LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 25 Februari Tweede Blad. Anno 1926, DE VUILVERBRANDING. Rheumatiek? Neem Toga!. BINNENLAND. FEUILLETON. Het Gekemziiniige Telefoongesprek. na- No. &i*232. Wat leert de ervaring hier te lande en in het buitenland ons omtrent de vuil verwijdering Een waarschuwing van Angns» Bebel. Het zal niet algemeen bekend zijn dat August Bcbel zich uitvoerig heeft bezig ge houden met deze belangrijke kwestie. In zijn: „Die Frau und der Sozialismus" is Hebei krachtig te velde getrokken tegen de vuilverspiihng van de gioote stad, omdat die verspilling tot onherstelbare verarming van den- grond leidt, te erger waar juist het vuil de beste bemesting s- 6 t o f is. Mest, scnrjjft Bebel, is voor den grond wat voor den mensch voeding is en voor den grond ia evenmin elke meststof van gelijke waarde als voor den mensch elk voedingsmiddel. De grond moet precies dezelfde chemische bestanddoelen terug ontvangen, welke de oogst uit hem gehaald heeft Nu be.^tten de afvalsstoffen van mensch en dier in bijzondere mate de chemische beslanddeelen, welke voor het voortbren gen van nieuw meuschelijk voedsel t ge schiktst zijn. Men moet er dus op uit.zijn, deze zoo volkomen mogelijk to verzamelen en weer- aan den grond toe te voeren. Daartegen wordt tegenwoordig veel gezon digd Het beste recept voor het vruchtbaar houden van den akker is het volgende: iedere boer, die een zak koren naar do 6tad brengt of een centenaar bieten, aard appelen enz. moet, evenals de Chineesche koelie even veel, (als het kan méér) van ie grondbestanddeelen welke in zijn veld vruchten 2itten, uit de stad meenemen en aan den akker geven. Hij mag een aard appelschil en een stroohalm niet versma den, maar bedenke, dat aan de schil een van zijn aardappelen en aan den halm een van zijn aren ontbreekt. Deze invoer kost hem weinig, maar geen spaarkas kan zoo yoordeclig werken als deze uitgaaf: zijn akker al in tien jaar reeds het dubbele opleveren. Oude botten, roest, asch, het Moed der dieren en afval van allerlei sooit noet verzameld en voor de verzending toe bereid worden De regeering en politic autoriteiten in de steden moeten er voor zorgen, dat door een doelmatige inrichting van latrines en riolen het verloren gaan van deze stoffen voorkomen wordt. Elke koelie in China, die 's morgens zijn producten ter markt heeft gebracht, brengt 'a avonds aan een bamboejulc twee vaten jnesb terug. De mest wordt daar zoo hoog geschat, dat ieder weet, hoeveel een mensch eiken dag, week, maand en jaar produceert en de Chinees vindt het alles behalve beleefd van zijn gast, wanneer deze buitenshuis het onvermijdelijk af te scheidene deponeert. In China verhandelt de barbier zelfs het. haar van de hoofden \ls meststof („Licbig Chemische Bricfc"). Bebel. gaat .vervolgens bijzonder in het gericht met de groote steden en in- iustrieeie centra, die massa's voedingsstof fen tot zich nomen en geen mest terug geven. Het gevolg is dat de akkers, welke deze groote bevolkingscentra voeden hard ach teruit gaan. Alle landen, zegt hij, die hoofdzakelijk landbouwproducten voortbren gen maar geen meststoffen terugkrijgen, gaan noodwendig aan grondverarming ten gronde (Hongarije, Rusland, de Donaulan- den enz.). Kunstmatige meststoffen als guano vervangen wel dc me3t van mensch en dier, maar menige boor kan zich die, vanwege den hoogen prijs, niet aanschaf fen. In ieder geval is het de verkeerde wereld, mest over duizenden mijlen af- ietand aan te voeren, terwijl men deze in zijn allernaaste omgeving bij massa^s verloren laat gaan, Julius Hensel schrijft: Het stof en het, vuil van onze straten is een