AGENDA. DOET UW SCHOENEN GOED 1 Leidsolie Begrafenis-Onderneming BUITENLAND. Zaterdag. Leidsche Schouwburg: Eere-avond too- neelwedstrijd „Litteris Sacrum": „Liefdo's daemon". Half acht. Zondag. ,,De Lakenhal"Tentoonstelling Leid sclie Amateur-Fotografen-Ver. Van 12^ tot 4 uur. Jeruel (Middelstegracht 3): Samenkomst te 10 uur vm. en 7 uur nm. Sprekers de heeren v. d. Horst, Mcchelse en Snoeks. Leger des Heils (Langebrug 4): Samen komsten te 7, 10, 37» en 7Va uur. Stadsevangelisatie (Morschweg 59): Sa menkomst te 8 uur nam. Volksgebouw: Instituut voor arbeiders ontwikkeling. Declamaties Willem van Ca- pcllen. Voorm. 10 uur. Maandag. Nutsgebouw (Sleenschuur): Openbare We tenschappelijke Voordracht van den heer De Raumcnde over „Magnetische geneeswijze". 8 uur. Sladszaal: Haarlemsche Orkeslvcreeni- ging. 8 uur. Volkshuis Apo tkekersdjjk)Voordracht piet lichtbeelden, dr. W. H. Heinsiue, uit Amsterdam, over: „De voorhislorie en de tegenwoordige mcnscK". Kwart voor acht. R ij n s b u r g (Ned. Herv. Kerk): Uit voering Chr. Zangver. „Excelsior". Halfacht. Sassen hei m (Concordia): Open- nare vergadering Ned. Chr. Vrouwenbond. Spr. mej. Frida Kalz over „Misdaad en Straf". Halfacht. De apotheek van de „Hulp der Mensch- lieid". Hooigracht 49. is altijd geopend, doch van n.m 8 uur tot v.m 8 uur alleen voor spoed-recepten. Alleen voor leden van dat fonds. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 15 tot en met Zondag 21 Febr. a.s. waargenomen door de apotheek van den heer P. du Croix, Rapen burg 9, telefoon 807. De geneeskundige Zondagsdienst te Lei den wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 u. waargenomen door de doctoren: De Graaff. tel. 046; Jansscns, tel. 970; Muyzert. tel. 2268; Scret, tel. 581 en Wecbers, lel. 3G9. Te Oegstgeest wordt deze dienst waargenomen door dr. Varekamp, lel. 1916. RECLAME. MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten .75<« Laxeer-Tableiten 60« Hoofdpijn-Tabletten 60 Bij Apottu en Drogisten. 1014 goede begeleiding aan den vleugel (welwil lend afgeslaan door de firma H. Mens, Haar lemmerstraat) van onze sladgenoote, mej. C. II. de Haas. De heer Grondsma onthaalde zijn audito rium op een fragment uit Vondel's „Joseph in Dolan" nl. het pleidooi van Ruben. Zijn volle, klankrijke stem beheeerschle de gc- heele zaal; het applaus na iedere voordracht was voor hem een alleszins verdiende bc- iooning. Maar ook het humoristisch gedeelte werd door den heer Grondsma verzorgd in een aantal Over-Betuwsche novellen van B. van Ïleura, terwijl last not least de Leid- sche Friezen hun hart hebben kunnen opha len aan zijn voordrachten in de Friesche taal. Tenslotte zij nog gememoreerd, dat de da mes M. "M. Veldhuyzcn en C. M. de Haas, beiden van hier, cenige nummers voor viool en piano op verdienstelijke wijze ten gehoore brachten, waarvan ons „Romance" van Wieniawski liet beste kon bekoren. Te ruim tien uur betrad ds. Punselie voor de laatste maal hel podium om alle mede werkenden nog eens dank te zeggen voor huil bereidwilligheid en hij hoopte, dat, wanneer het comité hen nog eens noodig mocht hebben, het niet tevergeefs bij hen zou aankloppen. Zijnerzijds gat hij gaarne de verzekering; dat dan de zaal te klein zou blijken te zijn. Nadat hij de belangen van den wijkarbeid in aller warme belangstelling had aanbevo len, werd de bijeenkomst met dankgebed ge sloten. Voor liet, door do vereeniging van Mode-Vakscholen in Nederland te 's-Gravtii- hage, afgenomen examens, is al3 Coztumière geslaagd mej. Jo H. Marks, alhier. