HET BRANDGAT. LEiDSCH DAGBLAD, Vrijdag 26 Februari Tweede Blad. Anno 1926, OE VUILVERBRANDING. BINNENLAND. cspnemefkzeer GEMENGD NIEUWS. FEUILLETON. No. 20233. Met „Agricultura" naar de Brechtsche ontginningen. Schitterends resultaten met stadsvuil als meststof. Vuilverbranding een nationale zonde- Publiceerden wij gisteren het een en ander over het inzicht van August Bebel inzake de vuilverwijdering in groote steden, ditmaal geven wij het woord aan eenige andere vooraanstaande mannen op land bouwgebied, bestuursleden van de vereeni- cring „Agricultura" de maatschappij die zich ten doel stelt stedelijke afvalstoffen voor ontginning van woeste - gronden aan te wenden die, ten einde deze kwestie nader te onderzoeken, eenigen tijd geleden een expeditie naar Brodlit en Brussel orga niseerden. In deze expeditie, welke onder leiding stond van den heer K. Dilling, be vonden zich o m. eenige leden van de ver eniging „Peelbelang", de burgemeesters van Kuyk. Gilze-Rijen en Brest, een depu tatie uit de gemeente Udcn, benevens een aantal rentmeesters, groote ontginners en landbouwdeskundigen. Eenige opmerkingen van algemeene strekking mogen aan het verslag van dezen tocht voorafgaan, waaruit moge blijken, dat zoowel in binnen- als buitenland de waar deering voor hot stadsvuil als meststof meer en meer toeneemt Reeds op een het vorige jaar te Brussel gehouden internationaal congres van Ge- meentereinigingsdirccteuren uit België, Luxemburg, Frankrijk en Zwitserland weid een resolutie aangenomen, om aan de "ver nietiging van het stadsvuil door verbran ding paal en perk te stellen en dit aan te wenden voor het cultiveeren van d^n grond. De, opzet van deze resolutie stemt ge heel en al overeen met de internationale meening, die van oordeel is, dat Europa alleen te redden is door den opzet en dat alles moet worden gedaan om de agrari sche productie op hooger peil te brengen door ontginning van woeste gronden. Ook in ons land begint men, gelukkig, meer en meer terug te komen van het alleen-zaligmakende idéé in het verbran dingssysteem, hetgeen op het in den afge- loopen zomer te Enschedé gehouden con gres van stadsreinigings-direcleuren ten sterkste tot uiting kwam. De tocht naar Brecht heeft dit ook zon neklaar bewezen De burgemeester van Gilze-Rijen, zelf boer en ontginner, ver klaarde na hetgeen bij in Brecht gezien had, vuilverbranding een na tionale zonde. Volgens hem was met Neerlands woesten grond dezelfde schitterende resultaten te bereiken als te Brecht, waar het stadsvuil voor bemesting was benut; in denzelfden geest getuigde ook de burgemeester van Kuyk. Nadrukkelijk werd er door diverse land- bouwspecialiteiten op gewezen, dat het met stadsvuil bemeste land iO a 12 jaar zon der verdere bemesting vruchtbaar blijft, terwijl bemesting met kunstmest den boer jaarlijks op f 100 a f 125 per Hectare komt te staan. In tegenstelling met het te Brecht ge volgde systeem, waar het stadsvuil op den grond wordt verspreid, wil „Agricultura" den grond eerst bewerken en daarna met de mest vermengen, waarmede men nog yeel gunstiger resultaten hoopt te bereiken. Het spreekt vanzelf, dat het gezondheids vraagstuk in deze belangrijke kwestie ook een eerste rol speelt. De leider van - het Brechtsche landbouwbedrijf deelde dienaan gaande mede, dat in het eerste begin ge vallen van tetanus waren voorgekomen. Bij voortduring heeft de Gezondheidsdienst uit Antwerpen daarna controle uitgeoefend op den toestand op de Brechtsche ontginnin gen, doch nimmer is men er in geslaagd verontreiniging van bodem, water en lucht te .constateeren. Integendeel, men