voortreffelijke mestbron. Volgens hem scheidt een gezond, volwassen mensch gemiddeld 48.6 K.G. vaste en 433 K.O. vloeiende stoffen af. Deze stoffen vertegenwoordigen volgens de thans geldende mestprijzen (omstreeks 1900), wanneer zij zonder verlies door ver damping enz benut kunnen worden, een waarde van ongeveer 12 M. Schatten wij de bevolking van Duitschland op 50.000.000 menschen, dan- geeft dat een waarde van 600.000.000 M. Ieder mensch scheidt aan meststof jaarlijks ongeveer zooveel af als noodig is voor het bemesten van een stuk grond, dat een mensch met zijn pro ducten voeden kan. Het groote verlies is duidelijk Een groot deel van den afval uit de ste den wordt onze rivieren toegevoerd en verontreinigt die. Eveneens wordt de afval van keuken, bedrijven en industrie, welke 1 ook uitmuntend als mest te gebruiken is, j lichtvaardig weggegooid. Bebel keert zich dus zoo beslist mogelijk tegen de vernieti ging van vuil en dus ook tegen vuilver- duidclijk. Bebel zag ook reeds in, dat het vuilver- voer de groote moeilijkheid is, doch hij meent, dat deze moeilijkheid zoo goed als altijd kan worden overwonnen en hij gelooft tevens, dat de uitkomst van do bemesting ten slotte altijd loonend zal blijken. RECLAME. Bij Apoth. en Drog. a f 0.80 en f2. 1287 Commissie sociale wetgeving. in overleg met de bezuinigingscommissie heeft de Minister van Arbeid ingesteld een commissie van deskundigen met opdracht gegevens le verzamelen om na te gaan of, hetzij binnen het kader der tegenwoordige sociale verzekeringswetten, hetzij door een wijziging daarvan, blijvende binnen de grenzen eener novelle, vereenvoudiging en daardoor bezuiniging in de thans geldende wijze van uilvoering van de beginselen dier wetten verkregen kan worden. Aangewezén «zijn daarin als voorzitter II. A. van IJsselsteyn, oud-min. van Land bouw, als leden mr.jir. II L. van Duyï, be stuurslid der Rijks\»rz'ekërïri gsbankN. G van Gemert, voorzitter van den Raad van Arbeid, te Assen; mr. II. W. Groenevcld, chef der afdeeling arbeidersverzekering bij het Dep. van Arbeid; mr. A. N. Molenaar, ai;:, secretaris van het Verbond voor Ned. Werkgevers; jhr. mr. II. Smissaert, direc teur der Eerste Nederlandscho en Nieuwe Eerste Nederlandseheen mr. E. B. F. baron Wiltert van Hoogland, voorzitter van den Raad van Arbeid le 's-Gravenhage Het vice-secretariaat zal worden vervuld op de wijze, bepaald door de Bezuinigingscommis sie in overleg met dc thans ingestelde com missie. Begrafenis ds. J. van der Linden. Onder zeer groote belangstelling is gis termiddag in Den Haag de ter-aarde-bestel ling geschied van het stoffelijk overschot van ds. J. van- der Linden omeritus.-predi- kant bij de gereformeerde kerk te 's-Gra- venhage. Vooraf had ten sterfhuize aan den Z. O. Buitensingel - een korte lijkdienst plaats onder leiding, van ds. J. Douma in Den Haag. Vervolgens was er een bijeen komst in de Ooslerkerk, waar ds. Van der RECLAME. De Kabinetscrisis. Op de j.l. Zaterdag te Doetinchem gehou den vergadering van den Bond van R.-K. Kiesverèenigingen in de provincie Gelder land heeft de heer Verheijen uit Zevenaar onderstaande motie voorgesteld, welke zon der hoofdelijke stemming weid aangenomen „De afgevaardigden van den Bond van R.