Een logeergasten-belasting te Noordwijk fjo. 20233. LE1DSCH DAGBLAD, Vrijdag 26 Februari Derde Biad. Anno Ï926. In het belang der Badplaats? UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. FOTO ATELIER DE GREEUW UIT ONZE STAATSMACHINE. Een protestvergadering van Vreemdelingenverkeer en Zeebad. -0- Gisleravond had te'Noordwijk aan Zco een geoombineerdo spoedvergadering der vereenigingen „Vreemdelingenverkeer'' en „Zocbad" plaats in hotel „Centraal', aldaar. Wegens ziekte van den vooratter va« (V.V„ werd dezo vergadering geleid door dee beer A. Vermeulen, voorzitter van „Zee bad". De zaal was geheel bezet. Do voorz. heette de aanwezigen hartelijk welkom en zette ai teen waarom deze zeer belangrijke vergadering plaats vor.d, namelijk naar aan- Ittding van do plannen van B. en W. om een verordening in het leven te roepen tot heffing van een logeergastenbelastiag. Het zwaard van Damocles hangt boven de [solden der badgasten, aldus do voorzitter. De belanghebbenden zijn weer niet ge raadpleegd, zooals in vele andere gevaliea. Spr. hoopt, dat de vergadering door zake lijke besprekingen zal trachten, dat deze voor onze badplaats zoo ingrijpende zaai as. Dinsdag in de raadsvergadering van Noordirjjk niet wordt beslist, zonder eerst ódanghebbenden te hebben geraadpleegd. ]W, r dit niet in enkele dagesr zal kunnen geechicdsn, zal men moeten trachten het gemeentebestuur over te halen deze zaak aaa te houden, opdat niet overhaast en zooder wldoende kennis der verordening en haar gevolgen, zal worden beslist. De heer G. Kran vraagt aan den voorz. ol de gemeente San werkelijk zoo nood lijdend is, dat een dergelijke verordening moet worden in 't leven geroep: n. De voorz. gelooft, dat dit niet het geval is. Boven dien zgn er velen, die voor het a.3. seizoen reeds verhnurd hebben waarbij de beiolte gedaan werd van geen kurtaoxe. Bovendien heeft hij vertrouwen in het gezond verstand van de gemeenteraadsleden, dat deze ver ordening niet zal worden aangenomen „zoo dj daar ligt". Mocht er iets van dien aard worden vastgesteld, Iaat men hst dan doen in samenwerking met vakmenschen en dan bjjv. nog in samenwerking met andere had plaatsen. Heeft men hier wél knrtanze en elder3 niet, dan zal men dit als reclame uitbuiten, met als gevolg: minder gasten te Noordwijk; als gevolg daarvan een groots onderlinge concurrentie en daardoor minder vardiensten, wat zich op zijn beurt weer wreekt in een lager belastbaar inkomen, minder verdiensten voor de neringdoenden 'tn personeel. Bc heer Oehl vraagt, of men de verorae- oing even voor wil lezen. De secretaris van V.V. doet dit en we Vinden het belangrijk genoeg deze bier af ie drukken. Art. I. In deze gemeente wordt, onder den naam van logeergastenbelasting, ge heven een belasting vac hen, die 15 jaar if ouder zijn en gedurende ten minste een week als logeergasten vertoeven in een hotel of pension binnen de gemeente. 2. De belasting is verschuldigd door den hotelhouder of pensionhouder. 3. De belasting bedraagt voor iederen logeergast, bedoekt in art. 1 f0.25 per nacht, gedurende welke gelegenheid voor logies is verstrekt. Logeeren echter meer dan 4 personen van 15 jaar of ouder, die één gezin vormen, in een hotel of pension, dan is voor de lcdeo van bet gezin te samen niet meer dan fl per nacht ver schuldigd. 4. Vrijgesteld worden van deze belasting; het personeel in dienst van logeergasten, hotel- ol pensionhouders; de on- of min vermogende zieken in hotels of pensions, die, volgens een schriftelijke verklaring van een alhier gevestigden geneeskundige, voor herstel hunner gezondheid alhier moeten vertoeven. 