heeft zelfs kunnen vaststellen, dat de atmosphecr zc°r rijk was aan ozon. Na het eerste begin bleven dan ook verdere ziektegevallen ge heel achterwege. Dat desondanks Antwerpen het Brechtsche bedrijf continueert zonder tot uitbreiding over te gaan, komt in de eerste plaats, door dat het als gemeentebedrijf te duur wordt, ten tweede omdat hel vervoer in verband met de plaatselijke ongunstige toestanden te kostbaar wordt en ten derde omdat Brecht in een stadium gekomen is, dat men de ontginning meer aan zichzelf kan over laten, met het verblijdend vooruitzicht over eenige jaren daarvan de goude vruchten te kunnen plukken. Bovendien liggen dichter bij Antwerpen en veel gemakkelijker te be reiken nog vele lage moerasgronden, die zich voor ontginning uitstekend leenen, thans goedkoop te krijgen zijn en daarom aange kocht zullen worden in de zeer gegronde hoop den aankoopsprijs tienvoudig terug te krijgen. Over het bezoek der expeditie aan Brussel morgen meer. De Kabinetscrisis. Naar het Corr. Bur. uit welingelichte kringen verneemt, zou er een redelijke kans zijn, dat de kabinetsformateur, mr. Limburg binnen enkele dagen zal zijn geslaagd in de vorming van een kabinet. Werktijd in slagerijen. De minister van Arbeid, Handel en Nij verheid. heeft aan hoofden of bestuurders van met een winkel verbonden slagerijen in alle gemeenten des Rijks vergund, dat in het tijdvak van 1 tot en met 31 Maart 1926, in afwijking van liet bepaalde bij art 21 der Arbeidswet 1919. op Zaterdag de arbeid van de in zoodanige onderneming werkzame mannelijke arbeiders van 15 jaren of ouder aanvangt om 6 uur des voormiddags, onder voorwaarde, dal in de betrokken onderne ming niet door eenigen arbeider op dien-dag arbeid wordt verricht na 8l/s uur des namid dags. Uitwisseling van hoogleeraren met België. Op de vraag van den lieer van Erabden of het verzoek, op 20 Januari 1921 door de Belgische Regeering tot de Nederlandsche gericht, om, ter bevordering van de intel- lectueele toenadering tusschc-n beide lan den, de wederzijdsche uitwisseling van hooglceraren en studenten overeen te ko men. destijds hier te lande ter openbare kennis is gebracht heeft minister van Kar- nebeek geantwoord dat het bedoelde ver zoek der Belgische Regeering hier te lande niet ter openbare kennis is .gebracht, om dat zulks in strijd zou zijn geweest met hetgeen in hel internationaal verkeer te doen gebruikelijk is. terwijl er bovendien in het onderhavige geval geenerlei aanlei ding bestond om van dat gebruik af te wijken. Ofschoon het voorstel der Belgische Ro- gcering eerst later schriftelijk is beant woord, had onze gezant te Brussel gelegen heid, bij onderhandsche besprekingen van het aanvankelijk standpunt der Nederland sclie Regeering te doen blijken. De Belgische Rcgeoring heeft slechts één verzoek, tot de Nederlandsche llegeering gericht. Op 20 Januari 1.1. is aan onzen gezant te Brussel opgedragen, het nadere standpunt der Nederlandsche Regeering ter kennis van de Belgische Regeering te brengen. P. T. T.-personeel gestraft. Zooals bekend had het bestellerspersonecl van het postkantoor te Amsterdam cn Rot terdam den Islen Januari door tijdelijk niet aan het werk te gaan, uiting gegeven aan zijn ontevredenheid over het feit, dat de mei 1 Januari ingegane salarisverhoogihg niet van kracht zóu zijn voor hot bestel lerscorps. Naar wij vernemen, zegt de „Tel.", zal dit personeel worden gestraft met één dag inhouding van verlof. De gestraften hebben evenwel recht op beroep. De onregelmatigheden van den oud-ontvanger van Deventer. Omtrent de onregelmatigheden ten