker geworden cn bleef waf langer in md. Tegen negen uur, ik was al heelcmaal gekleed, terwijl hij nog in bed lag, werden het ontbijt en de ochtendbladen boven ge- bracht. Wij logeeren in „llofcl d'Angle- -terre Hij keek dc verschillende criiicKcn «n.de ochtendbladen door en plotseling, ter- *ul ik aan tafel zat tc ontbijten, hovrde een schreeuw van woede. Ik keek op en S dat hij wit van woede was en over al ruim drie maanden crisis neg rëst, dan zal- men er vrede mee moeten nemen. Oi het de eenige oplossing is, die kan worden ver kregen. kan echter pas blijken, zoo de oor zaken bc-kc-ud zijn. waardoor mr Limburg's arbeid tot negatief resultaat heeft geleid. Nu begrqpe men ons wcl Zoo het kabinet per slot van rekening op zijn ontslagaan vrage terugkwam, zou dit naar ons inzien een formeel constitulioneele oplossing zijn. Uit de verkiezing van verleden jr.ar be hoorde Kaar onze constitutional:le begrip pen eea itchier kabinet voort te spruiten. Maar het gezag van het kabinet heelt door de gebeurtenissen enorm geleden, cn inzonderheid is dat van de Roomsche leden geheel heen Deze hoeren hebben, moet men toch aannemen, hun ontslagaanvrage niet ingezonden, om den boel eens op stelten te zetten, maar omdat zij, als minister van waterstaat, van koloniën, van arbeid en van oorlog, de verantwoordelijkheid voor hun departement niet konden dragenzon der gezantschap bij den Paus. Dat is maar niet zoo een gril geweest; zij hebben na tuurlijk daarvoor hun degelijke redenen ge had. Niels is sedert dien in dio redenen veranderd en nu zouden zij de verantwoor delijkheid toch maar weer op zich nemen zonder gezantschap! Want zoo het oude kabinet blijft, zal dat gezantschap niet weerom kunnen keeren. Komt binnenkort de Kamer weder bijeen, dan worden de discussion hervat, waar zij waren gebleven, cn over het gezantschap is nu eenmaal beslist. Voor de nict-Roomscho leden van het Kabinet zou het natuurlijk veel gemakke lijker zijn, hun ambt weer te aanvaarden. Zij hebben zich aanstonds, toen zij hun portefeuilles ter beschikking stelden, die mogelijkheid open gehouden. Persoonlijk mogen zij er zonder kleerscheuren afko men, veel gezag en glorie kan er echter ook van hen niet meer uilgaan tegenover een Kamermeerderheid, die hen in den grond van haar hart veel liever niet meer aan het bewind ziet. Zoo inderdaad de loop van zaken moest zijn, dat aan de demissionaire ministers 't verzoek wordt gericht, in 's Hemels naam maar te blijven zitten, en zij daarin treden, dan krijgen we een herhaling van de positie onder het Kabinet-Ruys na de vlootwet- crisis. Een Kamer, die zich aan de leiding van het minislerie nagenoeg niets gelegen laat liggen en aan de individueele minis ters stoot op stoot toebrengt. Daartegenover een negental ministers, dat zich alles moet In ten welgevallen en cr onverschillig onder blijven. Een gemeen overleg van sla je mij, ik sla je weer. Een overprikkelde volksver tegenwoordiging, die zal opgaan in partij strijd -. een kabinet, waarvan geen raad wordt aanvaard, en welks premier, die zich reeds eenmaal door een viertal col lega's de leiding uit handen liet rukken, doodsbenauwd zal wezen, dat hem opnieuw zulk een poets zal worden gebakken. Het is een sombar perspectief, dat zich opent. Er is, tegenover een zwakke, door verdeeldheid en naijver verbrokkeld^ Ka mer zonder stuur, behoefte aan een krach tig, zelfbewust kabinet, dat stormen durft Irolseeren. We zouden krijgen een slap. benauwd, van het eene incident op het andere laveerend, kabinet, dat bij voortdu ring in angst zit voor nieuwe conflicten. Het „Hbld." (V.-B.) zegt: De tegenwerkende krachten zijn op het laatste oogenblik sterker gebleken dan de man, die naar luid der berichten het on mogelijke heeft beproefd, om een levens krachtig ministerie te vormen. Het gezant schap bij het Vaticaan bleek het struikel blok, wij zijn weer ovenver als op 11 No vember 1925. Na een crisis van 107 dagen, een crisis langer dan één uit onze parlementaire ge schiedenis Over dc vraag, wat er nu zal moeten ge schieden kan men moeilijk met eenigen grond onderstellingen opperen. Men dient daartoe meer tc weten, over de vraag, wat en wie mr. Limburgs pogingen deden mis lukken. De politici, die zooals de heer Marchant vóór alles vreezen, dat de broederen dér coalitie elkaar zullen hervinden, en die an deren, die als voor den dood zoo bang zijn zijn leden beefde. Zonder een woord tc zeg gen reikte hij mij de „Morning Leader" over en ik las met klimmende verbazing en ergernis de critiek van mr. Turner." Zij wees den detective de recensie in de courant, die op zijn schrijftafel lag. [Wat hij las was het volgende: Odeon-Theater. tiUISEPPE CAVIANCHI als DON JOSé. Het schijnt onbegrijpelijk, dat een gun stig bekend theater, zulk een gaslvoor- stelling heelt kunnen op touw zetten. Quiseppe Cavianchi is nu eens- precies het type van een zanger, zooals die niet zijn moet. Onnatuurlijk geaffecteerde geza- ren een gebarsten stem, die in het