AGENDA. TELEGRAMMEN. LAATSTE BERICHTEN. Donderdag. AcademiegcL/uw (Klokstecg 23): 3do Wetenschappelijke voordracht over het Ka tholicisme. Prof. J. P. Verhaar over „Hemel en Iiel." 8 uur. i Leger dos Heils (Langebrug 4): Heiü- gingsdienst ie 8 uur. Stadszaal: Uitvoering Gemengd Koor „Sursum Corda". 8 uur. „l'Union" (Steenstraat): Harmonica-gefcel- Bcijap „Crescendo", ten bate van de waters- nccd-slacbtoifers. 8 uur. Ver. „De Ambachtsschool". Alg. ledenver gadering in genoemde school. 8 uur. Volkshuis (Apothekersdijk): Derder voor drachtavond van den heer J. Kriest Jzu. iver„Tuinieren". 8 uur. Koudekerk, (Openb. school)Ba znar ten bate van het Kerk- en Orgelfonds der Ned.-Herv. Kerk. Geopend van tot 5Vs en van 7 tot 10 uur. Vrijdag. Broodfabriek „Cercs": Alg. verg. van aandeelhouders ten kantore der vennootschap. Hallnegen nam. i Graanbeurs: Groole samenkomst van het Leger des Ileils, onder leiding van. briga dier Wijkhuizen. 8 uur. Hcoigracht.kerk: Chr. Comité voor Win- te.lezingen. Spr. ds. Voorsteegh, uit Kat- ATik, over „De daad". S uur. N. V. Leidsche Caramalfabriek v. h. Boeker Co. Jaarl. Alg. Verg. van Aan deelhouders. 2l/s mir. Oosterkerk: Apologetische lozing van ds. Goedhart uit Mnria-lloorebeke (België). 8 uur. StadszaalVierde abonnementsconcert dr. de Koos. Piano-recital José llurbi. 8 uur. Wijkgebouw „Phcbe" (Oude Vest 91): Spr. dc heer De Jong over „Ps. 63." 8 uur. Koudekerk, (Openb. school)Bazaar ten bate van het Kerk- en Orgelfonds der Ned.-Herv. Kerk. Geopend van 3'/2 tot 5}/£ en van 7 tot 10 uur. Voorschoten (Ned. Herv. Kerlö: Openbare samenkomst met zang. Spr. ds. J. G. Steenbeek Jr., over ,.De arbeid onder de weezon te Neerbosch". 8 uur. Dagelijks. „Casino-bioscoop", Ilooge woerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-malinée. „City-theater", Haarlemmerstraat: Bios- eoop- en Variété-voorstellingen te 8 uur. 's Woensdag en ?s Zaterdags matinée te 2 uur. „Luxor-theater". Stationsweg: Bioscoop- en Variété voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. De apotheek van de „Hulp der Mensch- heid", Hooigracht 48, is altijd geopend, doch van n.m. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoed-receplen. Alleen voor leden van dat fonds. De avond-, nacht- en Zondagdiensfc der apotheken wordt van Maandag 22 Febr. lot ?n met Zondag 28 Febr. waargenomen door de apotheek van den heer C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, Telef. 523. hoogen en die voorstelt het financieel ont werp naar de commissie terug te zenden. Doirmer mengde zich in het debat om de motie te bestrijden en betoogde, dat de Senaat volslagen vrij is om een beslis sing te nemen betreffende financieele voor stellen, welke de Kamer niet aanvaard heeft, doch welke de regeerïng voorgesteld heeft. Zonder to wachten tot alle ingeschreven sprekers aan het woord geweest waren, heeft de Senaat voorte besloten de alge- meene bespreking van het financieele ont werp te sluiten. Wel een zakelijkor behandeling dan in do Kamer! ENGELAND. Engeland en de Volksnbonds- raadzetels. Chamberlain zeide in het Lagerhuis, dat te Locarno de kwestie van de uitbreiding van den Volkenbond, behalve door de ver- Kiezing van Duitschland niet ter sprake ge komen is. De mogendheden, die le Locarno vertegenwoordigd waren, hadden reeds ver klaard, dat zij bereid waren de verkiezing van Duitschland tot een permanenten zetel te ondersteunen, doch er werd met geen woord gerept van de aanspraken der andere mogendheden en men heeft toen noch vroe ger ooit iemand hooren beweren, dat de be lofte om de Duitsche candidatuur Le steunen insloot, dat men zich tegen elke andere