kan tore van den oud-gcmcentc-ontvanger E. K. Ie Deventer vernemen we nader, dat de ge meente tegen liet haar toegebrachte nadeel van f C6.000 ten deele gedekt is door een borgstelling in effecten nominaal f25.000, effectief f 22.000. K. lieeft verschillende ont- vangstposten buiten de kascontrole gehou den cn liet steeds na de nieuwe boekhou ding in te voeren, welke wettejijk in 192-t reeds tot stand moest komen. Had hij dit wel gedaan, dan zouden dc feiten eerder aan den dag zijn getreden. De fraude is ontdekt door den tegenwoor- digen ontvanger en diens personeel. Ge bleken is dat alle vervalschingcn door den oud-ontvanger eigenhandig zijn gepleegd. Men strekt' het onderzoek thans ook uit lot een stichting in welker beheer K.-deel had. De diefstallen te Roosendaal. Naar aanleiding van liet feit, dat zulke strenge straffen voor oogenschijnlijk futi liteiten zijn opgelegd inzake de diefstallen ie Roosendaal, heeft liet U. D. zich gewend •tot de directie der Ned. Spoorwegen. Deze deelde mede, dat- inderdaad arbeiders om de bekende redenen zijn ontslagen. Steeds heeft de directie zich deze gedragslijn ge steld. wanneer het diefstal aanging van zendingen, hoe klein deze misgreep ook zijn mocht. In de eerste plaats dient men de belangen te behartigen van hen, die de spoorwegen goederen ter verzending toe vertrouwen Vruchten worden b.v. dikwijls in open manden verzonden, de gelegenheid tot stelen is dan bij het ladingpersoneel zeer groot. Stelde men op feiten als deze niet zulke zware straffen als ontslag, dan zou de veiligheid van de goederen van der den niet bijzonder groot meer geacht mogen worden. Het personeel moet weten wat het te wachten slaat, wanneer het zich aan dergelijke vergrijpen schuldig maakt. De directie heeft altijd dit principe door gevoerd; eenigen tijd geleden is ook iemand ontslagen, die twee apDels van een zending had weggenomen. liet ontslag aan de arbeiders te Roosen daal is trouwens niét onherroepelijk, de or ganisaties van hét spoorwegpersoneel heb ben voor de beambten het scheidsgerecht reeds aangevraagd en gaat dit met den go- nomen maatregel niet accoord. dan zal de directie op een andere wijze de betrokken personen moeten straffCm. Uit de diamantnijverheid. De bondsraad van den A. N. D. B. heeft in zijn vergadering van 11 Februari 1926 het volgende voorstel aangenomen; „Wanneer leden in de periode van 6 we ken, voorafgaande aan de Joodsche feest dagen, overgaan van de Joodsche naar de Chrislenwerkw.eek, al of niet mot de bedoe ling om op deze feestdagen te kunnen wer ken, zal dit niet worden toegestaan en zullen zij verplicht zijn om deze feestdagen te verzuimen. Van dit verbod om te mogen werken, mag onder geen beding worden afgeweken. Indien de verandering van werkweek ge schiedt als gevolg van werkloosheid, geldt j deze verplichting niet. Deze leden moeten evenwel, als zij voor den aanvang der christelijke feestdagen weder de joodsche werkweek gaan volgen, de christelijke feestdagen verzuimen, tenzij hel aantal werklooze dagen, in het tijdvak iusséheii liet overgaan van de eene naar de andere soort werkweek, gelijk is aan of moer is, dan het aantal te houden feest dagen." Jhr. mr. G. Michiels van KessenicH, lid van Provinciale Stalen van Limburg, rijks-advocaat en advocaat-procureur te Roermond zal wijlen jhr mr. R. van der Maesen de Sombreff als lid van de Eerste Kamer opvolgen. RECLAME. fjzlvoorafc op naam en rrwk 8812 Miltvuur is vast gesteld- on der het vee van de landbouwers v. d. B. te Delft en van P. te Schipluiden. De runderen 2jjn afgemaakt en de cadavers verbrand. Inbraak. Gisternacht