No. 20232. DONDERDAG 25 FEBRUARI Anno 1926. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van Heden. BUITENLAND. LEIDSCH DAGBLAD PRUS DER AD VERTE NTIEN 30 Cts. per regel. Bij regelabonneraent belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 50 Ctsbij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens poslrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplefn Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Posichèque- en Girodienst Ho. 57055 Postbus No. 54 PRUS DEZER COURANTi Voor Leiden per 3 maanden 2,36. per week 'f 0.18, Buiten Leiden, waar agenten gevestigd rijn, per week0.18, Franco per post 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Ter-aarde-bestelling van prof. dr. H. Kameriingh Onnes. Hedenmiddag had op de begraafplaats der Nederl Hervormde Gemeente te Voor schoten de ter-aarde-bestelling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen prof dr. II. Kamerlingh Onnes, in leven oud hoog leeraar der Leidsche Universiteit en oud- direeieur van het Natuurkundig Laborato rium alhier. De deelnemende belangstelling daarbij was enorm. Niet alleen uit Universitaire kringen, maar ook uit de burgerij zelf waren er velen aanwezig. Ook van andere plaatsen v/aren ambtgenooten, vrienden en vereer ders overgekomen. In den rouwstoet merkten wij, behalve de familieleden o.a. op de hoogleeraren Lorenlz. Ha ga, Zeeman. M. de Haas (Delft), Siertsema, Van der Waals Jr., Keesom, De Haas (Leiden), prof. Snouck Hurgronje, prof. Ehrenfest, benevens de conservatoren van het Natuurkundig Laboratorium dr. Grommelin en dr. Woltjcr. Verder nog de medische hoogleraren prof. Kan en prof. Nolen, die den over ledene in zijn laatste ziekte hadden behan deld a huisvrienden waren van den hoog- lecraar. Bovendien waren vertegenwoordigd het College van Curatoren door den president curator jhr. mr. dr N. C. de Gijselaar en den secretaris mr. J. E. Eoddaert, het be stuur van den Senaat, het bestuur der wis- 'on natuurkundige faculteit, benevens andere hoogleeraren, en de doctoren en assistenten en verder personeel, werkzaam aan het Natuurkundig Laboratorium vertegenwoor digers van studenten-corporaties, zooals het Collegium van het L S. C., de besturen van den Bond van Leidsche Studenten en de Vereeniging van Vrouwelijke Studenten en de 11.-IC Studentenver. „St. Augustinus". Verder merkten wij o.a. op als vertegen woordiger van Z.Exc. den Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen de hee- ren Van Beek Calkoen, chef der afd onder lijs, en mr. F. Visser, chef der afdeeling Kunsten en Wetenschappen jhr. mr. A. Roëll, Commissaris der Koningin als vooi- zillcr der Kon. Maatschappij van Weten schappen, prof. Kraus en jhr. dr. Striek van Kinschoten, pres.-curator en secretaris van het College van Curatoren der Technische Iloogcschool te Delft, voorzitter en secreta ris van den Senaat dezer Hoogeschool prof. dr. G. van Iterson en prof. mr. Janssen van Raay, F. B. Löhnis voorzitter en J. F. M Koopmans, secretaris der Nederl. -•Vereeniging voor Koeltechniek, waarvan d" laatste ook de vereenigingen van dien aard in Frankrijk en Puitschland vertegenwoor digde, prof. J. G. Verschaeffelt te Gent als .vertegenwoordiger van Institute Internatio nal du Froid en een aantal geleerden uit België en Frankrijk, prof. G. J. Elias en N. II. N. du Foir, voorz. en secr der Elec- tro-tcclmische afdeeling der Techn., Hoo geschool te Delft. Ir R. A. van Sandick, voorzitter der afdeeling Eleetro-techniok van het Kon. Instituut van Ingenieurs, het bestuur en directeur van het Genootschap M. S. G., het bestuur en directeur van de Ambachtsschool, een aantal leerlingen en oud-leerlingen van de Vereeniging tot be vordering van de opleiding van instrument makers en vele anderen, zoodat, zooals de burgemeester van Voorscholen, de heer Ver- nède, die ook op de begraafplaats tegen woordig was, ons