No. 20233. VRIJDAG 26 FEBRUARI Anno 1926. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. PRIJS DER ADVERTENTIEH: 30 Cta. per regel. Bij regelabonnemont beiangrijk tageren prijs. Kleine Advertenliên, uitsluitend bij vooruitbetaling. Woensdags en Zaterdags 50 Cis bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieveD 10 Ct9 porfo te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANTi Voor Leiden per 3 maanden ƒ235. per week ...77. 10.18. Buiten Leiden, waar agenten gevestigd lijn, per week0.18, Franco per post 2 35 portokosten. Dit nummer beslaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. Genootschap „Kennis is Macht". Gisteravond hield het Genootschap ..Ken nis is Macht" in de bovenzaal van Holel „Central" de jaarlijksche algemeene loden vergadering onder voorzitterschap van den heer G. W. Zandvoort Jr.. die de goedbe zochte vergadering met een kort welkomst woord opende. Uit het financieel overzicht en jaarverslag van den penningmeester, den heer H. J. W. Peeters, bleek, dat de rekening van ontvang sten en uitgaven sloot met een totaal bedrag van (39.712, mei een batig saldo van f 1172 tegen een bedrag van f 16.237 in het vorig jaar. De schoolgelden bedroegen f 3948, de pen sioenbijdragen der leeraren f 11.555; aan subsidies werd ontvangen: van het Rijk f5749 plus een extra subsidie van f 655, van de provincie f 7(5 en van de gemeente Lei den 1 5180. Van de uitgaven vermelden we: salaris sen van directeur en leeraren en concierge f 16.846; 15x/s pet. pensioenbijdrage over f 16.G51, bedragende f 2580 en pensioenuil- keering over 1925 f 329. Verder slaan onder uilgaven geboekt: terugstortingen aan Rijk, gemeente, en aan leeraren en concierge resp. f 6656, f 8192 en f 532 in totaal f 15.378. In zijn verslag merkte de penningmeester met genoegen op, dat de greote saldo's van vroegere jaren nu zoo goed als geheel terug betaald zijn. Verder mocht hij met eenigen trots constateeren dat alle uilgaven beneden ie bcgrooting zijn gebleven, dank zij een dreven bij het bestuur naar bezuiniging. De penningmeester werd, onder dankzeg ging voor het accuraat gevoerd beheer, ge dechargeerd. Hierna kwam Ier tafel het verslag van den directeur den heer A. J Verbrugge. Er bleek uit dat het aantal leerlingen op 1 Ja nuari 1925 384 bedroeg, -waaronder 117 vrouwelijke. Een aarrtai dezer leerlingen slaagde in den loop van het jaar voor het examen der vereenigiDg van Leeraren of van de Federatie. Daardoor wordt verklaard, dat op 1 Januari 1926 het aantal leerlingen 359 bedroeg; voor boekhouden slaagden 9; voor Engelsch 7, voor Fransch 1 en voor Duitsch 3 Uit heldoor den secretaris, den heer A. W. Vink uitgebrachte jaarverslag sprak een opgewekt woord. De toestand der vereeni- ging is bloeiend, het onderwijs blijft voldoen aan de gestelde eischen, directeur en leeraren vervullen met ijver en opgewekt heid hun laak. Gememoreerd werd het 25-jarig jubileum van den voorzitter, den heer Zandvoort, als lid van het bestuur in Februari 1925. welke dag niet onopgemerkt voorbijging en het 45-jarig jubileum van den ijverigen bode, den heer ICleinhans. Bestuur, directeur, leeraren en leerlingen zorgden dat deze dag voor den trouwen bode niet on opgemerkt voorbijging Tot 2den voorzitter werd herbenoemd de heer D T. Lambinon, lot lslen secretaris de heer A. W. Vink en tot 2den penningmees ter de heer L. Smit. Tot Commissarissen werden uil een dub beltal benoemd méj. Dullemond, en de hee- ren Mastenbroek en Schamper en tot lid der examencommissie uit het bestuur de heer Barnaard. De contributie voor het jaar" 1926 werd weder vastgesteld op f 1.50 Besloten werd dat he: 50-jarig bestaan van de vereeniging op 4 Maart op eenvou dige en min kostbare wijze zal worden her dacht. Het bestuur zal n een receplie hou den in de Stadsgehoorzaal. Verder wordt door het personeel der school en de leer lingen en oud-leerlingen een feestavond voorbereid, eveneens in de Stadsgehoorzaal le houden. Bij de rondvraag bracht de heer Liese ter sprake het organiseeren van