ho or de a twee agenten een verdacht geluid uit de richting van de Kolkkade te R'dam. Toen zij naar de plaat-s gingen, waar het vandaan kwam, zagen zij twee mannen wegloopen, van wie $en een groot pak weg- wierp. Een der twee is gearresteerd. Het is de 27-jarige Spaansche zeeman M. B. E Hij legde een volledige bekentenis af. H. had met een kameraad ingebroken in het modemagazijn van de firma S. aan Plan C. E. is in de gaanderij tegen den gevel opgeklauterd, naar den entrc-sol, sloeg een ruitje in, en maakte een deur open. Hij en zijn kameraad hebben uit de uitstalkasten cn uit een kast voor een waar de van f 5000 a f 6000 meegenomen. De pak ken zijn later in de omgeving teruggevon den Een derde agent rapporteerde, dat hij omstreeks denzelfden tijd een man, dio kreupel liep, op verdachte wijze heeft zien rondloopen in de buurt van Plan C. Ook do beide andere agenten hadden te voren reeds een manken man gezien. In het loge ment aan den Schiedamschen dijk, waar de Spanjaard woonde, had ook een manke man verblijf, en deze is aangehouden, doch ontkent bij den diefstal betrokken to zijn. Hij weigert verdere inlichtingen te gevenalleen weet men dat hij A. A. heet. Vermoed wordt, dat A. op den uitkijk ge staan heeft. „Het Volk" meldt: Gisteravond, waarschijnlijk tusschen tien en elf uur, hebben inbrekers zich door forceeren van de buitendeur toegans ver schaft tot de zaak dej* Coöperatieve melkslij- tersvereeniging Nieuw Leven, gevestigd in perceel 250 aan de Brouwersgracht .te Am sterdam. liet doel van het bezoek gold de in het kantoortje staande brandkast, die de heeren van hel inbrekersgilde er waren er ten minste drie zonder veel plichtpleging hebben opgetild en in een leegen melkwagen hebben gesjouwd. Daarna zijn zij er mee vandoor gegaan. Als er verder niets bijzon ders zou zijn gebeurd, zou rnen op dit oogen- blik waarschijnlijk nog niet welen, waar zich de brandkast bevond en zouden de in brekers rustig aan het werk zijn getogen om de kast te openen. Echter, omstreeks half twaalf gisteravond is de nog ongeopende brandkast op nog niet geheel opgehelderde wijze in het wa-ter van de Lijnbaansgracht terecht gekomen. Op genoemd tijdstip zag een nachtwaker van den gecontroleerde particuliere nacht veiligheidsdienst, die op de Lijnbaansgracht surveilleerde, een man loopen, die een melk wagen-voortduwde. Nauwelijks was de man hem gepasseerd, of hij hoorde een plons als van een zwaar voorwerp, dat in het water viel. Op hetzelfde oogenblik zag de nachtwa ker, dat de man het op een loopen zetten en de Gieterstraat inrende. De nachtwaker ach tervolgde den kerel, maar verloor hem al spoedig uit het oog. Hij keerde toen naar de Lijnbaansgracht terug en zag daar den melkwagen in het water liggen. Met een stok haaide hij uit het water een regenjas, een pantalon en een colbertjasje op. De melkwagen zelf was aanvankelijk niet boven water te krijgen. Eerst toen er politie- assistentie verschenen was, gelukte het met vereende krachten de melkkar op den bega- nen grond te halen, en toen bleek zij een ge sloten brandkast van ongeveer een meter hoogte te bevatten. Een en ander werd naar het bureau Wes terstraat getransporteerd, waarna spoedig kon worden vastgesteld, dat bij Nieuw Le ven inbraak was gepleegd. ■Het is niet onwaarschijnlijk, dat de met ihet transport belaste inbreker, beducht ge worden voor den argwanenden blik van den nachtwaker, liet maar veiliger vond zich van zijn vracht ie ontdoen. Maar het is ook niet onmogelijk, dat de in breker zijn vracht niet meer meester kon blijven en de wagen tegen zijn bedoeling