5. Ieder hotel- of pensionhouder is ver plicht: in den door B. en W. voorgeschre ven vorm, dagelijks, uitgezonderd op Zon dagen of algemeen erkende Christelijke feest dagen, vóór 11 uur 's morgens, ten raad- huize in ts brawK oen opgaaf van logeer gasten, aan wie select de vorige opgaaf gelegenheid voor logies is verstrekt, voor zoover die niet vallen onder de vrijstelling van art. 4 sab 1 of jonger zijn dan 15 jaar; een Opgaaf van gasten, die sedert de vorige opgaven uit het hotel of pension zijn vertrokken; aan de daartoe aangewezen ambtenaren de-verlangd inaago te geven van het register, voorgeschreven bij art. 33 van het Wetboek van Strafrecht, 6. Wanneer blijkt, dat een hotel- of p c- sionhcuder nalatig is geweest in het doen van opgaven, bedoeld in art. 5 of minder logeergasten heeft opgegeven dan hij had moetef. opgeven, kan de ts weinig geheven belasting van don belastingplichtige of rijn erfgenamen worden nagevorderd, zoolang niet sedert hel tijdstip waarop de belasting ver schuldigd was, drie jaren zjjn verstreken. 1. Deze verordening treedt in werking op den dag nadien waarop de Koninklijke goedkearmg is verkregen. Hierna volgt de verordening op ds invor dering van genoemde belasting, wat in hcofdzaak hierop neerkomt, dat men elke week een kwitantie most voldoen. terwijl bij fraude 6 dagen hechtenis of f25 boete als strafmaat wordt aangegeven. De heer Van der Niet zegt, naar aan leiding van een opmerking, dat deze be lasting onverwacht komt, dit niet te kunnen begrijpen, daar men uit vorige rar-iteverslagen heeft kunnen lezen, dat men reeds lang van plan was om ook van de logeergasten een belasting te heffen. Er ia veel gedaan voor de badplaats en daar moet iets extra voor geofferd worden. De heer Krau is principieel tegen deze belasting omdat 't de kleintjes het meests treft en de bedoeling voorzit om er een éb'te-baöplaats van te maken. Wanneer 't nog progressief geheven werd, was 't nog wat. De voorzitter licht toe; dat iemand, die tjjv. maar f5 per dag kan uitleggen, even veel belasting betaalt als iemand die mis schien wel £40 of f50 kan uitleggen. De heer Braun zou het een ramp vinden vooral voor neringdoende middenstanders, arbeiders en personeel, kortom voor allen, 't Is bovendien een sluk elastiek dat zeer rekbaar is en waar van alles uitgehaald kan worden. Even goed kunnen een volgend jaar villa- en kamerbewoners aan de beurt komen. De heer van Zanten geeft dan een overzicht van een reeks raadsbesluiten en verorde ningen, die een wassen neus bleken le zijn en zegt dat de raadsleden zich laten gebrui ken als marionetten. De heer de Hollander geeft in overweging dat bij eventueele ge meenteraadsverkiezingen betere krachten zich beschikbaar stellen, om zelf positief iete tot stand te brengen. De voorzitter zegt dat de raad veel moet doen voor de bad plaats, evenals Rotterdam veel deed voor zijn havens. Nadat nog enkele personen het woord gevoerd hadden werd met algemcene stemmen de volgende resolutie aangenomen: „De gecombineerde vergaderingen van Vreemde hagen verf, eer en Zeebad, bijeen '25 2, 26, gehoord de mededeeling dal het ge meentebestuur voornemens is een kurlaxe in 1e voeren, overwegende dat over een zoo diep ingrijpende maatregel niet binnen enke le dagen mag worden beslist alvorens deze hoog3t belangrijke zaak van alle kanten is bekeken en door een raadscommissie is on derzocht, waarbij belanghebbenden worden gehoord! dringt er bij den gemeenteraad op aan de behandeling der verordening uit te stellen." Hierna sluiting met dank voor de opkomst Alphes. In de zaal van Van Bunnik te Aarianderveen had de jaarlïjkscbe leden vergadering plaats van de vereeniging voor ziekenhuis verpleging. Nadat de vergade ring met gebed vras geopend werden de no tulen voorgelezen, die onveranderd