bedrijfscursus- sen voor kantoorpersoneel in den vorm van lezingen door ter zake deskundigen, zooals ook elders met succes worden gehouden. Het bestuur zal dit denkbeeld overwegen en daarover later rapport uitbrengen. Hierna werd de zeer geanimeerde verga dering gesloten. Bond van Pulpverbruikers in Nederland. Door een voorloopig Comité beslaande uit afgevaardigden van den Bond van Melkvee houders, den Bond van Kaasproducenten, den R.K Dioc. Land- en Tuinb. Bond, den Christ. Boeren- en Tuindersbond en de Hol- landsclie Maatschappij van Landbouw, was heden een vergadering belegd in „Zorner- zorg" om le komen tot oprichting van bo- vengenoemden Bond. Als inleidende sprekers traden op de hoe ren: dr. Lovink, lid der Tweede Kamer, Al- phen aan den Rijn, met liet onderwerp: Belang en doel van don op te richten Bond; - en rnr. dr. C. M. A. R. van Roy, advocaat, Leiden, met het onderwerp: Opzet en wer king van don Bond. De zeer druk bezochte vergadering werd geleid door den heer J. Rijlaarsdam uit Bodegraven die zijn voldoening er over uit- 1 sprak dat zoovelen aan den oproep tot deze iVergadering hadden gevolg gegeven, waar uit cundelijk bleek van hoeveel belang de zaak die hier heden zal worden besproken wordt geacht. Spr. zou daarover niet uit weiden maar dit voorloopig overlaten aan de beide sprekers. ITicrna gaf de voorzitter het woord aan dr. Lovink. l d der Tweede Kamer, te Alphen aan den Rijn, die zich bereid had verklaard het genoemde onderworp, te behandelen. Spr. ving aan mei op te merken dat hij gaarne aan het verzoek van het Comité heeft voldaan om hier op deze vergadering een inleidend woord te spreken. Hij is wel geen pulpverbruiker maar hij voelt veel voor de landbouwers en den landbouw en wil gaarne medewerken de belangen er van te bevorde ren. Hij gaat in zijn gedachten een 20 jaar terug in de geschiedenis van de ontwikke ling van den Nederlandsche landbouw. En dan herinnert hij in dit verband aan het Centraal Bureau voor den handel in kunst meststoffen le Rotterdam dat voor millioe- r,en omzet, waaruit blijkt wat samenwerking vermag. Het is niet le doen geweest om den handel uit te schakelen maar wel om als lanbou- wer daartegenover sterk le kunnen slaan. Komende lot zijn eigenlijke onderwerp zeide hij dat de verbruikers van pulp ieder op zich zelf zwak staan, tegenover de geor- ganiseerden handel en de vereenigde fabrie ken. Dat heeft het comité samengebracht, overtuigd, dal wanneer de gebruikers zich verbonden hebben, zij krachtiger kunnen optreden. De groote opkomst hier ter plaalèe bewijst wel dat er veel hapert op dit ge bied. Daarom moet er een einde komen hier aan dat de pulpverbruikers alleen staan tegenover de georganiseerde handela ren en fabrikanten en als zoodanig brengt hij hulde aan dit comité dat de zaak heeft opgezet. Samenwerking is noodzakelijk, hoe i dat moet geschieden dat zal slrakt wel blij- I ken. Organisatie, daar komt het op aan, maar om de a.s. leden al te groote illusies te ontnemen merkt hij op dat niet dadelijk de resultaten, die men er van verwacht in zijn geheelen omvang zullen worden verkregen. Wanneer zij echter ruggegraat toonen en ook bij moeilijkheden en strijd, die wel eens het gevolg van deze organisatie zullen vol gen het comité of het bestuur standvastig en volhardend steunen dan kunnen zij hun recht handhaven. Spr. besluit met een krachtige opwekking tot de aanwezigen om ook in dit geval tot samenwerking van de landbouwers te be sluiten, een samenwerking waaraan de landbouw veel in zijn eigen belang reeds te danken gehad heeft. Spr.'s helder en krachtig betoog werd warm toegejuicht. Hierna verkreeg het woord mr. dr. C. M. A R. van Roy, advocaat te Leiden, die aan ving met op te merken dat hij geboren en opgegroeid is op het platteland en daarom nog steeds veel gevoelt voor den landbou wenden stand. In de tweede plaats heeft hij gaarne zich voor deze zaak geïnteresseerd, omdat hij in zijn kwaliteit als advocaat tel kens weer heeft kunnen ervaren hoe vaak de landbouwers de dupe