uit den koers en te water raakte. Hoe het zij. de politie van het bureau Westerstraat heeft thans tot taak de onlor^ luinlijke inbrekers op te sporen. Wellicht le veren de gevonden kledingstukken, dien-, aangaande een belangrijke aanwijzing op. Wij vernemen nog nader, dat de ^brand kast ui hoofdzaak boeken bevatte cn aan geld slechts ongeveer f 50. Gisternacht is door een bui- iengevvoon agent van politie te Rijswijk op heelerdaad een inbreker betrapt, die aan de Kerklaan bij T. een raam had opengescho ven en naar binnen was geklommen. Toen hij zich met zijn buit wilde verwijderen, werd hij gearresteerd. Op hem werden ge- v onoen een paar tasschen met kleeren en eenige gouden en zilveren voorwerpen. Het bleek te zijn de ongeveer 55-jarige L. uit Den Haag. De begrafenis van de slacht- offers. Gistermiddag is op de begraaf plaats Crooswijk te Rotterdam ter aarde besteld het stoffelijk overschot van mej. N. BirkhoffVan Meurs en van haar beido kinderen, do slachtoffers van den brand, die j.l. Maandagmorgen in het pand op den hoek van den Noordblaak en den Visschers- dijk aldaar woeddo Van het ziekenhuis reed de stoet eerst naar dc uitgebrande woning, waar eenige oogenbhkken stil gehouden word. Vervol gens werd naar het Noordeinde gereden, waar voor do woning van eenige familie leden eveneens even gewacht werd. Op de begraafplaats en voor den ingang, d e eenigen tijd gesloten gehouden moest worden, stonden duizenden belangstellen den Ook de kapel was geheel gevuld. Na dat dc drie kisten die met een vijftiental bloemstukken gedekt waren, onder orgel spel binnengedragen waren, nam ds. J. E. v. d. Valk van de Ned.-Herv. gemeente te Kralingen het woord. De Koningin heeft een telegram van deel neming gezonden cn ds. v. (J. Valk sprak hier mede namens de familie zijn groote erkentelijkheid voor uit. Een broer bracht namens den zieken mar. een laatstcn groet aan vrouw en kinderen. Een broer van dc vrouw wees er op, dat wat zij gedaan heeft, bij haar kinderen geble ven, hoewel er voor haar een uitweg ge weest is, alleen een moeder gegeven is. Hij sprak voorts de hoop uit, dat niemand ecnig verwijt zal kunnen treffen. Ds. v. d. Valk ging daarna voor in gebed. Aan de groeve heeft een familielid ton slotte den overledenen nogmaals eon laatst vaarwel toegetocpen. Dc drie kisten wer den gelijktijdig in één graf neergelaten. Hiermede was dc eenvoudige plechtigheid afgeloopcn. Watersnood. De Bata heeft een goed idee gehad om ook de bewoners van dc door den watersnood geteisterde streken te helpen. Een massa schoenen zul len ter beschikking gesteld worden. Een spookachtig verschijnsel, vrouw in nachtgewaad, rent gillend, als be zeten, de straten van Middelburgs tuindorp door.... Eenige waaghalzage gasten wagen het, na het wegsterven van het angstgegil om de veiligheid hunner huizinge prijs te geven voor het dreigende gevaar buiten en gaan op kondschap uit Het blijkt, dat een waardige dochter Eva's bezweken voor den aandroug barer mede- zusteren en tegen het uitdrukkelijk verlan gen van haren Adam, zich den haartooi den polkavorm had doen geven. Hg, in hooge mate daarover verbolgen, hal van de nacht rust zijner gade willen gebruik maken, haar gansch te kortwieken, te willen gar^on- neeren. Zij, op haar quivive, had daarvan tgdig de lucht gekregen en was op het fatale ocgenblik, dat de schaar haar onheilspellend werk zou aanvangen, het echtelgk bed ont vlucht, met het bovenomschreven resultaat. („M. CV) Het ongeluk aan het'ThooI- sche veer. Men meldt uit Halsteren aan de „Zoom": Nabij de sluis van den Oud-Glymcspolder is gisteren het voor een deel in sthat van Uit 't leven van den beroemden Engelschen detective HERBERT FORTER. Vrij bewerkt naar het Engelseh door J. IJ. (Nadruk verboden). 