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Rijnland te Leiden deelt ons mede, dat zij bericht ontving van den Directeur- G; neraal der Posterijen en Telegrafie, dat de kantoren Lisse, I-Iillegom en Sassenheim in dit jaar gedurende hel tijdvak van 15 Juli lot en met 15 September bij wijze van proef ook des avonds van 910 uur voor den Iccalen en inlerlocalen telefoondienst zullen worden opengesteld. Deze beslissing werd genomen naar aan leiding van een verzoek der Kamer van Koophandel te Leiden van 8 October 1925 om te Sassenheim tijdens de grootste drukte in het bloembollenbedrijf het telefoonkan toor lol een later uur open te houden. De Lcidtche Coöperatieve Keuken mag zich in een bloeiend beslaan verheu gen. Zelfs wordt er op sommige dagen van deze goede en goedkoope gelegenheid een dusdanig veelvuldig gebruik gemaakt, dat de beschikbare ruimte aan eetzalen niet voldoende is om alle eters te bevallen. Ten einde zulks in de naaste toekomst te voor komen besloot het bestuur een nieuwe eet zaal bij te bouwen, die Dinsdag in gebruik zal worden genomen. De nieuwe eetzaal biedt plaats aan circa 26 personen en is gelegen aan de Wille- Siugel-zijde, waarop zij een prachtig uit zicht geeft. De gehcele verbouwing werd op voortreffelijke wijze uitgevoerd onder lei ding van den lieer Buurman, terwijl de in richting en stoffeering een even keurigen als solidcn indruk maakt en geheel in den trant van de overige zalen is gehouden. Waarlijk een goede verbetering, waarvan door velen een dankbaar gebruik zal worden gemaakt Het L u x o r-t h e a t e r vangt deze week aan met de traditioneele weekrevue gevolgd door een film in 6 aefcen „Zwer vers der Woestijn". Deze film, in natuur lijke kleuren en met boeiend spel der hoofd personen is een aantrekkelijk geheel. Verder nog voor de pauze een variété- nummer, en wel het optreden van 4 Cecil Girls, welke met zang en dans nog al op de lachspieren der aanwezigen werkten. Wa ren ze, wat de zang betreft, er soms wel een beetje naast, met haar hemelsche spron gen en luchtige toiletjes, hadden zo succes! Na de pauze, de hoofdfilm „Miedaad en liefde" een levenstragedie in 7 acten van den volgendon inhoud: J.iOu is 'n danseres in een cabaret, doclï ondanks haar succes in deze omgeving, walgt ze er van en wil met haar man, wefke als pianist z'n brood verdient en kind naar New-York. Door toeval maakt ze kennis met Dan Mc Grew, welke haar 'n gouden toekomst belooft. Ze vlucht, man en kind verlatend, wordt 'n beroemde 6ter, maar vindt geen rust, omdat de gedachten aan man en kind haar kwellen. Mc Crew echter, vertelt haar ten einde raad, dat haar kind dood is, en haar man haar vervloekt. Der wanhoop nabij, moreel geknakt, komt Lou tenslotte in lugubere danshuizen te recht en 't toeval wil, dat er op zekeren avond een vreemdeling binnen treedt, welke haar vroegere echtgenoot blijkt te zijn. Achter hem loopt het doodgewaande kind en 't slot is, dat alle drie weer vereenigd zijn. 'n Goede film, men oordeele zelf eens. 't City-theater gaf gisteravond de tweede serie van de film „De groot e On bekende". Evenals de vorige keer waren ook nu alle aanwezigen weer in spanning wat er gebeuren zou. Nu, zij hebben kunnen genieten van de groote sensatie die deze film brengt. De onbekende held met al zijn gewaagde toerei? en streken heeft er slag van 't publiek van begin tot einde in spanning te houden, tot dat hij van het doek verdwijnt en ons vaar wel zegfc tot de volgende week. Voor de pauze draait zooals gewoonlijk de weeH- revuo waarin mooie opnamen voorkomen van de begrafenis van Kardinaal Mercier enz. enz. Daarna een aardig komisch num mer „Haar uiterlijk schoon". Vervolgens worden de lachspieren in beweging gezet door „Zigoto en de bende der Langvin- gers." Deze filmarlist laat