verzekerde, nog nimmer zoo groole begrafenisstoet op deze lan delijke begraafplaats te hebben gezien. Dat de boogleeraar hier begraven werd stond in verband met feit, dat hier ook het graf van zijn moeder was, waaraan hij nog meer malen een bezoek bracht. Hoewel de familie, in overeenstemming, met en geest van den overledene verzocht had geen»bloemen te zenden, waarvoor al leen een uitzondering was gemaakt voor het personeel van het Laboratorium, waren er toch nog veel bloemen Alleen de kostbare krans van het gehcele Laboralorïumperso- eel, gevuld met orchideeën, was on het yraf gelegd. Nadat de lijkkist in de groeve was neer gedaald, trad de oudste medewerker en griend van den overledene, prof. dr. H. A. ^Jjorontz, naar voren en sprak ongeveer als t Wel is het een droeve taak, die ik heden heb te vervullen. Menigen goeden vriend, rr.enigen waarden en gewaardeerden ambt genoot heb ik mede naar de laatste rust plaats geleid, ik denk in het bijzonder aan Van Dommelen, de Van de Sande Bak- huyzens en Kuenen, en nu zal ik een woord wijden aan de nagedachtenis van een der laatst overgeblevenen uit den kring, die mij eens zoo lief was. Het zou niet in den geest van Onnes zijn, als aan zijn groeve veel werd gezegd, maar het ware opk niet goed als niet, hoe onvol ledig dan ook, wenl uitgesproken hoeveel wij in hem verliezen en van hoe groote be- tcckenis.liij voor de wetenschap, en de uni versiteit is geweest. Dat nu juist ik daarbij Uw aller tolk mag zijn, dat heb ik te danken aan de trouwe, nooit gestoorde vriendschap die ons gedurende meer dan een halve eeuw met elkander heeft verbonden en die tot de beste behoort, dat het leven mij gegeven heeft. Meer nog misschien dan eenig ander onder zijne vrienden heb ik ondervonden hoe goed en hartelijk Onnes was. Het is mij een weemoedige gedachte, maar die mij tot groote dankbaarheid stemt, dat hij in zijn laatste levensjaar een groot deel van zijn tijd besteed heeft om mij'n feest te bereiden en dat hij niets zoozeer vreesde als dat hij op den daarvoor bepaalden dag niet aanwe zig zou kunnen zijn. In den langen lijd, waaraan ik nu terug denk, kon ik van nabij in al zijn phasen het rijke en vruchtbare leven volgen, dat nu werd afgesloten. 'Een mooie studententijd liet bij hem een innige gehechtheid aan zijn Groningsche corps na, een gevoel waarin hij later ook de Leidsche studentenwereld ruim liet deelcn. Toen volgden de jaren van de volle ontplooiing zijner wetenschappelijke talenten, te Heidelberg, Groningen weder, en Delft, toen het bleek, dat de dichterlijk aan gelegde student een uitstekend mathemati cus was, en zich bij de uitvoering van een experimenteel onderzoek door geen moeilijk heden liet afschrikken. Wij herinneren ons nog levendig, Jlaga en ik, hoe hij in den Delfschen tijd zich met geestdrift de nieuwe denkbeelden die bij Clerk Maxwell en van der Waals waren op gekomen, eigen maakte en reeds in de door dezen laatslen gewezen richting verder wist te gaan. Spoedig daarna, op 11 November 1882, begon de werkzaamheid aan het Leidsche laboratorium, waaraan hij zich van toen af met hart en ziel heeft gewijd, een schitterend voorbeeld gevende van inspan ning en van wèloverlegd streven. Al aan stonds had hij de hoofdlijnen van zijn weg afgebakend en, al zijn er groote en verblij dende verrassingen geweest, het is toch of hij mot profelischen blik heeft voorzien wat de toekomst hem brengen zou. Aan de woorden van zijn intreerede „door meten lot weten" is het laboratorium steeds ge trouw gebleven, en daarbij toonde hij een vermogen tot scheppen en organisceren, zooals slechts aan weinigen is geschonken De aanvankelijk karig toegemeten hulp middelen wist hij tot zoodanige ontwikke ling te brengen, dat het Leidsche laborato rium thans onder die van de geheele wereld een eereplaats inneemt. Hij omringde zich met een steeds uitgebreider