-K. Kiesverecnigingen in Gelderland spre ken hierbij den wensch uit, dat de Katho lieke Kamerfractie zich zal onthouden van iedere medewerking aan dc oplossing van do regeeringscrisis. waarbij een Kabinet aan het bewind zou komen, dat accreditee ring ter plaatse van den gezant bij den H. Stoel niet in zijn programma heeft opge nomen, en besluit deze motie ter kennis le brengen van genoemde fractie en le publi- eeeren in de perS". (Tijd). Officieele berichten. Bij Kon. besluit is benoemd tot rechter in de rechtbank te Leeuwarden mr. D. G. Kortenbout van der Sluys, rechter te Tiel; is benoemd tot rechter in de rechtbank te Alkmaar'mr. R. P. Clever inga, chef der af dee ling voor de behandeling van reclames en averijen bij de Kon. Ned. Stoomboot-Mij. te Amsterdam, wonende te Heemstede; is benoemd tot kantonrechter te VeuJo mr. A. P. Louwers, griffier bij het kanton gerecht te Amsterdam mr. B. f). J. M. Ides, waarnemend griffier bij de rechtbank te Maastricht; is benoemd tot directeur der directe be lastingen, invoerrechten en accynzen te Maastricht J. J. C. Gaymana, inspecteur te Groningen; tot directeur der registratie co domeinen te Leeuwarden E. Kleyn, inspec teur der registratie en domeinen met den persoonlijken titel van hoofdinspecteur by het Dep. van Financiën; tot hoofdinspecteur der invoerrechten en accijuzen te Rotterdam H. G. T. L. Nolens, inspecteur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Deventer. COENRAAD V. BOS heeft er van gezegd: «Wanneer ik het handspel van anderen of mijzelf door de Duo-Art op wonderbaarlijke wijze hoor ver tolken. treft me steeds weder het volmaakt persoonlijke in de voordracht". Vraagt inlichtingen alleen bijt 1272 Linden herdacht werd. De kerk was geheel gevuld; onder de aanwezigen waren mi nister Colijn, en de heer Idcnburg, minister van staal, voorts de commissie van beheer van den kerkeraad van 's-Gravenhage Oost en West. deputaties van de besturen der Groen van Prinsterer-school en dr. Abra ham ICuyper-school, van de zending onder dc Joden, de gereformeerde kerk le 's-Iler- togenbosch, waar do overledene ruim 11 jaar predikant is geweest, en voorts alle Haagsche predikanten der gereformeerde kerk, behalve dr. Dijk, die door synodalen arbeid verhinderd was. In de kerk sprak het eerst ds. Rignalda en vervolgens ds. Schuurman, sprekende na mens 's-G ravenhage- West. Tenslotte sprak ds. Donner als vriend van den overledene eenige persoonlijke woorden. Onder het spelen van Ps. 73 12 werd de kist 'uit de kerk naar de pastorie gedra gen, vanwaar uit de begrafenis plaats had. Op do begraafplaats Nieuw .Eik en Duinen had zich reeds lang voor de aankomst van dr*n sloel een groole menigte verzameld, die getuige wilden zijn van het grafwaarts dragen van. den beminden predikant. De hoeren jjie in de kerk waren geweest, waren ook op de begraafplaats. De kist werd door acht ouderlingen van de gereformeerde kerk grafwaarts gedra gen. Ter eerbiediging van den wensch van den overledene werd aan de groeve niet ge sproken. Ds. Douma las voor een gedeelte van 1 Corinthen 15. waarna de groole schare Psalm G5 2 zong. Vervolgens ging ds. Douma voor in gebed Daarna dankle hij allen namens de weduwe en familie voor de belangstelling. Pater Notermans. f In het gasthuis St. Joseph te Vcnlo is overleden pater E. Notcrmans S.J., directeur van het Venlosche retaitehuis Manrcsa. Pa ter Notermans werd in 1862 geboren; op 20.- jarigen leeftijd trad hij in de orde der Jesui-. len; tot 1923 was hij te Katwijk werkzaam als leeraar in boekhouden en wiskunde en in dat jaar werd hij benoemd tot directeur van genoemd retraitehuis, welke functie hij tot zijn dood bleef vervullen. Personeel bij de hetonning en verlichting. Naar aanleiding van de bekend geworden salarisregeling voor 1925 voor het perso neel bij de betonning en verlichting en de groole teleurstelling, die daardoor is ont slaan, hebben de heeren Baak, Waterman en Yelhuysen. resp bestuurslid van de Centrale van vereenigingen van personeel in 's rijksdienst en voorzitter en secretaris van