ons door zijn dol komische grappen eenige oogenblikken onbedaarlijk lacnen. Op 't tooneel viert deze week Anny v. Eykeren in haar musi cal act baar triumfendeze artiste oogstte veel bijval door liaar spel op verschillende soorten xylophoons cn banjo's en had een hartelijk applaus in ontvangst te nemen. Het „C a s i n o-theater" mocht zich gisteravond in zeer groote belangstelling verheugen, zoodat er vrijwel geen plaats on bezet is gebleven. Natuurlijk was deze bij zondere interesse voor het befaamde product der filmindustrie, getiteld: „I-Iet wonder der wolven". En deze rolprent verdient die be langstelling ook ten volle. Het is een groolsch opgezet geschiedkundig werk, han delende in den tijd van Lodewijk XI van Frankrijk en van Karei de Stoute, den her tog van Bourgondiê, die voortdurend met elkaar in onmin leefden en elkaar onophou delijk met groote felheid bevochten. In de vijftiende eeuw was heel het land als het ware doortrokken van den geest van den burgerkrijg en deze film geeft ons-daarvan een prachligen indruk. Duizenden personen moeten hebben samengewerkt om een derge lijk geheel ie verkrijgen. Men ziet schil te rende paleizen, gevechten lusschen ruiters en voetvolk, de belegering van een slad, welke wordt verdedigd onder leiding eener jonge vrouw, achtervolgingen te paard, en tenslottehet wonder der wolven, zijnde de hiervoor genoemde jonge vrouw, die een brief moet overbrengen teneinde aldus het leven van haar koning te redden, doch dan achtervolgd wordt door vijanden, die haar op haar vlucht door de sneeuw steeds meer naderen, haar bijkans bereikt hebben, en dan.... afdeinzen voor een groote troep wolven, die uit een boscli te voorschijn ko men cn de achtervolgers bespringen. De vrouw echter, in den kring der wolven, blijft ongedeerd en veilig. Ziedaar het won der! liet geheel wordt zeer goed gespeeld en is, na een ietwat gerekt begin, buitengewoon spannend! Casino heeft deze week weer eens een uitstekende greep gc-daan! Hedenvoormiddag werd door den heer J. W. Reyneveld, bouwkundige, alhier, voor den beer J. Voorsluis, alhier aanbesteed liet ophoogen van straatbanen en het dera pen van slootgedeelten, beoosten van de Wasstraat-, alhier. Het aantal inschrijvingen bedroeg slechts drie, n.f. van L. F. van Veer en A. T. Stuifzand f6295; A. v. d. Berg en J. Wesselraan f4285, en W. v. Haasteren en C. L. v. yelzen f4107.40, allen te Leiden. Zooals onze lezers uit een advertentie in dit nummer kunnen lezen, komt de impressario B. II. Ibelings morgen een voor stelling geven in de concertzaal „l'Union", met een goed variété-programma. Gistermorgen omstreeks halftwaalf is de loopknecht T. op een bruggetje aan den IIooge-Rijndijk gevallen, waarbij hij zoo ongelukkig terecht kwam, dat hij zijn been brak en door de auto van den E.H.D. naar het Sint Elizabethsgesticht moest worden overgebracht". Aan het politiebureau is een heeren^ rijwiel gedeponeerd, dat gisteren gedurende twee uur onbeheerd in de Pieterskcrkkoor- steeg had gestaan. KERKELIJKE BERICHTEN. Luthersche Kerk: Kerkelijke herdenking 25-jarig bestaan afd. Leiden v. h. Luth. Gen. v. In- en Uitw. Zending, 's avonds te zeven uur, ds. J. W. Brass, uit Rotterdam. Vrije Kath. Kerk (Stille Rijn la): Zon dagmorgen, dienst te halfelf. Ned. Q'-ot. Bond (Rem. Kerk, ingang Middelweg): Zondagmiddag te kwart over twaalf, ds. K. H. Boersema (Kinderkerk). Eglise Wallonne: Dimanche matin a l'J.'/i heures, mr. M. Bresson. Rem. Geref. Gem.: Zondagmorgen, te halfelf, dr. Leute. Evang. Luth. Gam.: Zondagmorgen, te halfelf, ds. J. Ph. Makkink. Ver. voor Vrrjz. Harv. (Volkshuis): Zon dagmorgen, te halfelf, dr. K. H. Boersema. Vrijz. Jengdkerk (Nutszaal): Zondagav., te 7 uur, ds. W. J. Wegerif. Doopsgez. Gem.: Zondagmorgen, te 10 u., intrede van ds. L. BoDga. RECLAME. 