staf van voor treffelijke medewerkers en in nauw ver band met het laboratorium ontstond de in richting voor de opleiding van instrument makers, die terwijl zij aan het wetenschap pelijk werk ten goede kwam, in maatschap pelijk opzicht honderden lot zegen is ge weest. Eindelijk, toen men meer en meer in het gebied der lage temperaturen was doorge drongen kwamen de Verceniging voor'Koel techniek en het Inslilut international du froid, waarvan Onnes de ziel was. de ver kregen uilkomsten aan het algemeen be lang dienstbaar maken en ontstonden door ren gelukkige wisselwerking nieuwe moge lijkheden voor de ontwikkeling van het la boratorium. Zoo was dit meer en meer, wat het al spoedig was geworden, een belangrijk cn alom erkend middelpunt van internationale samenwerking. Daarmede is zeker een der liefste wenschen van Onnes vervuld. Waar hij kon, en bij het gezag dat hij zich had verworven was dat niet zelden, heeft hij voor eendrachtig samengaan op weten schappelijk gebied geijverd. Terwijl oudore natuurkundigen, en onder hen van de allereerslen, de oplossing van belangrijke vraagstukken kwamen zoeken, vonden tal van jongeren hier een kostelijke leerschool. Vele physici. over de geheele wereld verspreid, zullen, ook om de wel willendheid en hulpvaardigheid waarmede hij hen ontving, met groote dankbaarheid aan hun Leidschen meester blijven denken. Zal ik U nu herinneren aan de verkregen uitkomsten en de gevierde triomfen? Aan hel onderzoek van tal van verschijnselen bij uiterst lage lemperaturën, aan de vloei- baarmaking van het helium en aan de mooi ste parel misschien van alle, de ontdekking van de supragoleiding? In hoofdzaak is dat alles algemeen bekend en voor bijzonderhe den is hel hier de plaats niet Maar-laat ik er op wijzen, 3at, hoeveel bemoeiiingen van materieel en en adminislratieven aard er ook warén, 'de geest van Onnes altijd op het ideëele gericht bleef. Hij heeft er krachtig loe bijgedragen, de omstandigheden voor de beoefening der theoretische natuurkunde zoo gunstig mogelijk te doen zijn cn het werk in het laboratorium had altijd een die pen theorelischen achtergrond, hetzij het be rustte op de inzichten van hem zelf en zijn# medewerkers, of strekte om theoretische denkbeelden van anderen op de proef te stellen. Voor elke poging lot verheldering van ons inzicht had hij een open oog. Welke nieuwe werkingen wellicht nog zou den kunnen worden opgespoord, welke nieu we geheimen nog zouden kunnen worden ontsluierd, dat bleven de vragen waarmede zijn geest zich onverpoost tot de laatste da gen toe heeft bezig gehouden. Zoo is hij, en dat kon ook wel niet an ders, van ons heengegaan, denkende aan het nog niet bereikte en zich verdiepende in onopgeloste problemen. En toch mogen wij hem gelukkig prijzen omdat hij, zooveel als dat ons menschen gegeven is, de idealen die hij zich had gesteld, verwezenlijkt heeft mogen zien. Te meer zijn wij daarvoor dankbaar omdat bij wie hem aan het werk zagen, wel eens de vraag rees of hij met zijn wankele gezondheid niet al te veel on dernam. Dat hij onder den last van den arbeid niet is bezweken, dat hij een onver- 1 gankclijk deel heeft kunnen nemen in de vermeerdering van het geestelijk bezit der menschheid, dat hebben wij te danken aan j zijn strenge zelfbeperking en daarnaast aan baar die hem een trouwe en liefdevolle levensgezellin is geweest. Zij heeft hare woning met een spreekwoordelijk geworden gastvrijheid voor velen geopend, voor een feestvergadering van Humboldt zoowel als voor de physici van het laboratorium, voor het personeel der werkplaatsen zoowel als voor builenlandsche geleerden, maar zij heeft bovenal Onnes gevrijwaard voor alles wat hem zou kunnen storen en ziin kracht zou kunnen verminderen. Het vc haal van den langen werkdag toen het helium werd vloeibaar gemaakt, dat altijd een der tref fendste in de geschiedenis der