den Bond van personeel bij de bclon- ning en verlichting, dezer dagen een on derhoud gehad met den inspecteur-generaal van het loodswezen. Breedvoerig werd hel salaris van de lichlwachters. matrozen, stokers, moloristen en koks besproken en gewezen werd op hel lage aanvangssalaris van de schippers der molor-betonningsvaartuigcn. Voorts werd bepleit een billijker regeling voor toeken ning van de extra-verhooging ten aanzien van het personeel der scmaphoren. De inspecteur-generaal stond niet geheel afwijzend tegenover deze wenschen; hij zal ,een en ander nog eens onderzoeken, hoewel het geheele salarjsyraagstuk op dit oogen- blik niet gewijzigd zal kunnen worden. Provinciale Schoonheidscommissies. Dezer dagen is le Utrecht oen bijeenkomst gehouden van vertegenwoordigers der Pro vinciale Schoonheidscommissies met het dagelijksch bestuur van het Nederlandsch Instituut voor Volkshuisvesting en Stede- bouw. De bedoeling was tusschen deze or ganisaties een band te vormen. Ter vergadering waren afgevaardigden van de organisaties voor de provincies Gel derland, Noord-Holland en Overijsel, terwijl ook uit andere provincies personen aanwe zig waren. Gedurende de besprekingen bleek het denkbeeld instemming te vinden; het besef, dat aan het schoon van stad en land, zoowel het bestaande als het nieuw ont staande. aandacht behoort te worden be sleed. bleek algemeen. In voorbereiding is de totstandkoming van provinciale commissies in de provincies Noord-Brabant, Groningen, Limburg, Utrecht, Zuid-Hullandorganisa ties beslaan in de provincies Friesland, Gel derland, Noord-Holland, Overijsel en Zee land, zoodat verwacht mag worden dat bin nenkort het gehcclc land met een net van provinciale schoonheidscommissies zal zijn bedekt. Onderzoek lichtingen 1911 en 1917. Dc Minister van Oorlog heelt aan de bur gemeesters medegedeeld, dat, behoudens on- voorziene omstandigheden, in Juni a.s. het jaarlijksch onderzoek zal plaats hebben voor d.^ gewone dienstplichtigen der landmacht van de lichtingen 1911 en 1917. te on tijd van het onderzoek zullen nader bekend gemankt worden Militaire diensipremie. In een dezer dagen le verwachten leger order wordt bepaald, dat de dienstpremia ook mag worden uil betaald aan hen, dio vóór 1 April 1920 bij de opleidingskorpsen in dienst zijn getreden en zich na 1 Januari 1925 voor Qe eerste maal met toepassing van de instructie op de werving 1912 opnieuw verbonden hebben (c.q. verbinden zullen), ongeacht of zij bij het ingaan van deze ver bintenis jaarwedde of soldij genoten (c.q. genieten zullen). Deze militairen toch leefden in de ge rechtvaardigde verwachting, dat zij do dienslprcmic le zijner lijd zouden ontvangen en het wordt billijk gevonden, aan die ver wachting te voldoen. Invoerrecht op vleesch. De Minister van Financiën brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat de commissie van deskundigen voor de vaststelling van de prijscourant (er berekening van het invoer recht op versch of gekoeld vleesch in hare vergadering van 23 dezer bedoelde prijscou- .ranl heeft vastgesteld als volgt: Rund- en kalfsvleesch, versch of gekoeld, 100 Kg. f 90, paardcnvlcesch, versch of ge koeld 100 Kg. f45. Gedurende de maand Maart 1926 zal mits dien hel invoerrecht voor de hierboven be doelde vleeschsoorlen bedragen 10 pCt. van de hiervoor vermelde waarden. Commissie Mijnwerkersionds. Bij beschikking van den min. van Arbeid, is aan de commissie, ingesteld bij gemeen schappelijke beschikking van do ministers van Arbeid cn van Financiën, mede (de commissie-van Vuuren) opgedragen aan den min. van Arbeid advies uit te brengen in zake de vraag, welke regeling, indien