9775 MUZIEK. Abonnementsconcert Krans. Pr,nl Grümmer. Panl Weinjartcn Deze bellende Wcener professoren -de eerste cellist, de tweede pianist arlisten van erkende reputatie, hadden in Leiden locli een grooler publick moeten trekken. Er zijn sladgenoolen, die men geregeld ziet, doclide kring van hen, die het zich lol een goede gewoonte hebben .gemaakt als regel alle eersle-rangs-uitvoeringen bij le wonen, is nog (e klein. Die kring moet toch in een slad als Leiden, centrum van intellectueel leven, voor uitbreiding vatbaar zijn. Wenschelijk is dat ook voor onzen naam in 't buitenland. De verhoudingen in de concertindustrie staan ook wet schuldig aan het te geringe bezoek, maar we kunnen de schuld tocli niet geheel schuiven op de overproduclie. Hoe liet zij, zeker is dat wie den cello- avond van Grümmer en Weingarten hebben laten passeeren, iets zeer moois aan zich hebben laten voorbijgaan. De drie groote B's vulden drie kwart van het programma. Beethoven met diens derde cellosonate in A, de meest grootsche van liet vijftal; Bacli met vier decicn uit de solo suite No. 3 in C (Preludium, Sarabande, Bourrée-programma vermeldde foutief Ga- volte en Gigue) en Brahms met diens 1ste sonate voor piano en cello in e. (Op liet programma stond de 2e in F; wenschelijk ware, dat een zoo belangrijke wijziging even werd aangekondigd!. Bovendien lieett Prof. Weingarten ons Schuberts Wandererianlasie voorgespeeld. Onverdeeld hebben we genoten van Baelis Suite. Het is altijd weer een wonder welk een rijkdom van muziek in die ééne violon- celstem ligt opgestapeld. De volheid van klank is zoo volmaakt, dat elke gedachte aan een pianobegeleiding is uitgesloten. Bij Bach is alles rein, voornaam en eenvoudig: deze Suite is er een toonbeeld van. Hoe eenvoudig van conceptie het werk is, toch is het alleen den grcolen meesters voor behouden om liet in zijn vollen glans en luislcr lot uitdrukking te kunnen brengen. Om het stuk, ook maar technisch, goed te kunnen speten is onnoemelijk moeilijk Want alles komt op den loon aan. is die niet geadeld dan wordt Bach vermoord. Prof. Grümmer's toon is voorbeeldig verzorgd, zijn instrument klinkt prachtig en spreekt ge makkelijk aan en waar hij ons in zijn spet liet liooren hoe groot zijn bewondering was vcor liet nobele muziekstuk en liet nobele liart, waaruit het lang geleden is ontsproten, daar kon het wel niet anders of Bach moest groolen indruk maken. Schuberts Wandererianlasie hebben we, naar 't ons wil voorkomen, nooit zóó vol maakt, nooit zóó poëtisch lioorcn voordra gen; kerngezond spel, uit innerlijken drang voortgestuwd, al naar den eisch grandioos robust of aandoenlijk lecder. Iels verheve nere dan het Adagio liet thema van het bekende lied in Prof. Weingartens voor dracht is ondenkbaar. Dat was volmaakte muziek, van alle banden bevrijd. Beclhovens Sonate miste in de voordracht der beide heeren de homogeniteit die men bij artisten van de hoogste keur mag ver wachten. De cellist had doorloopend een zekere neiging lot trekken: te verklaren uit een verschil in opvatting lusschen beide spelers, dal blijkbaar in de voorbereiding niet is vereffend geworden. Wat jammer was omdat overigens ook de voordracht van dit werk superieur was. Wat klonk dat Adagio cantabile verrukkelijk (waarom zou Beet hoven dat toch zoo kort hebben gemaakt?) en hoe fijn het petillanle Scherzo! De Sonale van Brahms hebben we niet kunnen hooren. Enthousiast applaus en herhaalde terug roepingen na alle stukken. Leida van Breda Kolft. Na onlangs haar studiën