natuurkunde zal blijven, is voor de ingewijden aandoen lijk door het deel dat Mevrouw Kamerlingh Onnes erin gehad .heeft. Zoo moge dan hare smart getemperd wor den door de herinnering aan het gezamen lijke en rijk beloonde streven van vele jaren. Voor zijn zoon en wie na hem ko men, zal Onnes een verheven voorbeeld blijven van wat volharding en toewijding vermogen. Wij zullen zijne gedachtenis in cere houden en met eerbied en genegenheid bewondering en erkentelijkheid aan hem blijven denken. Nadat de heer Lorentz zijn door eenvoud indrukwekkende rede had geëindigd, die met eerbiedige stille door de honderden, die om de groeve stonden geschaard, werd aangehoord, dankte de eenige zoon van den overledene, voor de laatste eer aan den overledene bewezen. In het bijzonder dankte hij prof. Lorenlz, die zijn vader zoo naar waarheid had geschetst. Hijzelf getuigde in het leven to worden gedragen door het hoog idealisme waarin zijn vader hem steeds was voorge gaan en hij zal bij herinnering aan zijn vader diens nagedachtenis als kostbare schat bewaren. Daarna werden bloemen in het graf ge strooid, waarmede deze indrukwekkende plechtigheid eindigde. Christelijke Middenstandsvereeniging. Gisteravond werd in het Nulsgebouw een vergadering gehouden van de Christelijke Middenstandsvereeniging, afdeeling Leiden. De vergadering wa9 goed bezocht. De voorzitter, de heer J. v. d. Steen, opende de vergadering op de gebruikelijke wijze en sprak een welkomstwoord, waar na de secretaris, de heer M. Ziegelaar, de notulen der Januari-vergadering las, welke onveranderd werden goedgekeurd. Hierna werden enkele ingekomen stuk ken behandeld. De voorzitter doet dan eenige mededee- lingen, o.a. betreffende de Bondsvergade ring, welke dit jaar in Leiden zal worden gehouden op 16, 17 en 18 Juni a.s. Besloten wordt het Hoofdbestuur te vra gen dezen datum alsnog te veranderen in 15, 16 en 17 Juni. De voorloopige plannen worden medege deeld, waaruit blijkt, dat aan de voorberei ding reeds hard wordt gewerkt. Vervolgens werden eenige commissies be noemd, die verschillende werkzaamheden zullen te verrichten hebben bij de voorbe reiding van de Bondsvergadering. Daarop kreeg mr. F. H. v. d. Tas het woord voor het houden van een Inleiding pver: „Wettelijke aansprakelijkheid". Spreker stelde eerst de vraag: Wat Is recht? en na het geven van een definitie hierover, behandelde hij in het kort het verschil tusschen ongeschreven en ge-, schreven recht, privaatrecht en publiek recht. Hierna kwam hij tot zijn onderwerp de wettelijke aansprakelijkheid, hetwelk hij, gezien het zeer uitgebreide terrein, beperkte tot de wettelijke aansprakelijkheid, zooals die is omschreven in de art 1401 tot en mét 1407 van het Burgerlijk Wetboek. Schade is dikwijls gemakkelijk, maar schuld moeilijk te -bewijzen, het woora onrechtmatig heeft steeds vele moeilijke heden gegeven. Met enkele voorbeelden uit de praktijk toont spreker nader aan, welke moeilijk heden zich hier kunnen voordoen. Voor den werkgever is van belang de aansprakelijkheid voor het personeel, dat hij in dienst heeft. Hierover wijdt spreker, uitvoerig uit. Ten slotte zegt hij, dat het voor den Christen vooral van belang is, dat hij weet, dat hij zich hier niet aan zijn plichten ont trekken mag, omdat dit de wil des Recht vaardigen is De voorzitter dankt den heer Van der Tas en geeft gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvbu door de heeren Alberts, Ziegelaar, Van Kamp, Wielinga, Bret-baart en Van der Reyien gebruik wordt gemaakt. Al deze heeren worden door den spreker beantwoord. Hierop wijst de heer De Vries nog op een andere wettelijke aansprakelijkheid, n.L die in de statuten der vereeniging zelf is ge geven, waardóór elk lid verplicht is cle Christelijke Middenstandsvereeniging le iteunen en haar belangen te bevorderen. Bij de rondvraag komen nog enkele zaken ter