worden van den georganiseerden handel. Nu zou hij, volgens de aankondiging, over de werking en den opzet van den Bond spreken. In den opzet is echter eenige ver andering gekomen. Daarom zal hij hier slechts spreken over de leidende gedachte, die bij de oprichting voorgezeten heeft. Hij wenscht, over de leidende gedachte spre kende, in de eerste plaats op te merken, dat er van de leden geen financieele offers zul len worden gevraagd en niet met kapitaal zal worden gewerkt. De tweede gedachte, welke hij naar voren wil brengen, is dat de leden zelf recht van medespreken zullen hebben in een te maken organisalie en ieder zal individueel lid kunnen worden. Het doel was aanhankelijk om te komen tot een landelijke organisatie, waarbij ook de vereenigingen zich konden aansluiten. Bij het ontwerpen der statuten is dit bezwaar aan den dag gekomen, omdat de statuten der Katholieke organisaties niet toelaten samen te werken met de neutrale vereeni gingen. ..Maar dit sluit elke samenwerking niet uit. Men wil van Katholieke zijde wel een federatief verband. Na nog eens uiteengezet te hebben welke reden tot klagen de pulpverbruikers tegen- over den georganiseerden pulphandel heb ben, besloet bij met een krachtige opwek king tot samenwerken omdat eendracht inacht maakt. Help u zelf, dan zal God u helpen. Zoo zij het! aldus eindigde deze spr. zijn luid toegejuichte rede. Hierna nam de voorzitter weer het woord in de eerste plaats om de twee sprekers dank te brengen voor hun inleidingen. Daarop verzocht hij de aanwezigen, die zich niet wilden aansluiten de zaal te verlaten. De heer Van Dam merkte op dat men eerst toch over de zaak zelf zal moeten sprekc-n. Hij zou liever willen dat perso nen, die bij den pulphandel betrokken zijn werden verzocht heen te gaap. Nadat ae voorzitter in dien geest een vraag had ge steld, verlieten een aantal personen onder toejuiching de vergadering. Hierna weiden door enkele der aanwe zigen opmerkingen gemaakt. De heer Vap der Stoel te Wassenaar wilde liever dan enkel individueele aansluiting ook aansluiting van verschillende coöpera tieve vereenigingen. Hij meent dat er dan meer kracht van de organisaties kan uit gaan. De voorzitter wenscht in de eerste plaate aansluiting van de landbouwers individueel. Ieder kan weten hoeveel er hapert. Hij deelt als een staaltje daarvan mede hoeveel j bij verschillende metingen der schepen waarin de pulp is vervoerd de boeren te kort komen. Onder teekenen van verbazing der vergadering deelt hij mede dat in één schip niet minder dan 50000 K.G. te wei nig was. I De heer De Hertog, voorzitter der afdee- ling Alphen, maakte ook nog eenige opmer kingen. Ook hij voelde veel voor de aan sluiting van de landbouworganisaties zelf. i Men moet niet vergeten, dat men zal komen i te staan tegenover georganiseerden strijd J met machtige lichamen. Wanneer de organisatie een contract af sluit, dat men meent voordeelig te zijn, kan liet gebeuren, dat een ander contract met particulieren wordt aangeboden tegen veel i lageren prijs. Waar blijft dan de indivi- dueele solidariteit? i De heer Van den Burg, uit Leimuiden, wilde den Bond op breederen grondslag vestigen en ook andere belangen dan be- I vorderen. Dr. Lovink, de opmerkingen beantwoor- dende, zeide, dat al deze dingen later nader I kunnen worden overwogen. Ten slotte verklaarden 120 personen zich tot toetreding bereid. De voorzitter vond dit voorloopig resul taat zeer bevredigend en riep den aanwe zigen een lot weerziens toe. Het Comité zal n.l. de statuten ontwerpen om daarna nogmaals in „Zomerzorg" een. vergadering te beleggen. Wetenschappelijke voordrachten over het Katholicisme. Donderdagavond hield prof. J. P. Verhaar (Warmond) in het Universiteitsgebouw Kloksteeg 23 alhier zijn zevende academie- voordracht over „Hemel en Hel". In een eerste deel zette spreker uiteen wat de Katholieke Kerk in het algemeen leert over het leven na den dood, in het bijzonder, dat volgens Gods openbaring iedere mensch terstond na den dood geoor- trouwen van den