aan het Ilaag- sche Conservatorium te hebben voltooid heeft mejuffrouw van Breda Koltf zich gis teravond in een liederen-voordracht doen hooren in de kleine sladszaal, die zoo goed als geheel gevuld was met belangstellende en aandachtig luislerende toehoorders. Het feit dat ze aan den vleugel werd gesecon deerd door niemand minder dan haar leer meester Arnold Spoel wijst er onmiskenbaar op dat deze over zijn leerling tevreden is. En dat komt ons volkomen verklaarbaar vcor na haar een zestal liederen le hebben hooren voordragen (van Raff, Sommer, Wagner, Wolff en Joh. Wagenaar). Moeder natuur heeft haar toegerust met een aange naam getimbreerd geluid, dat altijd conditio sine qua non is voor het slagen van den zangkmistcnaar. Doet ijverige en nauwge zette studie het hare en blijkt dat de ka raktereigenschappen aanwezig zijn om een wereld van gevoel, die in het kleinste liedje om uitdrukking kan vragen, le kunnen uit zingen, dan ligt do toekomst voor hem open. Het zijn slechts drie factoren waaruit de kunstzang bestaat: stem, stemgebruik en voordracht. Maar dit weinige is genoeg om een menschenleven le kunnen vullen, zich zelf en anderen ten zegen. Zooals we reeds opmcrktc-n is het eerste vereischle aanwe zig; met het instrument, dat ze van huis uit hoeft meegekregen, l;an ze tevreden zijn. Wat ze bereikt heeft op hot punt van stem gebruik is, als resultaat van technische zangsludie, uit den aard der zaak sleehls door graden aan te geven. Heelt men een zekere male van klankschoonheid bereikt door met oordeelkundige gebruikmaking van alle technische hulpmiddelen de slem te cultiveeren lot een steeds meer vermo gend en meer omvallend orgaan, dan kan meS op een zeker oogenbtik zeggen, dat „iets" bereikt is. En als dat iets dan zooveel is, dat het de belofte in zich sluit van voor verfijning vatbaar te zijn, dan is dat „iels" reeds zeer veel. In dezen zin heeft mej. v. Breda Kolff reeds zeer voet bereikt. Haar liooge tonen klinken fameus (stem mooi naar voren gebracht met goeden resonans) de egalisatie oVer de verscliillende registers heeft een aanmerkelijken graad van vol komenheid bereikt, terwijl haar ademtech- nic-k haar reeds een mooien slralenden toon laat zingen al zal dit nog een onderwerp moeten blijven van aanhoudenden zorg. Rest de derde factor: voordracht of, in 't algemeen, muzikaliteit. Dat is zulk een gecompliceerd begrip, dat het nau welijks kan worden aangeroerd hij een zangeres, die haar eerste schre den zet in de kunstwereld. Wat ze nu aan voordrachtsvermogen bloot gaf valt in ieder geval te waardeuren en geeft ver trouwen, dat ze tot zelfstandige perceptie, los van leermeester, in staat zal blijken. Meer dan eens hoorden we iets eigens: bijv. „lachen könnt ieh und weinen" (Madclien- fieder V Sommer), „O, wie dank ich" (Sehmerzen, Wagner) en de geheele slotstrofe uit Wagenaars „Friihling". De zangeres ccgstte luid, van groote waar deering getuigend applaus en liet podium begon op een bloementuin te lijken. Heel verstandig van de concertgeefster cm niet den gelieelen avond alleen te wil len vullen. Bn zoo maakten we ook zeer aangenaam kennis met nog een leerling \lan 't zelfde conservatorium, die ook zoo juist met bijzondere onderscheiding zijn eind diploma verwierf. Het was de violist Huib van den Burg, de zoon van den bekenden Ieeraar aan de muziekschool alhier. Do joage musicus, die een uitgesproken viool- talent is, speelde vdór da pauze het zeer moeilijke Introduction et Rondo Capriccioso van Saint-Saëus, daarna kleinere stukken van Vieuxtemps, Kreisler en Burmester, aan de piano begeleid door, wederom niemand minder dan Theo van der Pas. Wat hij doet, klinkt