sprake, waarop de vergadering, na dank zegging door den heer De Vries, door den voorzitter wordt gesloten. Uitvoering Chr Zangschool. Voor een nagenoeg geheel gevulde zaal gaf gisteravond de Christelijke Zangschool alhier in de groote Stadsgehoorzaal haar achttiende uilvoering, die als zeer geslaagd kan worden beschouwd. Te ruim acht uur opende de voorzitter, de heer Mazurel de bij eenkomst met gebed om na een kort woord ter inleiding het woord te geven aan het zangkoor onder leiding van den heer J. C. W. Ilühner, dat zich allereerst in een drie- lal liederen liet hooren, waarvan vooral het laatste, „Flink" van H. van Tussenbroek, zeer verdienstelijk werd uitgevoerd. De hoofdschotel van dezen avond vormde evenwel de uitvoering van de bekende „De Ruyter-cantate", tekst van W. H. Hassel- bach, muziek van A. Lijsen. Den inhoud dezer cantate achten wij van voldoende be kendheid dan dat wij hem uitvoerig zouden moeten bespreken. Hij behelst de geheele geschiedenis van onzen grooten zeeheld Michiel Adriaanszoon de Ruyter, vanaf het oogenblik, dat de kleine Michiel op den Vlissingschen toren klauterde totdat de be roemds held voor Syracuse den Jaalsten adem uitblies. Over de uilvoering niets dan lof. Wij heb ben werkelijk eerbied voor het werk van den heer Hühner, want om een koor van ruim 125 nog jeugdige kinderen een derge lijk groot werk te laten uitvoeren, daarvoor is heel wat noodig. Natuurlijk, 't geheel was allerminst „van alle smelten vrij", maar wie zal het den jeugdigen zangers en zangeressen kwalijk nemen, wanneer af en toe de samengang eens iets te wenschen overliet en wie zal ook het den „tweeden" matroos euvel dui den, dat hij, door „Bühnenfieber" bevangen, op een gegeven oogenblik geen geluid meer kon voortbrengen? Immers niemand, want daartegenover stond zooveel goeds, dat deze kleinigheden geheel werden opgeheven. Vooral het dameskoortje in de derde afdee ling deed uitstekend werk, maar ook de soli waren over 't algemeen in goede handen. De hoofdpersoon, 'n bengel van misschien «li jaar, bracht het er kranig af. De begeleiding aan den vleugel wa3 toe vertrouwd aan raej. Mien Verwer, die zich op uitnemende wijze van haaT taak kweet. Resumeerende een goede uitvoering, waar voor den heer Hühner alle eer toekomt. Da bloemen, die hem en mej. Verwer werden aangeboden waren alleszins verdiend. Ter afwisseling van het vocale gedeelte liet het mandolinegezelschap „Krebustlipo" zich hooren. Met het openingsnummer „Sous le ciel bléu" van G. Berma deed .Krebust lipo" o. i. geen erg gelukkige keuze om niet te zeggen, dat 't bepaald slecht was; geluk kig waren de overige nummers veel beter en werden deze onder de bekwame leiding van den heer L. C. Veerman op de van dit gezel schap bekende wijze ten gehoore gebracht. Na de pauze werd besloten met hel oog op bet reeds late uur eenige nummers te annu- leeren. Veel bijval oogStle de „Klepper- marsch" van Jan Morks, die een dusdanig Applaus uitlokte, dat zij ten tweede male moest worden uitgevoerd. Aan het einde van den avond dankte de beer Mazurel allen, die tot het welslagen van deze uitvoering haden medegewerkt, waarna de bijeenkomst met dankzegging werd gesloten. Heropening „Bellevne". Ter gelegenheid van de feestelijke her opening van hotel-café-reslaurant „Belle- vue" aan de Steenslraat hield gistermiddag de exploitant, de heer L. J. Platteel, een receptie, die door zeer velen bezocht werd. Talloos groot was het aantal dergenen, die den heer Platteel persoonlijk geluk kwa men wenschen met den grooten vooruitgang van zijn zaak. Weer anderen gaven van hun belangstel ling blijk door het zenden van bloemstuk ken en bloemenmanden, het een al fraaier dan het ander, zoodat het intérieur meer geleek op een bloemententoonstelling dan op een café. In totaal telden wij ongeveer vijftig bloemstukken, hoofdzakelijk ge schonken door