wijziging verzetten zou. Viscount legde tegelijkertijd in het Hoo- gerhuis een belangrijke verklaring af over dit onderwerp namens de regeering. Dit geschiedde in antwoord aan lord Faimoor, die de vorige Labour regeering in den Raad van den Volkenbond vertegenwoordigde en betoogde, dat het niet wenschdijk was, naar aanleiding van het verzoek van Duitschland in den bond le worden opge nomen en e^n permanenten zetel le ver krijgen in den Laad in overeenstemming met het verdrag van Locarno, de kwestie eeneralgemeené reconstructie van den Raad van den bond op het tapijt le bren gen, of het aanla! van zijn leden verder te vermeerderen. Viscount Cecil zeide, dat hij erkent', dat de kwestie van groot belang is, en dat hij hoopt, dat bij een toekomstige gelegenheid een vollediger debat mogelijk zal zijn. Hij besefte liet ontzaglijk belang, dat de Raad voor den derf bond heeft. Van de werking van den Raad hangt in zeer hooge mate de doelmatigheid van den bond af. Ilij kan niet <]e meening «kelen, dat door het toe treden van Duitschland tot den Raad het verlangen van andere landen tot foelaling verhaast werd. Over de kwestie van het verleencn van permanente zetels, aan andere leden is reeds langen lijd geleden een debat gevoerd, zoowel in de vergade ring, als in den Raad. Zooals de minister van builenlandsche zaken le Birmingham verklaard heeft, is de beslissing uitgesteld, omdat men inzag, dat. wanneer Duitsch land in den bond werd opgenomen en de samenstelling van den Raad werd overwo gen alsdan het geschikte tijdstip zou zijn gekomen, om de kwestie van toelating van andere leden ter sprake le brengen. Hij richtte het zeer ernstig verzoek tot de lords, toe te staan, dal de vertegen woordigers der Britsche regeering zich naar Genève kunnen begeven, zonder bij dc be handeling der zaak al te zeer te zijn ge bonden. Het is noodzakelijk, dat de regee- ringsverlegenwoordigers niet gaan met banden en voelen gebonden door hun in structies, maar dat hun een zekere vrijheid van handelen wordt gelaten, om eerlijk en openlijk hunne meening va«t te stellen, na de argumenten te hebben gehoord. Indien de kwestie le Genève ter sprake mocht worden gebracht, zal dit niet geschieden door de Britsche regeering. Cecil verwierp het denkbeeld, dat er een lid aan den Raad zou worden toegevoegd als een soort legen- wicht tegen Duitschland. Cecil voegde er bij, dat er een groote verscheidenheid van mogelijke oplossingen is van de kwestie, die in de motie te berde is gebracht, en hij kon het Huis verzekeren dat de regeering zeer zorgvuldig de voor stellen zal overwegen welke zijn ingediend. Alvörens de minister van builenlandsche zaken naar Genève ging, zal de regeering baar besluit nemen omtrent dc door haar te volgen handelwijze. De motie van lord Parmoor werd daar op ingetrokken. Lord Parmoor wees nog op het gevaar don indruk te wokken alsof de reconstructie van den Raad zou zijn voorgeschreven door de noodzakelijkheid de mogendheden le groepeeren en de concurreerende belan gen in evenwicht te brengen. Hij had Cham berlains rede in Birmingham met bezorgd heid gelezen; hij noemde het unfair tegen over de andere leden van den Bond om een aangelegenheid van zulk een beteeke- nis on liet oogenblik aan te roeren. De kwestie dient eerst in de Vergadering in apenbare bespreking te worden behandeld. Lord PhilHmore keerde zich ook elerk legen een toeneming van het ledenaantal in den Raad. SPANJE. Gevaar in Marokko? De minister van oorlog beeft dringend aan de officieren bij de troepen in Ma rokko, die met verlof in Spanje zijn, be volen op hun post terug te keeren. Is daa-r dus