werden goedgekeurd. De secretaris bracht hierna verslag uit over de werkzaamheden in 1925. Hieruit bleek, dat het aantal verpleegdagen 279 was; G patiënten waren per auto naar het ziekenhuis vervoerd. Het ledenaantal wa3 met ongeveer 100 uitgebreid, zoodat thans de vereeniging 1100 leden telt. Verder ïnaaktc het verslag melding dat het zieken- vervoer in 't vervolg speciaal met een zie kenauto zal geschieden. Aan het overzicht van den penningmees ter ontleenden wij dat het batig saldo over het afgeloopen boekjaar f 359 bedroeg zoo dat het reservefonds tot f 1096 was geste gen. Dc commissie, belast met het nazien der rekeningen, bracht rapport tiit waarbij zij concludeerde de boeken in goede orde te hebben bevonden. De aftredende bestuursleden de heeren Jac. Bogaard, J. Blom en J. Boks werden allen herkozen en werden bereid gevonden deze functies weer op zich te nemen. De voorzitter dankte de vergadering voor het vertrouwen in het bestuur gesteld en zeide dat de onderlinge verstandhouding tot zijn genoegen steeds uitstekend was geweest. Met een woord van opwekking tot voortdurende samenwerking sloot de voor zitter de vergadering. Door den kerkeraad der Geref. Kerk te Aarianderveen is in beginsel besloten tot het bouwen van een verenigingsge bouw. Boskoop. Woensdag had de chauffeur M. uit addinxveen het ongeluk het stuur van zijn auto kwijt te raken, met het ge volg dat hij ia botsing kwam met een gas lantaarn op de Zijde alhier. De lantaarn werd geheel vernield wat door den chauf feur vergoed zal worden. Kerk. bericht, voor Zondag Ned.-Herv. Kerk v.m. 10 u. ds. Glas. Gefcf. Kerk v.m. 10 il en n.m. 6 u. ds. Fernhout. Ned.-Herv. (Geref.) Evangelisatie,- v.m. halftien en nam. G uur, ds. Enkelaar van Ter Aar. Saivatori v.m. halftien en nam. 6 uur ds. Luuricg, van Hazerswoude. Gevonden voorwerpen. Een portemonnaie met eenig geld; een gouden hangertje. Inlichtingen bij de politie. Woensdagavond gaf het ensemble Cor Rays in hotel Klaasscn een tooneelavond. Het drama Martine" werd zeer goed weergegeven. De zaal was goed bezet en het gezelschap had zeer veel succes. Katwijk-aan-Zee. De zangschool „Kat wijk.". directeur de heer Nic. van Beelen, gal gisteravond in de zaal voor Prot. Be langen een „Liederenavond". De zangschool bestaat uif circa 110 kin deren van, ja, we meenen da! er een van 5 jaar of jonger bij was, lot ongeveer 13 of 11-jarigen leeftijd. De meesten zijn meisjes, slechts oen anderhalfdozijn-jongens coraple- leeren hot geheel. Om nu met zoo'n „corps" een uilvoering le geven, als je eerst met langdurige ziekte gc-lobd hebt, gevolgd dodr het overlijden van de dierbaarste uit je gezin, dan is daar ec-n groole mate van zelfverloochening voor noodig. Medio Sept. was het 20 'jaar geleden, dat dc-ze „Zangschool" opgericht was. Van feestelijk herdenken kon toen geen sprake zijn en thans zou men zich slechts bepalen lot een „liederenavond". Door den directeur was aan liet comité van bijstand van de Ziekenverpleging een vriendelijke attentie bewezen, door aan een 40-tal meisjes, die geregeld met de busje3 voor de ziekenverpleging langs de buizen gaan, de gelegenheid te schenken dezen „Liederenavond" bij te wonen. De voorzitter van het comité van bijstand zeide daar zeer mede vereerd te zijn. De heer Van Beelen sprak een kort openingswoord cn verzocht de aanwezigen te zingen Ps. CS 10, waarna bet jonge goedje het podium betrad, gevolgd door de jongens, die zeer galant de „dames" voor lieten gaan. En nu zegt men vaak, dat de Kalwijk- srbe jeugd zoo tuchteloos is. maar enkele klanken aan de piano ontlokt, waren liet sein voor allea om in vlug tempo hun plaals op het podium in te nemen. Bij enkele liederen, waarin allen mee zongen, kwam