for tissimo klinkt" als blik; alles bijeengenomen het beeld van een ouden, afgctakelden ker- miscomediant. Iets beters is met den besten wil van dc wereld over deze „Ster" niet tc zeggen. DONALD TURNER. Herbert Porter legde de courant ter zijde c-n wendde zich weer tot de zangeres. „En wat gebeurde er, toen u beiden deze vriendelijke regels gelezen hadt?" „Mijn man gaf direct zijn voornemen te kennen om zich lo kleeden en naar de cou rant te gaan. Ik heb alle mogelijke moeite gedaan om hem van zijn plan af le brengen, maar er was geen rodeneeren tegen; in tegendeel hij wond zich steeds meer op!" „Hebt u op hem gewacht tot liij klaar was?" „Dat kon ik niet. Ik (reed dezer dagen ook op als gast, ten minsle ah liet nu door gaal, als Brünhilde in „Die Wallhüre". Om hal'flien moest ik op de repetitie zijn." „Hoe laat verliet u uw man?" „Om 'n minuut of tien vóór lialftien. Ons hotel is. vlak bij het Odcon-theater." „Bent u direct' van uw kamer de straat opgegaan." De zangeres keek hom verbaasd aan. „Neen," zei ze langzaam, alsof zij haar woorden overdacht, „ik heb in de hall van het hotel nog even getelefoneerd." „.Waarheen?" zei de detective onmiddel lijk met gespannen belangstelling. „Verdenkt u mij misschien?" vroeg de zangeres met groole angstöogen. „Bij het onderzoek van een ernstige mis daad mogen wij niet de kleinste kleinig heid over het hoofd zien," was het orakcl- spreukige antwc>prd van den speurder. „Maar maak u volstrekt niet ongerust," voegde hij er vriendelijk aan toe. „Mag ik nu welen met wien u telefoneerde?" O zeker. Met mijn inodisto over een hoed, dien ik besleld had." „Dat is al heel onschuldig; ik dacht wel, dat het iets dergelijks zou zijn. Er moet al heel wat gebeuren vóór een dame oen boodschap aan een modisle vergeet," zei Herbert Porter schertsend. „Nog één vraag: toen u getelefoneerd hadt, hadt u toen nog tijd om te voet naar den schouwburg te gaan of nam u een taxi?" „Ik ging te voet." „Dus," zeide dc detective, u bent on geveer halflièn uit uw hotel gegaan. Om goed hal fel f is Mr. Turner vermoord ge vonden. Hoe laat kan uw man het hotel verlaten hebben?" „Ilij heeft, al heeft hij zich nóg zoo ge> haast, toch minstens drie kwartier voor zijn toilet noodig. Ik kan mij geen omstandig heid voorstellen, die mijn man er toe zou brongen zich anders dan zorgvuldig ge kleed en geschoren in het publiek te ver- toonen. Dus vóór tienen kan hij nauwelijks weggegaan zijn." „Dan moet ik u nóg een vraag doen: Heeft u Mr. Turner ooit gezien of gespro ken?" „Nooit." „Iloe kreeg u het bericht, dat uw man gearresteerd is?" „De directeur van den schouwburg liet mij vragen of ik even in zijn kamer wilde komen. Hij vertelde het me." „En wat deedt u teen?" „Direct naar u toe rijden." „Dus u bent van halftien tot h'alflwaalt in den Schouwburg geweest?" „Dat is heel gewoon voor een .Wagner- repetitie." Zij stond op. „Ik behoef wel niet fe vragen," zei Her- bert Porter, „wat ik doen moet. Signora Cavianchi." Zij trad op hem toe en legde.haar hand vertrouwelijk op zijn arm „Red hem," zei ze met trillende stem en tranen schoten in haar oogen; „red hem, Mr. Porler." Hij haalde de schouder op. „Ik zal het probecren," zei hij langzaam, De atmosfeer in de redactiekamer was nerveus en gespannen. Sneller dan anders vlogen de pennen en 'potlooden over het papier; als met koortsachtige haast ratel den de schrijfmachines uit de aangrenzen de typistenzaal. Maar bijna niemand sprak oen woord; hier en daar werd eens een snelle blik gewisseld, werd luisterend een hoofd opgeheven; het gevoel alsof elk oogenblik uit een of anderen duisteren af grond iets raadselachtigs en vreeselijks kon omhoog stijgen, lag als een looden druk op de bezige menschen. Het aanrollen van een auto, die knarsend stilhield, werd van builen hoorbaar. Direct daarop kwam Jack, het factotum,- met een visitekaartje. De chef-redacteur wierp er een blik op en zei daarop met een stem, waarin ver bazing en respect gemeDgd waren „HERBERT PORTER De heeren keken op en een seconde lang scheen de polsslag van den arbeid tc stok ken. Alle oogen richtten zich zwijgend op de deur. Deze ging open en een heer in een lange manteljas verscheen op den drem pel. Zijn kalm gezicht met de brcede kin meesterde langzaam het gezelschap. Dan zeide hij met een rustige stem: „Ik zou gaarne de kamer willen zien, waarin mr. Turner vanochtend vermoord is gevonden." Do chef-redacteur trad beleefd op den bezoeker toe en boog. „Heel graag, mr. Porter," zei hij; „maat dc deur is door de autoriteiten verzegeld." De detective trok zijn gezicht in een ge wichtige plooi. „Alle respect! Verzegeld?..* En nog wel door de autoriteiten 1 Ja, dar zal er niets anders op zitten dan de zegelt to verwijderen!" De ander knikte. „U zult wel weten, hoever u gaan kunfy mr. Porter." En terwijl hij nogmaals eel lichte buiging maakte, voegde hij er aaa. toe: ,-,Mijn naam ie Sheraton." (Wordt vervolgdjt

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 9