gevaar? HONGARIJE. De valsche munstersalfaire. De commissie van onderzoek uil het Par lement inzake de valsche muntersaffaire heeft haar onderzoek beëindigd na een emotievolle werkzaamheid. De meerderheid besloot een uitvoerig rap port aan de Nationale Vergadering voor ie leggen. De meerderheid stelt vast dat dc re geering geen politieke verantwoordelijkheid treft en dat deze affaire slechts crimineele beteckenis heeft. De oppositie heeft drie afzonderlijke rap porten samengesteld, nl. één van Vaszonyi, waarin de regeering verantwoordelijk wordt gesteld, één van den afgevaardigde Farkas waarin gezegd wordt dat het onderzoek niet volledig is waardoor het onmogelijk is de verantwoordelijkheid vast te stellen en één van Rassy, waarin verklaard wordt dat de regeering crimineel niet verantwoordelijk is doch wegens verschillende verzuimen wel politiek schuldig. Vastgesteld wordt in deze minderheids rapporten dat de regeering zich schuldig ge maakt heeft aan ernstige nalatigheid, even zeer wat de ontdekking der vervalschingen betreft als de leiding van het onderzoek. PErnstig is vooral, dat Windisch-Graelz de vraag niet wilde beantwoorden, of de regee ring van de onderneming op de hoogte was. De verantwoordelijkheid treft in de eerste plaats den minister-president, verder den minister van binnenlandsche zaken en den staatssecretaris van hel minister-president schap, ten slotte de ministers van lands verdediging en van jutilie. Slechts een nieuwe regeering, die bij het schandaal niet betrokken is, kan de volle waarheid aan het licht brengen. Het parlement zal morgen met de be handeling van de rapporten een aanvang maken. De opvatting van de Fransche politie autoriteiten dat de museum-directeur Mes- zaros de inlelleclueele leider is van de ge- heele affaire begint steeds meer instemming le vinden. Hij zou Windisch-Graelz met alle overige schuldigen samen gebracht hebben. Te Hyères in Frankrijk is een Ilongaarsch student aangehouden, die verklaarde 12 De cember uit Munchen naar Frankrijk te zijn gekomen en die in het bezit bleek le zijn van 100,000 francs, waarvan 20,000 fr. in geldige biljetten en 80 valsche biljetten van 1000 fr.. die hij in Spanje in omloop had moeten brengen. GRIEKENLAND. Genei aal Plastiras gearresteerd. De politie le Uskueb ontdekte in den afgeloopen nacht den Griekschen ge nei aal Piastiras, ilie onder een valschen naam en ondet voorgeven, dat hij koopman was in de stad aangekomen was. Hij be kende later dat zijn papieren niet in orde waren en dat hij Plastiras was. Dc politie verbood hem Uskueb te verlaten. JAPAN. De begrooting aangenomen. Het Lagerhuis heeft met algemeene stem men de begroeting aangenomen. Vóór de goedkeuring verklaarde de minister van ma rine, dat het program om enkele eenheden van de vloot te vervangen, lot een bedrag van 320 millioen yen, niet opgegeven is, doch slechts uitgesteld in verband met den economischen toestand van het land. CHINA. Mandsjoerije voorloopig autonoom? Volgens een bericht in de sovjet-bladen hebben de leden van den staf van generaal Tsjan Tso Lin in een te Moekden gehou den bijeenkomst Tsjan Tso Lin tot hoofd van den autonomen slaat Mandzjoerije uit geroepen en daarvan aan verschillende autoriteiten in China telegrafisch kennie gegeven. Deze kennisgeving gaat vergezeld van de mededeelïng, dat alle overeenkom sten, na 22 December 1925 met de regeering te Peking aangegaan, door de huidige regee ring van Mandzjoerije niet zullen worden erkend. Verder wordt in de kennisgeving verklaard, dat de autonomie van Mandzjoe rije noodzakelijk is met het oog op den loe- nemenden invloed der communisten en de slappe