hel strik uit, dat de jongens partij te zwak was. Aan dit euvel moest paal en perk gesteld kunnen worden, edoch Het meisje Remmerswaal zong een paar versjes alleen, waaronder „Dc Koningin". Het was eerst bij „De Vogeltjes" al3of de kleine soliste wat schuchter was, doch bij het tweede scheen ze dat geheel overwon nen te hebben, want de vertolking van „De Jvoningin" was werkelijk mooi. Maartje van Rhijn zong ook enkele liede ren. Ten eerste viel haar bijzonder duide lijke uitspraak op in „Slerre van 't Oosten", maar in .Kerstliedje" genoten we van haar gemakkelijke, stembuiging, waardoor dit lied werkelijk fijn genuanceerd voortge bracht werd. Het allerschoonste van dezen avond was de wedergave van „Het Vacan'ie-kinder- feesl", een vertelling van wal er alzoo in een vacanlie-periode voorvallen kan. De muziek en de zang waren beide in vacantieslemming en de voordracht heel leuk in elkaar gezet. Het waren een vijftal dertienregelige cou pletten, waarvan de eerste 8 regels door de kleintjes gezongen werden, waarna de groo- len bij „Dal wordt de fijnste dag van het lieele jaar" bij ieder couplet als refrein, invielen Als bewijs, dat men liet waardeerde, klonk een warm en langdurig applaus. Ook werden nog eenige Duitsche liederen gezongen. Op een enkel uitzondering na. b.v. bij de g en z, was de uitspraak goed en de voordracht der stukken was lief en fijn, vooral „Het Vacanlie-kinderfeest", een lied van drie coupletjes. Eindelijk, 't was kwart over negenen en bedtijd voor de kleintjes, verzocht de heer V. Beelen gezamenlijk 1e zingen „Beveel ge rust uw wegen", waarmede het programma afgewerkt was. De heer Van Beelen kan met voldoening op dezen avond terugzien, want hel publiek was zeer voldaan. De coöperatieve Verbruiks-Vereeniging „Helpt Elkander" hield haar 6e jaarverga dering in de Gemeentezaal. Na opening door den voorzitter en T lezen der notulen der vorige jaarvergadering werd 't jaarverslag behandeld, waarover enkele vragen werden gedaan, welke tot tevredenheid der vragen werden beantwoord. Het jaarverslag was de leden gedrukt toegezonden, waarbij balans en resultatenrekening. Door de bakkerij was omgezet voor 178.866.431/2; door de krui denierswinkel was omgezet v. f 79.818.51 1/2 Een totale omzet dus van f 158.68 f.95 Door de kruidenierswinkel was ook nog voor- f7925.29 aan manufacturen verkocht. Met aftrek van alle afschrijvingen en on- I kosten was een netto overschot behaald van f 10.635.81 1/2. waarvan 58 pel. aan de le den wordt uitbetaald als dividend. Het re- eervefonds bedroeg f7400.80 ep wordt nu met 15 pCt. van het netto overschot opge voerd lot ruim f 8996 hetwelk met het door de leden gestorte inleggeld een eigen vermogen wordt van f 13.563. Besloten werd aan de leden 5pCt. dividend uit te keeren over het bedrag van hun jaaraankoop De aftredende bestuurders werden met groote meerderheid herkozen en als commis sarissen werd gekozen de heer Joh. Boe- zaard. De coöperatie had een collectief abonne ment op het weekblad „de Verbruiker", or gaan van den Centrale Bond van Nederl. Verbruiks-Coöpcraties. waarover ter verga dering klachten werden geuit, n.l. over den inhoud van sommige atikelen. De geheele vergadering bleek voor opzegging van het abonnement te zijn. Katwijk aan den Rijn. De Tuinbouw- ver.eeniging „Katwijk en Omstreken" hield gisteravond een belangrijke ledenvergade ring in „De Roskam". Er was flinke belang- «telling. De voorzitter, de heer J. v. d. Perk, opende de vergadering, waarna de secreta ris, de heer Jac. Wassenaar, de notulen las der vorige vergadering. Deze werden onder dank goedgekeurd. Dan was aan de orde het belangrijke punt der vergadering, n.l. het voorstel betreffende het stichten