collega's, leveranciers en stamgasten, 't Wa3 één bloemenweelde zoover het oog reikte. De heropening had bezwaarlijk feeste lijker kunnen geschieden. Onze stadgenoot prof. dr. L. v. Itallie, hoogleeraar in de arfsenijbereidkunde en vergiftleer i3 benoemd tot Officier in de Belgisch Kroonorde. BINNENLAND. Eegrafenis van het stoffelijk overschot van wijlen prof. Kamerlingh Onnes. Een Staatscommissie tot bezuiniging bin nen het kader der sociale wetten i3 inge steld. Onregelmatigheid op het ontvangerskan- toor te Deventer. BUITENLAND. Nog altijd de Volkenbondsraadzetels. De parlementaire rapporten over de Hon- gaarcche valsche bankbiljetten-zwendel. De Belgische minister Vandcvijvere ia algetraden. Bij Kon. besluit is op verzoek e eivol ontslagen met dank prof. mr. F. Cr. Schel- tcma als secretaris der Staatscommissie be treffende de wettelijke regels, die ten aan zien van bet waterstaatsbestuur behooren te worden gesteld. Prof. Schetlema blijft echter nog als lid in genoemde commissie werkzaam. Bij de gislerennamiddag door de Ge meente-Commissie van het Ned.-Herv. Kerk genootschap in de Consistpriekamer van de Pieterskerk gehouden aanbesteding van „het verrichten van verfwerken enz aan de huizen grenzende tegen de Pieterskerk en wel de nummers 1 tot en met 21 waren ingekomen 8 inschrijvingen t.w. van J. W. Brillijn i 1279; J. Th. Vis f 1095; W. F. Piket f775; C. J. Jonk f775, J. Martin 1751; D. G. 11. Pouilliou 17-10; P. van den Wijngaard 1511; S. Hoope 1425. Alle inschrijvers woonachtig te Leiden. Onder de inschrijvers voor het maken van een burgerwoonhuis aan den Witte Singel gisteren vermeld, werd ook nog inge schreven door M. de Tombe Jr. alhier voor 1 9GS4. liet werk is gegund aan den laagstee in schrijver, den heer J. de Lange alhier voor f8890. De politie alhier heeft een valschen gulden in beslag genomen, welke het jaartal 1923 droeg. Gisteren is de 20-jarige wielrijder N. F. v. d. P., wonende te Zoeterwoude op den Fiooge-Rijndijk, aangereden door een met 'n paard bespannen wagen, waardoor zijn rij wiel ernstig beschadigd werd. Gistermiddag omstreeks 4 uur had op de Breestraat nabij de Papengracht een aan rijding plaats tusschen een vrachtauto en een aulobus. Van de eerste werden de radia- teur en de rechlervoorlamp beschadigd; de laatste bekwam een deuk in de carrosserie. De oorzaak was, dal de bestuurder van de vrachtauto, die achter de aulobu9 reed, toen de bestuurder van dit voertuig signalen gaf om le sloppen, zijn wagen niet tijdig genoeg tot stilstand kon brengen, doordat zijn voet van het rempedaal afgleed met bovenge noemd gevolg. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Volkenbondsraadzafels. Ook uit Polen komen thans dreigemen ten. Polen wil bedanken voor den Volken bond, zoo het geen permanenten zetel krijgt, zal zich gaan oriënteeren naar sov jet. Rusland etc. Engeland's houding blijft aarzelend, men zie de verklaringen in Lager- en Hooger huis onder het hoofd Engeland. Duitschland zal Luther en Strcsemann naar Genève zenden. BELGIE. Ministerwisseling Pierre Nothomb op de vlucht. Van de Vijvere, de minister van land- bouw, heeft zijn ontslag ingediend bij den koning, dat deze aanvaard heeft. De Liede- kerke zal de portefeuille van landbouw overnemen, die voortaan met economische zaken vereenigd zal blijven. Te Leuven hebben, na afloop van een fascistische vergadering in het lokaal van de katholieke conservatieve associatie, belegd door Pierre Nothomb, relletjes plaats ge- had, waarbij verscheidene burgers en stu denten verwondingen opliepen. Pierre Nothomb c.s. moesten tenslotte de vlucht nemen. FRANKRIJK. De Senaat cn de linaccicele voorstellen. De Senaat heeft met 280 tegen £0 stem men een socialistische motie verworpen, die dén Senaat het recht ontzegt om de door de Kamer goedgekeurde credieten te ve^-

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 1