Middenstand in den Vrij heidsbond door het gebeurde ernstig ge schokt. die toch blijkens zijn beginselen pretendeerde ook in het bijzonder voor de Middenstandsbeiangen op te komen. De voorzitter zette daarna uileen dat naar zijn meening in den middenstand ontegenzegge lijk misstanden bestonden en meende dat iemand, die daarop wees maar niet direct als een vijand moest worden aangemerkt. Hij onderschreef ten volle het standpunt, dat de Vrijheidsbond een vriend was van don Mid denstand, zelfs de aangewezen politieke partij, maar vestigde tevens de aandacht op de beginsel-clausule „bescherming legen machtsmisbruik van belangengemeenschap pen" waarvan hij de geschiedenis en betee- kenis uiteen zette. Hij wees e: op, dat de heer W. O. A. Koster in de Maatschappij voor Nijver heid en Handel te Utrecht 8 Februari j.l. een rede hield over de hooge kosten van de zoo genaamde distributie der goederen in Neder land, waarin hij geheel in gelijken geest sprak als hij in den Raad deed en op dezelf de feiten wees. Naar zijn oordeel kon men ten opzichte van den vischhandel hier ter slede niet van een zuiveren toestand spre ken, daar met name door handelaren van builen de stad hier de prijzen le hoog wer den gehouden. Nadat vervolgens een lid er op had gewezen dat een krachtige midden stand van groot maatschappelijk belang moest worden geacht en de Vrijheidsbond tegenover de nog steeds dreigende sociali- salieplannen speciaal moest stelling nemen en een ander lid de beschermingsclausule in het programma toejuichte, doch meende, dat deze bescherming niet in het oprichten van een overheidsbedrijf moest worden ge zocht, waar men daarbij allerminst de ze kerheid had goedkoop le worden geholpen, doch in voorlichting van het publiek, wens de heer Korteweg er op dat de Middenstand allerminst zich volmaakt acht en zeer goed critiek kan verdragen. Het terrein is echter zooveel omvattend en vereischt een zooda nige detail- en vakkennis, dat, wal in de oogen van een leek een misverstand lijkt, deeld wordt, waarbij beslist zal worden wat j bij nadere voorlichting vaak in het geheel 's menschen eindbestemming zal wezen, niet dat karakter heeft. Deze zal zijn- ofwel de hemel (hetzij direct, heizij na een loutering in hel vagevuur) of wel de hel. In een tweede deel werd op de eerste plaats uiteengezet, dat de hemel een plaats is van eeuwigdurende gelukzaligheid, waar heen de zielen gaan, die in staat van ge nade sterven en niets meer uit te boeten hebben. Op de tweede plaats werd vooral uit de H. Schrift het bestaan van den hemel aangetoond. In een derde deel werd uitvoerig gehan deld over de hel. Ten eerste werd een nauw keurige begripsbepaling gegeven van het geen de katholieke leer onder de hel ver slaat. Ten tweede werd het beslaan van de hel aangetoond uit de klare Godsopenba ringen alsmede uit de natuurlijke rede en de algemeene overtuiging der menschheid. Ten derde werd uit de H. Schrift de eeuwig heid der hellestraf bewezen en tevens uit voerig aangetoond, dat deze leer geenszins in strijd is, maar juist geheel in overeen stemming met 's menschen natuurlijke rede en met Gods oneindige volmaaktheden. Ten vierde werd een korte verhandeling ge geven over den aard der hellestraffen Spreker eindigde zijn voordracht met een korte uiteenzetting, dat het nutteloos is om te vragen, hoevelen zullen er zalig worden, hoevelen zullen er verloren gaan, aangezien niemand daarvan ook maar iets weet. En daarom handelen wij verstandig als wij den raad van H Petr. 1 1011 opvolgen Op 11 Maart zal spreker zijn laatste aca demie-voordracht houden: deze draagt tot titel: „Eén met God". Daarna zal prof. Verhaar nog een vervolgcursus en enkele wetenschappelijke privalissima geven, waarvoor men zich vóór 25 Maart aan hem kan opgeven. Vrijheidsbond Een dezer dagen werd een vrij goed be zochte buitengewone ledenvergadering van den Vrijheidsbond ,afd. Leiden gehouden, voor het bijwonen waarvan het bestuur van de Vereeniging van den Handeldrijvenden en Indusfrieelen Middenstand te