reeds violistisch. Stokvoering, linkerhand, rapport tusschen linker- en rechterhand (bijv. in het détaché in Pagnani- Kreisler) buitengewoon lofwaardig. En in do Mozart-achtige menuet (Maynd-Burmester) klonk inderdaad muziek. Ook deze spruit uit de dynastie Van den Burg heeft een goede kans om aan de regeering te komen. Wat we hierboven naar aanleiding van de zangeres opmerkten geldt mutatis mutandis ook voor hem. Ook de jenge violist oogstte oen gul applaus. Tot onzen spijt konden wo het eerste deel van den avond niet hijwonen. RECLAME. AUTO-TRANSPORTEN, CREMATIE H. P. H. KEEREWEESf TELEFOON Sfil - LEIDEN 4030 DE ALGEMEENE TOESTAND. Duitschland en de Yelkenbond. In de Rijksdagcommissie van builenland- sche aangelegenheden heeft rijksminister Stresemann verslag uitgebracht over den stand der onderhandelingen nopens Duitsch- land's toetreding tot den Volkenbond en de inneming van een Raadszetel. Na een zeer uitvoerige gcdachtenwisscling werd een communistisch voorstel, om niet toe te treden met op 9 na algemeene stemmen verworpen. Daarna stelde voorzitter Ilergt vast, dat de commissie met algemeene stemmen, behalve die der communisten, zich op liet standpunt plaatst, dat Duitsch- land lot den Volkenbond zal toetreden, mits de aan die toetreding verbonden be lofte van een zetel in den Yolkenbonds- raad vervuld zal worden, welke belofte naar Duilscbe opvatting tevens inhoudt dat in de samenstelling van den Volken bondsraad geen enkele verdere verande ring voor het uilbreiden van het aantal zetels zal plaats vinden. BELGIE. Dc overeenkomsten mei Luxemburg. De Belgische en de Luxemburgsche re^ geeringen zijn het eens geworden over den tekst van een compromis, dat onderworpen zal worden aan het scheidsgerechtshof, het welk zich moet uitspreken over het geschil, betreffende de toepassing van speciale ta rieven op dc producten doi^ Luxemburgsche metaalindustrie bij het vervoer over de Bel* gische spoorwegen. Zij zijn het ook een» geworden om den Volkenbondsraad te vei* zoeken een derden scheidsrechter aan ti wijzen, om in dit hof zitting te nemen. Zij hebben over deze aangelegenheid een ge* mcenschappelijken brief aan den secreta* ris-generaal gericht. Wat de kwestie be* treft der onderhandelingen over handels* verdragen hebben beide regeeringen vast gesteld hoe de regeering van het Groot* hertogdom zal deelnemen aan dc opstelling cn de bespreking der toekomstige economl* sclie overeenkomsten. DUITSCHLAND. De werkloozen-cnderstenniiig. De schadevergoeding aan de ex-vorsten. Tusschen de rijksregeering en de coall* iie-parlijen is een vergelijk tot stand geko-. men over den onderstand van werkloozen« Deze wordt voorlaan voor ongehuwde werk- loozen beneden de 21 jaar met 20, voor alle andere groepen met 10 pet. verhoogd. Dit voorstel isbij de behandeling van de bcgrooling van arbeid in. den Rijksdag, aan-, genomen met de stemmen der sociaal-demo craten en communisten legen. Dittmann (s.-d.) gaf toe, dat het voorstel een verbcte-. ring was maar bet ging niet ver genoeg, weshalve dc sociaal-democraten er legen zouden stemmen. Met dezelfde meerderheid is een voorstel van de regeeringsparlijen aangenomen, 't welk op onrechtmatige ver krijging cn aanwending van dezen onder stand zwaardere straffen stelt dan thans gc-lden. Ten slotte is een regeling getroffen len aanzien der arbeiders die slechts enkele da-, gen of uren per week arbeid verrichten Hierbij is bepaald, dat wanneer het aantal uren het normale aantal van 45 per werk week bereikt geen onderstand zal betaald worden en in andere gevallen na aftrek van het aantal werkuren, in evenredigheid met den loonstandaard die voor liet betrokken