dc be slaande regeling van de verzekering der mijnarbeiders bij liet Algemeen Mijnwer kersfonds niet mocht kunnen worden be* slendigd. in het geldelijk belang van den staal do voorkeur verdient en is voor de voldoening aan deze opdracht de commissie aangevuld door de benoeming tot lid van J. M'aus, oud-directeur van het Algemeen Mijn* werkersfonds, thans afdeelingschef bij de Staatsmijnen in Limburg, le Heerlen en E. A. van l'oelvoorde, directeur van het Alge-! meen Mijnwerkersfonds te Heerlen. Ned. Vereen, voor Vrijhandel. Het Dagelijksch Bestuur van de Nedcrl, Verccniging voor Vrijhandel, de nieuwe or-, ganisalie ontslaan door de samensmelting van de vereeriiging liet Vrije Ruilverkeer met hel Comité van verzet tegen protectie, is thans als volgt geconslituecrd: Ir. Av Plate, voorz.; mr. Anl. van Gijn en jhr. mr* II. Smissaert, vicc-voorz.; mr. A. C. Josc-. phus Jilta, secretaris-penningmeester, II. P. Gelderman, J. Goedkoop, J. Ier Haar Jr., E. H. ICÉeJagc cn F. M. Wi1>aul. Uit het leven van den beroemden Engelschen detective HERBERT PORTER. .Vrij bewerkt naar het Engelscli door J. II. (Nadruk verboden). 7. (Slot). Het was duidelijk, dal hel meisje van de vermoorde,.Marie, een zekere rol bij de zaak !iad .gespeeld. Ook hier was mijn argwaan direct gewekt, toen zij beweerde, dat zij niet .v/ist bij welke Bank Fraulein Ilellberg was. Zij was veel te snugger om zco iets niet te weien. En toen ik mijn Iheorie over deze misdaad vrijwel compleel had, koslle het mij niet veel moeite om uit haar te krijgen geen uur vopr dit verhoor begon dat zij door u, mijnheer Walden, was omgekocht om brieven voor Dr. Locbe niet in de brie venbus le gooien of op het postkantoor af te geven, maar aan u le bezorgen. Deze omkooperij was de eerste voorpos- tenaclie bij uw nobelcn veldtocht. Voor het geval, dat er lóch een brief mocht doorslip pen als-juffrouw Ilellberg hem zelf op de post bracht hadl u andere maatregelen. 'Als de post verwacht kon worden, bevond u rich steeds in de portiersloge! Maar het ge luk was in zooverre met u, dat aile brieven aan Marie worden „loc-vertrouwd". Zoo cor respondeerde u onder den naam van uw huurder met de vermoorde en dat ik de cor respondentie niet gevonden heb, is wel hier aan toe le schrijven, dat Fraulein Hellberg deze gisteravond bij zich had en dat u wel gezorgd hebt, dat Ze voor u geen bezwarend materiaal kon opleveren Daarvoor is de kachel goed, nietwaar, mijnheer Walden? Net als voor den valschen baard. En nu wat het bezoek van gisteravond He- treft. Juffrouw Hellberg was er achter geko men. dal ze in handen van een oplichter en bedrieger was gevallen. De bijzonderheden van die ontdekking spaar ik u voor het ©ogenblik-, Marie zou u hier over meer kun nen vertellen. In het kort komt het hier op neer, dat een zekere zenuwachtigheid van het meisje de achterdocht van haar meesteres opwekte en zij door de, mand gevallen is. Want Marie vond het nu noodig, waarschijnlijk uit een soort verkeerd-begrepen goedhartigheid, om haar lastgever le waarschuwen om op zijn hoede le zijn. Zij stuurde een jongen met een briefje hier heen. Dal weet ik natuurlijk allemaal van haar zelf, sinds eenige uren. Dc heer Walden was nu op alle eventualitei ten voorbereid, wist uit het briefje van Ma rie, dat juffrouw Ilellberg den echten Dr. Loebe zou komen bezoeken, en hem dat schriftelijk zou melden. Deze dame, die bij al haar goede eigenschappen niet voor detec tive in de wieg was gelegd, had in de veront waardiging, die de mededeelingen van het meisje bij haar opwekten, zich die, helaas laten ontvallen. Want even gering als haar scherpzinnigheid en waakzaamheid