van een gebouw, voornamelijk ten behoeve voor het veilen van bloembollen. Dit veilen ge schiedt thans door de veilingvereeniging „Bloembollenteelt", die aan „K. en O." voorstelt een gebouw te stichten op de gronden van „K. en O." en dan de twee vereenigingen in één vereeniging te com bineeren. In het verslag van 1.1. Dinsdag van de veilingvereeniging „Bloembollen teelt" is een en ander al nader medege deeld. Meerdere leden wenschten over deze zaak bet woord, l it de besprekingen, die nogal lang waren, bleek dat er nogal be zwaar was niettegenstaande duidelijk werd toegelicht door bestuur cn voorstanders, dat „Katwijk en O." een zeer groote kans had binnen betrekkelijk korten termijn over een groot gebouw le kunnen beschikken voor weinig geld, mogelijk voor niets. De tegen standers waren echter met geen argumenten van hun idee af te brengen en bleken geen enkele verantwoordelijkheid te willen aan vaarden, niettegenstaande de veilingveree niging „Bloembollenteelt" door het combi- nciren van twee vereeDigingen reeds dit jaar over het geveilde van 1925 een bedrag van f2500 zou storten in do kas van „K. en O." cn de toezegging gedaan had over 192G vermoedelijk eenzelfde* bedrag te zui len-afdragen. Na lange besprekingen, waar bij nogal in herhalingen gevallen werd en na een pauze, waarin de kwestie nog uit voerig besproken kon worden, werd tot stemming overgegaan en bleek het getal tegenstemmers twee meer te rijn dan liet getal voorstemmers, zoodat van de uitvoe ring niets komt Wel kwamen bij de rond vraag weer andere voorstellen ter sprake in den geest van eenige bezuiniging, doch het bestuur kon in deze omstandigheden hier geen aandacht aan schenken. Die andere plannen heeft, kan deze schriftelijk bij het bestuur indienen. Verder was er niets voor de rondvraag, zoodat de voorzitter hierna de vergadering stoot met een woord van dank voor de opkomst. Lisse. Donderdagmiddag werd in Hol lands Blocmbollenhuis alhier eau voorveiliog gohcuden van leverbare bloembollen co plantgoed. De belangste'luig was ontzaglijk I groot. Het groote veilinglokaal was veel te klein. Velen moesten met een staanplaats tevreden zijn. Zelfs buiton het Ipkaal werden voor de operstnande deuren aaateekeningen gemaakt. Voor den aankoop van leverbaar was meer animo dan voor plantgoed. Van liet laatste werd het meireideel opgehouden. Wij noteerden: Nare. Poït. Omalus dw. 550 in da mand werd voor 3.90 pet opgehouden; Eet. Zilvr. Standaard 10 cM. f2.70; Dwt. Pride of Haarlem poren £1.20; Dwt. Clara Butt peren fl; Evt. King of the Jellow 10 op f4.80; Evt. Fred. Moore 10'/2 op £4.30; Evt Cram. Brillont II'/» op f4.50; Evt. Prosperity 11 op £4.30; Evt La Reino 11 op f3.90; Evt lil Reine 1011 f2.70; Ent Prins van Oostenrijk ll'/s op f6.10; id. 10'/»11'/» f5.20; Evt. Rose gris de lin ll'/a f4.20; id. 10rijll1/» f3.60; Evt. Herman Schlegel 11 op f3.90; id. 10—11 f3; Evt. Diana lli/c op f3.90; id. 10'/2—11'/, fo.80; Poët Laurens Koster d.b.n. f2.20; Evt. Artus 11 op £3.30; id. 10—11 fS; Evt. Calipso 11 op f4; id. 10—11 f2.80; Dwt. Clara Butt. lO'/c op £2; Dwt Gretchen lO'/j op f2.10; Dwt LoveJinnss 11 op f3.10; Dwt Pygmalion lli/s op f2.60;Elt. Oranje King ll'/t op £2.80; Dwt. Pride of Haarlem 12 00 £2.60; Iris Imperator 8 op f 1.20; id. 7—8 f75; Dwt. William Copland 11 op f3.60; Cv. Munilio 11 op £4; i<L 10—11 £3; Evt Scarlet due. 10 op £4; Dwt. Bartigon 11 Va op £4.40; Elt. Ges 11. Lutea 9 op fl.50— f2; Dwt. Faracombe Sanders 12 op f3.70; Bwt. Mad. Krelago 12 op f3.60; Dwt. Bav. de La Fonayo ll'/a op £2.50; Evt. Culinan £5.20; Dwt Europa 11 op f3; Eit. Gesa Spatulasa 11 op £3.10; id. 10—11 f2.30, Van het plantgoed per H.L.: La Reino f72; Herodiade £345; Bartigon 