1) De redacteur schudde het hoofd'. „U kunt niet binncngaane, Mr. Atkins, nu niet." Ilij keek naar de met gewatteerd leder ibeklcede en met koperen spijkers beslagen deur en zei fluisterend met een gewichtig ge licht: „Cavianchi is binnen!" De journalist tuitte de lippen. Guiseppi Cavianchi? Die gisteravond in bet Odeon-theater de Don José gezongen ihccft? Nu, dan is het niet moeilijk te begrij pen wat die komt,doen." „Wij wilden hem heelemaal niet binnen laten. Turner heeft geweigerd om hem te •nlvangen, nietwaar, Jack?" De jongen, het factotum van de redactie, die juist bezig was in de prullenmand naar postzegels te zoeken, knikte gewichtig. „En of IDe ouwe had nauwelijks den naam gelezen of daar hadt je het!" „Ruk uit," zei-tie, „en zeg aan die meneer met zijn mooien naam, dat ik geen lijd heb." Maar daar was ik aan het verkeerde kan toor. „Geen tijd?" schreeuwl-ie en wordt in eens pimpelpaars van woede. „Dat zullen ■We dan eens zien!" En hij schuift mij kalm PP zijen stapt bij den ouwe binnen. Ik wilde nog De jongen hield plotseling op. Uit de aan grenzende kamer klonk geschreeuw en ge stommel: twee mannenstemmen, die legen elkaar in schreeuwde, en vuistslagen op tafel, die het betoog kracht moesten bijzet ten. „Dat gaat daar gezellig toe," knikte dc be zoeker. „Die fat ook in een prettige stem ming zijn, als ik Op hetzelfde oogenblik werd de gecapiton neerde deur opengerukt. Krakend vloog zij weer dicht en een krachtig gebouwde man ïn een donkere pelsjas kwam met snellen ^stap naar buiten. Het gladgeschoren gezicht was doodsbleek en de fonkelende oogen schenen de aanwezigen, die verschrikt op zij gingen, niet tc zien. Zonder greet ging hij door de redactiekamer en wierp de deur met een slag achter zich in het slot. De aanwezigen keken elkaar stom-ver baasd aan. „Wel, wel," zei Archibald Atkins, terwijl hij zich achter het oor krabde; „nu zal mijn bezoek wel erg welkom zijn! Een menseh moet toch maar geluk hebben." Daarmee wendde hij zich naar de deur van het heilige der heiligen." „Ik denk," zei hij lachend, terwijl hij de redactie-kamer verliet, dat ik wel weer even vlug er uit zal zijn. als ik ben binnengekomen." De heeren van de redactie hoorden nau welijks meer wat hij zeide. Zij stonden, de hoofden dicht bij elkaar, voor het vensier en keken naar buiten. Juist trad de zanger, nog steeds in zichtbare opwinding, op het trot toir. Hij stapte op zijn auto toe, waarvan de chauffeur juist den motor aanzette, gaf met samengeknepen lippen zijn instructies, stapte in den wagen en sloeg het portier ach ter zich dicht. Op hel oogenblik, dat de auto zich in beweging zette, klonk een kreet van ontzetting door de redactie-kamer. „Wat is er, Mr. Alkins?" vroeg de chef redacteur, terwijl hij den binnenkomende verschrikt te gemoet ging. „Wat is er toch? U ziet er uit als een lijk!" „Komt u.... in 's Hemelsnaam hijgde de journalist... „gaat u alstublieft... naar binnenMr- Turner De heeren kwamen om den verschrikten man heen staan. „Mr. Turner?" herhaalde de chef-redacteur, „wat is er met hem?" Atkins streek met de hand over het doods- bleeke gezicht, sloot de oogen en zei met. zwakke stem: „Vermoord 1" De redacteur deed een pas achteruit, %aar stormde daarop terstond de achterkamer binnen. De anderen volgden hem met ang stige spanning op het gezicht. De verslagene lag stijf en onbeweeglijk op den grond van hel ruime privé-kanloor. De rechterhand was als afwerend