tegen over misdadigers was, even groot schijnt haar eerlijk rechtvaardigheidsgevoel geweest to zijn. Walden heeft het berichtje van Maris tegen half tien gekregen-en had dus tijd genoeg om rijn rol voor te bereiden. Dc rest zal u duidelijk zijn. Toen om ruim elf uur de telegraaf jongen kwam, vond hij „Dr. Loebe op de trap om het telegram in ontvangst le nemen. Hij wist immers, dat er een schriftelijke aankondiging van het be zoek zou komen! Nu kwam het er op aan den echten Dr. Loebe 's avonds de deur uit te krijgen en ook dit gelukte wonderbaarlijk goed. Toen nu 's avonds het onderhoud plaats had, moet juffrouw Hellberg het be drog ontdekt hebben ik zei u al hoe ik vermoed, dal dat gebeurde en toen kende haar verontwaardiging geen grenzen. Zij had, nadat zij wat kalmer geworden was, haar aangifte bij de politie blijkbaar uitge steld tot zij den uilvinder zelf had gespro ken. Dal- is heel begrijpelijk en moet wel het geval zijn, omdat deze aangifte bij de politie niet is ingekomen. Maar nu mijnheer Wal den deze nieuwe schurkerij nog op het voor afgaande gestapeld had, stond haar besluit vast en zij verheelde hem dat niet. Daarop volgde wat we helaas allemaal weten. en de heer Walden dacht met le meer ge- Tustheid deze oplossing aan de zaak te kun nen geven, omdat de vordering wel op Dr. Loebe zelf zou vallen. Door het lichte kostuum in de kleerenkast te hangen deed hij het zijne daaraan en in het begin scheen het, dat hij niet zonder succes gespeculeerd had, nietwaar, commissaris?" „We zijn ook allemaal geen IlerbeTl Porters", gaf deze nederig toe met een blik vol bewondering op zijn scherpzinnigen col lega. Misschien waren wij er ook wel achter gekomen, maar het is voor Dr. Loebe een geluk, dat u toevallig in Berlijn bent. want ik vrees, dat wij hem een paar daagjes had den moeten laten brommen!" „Ik ben zeer gevoelig voor uw compli ment, commissaris, maar ik geloof toch, dat u uzelf te gering schat. U moet niet verge ten, dat ik MaVie al een scherp verhoor had afgenomen en de overburen had onder vraagd. Dat zoudt u toch ook gedaan heb ben!" De detective zei dit met zulk een ern stig gezicht, dat de commissaris er niet aan twijfelde of het was oprecht gemeend. Hij knikte dan ook instemmend met een geluk kigen glimlach om de pluim, die de beroem de speurder hem op den hoed stak. Deze wendde zich weer lot Walden?" Ik geloof, dat ik alles vrij precies verteld hel», niet waar? Of hebt u nog wat in het midden le brengen?" De huisheer, die ?en halfuur geleden met zooveel bravour aan de zijde van den detec tive de kamer was binnengestapt, zag thans vaalbleek en trilde over al zijn leden. Hij schudde ontkennend het hoofd. Carl Loebe was thans weer lïeelemaal op dreef. Hij wendde zich tot den detective: „Nu ik zoo gelukkig van alle verdenking bevrijd ben, interesseert mij nog één vraag: Is het toestel bij een worsteling omgeval len of is het inderdaad moedwillig vernie tigd?" Walden deed een pcüging om te antwoorden, maar de detective wenkte hem te zwijgen, „Ik kan u het antwoord besparen. U hebt het moedwillig vernield, nietwaal, mijnheer Walden? U dacht, dat uw geknoei met de teekeningen, mocht er toch nog een verden king op u vallen, dan niet goed meer te be wijzen zou zijn. Zoo is het toch? Maar dan moet ik toch zeggen dat uw poging om het te doen schijnen alsof het bij een worsteling was omgevallen, slecht geslaagd is." „Het verdere van de zaak kan u wel over laten, commissaris. U hebt de manneljes, die Dr. Loebe moesten meenemen, zeker nog wel beschikbaar voor zijn dubbelganger?" „Toch zou ik nog wel een vraag willen doen, Mr. Porler," mengde zich thans Dr. Von