Leiden was uilgenoodigd. De agenda vermeldde als on derwerp „Bespreking houding Raadsfractie inzake den Gemeentelijke Vischwinkel zulks naar aanleiding van den Open Brief in de Leidsche Post van 12 December 1925 en de daarop gevoerde discussie. Na opening memoreerde de voorzitter, prof. Eerdmans, nog in het kort even de fei ten, hoe hij tegen het voorstel van B. en W. tot opheffing van den Gemeentelijke Visch winkel had gestemd, omdat hij de prijsrege- lende werking daarvan niet gaarne wilde missen, las de betreffende passages van het stenografisch raadsverslag nog even voor en zette uileen hoe men tot hel beleggen van de vergadering was gekomen. Vervolgens gaf hij den heer Korteweg, Voorzitter van de Middenstandsvereeniging het woord, die na een dankbetuiging voor de ontvangen uit- noodiging uiting gaf aan de ontstemming in Middenstandskringen gewekt. Hij ontkende, dat onder de winkeliers in het algemeen prijsafspraken voorkwamen en was van oordeel dat de door den Midden stand genoten belooning voor zijn diensten zeker niet te hoog was. De concurrentie zorgde daar wel voor. Voorts was het wan- Hij vertrouwde, dat bij voorkomende gele genheden de raadsfractie de voorlichting van zijn vereeniging zou inroepen en zegde reeds nu al zijn medewerking toe. Nadat nog een lid zijn voldoening er over had uit gesproken, dat de discussie op zoo aange name toon was gevoerd en naar zijn indruk partijen wel degelijk tot elkaar had ge bracht, deed de voorzitter in zijn slotwoord uitkomen, dat hij hei daarmede geheel eens was. Hij gaf de uitdrukkelijke verzekering, dat zijn wijzen op wantoestanden in den •Middenstand geenszins moest worden aan gemerkt als een bewijs, dat hij voorstander van overheidsbedrijf was, doch dat hij inte gendeel met overtuiging voor het handhaven van een gezonden middenstand, telkens waar dit noodig was, op zoude komen en daarbij gaarne hun voorlichting zou ontvan gen. De heer Korteweg vond daarin aanlei ding om zijn aandacht nog eens te vestigen op de gestie van de showroom der Licht fabrieken, met name op de door die instel ling kort geleden verspreide circulaires, waarin voor een bepaald apparaat reclame wordt gemaakt, waartoe zijn inziens een ge meentelijk lichaam zich niet moet leenen, waarna de voorzitter met een dankwoord aan de aanwezigen voor hun opkomst de vergadering sloot. Dierenbeschefming. Als met het voorjaar de nesten huisdie ren weer gaan komen, denke men om den welmeenenden raad van Dierenbescherming om alleen die jonge dieren aan te houden, waarvoor men in vrienden- of buren-kring een goed tehuis weet te bespreken of voor" wier toekomstig lot men zelf wil instaan, ook later als ze niet uitsluitend snoezig en dol-vermakelijk meer zijn, maar als ze meer zorg, aandacht en kosten eischen. Hiermede wordt niet bedoeld ertoe aan te zetten om maar alles dood te maken. Wie van zijn huisdier houdt, moet wel degelijk zijn best doen plaatsjes te zoeken voor de nieuwe honden- of poezen-kinderen. En één jong late men de moeder zoo eenigszins mo gelijk zeker. Maar als men ten slotte een goed onderdak weet, dan talme men niet, maar late direct na de geboorte de jonge dieren inslapen. Wacht er niet mee! Eiken dag wordt het moeilijker om deze toch al tijd onaangename plicht ie vervullen en wordt het ook voor de jonge dieren* zwaar der om het leven, dat elk moment belang wekkender voor hen werd en waaraan zij met toenemende levenskracht zich hechtten, te verlaten. Dus. als het moet, dan snel en goedl Geen halfheid, geen proeven, geen gemartel, geen kinderwerk vooral. Wat de beste manier is? Ja, als men op eigen hulp middelen is aangewezen, dan dompele men de pasgeboren dieren flink en lang genoeg onder in handwarm water. Is het een groot nest, dan in een zak, een enkel dier kan men vasthouden. En wie het zelf niet aan durft, wordt voor dit doel bij den dierenarts of op de polikliniek zeker billijk geholpen. Een niet-alledaagsch jubileum staat Dinsdag a.s. onzen stadgenoot, den heer J. H. Langezaal te wachten, die dien dag