legen een on- zichtbaren belager uitgestrekt en in de glanslooze oogen lag nog duidelijk een uit drukking van doodelijke verbazing. De wond zat vlak boven het hart. Do chef-redacteur boog zich over liet slachtoffer en schudde treurig het hoofd. „Niets meer aan te doen," sprak hij met zachte stem. „Het is afgeloopen." In de kamer hing nog vaag de geur van oen goede Egyptische sigaret. Atkins keek onderzoekend rond. Op een klein aschbakje, dat op het schrijfbureau stond, lag het gouden mondstuk van de siga ret, dat smeulend verder rookte. De damp krinkelde omhoog. De redacteur volgde den blik van den journalist, nam het mondstuk in de hand en bekeek het. ,,Het is zijn merk," zei hij. „Khedive." Atkins sloeg de hand tegen het voorhoofd. „Alles is met één slag vernietigd. Mijn heele toekomst is door dezen moord naar de maant"- •>- - De redacteur wees met een ongeduldige handbeweging op den doode. „Ik meen, it dit oogenblik te tragisch is", zei hij op een toon van licht verwijt, „om hier over eigen belangen te praten." Atkins knikte. „U hebt gelijk. Neemt u me niet kwalijkIk ben heelemaal bui ten mezelf van ontsteltenis." „Ik zal de politie telefoneeren", vervolg de de redacteur. „Wilt u hier blijven; men zal van u willen weten hoe u hem gevon den hebt, mr. Atkins. Wie de dader is, daar mee behoeven we ons hoofd niet te bre ken, denk ik." Atkins knikte. „Hij heeft twee menschen levens op zijn geweten", zei hij; eigenzin nig in zijn gedachtegang blijvend. „Van mijn vaste aanstelling op 1 Januari zal nu wel niets komen." Herbert Porter stond van zijn bureau stoel op, toen de dame binnentrad. Hij wierp een blik op het visitekaartje en maak te een lichte buiging, „Signora Gemma Cavianchi?" zei hij lezend. „Ik heb het genoegen met de be roemde zangeres, dc vrouw van den even beroemden zanger V' De aangesprokene knikte en vestigde haar donkere oogen treurig op den detective. „Mijn man is zooeven wegens moord in hechtenis genomen." De detective keek zijn bezoekster verrast aan en fronste het voorhoofd. ;,Guiseppe Cavianchi?" herhaalde hij peinzend. „De beroemde tenor, die gister avond in het Odeon-Theater den Don José heeft gezongen V' De bezoekster knikte bevestigend. „Ja", zei zij met een diepen zucht. „En wien heeft hij vermoord.V' Hij keek de dame in het verschrikte gezicht, cn verbeterde zichzelf: „En wien beschuldigt men hem vermoord te hebben V' Zij omklemde den ivoren knop van haar paiapluie en sloeg de oogen neer. „Twee uur geleden", zei ze, terwijl zij vluchtig op haar armbandhorloge keek" even over half elf bracht mijn man oen be< Zoek aan mr, Turner, om „Om „OmTurner opheldering te vragen over een critiek." Herbert Porter knikte. „Dc critiek in de „Morning-Lcader" is inderdaad afschuwe lijk", gaf hij toe. De zangeres boog het hoofd. „Mr. Tur ner laat geen stuk heel aan mijn man, terwijl alle andere bladen vol lof zijn." „Uw man bezocht dus vanochtend om hal fel f den criticus op het redactie-bu reau V' „Ja, de heeren in de aangrenzende re dactie-kamer hoorden een opgewonden twistgesprek tusschen hen beidendaarop stormde Cavianchi woest de kamer uil; di rect daarna vond men mr. Turner dood op den grond liggen.' De detective trad op dc zangeres toe. „Pardon, ik had het vergeten; neemt u plaats." Signora Cavianchi zette zich aarzelend den haar aangeboden clubfauteuil, terwijl Herbert Porter langzaam het vertrek op en neer liep. „Hij heeft het niet gedaan, mr. Porter", zei zij op beslisten toon. „Positief niet. Ik durf er een eed op doen." (Wordt vervoIgdX

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 5