Bodendorff in het gesprek. „U hebt niet opgehelderd waar Walden de uilnoodiging voor mijn partijtje vandaan had." „Hij had haar nergens vandaan." was het lakonicke antwoord. „Eigen fabrikaat." „Als u de invitatie goed bekeken hadl, Zou u hebben gezien, dat het gedrukte hoofd van het briefpapier cn uw familiewapen keurig met Oost-Indischen inkt waren nageteekend. Heusch, ook als valsch-geldfabrikant zou onze vriend succes hebben gehad. En dc tekst van de invitatie was geschreven niet met een Underwood, zooals uw secretaris tot zijn beschikking heeft, maar me! een Adler, zooals ik in de appartementen van onzen vriend boven gezien heb. En het briefhoofd kon hij gemakkelijk copieeren; hij heeft zelfs een kleine verzameling aan gelegd en voor evenlueele bandietenslreken bij de hand le hebben; je kunt immefs nooit weten waar briefpapier van voorname fami lies goed voor is. Dat hebben wc nu weer gezien." Dit zeggende haalde Mr. Porler een bundel papieren uit zijn zak en spreidde die- op tafel uit. Ik ben straks, toen mijnheer uit was, zoo vrij geweest een korle visite in zijn residentie te brengen." „Maar hoe komt hij aan de origineelen? vroeg de heer Von Bodendorff, ten hoogste verbaasd. „Dat is nu loch" lïeelemaal doodeenvou dig," klonk hel antwoord. „Hij heeft bij een drukker in de Tauontzionstrasse, die ver scheiden aanzienlijke families als cliënten heeft, een modellen boek op zich gevraagd en een kleine order opgegeven om geen arg waan le wekken." „Raadt u daarnaar of wéét u dal?" vroeg thans de commissaris. >tRaden en weten zijn bij mij één," klonk Het orakelachtige «nlu*©ord. ..Dat is het ge heim van de succesje, die ik af en toe bescheiden heb!" voegde hij er met een lachje aan toe. „Dan wéét u dus ook hoe Walden er ach* ter kwam, dat ik gisteravond juist wat men schen had gevraagd?" vroeg do bankier glimlachend. „Ik heb geen moeite gedaan om ddérvan op de Hoogte te komen. Ik bon - overtuigd, dat we hier met puur toeval le doen hebben. Hel was er immers niet om te doen om' onzen doctor een vol verzorgden maaltijd le bezorgen in uw woning, maar om hem voor, een poosje de deur uit le hebben? Als liij maar van halfachl lot negen uur wegbleef; was dc krijgslist gelukt. En dat is zij, jam mer genoeg. Maar een waagstuk was hot, want als Dr Loebe de zonderlinge uilnoodi ging niet had aangenomen of u .had opge beld, was het schoonc plan in duigen geval len." „Zoo dal ik concludeer," lacho Dr. Loebe, „daLhet best mogelijk is, dal ik mijn hachje er aan le danken heb, dal ik zoo wei nig man van dc wereld ben. Want anders was ik waarschijnlijk niel naar u (oe gegaan en dan vrees ik".... en hij schurkte zich eens...." dat er andere middelen waren gebruikt om mij uit den weg te ruimen." Allen lachten hartelijk mee. „Ik moe", nu weg." zei Dr. Von Bodendorff, ..maar Mr. Porler had hel zooevcn-over een welver- zorgden maaltijd. Ik hoop die den heeren binnenkort le mogen aanbieden. Ik zal de invitaties persoonlijk schrijven. Met een handdruk aan dc drie heeren verdween hij- „liet wordt ook mijn tijd." zei nu Her bert Porler. nadat ooit de commissaris ver trokken was; „het verheugt me. dat ik u z snel heb kunnen helpen,... neen. c t dank.... want èen zaak van langen ad. f, was mij zeer ongelegen gekomen. .Maar c n goede raad nog: Laat jaloezieën aan uw ra men maken! Want dal u verder aan uw ui - vinding zult werken staal voor mij vast, vooral nu u een man als Dr. Von Bod n- dorff als steun zult krijgen Dat is de goede zijde van dez cllenu gl zaak. Tot ziens. Denk aan de jaloezieëa. Die boschermen tegen de jaloezie. Adieu."

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 5