en vaak onjuiste leiding, die door de centrale regeering gegeven werd. De auto nomie van Mandzjoerije zal eindigen zoo spoedig een wettig president van China ge kozen is en zich te Peking een gezagheb bende regeering zal hebben gevormd. De Volkcnbondskwestie. PARIJS, 25 Febr. (Belg. Tel. Ag.) Naar de Chicago Tribune uit Berlijn meldt, heeft Duitschland verzocht om den dag vóór de opening der zitting van den Volkenbond een voorbereidende conferentie tusschen Briand, Chamberlain en Stresemann le Genève le doen houden, opdat deze ministers zich met elkander kunnen verstaan ten aanzien van de kwestie van Duitschlands toelating vóór dat de raad daarover beraadslaagt. MADRID; 25 Febr. (Belg. Tel. Ag.) De mi nister van builenlandsche zaken heeft, des gevraagd, aan eenige journalisten verklaard, dat Spanje voorstander i9 van Duitschlands toelating tot den Volkenbond en het toeken nen van een permanenten zetel aan - dat land. De minister verklaarde dat de houding der regeering vastberaden zal zijn, opdat Spanje, op het juiste oogenblik dat de sa menstelling van het permanente gedeelte van den Volkenbondsraad wijziging zal on dergaan, overeenkomstig artikel l van het pact, den reeds zoo lang gewenschlen per manenten zetel zal krijgen; van zijn kant zal Spanje geenerlei bezwaar maken tegen het toekennen van een permanenten zetel in den raad aan welk ander land het ook zij. RIO DE JANEIRO, 25 Febr. (Belg. Tel. Ag.) Knipping, de Duitsche gezant, heeft, inzake uitbreiding van het aantal perma nente Volkenbondsraadszetels, aan een ver tegenwoordiger van het Journal gezegd dat Brazilië zich te veel op zijn propagalieven van onafhankelijkheid laat' voorstaan dan dat het zou toelaten dat men het de beleedi- ging zou aandoen van te veronderstellen dat het als werktuig zou kunnen doen voor niet zéér waardige belangen. Het Jornal h Ro- ticias heeft vuur gevat op de dubbelzinnig heid dezer woorden en sommeert Knipping zich nader le .'verklaren. WARSCHAU, 25 Rebr. (V. D.j. liet P.T.A. spreekt de geruchten tegen die in de Duit sche, En gel se he on Fransche pers versche nen zijn als zou de Minister-President Skrzynski tot den Engelschen gezant ver klaard hebben dat Polen uit den Volken bond zal treden en toenadering zal zoeken tot Rusland .indien geen permanente zetel in den Volkenbondsraad wordt verkregen. Tegen het separatisme. MAINZ, 25 Febr. (Belg. Tel. Ag.). Een bende jongelui, voornamelijk studenten uit Geisenneim, heeft in den nacht verschei dene woningen in dio plaats geplunderd van menschcn, die als separatistisch gezind be kend stonden. De politie, die zich vrij laat met de zaak bemoeide, arresteerde niemand. Gepakt. BERLIJN, 25 Febr. (V. D.) Het Commu nistische Rijksdaglid Urbahns is le Eydt- kuhnen gearresteerd toen hij de Duilsch- Russische grens trachtte over le steken met een valsche paspoort. Verkiezingen in Bulgarije. SOFIA, 25 Febr. (Belg. Tel. Ag.). Uit de definitieve resultaten voor de gemeente raadsverkiezingen ten plattelande blijkt, dat over het geheele land op de lijsten der re- geeringsgezinde candidaten 423.000 stem men tegen 217.000 op de oppositie-partijen zijn uitgebracht. De eersjgenoemden ver kregen 80 pCt. van het aantal zetels. Geen resultaat bereikt. BELGRADO, 25 Febr. (Belg. Tel. Ag.). De Joegoslavische delegatie, belast met het organiseeren eener vrije Serbo-Groalisch- Slovenisehe zone te Saloniki is onverrich- terzake te Belgrado teruggekeerd. In 20 da gen onderhandel ens kon zij met de Griek- sehe gedelegeerden niet tot overeenstem ming geraken. Belasting-verlaging. LONDEN, 25 Febr. (Reuter). Volgens een bericht uit New-York heeft de Senaat met 61 tegen 10 stemmen het wetsontwerp goed gekeurd, waarbij de belasting met 378 mil lioen dollars wordt verminderd. Het ont werp gaat thans naar president Coolidge om le worden geratificeerd. Beschuldiging tegen een gezant. WASHINGTON. 