194; Frinc. Elisabeth f164; Fiance f 551; Tuinbank £185; Whyte Beauty f155; Gele Prins f148; Prins dar Nederlanden f S I; Zllvr. Standaard £70; Rose Queen £50; Bav. de La Fonaye £36; Zulu £58; Gretscnen f29; Inl. Pink f37; Copland f35; Moo Treeor 1175; Oranje Nassau 100 K.G. 121.34; John Ruskin f127; Theeroos f158; Farn. Oombe Sanders £66; Srlvator Salvator Rcsc f97; Cram. Brillant f 100. Het plantgoed werd geveild ongeraapt ronde maat; betaling November. Bij de ge noteerde prijzen zrjn de kosten niet inbe grepen. Van bevoegde 7.LI'- wordt ons mede gedeeld, dat dé Vereeniginw „Niete-IeU" vclgende week Woensdag en Donderdag «en tentoonstelling hoopt te houden. De llaar- lemsche Mandolineclub zal haar medewer king verleenen. De opbrengst komt ten goede aan school en kerk. Noordwijk. Burgert. Stand. Ge boren: Gerardus Adrianus Johannes, Z. tan H. lloogervorst en M. Cr. Steenroorden Leendert, Z. van L. van Duijn en I(. Am- meraal retronella Clara Theresia, D. van L. J. v. d. Meer en C. de Roode Jacob, Z. van G. Plug en A. Ammeraat Jo hannes Jacobus Huberlus, Z. van II Ver kade en AC. S. Luijbc Overleden: Grietje Sleenvoorden 47 j., geh. met A. v. d. Eerg Johanna Jacoba van Houten 59 j, gehuwd met J. de Haas Te Leiden: Pieter Johannes Christiaan van Lamoen, 4 maanden, Z. van J. J. van Lamoen en A. IL E. Harlekijn. Gistermiddag zijn twee paarden, be spannen voor een met mest geladen wagen, op den Nieuwe-Zeeweg op hol geslagen. De paarden kwamen lot stilstand doordat dc wagen door een wending van den dissel kantelde en de geheele inhoud op de straat terecht kwam. Oorzaak is het schichtig worden van een der paarden. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaals. Gisteren had een verkooping plaals van kerkschepen. Er werden 29 schapen ten bate der R.-K. Kerk geweid, doch sinds een paar weken worden er twee vermist (deze zijn in hel rechteroor gemerkt met een V) zoodat er slechts 27 stuks konden worden verkocht. Deze brachten f 34 per stuk op. Kooper werd de heer W. J. Zwet sloot te Leiden. Valkenburg. Algeraeane verga dering van „Ziekenzorg" op Woensdag j.l. Te kwart over acht opent 'de voorzitter, ds. Hermanidcs. de vergade ring De commissarissen, de heeren dr. RECLAME. VOORHEEN DE RAAD Onze Reclame-foto's hebben succes. U kunt nog slechts korten tijd proüteeren 3 MODERNE FOTO'S f f.50 (Uitsluitend Zondag») 1356 IIooKjraciit Ko. 86 - Telefoon 1074 Ileuiing on. Lodder, dankt hij voor hun aan-, wezigheid. De secretaris leest de notulen, welke onveranderd worden vastgesteld. Uit zijn jaarverslag stippen we aan, dat in 1925 aan 55 personen gedurende 3G02 dagen ma teriaal is uitgeleend. Hiermede is het be staansrecht van deze zoo nuttige vereeni ging wel voldoende aangetoond. Naar aan leiding hiervan uitte de magazijnhouder dn klacht, dat sommige leden de goederen vuil of slecht onderhouden terugsturen of niet dadelijk terugbezorgen, wanneer liet ge-< bruik is afgeloopen. De voorzitter legde er den nadruk op, dat dit steeds moet gebeu ren, en wekte de leden op hiervoor trouw te zorgen en het te helpen bevorderen. Op verzoek van den voorzitter brengt de penningmeester verslag uit over den stand van de financiën. Inkomsten f 381,80, waaronder f 192 contributie. Uitgaven f 379,54. Kassaldo f 2.2G, terwijl op de spaarbank f311,80 geplaatst is. Twee leden kijken de boeken en bescheiden na en stellen voor de rekening onveranderd vast te stellen, waartoe besloten wordt. Het woord is nu aan de II.H. Commissa rissen om verslag uit le brengen over den toestand van het materiaal. Vooraf vraagt de voorzitter, of de heeren tevens hun mee- nin? eens willen uitspreken over de gratis afgifte van verband, want dit begint beden kelijke