het feit herdenkt, dat hij voor vijftig jaar als wijnkooper3knecht in dienst trad bij de fir ma Modderman Hartevelt en Co., alhier. BINNENLAND. De heer Limburg bijna gereed met een kabinet? Protestvergadering van Vreemdelingen verkeer en Zeebad te Noordwijk tegen de door B. en W. aldaar voorgestelde logeer* gastenbelasting. Doodelijk auto-ongeluk bij Haarlem. BUITENLAND. Een Fransch-Rnssi3che conferentie begon nen. Er dreigt een staking in de Engclschfl machine-industrie. De Zuid-Slavische minister van buitenh zaken te Rome. Naar wij vernemen zal deze dag voor den krassen jubilaris zeer zeker niet onopge merkt voorbijgaan. Zooals bij de herdenking van het 40- jarig beslaan der Kindcrbewaarplaats reeds werd medegedeeld, zal op 9, 10 en 11 Maart in het Nutsgebouw, Steenschuur, een bazaar worden gehouden ten bate van genoemde Vereeniging. Het bestuur hoopt, dat vele Leidsche ingezetenen zich geroepen zullen voelen voor dezen bazaar bijdragen le zen den (adres mej. v. Vollenhoven, Rapenburg 106) en dal zij in dagen van den verkoop in grooten getale, zullen komen, ten einde dooi inkoopen van handwerken, bonbons, co mestibles en wat verder zal worden aange boden tot het welslagen mede le werken. Ook is er gezorgd dat er vele atlraclici voor kinderen zijn, zooals niet anders te verwachten is van een vereeniging, die zich ten doel stelt kinderen te verzorgen. Moge na afloop van den bazaar een flink bedrag over blijven, opdat hel voortbestaan van deze zoo nuttige instelling weer voor eenige jaren ver zekerd zij. Voor het congres der S.D.A.P., op 3, 4 en 5 April te Rotterdam te houden, heeft, volgens Het Volk, de afdeeling Leiden de volgende voorstellen ingediend: Inzake de verhouding tot het N.V.V. Het Congres draagt het Partijbestuur op in overleg met het bestuur van het N. V. V. een commissie te benoemen, die tol taak krijgt de verhouding tusschen partij en vakbewe ging te bestudeeren en met een rapport, eventueel voorstellen tot wijziging van sta tuten en huishoudelijk reglement te komen. Inzake Kamerfractie en wetgeving. Hei Congres spreekt zich uit tegen de heffing van de rijwiel en tegen den druk van de Personeele Belasting ook op ingezetenen mei lage inkomens. En over andere kwesties. Het Congres spreekt rit. dat partijgenoolcn, voor zoover zij zich althans kunnen aansluiten bij vak- vereenigingen, behoorende bij het N. V. V., geen lid mogen (kunnen) zijn van andere vakvereenigingen. Hot Congres voegt too aan het slrijdpro gram: „Het invoeren van een „Volksrefe rendum". Het Congres besluite de volgende wijzi ging le brengen in het gemeente-program* in sub 6 wordt achter „vrije Zaterdagmid dag" ingevoegd: met behoud van den acht- urendag (45-urige werkweek). Het aantal bezoekers aan het Rijks museum van Oudheden en aan hel Rijks Ethnographisch Museum alhier heeft gedu rende 1925 respectievelijk bedragen 10.851 en 3.098. Blijkens een advertentie in dit num mer zullen door de Maatschappij tot in voering van Steno-Speed hier ter stede gratis stenografiecursussen worden gegeven, zulks ter intreduclie van he! nieuwe stenografie stelsel Steno-Speed. Dit nieuwe steno-ste'se! beoogt, zooals uit den naam reeds blijk', en volgens verschil lende recensies, op het gebied der steno grafie uit le munten door kprtheid, duide lijkheid en eenvoud. De geheel gratis cvrsussen zijn bedoelI als examenopleiding en wel voor de diplo ma's kanloorstenograat, reporter en leeraar. In andere steden, waar 'deze cursussen reeds gegeven zijn, is ve succes bereikt Zij zijn bestemd voor dames zoowel als voor heeren. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dal in Juni a.s. het jaarlijkscli onderzoek zal plaats hebben voor gewon? dienstplichtigen der landmacht van de lichtingen 1914 en 1917. Plaats en tijd van het onderzoek zullen nader worden bekend gemaakt'. He', aantal werkzoekenden ingeschre ven bij de Arbeidsbeurs op Donderdag j.l. bedraagt in totaal 68f, tegen op 23 Februaa 1925 in totaal 854.

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 1