25 Febu. (Reuter). In den Senaat verzocht Wheeler een onderzoek in te stellen naar het optreden van den Ilon- gaarschen 'gezant en het detectivebureau, dat de gezant zou hebben gebruikt in ver band met de verbanning van graaf Karolyi uit de Vereen. Staten. In de motie, die naar de commissie voor buitenl. aangelegenheden werd verwezen, wordLbeweerd dat de Hon- gaarsche gezant aan bedoeld detective bureau 20.000 dollars belaalde om graaf en gravin Karolyi uit Amerika le verjagen. De Indiërs en Zuid-Afrika. LONDEN, 25 Febr. (Reuter). In het Hoo- gerhuis bracht lord Olivier de kwestie van de anti-Aziaten wetgeving in Zuid-Afrika ter sprake, welke naar hij meent blijkbaar een inbreuk is op de rechten der Indiërs, tot welker handhaving en bescherming de Rijksregeering zich heeft verbonden. Lord Birkenhead, die den spr. antwoordde verklaarde ernstig te hopen, dat het her nieuwde onderzoek van het vraagstuk, dat thans in Zuid-Afrika gaande is, en het voor leggen van de zaak der Indiërs aan de spe ciale commissie te Kaapstad door de be langhebbenden, tot een bevredigende en duurzame regeling zal leiden. Onder de ge geven omstandigheden achtte hij uitvoeri ger discussie niet gewenscht. Olivier trok daarop zijn molic in. Wei-verscherping. LONDEN. 25 Febr. (N. T. A. Draadloos}. Naar uit Melbourne wordt gemeld heeft de Kamer van Afgevaardigden de wet bevat tende de bepalingen op deportatie in derde lezing met 37 legen 11 stemmen aange nomen. De wet werd ingediend om de be voegdheid der regeering te dier zake uit té breiden naar aanleiding van do beslissing van het Hoog Gerechtshof, dat de Tegeering niet bevoegd was lot uilwijzing dor stakings leiders Waleh en Johanssen, wier uitzetting uit het land wenschelijk werd geacht. Uit China. KANTON. 25 Februari. (Reuter). Do stop zetting van laden en lossen van goederen éhiurt nog steeds voort; alleen rijst mag in gevoerd worden. Meer dan 50 schepen zijn thans opgelegd. IToewel de toestand kalm is, is hij toch onrustbarend. Toen de douane- commissaris zijn houding tegenover een troep Chineezen uiteenzette, werd hij toe gejuicht. Tien ladingen zullen thans door de boy colt-posters weer aan de douane worden teruggegeven. Uit Hongkong is, be halve een voor leger en vloot bestemde la ding, sedert 5 dagen geerLjmkel schip aan gekomen. Bank failliet. ANTWERPEN, 25 Febr. (Belg. Tel. Ag.) Het deficit bij het Credit Foncier d'Anvcrs zou volgens de laatste berichten 40 millioen francs bedragen. De directeur wilde zich met een revolver van 't leven beroovcn, doch kreeg slechts een onbeduidende kwetsuur aan 'b hoofd. De raad van bestuur vroeg een accoord aan en bood 40 pCt*. ANTWERPEN, 25 Febr. (Belg. Tel. Ag.). In verband met de zaak-Credit Foncier d'Anvers zijn vier personen gearresteerd, een administrateur, de directeur en twee voormalige geëmployeerden der maatschap pij. Op het meubilair, de waarden, alsmede boeken, bescheiden en onroerende zaken, werd beslag gelegd. Uit de instructie is reeds gebleken, dat de balansen der In stelling sedert het boekjaar 1920 vcrvalscht waren. Stakingsgevolgen. NEW-YORK, 25 Febr. (Reuter). De „New-Yorlc Times" zegt., dat in de opslag plaatsen der kolenhandelaren 700.000 tors „ersatz" voor anthraciet ligt opgeslagen, dat thans, nu de anthraciet-stalring voorbij is, onverkoopbaar is. Verscheidene hande laren worden daardoor met faillissement bedreigd. In