werk vastgesteld is. De juridische Rijksdagcommissie heeft ge stemd over het door de coalitiepartijen inge* diende compromisvoorstel inzake de schade loosstelling aan de gewezen vorsten. Nadat een voorstel der communisten tot onteige ning zonder eenige schadeloosstelling ver worpen was met algemeene stemmen tegen die dc-r voorstanders cn der sociaal-demo- ratcn, kwam het gewichtige art. I van het compromisvoorstel in stemming Het is met telkens wisselende meerderheden aangeno-. men maar er zijn twee belangrijke verande ringen in den oorspronkelijken tekst ge* bracht. Het amendement der DuiUche volks partij waarbij de Rijkspresident de rechters in de speciale rechtbank, op voorstel van de rcgccring, zal benoemen, werd aangeno men, evenals een voorstel der democraten om de twee lecken-bijzitlers, die ieder een der partijen in T geding zouden vertegen woordigen, te doen vervallen. De speciale rechtbank zal dus uitsluitend uit beroeps-, rechters beslaan. FRANKRIJK. De overeenkomst met Turkije. Een Ilavastelegram uit Angora komt de onderteekening der Franscli-Turksche over-; eenkomst tusschen De Jouvenel en Roesjdi Bey qtd 18 dezer bevestigen en noemt als inhoud van het verdrag de volgende pun ten op: vriendschappelijke betrekkingen neutraliteit onder alle omstandigheden, een regeling om de geschillen op vreedzame wijze te beslechten voor het geval, dat het onmogelijk is een oplossing te vinden langs diplomatieken weg, uilwisseling van mis dadigers, bestrijding van rooverwezen en smokkelhandel, grensafbakening, verkeers-. kwesties; en bestrijding van besmettelijke ziekten. Zooals men ziet is in het telegram van grensafbakening en niet van grenswijziging sprake. Ondertus9chen spreekt ook een particu lier bericht uit Konstanlinopel aan de „Dai ly Telegraph" van grenswijzigingen, die zouden neerkomen op den afstand door Sy* riü van het station Pays, van het stadje Kei lis en van zeven in de nabijheid daarvan liggende dorpen. Hel stuk van de Bagdad- spoor dat door deze streek loopt, komt daar-, door aan Turkije. ENGELAND. Voor zwaardere straffen Da liberale conventie. Het Lagerhuis heeft met 123 tegen 39 stemmen in tweede lezing een initiatief' voorstel aangenomen, waarbij dc bevoegd heden der rechtbanken om zwaardere straf fen op te leggen in een aantal gevallen wordt geregeld. Sir William Joynson Hicks, de minister van binncnlandsche zaken, zcide, dat \d het ingediende ontwerp veel goeds stak, en dat hij zich niet tegen de tweed's lezing wilde verzetten, maar hij had, naar het lluis wist, de laatste maan den zelf alle groote gevangenissen bezocht en als resultaat daarvan hoopte hij binnen een jaar gereed te zijn met een ontwerp, tot een volkomen herziening van het straf recht en vooral van de strafmiddelen. Bij de discussie is een werklooze, die van de publieke tribune de zaal inriep „wat doen jullie voor mij V' met geweld verwijderd. Bij zijn overbrenging riep de man „Driewerf hoera voor Sakiatvala". Dit is het communistische lid. Op de conventie der liberalen is een be langrijk compromis bereikt inzake de libe rale Iand-voorstel!en, hetwelk, naar men gelooft, beduidt, dat de splitsing der libe ralen, die wegens deze voorstellen dreigde,- zal worden afgewend. De overeenkomst kwam tot stand door een geheime beraad slaging, die in een afzonderlijk vertrek werd gehouden tusschen 12 leidende gede legeerden, waaronder Lloyd George. De conferentie juichte uitbundig, toen het com-' pro mis werd bekend gemaakt. Terwijl de conferentie nog zitting hielt! kwam de tijding, dat een vooraanstaand lid der partij, commandant Hilton Young*

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 2