afmetingen aan te nemen. Dr. Heuling van Katwijk verklaart, dal de bezittingen van de vereeniging in goeden toestand verkeerendal alles bij den nieu wen magazijnhouder keurig is opgeborgen en goed onderhouden wordt. Hij wenschle echter wel, dat er nog een nieuwe ligstoel werd aangeschaft. Hiertoe wordt besloten, maar niet eer of het moet noodig zijn. Ook geeft hij een beter middel aan voor bewaring van de gummi artikelen. De heeren doktoren geven als hun mec- ning te kennen, dat de vereeniging niet is als een bron, waaruit men maar pulten kan voor verbandstoffen en wallen. Eerste hulp bij een ongeval, groot of klein, zal worden verleend, maar verder moeten de loden zelf voor verband zorgen. Na conige bespreking werd besloten, dat de leden het voor den kostenden prijs bij den magazijnhouder kunnen krijgen. Bij de rondvraag informeert dr. Lodder, of liet niet mogelijk zou zijn hier een wijkzus ter te krijgen, zoo mogelijk in samenwerking met een andere gemeente. Dit is echter vroe- ger reeds beproefd, maar afgestuit od de kos ten. Toch werd dit punt nu weer in den breedo besproken, maar men kwam weer tot de er kenning, dat zoo iels door de kosten onmo gelijk is. Niemand meer het woord verlangende, sluit de voorzitter, onder dank aan de leden voor de opkomst, inzonderheid voor aanwe zigheid der beide doktoren, deze gcanimee- de vergadering. Loterijen. Men weet. dat de vraag of de Staatsloterij gehandhaafd zal blijven, steeds een klem twistappeltje geweest is tusschen Roomsch- Katholieke en Anti-Revolutionnaire deel van de rechtsche coalitie. Ad hoe sub ju- clice lis est; de coalitie is, 't zij voor goed, 't zij tijdelijk, van de parlementaire vlakto verdwenen, maar de Staatsloterij heft nog fier haar hoofd omhoog cn gunt den Ne derlanders het genoegen om in een offi cieel, solied gegarandeerd kansspel deel te nemen. De anti-revolutionairen en de zeer rechts staande protestanten verzetten zicli op grond van godsdienstige overwegingen tegen elke loterij, maar in het bijzonder tegen die, welke door den Staat geëxploi teerd wordt Moge dan de Staatsloterij nog leven, menige particuliere lotèrij liet het leven onder het scherpe meR der wet. Voor al sedert de Loterijwet 190D, zooals die gewijzigd werd bij de wet van 19 Maart 1913, werd ingevoerd. Mèn mcene echter niet, dat vóór dien tijd het ieder zoo maar vrij stond een loterij van eenigen omvang tc organiseeren. Reeds artikel 410 van den Code Pénal verbood het oprichten en het houden van een bij de wet Jiiet toegelaten loterij. Deze bepaling werd overgenomen in de wet van 22 Juli 1814, die in artikel 1 verbood het houden van alle vreemde of particuliere loterijen, ofschoon een uitzon dering gemaakt werd voor premie-verlotin gen ten behoeve van gemeenten of corpo- ratiën, onder een bepaald beding. Ook werden toen niet verboden z.g.n. onders- handsche loterijen van bepaalde voorwer pen, zoo de gezamenlijke waarde dier voorwerpen het bedrag van f 100 niet over schreed, daarvoor moesten de gemeentebe sturen wakenterwijl diezelfde loterij do Koninklijke bewilliging behoefde, wanneer ze dat bedrag van f 100 overschreed. Op de overtreding van gemelde bepalingen was natuurlijk straf gesteld. De bepalingen van deze wet van 1814 bic ven gelding, ook toen enkele jaren na de vaststelling, bij de invoering van het nieuwe Wetboek van Strafrecht, bleek, dat dat de meening, die men gekoesterd had, dat de Staat niet geroepen noch bij machte was om de speelzucht te bestrijden of de burgers tegen dc gevolgen van de zucht tot deelneming in loterijen te beschermen, niet meer kon gehandhaafd blijven. Was men dus in de wetgevende kringen van roe*-

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 9