de loodsen der spoorwegmaat schappijen st.aan 12.000 wagODS met bitumi- neusc kool, en nu dit artikel zoo sterk in prijs is gedaald, wordt gevreesd dat die wagens nog zeer langen tijd in de loodsen zullen blijven; daardoor zou het onmogelijk zijn anthraciet van de mijnen te vervoeren, waarvan een gedwongen stopzetting der productie het gevolg zou zijn. Verduistering. BELGRADO, 25 Febr. (Belg. Tel. AgJ. De politie te Zagreb heeft Sciads. een ban kier uit Korfoe, gearresteerd, beschuldigd verduisteringen tot een bedrag van 32 mil lioen drachmen le hebben gepleegd. Bcschbranden. MELBOURNE, 25 Febr. (Reuter). Groote boschbranden woeden in het Kinglake- district. De schade is enorm. Men vTeest voor de veiligheid van 150 menschen te Kinglake, die een schuilplaats zochten in het postkantoor, dat volgens de jongste berichten midden in de vlammen staat. Andere dorpen worden bedreigd. De wegen zijn versperd door brandend neergestorte boomen. Graanilepots in de asch. MELBOURNE, 25 Febr. (V. D). De groote graandepols van de „Sunshine" zijn in de asch gelegd. De schade bedraagt on geveer een kwart millioen Pond Sterling. Spoorwegongeval. AUGSBURG, 25 Febr. (V. D). Gister avond is van een personentrein een post wagen en drie personenwagens gederail leerd. Eenige reizigers kregen lichte ver wondingen. Groote brand. LONDEN. 25 Febr. (V. D.). De „Times" meldt uit New-York dat een groole brand twee havenhoofden van de Hudson-rivier vernield beeft. Hevige aardbeving. ATHENE, 25 Febr. (V. D Op het eiland Kos had een hevige aardbeving plaats. Vooral het dorp Anlimaehia werd getroffen. 600 huizen zijn verwoest, twee personen werden gedood en 60 gewond. STADSNIEUWS. Bewaarschool der Vereeniging voor Christelijk Onderwijs. Heden herdacht de Bewaarschool der Vereeniging voor Christelijk Onderwijs aan de Middclstegracht 9-7-11 haar éénjarig be slaan. Ter gelegenheid van dit heuglijk feit wapperde van genoemd gebouw het oranje,1 blanje, bleu, terwijl ook aan het intérieur' een feestelijk aanzien was gegeven. TevsnsiJ werd te dezer gelegenheid een openbare let1 gehouden, waarbij de vruchten van het on-J derwijs in de kamer van de directrice mej/ Bos waren tentoongesteld, 't Was werkelijk' aardig om le zien, wat de kleine kleuters, van drie tot zes jaar reeds presteerden op. het gebied van cartonnage-, klei- en fröbel-! arbeid. Heel aardig was bijv. de hoeden-' winkel, geheel van boetseerklei vervaar^, digd, waarin allerlei dames- en heerenhoe-; den eveneens van klei ten verkoop werden,' aangeboden, verder was er nog veel te be wonderen op het gebied van riet- en papier-' vlechtwerk, enz., enz. De belangstelling van de zijde dor ouders was buücngewoon groot, terwijl ook eenige bestuursleden tegenwoordig waren. De voor-: zitter der ^ereeniging, ds. M. J. Punselie, opende de openbare les met een enkel woord, waarin hij er zijn voldoening over gaf te kennen, dal de school, die thans circa 150 leerlingen telt, in zulk een behoefte ge bleken had, (e voorzien. Wanneer dan ook",! zoo zeide spreker, vanwege onze vereeni-; ging vermoedelijk reeds 1 Mei a.s. een1 twèede bewaarschool wordt geopend, hoop' en-vertrouw ik. dat het succes van die school evenredig moge zijn aan dat vani deze inrichting. Nadat ds. Punselie nog zijn beste wen schen had uitgesproken voor den voortdu- renden groei en bloei van de school, werden door de leerlingen der drie klassen eenige spelleljes gedaan, die beëindigd werden met het gezamenlijk zingen van twee couplet ten van bet Wilhelmus, waarna ds. Pupse- lio een woord van dank richtte tot mej; Bos voor bet degelijke onderwijs, waarvan allen bier de resultaten hadden mogen aan schouwen. Spr. was cr van overtuigd, da/ hij dit deed mede namens de ouders. Dezen lieten' het hierin'j evenwel niet en offreerden mej. Bos als blijk van waardeering voor baar arbeid een fraaien porseleinen pot met palm benevens een bouquet tulpen, terwijl ook van de zijde der leerlingen mej. Bo9 nog menig bloemetje in ontvangst had le', nemen. Het (onpunt van de feestvreugde voor dé- peuters was evenwel hel feit. d^t zij de in? het aTceloopen jaar vervaardigde voorwerp pen mee huiswaarts mochten nemen. De tentoonstelling der geschenken. In de Gotische zaal aan de Paleisstraat le Den Haag ie lieden geopend de tentoon stelling van de geschenken, het Koninklijk Echtpaar aangeboden Ier gelegenheid van Zijn 25-jarig huwelijk. Zooals bekend is, zal de opbrengst aan enlréegelden dezer tentoonstelling door II. M. de Koningin ter beschikking worden gesteld van het Algemeen Watersnood-Co* mité. Reeds dadelijk bleek er groote belang* stelling voor te bestaan, van het tijdstip der opening al bewogen zich velen uit allerlei kringen door de zaal, welke met palmen en ander groen een stemmige versiering had gekregen. Lang© de wanden slaan opgesteld de geschenken van picluralen aard, de schil derijen van, voorstellende het Koninklijk gezin, de „Java" en „Sumatra" c.a. de overtocht van een legergroep^ over den IJsel, de afbeeldingen van Baraboedoen,1 enz., het Amslcrdamsch stadsgezicht, het portret yan Prinses Juliana, namens de aangesloten vereenigingen aangeboden van-f; wege het Haagsche Comité van Volksfees ten 1926, enz. Op een tafel in het midden der zaal lig-» gen de geschenken der Indische vorsten en heigeen voorts uit Indié het Koninklijk Gezin is aangeboden, meest kostelijk zilver-;, smeedwerk; alsmede het geschenk uit Suriname, voornamelijk gedreven gouden, gebruiksvoorwerpen) waarbij blijkt op welk een hoogte de goudsmeedkunst daar slaat; het zilveren theeblad, geschenk van de leerlingen van Chr. Scholen in Neder land; en zoo meer. Op afzonderlijke tafels zijn neergelegd de albums, oorkonden, enz., alle buitenge- woon fraai bewerkt, welke grootendeels bij aangeboden geschenken waren gevoegd. Beambten van de Koninklijke hofhouding houden bij deze tentoonstelling toezicht. ,Y Gisteravond 10 uur ontstond te Goof een hpvige brand in het hoekhuis van de Grootestraat, eigendom van den heer I. Vecht, aldaar, waarin aan de voorzijde ge-' vesligd is het filiaal van het kledingmaga zijn van den heer Zoetebrood. De schade is aanzienlijk. Vooral gingen veel kleeding-, stukken en verschillende antieke meubelen verloren. Oorzaak is onbekend. De schade wordl door assurantie gedekt. lieden had Ier recdt> van Nicuwcdiep een proefneming plaats door de Kon. Ned. Marine met het werpen van bommen uit vliegtuigen op een doel, waarvoor diende het oude ramtorenschip „De Stier". Deze proefnemingen werden bijgewoond' door Vice-Admiraal Zeeman, chef van de Afd. Materieel aan het Departement van Marine, met eenige officieren van het De partement, en door eenige officieren van de landmacht. UIT NED. OOST-II^TDIE. Nog geen oplielderi^j, BATAVIA, 25 Febr. (Aneta). De gearres* leerde mandoer van een hotel te Garoet, genaamd Entjnn, heeft bekend medeplichtig le zijn aan den moord op Mevr. Campell Mac-Fie, echtgenoot© van een Australisch consulair ambtenaar. De andere gearres teerden blijven echter ontkennen. Het Haagsche Anela-kanloor teekené hierbij aan, dat gelijk een telegram va» 5 Januari meldde, de personen, van die®) moord verdacht, hadden bekend, doch lat£f hebben zij hun bekentenis weer inge* trokken.

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 2